slavsluk
29.01.08,17:06
Živnostník vykonáva podnikateľskú činnosť v oblasti stavebníctva - elektroinštalácie a rekonštrukčné práce.
Má vypracovanú vnútornú smernicu, že nakúpený materiál ide priamo do spotreby. V priebehu roka urobí aj nákup do "zásoby" (napr. 100m kábla), ktorý minie na viacerých zákazkách počas roka. K 31. 12. mu takto ostal nejaký materiál.
1. Má vykonať inventarizáciu zásob? (Vykonal fyzickú inventúru, nemá s čím porovnať, keďže sklad nevedie)
2. Má zistenú hodnotu zásob zapísať do výkazu o majetku a záväzkoch?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
ego.mc
30.01.08,05:12
Ak nakupuje aj do zásoby, mal by viesť skladovú evidenciu. (Porušuje vlasnú smernicu.;))
Ak má zásoby, tak ich inventarizáciu má vykonať a zistenú hodnotu zapísať do výkazu.
(Teoreticky by mohol na základe vykonanej inventúry prijať materiál do skladových zásob, len neviem, či je to úplne kóšer.)
Peter_B
30.01.08,07:19
V tom popise je myslim niekolko rozporov :-) ked dava vsetok material do spotreby, nema ziadne zasoby ktore by inventarizoval.

Ale z ineho pohladu - ma sklad? Ak ma sklad a ma tam ten kabel, tak by to mohlo ist do zasob, ak to ma hodene niekde na stavbe kde to pouzije, tak by som to do zasob asi nedaval (ja osobne).

Spravne by to ale malo byt tak ze nakupi na sklad a odtial vyda do spotreby. ;-)
STRELEC
30.01.08,07:50
V tom popise je myslim niekolko rozporov :-) ked dava vsetok material do spotreby, nema ziadne zasoby ktore by inventarizoval.
Materiál dáva do spotreby priebežne účtovne. Tým, že dá do výdavkov výdavok za nákup materiálu. Ale fyzicky nejaký ten materiál má a to práve zistí inventúrou ku koncu roka a vykáže vo výkaze o majetku.


Ale z ineho pohladu - ma sklad? Ak ma sklad a ma tam ten kabel, tak by to mohlo ist do zasob, ak to ma hodene niekde na stavbe kde to pouzije, tak by som to do zasob asi nedaval (ja osobne).

Spravne by to ale malo byt tak ze nakupi na sklad a odtial vyda do spotreby. ;-)

To už je skôr len taká úvaha. Brané len z pohľadu živnostníka - on vlastne tú inventúru nepotrebuje ak je to remeselník bez zamestnancov. Situácia sa mení, keď je to väčšia fyzická osoba a nechce byť okrádaný. Vtedy si zrejme zabezpečí inventarizáciu a vôbec pohyb materiálu tak, aby okrádaný nebol, resp aby sa používal materiál hospodárne.


Odpoveď v texte - zvýraznené.
korela888
31.01.08,13:22
K tejto teme mam aj ja jednu otazocku: ako je to s majetkom, ktoreho doba pouzitelnosti je viac ako jeden rok a obstaravacia cena nepresiahla vysku 30 000,- Sk? Ak ho dam ihned do spotreby nepatri uz k zasobam, kde sa mi potom ukaze vo vykazoch na konci roka?

Dakujem za odpoved.
Zoltán Kovács
31.01.08,13:27
K tejto teme mam aj ja jednu otazocku: ako je to s majetkom, ktoreho doba pouzitelnosti je viac ako jeden rok a obstaravacia cena nepresiahla vysku 30 000,- Sk? Ak ho dam ihned do spotreby nepatri uz k zasobam, kde sa mi potom ukaze vo vykazoch na konci roka?

Dakujem za odpoved.

Postupy účtovania v JÚ
§10

(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.

Takže do zásob.
korela888
31.01.08,13:37
ak to dobre chapem, ja si mozem vybrat co zaradim do dlhodobeho majetku? ak to teda presne neurcuje cena a doba pouzivania, a zvysok dam do spotreby? sam sa mozem rozhodnut co kde zaradim?

dakujem
Zoltán Kovács
31.01.08,13:43
ak to dobre chapem, ja si mozem vybrat co zaradim do dlhodobeho majetku? ak to teda presne neurcuje cena a doba pouzivania, a zvysok dam do spotreby? sam sa mozem rozhodnut co kde zaradim?

dakujem

Áno. Majetok, ktorého obst.cena je nižšia ako 30 tisíc, a použiteľnosť dlhšia ako 1 rok, môžeš aj odpisovať, ale aj účtovať priamo do potreby. V prípade účtovania priamo do spotreby jednorázovo budeš viesť operatívnu evidenciu.
korela888
31.01.08,14:01
my operatívnu evidenciu vedieme, ale kde sa mi to zobrazí vo výkazoch na konci roka? prvý rok pri zaradení bude jasne v zasobach ale co na buduci rok? ak ho stale pouzivam dany majetok?

dakujem za odpoved
ego.mc
05.02.08,06:54
Ak dáš materiál priamo do spotreby, tak vo výkazoch na konci roka sa samozrejme nezobrazuje. Ak ho odpisuješ, tak ho máš na zásobách vždy v zostatkovej cene v závislosti od dĺžky odpisovania.