anabella
29.01.08,18:45
Ahojte poraďaci, potrebujem overiť len jednu vec, keď má manželka potvrdený príjem za rook 2007 62.300,- odvody 8.293,- pracovala 5-12 mesiac, manžel si môže na ňu uplatniť nezdaniteľnú sumu (rozdiel medzi 63.744,- t.j. 5-12 mesiac a 95816,- čo je 32 072,-)? ďakujem za radu, pekný večer
Zoltán Kovács
29.01.08,17:46
Ahojte poraďaci, potrebujem overiť len jednu vec, keď má manželka potvrdený príjem za rook 2007 62.300,- odvody 8.293,- pracovala 5-12 mesiac, manžel si môže na ňu uplatniť nezdaniteľnú sumu (rozdiel medzi 63.744,- t.j. 5-12 mesiac a 95816,- čo je 32 072,-)? ďakujem za radu, pekný večer

Má nárok na 95616 - (62.300 - 8293) = 41.609,- SK
anabella
29.01.08,17:50
ďakujem, to je po novom, že sa tam odratávajú aj tie odvody?
Zoltán Kovács
29.01.08,17:52
ďakujem, to je po novom, že sa tam odratávajú aj tie odvody?

Zákon o dani z príjmov

§11

(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
anabella
29.01.08,17:52
opravujem odpočitateľnú čiastku, pomýlila som sa je to 95.616,-
Pru
29.01.08,21:58
Tá nezdan. čiastka sa odrátava od základu dane a potom sa vypočíta daň a až z dane sa odráta daň.bonus na dieťa? dík
evina
29.01.08,22:05
Tá nezdan. čiastka sa odrátava od základu dane a potom sa vypočíta daň a až z dane sa odráta daň.bonus na dieťa? dík

Áno
Pru
30.01.08,07:44
A je jedno, ktorý z manželom si uplatní daň.bonus? A čo k tomu treba?
Tweety
30.01.08,07:47
A je jedno, ktorý z manželom si uplatní daň.bonus? A čo k tomu treba? Je to na dohode rodičov.
Rodný list dieťaťa a ak je nad 16.rokov, tak potvrdenie o štúdiu.
Pru
30.01.08,07:47
Je nad , takže ešte potvrdenie zo školy, ďakujem.
chudaska
30.01.08,07:48
a čo v prípade, manželka 1-11 mesiac na rodičovskom príspevku, v decembri si založila živnosť, z ktorej ale v decembri nemala príjem,len náklady. Urobiť jej daň. priznanie,ale kedze za rok 2007 nemala ziadny prijem,tak si neuplatni ani nezdanitelnu ciastku 95616 Sk,môže si ich uplatniť na nu manzel? Ak áno,tak aké potvrdenie k tomu bude potrebovať?
veronikasad
30.01.08,08:52
a čo v prípade, manželka 1-11 mesiac na rodičovskom príspevku, v decembri si založila živnosť, z ktorej ale v decembri nemala príjem,len náklady. Urobiť jej daň. priznanie,ale kedze za rok 2007 nemala ziadny prijem,tak si neuplatni ani nezdanitelnu ciastku 95616 Sk,môže si ich uplatniť na nu manzel? Ak áno,tak aké potvrdenie k tomu bude potrebovať?

1. rodičovský príspevok sa nezahrňa do vlastných príjmov manželky, ak nemala príjem z podnikania, manžel si môže uplatniť celú nezd. časť 95 616 sk. Výšku príjmu manželky uvádza v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania - v tomto prípade uvedie 0. Nie je nutné proiložiť žiadne potvrdenie, ak by jeho účtovníčka moc chcela, nech prinesie z UPSVaR potvrdenie o poberaní rod.príspevku.

2. Každý občan má nárok na uplatnenie nezd. časti ZD, a nesúvisí to s uplatnením nezd.časti ZD na manželku. Ak mala len výdavky a žiadne príjmy, v DP vykáže stratu, ktorú si može v ďalších rokoch umoriť.

-------
Veronika
mehid
05.02.08,07:09
Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky


Dobrý deň!
Jedna otázočka, som z toho trochu popletený!:confused:
Znížený o poistné a príspevky znamená z potvrdenia o príjmoch FO o „ poistné a príspevky celkom“ alebo o „z toho poistné na verejné zdravotné poistenie“?
Ďakujem!
balunka
06.02.08,07:31
poistné a príspevky celkom
zuzana
06.02.08,07:34
Ak mala manželka príjem, znížim to o poistné a ak má v potvrdení aj príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie a účelové sporenie aj to mám od vlastného príjmu odpočítať alebo to nie?
kastanka
06.02.08,09:52
Prajem pekný deň..,potrebujem poradiť..Keďže min. rok som poberala do do augusta rodičovský príspevok a potom som bola do konca roka evidovaná na úp , nepoberala som žiadnu"podporu". Brigádnicky (na zmluvu) zarobila za 3 mesiace cca 2400 SK.Treba mať aj potvrdenie,že som nepoberala podporu(potvrdenie,že som bola evidovaná na úp,vraj nestačí)Musím uvádzať aj tú sumu z brig.činnosti( manžel si chce na mňa uplatniť nezdaniteľnú sumu)?..Ďakujem
Zoltán Kovács
06.02.08,10:01
Prajem pekný deň..,potrebujem poradiť..Keďže min. rok som poberala do do augusta rodičovský príspevok a potom som bola do konca roka evidovaná na úp , nepoberala som žiadnu"podporu". Brigádnicky (na zmluvu) zarobila za 3 mesiace cca 2400 SK.Treba mať aj potvrdenie,že som nepoberala podporu(potvrdenie,že som bola evidovaná na úp,vraj nestačí)Musím uvádzať aj tú sumu z brig.činnosti( manžel si chce na mňa uplatniť nezdaniteľnú sumu)?..Ďakujem

Áno treba znižiť nez.čiastku na manželku o tie zarobené korunky na dohodu.
kastanka
06.02.08,11:38
Ďakujem za odpoveď..
zuzana
07.02.08,06:46
Ak mala manželka príjem, znížim to o poistné a ak má v potvrdení aj príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie a účelové sporenie aj to mám od vlastného príjmu odpočítať alebo to nie?


A tu to bude ako?Poraďte prosím.
ZDENIELA
07.02.08,06:56
A tu to bude ako?Poraďte prosím.
Príjem manželky znížený o odvody, ktoré je povinná platiť.
Podľa mňa doplnkové dôchodkové a účelové sporenie nie sú povinné ...
Tak od príjmu neodrátavať
hanelie
07.02.08,06:58
príklad:
95616 - / brutto - poistné - príspevky / = NČ, ktorú si uplatní manžel
abel
07.02.08,07:01
Ak mala manželka príjem, znížim to o poistné a ak má v potvrdení aj príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie a účelové sporenie aj to mám od vlastného príjmu odpočítať alebo to nie?
O príspevky na DDP a účelové sporenie by si mohla znížiť manželka svoj daňový základ ako odpočitateľnú položku, ale vlastný príjem manželky to neovplyvňuje.
Čučoriedka 5
07.02.08,07:05
Ahojte poraďáci. Prosím o radu. Zamestnanec si z dôvodu vysokého príjmu
v roku 2007 neuplatnil nezdaniteľné minimum. (ani mu nevznikol nárok ) .Má nárok na uplatnenie si ďalších nezdaniteľných častí ZD podľa § 11 ods.4.písm. a), b) a c) zákona o dani .:mad:
Vďaka.
abel
07.02.08,07:19
Ahojte poraďáci. Prosím o radu. Zamestnanec si z dôvodu vysokého príjmu
v roku 2007 neuplatnil nezdaniteľné minimum. (ani mu nevznikol nárok ) .Má nárok na uplatnenie si ďalších nezdaniteľných častí ZD podľa § 11 ods.4.písm. a), b) a c) zákona o dani .:mad:
Vďaka.
Tieto nezdaniteľné časti majú iné podmienky, aby sa mohli uplatniť, preto pri ich dodržaní má daňovník právo na ich uplatnenie.