BOBY
29.01.08,14:06
ako zaúčtovať do výnosov časť diela vyhotoveného v r.2007?
Na základe ZoD bola dohodnutá dodávka a montáž našich výrobkov v ucelenú stavbu v hodnote 8.000.000,- Sk. Výroba a práce prebiehali v mesiaci 12/2007 a boli ukončené v 1/2008. V zmysle dohodnutých platobných podmienok bola v 12/2007 vystavená preddavková fa v hodnote 1.000.000,- Sk, tá aj uhradená (účet 324.000) a následne sme vystavili daňový doklad k prijatej platbe (324.100 + 343.219). V januári pri odovzdaní stavby sa vyhotovila celková faktúra na dielo s odpočítaním preddavkovej platby. Väčšia časť nákladov na túto zákazku bola vykonaná v 12/2007 (cca 90%). Ako mám účtovať o výnosoch, ktoré patria do r. 2007? Z celkovej sumy zákazky zaúčtovať 90% 385/601 a v ostrej fa v 1/2008 potom do výnosov len zvyšnú časť + DPH?
Za všetky názory a pripomienky vrelá vďaka
ingi
29.01.08,14:50
ako zaúčtovať do výnosov časť diela vyhotoveného v r.2007?
Na základe ZoD bola dohodnutá dodávka a montáž našich výrobkov v ucelenú stavbu v hodnote 8.000.000,- Sk. Výroba a práce prebiehali v mesiaci 12/2007 a boli ukončené v 1/2008. V zmysle dohodnutých platobných podmienok bola v 12/2007 vystavená preddavková fa v hodnote 1.000.000,- Sk, tá aj uhradená (účet 324.000) a následne sme vystavili daňový doklad k prijatej platbe (324.100 + 343.219). V januári pri odovzdaní stavby sa vyhotovila celková faktúra na dielo s odpočítaním preddavkovej platby. Väčšia časť nákladov na túto zákazku bola vykonaná v 12/2007 (cca 90%). Ako mám účtovať o výnosoch, ktoré patria do r. 2007? Z celkovej sumy zákazky zaúčtovať 90% 385/601 a v ostrej fa v 1/2008 potom do výnosov len zvyšnú časť + DPH?
Za všetky názory a pripomienky vrelá vďaka

Podľa všetkého, nakoľko sa jedná o ucelenú stavbu a práce zasahovali do dvoch účtovných období, si povinný účtovať o zákazkovej výrobe, o ktorej sa viac dočítaš v § 30 Postupov PÚ.
Predovšetkým si povinný urobiť rozpočet na náklady a výnosy z pripravovanej zákazky a sledovať skutočné náklady v analytickom členení (môžeš aj mimoúčtovne).

Stupeň dokončenia zákazky sa môže zistiť podľa ods. 16 napríklad porovnaním (pomerom) skutočne vynaložených a rozpočtovaných nákladov. Skutočné výnosy sa zistia z rozpočtovaných výnosov a zo stupňa dokončenia zákazky(=metóda percenta dokončenia).
Rozdiel medzi skutočnými výnosmi a fakturáciou za príslušný rok predstavuje nevyfakturované náklady + alikvótny zisk.
Do účtovníctva sa u Teba úprava výnosov zo zákazky v pomere k rozpracovaniu zákazky premietne ako:

1.nedokončená výroba, čo je vlastne aktivácia skutočných ale nevyfakturovaných nákladov (121MD/611D)
2.alikvótny zisk podľa stupňa dokončenia zákazky, t.j. časové rozlíšenie (385MD/602D)
BOBY
29.01.08,15:22
dakujem za radu, skúsim hľadať podľa tvojho návodu. Ešte som sa s takýmto prípadom nestretla. Mám aktivované materiálové náklady z nedokončenej výroby, ale nič viac. Musím nejako aktivovať aj už nám vyfakturované služby subdodavateľov podieľajúcich sa na tejto našej zákazke v starom roku?
ingi
29.01.08,15:31
dakujem za radu, skúsim hľadať podľa tvojho návodu. Ešte som sa s takýmto prípadom nestretla. Mám aktivované materiálové náklady z nedokončenej výroby, ale nič viac. Musím nejako aktivovať aj už nám vyfakturované služby subdodavateľov podieľajúcich sa na tejto našej zákazke v starom roku?

Určite áno, mala by si si vo vnútornom predpise určiť, aké náklady budeš v súvislosti s touto zákazkou sledovať a tak to aj robiť, napríklad:

1)priame náklady, t.j.náklady, ktoré priamo súvisia s danou zákazkou:
a)priamy materiál,
b)priame mzdy a poistné,
c)odpisy strojov a zariadení použitých pri uskutočňovaní zákazky,
d)dopravné náklady,
e)nájomné strojov a zariadení,
f)subdodávky,
g)cestovné náhrady,
h)iné

2)nepriame náklady, t.j. náklady súvisiace so všeobecnými činnosťami súvisiacimi so zákazkou a ktoré sa dajú k nej priradiť:
a) poistné
b)výrobná réžia
.
.
atď
BOBY
29.01.08,16:09
ok, a ked si ich (síce neviem ako ale skúsim to) vyčíslim, tak to tiež zaktivujem na účet 611? A potom ešte cez 385/601,2 pomernú časť tržby hotovej zákazky? Ale predpokladám už dúfam správne, že DPH bude na výstupe až v januári, po vystavení ostrej fa (samozrejme okrem zálohovej platby), ked bola zákazka oficiálne odovzdaná. Ten dátum som brala ako uskutočnené zdaniteľné plnenie. Vieš, prax je asi taká, že rozpočet sa stále upravoval podľa pokynov klienta, poveternostných faktorov atd... náklady sa určite zvýšili, myslím, že cena nie, tá bola zmluvne dohodnutá.Tak sa bojím, že to aj tak neodhadnem. Séf spokojne oddychuje a ja sa trápim po pracovnej dobe. Inak, kukni na SKI Jasná - lyžiarske stredisko Biela Púť, to sme urobili za ten mesiac. Teda ak máš chuť pozrieť si to. A posielam bodík..........
ingi
29.01.08,16:24
ok, a ked si ich (síce neviem ako ale skúsim to) vyčíslim, tak to tiež zaktivujem na účet 611? A potom ešte cez 385/601,2 pomernú časť tržby hotovej zákazky?

Správne si to pochopila.


Ale predpokladám už dúfam správne, že DPH bude na výstupe až v januári, po vystavení ostrej fa (samozrejme okrem zálohovej platby), ked bola zákazka oficiálne odovzdaná. Ten dátum som brala ako uskutočnené zdaniteľné plnenie.

Áno, ak sa fakturovalo podľa zmluvy, DPH (okrem DPH súvisiacej so zálohou) až v januári.


Vieš, prax je asi taká, že rozpočet sa stále upravoval podľa pokynov klienta, poveternostných faktorov atd... náklady sa určite zvýšili, myslím, že cena nie, tá bola zmluvne dohodnutá.

Rozpočet sa môže upravovať, je to bežná prax.


Dielko som pozrela ;), škoda, že sa tam stmieva. :)
ingi
29.01.08,16:35
Tak sa bojím, že to aj tak neodhadnem. Séf spokojne oddychuje a ja sa trápim po pracovnej dobe.

Ešte Ti pripájam takú malú pomôcku, ktorú som si vyrobila (zišlo by sa ju dať do excelu :rolleyes:):

Riadok položka .................................................. ....................................suma(rok)
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– ––––––––––––––
1 .........Rozpočtované náklady (Sk)
2 .........Rozpočtované výnosy (Sk)
3 .........Rozpočtovaný zisk (Sk) (r.2-r.1)
4 .........Stupeň dokončenia zákazky (%) (r.6/r.1x100)

5 .........Kumulovaný zisk podľa metódy stupňa dokončenia (Sk) (r.4x r.3/100)

6 .........Skutočné náklady (Sk)
7 .........Skutočné výnosy (Sk) (r.4x r.2/100)
8 .........Fakturácia
9 .........Aktivácia skutočných nevyfakturovaných nákladov(r.6-r.8bez zisku)
10 .......Alikvótny zisk podľa stupňa dokončenia zákazky = časové rozlíšenie
.............(r.7-r.8-r.9)