Andrea Salčáková
29.01.08,18:35
Prosím o radu. Mám peniaze vložené v podielovom fonde a robila som redemáciu. Banka mi túto čiastku zdanila zrážkovou danou.Manžel si chce na mňa uplatnit nezdanitelnú čiastku a neviem či túto vyplatenú čiastku mám dat do príjmu.Ďakujem velmi pekne za pomoc.
Zoltán Kovács
29.01.08,17:37
Prosím o radu. Mám peniaze vložené v podielovom fonde a robila som redemáciu. Banka mi túto čiastku zdanila zrážkovou danou.Manžel si chce na mňa uplatnit nezdanitelnú čiastku a neviem či túto vyplatenú čiastku mám dat do príjmu.Ďakujem velmi pekne za pomoc.

Nerozumiem sice slovu redemácia, ale zrejme ide o zdaniteľný príjem, ktorý z hladiska uplatnenia nezdaniteľnej čiastky na manželku sa berie do úvahy. Takže manžel si môže uplatniť nezd.čiastku vo výške NČ - príjem z redemácie.
Johanka
29.01.08,17:42
Zoltán Kovács
29.01.08,17:44
AK som dobre pochopil význam slova redemácia, tak ide vlastne o predaj určitého druhu cenného papiera?!
Andrea Salčáková
29.01.08,17:49
Ďakujem
Johanka
29.01.08,17:50
Podľa linku je to vrátenie vložených peňazí.

Zákon o dani z príjmov:

§ 7

Príjmy z kapitálového majetku

(1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d), sú

g) príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia).

Takže je to zdaniteľný príjem a ten sa počíta do vlastného príjmu manžela/manželky.
Andrea Salčáková
29.01.08,18:06
Ktorú čiastku mám dat do príjmu? Je tam výnos z investície a vyplatená suma po zdanení.
Johanka
29.01.08,18:19
Zdaniteľný príjem, takže hrubý ...
ingi
29.01.08,18:41
Podľa linku je to vrátenie vložených peňazí.

Zákon o dani z príjmov:

§ 7

Príjmy z kapitálového majetku


(1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d), sú
g) príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia).


Takže je to zdaniteľný príjem a ten sa počíta do vlastného príjmu manžela/manželky.



Zdaniteľný príjem, takže hrubý ...

V § 7 sa ale okrem iného píše:

(6) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie suma, o ktorú úhrn príjmov podľa odseku 1 písm. g) prevyšuje úhrn vkladov podielnika; za vklad podielnika sa považuje predajná cena vyplateného (vráteného) podielového listu pri jeho vydaní. Ak úhrn vkladov podielnika prevyšuje úhrn príjmov podľa odseku 1 písm. g), na rozdiel sa neprihliada.

(7) Ak daňovník využije možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou podľa § 43 ods. 10 ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7, základ dane (čiastkový základ dane) sa zistí podľa odseku 6.

Podľa mňa to teda znamená, že pri redemácii, teda predaji (vrátení) podielových listov banke je zrazená daň bankou podľa odseku 6, teda z výnosu z predmetnej investície a tento výnos sa podľa odseku 7 započíta do Andreinho príjmu.
Andrea Salčáková
29.01.08,18:57
Ďakujem
Johanka
29.01.08,19:26
V § 7 sa ale okrem iného píše:

(6) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie suma, o ktorú úhrn príjmov podľa odseku 1 písm. g) prevyšuje úhrn vkladov podielnika; za vklad podielnika sa považuje predajná cena vyplateného (vráteného) podielového listu pri jeho vydaní. Ak úhrn vkladov podielnika prevyšuje úhrn príjmov podľa odseku 1 písm. g), na rozdiel sa neprihliada.

(7) Ak daňovník využije možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou podľa § 43 ods. 10 ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7, základ dane (čiastkový základ dane) sa zistí podľa odseku 6.

Podľa mňa to teda znamená, že pri redemácii, teda predaji (vrátení) podielových listov banke je zrazená daň bankou podľa odseku 6, teda z výnosu z predmetnej investície a tento výnos sa podľa odseku 7 započíta do Andreinho príjmu.
Pátram ešte po správnej odpovedi alebo po jej doplnení. S podielovými listami sa stretám tam raz za 2 roky ...:)
ingi
29.01.08,19:56
Pátram ešte po správnej odpovedi alebo po jej doplnení. S podielovými listami sa stretám tam raz za 2 roky ...:)

Verím, že potvrdíš moju odpoveď. :)
Ak by sa zdaňoval celý príjem z redemácie, potom by si nikto podielové listy nekupoval.;)

Ešte uvediem, podľa akého odseku v § 43 postupuje pri redemácii banka:

§ 43
Daň vyberaná zrážkou

(10) Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane122) pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka. Za pripísanie úhrady v prospech daňovníka pri výnosoch z cenných papierov plynúcich príjemcovi od správcovských spoločností sa nepovažuje zahrnutie výnosu do aktuálnej ceny už vydaného podielového listu, ktorým je splnená povinnosť každoročného vyplácania výnosu z majetku podielového fondu. Pri vyplatení (vrátení) podielového listu sa vykoná zrážka dane z kladného rozdielu medzi vkladom podielnika, ktorým je predajná cena podielového listu pri jeho vydaní a vyplatenou nezdanenou sumou; .....
Johanka
29.01.08,20:10
Asi sme sa nepochopili - tu sa neriešilo, čo zdaniť v § 7 ;).
Otázka smerovala k nezdaniteľnej časti na manželku a k výške jej príjmu :) .
Rozalka
29.01.08,20:21
Otázka smerovala k nezdaniteľnej časti na manželku a k výške jej príjmu :) .
Dnes ma kolegyna prekvapila otázkou, či aj daňový bonus vyplatený manželke sa počíta do jej príjmu. Priznám sa, nevedela som odpoveď (povedala mi, že áno).
Zoltán Kovács
29.01.08,20:23
Dnes ma kolegyna prekvapila otázkou, či aj daňový bonus vyplatený manželke sa počíta do jej príjmu. Priznám sa, nevedela som odpoveď (povedala mi, že áno).

JE to v ods. 5 §11 ZoDP - DB sa neráta
Rozalka
29.01.08,20:26
:):)
JE to v ods. 5 §11 ZoDP - DB sa neráta
Veľmi si ma potešil, aspoň môžem zajtra prekvapiť ja ju. :)
Johanka
29.01.08,20:29
Dnes ma kolegyna prekvapila otázkou, či aj daňový bonus vyplatený manželke sa počíta do jej príjmu. Priznám sa, nevedela som odpoveď (povedala mi, že áno).
Vôbec sa Ti nečudujem, však nie sme pochodujúce encyklopédie :).
ingi
29.01.08,20:49
Asi sme sa nepochopili - tu sa neriešilo, čo zdaniť v § 7 ;).
Otázka smerovala k nezdaniteľnej časti na manželku a k výške jej príjmu :) .

Chápem, len som sa zamyslela. :)
Aj § 11 ods. 5 mi je jasný. ;)
Ale po toľkom rozmýšľaní som už aj ja na pochybách. :D
Ajuška
29.01.08,21:56
Asi sme sa nepochopili - tu sa neriešilo, čo zdaniť v § 7 ;).
Otázka smerovala k nezdaniteľnej časti na manželku a k výške jej príjmu :) .
...Pri vyplatení (vrátení) podielového listu sa vykoná zrážka dane z kladného rozdielu medzi vkladom podielnika, ktorým je predajná cena podielového listu pri jeho vydaní a vyplatenou nezdanenou sumou; ...
...výškou príjmu manželky - k uplatneniu nezdaniteľnej časti...je v skutočnosti LEN ten kladný rozdiel... zvyšok je vlastne výber vlastných peňazí...;)...
ingi
29.01.08,22:01
...Pri vyplatení (vrátení) podielového listu sa vykoná zrážka dane z kladného rozdielu medzi vkladom podielnika, ktorým je predajná cena podielového listu pri jeho vydaní a vyplatenou nezdanenou sumou; ...
...výškou príjmu manželky - k uplatneniu nezdaniteľnej časti...je v skutočnosti LEN ten kladný rozdiel... zvyšok je vlastne výber vlastných peňazí...;)...

Toto som tvrdila aj ja, len sme s Johankou hľadali oporu v ZoDP. :)