ZDENIELA
30.01.08,07:50
Firma (FO - jednoduché účto) uzatvorila v roku 2007 zmluvu o budúcej zmluve na kúpu nehnuteľnosti. Jednalo sa len o strechu na budove.
Na základe tejto zmluvy sme začali budovať. Strechu sme zhodili a namiesto nej sme vystavali úpne samostatné poschodie, ktoré dostane vlastné súpisné číslo.
V priebehu roku 2007 sme účtovali o nákupoch na výstavbu ako o nákupe IM.
V novembri 2007 sa uzatvorila riadna kúpna zmluva. Prebehla kolaudácia a dal sa urobiť vklad do katastra.

Môj problém:
Faktúra za kúpu nehnuteľnosti bola vystavená v decembri 2007, no zaplatená bola na dva krát (december a január)

Zápis do katastra bol už v novembri, no list vlastníctva máme až od 2. januára 2008.

S akým dátumom vložiť budovu do majetku firmy, začať odpisovať a z toho vyplýva aj od kedy platiť daň z nehnuteľnosti???

;) Ďakujem za Váš čas, snahu a ochotu pomôcť.
mysimis
30.01.08,07:30
Zdeniela vklad do katastra ste dali urobiť v novembri 2007 /podanie/ a LV Vám bolo doručené a celý prepis prebehol 2. januára?
ZDENIELA
30.01.08,08:05
Vklad bol v novembri, zápis do listu vlastníctva je s dátumom 2.1.2008
mysimis
30.01.08,08:07
Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti budeš podávať až o rok, lebo k 31.12.2007 si podľa LV nehnuteľnosť nevlastnila.
ZDENIELA
30.01.08,08:14
V poriadku, daň z nehnuteľnosti by sme mali, to mi bolo celkom aj jasné, len som chcela uistiť, za čo ďakujem.

Teraz poprosím ohľadne zaradenia majetku do HIM a následne začiatok odpisovania. :confused:
mysimis
30.01.08,08:31
Kúpna zmluva bola spísaná v decembri, čiže zaradenie do majetku a odpisovanie by som urobila už v r. 2007.
mysimis
30.01.08,09:05
A tu Ti prikladám aj zdôvodnenie, aby si to mala podložené:
2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.
ZDENIELA
30.01.08,12:14
Takže tak ako Miška píšeš, za stanovených podmienok, deň nadobudnutia, je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom ...
Mne sa tu len nepáči, že celkom splatené to bolo až v januári 2008, nebyť tohto ani o tom neuvažujem a nehnuteľnosť mám v majetku v roku 2007 a prvé odpisy uplatňujem za rok 2007 :eek::eek::eek:
Danila
30.01.08,12:22
Takže tak ako Miška píšeš, za stanovených podmienok, deň nadobudnutia, je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom ...
Mne sa tu len nepáči, že celkom splatené to bolo až v januári 2008, nebyť tohto ani o tom neuvažujem a nehnuteľnosť mám v majetku v roku 2007 a prvé odpisy uplatňujem za rok 2007 :eek::eek::eek:Uskutočnenie platby neovplyvňuje dátum zaradenia. Ten okrem iného ovplyvňuje aj to, či skutočne nehnuteľnosť využívaš na podnikateľské účely za účelom dosahovania príjmov.
ZDENIELA
30.01.08,13:04
Ďakujem za trpezlivosť a odpovede aj pre začiatočníkov :D

Vidím, že sama si to komplikujem a moc špekulujem nad tým, čo všetko by som mohla robiť zle. ;)