m.hladka
13.02.08,07:40
Cenník bude samozrejme NÁS VŠETKÝCH. Bude aj pre tých, ktorí robia na paušál. Pretože nejako si aj ten paušál musí vypočítať a práve pre jeho výpočet mu pomôže aj cenník. A preto, že v téme "Pošuškajte..." sa len dookola o tom veľa hovorilo a nakoniec si každý sám vymyslel cenu, takže aj ten, čo robí na paušál z niečoho vychádza.
Prosím, nikomu sa nič nestane ak vyplní tabuľku, aké sumy si predstavuje za jednotlivé položky. Tu nejde vyslovene a Váš osobný cenník. Ale môže byť tam aj navrhovaná cena, akú predstavu má, že koľko by pýtal za tú ktorú položku. Nebojte sa a kľudne všetci vyplnte podľa svojich reálnych predstav!!!
Richard
13.02.08,07:36
V tejto téme je záujem urobiť v prvom rade prieskum, nie cenník ako taký.

Cenník, ktorý spracuje smith bude výsledok prieskumu, nie cenník ktorého sa má každý pridržiavať.

Keď sa robí prieskum, tak sa musia brať do úvahy všetky faktory. Teda spôsoby vyčíslenia ceny, rôzne druhy sadzieb a samotné výšky sadzieb.

V skutočnosti stanoviť nejaký všeobecný cenník v prípade účtovníctva, je veľmi komplexná úloha.

Preto je v prvom rade potrebné:
- zozbierať všetky typy cenníkov (radšej by som však nazval dohodnuté zmluvné ceny, pretože nie každý má cenník ako taký)
- urobiť rozbor a roztriediť ich do najčastejšie používaných typov cien
- vyhodnotiť

Na základe ohlasov v tejto téme by bolo vhodné dohodnúť sa ako by mal základný cenník vyzerať:
A. Bola by to hodinová sadzba (prepočítaný odhad z položkových , hodinových a paušálnych cien).
B. Bola by to položková sadzba (prepočítaná položkových, hodinových a paušálnych cien)
C. Bola by to paušálna cena (s odporučeným počtom položiek, alebo hodín).Môj predošlý príspevok smeroval práve k tomu, že diskutovať je ľahké ale pre vytvorenie cenníka treba spraviť "robotu". Väčšina drobných účtovníkov-živnostníkov ten cenník asi fakt nemá a spracovať, zamyslieť sa a zanalyzovať svoje ceny - premietnuť ich do nejakého zmysluplného cenníka je "pracovná úloha".
Každý spôsob určenia cien je pre túto anketu veľmi dôležitý, takže ak si niekto myslí "ja cenník nemám" tak nech vie, že aj jeho HLAS je dôležitý pre čo najlepšiu vypovedaciu schopnosť všeobecného cenníka.

Pozrite sa na smitha, ktorý je ochotný spracovať tieto rôznorodé info do jedného celku, je to ďaleko ťažšia úloha ako spracovať svoj vlastný cenník!!!


Prieskum na cca 80+ účtovníkoch nemá veľmi vypovedaciu silu, zvlášť ak prispeli len tí ktorí cenník majú (predpokladám že ak niekto má cenník, tak je to skôr živnostník, ktorý si vie hodnotiť svoju prácu a nemá problém jej hodnotu prezentovať cenníkom pred klientov - z čoho mi vyplýva že to budú skôr vyššie sadzby ako tie nižšie - to je môj psychologický odhad).
m.hladka
13.02.08,10:17
Myslím si, že treba to mať spracované tak ako píšeš: A,B,C
aby boli alternatívy, komu ako lepšie vyhovuje. Nesmieme v cenníku zabudnúť na igelitkárov.
RERE
13.02.08,10:36
Len teraz som objavila túto tému a dočítala ju. Idem poslať cenník, dúfam, že sa mi to podarí
Kathryn
13.02.08,10:54
Som prekvapená, že účtovníci majú problém s vypracovaním cenníka. Keď to zvládne kozmetička, kaderníčka, ... tak účtovníkom by toto nemalo robiť problém. Obzvlášť, keď forma je spracovaná v tabuľke a treba do nej len dopísať hodnoty min a max. Viem, že ťažko sa odhaduje hodnota práce na základe otázky: za koľko mi spracuješ účtovníctvo ? Ale v prehľadnej tabuľke to ide ľahko. Ani ja som nemala stanovenú cenu pre všetky položky v nej uvedené, a preto niektoré sú skutočné, ktoré fakturujem, a niektoré som si stanovila len pri vyplňaní. A keď ma vyzve záujemca o cenovú ponuku za spracovanie účtovníctva, tak nebudem mať problém mu pripraviť orientačnú cenovú ponuku. Oceńujem snahu tých, ktorí sa pustili do spracovania tohto cenníka i tých, ktorí poslali podklady k spracovaniu. Už sa teším na výsledok.
Zoltán Kovács
13.02.08,11:16
Číslo 91.
alexis
13.02.08,12:03
A ta tabulka je kde? ved nieco by sme tam urcite vyplnili, co si myslime za co by sme co urobili. Ale tu tabulku neviem nasjt co je hned na zaciatku spomenutá, čo treba vyplnit.
alexis
13.02.08,12:04
jaj prepacte uz som ju nasla..... nevidim.
Zuzy
13.02.08,12:11
Práve som poslala svoj cenník, dúfam že ste ho dostali, prajem pekný deň
Zoltán Kovács
13.02.08,12:13
Práve som poslala svoj cenník, dúfam že ste ho dostali, prajem pekný deň

Dokonca 2x. ;)
Richard
13.02.08,12:30
Číslo 91.


to by bolo vhodné zapracovať do prvého príspevku....
m.hladka
13.02.08,12:37
No trochu sa to pohlo, ako na DU posledný deň.
Takže 15.2.08 sa blíži.
Ako to mám zapracovať?
Harken
13.02.08,13:18
Veľmi rada som uvítala túto tému, nakoľko robím účtovníctvo na živnosť od roku 2001 a stále vôbec neviem koľko mám za čo pýtať. V prílohe zasielam aj môj cenník, aj keď sa to cenníkom vôbec nedá nazvať, ale snažila som sa to tak stručne popísať, čo jednotlivé ceny obsahujú. Neviem či som tam uviedla región, takže uvádzam ho tu. Ide o Žilinu a miesto odkiaľ pochádzam, teda Skalité, okr. Čadca. Som aj členkou SKCÚ, aj keď certifikát nemám, ale ich práca sa s touto na porade vôbec nedá porovnávať ( myslím tým samozrejme v tom dobrom slova zmysle, starostlivosť o členov takmer žiadna). Už sa veľmi teším na cenník. Ak nebude príloha v poriadku, prosím ozvite sa. Neviem či to dobre pripojím.
m.hladka
13.02.08,14:46
Asi som to zahriakla.
Už len 2 dni!!! ;)
m.hladka
13.02.08,18:06
Posúvam ...
Tanče
14.02.08,07:49
Veselého Valentína!

A šup šup s cenníkmi Smithovi!
m.hladka
14.02.08,13:56
:):):) Už len jeden deň :):):)
m.hladka
14.02.08,18:00
Posúvam ..... ešte jeden deň.
Jana1303
15.02.08,06:50
Ja som cenník zaslala ešte v nedeľu, verím že to prešlo v poriadku.
Kathryn
15.02.08,07:19
Ja som cenník zaslala ešte v nedeľu, verím že to prešlo v poriadku.

Aby som sa vyhla podobnému zvažovaniu ako ty, pri mailoch, o ktorých chcem mať istotu, že prešli bez problémov až tam kam mali, tak vyžadujem odoslanie správy o prečítaní mailu. Nastavujem si to cez Možnosti. Aj pri poslaní cenníka som to využila a prišla mi správa, že môj mail bol prečítaný.:)
m.hladka
15.02.08,11:10
Momentálne nás je tu 686 a cenníkov len 110. Ešte máte poslednú šancu!!!!
jamis
15.02.08,13:02
Momentálne nás je tu 686 a cenníkov len 110. Ešte máte poslednú šancu!!!!


Prihási sa ešte niekto.

Jedna z posledných výziev.
m.hladka
15.02.08,15:34
Deň sa pomaly končí a končí sa aj táto téma. Ostáva ešte pár hodín.
Napriek tomu sa chcem ešte raz všetkým poďakovať, hlavne za dodané cenníky pre p.smitha, ktorý sa podujal spracovať "NÁŠ PRVÝ CENNÍK".
Ďalej sa chcem poďakovať všetkým, ktorí mi dali ocenenie a bodíky.
ĎAKUJEM.
Heni
15.02.08,15:45
... Ďalej sa chcem poďakovať všetkým, ktorí mi dali ocenenie a bodíky.
ĎAKUJEM.
m.hladka, tí by mali predovšetkým poslať cenníky :---
Zoltán Kovács
15.02.08,21:59
Chcem poďakovať za zaslané cenníky. A zároveň poprosím po tomto termíne 15.02.2008 24:00 hod. už neposielajte. Ďakujem.
cloe
15.02.08,22:01
Hodinky ti idú presne:D My ďakujeme tebe, že si sa toho chopil:)
alexis
16.02.08,16:35
No a niekde ho aj potom zverejnis, aby sme teda vedeli ako to cele dopadlo?
Zoltán Kovács
16.02.08,17:58
No a niekde ho aj potom zverejnis, aby sme teda vedeli ako to cele dopadlo?

Keď prečítaš tému od začiatku, tak tam najdeš, že do týždňa budú výsledky.
Konečný počet je teda 110 kusov. Takže a teraz hor sa do práce..... :D
m.hladka
16.02.08,18:00
Zverejní ho p.smith, ktorý ho momentálne spracuváva. Ja osobne sa ho neviem dočkať.
jessica
16.02.08,18:32
Keď prečítaš tému od začiatku, tak tam najdeš, že do týždňa budú výsledky.
Konečný počet je teda 110 kusov. Takže a teraz hor sa do práce..... :D

Skoda, ze z takeho obrovskeho mnozstva clenov Porady sa poslalo len 110 ks:mee:
Osobne stale riesim tento "cennikovy" problem. Aj v tychto dnoch mam zaujemcov a to co mi hovoria, t.j. za co im ponukaju firmy a SZCO spracovanie uctovnictva ma hrozitansky cenovy rozptyl.
Neviem ci sa to niekedy ustaly ....
Ale uz sa tiez tesim na nas cennik a velka vdaka za Vasu snahu ;)
Heleč
20.02.08,08:10
Naozaj škoda, že prišlo tak málo ceníkov...
Ale neviem sa dočkať
STRELEC
20.02.08,12:47
Naozaj škoda, že prišlo tak málo ceníkov...

Ja som jeden z tých , ktorí cenníky neposielali. Jednoducho ho nemám. S paušalistom dohodnem jeho mesačný paušál a to skutočne dosť individuálne, u nového odhadom, napr. podľa druhu činnosti a tak. Je v tom zahrnuté poradenstvo a rôzne menšie-väčšie služby a službičky (ako napr. list na políciu, daňovému úradu a pod.), ale aj RZZP, ročné zúčtovanie dane u ZC-ov.
Mám ale minimá pod ktoré nemôžem ísť. Pokiaľ mesačné minimum u malého plátcu DPH v JU (1.500.-) resp. PU (2.500-) je neprijateľné, tak jednoducho žiaľ nemôže byť naším klientom.
Dohodnuté paušály platia zásadne rok. Zmena nastáva len ak dôjde k výraznejšej časovej náročnosti spracovania, rozšíreniu predmetu činnosti a to ako smerom hore, tak prípadne aj smerom dole. To druhé je našťastie veľmi zriedkavé a signalizuje skôr "problémové hospodárenie" u klienta. Skrátka "nedarí še" :).
Vyššie uvádzané však v tomto štvrťroku opúšťam (druhý dôvod pre neposlanie "cenníka"). Zavádzam postupne nový typ jednotnej zmluvy s kombináciou paušálu (za poradenstvo, priznania k DPH a drobné veci) a príplatkami resp. samostatnými položkami za účtovné položky, za sólo spracúvané veci (ročné zúčtovania), za ročnú uzávierku a za úkony v mzdovej oblasti.
Po rokoch som dospel totiž k presvedčeniu, že doterajší systém jednak znižuje moje príjmy, jednak je nespravodlivý vočí klientom. Nie je dostatočne vyjadrená miera pracnosti. Účtovnej alebo mimo účtovnej pracnosti.
m.hladka
20.02.08,17:21
Tento príspevok si mohol poslať do 15.2., aj to by pomohlo k tvorbe cenníka, pretože aj tieto postrehy z praxe sú potrebné. Každý nápad je dobrý. Myslím si, že veľa účtovníkov robí na dohody paušalom (aj ja mám viac klientov na paušal), ale ten paušal z niečoho musí vychádzať a je dobre, ak si ho vieme na základe jednotného cenníka zdôvodniť - porovnať cenu atď.
apo
20.02.08,17:41
Ja som nikde v názorovom strede.
Je dobre ak sa môžeme porovnať s cenami. V našej spoločnosti máme zavedený podoboný systém ako strelec, na rok je dohodnutá mesačná, alebo štvrťročná fakturácia, na základe takéhoto systému viem ako mám finančne vykrytý celý rok. Mám veľkú chuť klientom ktorým je nutné od prvého prejdenia dokladov po vypísanie daňového priznania vyvolávať, že niečo nemajú, vyfakturovať každé vrátenie sa k jeho účtovníctvu napríklad sumou 500, práve títo dobráci nám urobia v 31. marca stres.

Cenník, ktorý mám a aj ho pošlem používam iba k tomu, aby som kontroloval, či je dobre stanovená cena a či nie je potrebné cenu upraviť, mimoriadne aj v priebehu roka.

apo
sossk
20.02.08,18:52
len dajte pozor aby ste sa nezosmykli do kartelu
Johanka
20.02.08,18:57
Môžem poprosiť o voľný preklad do slovenského jazyka ?
Zoltán Kovács
21.02.08,09:38
Prosím Vás už neposielajte cenníky. Mali ste tak učiniť do 15.2. Ďakujem.
Zoltán Kovács
21.02.08,09:38
Môžem poprosiť o voľný preklad do slovenského jazyka ?

Žeby mal na mysli kartelovú dohodu a ceny, čo je protizákonné. :D
apo
21.02.08,10:46
Ja som len včera objavil túto tému, tak prepáč.

apo
apo
21.02.08,10:50
Žeby mal na mysli kartelovú dohodu a ceny, čo je protizákonné. :D

Určite dohody o cenách sú protizákonné, ale diskusia o tvorbe cien celkom určite nie je protizákonná. A ak na základe vydiskutovaných kalkulačných postupov sa niektoré ceny priblížia na tom nie je nič protizákonné, ale treba mať na pamäti, že sa ide po ľade, a treba si vybrať cestu aby ten ľad nebol tenší ako je zdravé.:D

apo
zuhl
21.02.08,11:30
Ja som nikde v názorovom strede.
Je dobre ak sa môžeme porovnať s cenami. V našej spoločnosti máme zavedený podoboný systém ako strelec, na rok je dohodnutá mesačná, alebo štvrťročná fakturácia, na základe takéhoto systému viem ako mám finančne vykrytý celý rok. Mám veľkú chuť klientom ktorým je nutné od prvého prejdenia dokladov po vypísanie daňového priznania vyvolávať, že niečo nemajú, vyfakturovať každé vrátenie sa k jeho účtovníctvu napríklad sumou 500, práve títo dobráci nám urobia v 31. marca stres.

Cenník, ktorý mám a aj ho pošlem používam iba k tomu, aby som kontroloval, či je dobre stanovená cena a či nie je potrebné cenu upraviť, mimoriadne aj v priebehu roka.

apo

Ak by som pýtala 5OO korún za každé vrátenie sa do účtovníctva, som milionárka.
apo
21.02.08,11:45
Nie sme milionári, ale 31. marca posielam daňové priznania aj pred polnocou emailom.

Každé štvrťročné obdobie na DPH je tiež stresom.
Termín 30.1. pri žalobabách idú nervy nadranc kakoľko všetci majú čas, len my nie.

A peniaze má každý rád.

apo
cactus
21.02.08,11:51
len dajte pozor aby ste sa nezosmykli do kartelu


Môžem poprosiť o voľný preklad do slovenského jazyka ?


Žeby mal na mysli kartelovú dohodu a ceny, čo je protizákonné. :D
to určite nie, veď aj napr.notári majú svoj cenník a celoplošne platí.....
Zoltán Kovács
21.02.08,11:54
to určite nie, veď aj napr.notári majú svoj cenník a celoplošne platí.....

A keď beriem počet účtovníkov a "účtovníkov" v našej republike, tak ten kartel by predstavoval mizivé percento z celkového počtu účtovníkov.:D
m.hladka
21.02.08,15:31
Nechápem.
jamis
21.02.08,15:35
Nechápem.


Musím priznať, že ani ja....
bobotova
21.02.08,15:36
ahojte! a máme už nejaký ten cenník a zverejnenie?
Ďakujem
m.hladka
21.02.08,15:39
Bude. Aj ja netrpezlivo čakám na jeho spracovanie. Teším sa.
apo
21.02.08,16:14
to určite nie, veď aj napr.notári majú svoj cenník a celoplošne platí.....

Takéto cenníky platia, ale je to asi preto, že ich zastrešuje ich komora a zmyslom cenníka je to, aby notári, advokáti a podobné profesie nemohli zdierať obyčajných občanov.

Naša práca je o zmluvách a dôvere. Takže prípadné cenníky by mali byť iba akýmsi zjednotením kalkulačných postupov.

Uviedol som príklad, ako nás účtovníkov v podstate zdierajú naši klienti ktorí majú čas a my máme pocit zodpovednosti. Kto vyjde z toho súboja lepšie. Klient dostane všetko dokonca aj pokutu za opozdené podanie zaplatí účtovník, ktorý má nervy nadranc.

Takže jeden prvok kalkulačného postupu by sme už myslím mali. A takto sa dopracujeme aj k ďalším položkám kalkulácie. Je určite medzi nami mnoho takých účtovníkov, ktorí si spočítajú, že na chlebík som si zarobil tak cenu nezvýšim, aby som nedajbože neprišiel o klienta, a to sú tí ktorí škodia hlavne sebe a aj ostatným, ktorí si dokážeme spočítať čo ozaj obnáša naša práca. Nie sú to ľahko zarobené peniaze.

Ak si len spočítam čas, ktorý strávim na Porade, kde sa učím na chybách druhých a snažím sa posunúť poučenie z mojich chýb ďalej, koľko je to hodín a tieto si nekalkulujem nikde.

Poznám kolegu, ktorý ak kúpi nový soft tak to hneď vydelí nejakým kľúčom medzi svojich klientov, zvýši faktúru a je to.

Vidíte je mnoho postupov, niektoré sa nám môžu páčiť niektoré nie, ale prečo by sme nemohli tieto pohľady navzájom si sprostredkovať a urobiť z nich prienik, veď pre nikoho vzorový cenník nebude záväzný.

apo
m.hladka
21.02.08,17:56
Presne tak, ako píšeš.
Ale nestráš.
Takže dáme názov pre náš cenník: kalkulácia účtovných dokladov pod značkou - napr. KUD
alebo cenová relácia účtovania - CRÚ
Skúste niekto niečo originálnejšie, možno sa to ujme.
tinaM
21.02.08,18:23
Presne tak, ako píšeš.
Ale nestráš.
Takže dáme názov pre náš cenník: kalkulácia účtovných dokladov pod značkou - napr. KUD
alebo cenová relácia účtovania - CRÚ
Skúste niekto niečo originálnejšie, možno sa to ujme.
Napr. "Pošuškajte, koľko pýtať" = PKP:D.
MILKA58
21.02.08,18:34
Aj ked všetci čakáme na cenník, neviem, ci tam bude obsiahnutá aj položka DP - typ A. Jedná sa v podstate "len" o sčítanie položiek z potvrdení o príjme, prípadne prepočet kurzu, nie je to také rozsiahle, ako keď treba viesť účtovníctvo. Koľko si pýtať za spracovanie takéhoto DP? 500,- Sk je málo, alebo akurát, či vyjdem na posmech,že za toľko sa to neoplatí?
apo
21.02.08,18:47
Aj ked všetci čakáme na cenník, neviem, ci tam bude obsiahnutá aj položka DP - typ A. Jedná sa v podstate "len" o sčítanie položiek z potvrdení o príjme, prípadne prepočet kurzu, nie je to také rozsiahle, ako keď treba viesť účtovníctvo. Koľko si pýtať za spracovanie takéhoto DP? 500,- Sk je málo, alebo akurát, či vyjdem na posmech,že za toľko sa to neoplatí?

Osobne si myslím, že tieto činnosti spadajú do pôsobnosti daňových poradcov.

Ja osobne by som veľmi uvítal, keby moje výstupy z účtovníctva spracoval do DP daňový poradca, bola by v tom dobrá spätná väzba. Ale má to jeden háčik, poznám daňovú poradkyňu o ktorej hovorím, že je tunelárka portfólia účtovníkov. Za touto babou už v nepôjdem po radu ani keby som mal úplne skrachovať.

Ešte že máme našu PORADU.

Ešte k otázke.
Keď niekto donesie všetko čo je potrebné k DP tak 500 je dosť ak to robíš tak, že si v pohode, ale ak musíš čarovať pri vypisovaní DP tak sa nemusíš hanbiť ani za dvojnásobok.


apo
Tanče
21.02.08,21:13
Napr. "Pošuškajte, koľko pýtať" = PKP:D.

:Dalebo DKP? - dajte koľko pýtam
Zoltán Kovács
22.02.08,05:40
Dnes poobede - podvečer dôjde k odhaleniu..... Tešte sa!
michelle84
22.02.08,05:41
Dnes poobede - podvečer dôjde k odhaleniu..... Tešte sa!

Tešíme sa, tešíme :):):)
cactus
22.02.08,05:47
Dnes poobede - podvečer dôjde k odhaleniu..... Tešte sa!
šak práve. Zolee, tešíme sa a zároveň skadáme poklonu, pretože v tejto dobe daňových priznaní "strácať čas"( myslím to kvázi) s našim (všimli ste si? - s našim) cenníkom, tak to je klobúk dolu a palec horehttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif.
Heni
22.02.08,05:52
Dnes poobede - podvečer dôjde k odhaleniu..... Tešte sa!
možno padne aj rekord v "momentálne účastných užívateľoch" čo je na úvodnej stránke ;):)
zaneta123
22.02.08,10:09
Super už sa teším. Je to super, že sa tu nájdu ľudia, ktorý sa do takéhoto niečoho pustili. Veľká vďaka.
Bude to pre nás veľká pomôcka.
Ďakujeme
Zoltán Kovács
22.02.08,10:16
Plánovaný čas zverejnenia je dnes o 18.00 hod.
evina
22.02.08,10:20
Plánovaný čas zverejnenia je dnes o 18.00 hod.
Happy hour :):)
Gabi03
22.02.08,10:22
Plánovaný čas zverejnenia je dnes o 18.00 hod.

mimotemy
Nie že by som bola nejak zainteresovaná do tejto témy, ale je to ako kriminálka... kto je vrahom? :D A to už niekoľké pokračovanie. Najprv spustenie Draka, potom nejaké tie materiály od p. Mihála a teraz toto. Šak mi tu zinfarktujeme v toľkom napätom očakávaní. :D:D:D
Zoltán Kovács
22.02.08,10:22
Happy hour :):)

A kto bude dávať zľavy počas happy hour? :D
cactus
22.02.08,10:22
Plánovaný čas zverejnenia je dnes o 18.00 hod.

Zolee, máš to u nás!!!:):):)
Zoltán Kovács
22.02.08,10:24
mimotemy
Nie že by som bola nejak zainteresovaná do tejto témy, ale je to ako kriminálka... kto je vrahom? :D A to už niekoľké pokračovanie. Najprv spustenie Draka, potom nejaké tie materiály od p. Mihála a teraz toto. Šak mi tu zinfarktujeme v toľkom napätom očakávaní. :D:D:D

To aby ste nezaspali pri ťukaní do počítača. A troška vzruša neuškodí. :---
ALDA
22.02.08,10:24
Plánovaný čas zverejnenia je dnes o 18.00 hod.

To akože ho donesieš na stretko:confused::):):)
Zoltán Kovács
22.02.08,10:26
To akože ho donesieš na stretko:confused::):):)

Keby som to donieslo iba na stretko, tak členovia, ktorí budú sedieť na porade o 17.59, by ma ukrižovali. Vypátrali, kde sa nachádam, a to by bol môj koniec. :D

Stretko bohu žiaľ znova vynechám, slúbil som, že na stretko sa dostavím asi až niekedy v 04/2008.

Len aby potom stretko nedopadlo tak, že nikto nepríde v očakávaní cenníka. :D
evina
22.02.08,10:30
A kto bude dávať zľavy počas happy hour? :D

Principiálne ich dávame asi všetci a permanentne :D
ALDA
22.02.08,10:31
[quote=smith;

Len aby potom stretko nedopadlo tak, že nikto nepríde v očakávaní cenníka. :D[/quote]


Noooo, to by Ťa vyšlo draho:---:D
Zoltán Kovács
22.02.08,16:01
Takže tu sú slúbené výsledky.
resola
22.02.08,16:04
Ďakujeme, si super .
mysimis
22.02.08,16:07
Smith obdivujem Tvoju pracovitoš a ochotu, že si to v tomto "daňovom období" tak super spracoval pre nás všetkých. Ešte raz veľké ďakujeme.....
dogicka
22.02.08,16:12
Smith,dobrá práca, ďakujeme....:)

Ja som na tom podľa tohto cenníka dobre, som tak niekde v strede tých cien. :D
Zoltán Kovács
22.02.08,16:14
A môžte si porovnávať svoje ceny.

Viem, že nie je celkom správne rozdeľovať na regióny, ale nakoľko realita je taká, aká je tak som k tomu pristúpil.
Zoltán Kovács
22.02.08,16:18
A v neposlednom rade chcem poďakovať aj iniciátorke m.hladkej za nápad.

http://www.porada.sk/blog.php?b=96
Dáša_
22.02.08,16:40
Priznavam dobrovolne, nečitala som celú diskusiu a tak je to tam možno vysvetlené. V tom prípade sa všetkým ospravedlnujem.

Paušál je mesačný paušal?
A čo je položka? Alebo inak, jednoduché zaúčtovanie dodavatelskej faktury s dph je kolko položiek v PU? Minimálne dve? úhrada dalšia položka?
A kolko položiek je to v JU?
m.hladka
22.02.08,17:35
Cenníky sú prístupné na strane 32 v príspevku 32O "smith".
Monika Kováčová
22.02.08,17:48
smith samozrejme tebe patrí veľké vďaka, že si si našiel čas a informácie o cenách si spracoval...


:eek:Ale pravdupovediac som šokovaná! Až také nízke ceny som nečakala...:eek:

Účtovníci spamätajte sa, viete koľko stojí vykopanie 10 m dlhého kanála?
Alebo jeden meter jamy? A to vám ju určite nebude kopať odborník, ale človek bez vzdelania, a ak budete mať šťastie, možno to nebude róm.
Tanče
22.02.08,17:51
smith, nebolo by vhodnejšie dať tie cenníky do novej témy? Takto vám tie cenníky ostanú zahrabané medzi novými príspevkami.
Alebo keby Richard vytvoril novú uzamknutú tému....

...ma len tak napadlo...
Lydka R
22.02.08,17:55
Ermon, pridám sa k tebe. Aj keď som z východu - Prešova a stále mám pocit (potvrdený často obsahom peňaženky) že pýtam málo, prekvapili ma tie ceny. Čakala som oveľa vyššie.
Zoltán Kovács
22.02.08,17:56
smith, nebolo by vhodnejšie dať tie cenníky do novej témy? Takto vám tie cenníky ostanú zahrabané medzi novými príspevkami.
Alebo keby Richard vytvoril novú uzamknutú tému....

...ma len tak napadlo...


V blogu http://www.porada.sk/blog.php?b=96 je priamy odklaz na príspevok, kde sú pripojené cenníky.
cactus
22.02.08,18:05
Ermon, pridám sa k tebe. Aj keď som z východu - Prešova a stále mám pocit (potvrdený často obsahom peňaženky) že pýtam málo, prekvapili ma tie ceny. Čakala som oveľa vyššie.

aj ja som čakala vyššie
Aljok
22.02.08,18:05
smith samozrejme tebe patrí veľké vďaka, že si si našiel čas a informácie o cenách si spracoval...


:eek:Ale pravdupovediac som šokovaná! Až také nízke ceny som nečakala...:eek:

Účtovníci spamätajte sa, viete koľko stojí vykopanie 10 m dlhého kanála?
Alebo jeden meter jamy? A to vám ju určite nebude kopať odborník, ale človek bez vzdelania, a ak budete mať šťastie, možno to nebude róm.
Ja som na to prišla! Tie cenníky posielali určite naši klienti...:D:D:D
Heni
22.02.08,18:07
Smith, bratislavské cenníky sú súčasťou regiónu Západ? neskresľuje to ceny celého západného Slovenska?
Monika Kováčová
22.02.08,18:09
Smith, bratislavské cenníky sú súčasťou regiónu Západ? neskresľuje to ceny celého západného Slovenska?

Heni neblázni, dúfam, že sú súčasťou ceny západného Slovenska, pretože troška priemer dvihnú... keby neboli, bola by to ešte väčšia katastrofa... !!!

Spamätajte sa účtovníci...prosím.
Zoltán Kovács
22.02.08,18:12
BA cenníky sú súčasťou cenníka Západ.

Jednu perličku si ale neodpustím. Keď som to uvidel v jednom cenníku, tak.... :eek:
Vyhotovenie DP FO typ A cena - bonboniera. A dúfam, že tým konkrétneho zasielateľa neurazím.

Aspoň vidíte, že sami za to môžeme nakoľko nás "cenia" naši klienti.
JankaO
22.02.08,18:17
BA cenníky sú súčasťou cenníka Západ.

Jednu perličku si ale neodpustím. Keď som to uvidel v jednom cenníku, tak.... :eek:
Vyhotovenie DP FO typ A cena - bonboniera. A dúfam, že tým konkrétneho zasielateľa neurazím.

Aspoň vidíte, že sami za to môžeme nakoľko nás "cenia" naši klienti.

mimotemyto akože sú dnu len cukríky???:D:D:D
Zoltán Kovács
22.02.08,18:21
Rozalka
22.02.08,18:24
Je to pravda, naša práca je podceňovaná: veď čo, nahádžete do počítača a je to.
Minule mi známa hovorila, že jej pri oprave WC pýtal inštalatér za hodinu 600 Sk, a keď ona pýtala za jeho priznanie (+ výkazy JÚ), 1000 korún, povedal: B..., ženská, vy ste ale drahá!
cactus
22.02.08,18:24
Monika Kováčová
22.02.08,18:25
... smith, ja by som ich normálne ani nikde na verejné miesto neuverejňovala...

ja nie som trhovníčka, aby som sa dohadovala o cenách, ale po tejto verejnej štatistike očakávam horúce telefonáty od klientov...
majte zľutovanie, čo budú jesť moje tri deti???:confused:
majte zľutovanie, spamätajte sa, nie sme charitatívna organizácia... :cool:
ormika
22.02.08,18:32
Podľa mňa tie položky sú dosť diskutabilné. My sme tu 4 účtovníčky a každá pod položkou máme úplne niečo iné. Takže ani my sa na jednej chodbe nezhodneme v položkách. No ja sa pochválim, že už u dvoch klientov si od januára účtujem v JÚ aj za zaevidovanie pohľadávok a záväzkov. Pekne som im to vysvetlila a čuduj sa svete, vôbec nie sú proti. A takto budem pokračovať aj s ostatnými. Horšie je to v PÚ, pretože si pýtam cenu za 1 doklad, čo je u mňa položka. Ešte k tým kamarátkam: každá máme iný soft, takže každej to inak zapisuje do účtovného denníka. Ja pracujem v OMEGE a tam samostatne zapisuje každý 1 účet napr. pri faktúrach. Ak to budem brať na zápis v denníku, tak u mňa by to bolo napr. 25 x 3 pri platcovi DPH, ale u kamošky by to bolo 25 x 2 a to už je rozdiel.;) Podľa mňa o tých cenách sa dá stále dookola rozprávať a špekulovať, ale ja už predstavu mám a to vďaka Vám tu všetkým na porade. Ďakujem :)
Rozalka
22.02.08,18:58
Monika, čítala si najnovší Piešťanský týždeň? Sú tam zverejnené najnižšie ceny účtovných služieb v Piešťanoch. :eek:
Alenka, to si myslela vážne? a ja že len tak sranduješ a Moniku "šponuješ".
Aljok
22.02.08,18:59
Alenka, to si myslela vážne? a ja že len tak sranduješ a Moniku "šponuješ".
Myslím to smrteľne vážne. Redaktori miestneho plátku zisťovali najnižšie ceny za určité učt. služby a je to uverejnené.:mee:
Zoltán Kovács
22.02.08,19:00
Myslím to smrteľne vážne. Redaktori miestneho plátku zisťovali najnižšie ceny za určité učt. služby a je to uverejnené.:mee:

Prilep to sem prosím ťa. Nech hundreme spoločne. :D
Rozalka
22.02.08,19:04
Myslím to smrteľne vážne. Redaktori miestneho plátku zisťovali najnižšie ceny za určité učt. služby a je to uverejnené.:mee:
A ako sa tie ceny približujú prieskumu Smitha?
Lebo ja som teda prekvapená, naša firma s niektorými sumami je veľmi blízko slovenskému minimu (v NR) a našim klientom sa to aj tak zdá veľa!
Monika Kováčová
22.02.08,19:07
Alenka npätá som ako guma v trenkách...
číham tu aj v ss..

Johankááááááá kde si?
Aljok
22.02.08,19:13
Zisťovali najnižšie ceny.
Piešťanský týždeň z 19.2.2008 urobím z článku len výcuc:

vedenie JÚ (paušál) od 1 000,-Sk
vedenie PÚ bez zamestnancov (paušál) od 2 500,-Sk
účt. položka od 15,-Sk
vystavenie pokl. dokladu od 8,-Sk
vystavenie faktúry od 25,-Sk
spracovanie výkazov od 300.-Sk
DP minimálne 1 500,-Sk
mzda min. 200,-Sk
m.hladka
22.02.08,19:15
Konečne sa nám otvorili oči! Teda mne určite.
Aj keď som nečakala, že táto téma tak zaujme a bude mať až taký ohlas a že to dotiahneme až k cenníkom, som nesmierne rada, že sme pochopili, že pracujeme veľa a za málo.
Aj ja som veľmi nemilo prekvapená ako to dopadlo.
Priznám sa, že som zmrazená. Ja som skoro na hranici týchto cien, a to som si myslela, že som veľmi lacná. Je to kolísavé, ale viem, kde mám pridať a kde nemusím nič ubrať.
sybila3
22.02.08,19:26
Prosím Vás, ten paušál je mesačný? A k tomu paušálu sú ešte zvlášť mzdy, dph .... alebo je to v tom? ďakujem pekne
danushka
22.02.08,19:40
BA cenníky sú súčasťou cenníka Západ.

Jednu perličku si ale neodpustím. Keď som to uvidel v jednom cenníku, tak.... :eek:
Vyhotovenie DP FO typ A cena - bonboniera. A dúfam, že tým konkrétneho zasielateľa neurazím.

Aspoň vidíte, že sami za to môžeme nakoľko nás "cenia" naši klienti.


mimotemyto akože sú dnu len cukríky???:D:D:D

...No kurnikšopa, dúfam, že tam boli aspoň tie zlaté čokoládové dukáty!
Na západe bomboniéry, na východe jaternice...;)
Zoltán Kovács
22.02.08,19:43
Prosím Vás, ten paušál je mesačný? A k tomu paušálu sú ešte zvlášť mzdy, dph .... alebo je to v tom? ďakujem pekne

Pausal je vsetko v cene.
m.hladka
22.02.08,19:44
Paušál zahrňa všetky účtovnícke práce mesačne.
Nazvem to akože "od oka". (Mala som raz DU kontrolu a keďže nič nenašli, tak prišli urobiť kontrolu od oka. Nerozumela som tomu vtedy a pochopila som, až keď mi vysvetlili, že chceli vidieť v skutočnosti HIM, tovar a sklad a tak.)
Takže aj paušál robiš "od oka" dohodou.
Mzdy sú zvlášť.
Johanka
22.02.08,20:09
Johankááááááá kde si?
Snažím sa pochopiť, čo chcela autorka článku jeho obsahom povedať:rolleyes:.



Zisťovali najnižšie ceny.
Piešťanský týždeň z 19.2.2008 urobím z článku len výcuc:

vedenie JÚ (paušál) od 1 000,-Sk
vedenie PÚ bez zamestnancov (paušál) od 2 500,-Sk
účt. položka od 15,-Sk
vystavenie pokl. dokladu od 8,-Sk
vystavenie faktúry od 25,-Sk
spracovanie výkazov od 300.-Sk
DP minimálne 1 500,-Sk
mzda min. 200,-Sk
Doplním - už nadpis článku nechápem:
Podnikatelia versus účtovníci....

Úvod : Marec nie je len mesiacom knihy, je spojený aj s dôležitou, hoci neveľmi radostnou povinnosťou - podaním daňového priznania. Niekto sa s výpočtom dane popasuje sám, iný sa spoľahne na svojho účtovníka.

Záver :
Kto sa o svoje doklady stará radšej sám, pomoc nájde aj na internete. Daňové priznanie sa dá vyplniť na oficiálnej stránke daňového úradu www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/). Formulár spočítava riadky a upozorňuje na zle vyplnené kolónky. Papierovanie či sledovanie všetkých zmien ukrajuje z času, ktorý treba venovať podnikaniu. Účtovník vás od týchto povinností odbremení. Poradí, pomôže, ale nezodpovedá za podanie daňového priznania, zaplatenie dane a ani ďalšie povinnosti podnikateľov, vyplývajúce im zo zákona.


...niekto sa s postavením domu popasuje sám, niekto sa spoľahne na svojho murára,
...na čo platiť za služby účtovníkovi, keď formulár spočítava riadky a upozorňuje na zle vyplnené kolónky,
...neposkytujeme služby, ale poradíme , pomôžeme,
...na čo je dobrý účtovník, keď za podnikateľa nezplatí daň,
....:eek:
Zoltán Kovács
22.02.08,20:12
...niekto sa s postavením domu popasuje sám, niekto sa spoľahne na svojho murára,
...na čo platiť za služby účtovníkovi, keď formulár spočítava riadky a upozorňuje na zle vyplnené kolónky,
...neposkytujeme služby, ale poradíme , pomôžeme,
...na čo je dobrý účtovník, keď za podnikateľa nezplatí daň,
....:eek:


Trefné.
Monika Kováčová
22.02.08,20:15
predýchavam... stále predýchavam...
Ajuška
22.02.08,20:18
Snažím sa pochopiť, čo chcela autorka článku jeho obsahom povedať:rolleyes:
....:eek:

Johanka...:---...vo všetkom treba hľadať pozitívno... Vieš koooľkým sa rozžiarili očká že ušetria na účtovníkovi??? (...kým si nenalinkujú www.drsr.sk ...:rolleyes:...a nezistia že to aaaž taká sranda nie je...)
Zoltán Kovács
22.02.08,20:20
A že nové formuláre ešte nemajú uvedené.....
Aljok
22.02.08,20:26
Johanka...:---...vo všetkom treba hľadať pozitívno... Vieš koooľkým sa rozžiarili očká že ušetria na účtovníkovi??? (...kým si nenalinkujú www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) ...:rolleyes:...a nezistia že to aaaž taká sranda nie je...)
Keď niekto chce strašne šetriť na účtovníkovi a nedohodneme sa na cene, tak sa nevnucujem a nepresviedčam ho, ale v duchu si pomyslím " tak Ti treba":---.
Ajuška
22.02.08,20:35
Keď niekto chce strašne šetriť na účtovníkovi a nedohodneme sa na cene, tak sa nevnucujem a nepresviedčam ho, ale v duchu si pomyslím " tak Ti treba":---.

Nevedomosť sa v tomto prípade často prejaví (až??) pri kontrole...
cloe
22.02.08,20:50
Tak som dospela k jednému záveru, že to je katastrofa, tie naše "platy" a vnímanie ich dôležitosti.:eek:
Napadla ma taká vec. Čo keby sme urobili štrajk! Akože "Celoslovenský štrajk účtovníkov". Ale fakt, možno by to stálo za zváženie. Možno by konečne videli, či to bez nás ide alebo nejde
Harken
22.02.08,20:54
Chcem sa veľmi pekne poďakovať za túto tému aj za spracovanie cenníka. Je to vôbec prvý cenník za účtovnícke práce k akému som sa kedy dostala. Keď som sa rozhodovala na založenie živnosti na vedenie účtovníctva, tak som mala obavy, či to budem môcť robiť, pretože som nemala ekonomické vzdelanie. Vtedy som musela mať aspoň strednú s maturitou a 3 roky praxe. Teraz myslím, že je to úplne jedno ( mám taký dojem, že to tu niekto spomínal ). No a mám jednu moju bývalú kolegyňu, ktorá účtuje úplne všetko ( cez tovar, zvieratá, mzdy všetkého druhu atď. ), na školenia samozrejme vôbec nechodí. Takže vôbec sa nečudujem, že podnikatelia nie sú ochotní viac platiť a účtovníkov "úplne, ale úplne podceňujú". Kedysi sa vo veľkom hovorilo o povinnej certifikácii účtovníkov. V tejto súvislosti si však myslím, že by to odbúralo takéto "pirátske účtovanie" a snáď by si nás aj začali vážiť. Akurát predvčerom som videla u môjho klienta faktúru od audítora za "ekonomické poradenstvo" na sumu 20 tis. Sk. A to sa tak objaví tak 3 až 4-krát do roka. Samozrejme za audit je ešte faktúrka zvlásť. Ja im poskytujem ekonomické poradenstvo skoro nepretržite, ale keby som si za to niečo pýtala, tak si budú myslieť, že som sa úplne zbláznila. A to ešte keď to poviem ja, tak to nie je pravda, ale keď to povie auditor tak je to svätá pravda. No holt sme len "obyčajní účtovníci", ktorí majú v mnohých prípadoch menší plat ako obyčajný skladník.
danushka
22.02.08,21:18
Tak som dospela k jednému záveru, že to je katastrofa, tie naše "platy" a vnímanie ich dôležitosti.:eek:
Napadla ma taká vec. Čo keby sme urobili štrajk! Akože "Celoslovenský štrajk účtovníkov". Ale fakt, možno by to stálo za zváženie. Možno by konečne videli, či to bez nás ide alebo nejde


CLOE, TY VODCA !!! ...ty už máš všetky DP hotové a prišlo na zúčtovanie čo?...
na západe bonboníéry,
na východe jaternice...

Ja by som išla po rozumy k papulnatej z KE, ona je asi jediná na Sk, ktorej to fakt vynáša a ani nákup za ,,500 baby"(v preklade pol milióna) v Miláne ju neuspokojí:eek:...
tinaM
22.02.08,21:25
CLOE, TY VODCA !!! ...ty už máš všetky DP hotové a prišlo na zúčtovanie čo?...
na západe bonboníéry,
na východe jaternice...

Ja by som išla po rozumy k papulnatej z KE, ona je asi jediná na Sk, ktorej to fakt vynáša a ani nákup za ,,500 baby"(v preklade pol milióna) v Miláne ju neuspokojí:eek:...
Ozaj, ona náhodou neposlala svoj cenník?
Zoltán Kovács
22.02.08,21:27
Ozaj, ona náhodou neposlala svoj cenník?

KEby áno, tak asi priemerné ceny na vychode vyzerali inak.
tinaM
22.02.08,21:32
KEby áno, tak asi priemerné ceny na vychode vyzerali inak.
To by si aj "Západ" okamžite s radosťou upravoval ceny podľa cenníka "Východu".:D
m.hladka
23.02.08,07:12
To myslíte mňa???? Ja som papulnata???? No diky. Končím.
cactus
23.02.08,07:22
To myslíte mňa???? Ja som papulnata???? No diky. Končím.
čo si nepochopila?:o:o:o
A ty chodíš na nákupy do Milána a Dubaja a Viedne? :D:D:D
A za ťažké tisíce?;););)

Baby, vysvetlite jej to.:D:D:D
mysimis
23.02.08,07:55
To myslíte mňa???? Ja som papulnata???? No diky. Končím.

m.hladka, neboj nejedná sa o Teba je to Mora z KE:D:D:D Tá má teda určite iný cenník aký máme my ostatní.....
Kathryn
23.02.08,07:59
pani m.hladká, verim že to nebolo myslené týmto na Vás, ja som z toho pochopila, že ide o Noru Mojsejovú. Ak sa mýlim, opravte ma. Tiež sa pripájam k hlasom, ktoré oceňujú Vašu iniciatívu čo sa týka porovnania cien za účtovníctvo.
tinaM
23.02.08,08:08
To myslíte mňa???? Ja som papulnata???? No diky. Končím.
m.hladka,ak by sme mali taký názor,tak by si nezožala toľko ocenení a súhlasov.:)
tinaM
23.02.08,08:35
Ten cenník by tak zhruba mohol zodpovedať, ak by sa "Paušál" v prvom riadku premenoval na "fixná platba", ktorá by zahrňovala náklady na počítač, program, kanc.materiál /šanony, kanc.papier, toner a pod./literatúra, popl.za internet, príp.nájomné, školenia, zariadenie kancelácie a iné výdavky spojené s činnosťou účtovníka.
K tomu potom účtovať ešte za položku + mzdy atď.
apo
23.02.08,09:32
Priznavam dobrovolne, nečitala som celú diskusiu a tak je to tam možno vysvetlené. V tom prípade sa všetkým ospravedlnujem.

Paušál je mesačný paušal?
A čo je položka? Alebo inak, jednoduché zaúčtovanie dodavatelskej faktury s dph je kolko položiek v PU? Minimálne dve? úhrada dalšia položka?
A kolko položiek je to v JU?

V mojom cenníku som to mal presne zadefinované a vychádzal somzo zákona o účtovníctve.
Evidencia pohľadávok a záväzkov
JÚ: je povinnosť viesť, tak každý zápis je položka
PÚ: nie je položka
Evidencia DPH
Každý zápis v starom programe je položka
V Pohode to nezisťujem PÚ je to riadok v denníku. JÚ možno na tom prerobím, ale väčšinou mám podvojné účtovníctvo tam kde sú platitelia DPH.

Konkrétne v súčasnosti, program Pohoda:
PÚ: Pozriem do denníka a tam je za celý rok počet položiek plus za každú výplatnú pásku. To je podklad pre kalkuláciu PLUS alebo MÍNUS podľa celkovej pracnosti a náročnosti účtovníctva nakoľko náročnosť je dôležitý faktor.
JÚ: V Dani z príjmov, v uzávierke je informácia o stave účtovných kníh plus za každú výplatnú pásku. Spočítam a kalkulujem cenu PLUS alebo MÍNUS podľa celkovej pracnosti.

Rozhodne zápis MD/DAL 501/211 je jedna položka a nie dve.

apo
Dáša_
23.02.08,10:40
Rozhodne zápis MD/DAL 501/211 je jedna položka a nie dve.

apo

Takze napriklad blok z pokladne, ktory sa uctuje:
501 / 211
343 / 211

su dve polozky?
Ak je na jednom bloku napriklad 518 001, 518 002, 343 tak su to 3 polozky?

Lebo ja to chapem takto.


A trochu mam problem uctovat PU, platca DPH, v ktorom je mesacne jedna faktura, jedna vyplata, jeden cestak a 3, maximalne 4 pohyby na účte. Keby som učtovala položky, tak sa mi ani neoplati pustit pc.
Zoltán Kovács
23.02.08,10:50
Takze napriklad blok z pokladne, ktory sa uctuje:
501 / 211
343 / 211

su dve polozky?
Ak je na jednom bloku napriklad 518 001, 518 002, 343 tak su to 3 polozky?

Lebo ja to chapem takto.


A trochu mam problem uctovat PU, platca DPH, v ktorom je mesacne jedna faktura, jedna vyplata, jeden cestak a 3, maximalne 4 pohyby na účte. Keby som učtovala položky, tak sa mi ani neoplati pustit pc.

V takýchto prípadoch treba pristúpiť na paušálne fakturovanie.
Kathryn
23.02.08,10:56
A trochu mam problem uctovat PU, platca DPH, v ktorom je mesacne jedna faktura, jedna vyplata, jeden cestak a 3, maximalne 4 pohyby na účte. Keby som učtovala položky, tak sa mi ani neoplati pustit pc.[/quote]

No a práve pri týchto prípadoch je vhodnejšie stanoviť paušál. Pretože náklady na získanie vedomosti, sledovanie stále aktuálnej legislatívy, náklady na počítač, sw ... musíš niečim pokryť. Niekedy sa dá orientovať pri určení ceny podľa počtu položiek, ale mala by si si stanoviť minimum, pod ktoré nepôjdeš.
apo
23.02.08,12:06
A trochu mam problem uctovat PU, platca DPH, v ktorom je mesacne jedna faktura, jedna vyplata, jeden cestak a 3, maximalne 4 pohyby na účte. Keby som učtovala položky, tak sa mi ani neoplati pustit pc.

No a práve pri týchto prípadoch je vhodnejšie stanoviť paušál. Pretože náklady na získanie vedomosti, sledovanie stále aktuálnej legislatívy, náklady na počítač, sw ... musíš niečim pokryť. Niekedy sa dá orientovať pri určení ceny podľa počtu položiek, ale mala by si si stanoviť minimum, pod ktoré nepôjdeš.[/quote]

Takému to klientovi som povedal, že aby si hľadal iného účtovníka, že za 1000 Sk štvrťročne bu to robiť nebudem nakoľko nevykry je celkovú pracnosť okolo podávania DP. On robí černotu a ja mu krovie robiť nemienim.

apo
apo
23.02.08,12:10
Takze napriklad blok z pokladne, ktory sa uctuje:
501 / 211
343 / 211

su dve polozky?
Ak je na jednom bloku napriklad 518 001, 518 002, 343 tak su to 3 polozky?

Lebo ja to chapem takto.


A trochu mam problem uctovat PU, platca DPH, v ktorom je mesacne jedna faktura, jedna vyplata, jeden cestak a 3, maximalne 4 pohyby na účte. Keby som učtovala položky, tak sa mi ani neoplati pustit pc.

Počítanie položiek je pre mňa len orientačná kontrola či mám dobrú cenu, takže plus mínus nejaké položky ma netápia. Aj tak nakoniec vypočítanú cenu vyhodnotím aj podľa náročnosti na vedenie účtovníctva niekedy PLUS inokedy MÍNUS vypočítaná cena.
jessica
23.02.08,12:37
No a práve pri týchto prípadoch je vhodnejšie stanoviť paušál. Pretože náklady na získanie vedomosti, sledovanie stále aktuálnej legislatívy, náklady na počítač, sw ... musíš niečim pokryť. Niekedy sa dá orientovať pri určení ceny podľa počtu položiek, ale mala by si si stanoviť minimum, pod ktoré nepôjdeš.

Takému to klientovi som povedal, že aby si hľadal iného účtovníka, že za 1000 Sk štvrťročne bu to robiť nebudem nakoľko nevykry je celkovú pracnosť okolo podávania DP. On robí černotu a ja mu krovie robiť nemienim.

apo[/quote]
A neviem ako je to u Vas, no mam aj takych "obcasnych podnikatelov" - rozumej: 1 vydana fa kazdy druhy-treti mesiac, sem-tam pokl.blocek, kazdy mesiac faktura za mobil a auto na leasing samozrejme s odpoctom DPH, mesacny platca. Problem je s nimi v tom, ze oni mi to nie su schopni ani pod hrozbou smrti doniest nacas. A tak som na spagatiku az do 25teho ci vobec stihnem DPH. A keby som aj chcela nemozem si ich zobrat viac, lebo ich nestihnme v 1 den vsetkych spracovat. Nehovorim o rocnom DP, ktore dokoncujeme 30.3. No a neviem im vysvetlit, ze takto sa neuzivim a preco musim robit radsej malo ale vacsich firiem. Vsetci mi tvrdia, ze ved oni toho maju strasne malo. Tak neviem ci som taka nemozna a neschopna, ale tychto "obcasnych" proste nestiham aj ked toho maju najmenej. Mate aj vy taky problem...alebo som fakt nemozna ?:(
tinaM
23.02.08,13:02
A neviem ako je to u Vas, no mam aj takych "obcasnych podnikatelov" - rozumej: 1 vydana fa kazdy druhy-treti mesiac, sem-tam pokl.blocek, kazdy mesiac faktura za mobil a auto na leasing samozrejme s odpoctom DPH, mesacny platca. Problem je s nimi v tom, ze oni mi to nie su schopni ani pod hrozbou smrti doniest nacas. A tak som na spagatiku az do 25teho ci vobec stihnem DPH. A keby som aj chcela nemozem si ich zobrat viac, lebo ich nestihnme v 1 den vsetkych spracovat. Nehovorim o rocnom DP, ktore dokoncujeme 30.3. No a neviem im vysvetlit, ze takto sa neuzivim a preco musim robit radsej malo ale vacsich firiem. Vsetci mi tvrdia, ze ved oni toho maju strasne malo. Tak neviem ci som taka nemozna a neschopna, ale tychto "obcasnych" proste nestiham aj ked toho maju najmenej. Mate aj vy taky problem...alebo som fakt nemozna ?:([/quote]


S týmto problémom sa pasujem aj ja. Presne tak ako opisuješ.
Aj teraz.... Pre niekoho je bezstarostný víkend a ja čakám na jeden papier, aby som mohla ukončiť DPH. Na pondelok som sľúbila už inému DP.

Preto by mal cenník obsahovať aj príplatok za soboty, nedele, sviatky a tiež príplatok za prácu v noci.:)
cloe
23.02.08,13:44
Jessica, za 1000,-- štvrťročne namôžeš ani sadnúť k počítaču, to sa skrátka neoplatí aj keby mal neviem ako málo dokladov.:)
jessica
23.02.08,13:49
Jessica, za 1000,-- štvrťročne namôžeš ani sadnúť k počítaču, to sa skrátka neoplatí aj keby mal neviem ako málo dokladov.:)
No veď práve, ale oni to nechááápu.... a tvária sa že som chamťoš...najhoršie je, že sú to 99% známi a známi známych.
Musím sa naučiť povedať NIE.
ACCREDO
23.02.08,15:05
Veľmi vysoko oceňujem spracovanie výsledku tohto krátkodobého prieskumu.
Vzhľadom na pracovnú vyťaženosť som sa dostal na stránky porady náhodou len dnes, preto dokážem pri pracovnom vyťažení tohto obdobia oceniť takúto "prácu navyše" :).

Moja prvá pripomienka sa týka obdobia, kedy bola táto "iniciatíva" vyhlásená...určite všetci zúčastnení vedia prečo. :cool:
Druhá dôležitešia pripomienka sa týka reprezentatívnosti takéhoto prieskumu.
Aby z pohľadu štatistiky takáto anketa mohla byť reprezentatívna, tak by celkový počet spracovaných cenníkov sa mal pohybovať okolo 1.000 ks. Vypovedacia schopnosť a význam takéhoto prieskumu by bola už veľmi vysoká a určite by sa na nej dalo stavať.
Preto si dovoľujem navrhnúť znovuotvoriť túto tému a stanoviť termín prieskumu napr. do 30.4.2008.
A ešte jedna vec. V súvislosti s podhodnotením ceny práce nielen účtovníkov na Slovensku a v súvislosti s prechodom na EURO by bolo veľmi zaujímavé porovnanie cien účtovníckych prác s inými krajinami EÚ.
Ak sa tento návrh stretne s pozitívnym ohlasom, rád pošlem svoj cenník ako aj cenník prác z ČR.
Zoltán Kovács
23.02.08,15:34
Moja prvá pripomienka sa týka obdobia, kedy bola táto "iniciatíva" vyhlásená...určite všetci zúčastnení vedia prečo. :cool:
Druhá dôležitešia pripomienka sa týka reprezentatívnosti takéhoto prieskumu.
Aby z pohľadu štatistiky takáto anketa mohla byť reprezentatívna, tak by celkový počet spracovaných cenníkov sa mal pohybovať okolo 1.000 ks. Vypovedacia schopnosť a význam takéhoto prieskumu by bola už veľmi vysoká a určite by sa na nej dalo stavať.
Preto si dovoľujem navrhnúť znovuotvoriť túto tému a stanoviť termín prieskumu napr. do 30.4.2008.
A ešte jedna vec. V súvislosti s podhodnotením ceny práce nielen účtovníkov na Slovensku a v súvislosti s prechodom na EURO by bolo veľmi zaujímavé porovnanie cien účtovníckych prác s inými krajinami EÚ.
Ak sa tento návrh stretne s pozitívnym ohlasom, rád pošlem svoj cenník ako aj cenník prác z ČR.

V mojom blogu: http://www.porada.sk/blog.php?b=96 sa dočítaš toho, že tento prieskum sa nemôže považovať za reprezentatívny, nakoľko samotný počet (110) cenníkov je nízky. Ďalej pre reprezentatívnu vzorku by sa mali stanoviť aj nejaké kritéria (mám na mysli rozdelenie cien podľa veľkosti spracovávaných agiend, počtu zamestnancov za ktorých sa robia mzdy atď).
Čo sa týka porovnávanie cien prác s inými krajinami EU by asi bolo najťažšie (získavanie relevantných údajov, zdlhavosť procesu získavania údajov...)

Takúto štatistiku by mal vypracovať človek znalý štatistických metód.....
mysimis
23.02.08,15:35
Veľmi vysoko oceňujem spracovanie výsledku tohto krátkodobého prieskumu.
Vzhľadom na pracovnú vyťaženosť som sa dostal na stránky porady náhodou len dnes, preto dokážem pri pracovnom vyťažení tohto obdobia oceniť takúto "prácu navyše" :).

Moja prvá pripomienka sa týka obdobia, kedy bola táto "iniciatíva" vyhlásená...určite všetci zúčastnení vedia prečo. :cool:
Druhá dôležitešia pripomienka sa týka reprezentatívnosti takéhoto prieskumu.
Aby z pohľadu štatistiky takáto anketa mohla byť reprezentatívna, tak by celkový počet spracovaných cenníkov sa mal pohybovať okolo 1.000 ks. Vypovedacia schopnosť a význam takéhoto prieskumu by bola už veľmi vysoká a určite by sa na nej dalo stavať.
Preto si dovoľujem navrhnúť znovuotvoriť túto tému a stanoviť termín prieskumu napr. do 30.4.2008.
A ešte jedna vec. V súvislosti s podhodnotením ceny práce nielen účtovníkov na Slovensku a v súvislosti s prechodom na EURO by bolo veľmi zaujímavé porovnanie cien účtovníckych prác s inými krajinami EÚ.
Ak sa tento návrh stretne s pozitívnym ohlasom, rád pošlem svoj cenník ako aj cenník prác z ČR.

Musím Ti oponovať, termín 30.04.2008, ktorý si tu uviedol určite neprichádza do úvahy. Hneď vysvetlím prečo. Účtovníci do 31.03.2008 robia daňové priznania. Ešte si nestihneme ani vydýchnuť a do 25.04.2008 musíme dorábať okrem iného aj 1/4 ročnú DPH a veci ktoré sme za I. Q. z titulu daňových priznaní vôbec nestíhali. Takže nad termínom by bolo potrebné sa zamyslieť.
liba2
23.02.08,15:43
A neviem ako je to u Vas, no mam aj takych "obcasnych podnikatelov" - rozumej: 1 vydana fa kazdy druhy-treti mesiac, sem-tam pokl.blocek, kazdy mesiac faktura za mobil a auto na leasing samozrejme s odpoctom DPH, mesacny platca. Problem je s nimi v tom, ze oni mi to nie su schopni ani pod hrozbou smrti doniest nacas. A tak som na spagatiku az do 25teho ci vobec stihnem DPH. A keby som aj chcela nemozem si ich zobrat viac, lebo ich nestihnme v 1 den vsetkych spracovat. Nehovorim o rocnom DP, ktore dokoncujeme 30.3. No a neviem im vysvetlit, ze takto sa neuzivim a preco musim robit radsej malo ale vacsich firiem. Vsetci mi tvrdia, ze ved oni toho maju strasne malo. Tak neviem ci som taka nemozna a neschopna, ale tychto "obcasnych" proste nestiham aj ked toho maju najmenej. Mate aj vy taky problem... alebo som fakt nemozna ?


S týmto problémom sa pasujem aj ja. Presne tak ako opisuješ.
Aj teraz.... Pre niekoho je bezstarostný víkend a ja čakám na jeden papier, aby som mohla ukončiť DPH. Na pondelok som sľúbila už inému DP.

Preto by mal cenník obsahovať aj príplatok za soboty, nedele, sviatky a tiež príplatok za prácu v noci.:)Dievčatá, ja viem že vám týmto nepomôžem, ale viem presne o čom hovoríte a stáva sa mi to tiež viackrát do roka. Ja tomu hovorím, že "čierny peter" zostáva v mojich rukách a len ja sa musím s tým vysporiadať, čo považujem za krivdu na mne páchanú. A nerobia to len malé firmy, aj väčším sa to stáva... :) tak nech vás aspoň to poteší, že nie ste s daným problémom samé a hlavne - nie ste nemožné !
ACCREDO
23.02.08,15:51
Smith,

asi všetci poraďáci ocenia tvoju angažovanosť v tejto veci :-).

Takže sa shodneme na tom, že čo sa týka reprezentatívnosti by sa tento prieskum dal doťiahnúť. A určite by sa našiel nejaký šikovný štatistik, ktorý by rád v tejto veci pomohol.
A určite medzinárodné porovnanie by tomu dalo ďalší potrebný rozmer :-).
ACCREDO
23.02.08,16:00
Musím Ti oponovať, termín 30.04.2008, ktorý si tu uviedol určite neprichádza do úvahy. Hneď vysvetlím prečo. Účtovníci do 31.03.2008 robia daňové priznania. Ešte si nestihneme ani vydýchnuť a do 25.04.2008 musíme dorábať okrem iného aj 1/4 ročnú DPH a veci ktoré sme za I. Q. z titulu daňových priznaní vôbec nestíhali. Takže nad termínom by bolo potrebné sa zamyslieť.

Miška,

keď už si môžem vybrať, tak radšej mám oponentov :).
Ten termín k 30.4.2008 bol jeden z mnoha možností, ktoré prichádzajú do úvahy a predpokladám, že z pripomienok sa nejaký najvhodnejší nájde. V každom prípade, bola by škoda túto akciu nechať zaspať a nedotiahnúť ju do konca.
mysimis
23.02.08,16:07
Miška,

keď už si môžem vybrať, tak radšej mám oponentov :).
Ten termín k 30.4.2008 bol jeden z mnoha možností, ktoré prichádzajú do úvahy a predpokladám, že z pripomienok sa nejaký najvhodnejší nájde. V každom prípade, bola by škoda túto akciu nechať zaspať a nedotiahnúť ju do konca.

ACCREDO, čítala som v Tvojom profile, že si konateľ. No musím sa priznať, že síce neviem akú firmu máš a čím sa zaoberáš, ale väčšina konateľov, ktorých poznám sa stavajú k cenám za účtovníctvo negatívne. Mám pocit, že keď Ti záleží na tom cenníku, že si svetlá výnimka.
ACCREDO
23.02.08,16:19
ACCREDO, čítala som v Tvojom profile, že si konateľ. No musím sa priznať, že síce neviem akú firmu máš a čím sa zaoberáš, ale väčšina konateľov, ktorých poznám sa stavajú k cenám za účtovníctvo negatívne. Mám pocit, že keď Ti záleží na tom cenníku, že si svetlá výnimka.

Som konateľ účtovníckej firmy a uvedomujem si širšie súvislosti tejto problematiky :).
Zoltán Kovács
23.02.08,16:20
Smith,

asi všetci poraďáci ocenia tvoju angažovanosť v tejto veci :-).

Takže sa shodneme na tom, že čo sa týka reprezentatívnosti by sa tento prieskum dal doťiahnúť. A určite by sa našiel nejaký šikovný štatistik, ktorý by rád v tejto veci pomohol.
A určite medzinárodné porovnanie by tomu dalo ďalší potrebný rozmer :-).

Takéto zisťovanie by bolo, čo sa týka spracovávania, časovo náročnejšia. A problém vidím v získavaní tých cien z ostatných krajín EU.

A nájsť človeka znalého štatistických metód, na fundované spracovanie ankety zdarma, by bol problém. Veď takéto zisťovania už vyžadujú celkom slušný aparát na to aby to aj stálo za to.
Melnick
23.02.08,16:20
Len či si ACCREDO odmenu za účtovníctvo nevypláca sám sebe . :D:D:D:D:D:D:D
Zoltán Kovács
23.02.08,16:37
Len či si ACCREDO odmenu za účtovníctvo nevypláca sám sebe . :D:D:D:D:D:D:D


Ja na tvojom mieste by som túto nemiestnu poznámku vymazal. mimotemy

Dokážeš si predstaviť, že konateľ účtovníckej spoločnosti sa musí na prvom mieste venovať metodike účtovníctva a aj sám účtovať.

Bál som sa, že diskusia sa zvrtne týmto smerom. Prosím nerobte to, táto téma je momentálne mojou srdcovou záležitosťou, práve preto, že som sa narobil s tými cenníkmi. Ďakujem.

Áno viem si to predstaviť, že sa musí venovať metodike, a pritom aj účtovať. Sám som totiž v rovnakom postavení ako ty.
m.hladka
23.02.08,17:52
Túto tému určite nenecháme zaspať.
Prosila by som všetkých zúčastnených, aby počas roka zozbierali pripomienky a nápady, ktoré nám v tomto cenníku ušli a tie by boli vlasne podklady pre cenník na rok 2009, pretože čas neuveriteľne rýchlo letí. To by sa mohlo udiať do konca novembra/decembra 2OO8. Treba však vymyslieť akou formou, spolieham sa na p."smitha", pretože sa spoľahlivo osvedčil. Verím, že to neodmietne.
apo
23.02.08,19:54
Je ozaj veľmi dobre, že máme cenník ktorý je prierezom Slovenského účtovného trhu aj keď to nieje prierez najreprezentatívnejší.

Netreba význam tohoto výstupu nejako preháňať. Pre firmy, ktoré robia túto prácu ako ja od roku 1992 a od roku 1997 ozaj profesionálne ako jediný zdroj obživy by sme už v cenách mali mať jasno a mali by byť ceny za našu prácu ODLADENÉ a overené dlhoročnou dôverou klientov ktorí nás po celé roky finančne držia.

Tento cenník by mal urobiť službu nám STARÝM účtovníkom v tom smere, aby noví klienti ktorí prichádzajú zhruba vedeli čo to bude stáť a nedochádzalo ku sklamaniam.

Pre NOVÝCH účtovníkov by to mala byť iba barlička, aby sa nepreceňovali a hlavne nepodceňovali pri našej práci.

V Cenníku by mali byť aj popísané úkony, ktoré všetky sú zahrnuté do ceny služby.

Napríklad my máme v cene podávanie DP, za ročnú uzávierku zoberieme peniaze iba v tom prípade, že niekto začnč podnikať napríklad v októbri. V cene služby je posielanie všetkých dokumentov doporučenou poštou na naše náklady - za rok sú to veľké peniaze na poštovnom, ale menšie ako keby si každý mal poštovné platiť sám, my sme zvoli túto formu, lebo máme istotu, že to odišlo a nemusíme každý mesiac opakovať čo a kam treba poslať.

Takto by sa dalo pokračovať. Cenník bude komplatný keď bude zrejmé nie len DKP, ale aj čo pre klienta urobíme.

Pozdravujem.

apo
Zoltán Kovács
23.02.08,20:12
Asi sem prekopírujem aj tých pár slov čo som uviedol v blogu, nakoľko mám dojem, že to asi málokdo čítal. Takže tu je:



Peniaze nesmrdia
Tom a Jerry, alebo hra na mačku a myš





Najprv vysvetlenie k tomu názvu. Všetci vieme, že žijeme konzumným spôsobom života. A čo k tomu potrebujeme najviac. Samozrejme peniaze.
Vďaka „liberálnosti“ zákona 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní sa profesia účtovníka stala voľnou živnosťou. Teda prácu účtovníka môže vykonávať každý, kto vie čítať, písať a počítať. Aj bez patričného stupňa vzdelania. Táto zmena (podľa tvorcov asi skôr „liberalizácia“) zákona degradovala, a negatívne veľmi poznačila postavenie účtovníkov – živnostníkov, účtovných kancelárii – právnických osôb na trhu práce.

Skúsme zadefinovať pojem samostatný účtovník – bilančný účtovník. Podľa všeobecne uznávaných kritérií samostatný účtovník je schopný viesť účtovnú agendu stredne veľkých účtovných jednotiek. Ovláda bežné, ale aj špecifické účtovné prípady, až po vyhotovenie účtovnej závierky vrátane daňovej problematiky, daňovej optimalizácie.
Kvalifikácia samostatného účtovníka samozrejme nekončí pri ovládaní zákona o účtovníctve a zákonov rôznych daní, ale zahŕňa aj všeobecný prehľad z iných odborov, ako sú napr. pracovné právo, obchodné právo, štatistické metódy, financie a iné.
Ohodnotenie práce samostatného účtovníka preto by mala byť adekvátna hore uvedenej definície vykonávaných prác. Čo nie je vždy tak, práve vďaka voľnosti vykonávania profesie.

Z uvedených úvah vznikla iniciatíva (členky m.hladkej) zmapovať „cenu“ samostatného účtovníka na Slovensku. Výskum prebiehal od 30.01.2008 do 15.02.2008. Samozrejme výsledok prieskumu nie je, a ani nemôže byť reprezentatívnou vzorkou. Snažil som vytvoriť, resp. zostaviť cenník jednotlivých úkonov v rámci účtovníckej práce. Údaje sa čerpali z celkového počtu zaslaných cenníkov 110, ktoré som rozdelil podľa regiónov (západoslovenské, stredoslovenské, východoslovenské, bez udania regiónu a celoslovenský). Napriek prosbe, aby k cenníku sa uviedol aj región dostal som 24 kusov bez uvedenia regiónu. Tieto sa mohli zaradiť len do celoslovenského cenníka.

Hlavným cieľom bol stanoviť priemerné minimálne a maximálne ceny úkonov. Takto zostavený cenník samozrejme nie je pre nikoho záväzným. Skôr pomôckou k tomu aby každý jednotlivý účtovník vedel ohodnotiť svoju prácu, samozrejme s prihliadnutím na špecifiká každého konkrétneho prípadu, regiónu....
Johanka
23.02.08,21:17
Teda prácu účtovníka môže vykonávať každý, kto vie čítať, písať a počítať.
.... ani to nie je podmienkou:mee:. Teraz si možno pár tiežúčtovníkov vyplašil :D.
Zoltán Kovács
23.02.08,21:40
.... ani to nie je podmienkou:mee:. Teraz si možno pár tiežúčtovníkov vyplašil :D.

Žeby pracovali v trojiciach. Jeden vie písať, druhý čitať a tretí počítať? :D
apo
24.02.08,05:58
Ahoj Smith,

si môj človek. Ako keby si citoval mňa. Ja hovorím, JÚ môže robiť každý čo vie čítať a písať, a dodávam ak je to účtovníctvo kaderníčky, alebo inej profesie kde sa okrem nájmu, réžijného materiálu a tržby nič iné neúčtuje.

V ostatných prípadoch si to vyžaduje tie znalosti o ktorých hovoríš, moja reč.

Problém voľnej živnosti nám v začiatkoch našej práce vyhovoval, ale mám pocit, že úplne na začiatku to voľná živnosť nebola, no dnes je stav taký ako si ho popísal.

Z akejsi účtovníckej organizácie mi chodí čas od času pošta kde informujú o rôznych školeniach.

Otázka:
Pripravuje sa nejaká legislatívna iniciatíva v tom smere, že účtovník by mal absolvovať nejaké skúšky, zjednodušene povedané ako na MALÉHO AUDÍTORA. Pokiaľ viem tak niečo existuje a absolventi sú oznámkovaní účtovník nejakého stupňa alebo tak nejako.

Nie , že by sa mi žiadalo byť skúšaný, ale potom by som snáď radšej preradil na výhybku audítorských skúšok, ale tam je to mimoriadne komplikované v tom, že k tomu aby sa účtovník stal audítorom nestačí preukázať vedomosti ale vyžaduje sa niekoľkoročné asistentstvo s audítorom a neviem kde by som na to zobral čas.

Počkám na názory a aj audítor by mohol poradiť ako to v praxi funguje ak sa účtovník snaží posunúť svoje služby do inej kategórie.

apo
Zoltán Kovács
24.02.08,06:46
Otázka:
Pripravuje sa nejaká legislatívna iniciatíva v tom smere, že účtovník by mal absolvovať nejaké skúšky, zjednodušene povedané ako na MALÉHO AUDÍTORA. Pokiaľ viem tak niečo existuje a absolventi sú oznámkovaní účtovník nejakého stupňa alebo tak nejako.
apo

To o čom hovoríš je certifikácia účtovníkov. Pozri tu:

http://www.porada.sk/t52589-certifikat-uctovnika.html
www.skcu.sk (http://www.skcu.sk)
m.hladka
24.02.08,07:55
Aj ja som začala po revolúcii od r.1990 robiť účtovníctvo ešte ručne, PU na dlhých plachtách cez kopírak na účtovných výkazoch. Takže viem aká to bola práca a aká je terazna PC. A tiež viem ako sme nedocenení, a ako ťažko sa zháňa klient a ako ťažko si vypytávame plácu za našu prácu. Preto tá téma. Som rada, že to tabu o cenách sa pretrhlo, ale nerada by som bola, aby sa odchádzalo od témy.
ErikaDP
24.02.08,10:19
Ja tiež robim dlho, od roku 1992. Za jeden z najvacsich problemov, ktorý zo mňa robí ako je vo vykladovom poradackom slovniku vystižne nazvane: accountantus nasratus , je to, ze sme tzv. dievča pre všetko, t.j. klient považuje za samozrejme že mu zabezpečíme aj o iné ako účtovné a daňové povinnosti.
Budem rada keď sa v čase, keď nebudeme plne vyťažení uzavierkami roku 2007 sa rozvinie na porade debata ohľadne dopracovania cenníka s popisom obsahu poskytovaných služieb. Keď to porovnam s notarmi a inými profesiami, klient si sice zanadava, že prečo platí až tak vela, ale keď sa notár odvolá na cenník, kotrý musí dosržiavať, tak to nejako akceptuje. Viem, že to je trochu v inej polohe ( u notárov a podobných profesií je cenník daný "vyššou mocou" ), ale keď to beriem z pohľadu klienta, každému ide o to, aby "kupil" službu za dobrú cenu a kvalitu. Mne osobne sa stalo, že som zdvihla cenu svojich služieb, klient sa odporučal ( má v rodine účtovníka , kotrý mu mal prevziať agendu ), ale tento mojho klienta vyviedol z omylu , že niekde by sa to dalo robiť za výrazne nižšie ceny.
Dáša_
24.02.08,10:40
No asi tak, neviem, či zoženieš obkladača, ktorý by ti robil za tisicku na den. A to nehovorím, že si robotu bude šetriť na viec dni.
A ked ti dava tisicku za danové priznanie, tak si o tebe myslí, že na nom bohatneš.

Ja som v tomto biznise niekedy od 94 roku. Predavala som aj účtovný sw a zažila som aj také, že som prišla do firmy, v ktorej si niečo v JU pobabrali. Spravila som to za 15 minut a strašne sa im nepáčilo, že mi za to majú zaplatiť. Kludne som sa mohla tváriť, že to (podobne ako oni, bola to nejaka stavebna firma) robím pol dna a nepovedali by nič.
Tak som im nakoniec povedala, že na to som chodila 18 rokov do škol, aby som to vedela tak rýchlo urobiť. A bol pokoj.
jaja99
24.02.08,11:53
Ahojte,

veľmi si vážim čas a ochotu, ktoré smith vložil do zozbierania údajov a spracovania cenníka.
Som však zhrozená z jeho výsledku aj keď nie je reprezentatívny.
Za tie ceny by som glgala slanú vodu. Neviem, či cenníky zasielali prevažne obývačkoví účtovníci, ale ten kto má uživiť kanceláriu a všetko čo k nej patrí, tak musí robiť od rána do večera len aby prežil a nie aby slušne zarobil.
Tejto robote sa venujem od roku 1994 a myslím si, čo mi potvrdila aj audítorka, že jej dosť dobre rozumiem. Hlavne v poslednom čase mám také odozvy z okolia, že firma radšej slušne zaplatí a vie, že práca je dobre vykonaná a vedenie môže pokojne spávať. Som zo širšieho okolia Bratislavy, ale ani jednu firmu nemám priamy z BA a moje ceny sú vyššie ako BA nmaximum a pritom sa na nedostatok práce nemôžem sťažovať. Mrzí ma, že som cenník neposlala, ak sa bude anketa opakovať, určite pošlem. Tč sa kvalitný človek nemôže stratiť, lebo poznám nejeden prípad, že firma chcela internú účtovníčku na PP a nevedela ju zohnať. Jednoducho niet. Na pohovory chodia predavačky, absolventi gymnázií, aj keď je v ponuke jasne napísané vedúca účtárne a ponúkajú nástupný plat 40.000.
Držím Vám všetkým palce a pevné nervy do 25.4.2008.
Tinika
24.02.08,12:18
Dobrý deň, sledujem túto tému a som plná očakávania ako bude vyzerať ten cenník. ja som len začiatočník tak som žiaden neposlala, lebo žiaden nemám a myslím si že mi pomôže sa zorientovať pomocou toho vášho. Už je na svete? Prosím kde ho nájdem? ďakujem
Anja111
24.02.08,12:22
Dobrý deň, sledujem túto tému a som plná očakávania ako bude vyzerať ten cenník. ja som len začiatočník tak som žiaden neposlala, lebo žiaden nemám a myslím si že mi pomôže sa zorientovať pomocou toho vášho. Už je na svete? Prosím kde ho nájdem? ďakujem
Str. 32 tejto témy...
Tinika
24.02.08,12:39
ďakujem. Je to v nejakom príspevku ako odkaz? Lebo neviem to nájsť.
Johanka
24.02.08,12:51
Tinika
24.02.08,12:59
dakujem krasne.
zuhl
24.02.08,13:03
Ďakujem aj ja Smithovi za toto vypracovanie. Zistila som, že som lacná, ale ak by som mala zvýšiť, tak by všetci odišli, lebo podľa klientov som drahá.
Skalka
24.02.08,13:29
No teda úprimne, keď som si len tak letmo pozrela "cenník" bola som prekvapená. Vôbec si nevážime svoju prácu a vedomosti ? To je čo? Keď si zrátam tú prácu na hodiny napr. len daň. priznanie PO - keď ho chcem urobiť zodpovedne a využívať pritom všetky zákonné možnosti zníženia daňového zákadu pre klienta, tak musím nad ním uvažovať a špekulovať a konzultovať s klientom a strávim nad tým u jedného klienta v hodinách aj 16 -24 hodín. Záleží od klienta. DP PO priemer 2000,- + súvaha 1800 + Výkaz ziskov 900 ´= cca 4700 : 20 h = cca 235,- Sk/h. (aj murár si vypýta 220,- Sk na hodinu a to vie tak akurát zamiešať maltu ). Náklady na jednu hodinu prevádzky mojej kancelárie ak rátam 8 hodinový pracovný čas - nájomné. telefony, PHM, výpočtové technika, software, údržba VT a software, mzdy, odvody, kancelárske potreby = 380,- Sk/h. To sú ceny obývačkových účtovníkov - ako tu niekto spomenul - a na čierno bez ŽL a bez priznávania všetkých príjmov. Mám tie ceny podstatne vyššie, ale moje služby sú na takej úrovni, že to klientom vôbec neprekáža. A nie som ani z Bratislavy. A občas sa stane, že aj sami mi ponúknu nejaké peniaze naviac, ak s účtovníctvom nemajú žiadne starosti a ešte za nich po celý rok rozmýšľam. Bola somu právnika, chcela som si len utvrdiť jednu vec - bola som u neho 15 minút - vypýtal si 1200,- Sk. A my máme robiť za pomaly ja tomu hovorím za fazuľovú polievku a 2 rožky? Naozaj by bolo dobré urobiť, ale naozaj slušný cenník našich prác a zohľadniť v ňom vedomosti, zodpovednosť a hodiny za počítačom a v knihách. Nič nie je samo od seba.
Tinika
24.02.08,15:07
Ešte otázka k cenníku. Ten paušál to je za mesiac? Alebo za rok? Ináč tiež som pod cenami, ale aj ten cenník nie je nič moc, čo sa týka zohľadnenia nášho úsilia. To fakt robíme "zadarmo". Asi si kúpim lopatu a idem hádzať do miešačky.
Zoltán Kovács
24.02.08,15:15
Ešte otázka k cenníku. Ten paušál to je za mesiac? Alebo za rok? Ináč tiež som pod cenami, ale aj ten cenník nie je nič moc, čo sa týka zohľadnenia nášho úsilia. To fakt robíme "zadarmo". Asi si kúpim lopatu a idem hádzať do miešačky.

Dám protiotázku, videla si už účtovníka, ktorý spracuje celý rok za tie sumy? Jasné, že sú to mesačné paušály.
Harken
24.02.08,15:30
Skalka, neviem, z ktorej časti Slovenska si, ale to si šťastný človek, že máš takých klientov. To sú fakt asi svetlé výnimky, v tejto spoločnosti. A to, že existujú tzv. "obývačkoví účtovníci ", ktorí nám neskonale kazia ceny, za to sa môžeme poďakovať len a len našej legislatíve, ktorá to umožňuje. To, že musíš mať veľmi veľa vedomostí a z veľmi širokého okruhu, to samozrejme nikto z klientov nevidí. Každý ti povie, že čo sa sťažuješ, však nič nerobíš len si ťukáš do počítača a program ti to všetko spracuje. " Tak aké vedomosti a za čo vlastne od nich pýtaš tie peniaze". Členkou porady som veľmi krátko, ale účtovníctvo už robím od r. 1994,( na živnosť od r. 2001 ), takže tých skúseností už mám tiež dosť, ale ešte som sa nestretla, že by mi niekto dal aj niečo navyše, každý čaká aby som mu poctivo vydala každú korunu.
Myslím si, že problém podceňovania práce účtovníkov, by vyriešila len zmena legislatívy, prípadne povinná certifikácia a potom by sme mohli urobiť " naozaj slušný cenník ". Aj keď za tento, ktorý bol spracovaný Smithom, na základe iniciatívy M.Hladkej som veľmi, veľmi vďačná, pretože je to vôbec prvý cenník účtovníckych prác, ku ktorému som sa dostala. Pretože keď som si otvorila živnosť na túto prácu a snažila som sa pozisťovať nejaké ceny, nikto nebol ochotný ich prezradiť a internetových stránkach bolo vždy uvedené " cena dohodou ".
mgm
24.02.08,15:49
Ďakujem Smithovi za tie cenníky. Už asi 5 rokov robím za tie isté ceny a sama viem, že by som mala zvýšiť, ale bojím sa, že stratím zákazníkov. Hoci, keby sme to urobili všetci, musia nás a naše ceny akceptovať. Ale aj mojom okolí sú účtovníci. ktorí idú na doraz pod cenu, aby sa udržali ... A potom je ťažko niekomu oponovať, prečo chcem zvýšiť cenu ...
Zoltán Kovács
24.02.08,16:04
A občas sa stane, že aj sami mi ponúknu nejaké peniaze naviac, ak s účtovníctvom nemajú žiadne starosti a ešte za nich po celý rok rozmýšľam.

Takéto svetlé výnimky občas mám aj ja. S jedným prípadom sa s vami podelím. Asi pred 2 - 3 rokmi, keď som odovzdal klientovi daňové prznanie, samozrejme zaplatil, sa ozval asi o 3 dni, že má niečo pre mňa. Dofrčal do mojej kancelárie, a čuduj sa svet, vyložil polku prasaťa. No čo už, bol to mäsiar. :D
cactus
24.02.08,16:07
Takéto svetlé výnimky občas mám aj ja. S jedným prípadom sa s vami podelím. Asi pred 2 - 3 rokmi, keď som odovzdal klientovi daňové prznanie, samozrejme zaplatil, sa ozval asi o 3 dni, že má niečo pre mňa. Dofrčal do mojej kancelárie, a čuduj sa svet, vyložil polku prasaťa. No čo už, bol to mäsiar. :D

tak to bolo fajn, že? Dobre ti to padlo.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Zoltán Kovács
24.02.08,16:09
tak to bolo fajn, že? Dobre ti to padlo.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Mne nie, ja bravčové nemôžem. :mee: Ale rodina sa potešila. :D
jessica
24.02.08,16:41
Mám tak trochu okľukou prístup ku 2 rakúskym účtovníckym firmám, tu majú zatiaľ svoje org.zložky - väčšia časť ich klientov sú firmy so 100% zahr.účasťou....hlavne rakúske.
Musím povedať, že tie ceny sú na 1.pohľad prehnané, ale po zbežnej režijnej kalkulácii /viď.prísp.411 od Skalky/ sú asi namieste.
Cenníky majú robené úplne inak ako my.
Doklady im firmy nosia osobne do sídla, za každú takúto návštevu je taxa 500,- Sk. Ak máte okrem odovzdania dokladov nejakú otázku účtujú do 30 min.1000 Sk nad 30 min 1500 Sk a za každú začatú hodinu ďalších 1200 Sk.
Telefonický kontakt je spoplatnený bez ohľadu na to čo chcete: do 5 min zadarmo, od 5 min do 45 min 640 Sk a nad 1200 za každú začatú hodinu. Majú počítadlo, ktoré rovno vytvára elektronickú faktúru pre Vás a kým dotelefonujete alebo sa vrátite do kancelárie už máte v mailíku faktúrku:-)
Mesačný paušál je počítaný len podľa obratu, pričom minimum pre JÚ je 5 000 Sk a pre PÚ 15 000. Plus vyššie spomínané taxy za donášku dokladov, telefonický kontakt...proste za akýkoľvek kontakt s nimi.
Mzdy: 1000 Sk/zamestnanec + 500 Sk za každú zmenu vykonanú v karte zamestnanca... atď.
Pre nás je to ešte utópia... no aspoň na pobavenie a možno inšpiráciu aby sme niečo urobili.
Ešte 1 pikoška. Kamarátka dostala doporučenie na túto firmu a išla teda na stretnutie. Rozumej stretnutie, kde má firma získať nového klienta. Sedeli asi hoďku, odovzdali si vizitky a dohodli sa, že sa im do 2 dní vyjadrí či ich teda berie alebo nie. Poobede dostala mail: faktúru vystavenú na jej súkromné meno na sumu 1500 Sk bez DPH!!! Na vizitke si prečítali čo potrebovali a poďho vystaviť faktúrku za konzultácie. Pripomínam, že im nekládla žiadne otázky a nič čo by pripomínalo konzultáciu. Čo myslíte stala sa ich klientkou....? :-)
Zoltán Kovács
24.02.08,16:55
Mám tak trochu okľukou prístup ku 2 rakúskym účtovníckym firmám, tu majú zatiaľ svoje org.zložky - väčšia časť ich klientov sú firmy so 100% zahr.účasťou....hlavne rakúske.
Musím povedať, že tie ceny sú na 1.pohľad prehnané, ale po zbežnej režijnej kalkulácii /viď.prísp.411 od Skalky/ sú asi namieste.
Cenníky majú robené úplne inak ako my.
Doklady im firmy nosia osobne do sídla, za každú takúto návštevu je taxa 500,- Sk. Ak máte okrem odovzdania dokladov nejakú otázku účtujú do 30 min.1000 Sk nad 30 min 1500 Sk a za každú začatú hodinu ďalších 1200 Sk.
Telefonický kontakt je spoplatnený bez ohľadu na to čo chcete: do 5 min zadarmo, od 5 min do 45 min 640 Sk a nad 1200 za každú začatú hodinu. Majú počítadlo, ktoré rovno vytvára elektronickú faktúru pre Vás a kým dotelefonujete alebo sa vrátite do kancelárie už máte v mailíku faktúrku:-)
Mesačný paušál je počítaný len podľa obratu, pričom minimum pre JÚ je 5 000 Sk a pre PÚ 15 000. Plus vyššie spomínané taxy za donášku dokladov, telefonický kontakt...proste za akýkoľvek kontakt s nimi.
Mzdy: 1000 Sk/zamestnanec + 500 Sk za každú zmenu vykonanú v karte zamestnanca... atď.
Pre nás je to ešte utópia... no aspoň na pobavenie a možno inšpiráciu aby sme niečo urobili.
Ešte 1 pikoška. Kamarátka dostala doporučenie na túto firmu a išla teda na stretnutie. Rozumej stretnutie, kde má firma získať nového klienta. Sedeli asi hoďku, odovzdali si vizitky a dohodli sa, že sa im do 2 dní vyjadrí či ich teda berie alebo nie. Poobede dostala mail: faktúru vystavenú na jej súkromné meno na sumu 1500 Sk bez DPH!!! Na vizitke si prečítali čo potrebovali a poďho vystaviť faktúrku za konzultácie. Pripomínam, že im nekládla žiadne otázky a nič čo by pripomínalo konzultáciu. Čo myslíte stala sa ich klientkou....? :-)

Určite nie, a ešte aj tú faktúru by som vyreklamoval, že za čo vystavili, veď žiadnu službu nevykonali.
jessica
24.02.08,17:06
Určite nie, a ešte aj tú faktúru by som vyreklamoval, že za čo vystavili, veď žiadnu službu nevykonali.

Aj keď to je neuveriteľné.... stala sa ich klientkou....a faktúru nereklamovala, len frfľala, že ju dopredu neupozornili :D je to osoba zo showbiznisu a už je tam viac jej kolegov.
Máme sa čím inšpirovať .... :rolleyes:
kristín
24.02.08,17:34
Je skutočne neuveriteľné, ako sa správajú mnohí naši klienti....
Tiež mám rozmanité osobné skúsenosti s reakciami na ceny účtovných prác. Zvlášť som citlivá na negatívne reakcie. Spracovávala som vlani jedno JÚ, ktoré nebolo veľmi rozsiahle, čo sa týka počtu zápisov v denníku + pohľadávky a záväzky, cca 300, no bolo veľmi prácne. Išlo o 5 druhov cudzích mien /rubeľ, dolár, euro, česká a slovenská koruna/, mal 3 devízové účty, okrem toho aj sporožírový slovenský účet. Bolo tam veľmi veľké množstvo rôznych cudzích dokladov, ako napríklad vyše stovky cestovných lístov napríklad len z Ruska.Musím povedať, že kým som vyhľadala príslušný kurz, prepočítala ho na slovenskú menu a zapísala všetko do denníka, tak za ten čas by som zapísala do denníka v SK, najmenej 10 zápisov. Veľmi dlho som uvažovala, nad cenou tohto spracovaného účtovníctva, radila som sa s kolegami a zapojila som aj emocionálnu stránku do toho a vyšla mi z toho určitá suma, na ktorú bola veľmi prekvapivá reakcia. Nebudem to viac rozoberať.....len toľko, že ja som prišla o zákazníka. Ešte som zabudla podotknúť, že som si musela rozšíriť účtovný program o zložku, ktorú som inak nepotrebovala a to rozšírenie ma vyšlo 3000,- a ešte jedna vec, účtovníctvo bolo typu "igelitkových účtovníctiev". Doteraz mám z toho zlý pocit.
Skalka
25.02.08,06:20
K príspevu 422: A to ti je vari za ním ľúto ? Musíme sa naučiť aj odmietať. Treba si zvážiť, či taký klient stojí za námahu. Ten, kto je u mňa nespokojný, s tým som obyčajne nespokojná aj ja a takého z krátkej cesty posielam preč. Najhorší sú tí, ktorí sú bordelári, majú základné vzdelanie, platia málo a ešte sú s vami nespokojní. Nech si robia sami. Ale čuduj sa svete nájdu toho "obývačkového" a už sú spokojní. Bez záruky a výsledok pofidérny. Poviem jednu príhodu. Mala som kedysi jednu koegyňu (za socializmu). Žiadny mysliteľ, vedela čítať, písať a možno aj trochu počítať. Všeobecný prehľad O bodov, nejaké odborné vedomosti - za 6 rokov som nezistila. Po rokoch rokúcich som ju náhodou stretla a pýtam sa jej čo teraz robí. A ona, že súkromne účtovníctvo. A ja sa pýtam: Ty si si urobila živnosť ? A ona, že či som sa zbláznila, že len tak doma načierno. A radšej som sa ani nespýtala, či náhodou nie je evidovaná ako nezamestnaná. A my máme z takých biednych cien ešte prispievať na takýchto obývačkových.
Myslím si, že naozaj by malo byť podmienkou pre túto živnosť vzdelanie a preukázaná prax tak, ako keď som si vybavovala živnosť v roku 1994 ja.
Alebo aspoň základný stupeň certifikácie účtovníkov.
uzivatel2
25.02.08,07:34
Často sa tu spomínajú "obývačkový účtovníci". Nehanbím sa za to, že som obývačková, len ma mrzí, že nás hádžete do jedného vreca. Mám živnosť, poistenie zodpovednosti za škodu účtovníkov, 17 rokov praxe. Som z východu a môj cenník ktorý som zaslala zodpovedá priemer Slovensko MAX, v niektorých položkách mám dokonca vyšie ceny ako uvedené maximálne ceny. Mám spokojných zákazníkov ktorým nevadí každoročné zvýšenie ceny minimálne o výšku inflácie.
liba2
25.02.08,07:41
Často sa tu spomínajú "obývačkový účtovníci". Nehanbím sa za to, že som obývačková, len ma mrzí, že nás hádžete do jedného vreca. Mám živnosť, poistenie zodpovednosti za škodu účtovníkov, 17 rokov praxe. Som z východu a môj cenník ktorý som zaslala zodpovedá priemer Slovensko MAX, v niektorých položkách mám dokonca vyšie ceny ako uvedené maximálne ceny. Mám spokojných zákazníkov ktorým nevadí každoročné zvýšenie ceny minimálne o výšku inflácie.
To nesmieš brať doslovne, teba sa to netýka, ty nie si obývačková. Ja tiež nemám prenajatý priestor na prácu a robím ju doma, ale so všetkým čo k tomu patrí a na vlastné náklady.
Kathryn
25.02.08,07:43
Často sa tu spomínajú "obývačkový účtovníci". Nehanbím sa za to, že som obývačková, len ma mrzí, že nás hádžete do jedného vreca. Mám živnosť, poistenie zodpovednosti za škodu účtovníkov, 17 rokov praxe. Som z východu a môj cenník ktorý som zaslala zodpovedá priemer Slovensko MAX, v niektorých položkách mám dokonca vyšie ceny ako uvedené maximálne ceny. Mám spokojných zákazníkov ktorým nevadí každoročné zvýšenie ceny minimálne o výšku inflácie.

Podľa čoho usudzuješ, že si obývačkový účtovník ? Podľa toho čo píšeš teda do tejto kategórie nepatríš. Ja chápem obývačkového účtovníka ako niekoho, kto vedie účtovníctvo bez živnostenského oprávnenia, a nie je ani v pracovnom pomere, tzn. načierno. Z príjmov z tejto činnosti neodvádza daň ani odvody.
uzivatel2
25.02.08,08:11
Podľa čoho usudzuješ, že si obývačkový účtovník ? Podľa toho čo píšeš teda do tejto kategórie nepatríš. Ja chápem obývačkového účtovníka ako niekoho, kto vedie účtovníctvo bez živnostenského oprávnenia, a nie je ani v pracovnom pomere, tzn. načierno. Z príjmov z tejto činnosti neodvádza daň ani odvody.
Vychádzam z "doslovného prekladu".
apo
25.02.08,08:20
Podľa čoho usudzuješ, že si obývačkový účtovník ? Podľa toho čo píšeš teda do tejto kategórie nepatríš. Ja chápem obývačkového účtovníka ako niekoho, kto vedie účtovníctvo bez živnostenského oprávnenia, a nie je ani v pracovnom pomere, tzn. načierno. Z príjmov z tejto činnosti neodvádza daň ani odvody.

a pridám.

Pracuje v štátnej správe, používa telefóny, fax, softvér a možno aj papier svojho zamestnávateľa.

Nemusí to byť ani štátna správa, ale veľká firma ktorá robí služby občanom a my všetci to zaplatíme napríklad vo zvýšenej cene tepla dodávaného do našich bytov a kancelárií.

To o čom píšem je konkrétna osoba.

No a to je horšie ako obývačkový účtovník.


apo
Tinika
25.02.08,08:24
No videla som aj takého účtovníka. Dokonca Jú neplatca za 500,-. A nie som to ja. Ďakujem
Danila
25.02.08,08:26
a pridám.

Pracuje v štátnej správe, používa telefóny, fax, softvér a možno aj papier svojho zamestnávateľa.

Nemusí to byť ani štátna správa, ale veľká firma ktorá robí služby občanom a my všetci to zaplatíme napríklad vo zvýšenej cene tepla dodávaného do našich bytov a kancelárií.

To o čom píšem je konkrétna osoba.

No a to je horšie ako obývačkový účtovník.


apoPo prvýkrát Ti nerozumiem. Podľa mňa je obývačkový účtovník ten, čo mu stačí účtovníctvo naštudovať za dva víkendy, prípadne zadať účtovné prípady od prvého po posledný na Poradu, zaúčtovať v obývačke a z obývačky ešte v ss zaplatiť minimálne znevážením poraďáka. A to všetko vraj aj za bonboniéru. Tí, čo si ich tu opisoval sú služobníci plnenia vôle najvyšších.:)
anklar
25.02.08,11:06
Po prvýkrát Ti nerozumiem. Podľa mňa je obývačkový účtovník ten, čo mu stačí účtovníctvo naštudovať za dva víkendy, prípadne zadať účtovné prípady od prvého po posledný na Poradu, zaúčtovať v obývačke a z obývačky ešte v ss zaplatiť minimálne znevážením poraďáka. A to všetko vraj aj za bonboniéru. Tí, čo si ich tu opisoval sú služobníci plnenia vôle najvyšších.:)
Súhlasím s Danilkou. Už viackrát som tu prezentovala svoj postoj - to, že ako vysoko si cením tých, ktorí ovládajú účtovníctvo. A, odkedy som sa zoznámila s Poradou, tým viac! Totiž, naozaj až tu som zistila, čo ozajstný účtovník musí vedieť, ovládať, poznať, kontinuálne pracovať na získavaní vedomostí v odbore. Žiaľ, ako Danilka, tak určite aj viacerí z vás postrehli prítomnosť parazitujúcich elementov, ktorí si nepýtajú radu v zmysle ducha Porady. Nemajú v úmysle s, na tomto fóre fungujúcimi, účtovníkmi-odborníkmi konzultovať tie-ktoré účtovné prípady. Jednoducho zadajú otázku (veď korektnú odpoveď dostanú, tak prečo nie) a step-by-step zaúčtujú celú agendu napríklad "igelitkára". Nevedomky síce, ale urobili ste z nich urobili účtovníkov.

Možno by bolo užitočné, keby ste si založili svoju organizáciu, hoci na regionálnej úrovni - so štrukrúrou, na ktorej by ste sa dohodli. Niečo, ako majú napr. remeselníci svoje cechy.
Možno by ste tým dokázali zredukovať počty "tiežúčtovníkov", keď už nehovoríme o význame ďalších, z toho vyplývajúcich kladných dosahov pre vás (napr. na cenníku už pracujete). A, nielen pre vás. Osoh by mali osoby (PO,FO), ktoré vašu prácu potrebujú - v podobe garantovaného účtovníctva.
Monika Kováčová
25.02.08,11:41
účtovníci majú svoj cech: SCÚIM, som jeho členkou, ale okrem školení... žiadna sláva, žiaľ.
Zoltán Kovács
25.02.08,11:54
účtovníci majú svoj cech: SCÚIM, som jeho členkou, ale okrem školení... žiadna sláva, žiaľ.

No o tejto organizácii priznám počujem prvýkrát.
zuhl
25.02.08,11:58
Nehádajte sa, ja považujem za obývačkového účtovníka iba takého, ktorý nemá živnosť, nedáva klientom faktúry a peňažný denník robí ručne. Ja osobne pracujem tiež doma, mám živnosť, robím faktúry a mám program, ale na vás niektorých nemám, lebo podľa čítania porady účtujete zďaleka horšie účtovné prípady, ale možno nemáte zase také ako ja, takže v účtovníctve je toľko rôznych vecí, že možno ani jeden z nás sa nepovažujeme za super účtovníka a presto všetko o sebe netvrdím, že som obývačková.
evina
25.02.08,12:10
Moje najväčšie prekvapenie v cenníku je malý rozdiel medzi JÚ a PÚ-to akosi neviem pochopiť ...
anklar
25.02.08,12:23
účtovníci majú svoj cech: SCÚIM, som jeho členkou, ale okrem školení... žiadna sláva, žiaľ. (Vymeňte si vedenie, ak nepracuje v záujme členov cechu. Školenia sú veľmi dôležité, celkovo, je to najmenej, čo vám cech má poskytnúť.)

Prepáčte mi, nevedela som o tom, že máte svoj cech (niekedy sa mi stáva, že "objavujem ameriku":)).
Monika Kováčová
25.02.08,12:45
No o tejto organizácii priznám počujem prvýkrát.

Aj to svedčí o niečom, ak účtovníci nevedia o svojom cechu... jednoducho marketing a manažment o ničom, pretože keď sa povie Súvaha s.r.o., vie o tom každý, keď sa povie SCÚIM, nevie nikto nič...

Citujem zo stránky Slovenského živnostenského zväzu:

SLOVENSKÝ CECH INFORMATIKY, ÚČTOVNÍCTVA
A MANAŽMENTU
Predseda: Ing. Vladimír Sirotka, CSc., sídlo: Bratislava Cech vznikol v roku 1992, ako združenie v rámci obvodu Bratislava II. Dnes je nezávislé združenie občanov, prevažne podnikateľov v oblasti ekonomických, účtovných a informačných služieb. Cech má celoslovenskú pôsobnosť.
Cech vykonáva poradenské a konzultačné služby pre podnikateľov pri začiatku i priebehu ich podnikateľskej činnosti. Cech disponuje stálym lektorským aktívom a lektormi z vlastných radov. Vedie tiež účtovníctvo a pomáha pri spracovávaní podnikateľských zámerov. Úzko spolupracuje s orgánmi štátnej správy, rôznymi inštitúciami a partnerskými živnostenskými spoločenstvami a cechmi. Zabezpečuje odborné vzdelávacie a poradenské aktivity a semináre.
Cech doteraz realizoval dva podporné granty programu PHARE. V súčasnosti realizuje
grant Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania, ktorý smeruje k rozšíreniu služieb a profesionalizácii práce cechu. V rámci cechu pracuje päť regionálnych kancelárií v Trnave, Trenčíne, Martine, Prešove a Skalici.
apo
25.02.08,13:48
Moje najväčšie prekvapenie v cenníku je malý rozdiel medzi JÚ a PÚ-to akosi neviem pochopiť ...

DPH priznanie sú na DÚ ta idem sa pozrieť na cenníky.

Malý rozdiel v cene JÚ a PÚ pre mňa nie je prekvapením pokiaľ do ceny za účtovníctvo počítame prácnosť vedenia účtovníctva.

Ja hlásam, že poznám účtovníctvo podvojné a zložité. Tento názor opieram o nutnosť aby účtovník bol vynaliezavý pri nájdení riešenia špecifických účtovných problémov. Ako príklad uvediem: zálohové faktúry ak zálohy chce mať účtovník pod kontrolou, účtovanie zápočtov, účtovanie napríklad hracích automatov keď účtijete o peniazoch ktoré nie sú vaše ale musíte ich posielať vlastníkovi prístroja, alebo prevádzkovanie prístroja TIPOS, účtovanie úverov ak priamo softvér nemá úvery ošetrené vo svojom algoritme a podobné perličky JÚ.

Všetky vymenované perličky sú v PÚ štandardné účtovné operácie medzi súvahovými účtami.

Dovolím si vysloviť tiež svoj názor:
Kto neovláda PÚ nedokáže viesť JÚ tak, aby bol správne vykázaný stav majetku a záväzkov, k tomu je potrebné mať vedomosti o PÚ a následne je potrebné hľadať postupy v JÚ, aby sa dosiahol správny výsledok.

Takže to uzavriem, nebolo by pre mňa prekvapením ak by niekto za JÚ pýtal viac ako za PÚ.

apo
GABAZ
25.02.08,14:27
Súhlasím s APO. Pokiaľ má živnostník jednoduchšiu činnosť, tak sa dá. Ale viesť jednoduché účtovníctvo, ak ide o firmu so šírším záberom činností, keď má aj úvery, lízingy, zamestnancov, zápočty tak to zvyčajne vôbec nie je jednoduché. Ja osobne nemám rada jednoduché účtovníctvo, lebo je neprehľadné. Neviem kto vymyslel názov Jednoduché účtovníctvo. Možno bolo niekedy jednoduché, keď sa s ním začínalo po revolúcii. Snáď uzávierka v JÚ je o čosi jednoduchšia, ale zase to závisí od firmy.
evina
25.02.08,14:43
DPH priznanie sú na DÚ ta idem sa pozrieť na cenníky.

Malý rozdiel v cene JÚ a PÚ pre mňa nie je prekvapením pokiaľ do ceny za účtovníctvo počítame prácnosť vedenia účtovníctva.

Ja hlásam, že poznám účtovníctvo podvojné a zložité. Tento názor opieram o nutnosť aby účtovník bol vynaliezavý pri nájdení riešenia špecifických účtovných problémov. Ako príklad uvediem: zálohové faktúry ak zálohy chce mať účtovník pod kontrolou, účtovanie zápočtov, účtovanie napríklad hracích automatov keď účtijete o peniazoch ktoré nie sú vaše ale musíte ich posielať vlastníkovi prístroja, alebo prevádzkovanie prístroja TIPOS, účtovanie úverov ak priamo softvér nemá úvery ošetrené vo svojom algoritme a podobné perličky JÚ.

Všetky vymenované perličky sú v PÚ štandardné účtovné operácie medzi súvahovými účtami.

Dovolím si vysloviť tiež svoj názor:
Kto neovláda PÚ nedokáže viesť JÚ tak, aby bol správne vykázaný stav majetku a záväzkov, k tomu je potrebné mať vedomosti o PÚ a následne je potrebné hľadať postupy v JÚ, aby sa dosiahol správny výsledok.

Takže to uzavriem, nebolo by pre mňa prekvapením ak by niekto za JÚ pýtal viac ako za PÚ.

apo

Ja osobne si to nemyslím. Vykonávam PÚ aj JÚ takže moje tvrdenie aj z toho vychádza. Rozdiel v cene /teda vyšší u PÚ/ som určite nemala na mysli preto, že JÚ považujem za jednoduché. Už i na Porade som niekoľko raz povedala, že najväčšou chybou bolo pomenovanie jednoduchého účtovníctva týmto slovom, lebo si každý myslí, že je to hračka, ale opak je pravdou. Ide vlastne o jeden zápis ....v podvojnom o dva-preto podľa môjho názoru tento názov.
Cenu netvoríme len z hľadiska pracnosti, ale aj z hľadiska know-how. Pri JÚ musíme dtto ovládať všetky daňové iné s tým súvisiace predpisy, ale vedieť účtovať v JÚ a v PÚ
je predsa len rozdiel o tom tu všetci vieme snáď najlepšie....
Pri vedení PÚ musí byť účtovník taktiež často vynaliezavý a na správne zaúčtovanie dokáže prísť len za pomoci šibeničiek a závierka v PÚ nie je len štandardným účtovaním medzi súvahovými účtami....Takže PÚ má svojich perličiek tiež dostatok...

P.s. Väčšina tých, ktorí robia PÚ neradi robia JÚ, ale myslím si, že nie pre jeho zložitosť ale omnoho ťažšiu prehľadnosť ako PÚ...
Danila
25.02.08,14:48
V zásade nemôžem súhlasiť s porovnaním PÚ a JÚ. Nemôžem súhlasiť ani s tým, že účtovať v JÚ je podmienené znalosťami PÚ. JÚ ani pre mňa nie je účtovníctvo, je to istá metóda zobrazenia hospodárenia, a vôbec nie je jednoduchá. PÚ je účtovníctvo právnických osôb / pre nejaký dôvod asi veľmi významný/ taxatívne vymedzený. Počnúc s.r.o., v.o.s.,a.s. sú to účtovné prípady vcelku nezrovnateľné s účtovaním jednej SZČO. Konateľ v rôznom postavení, ZI, VI, obchodný podiel, akcia, audit atď... sú záležitosti oveľa širšieho vedomostného/informačného/ záberu. A to je fakt, o ktorom niet asi najmenších pochýb. Takže u mňa za JÚ viac ako za PÚ a zrovnávanie týchto účtovníctiev/ možno v ojedinelom prípade/ je abstrakcia.
Melnick
25.02.08,15:09
DPH priznanie sú na DÚ ta idem sa pozrieť na cenníky.

Malý rozdiel v cene JÚ a PÚ pre mňa nie je prekvapením pokiaľ do ceny za účtovníctvo počítame prácnosť vedenia účtovníctva.

Ja hlásam, že poznám účtovníctvo podvojné a zložité. Tento názor opieram o nutnosť aby účtovník bol vynaliezavý pri nájdení riešenia špecifických účtovných problémov. Ako príklad uvediem: zálohové faktúry ak zálohy chce mať účtovník pod kontrolou, účtovanie zápočtov, účtovanie napríklad hracích automatov keď účtijete o peniazoch ktoré nie sú vaše ale musíte ich posielať vlastníkovi prístroja, alebo prevádzkovanie prístroja TIPOS, účtovanie úverov ak priamo softvér nemá úvery ošetrené vo svojom algoritme a podobné perličky JÚ.

Všetky vymenované perličky sú v PÚ štandardné účtovné operácie medzi súvahovými účtami.

Dovolím si vysloviť tiež svoj názor:
Kto neovláda PÚ nedokáže viesť JÚ tak, aby bol správne vykázaný stav majetku a záväzkov, k tomu je potrebné mať vedomosti o PÚ a následne je potrebné hľadať postupy v JÚ, aby sa dosiahol správny výsledok.

Takže to uzavriem, nebolo by pre mňa prekvapením ak by niekto za JÚ pýtal viac ako za PÚ.

apo

apo práve dnes som dostala igelitku s týmto obsahom. Aspoň viem kde hľadať pomoc. :) Neodmietneš ma? mimotemy dám Ti i rúži.:D:D:D
korduľa
25.02.08,15:23
DPH priznanie sú na DÚ ta idem sa pozrieť na cenníky.

Malý rozdiel v cene JÚ a PÚ pre mňa nie je prekvapením pokiaľ do ceny za účtovníctvo počítame prácnosť vedenia účtovníctva.

Ja hlásam, že poznám účtovníctvo podvojné a zložité. Tento názor opieram o nutnosť aby účtovník bol vynaliezavý pri nájdení riešenia špecifických účtovných problémov. Ako príklad uvediem: zálohové faktúry ak zálohy chce mať účtovník pod kontrolou, účtovanie zápočtov, účtovanie napríklad hracích automatov keď účtijete o peniazoch ktoré nie sú vaše ale musíte ich posielať vlastníkovi prístroja, alebo prevádzkovanie prístroja TIPOS, účtovanie úverov ak priamo softvér nemá úvery ošetrené vo svojom algoritme a podobné perličky JÚ.

Všetky vymenované perličky sú v PÚ štandardné účtovné operácie medzi súvahovými účtami.

Dovolím si vysloviť tiež svoj názor:
Kto neovláda PÚ nedokáže viesť JÚ tak, aby bol správne vykázaný stav majetku a záväzkov, k tomu je potrebné mať vedomosti o PÚ a následne je potrebné hľadať postupy v JÚ, aby sa dosiahol správny výsledok.

Takže to uzavriem, nebolo by pre mňa prekvapením ak by niekto za JÚ pýtal viac ako za PÚ.

apo
vidis,to je tvoj nazor, moja mama uctuje v JU roky a ani za svet by nepresla na podvojne. keby som jej povedala taky nazor, ze nedokaze vies JU, lebo nevie PU tak si neviem predstavit jej reakciu
Zoltán Kovács
25.02.08,15:26
apo práve dnes som dostala igelitku s týmto obsahom. Aspoň viem kde hľadať pomoc. :) Neodmietneš ma? mimotemy dám Ti i rúži.:D:D:D

To sme potom dvaja.:D
apo
25.02.08,15:30
apo práve dnes som dostala igelitku s týmto obsahom. Aspoň viem kde hľadať pomoc. :) Neodmietneš ma? mimotemy dám Ti i rúži.:D:D:D

Podľa toho čo je v tej igelitke.

No práve dnes som porušil svoj záväzok, že jedného igelitkára už nezoberiem. Dohnal sa ako veľká voda. Vravím mu, keď zaplatíš za rok 2006 a 2007 hneď tak možno. Lebo u neho to funguje tak, že zaplatí až po roku. On vraví nóóó veď som dal, ale zabudol, že to bolo za rok 2005 a bolo to pre iného účtovníka, ktorému som to dal spraviť jeho rok 2005, ja som účtovníka vyplatil a čakal som celých 12 mesiacov a on si exot myslel, že platil za rok 2006.

Tak toto vám robia tzv. kamaráti.

apo
apo
25.02.08,15:32
vidis,to je tvoj nazor, moja mama uctuje v JU roky a ani za svet by nepresla na podvojne. keby som jej povedala taky nazor, ze nedokaze vies JU, lebo nevie PU tak si neviem predstavit jej reakciu

Jaj nikoho som sa skutočne nechcel dotknúť, v mojich riadkoch treba vidieť trochu aj nadsádzku.

apo
Melnick
25.02.08,15:42
Ešte ak môžem sa vrátim k tým "obývačkovým" už sa to tu niekedy preberalo a tiež som chcela byť skoro urazená, ale potom som pochopila/ čomu sa dosť divím/, že to nie sú oficiálne podnikajúce účtovníčky pracujúce doma . A tu opäť prichádza na moje slová- keby pri registráciách na DÚ bolo povinné uviesť meno účtovníka a ten by pri daňových kontrólach musel byť k dispozícii daňovému kontrolórovi ,,to by ste pozerali ako by naše rady zredli
A aj klienti by sa ináč dívali na "obývačkové" bezfaktúrové , ktoré by ich pri DK neboli ochotné zastupovať. Potom by sme boli my tí vyhľadávaní a aj docenení. Nemyslím,že je to až taká utópia.
Melnick
25.02.08,15:45
Podľa toho čo je v tej igelitke.

No práve dnes som porušil svoj záväzok, že jedného igelitkára už nezoberiem. Dohnal sa ako veľká voda. Vravím mu, keď zaplatíš za rok 2006 a 2007 hneď tak možno. Lebo u neho to funguje tak, že zaplatí až po roku. On vraví nóóó veď som dal, ale zabudol, že to bolo za rok 2005 a bolo to pre iného účtovníka, ktorému som to dal spraviť jeho rok 2005, ja som účtovníka vyplatil a čakal som celých 12 mesiacov a on si exot myslel, že platil za rok 2006.

Tak toto vám robia tzv. kamaráti.

apo
V tej igelitke je TIPOS a Hracie automaty ...teda doklady k nim.:D
Melnick
25.02.08,15:47
To sme potom dvaja.:D
mimotemy Zolee,prepáč ..chceš rúži, alebo mi chceš pomôcť s tým Tiposákom.:)
Ale fakt nechcem zapĺňať túto fajn tému bezcennými pripomienkami a preto ak bude treba všetko zgumujem. Kúpila som si novú gumu.:):D
apo
25.02.08,15:53
Ešte ak môžem sa vrátim k tým "obývačkovým" už sa to tu niekedy preberalo a tiež som chcela byť skoro urazená, ale potom som pochopila/ čomu sa dosť divím/, že to nie sú oficiálne podnikajúce účtovníčky pracujúce doma . A tu opäť prichádza na moje slová- keby pri registráciách na DÚ bolo povinné uviesť meno účtovníka a ten by pri daňových kontrólach musel byť k dispozícii daňovému kontrolórovi ,,to by ste pozerali ako by naše rady zredli
A aj klienti by sa ináč dívali na "obývačkové" bezfaktúrové , ktoré by ich pri DK neboli ochotné zastupovať. Potom by sme boli my tí vyhľadávaní a aj docenení. Nemyslím,že je to až taká utópia.

Poviem skúsenoť z DÚ zo Zvolena. Kamarátovi som sa podujal robiť účtovníctvo pre združenie. Na DÚ si pýtali hneď zmluvu (to v tom čase nebolo zvykom) a aj uviesť meno účtovníka. Je to do zadu dobrých 9 rokov.

Táto povinnosť by sa zišla, ja som prítomný na DÚ pri všetkých úkonoch spolu s mojím klientom, pokiaľ on sám nie je proti tomu.

apo
Zoltán Kovács
25.02.08,17:26
mimotemy Zolee,prepáč ..chceš rúži, alebo mi chceš pomôcť s tým Tiposákom.:)
Ale fakt nechcem zapĺňať túto fajn tému bezcennými pripomienkami a preto ak bude treba všetko zgumujem. Kúpila som si novú gumu.:):D

Mám klienta mandanta Tiposu, prvýkrát to idem robiť.
Kazu
25.02.08,17:41
V tej igelitke je TIPOS a Hracie automaty ...teda doklady k nim.:D

TIPOS a Hracie automaty? :eek: A za rúži??:eek: Pod bonboniéru by som nešla :D:D:D
Szabóová Verona
25.02.08,20:01
Ešte ak môžem sa vrátim k tým "obývačkovým" už sa to tu niekedy preberalo a tiež som chcela byť skoro urazená, ale potom som pochopila/ čomu sa dosť divím/, že to nie sú oficiálne podnikajúce účtovníčky pracujúce doma . A tu opäť prichádza na moje slová- keby pri registráciách na DÚ bolo povinné uviesť meno účtovníka a ten by pri daňových kontrólach musel byť k dispozícii daňovému kontrolórovi ,,to by ste pozerali ako by naše rady zredli
A aj klienti by sa ináč dívali na "obývačkové" bezfaktúrové , ktoré by ich pri DK neboli ochotné zastupovať. Potom by sme boli my tí vyhľadávaní a aj docenení. Nemyslím,že je to až taká utópia.
Určite to neni utópia, pretože u nás na DÚ pri registrácii k DPH už treba predložiť aj zmluvu s účtovníkom! Najprv som bola prekvapená, ale potom som si uvedomila, že asi svitá nám ÚČTOVNÍKOM na lepšie časy!
Johanka
25.02.08,20:11
Určite to neni utópia, pretože u nás na DÚ pri registrácii k DPH už treba predložiť aj zmluvu s účtovníkom! Najprv som bola prekvapená, ale potom som si uvedomila, že asi svitá nám ÚČTOVNÍKOM na lepšie časy!
:D:eek:prosím, kde je to - u nás ?
Je to nezmysel , žiadny predpis takúto prílohu nevyžaduje - však si môžem účto robiť sama sebe :). V čom by nám tak svitlo na lepšie časy ? Kým bude vedenie účtovníctva voľná živnosť, môžeme sa aj p....ť :mad:. Myslím tým pretrhnúť ;).
Szabóová Verona
25.02.08,20:26
:D:eek:prosím, kde je to - u nás ?
Je to nezmysel , žiadny predpis takúto prílohu nevyžaduje - však si môžem účto robiť sama sebe :). V čom by nám tak svitlo na lepšie časy ? Kým bude vedenie účtovníctva voľná živnosť, môžeme sa aj p....ť :mad:. Myslím tým pretrhnúť ;).
U nás myslím v Komárne. K registrácii DPH novovziknutej /15.1.2008/ s.r.o. som mala predložiť asi tak 10 príloh! Všelijaké rámcové zmluvy s kým bude obchodovať v tuzemsku, Zmluvu na nájom priestorov, Zmluvu s účtovníkom, Súvahu, Výsledovku, Hlavnú knihu, Zmluvu o založení bankového účtu, mali sme uviesť čísla daňových subjektov zo zahraničia, pokiaľ budeme obchodovať aj so zahraničím, a možno niečo som aj vynechala. A ešte že vraj prídu na miestne zisťovanie!!!! Teda môžeme ich očakávať, však majú 30 dní času k zaregistrovaniu......
evina
25.02.08,20:38
U nás myslím v Komárne. K registrácii DPH novovziknutej /15.1.2008/ s.r.o. som mala predložiť asi tak 10 príloh! Všelijaké rámcové zmluvy s kým bude obchodovať v tuzemsku, Zmluvu na nájom priestorov, Zmluvu s účtovníkom, Súvahu, Výsledovku, Hlavnú knihu, Zmluvu o založení bankového účtu, mali sme uviesť čísla daňových subjektov zo zahraničia, pokiaľ budeme obchodovať aj so zahraničím, a možno niečo som aj vynechala. A ešte že vraj prídu na miestne zisťovanie!!!! Teda môžeme ich očakávať, však majú 30 dní času k zaregistrovaniu......

No to sa budem čudovať ešte týždeň.....naozaj neviem kto toto dokáže vymyslieť /myslím toho, kto to požadoval.../

P.s. Som zvedavá, že ak by ste nemali Zmluvu s účtovníkom, tak nedajú registráciu...:cool:
Zoltán Kovács
25.02.08,20:42
U nás myslím v Komárne. K registrácii DPH novovziknutej /15.1.2008/ s.r.o. som mala predložiť asi tak 10 príloh! Všelijaké rámcové zmluvy s kým bude obchodovať v tuzemsku, Zmluvu na nájom priestorov, Zmluvu s účtovníkom, Súvahu, Výsledovku, Hlavnú knihu, Zmluvu o založení bankového účtu, mali sme uviesť čísla daňových subjektov zo zahraničia, pokiaľ budeme obchodovať aj so zahraničím, a možno niečo som aj vynechala. A ešte že vraj prídu na miestne zisťovanie!!!! Teda môžeme ich očakávať, však majú 30 dní času k zaregistrovaniu......

S prepáčením, ale toto môže byť výmysel nejakého snaživého, priblblého úradníčka. Nikde ale nikde v zákone o tomto sa píše. Keby ma s takýmito vecami otravovali, zrejme by som sa sťažoval na prekročenie právomoci, minimálne u riaditeľ konkrétnej DÚ.:mad:
Johanka
25.02.08,20:47
Prepáčte, ale to je stále o tom istom. Ak daňovníkovi nejaký predpis niečo neukladá, nemôže to od neho nikto vyžadovať a už vôbec nie preháňať účtovníka ...
A čo chcú "miestne zistiť" ? Hlavná kniha a ostatné , to musel byť pri novovzniknutej s.r.o. fakt zážitok :D, úžasná vypovedacia sila :---.
Petra29
25.02.08,20:52
Prepáčte,že vám skočím do debaty, ale stále nerozumiem tým zverejneným cenníkom, konkrétne Paušál min-max.
Min je mi jasný, pod túto cenu nejdem, ale max? to akože viac za vaše účtovníctvo nebudem fakturovať? alebo to vychádza z konkrétnych prípadov, že účtujem pre firmy take a také, momentálne mám max.cenu xy?
Dík za objasnenie
Zoltán Kovács
25.02.08,21:01
Prepáčte,že vám skočím do debaty, ale stále nerozumiem tým zverejneným cenníkom, konkrétne Paušál min-max.
Min je mi jasný, pod túto cenu nejdem, ale max? to akože viac za vaše účtovníctvo nebudem fakturovať? alebo to vychádza z konkrétnych prípadov, že účtujem pre firmy take a také, momentálne mám max.cenu xy?
Dík za objasnenie

Max cena je priemer najvyšších cien, ktoré boli uvedené v zaslaných cien. Samozrejme horná hranica ceny je niekde v nekonečno :D
jaja99
25.02.08,22:50
U nás myslím v Komárne. K registrácii DPH novovziknutej /15.1.2008/ s.r.o. som mala predložiť asi tak 10 príloh! Všelijaké rámcové zmluvy s kým bude obchodovať v tuzemsku, Zmluvu na nájom priestorov, Zmluvu s účtovníkom, Súvahu, Výsledovku, Hlavnú knihu, Zmluvu o založení bankového účtu, mali sme uviesť čísla daňových subjektov zo zahraničia, pokiaľ budeme obchodovať aj so zahraničím, a možno niečo som aj vynechala. A ešte že vraj prídu na miestne zisťovanie!!!! Teda môžeme ich očakávať, však majú 30 dní času k zaregistrovaniu......

Nezastupuje náhodou účtovník na základe plnej moci, ktorá sa odvoláva na určitý článok zmluvy, daný subjekt v daňovom konaní?? Napr: V zmysle článku .... zmluvy o vedení účto udeľujem plnú moc .... vo veciach ......
ErikaDP
26.02.08,09:23
smith - k učtovaniu TIPOSU
viem že to nepatri do tejto temy, ale som novačik, neviem ako to dt na prislušne miesto.
Kedysi som sa s tym trapila aj ja, neviem či aj v roku 2007 je ten isty system, lebo toho klienta už nemam. V prilohe prikladam tabulku, na zaklade ktorej som učtovala Interny doklad pri uzavierke.
Cez rok som cele vyinkasovane tržby od zakaznikov učtovala ako Prijem neovplyvňujuci ZD, vyplatene výhry zákazníkom aj odvody Tiposu ako výdavky neovplyvňujuce ZD a rozdiel - moju mandatnu odmenu som na konci roka cez interny doklad preučtovala jednou sumou z Prijmov neovplyvňujucich na prijmy ovplyvňujuce ZD.
Veľa zdaru pri praci, ktoru klient neocení, kým si ju nezačne robiť sám, lebo´dovtedy nepochopí, čo všetko účtovním musí urobiť, aby spracoval " igelitkove" učtovnictvo.
Melnick
26.02.08,09:39
Určite to neni utópia, pretože u nás na DÚ pri registrácii k DPH už treba predložiť aj zmluvu s účtovníkom! Najprv som bola prekvapená, ale potom som si uvedomila, že asi svitá nám ÚČTOVNÍKOM na lepšie časy!
V LM pri registrácii DPH uvádza meno účtovníka.:)
apo
26.02.08,09:56
S prepáčením, ale toto môže byť výmysel nejakého snaživého, priblblého úradníčka. Nikde ale nikde v zákone o tomto sa píše. Keby ma s takýmito vecami otravovali, zrejme by som sa sťažoval na prekročenie právomoci, minimálne u riaditeľ konkrétnej DÚ.:mad:

Správcovia dane majú zrejme interné usmernenie na základe ktorého vyžadujú pri registrácii predkladanie rôznych zmlúv tak ako to uvádza kolegyňa z Komárna.

Mám pocit ako keby proces registrácie na DPH chceli vrátiť pred rok 2004 keď dokonca zasadala komisia a počul som, že opäť nejaká komisia hodnotí. Posledne to bol problém, ktorý nakoniec nebol lebo noví žiadatelia vytvorili združenie tak to bolo len formálne.

Vyzerá to tak, že na DPH štát v posledných rokoch nemá také výnosy, ale to môže byť tým, že sme sa otvorili Európe. Ale nerozumiem prečo sa tomu bránia, veď pasívna bilancia vo vývoze je veľmi nepriaznivý makroekonomický ukazovateľ. Nakoniec to bude predsa len snaha rozhodovať a bude platiť: "Tam kde je komisia je aj protekcia". Vždy sa snažím porozumieť prečo DÚ konajú tak ako konajú, ale toto ide mimo môjho chápania.

apo
jaanna
26.02.08,11:09
Poprosím, kde je uverejnený cenník?
Zoltán Kovács
26.02.08,11:09
Poprosím, kde je uverejnený cenník?

Strana 32 príspevok 320, alebo v blogu:

http://www.porada.sk/blog.php?b=96
Harken
26.02.08,20:52
Vrátim sa ešte k uverejnenému cenníku. Chcela by som sa opýtať, že pri mesačnom paušáli je uvedené ( zahŕňa všetky účtovnícke práce ), to znamená, že aj zhotovenie daňového priznania a príslušných výkazov a u platiteľa DPH aj zhotovenie tohto priznania? A ešte keby sa to prerátala, koľko asi položiek zahŕňa tento paušál? Ide mi o to, že pri akom počte položiek je výhodnejšie voliť paušál a kedy voliť položkovitú cenu?
apo
26.02.08,22:16
Vrátim sa ešte k uverejnenému cenníku. Chcela by som sa opýtať, že pri mesačnom paušáli je uvedené ( zahŕňa všetky účtovnícke práce ), to znamená, že aj zhotovenie daňového priznania a príslušných výkazov a u platiteľa DPH aj zhotovenie tohto priznania? A ešte keby sa to prerátala, koľko asi položiek zahŕňa tento paušál? Ide mi o to, že pri akom počte položiek je výhodnejšie voliť paušál a kedy voliť položkovitú cenu?

Ja používam paušálne platby nakoľko si viem urobiť finančný plán na celý rok.

Čo si účtovník zahrnie do paušálu a čo sa bude zahŕňať do presného výpočtu je na ňom samom. Ja zastávam názor, že ak robím DPH tak ku tomu patrí aj podanie DP.

Inak je to pri ročnej závierke. Viem úplne pochopiť tých čo vystavujú 13 faktúr za rok ako aj tých, ktorí vystavujú 12 faktúr za rok.

apo
Tanče
27.02.08,08:03
Ja používam paušálne platby nakoľko si viem urobiť finančný plán na celý rok.

Čo si účtovník zahrnie do paušálu a čo sa bude zahŕňať do presného výpočtu je na ňom samom. Ja zastávam názor, že ak robím DPH tak ku tomu patrí aj podanie DP.

Inak je to pri ročnej závierke. Viem úplne pochopiť tých čo vystavujú 13 faktúr za rok ako aj tých, ktorí vystavujú 12 faktúr za rok.

apo

:D:D:D
Zoltán Kovács
27.02.08,08:55
V dnešnom vydaní najčítanejšieho denníka Slovenska som sa dočítal nasledovného:

Priemerný mesačný plat v obore Ekonomika a účtovníctvo

Región Bratislava a okolie 37.800,- Sk
Región mimo Bratislavy 21.400,- Sk
Celoslovenský priemer 27.400,- Sk
great.zv
27.02.08,09:10
pekné zárobky! len, ktovie odkiaľ k tomu výpočtu čerpali podklady.....:o
apo
27.02.08,09:47
V dnešnom vydaní najčítanejšieho denníka Slovenska som sa dočítal nasledovného:

Priemerný mesačný plat v obore Ekonomika a účtovníctvo

Región Bratislava a okolie 37.800,- Sk
Región mimo Bratislavy 21.400,- Sk
Celoslovenský priemer 27.400,- Sk

Čo k tomuto povedať. Ak by sme chceli tieto zárobky aplikovať na našu prácu tak len v tom smere, že pracovníci, ktorí v účtovných firmách robia účtovníctvo by si zaslúžili plat aspoň v celoslovenskom priemere a ku tomu prispôsobiť úhrn tržieb od klientov, aby sa vytvorli zdroje na takéto výplaty.


apo
m.hladka
27.02.08,09:52
:mee: :D:D:D :mee:
Zoltán Kovács
27.02.08,10:21
Prosím všetkých členov porady, oneskorencov:D, aby cenníky neposielali. Termín prieskumu bol do 15.02. Ďakujem.
apo
27.02.08,10:27
Čo k tomuto povedať. Ak by sme chceli tieto zárobky aplikovať na našu prácu tak len v tom smere, že pracovníci, ktorí v účtovných firmách robia účtovníctvo by si zaslúžili plat aspoň v celoslovenskom priemere a ku tomu prispôsobiť úhrn tržieb od klientov, aby sa vytvorli zdroje na takéto výplaty.


apo

Ešte rozviniem túto tému.

Uvedené zárobky sú dobrým testom na vlastný cenník. Ak sú takéto zárobky pre zamestnancov nedostupné môže to mať viac príčin:


- zlý softvér, ktorý si vyžaduje veľa práce
My sme nahradili Book Keeper o ktorom som bol presvedčený, že nič lepšie neexistuje nakoľko som mal veľa vlastných programových nadstavieb, ale za 15 rokov vznikli veľmi efektívne a cenovo dostupné softy, napr. Pohoda.
- málo klientov.
- veľa zamestnancov (my sme začali 4, dnes je nás 2 a 1x pol úväzok a robíme určite viac ako v roku 1997.
- zlá organizácia práce v účtovnej firme,
- zlý cenník.

Keď všetky tieto aspekty účtovná firma podrobí analýze, môže začať riešiť problém s cenníkom, ktorý som uviedol zámerne ako poslednú vinu na nedostatku peňazí za našu prácu.

apo
Ivánuška
28.02.08,11:36
ahojte, no tak a podarilo sa spracovať nejaký ten cenník , či ani nie? kde to zastalo?
ACCREDO
28.02.08,11:42
Príspevok #320 na strane 32.
Ivánuška
28.02.08,11:53
už som to našla dkujem, stačilo mi prejsť o stranu dopredu.. ale poviem Vám , teda to su iné ceny... na priemer ako celok to ako tak sa priblizuje ale ked som otvorila region Stred no uf uf uf.... ale ako pomôcka je to super. dakujeme tvorcom a tomu skvelému nápadu. ;):)
raja7
28.02.08,15:01
Čo znamená uf uf uf...?
Tanče
28.02.08,15:12
Čo znamená uf uf uf...?

od konca: fu fu fu :D
m.hladka
29.02.08,09:01
Moje prvé použitie cenníka:
Rozhodla som sa použiť cenník z ""celoslovenkého priemeru" a to tým spôsobom, že som si prepočítala min. a max. cenu na základe dokladov z roku 2007. Zahrnula som všetky doklady, úkony a vyšla mi obrovská suma. Obrovská pre mňa, ostala som zarazená, čo robiť? Použila som strednú sumu medzi min. a max. cenou, vyšiel mi rozdiel o raz toľko medzi tým, čo som doteraz u neho fakturovala.
Tento návrh som predniesla klientovi, s tým že som mu ukázala kalkuláciu a cenník, na základe ktorého som to vypočítala. Čakala som dve alternatívy: nebude súhlasiť a možno ho stratím. alebo bude súhlasiť. Bola som veľmi prekvapená, že bez slova súhlasil, ani som nemusela argumentovať.
Z toho som pochopila, že som robila buď lacno a pochopil to, alebo som mohla pýtať ešte viac. Teraz už viem, že sa nemusím báť si pýtať za svoju prácu odmenu.
Preto sa chcem ešte raz všetkým poďakovať, ktorí prispeli k jeho vytvoreniu a hlavne p.smithovi, za vynikajúcu prácu.
Zoltán Kovács
29.02.08,09:05
Moje prvé použitie cenníka:
Rozhodla som sa použiť cenník z ""celoslovenkého priemeru" a to tým spôsobom, že som si prepočítala min. a max. cenu na základe dokladov z roku 2007. Zahrnula som všetky doklady, úkony a vyšla mi obrovská suma. Obrovská pre mňa, ostala som zarazená, čo robiť? Použila som strednú sumu medzi min. a max. cenou, vyšiel mi rozdiel o raz toľko medzi tým, čo som doteraz u neho fakturovala.
Tento návrh som predniesla klientovi, s tým že som mu ukázala kalkuláciu a cenník, na základe ktorého som to vypočítala. Čakala som dve alternatívy: nebude súhlasiť a možno ho stratím. alebo bude súhlasiť. Bola som veľmi prekvapená, že bez slova súhlasil, ani som nemusela argumentovať.
Z toho som pochopila, že som robila buď lacno a pochopil to, alebo som mohla pýtať ešte viac. Teraz už viem, že sa nemusím báť si pýtať za svoju prácu odmenu.
Preto sa chcem ešte raz všetkým poďakovať, ktorí prispeli k jeho vytvoreniu a hlavne p.smithovi, za vynikajúcu prácu.

Prvý úspešný plod prieskumu. Už teraz je to jasné, že sa to nerobilo zbytočne.
Braňo
29.02.08,09:13
Ja som tiež použil uvedený cenník "celoslovenský" a aj tých malých živnostníkov, čo som mal paušál okolo 1000 SKK mes. upravujem na 1500 SKK. Tiež neprotestovali.
m.hladka
29.02.08,09:47
Držím všetkým palčeky. Chce to len odvahu!
blazonko
04.03.08,10:30
ja som sa k cenníku dostala len teraz. Dúfam, že sa mi vďaka nemu podarí odpichnúť sa.
Janiela
04.03.08,13:33
Cenník je super.
Zoltán Kovács
04.03.08,21:16
Prosím členov, ktorý majú záujem o výsledky prieskumu, aby prelistovali túto tému.
Výsledky nájdete na strane č. 32 v príspevku 320, alebo v mojom blogu:

http://www.porada.sk/blog.php?b=96

Túto prosbu píšem z jediného dôvodu, posledných pár dni mi začali chodiť maily s prosbou o cenník. Takže, treba hľadať, a kto hladá ten nájde. :D

P.S. Za pochopenie a porozumenie ďakujem, že v tomto hektickom období (naša žatva = daňové priznania :D) neodpovedám na každý mail. :)
m.hladka
05.03.08,07:17
Teraz to už začína byť aktuálne.

Str.č. 32 príspevok 32O

alebo blog http://www.porada.sk/blog.php?b=96
m.hladka
07.03.08,07:38
Cenníky sú sprístupnené na začiatku témy s odvolávkou na "smithov blog", začo ďakujem Richardovi.
m.hladka
15.03.08,19:12
;) nezabúdať ;););)
dobsony
25.03.08,18:51
keď som prečítala cenník došla som na to že robím dosť lacno. Takisto som upravila ceny podľa nášho regiónu - západné slovensko. Vôbec nikto neprotestoval proti cenám.Asi ľudia pochopili, že všetko treba zaplatiť, nič nie je zadarmo.Ináč vďaka za cenník, je super.Dobrá pomôcka pre nás každého !:)
Zoltán Kovács
25.03.08,18:52
keď som prečítala cenník došla som na to že robím dosť lacno. Takisto som upravila ceny podľa nášho regiónu - západné slovensko. Vôbec nikto neprotestoval proti cenám.Asi ľudia pochopili, že všetko treba zaplatiť, nič nie je zadarmo.Ináč vďaka za cenník, je super.Dobrá pomôcka pre nás každého !:)

Vidíš, nevidíš, no vidíš.:D

Presne toto bolo cieľom cenníka.
ola
02.04.08,05:44
dnes zverejnil jeden nemenovaný plátok Vzor zmluvy aj s cenami za účtovné práce. Ktovie odkiaľ čerpali inšpiráciu? :rolleyes:
........

Čl. III.
Cena
3.1 Odberateľ sa za tieto služby zaväzuje zaplatiť:
1. Za vedenie jednoduchého účtovníctva do počítača paušálnu sumu (spracovanie a zaúčtovanie do 100 položiek) 2 000 Sk
2. Za každých ďalších 50 položiek 800 Sk
3. Za mesačné závierky a zostavy 500 Sk
4. Za ročnú závierku a podklady pre daňové priznanie 1 000 Sk
5. Za každú spracovanú mesačnú mzdu, vedenie personálnej a mzdovej agendy 300 Sk
6. Za hodinu účtovnej konzultácie 200 Sk
...........
Zoltán Kovács
02.04.08,05:46
dnes zverejnil jeden nemenovaný plátok Vzor zmluvy aj s cenami za účtovné práce. Ktovie odkiaľ čerpali inšpiráciu? :rolleyes:
........

Čl. III.
Cena
3.1 Odberateľ sa za tieto služby zaväzuje zaplatiť:
1. Za vedenie jednoduchého účtovníctva do počítača paušálnu sumu (spracovanie a zaúčtovanie do 100 položiek) 2 000 Sk
2. Za každých ďalších 50 položiek 800 Sk
3. Za mesačné závierky a zostavy 500 Sk
4. Za ročnú závierku a podklady pre daňové priznanie 1 000 Sk
5. Za každú spracovanú mesačnú mzdu, vedenie personálnej a mzdovej agendy 300 Sk
6. Za hodinu účtovnej konzultácie 200 Sk
...........

mimotemyAko sa vedie účtovníctvo do počítača? Za ručičky? :D

Ak je to citát z novín, tak nemajú ani potuchy čo znamená spracovávanie účtovníctva.
Dav
02.04.08,05:53
mimotemyAko sa vedie účtovníctvo do počítača? Za ručičky? :D

Ak je to citát z novín, tak nemajú ani potuchy čo znamená spracovávanie účtovníctva.

mimotemy Súhlasím, a navyše to nie sú jediní, ktorí nemajú ani šajnu o tom, čo je vlastne účtovníctvo...
ola
02.04.08,05:58
...táto veta pobavila aj mňa :D


1. Za vedenie jednoduchého účtovníctva do počítača paušálnu sumu......
m.hladka
02.04.08,06:15
Nečítala som to v žiadnych nemenovaných plátkoch, ale myslím si, že keď aj náhodou čerpal niečo z nášho cenníka, tak je to dobré už len preto, že sa o tom píše, hovorí atď...
Robí nám nechtiac reklamu, aj napriek tomu, že nevedia o práci účtovníka skoro nič, len o nahadzovaní do PC.
katka s.
02.04.08,06:57
Zdravím všetkých poraďákov, ktorý prispeli do tejto stále aktuálnej témy.
Porovnávala som si cenník s mojimi cenami pri vystavovaní konečnej faktúry za rok 2007 a väčšinou som pod.
Myslím, že v niektorom príspevku som videla návrh o zasielanie pripomienok počas roka k cenníku. Tak dva prikladám.
Myslím, že je rozdiel keď má niekto prenajaté priestory na účtovnícku firmu a keď niekto robí doma. (A v žiadom prípade nehovorím o obývačkových). Samozrejme, že náklady v prvom prípade sú oveľa vyššie - a ešte ak má nejakých zamestnancov. Možno by sa cena mala zohľadniť aj pre tento prípad. Alebo si to už vie zohľadniť každý sám podľa vlastných nákladov a cenník brať ako odrazový mostík.
A druhý prípad. Ako stanoviť cenu pre takého klienta, ktorý Vám donesie igelitku a takého, ktorý donesie bločky zoradené, polepené dokonca vypísané príjmové a výdavkové bloky. Za robenie poriadku medzi firemnými dokladmi a bločkami napr. z nákupu lyží pre deti by som si pýtala aj dvojnásobok.
Erika-ežka
02.04.08,08:35
A druhý prípad. Ako stanoviť cenu pre takého klienta, ktorý Vám donesie igelitku a takého, ktorý donesie bločky zoradené, polepené dokonca vypísané príjmové a výdavkové bloky. Za robenie poriadku medzi firemnými dokladmi a bločkami napr. z nákupu lyží pre deti by som si pýtala aj dvojnásobok.
Lenže smola je v tom, že taký igelitkár si myslí: "Veď to len nahádže do PC a on jej to vypľuje a má zarobené" a aj to málo čo za to zaplatí sa mu zdá veľa a ten, čo si to zoradí a poukladá, má aspoň "šajmu" koľko toho je a viac si to vie aj ohodnotiť a potom ani neprotestuje proti sume, keď treba platiť. Aspoň podľa mojich skúseností. :rolleyes:
great.zv
02.04.08,08:37
mimotemy Súhlasím, a navyše to nie sú jediní, ktorí nemajú ani šajnu o tom, čo je vlastne účtovníctvo...
všetci nemôžu vedieť všetko - ale, keď niekto podceňuje prácu, ktorú nielenže neovláda, ale nevie o nej ako hovoríš nič, tak to už je aj na mňa silná káva!
mala som tiež "klienta", ktorý mi za celý rok nedal ani korunu, že sa pri DP vyrovnáme. a potom mi do telefónu tvrdil - "že on nebude platiť ešte aj za DP veď čože je to urobiť DP, to máte všetko v PC nahádzané a DP vypíše "hocikto" on vie, lebo si robí DP za FO, :eek: veď je tam ešte aj návod! stačí tlačivo, kalkulačka a tužka....", tak som mu nebránila v "rozlete" a predala som mu výstupy z účtovníctva - podotýkam PU s.r.o.. pri platení účta hodil poznámku, že to DP si ide cez víkend krvopotne urobiť.... nechytila som sa. rob! :D:D:D
asi by nebolo zle takýchto mudrlantov "zhrnúť" do jednej témy aj so super zážitkami - ako výstrahu a upozornenie pre ostatných (že by menný zoznam?):rolleyes:
cenník je fajn, porada je super!