tigana
29.01.08,20:27
V roku 2007 som si zalozil zivnost no nemal som ziadny prijem musim podat danovr priznanie?
evina
29.01.08,19:33
V roku 2007 som si zalozil zivnost no nemal som ziadny prijem musim podat danovr priznanie?

Nie nemusíš podľa zákona, nedosiahol si požadovaný príjem. DÚ však vo väčšine prípadov vyzývajú SZČO k predloženiu DP všetkých evidovaných SZČO. Predišla by som tomu zaslaním čestného prehlásenia, že som nedosiahla žiadne príjmy zoi živnosti , a preto nepodávam DP.
Johanka
29.01.08,19:33
Mal si výdavky ?
tigana
29.01.08,19:35
ano vydavky som mal no nie nejake velke
tigana
29.01.08,19:39
a este jedna vec ked som bol na Socialnej poistovni v roku 2007 tak mi povedali,ze mam prist na buduci rok aj s danovym priznanim kvoli vypoctu vysky poistneho tak ked nepodam danove priznanie co mam povedat?
Milan Benka
29.01.08,19:41
a este jedna vec ked som bol na Socialnej poistovni v roku 2007 tak mi povedali,ze mam prist na buduci rok aj s danovym priznanim kvoli vypoctu vysky poistneho tak ked nepodam danove priznanie co mam povedat?

Existuje tlačivo "Výpis z daňového priznania " - vypíšete tam 0 (nuly) a toto tlačivo odovzdáte v SP.
tigana
29.01.08,19:42
diky moc za radu.
Paula
29.01.08,19:44
Ak boli výdavky, potom ide o stratu, nie?
Johanka
29.01.08,19:50
Áno, preto som sa pýtala. Mne z toho vychádza, že DP treba podať.
Alebo sa bude tváriť, že uplatňuje paušálne výdavky k nulovým príjmom :rolleyes::) ?
evina
29.01.08,19:51
Môže si uplatniť výdavky a stratu odpočítať v budúcom období, a potom podať, alebo
neuplatniť výdavky a nemusí podať .
Johanka
29.01.08,20:00
Cit. z §32
Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2písm. a), ale vykazuje daňovú stratu ...

Účtovníctvo si viesť musí ... z neho bude mať účtovnú stratu .... a potom čo ?...ako si vie neuplatniť výdavky ?:)
evina
29.01.08,20:02
Cit. z §32
Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2písm. a), ale vykazuje daňovú stratu ...

Účtovníctvo si viesť musí ... z neho bude mať účtovnú stratu .... a potom čo ?...ako si vie neuplatniť výdavky ?:)

píše, že ide o malú sumu, nemá povinnosť si ich uplatniť...
tigana
29.01.08,20:04
to buduce obdobie je myslene akoze v dalsom danovom roku?
Johanka
29.01.08,20:04
To ich bude účtovať do VNZD ?

mimotemy Konečne poriadny problém :D.
Johanka
29.01.08,20:10
Myslím to naozaj. Keď chce účtovať podľa postupov - môže účtovať výdavky ako VNZD ? Podľa mňa nie. Takže ak ich zaúčtuje ako VOZD, ako vykoná úpravu - teda z VOZD urobí pripočítateľné položky? Jedine v daňovom priznaní ;).
Paula
29.01.08,20:11
Myslím, že "malá" suma môže byť aj "veľkou"......ako pre koho.
tigana
29.01.08,20:11
ide o 3 a pol mesiaca od 12.09.2007
evina
29.01.08,20:11
Myslím, že "malá" suma môže byť aj "veľkou"......ako pre koho.

preto má na výber...
Johanka
29.01.08,20:12
ide o 3 a pol mesiaca od 12.09.2007
Prosím o trpezlivosť, my sa určite dohodneme :).
Johanka
29.01.08,20:15
preto má na výber...
Ty vôbec nečítaš , čo píšem :). Ide mi o toto - ako dokáže, že nemal stratu, keď je povinný viesť účtovníctvo a kadečo verne zobrazovať ...
Naozaj si nerobím srandu ... to sú vážne veci s možnými sankciami.
evina
29.01.08,20:30
Zákon o účtovníctve:

1/ Tento zákon upravuje a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva 1. právnických osôb, ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
2. zahraničných osôb, ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov,
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu,

Áno vieme, že ak dosiahneme stratu tak:



§ 32 Daňové priznanie
1/ Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.


Ak nakúpil pár nejakých drobností, plus odvody - píše o- malej sume-je to na jeho rozhodnutí - má právo si uplatniť výdavky /nie povinnosť/, a potom podá DP so stratou. Určite tu nehovoríme o majetku a pod.....
Johanka
29.01.08,20:59
Lenže pri vedení účtovníctva má účtovať o výdavkoch tak, aby sa dal správne určiť základ dane a nie špekulatívne tak, aby nemusel podať DP....
:);):---
evina
29.01.08,21:07
Lenže pri vedení účtovníctva má účtovať o výdavkoch tak, aby sa dal správne určiť základ dane a nie špekulatívne tak, aby nemusel podať DP....
:);):---

Nechcela som sa dostať do roviny špekulácie, preto som pôvodne písala, že už končím, lebo pre mňa to špekulácia nie je. Ja som názoru, aký som napísala-nikto ma nebude pokutovať, ak si neuplatním výdavky napr. za 5000 SK-nie som povinná si ich uplatniť ani následne o to znižovať ZD v budúcom období, a nepodám DP lebo som nedosiahla určený príjem. Poslala by som správcovi dane uvedené Čestné prehlásenie, alebo sa s ním dohodla osobne.

Nie som povinná viesť účtovníctvo, môžem si uplatniť aj paušál a nevediem účtovníctvo, ale samozrejme si nebudem uplatňovať 60% na nulu to je to isté ako neuplatnenie výdavkov.
To je môj názor aj osobná skúsenosť po dohode so správcom a cieľ - zníženie byrokracie...
Johanka
29.01.08,21:16
Však mňa nebaví vypisovať DP s príjmom nula a výdavkami 5 Sk, len ma to zaujalo - čo je vlastne metodicky správne :). Zatiaľ si zostanem pri svojom, teda podať DP. Najlepšie je, že som sa v reále s takým niečím nestretla...
... a také jednoduché ustanovenie sa to zdá ;).
Ďakujem v mene zadávateľa pôvodnej otázky za venovaný čas :).
Milan Benka
30.01.08,05:57
Však mňa nebaví vypisovať DP s príjmom nula a výdavkami 5 Sk, len ma to zaujalo - čo je vlastne metodicky správne :). Zatiaľ si zostanem pri svojom, teda podať DP. Najlepšie je, že som sa v reále s takým niečím nestretla...
... a také jednoduché ustanovenie sa to zdá ;).
Ďakujem v mene zadávateľa pôvodnej otázky za venovaný čas :).

Sú tri možnosti:

1. Subjekt sa rozhodne preukazovať skutočné výdaje - bude účtovnou jednotkou, povedie JU - vykáže stratu - je povinný podať DP.

2. Ako v bode 1. ale sa rozhodne viesť PU - vykáže zisk, pretože predpokladám, že fakturácia za december je vyššia ako tých pár nákladov, kt. spomínal. Vznik povinnosti podať DP v tomto prípade je viazaný na výšku zdaniteľného príjmu. ( viď § 32 zák 595/2003 Zz )

3. Subjekt sa rozhodne uplatňovať paušálne výdaje - nebude účtovnou jednotkou, nevznikne mu z dôvodu živnosti povinnosť poddať DP.


Takže kočky, každá ste mali čiastočne pravdu, len bolo potrebné Vaše názory trošku osvetliť a zhrnúť. Dúfam, že sa mi to podarilo.
ajacik
14.02.08,09:14
Nechcem zakladať novú tému, tak sa spýtam tu:

SZČO a zároveň zamestnanec. Zo živnosti nemal žiaden príjem a ani výdavok. Má povinnosť podávať DP B alebo nie? Veľmi pekne dakujem za odpoved.
sara-ke
18.02.08,15:29
Dobry den, mam otazku,
moja sestra bola minuly rok do juna na UP + mala asi mesiac DIC (pretoze bola sprostredkovatelka sporenia), ale nemala ziaden prijem, potom od 06/2007 - 12/2007 je zamestnana normalne na HPP, stacilo by keby podal za nu rocne zuctovanie zamestnavatel? + ma poslat to cestne prehlasenie na DU, ze nemala ziaden prijem? alebo musi podat DP ??

dakujem za odpoved :rolleyes:
Zoltán Kovács
18.02.08,15:34
Nechcem zakladať novú tému, tak sa spýtam tu:

SZČO a zároveň zamestnanec. Zo živnosti nemal žiaden príjem a ani výdavok. Má povinnosť podávať DP B alebo nie? Veľmi pekne dakujem za odpoved.

Môže požiadať o RZD svojho zamestnávateľa, vlastne mohol do 15.02. požiadať. Na DÚ by som dal oznámenie, že z titulu živnosti nevzniká povinnosť podávať DP.
sara-ke
18.02.08,16:01
Dobry den, mam otazku,
moja sestra bola minuly rok do juna na UP + mala asi mesiac DIC (pretoze bola sprostredkovatelka sporenia), ale nemala ziaden prijem, potom od 06/2007 - 12/2007 je zamestnana normalne na HPP, stacilo by keby podal za nu rocne zuctovanie zamestnavatel? + ma poslat to cestne prehlasenie na DU, ze nemala ziaden prijem? alebo musi podat DP ??

dakujem za odpoved :rolleyes:


a co ja? plati to aj pre mna, ta odpoved predtym?
Zoltán Kovács
18.02.08,16:03
a co ja? plati to aj pre mna, ta odpoved predtym?

Áno.
sara-ke
18.02.08,16:04
diik :)
AdaG
12.03.08,06:57
Možno sa pýtam naivne, ale potrebujem potvrdiť: Musí podať daňové priznanie ten, kto mal len príjem zo závislej činnosti (má tri potvrdenia), ak nepožiadal žiadneho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania? ( u jedného má podpísané vyhlásenie, uplatnenú nezdaniteľ. čiastku aj daňový bonus)
... Už som našla odpoveď - musí (§32)...
Ale čisto praktická otázka: čo s tými, čo ma ako zamestnávateľa nepožiadali o vykonanie RZD a DP určite nepodajú - to im mám to RZD urobiť dobrovoľne???
Ilja911
26.01.10,08:29
Ahojte poraďáci, mám takýto problém. Mám človeka, ktorý ukončil strednú školu v roku 2009, potom bol v tom istom roku evidovaný ako nezamestnaný na úrade práce a v novembri si našiel zamestnanie. Zarobil menej ako EUR 2012,85. V decembri 2009 dal výpoveď a odišiel zo zamestnania. Bol dobrovoľne nezamestnaný. Musí podávať daňové priznanie? Môže požiadať zamestnávateľa o podanie DP? A čo k tomu potrebuje?

Ďakujem.
Dana 22
26.01.10,09:56
Ak podá DP,
urobí si ho sám alebo požiada posledného zzamestnávateľa, vrátia mu zaplatenú daň. keďže jeho zdaniteľný príjem nebol vyšší ako 2 012,85 €.

Prílohy. - evidencia na úrade o nezamestnanosti
- potvrdenie o ukončení školy
- potvrdenie o príjme zamestnávateľa
- potvrdenie ZP aSP ak bol dobrovoľným platcom poistného
Katy a R
26.01.10,10:00
Ak podá DP,
urobí si ho sám alebo požiada posledného zzamestnávateľa, vrátia mu zaplatenú daň. keďže jeho zdaniteľný príjem nebol vyšší ako 2 012,85 €.

Prílohy. - evidencia na úrade o nezamestnanosti
- potvrdenie o ukončení školy
- potvrdenie o príjme zamestnávateľa
- potvrdenie ZP aSP ak bol dobrovoľným platcom poistného

.. tie prvé dve prílohy netreba;)
DU predsa nedokladujem, kde som bola - ale aké mám príjmy ;)
Ejo
26.01.10,10:07
1. Ak zamestnanec bol zamestnaný na 4 hodiny/polovica minimálnej mzdy/, neplatil žiadnu daň, je povinný požiadať o ročné zúčtovanie zamestnávateľa? DP nepodáva lebo jeho príjem nepresiahol 2012,85.
2. Ak daňovník má 3 potvrdenia o príjme, nepožiadal posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, tak podáva daňové priznanie iba vtedy, ak presiahne 2012,85 EUR?
Ďakujem
Katy a R
26.01.10,10:12
1. Ak zamestnanec bol zamestnaný na 4 hodiny/polovica minimálnej mzdy/, neplatil žiadnu daň, je povinný požiadať o ročné zúčtovanie zamestnávateľa? DP nepodáva lebo jeho príjem nepresiahol 2012,85.
2. Ak daňovník má 3 potvrdenia o príjme, nepožiadal posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, tak podáva daňové priznanie iba vtedy, ak presiahne 2012,85 EUR?
Ďakujem
... nemusí podať, ak teda nie je čo vrátiť. len sa môže (a nemusí) stať:confused:, že ho daňový úrad vyzve na podanie DP - vtedy by už musel podať.
myslím si, že v takýchto prípadoch asi nevyzve - len môj názor
Ivenka
04.02.10,20:20
Môžem poprosiť o radu? Minulý rok ak som nepodnikala ale mala som "živú" živnosť, tak som podala na DU iba čestné prehlásenie, že ..... Stačí to aj tento rok? Nenašla som doposiaľ na Porade takýto dotaz alebo som prehliadla?
Ivenka
04.02.10,20:29
Ďakujem za inšpiráciu - hľadať,hľadať. Odpoviem si sama - nemusí podať DP. Stačí prehlásenie.
monka001
05.02.10,16:40
Môžem poprosiť o radu? Od 1.1. 2009 do 30.9. 2009 som bola zamestnaná. Od 1.10. 2009 som nezamestnaná. Od 15.10. do 15.12. som bola na PN. Teraz som stále nezamestnaná. Mám si urobiť sama daň. priznanie ? Manželov zamestnávateľ chce vedieť môj príjem, mám mu ho dať ? Neviem ako mám postupovať.
Ďakujem.
Iwett
05.02.10,16:47
Môžem poprosiť o radu? Od 1.1. 2009 do 30.9. 2009 som bola zamestnaná. Od 1.10. 2009 som nezamestnaná. Od 15.10. do 15.12. som bola na PN. Teraz som stále nezamestnaná. Mám si urobiť sama daň. priznanie ? Manželov zamestnávateľ chce vedieť môj príjem, mám mu ho dať ? Neviem ako mám postupovať.
Ďakujem.
Môžeš požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, možno ti daň aj vrátia, ak si platila. A manželovi možno tiež, preto chcú tvoje potvrdenie o príjme.
monka001
05.02.10,16:57
Ak si dám sama daň. priznanie, tak mám dať potvrdenie o príjme aj manželovmu zamestnávateľovi? Platila som si aj poistku, takže si myslím , že by bolo dobré, aby som si dala sama daň. priznanie.
No nevyznám sa v tejto oblasti. Čo je najvhodnejšie?
Iwett
05.02.10,17:01
Ak si dám sama daň. priznanie, tak mám dať potvrdenie o príjme aj manželovmu zamestnávateľovi? Platila som si aj poistku, takže si myslím , že by bolo dobré, aby som si dala sama daň. priznanie.
No nevyznám sa v tejto oblasti. Čo je najvhodnejšie?
Máš dve možnosti, buď požiadaš zamestnávateľa o vystavenie potvrdenia o zdaniteľnej mzde a podáš si DP sama, alebo požiadaš zamestnávateľa o ročné zúčtovanie a vráti ti daň, ak si nejakú zaplatila zamestnávateľ. Potvrdenie buď z odovzdania DP, alebo z RZ dáš manželovi na uplatnenie NČZD na teba. A možno aj jemu vrátia.
Iwett
05.02.10,17:08
Ešte doplním: manželovi na uplatnenie NČZD na teba treba aj potvrdenie o výške PN. Všetko závisí od Vašich príjmov, či a aká čiastka dane sa vráti.
monka001
05.02.10,17:12
Veľmi pekne ďakujem. Asi požiadam zamestnávateľa,aby mi vykonal ročné zúčtovanie a budem mať pokoj.
Iwett
05.02.10,17:16
Veľmi pekne ďakujem. Asi požiadam zamestnávateľa,aby mi vykonal ročné zúčtovanie a budem mať pokoj.
Potom treba dodržať termín do 15.februára . A priniesť mu všetky potrebné doklady.
Brana
09.03.10,07:26
Dobry den. Len by som sa chcela uistit: ak mala moja svokra prijem z prenajmu bytu iba od decembra 2009 nemusi podat danove priznanie, pretoze bol prijem nizsi ako 894,60 Eur? Dufam, ze je to tak. Za odpoved vopred dakujem:)
Andyke
09.03.10,07:33
Pokiaľ nemala iné zdanit. príjmy len ten prenájom, tak nemusí podať DP.
Martina1122
15.10.10,16:40
Dobry den!

Prosim vas o radu. Chcem prenajat auto jednej firme za symbolicku sumu, musim mat na to zalozenu zivnost alebo nie. A kedy by som musela podavat DP?
Dakujem