48912
29.01.08,14:16
Dobry den,

potrebujem poradit. Mam na ucte 365 zostatok na strane DAL sumu 2 tis.Sk, ktora nebola vyplatena spolocnikovi. Odvtedy sa spolocnici vymenili a mne teraz na 365 zostava tento zostatok. Chcela by som ho "odpisat" do vynosov r.2007 len by som chcela poradit ci to mam zauctovat 365/668 alebo 365/688?
KEJKA
29.01.08,22:27
688 určite nie, lepšie 668.
poznamenám,že pri "výmene" spoločníka prešli aj záväzky spoločníka na "nového" spoločníka a je správnejšie mu tieto peniaze vyplatiť.
STRELEC
29.01.08,22:38
688 určite nie, lepšie 668.
poznamenám,že pri "výmene" spoločníka prešli aj záväzky spoločníka na "nového" spoločníka a je správnejšie mu tieto peniaze vyplatiť.
Po odpredaji obchodného podielu sa zmenil pravdepodobne aj konateľ. Ten by mohol rozhodnúť, ako sa bude nakladať s majetkovými účtami. Možno predpokladať, že ak takýto pohyb nebol uvedený na vysporiadanie v zmluve o predaji obchodného podielu, tak sa bývalému spoločníkovi nevyplatí nič, lebo je to súčasť sro-čky ako jedného balíka, by som povedal.
Správne je podľa mňa to, čo sa dohodlo v zmluve. Do toho nemá nik vstupovať, len zainteresované osoby.

Druhá vec je, aké mal predávajúci informácie pred predajom. Mal byť dôkladne informovaný o všetkých svojich aktívach aj pasívach. Myslím - sro a aj osoby spoločníka.
STRELEC
29.01.08,23:05
...........a je správnejšie mu tieto peniaze vyplatiť.
Podľa môjho názoru je jedine správne predložiť návrh osobe oprávnenej k nakladaniu s majetkom spoločnosti na vysporiadanie, na rozhodnutie. Je to ochrana spoločnosti na strane jednej a aj ochrana účtovníčky na strane druhej.

Je vylúčené , aby takéto rozhodnutia robila účtovníčka. Iba ak vo vlastnej sro. V žiadnej inej - najmä nie u sro = klienta. U mňa by to viedlo k ukončeniu pracovného pomeru. Aj keby sa jednalo pri vzniku takejto pohľadávky či obdobného záväzku len o vylepšovanie pokladne, ako možno v tomto prípade. Vyhotoviť doklad - dať ho na podpis oprávnenej osobe s vysvetlením. Toť vsio!
48912
30.01.08,05:19
"Mily strelec" nerobim to z vlastnej iniciativy, ale na zaklade rozhodnutia noveho konatela. Ja som uctovnictvo dostala az v roku 2007 a jedna sa o nevysporiadany zavazok z roku 2002!!! Takze si vyprosim vase tvrdenie, ze je to VYLUCENE, aby to spravila uctovnicka z vlastnej iniacitivy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!