azla
02.04.08,10:51
všetci nemôžu vedieť všetko - ale, keď niekto podceňuje prácu, ktorú nielenže neovláda, ale nevie o nej ako hovoríš nič, tak to už je aj na mňa silná káva!
mala som tiež "klienta", ktorý mi za celý rok nedal ani korunu, že sa pri DP vyrovnáme. a potom mi do telefónu tvrdil - "že on nebude platiť ešte aj za DP veď čože je to urobiť DP, to máte všetko v PC nahádzané a DP vypíše "hocikto" on vie, lebo si robí DP za FO, :eek: veď je tam ešte aj návod! stačí tlačivo, kalkulačka a tužka....", tak som mu nebránila v "rozlete" a predala som mu výstupy z účtovníctva - podotýkam PU s.r.o.. pri platení účta hodil poznámku, že to DP si ide cez víkend krvopotne urobiť.... nechytila som sa. rob! :D:D:D
asi by nebolo zle takýchto mudrlantov "zhrnúť" do jednej témy aj so super zážitkami - ako výstrahu a upozornenie pre ostatných (že by menný zoznam?):rolleyes:
cenník je fajn, porada je super!

pre pozorovateľa úsmevné ....
" pre našpanovanú" účtovníčku obranná reakcia na zachovanie duševného zdravia ...
...zaujímavé by bolo pozrieť na také "krvopotne urobené DP"
Stefan2005
02.04.08,09:00
1. Za vedenie jednoduchého účtovníctva do počítača paušálnu sumu (spracovanie a zaúčtovanie do 100 položiek) 2 000 Sk ...........

Ono formulácia môže byť v poriadku; predsa ak by klient požadoval vedenie jednoduchého účtovníctva do "klasického papierového" peňažného denníka (teda ručne!) cena bude samozrejme iná....
great.zv
02.04.08,09:40
za zachovanie duševného zdravia ... celkom výstižný názov pre prípadnú tému:---
otázka
02.04.08,11:52
Zažiadalo by sa do cenníka aj RZZP.
kolariko
03.04.08,08:00
Ahojte, rada by som sa Vás opýtala, ako riešiť cenník v prípade, že firma, ktorej účtujete /robíte okrem účta aj mzdy,všetky druhy výkazov a všetky daňové priznania/, si vyslovene žiada, že je potrebné chodiť účtovať do ich firmy /cca 2-3 dni v týždni/? Má vyhradenú pre vás kanceláriu, ich PC+tlačiareň, ich softwér, všetky kancelárske potreby máte k dispozícií, tiež má vlastného zamestnanca, ktorý pripravuje pre vás doklady na zaúčtovanie a podklady pre výpočet miezd. Vaše náklady v súvislosti s touto firmou sú iba v súvislosti s dochádzaním do ich firmy a vzdelávanie.
Dav
03.04.08,08:08
Ahojte, rada by som sa Vás opýtala, ako riešiť cenník v prípade, že firma, ktorej účtujete /robíte okrem účta aj mzdy,všetky druhy výkazov a všetky daňové priznania/, si vyslovene žiada, že je potrebné chodiť účtovať do ich firmy /cca 2-3 dni v týždni/? Má vyhradenú pre vás kanceláriu, ich PC+tlačiareň, ich softwér, všetky kancelárske potreby máte k dispozícií, tiež má vlastného zamestnanca, ktorý pripravuje pre vás doklady na zaúčtovanie a podklady pre výpočet miezd. Vaše náklady v súvislosti s touto firmou sú iba v súvislosti s dochádzaním do ich firmy a vzdelávanie.
mimotemy

Krásna ukážka závislej práce.
liba2
03.04.08,08:47
Ahojte, rada by som sa Vás opýtala, ako riešiť cenník v prípade, že firma, ktorej účtujete /robíte okrem účta aj mzdy,všetky druhy výkazov a všetky daňové priznania/, si vyslovene žiada, že je potrebné chodiť účtovať do ich firmy /cca 2-3 dni v týždni/? Má vyhradenú pre vás kanceláriu, ich PC+tlačiareň, ich softwér, všetky kancelárske potreby máte k dispozícií, tiež má vlastného zamestnanca, ktorý pripravuje pre vás doklady na zaúčtovanie a podklady pre výpočet miezd. Vaše náklady v súvislosti s touto firmou sú iba v súvislosti s dochádzaním do ich firmy a vzdelávanie.
Uzatvoriť pracovnú zmluvu - nie je to podnikanie.
apo
03.04.08,08:55
Áno je to veľmi blízke závislej práci, ale to neriešme.

V zásade takýto prístup spolupráce je najhorší ako len môže byť. Klient organizuje tvoj život, klient môže v účtovníctve spraviť zmenu ktorú si nevšimneš (môj prípad, pripočítateľný nákladový účet niekto prekvalifikoval na daňový, prišlo sa na to až pri daňovej kontrole).

Ty nevieš čo máš pýtať, lebo máš pocit, že oni dajú všetko. V skutočnosti je to to tak, že oni dajú materiálne všetko, ale materiálové vstupy netvoria našu cenu.

Poradím, ak máš možnosť porovnať porovnateľné účtovníctvo, ktoré urobíš za určitý čas a vypočítaš si hodinovú sadzbu a túto vynásob aspoň 1,1 a máš hodinovú sadzbu pre potencionálneho klienta. Do ceny si započítaj aj cestu na ich pracovisko a späť. Počítaj s tým, že ťa budú neustále žmýkať otázkami a dostaneš sa do polohy v ktorej nechceš byť.

Ale je možné, že všetko bude pripravené, okomentované na nič sa nebudeš pýtať a budeš plniť iba úlohu osoby, ktorá spraví za pár korún nahodenie dobre pripravených dokladov do počítača. Ak je to práca na dve hodiny 3x do mesiaca tak by som to možno zobral, ale 2-3 krát do týždňa celkom určite nie.

apo
jessica
03.04.08,10:28
Počítaj s tým, že ťa budú neustále žmýkať otázkami a dostaneš sa do polohy v ktorej nechceš byť.

Úplná pravda.
Robila som tak 1 rok až nakoniec z toho bol každý deň a nie párkrát do týždňa a to večné dotazovanie a zdržiavanie zbytočnými úkonmi nesúvisiacimi s účtovnou prácou... . Presadila som si u nich prácu cez vzdialený prístup /remote desktop/ a po prvom mesiaci som zistila, že som ušetrila minimálne 8 prac.dní v mesiaci, ktoré môžem venovať iným klientom.:cool:
kolariko
03.04.08,10:30
Ďakujem apo, úplne si to vystihol. Súhlasím s Dav a liba2, že to má znaky závislej práce. I keď som to tak nevidela, ale uznávam.Neviem, ako by ste situáciu rešili vy, lenže to do tejto témy nepatrí...Ide však o to, že ja účtujem viac firiem a práve táto rástla a začala mať kvantá dokladov a ja som nestíhala. O firmu som prísť nechcela, tak sa našlo riešenie, presunúť sa k nim, lenže vtedy som si neuvedomila, že mnohé sa zmení a to sa stalo. Tak ako uviedol apo, klient mi začal organizovať život.Aby toho nebolo málo, došlo k zmene konateľa spoločnosti, ktorý ma však už nevidel a nepovažoval za potrebnú ako predchádzajúci. Aby som sa vrátila k téme, nech som to prepočítavala zprava, zľava hodnota tej roboty v účt.firme by bola niekoľko 10.000,- Sk, no a ja som dostala pár šupiek a ako bonus žiadne výhody zamestnanca. O toto mi išlo v mojej otázke. Štvalo ma to a určite by to štvalo aj vás. Dlho som to v sebe riešila, nakoniec som bola nútená to riešiť odchodom.Myslím s odstupom času, že to bolo dobré rozhodnutie a určite dobrá príučka na celý život. Takže zmluvu nepotrebujem;).
liba2
03.04.08,15:41
Skôr - či neskôr, bolo by sa to zvrtlo týmto smerom. Tiež som to zažila, viem o čom píšeš.
AlkaS
04.04.08,16:09
Ahojkajte!
Mám novú skúsenosť. V prvom rade chcem pochváliť ten cenník je super. A teraz k veci. Dnes som mala rozhovor so svojim klientom, robím mu mzdy pre 2 HPP a 2 DVP. Chcela som od neho zvýšenie podľa cenníka celoslovenský priemer a zdalo sa mu to strašne veľa, že si pýtam od neho. Doteraz som si pýtala 300,- za všetko + mesačné výkazy, ktoré som mu aj osobne bola vždy zaniesť na úrady. Povedal, že si to rozmyslí, ale mám taký tušák že o neho prídem.Nevadí aspoň som zažila na vlastnej koži , že sú podnikatelia , ktorí chcú pomaly veci zadarmo. Ďalšia skúsenosť do života.:mee::(
balunka
09.04.08,06:51
Zažiadalo by sa do cenníka aj RZZP.
Smith ,čo Ty na to?
Pomohlo by nám to.
aladin
16.04.08,19:53
dnes zverejnil jeden nemenovaný plátok Vzor zmluvy aj s cenami za účtovné práce. Ktovie odkiaľ čerpali inšpiráciu? :rolleyes:
........

Čl. III.
Cena
3.1 Odberateľ sa za tieto služby zaväzuje zaplatiť:
1. Za vedenie jednoduchého účtovníctva do počítača paušálnu sumu (spracovanie a zaúčtovanie do 100 položiek) 2 000 Sk
2. Za každých ďalších 50 položiek 800 Sk
3. Za mesačné závierky a zostavy 500 Sk
4. Za ročnú závierku a podklady pre daňové priznanie 1 000 Sk
5. Za každú spracovanú mesačnú mzdu, vedenie personálnej a mzdovej agendy 300 Sk
6. Za hodinu účtovnej konzultácie 200 Sk
...........
ktore noviny ? ktory den? rad by som si precital cely clanok
aladin
16.04.08,19:59
.....
A druhý prípad. Ako stanoviť cenu pre takého klienta, ktorý Vám donesie igelitku a takého, ktorý donesie bločky zoradené, polepené dokonca vypísané príjmové a výdavkové bloky. Za robenie poriadku medzi firemnými dokladmi a bločkami napr. z nákupu lyží pre deti by som si pýtala aj dvojnásobok.
ja osobne s tym nesuhlasim , ja mam radsej zoberiem kompletne doklady "nahadzane do igelitky" ako napr doklady pospinkovane podla klientov - odberatelov, vypisane pokladnicne doklady typu daveddesiat korun.. s tym ze na e je akoby siroke e inak klient je velmi inteligentny len mu akosi pravopis neide., ja vravim radsej nech je nahadzane a nech je tam vsetko ako keby mala byt len cast , pospinana hore dole , zotriedena podla nepochopitelneho kluca a co ja viem co este.
Dáša_
16.04.08,20:05
ja osobne s tym nesuhlasim , ja mam radsej zoberiem kompletne doklady "nahadzane do igelitky" ako napr doklady pospinkovane podla klientov - odberatelov, vypisane pokladnicne doklady typu daveddesiat korun.. s tym ze na e je akoby siroke e inak klient je velmi inteligentny len mu akosi pravopis neide., ja vravim radsej nech je nahadzane a nech je tam vsetko ako keby mala byt len cast , pospinana hore dole , zotriedena podla nepochopitelneho kluca a co ja viem co este.

mimotemy ja som mala raz klienta, ktory priniesol papiere zoradené podľa veľkosti :D:D
aladin
16.04.08,20:17
S prepáčením, ale toto môže byť výmysel nejakého snaživého, priblblého úradníčka. Nikde ale nikde v zákone o tomto sa píše. Keby ma s takýmito vecami otravovali, zrejme by som sa sťažoval na prekročenie právomoci, minimálne u riaditeľ konkrétnej DÚ.:mad: mal som podobny pripad predtym ked reg. DPH mohli aj odmietnut ked bola registracia dobrovolna, tak ziadali aj podnikatelsky plan "striktne - minimalne 5 stran" ked som sa ohradzal ze to nie je nikde v zakone odvolavala sa na to ze z dovodu informovanosti danoveho uradu , resp je to ich interny predpis (inak tusim pisal som uz predtym o tom tu niekde) . Nakoniec sa to zahralo do outu tak ze jednoducho som vyckal pocet dni ktore mali na registraciu (resp datum co som uviedol od kedy chcem byt registrovany ) a prisiel som opat sa informovat, - bez slova som potom dostal karticku aj bez podnikatelskeho planu (minimalne na 5 stran) Neskor som pocul take veci ze pani chodila do skoly a mala okrem ineho na praci aj vyhotovit podnik.plan - ci je to pravda ci nie neviem, ani ma to nezaujima. len niekedy taky uradnickovia veci znechutit
aladin
16.04.08,20:19
mimotemy ja som mala raz klienta, ktory priniesol papiere zoradené podľa veľkosti :D:D inak aj to ma logiku...vsak keby formatovo najmensie boli na spodku tak by sa mohli postracat
Dav
17.04.08,04:06
ktore noviny ? ktory den? rad by som si precital cely clanok
Ktorý deň? Pozri, kedy bol príspevok pridaný:).(Mal by si vidieť 2.4.08)
Nemenovaný plátok ? Ísť do knižnice a prezrieť všetky noviny.(Noviny zotriediť podľa stupňa bulváru ). Pozor na položku :eek::eek::eek:" vedenie účtovníctva do počítača".
apo
17.04.08,08:19
ja osobne s tym nesuhlasim , ja mam radsej zoberiem kompletne doklady "nahadzane do igelitky" ako napr doklady pospinkovane podla klientov - odberatelov, vypisane pokladnicne doklady typu daveddesiat korun.. s tym ze na e je akoby siroke e inak klient je velmi inteligentny len mu akosi pravopis neide., ja vravim radsej nech je nahadzane a nech je tam vsetko ako keby mala byt len cast , pospinana hore dole , zotriedena podla nepochopitelneho kluca a co ja viem co este.

Nikde s strede je pravda. ALE ako hovoríš, lepšia je igelitka a je tam všetko čo má byť ako ked iniciatívny podnikateľ kramličkami má pripevnené bločky, výdavkové doklady a podobne.

My sme zaviedli u väčších klientov ktorým stále niečo chýbalo a ja som robil 2/3 času cifršpióna tento postup a čas spracovania sa skrátil aspoň na 1/2.

Faktúry donesú očíslované v poradí ako im príde pošta (už ich ja netriedim podľa dátumu), Ku faktúram priložia zoznam (iba jedna neporiadna firma), Faktúry sú delene na faktúry a dobropisy (veľmi užitočná iniciatíva z ich strany nakoľko sa nám podarilo dobropis zaúčtovať ako faktúru).

Na prevody medzi pokladňou a bankou musia dať vypísané pokladničné doklady nakoľko bankomatové potvrdenky sa strácajú. Robia to tak, že v bankovom výpise očíslujú každý riadok aj keď má výpis 15 strán. Ku každému pohybu napíšu čo to je a priložia na A4 nalepený vždy jeden pokladničný doklad, doklad o nákupe hradenom platobnou kartou, ak taký doklad nie je tak na A4 napíšu chýba doklad o nákupe PHM a uvedú sumu a číslo kreditnej karty. Týmto opatrením som docielil to, že pri účtovaní banky sa mi nemôže stať, že príde platba, alebo odíde platba ktorá nemá predpis. Ak si spoločník pošle na osobný účet peniaze tak to tam musí byť napísané.


Prešli sme na priebežné nosenie dokladov a po DPH dáme HV. Dal som im tieto povinnosti, zvýšil som cenu o 100 percent a keď to bude fungovať pôjdem s cenou opäť hore. Bude kvalita, bude priebežnosť, dokladov je dosť na akúkoľvek cenu, ale nič nie je lepšie ako poriadok, ale ZMYSLUPLNÝ.

Pozdravujem

apo
Iwett
17.04.08,19:40
Dobrý večer, hľadám tu už dnes celý večer, aby som sa dopátrala k tomu čo potrebujem vedieť, v cene paušálu alebo aj položkovitej je aj vypísanie DP DPH aj DPFO alebo to účtujete ešte zvlášť? Ďakujem.
m.hladka
18.04.08,06:10
Paušál je paušál, ale keď ti klient zaplatí ešte zvlášť, tak máš plus. To je dobre, nie?
Iwett
18.04.08,07:12
Paušál je paušál, ale keď ti klient zaplatí ešte zvlášť, tak máš plus. To je dobre, nie?
ďakujem za odpoveď, a vo výpočte fakturovanej čiastky podla počtu položiek sú DP v cene za položku, alebo sa fakturuje zvlášť?
liba2
18.04.08,07:39
ďakujem za odpoveď, a vo výpočte fakturovanej čiastky podla počtu položiek sú DP v cene za položku, alebo sa fakturuje zvlášť?Cenník nie je záväzný. Zváž podľa rozsahu práce, či budeš cenu za DP doúčtovávať alebo nie (podľa náročnosti práce).
Iwett
18.04.08,07:48
Cenník nie je záväzný. Zváž podľa rozsahu práce, či budeš cenu za DP doúčtovávať alebo nie (podľa náročnosti práce).
ja viem, že nieje záväzný, len chcem byť v obraze čo jednotlivé položky cenníka predstavujú. Vždy som myslela, že položka je položka v peň. denníku a po prečítaní príspevkov som múdrejšia a má to aj logiku, že položka je aj došlá a vyšlá fa. A či k výpočtu za položky sa prirátajú aj DP DPH a DP je zase úplne iná cena. A niekedy to je veru riadny rozdiel. Tak preto tie moje hlúpe otázky. Lebo niekedy človek automaticky niečo robí a ani sa nezamyslí že to môže byť ináč. A keďže som začínajúci živnostník chcela by som byť v obraze, aby som nepodliezla pod ceny, ani naopak. A výsledky výpočtov veru sú veľmi rôzne....:rolleyes:
m.hladka
19.04.08,05:47
Ja si pre každého zákazníka urobím kalkuláciu:
- za jednotlivé položky približne podľa cenníka (beriem ho z celoslovenského priemeru - Min a Max.)
- potom urobím kalkuláciu podľa paušálu
- a podľa hodín odpracovania (približne)
Podľa toho sa dohodnem so zákazníkom.
Jasné, že každý chce Min. cenu, takže to musím tak napočítať, aby som to nerobila zadarmo a aby to dohodou vyšlo pre obe strany dobre.
apo
19.04.08,10:28
Prispejem do diskusie svojím názorom.

5 rokov som robil účtovníctvo popri hlavnom zamestnaní. 10 rokov robíme účtovníctvo s manželkou v rodinnej sro-čke. Na začiatku sme mali ešte dvoch zamestnancov, teraz robíme dvaja a na 3 hodiny nám chodí robiť naša bývalá pracovníčka čo robila na plný úväzok.

Od roku 2007 mám cenník, ktorý som od počiatku upravil iba v cene za mzdy z 200 Sk na 250. Dnes dvaja + výpomoc urobíme o 1/2 väčšiu tržbu ako pri štyroch na plný úväzok.

V priebhu roka 2006 sme očistili naše portfólio od klientov, ktorí veľa chceli a cenu si strážili, radšej robili protislužby, takto sme zrušili dve sro s jedným konateľom. Robili sme ich od roku 1997 vždy načas. Teraz si to robia sami, používajú daňového poradcu a za rok 2006 aj 2007 majú požiadané o odklad na podanie DP, dnes im robíme iba mzdy po 300 Sk.

Po roku 2007 som zrušil dvoch klientov, ktorí robili samú černotu, veľa chceli a nakoniec nebolo čo faktúrovať, povedal som si dosť.

Takže položka v cenníku m.hladkej hodiny strávené pri účtovaní je VEĽMI+VEĽMI dôležitá. Darmo je málo položiek keď čo prípad to rébus.

Na tej dvoj-sro, ktoré som zrušil ako prvé som si vyskúšal všetko s čím sa účtovník môže stretnúť. Zistil som, že výmena softvéru na POHODU bol super krok, priviedol ma k tejto zmene práve klient, ktorého som zrušil.

Desať rokov tejto činnosti nám dalo pozíciu, že nerobím každého kto zaklope na dvere a hlavne nie takých, ktorí majú jediný cieľ, neplatiť dane a potom samozrejme, že je skúpy platiť aj za našu robotu.

Toľko moje poznámky ku tvorbe ceny.

Pozdravujem.

apo
Iwett
19.04.08,16:52
ďkaujem za súhlasy aj príspevky, ale predsa len som sa nedozvedela hlavné, kôli čomu som napísala moju otázku, že či tie ceny za vypracovanie DP DPH a koncoročné sa prirátajú k celkovej cene za prácu približne podľa počtu položiek. Mne vychádza napr.cca 60 pol.= 1080,-/mes. Ak to vyrátam cena za pol.+ DP DPH je to cca 1400,-/mes. A za DPFO na konci roku ešte k tomu cca 2000,- alebo je to v cene? Plus mzdy cca 300,- /mes? Takže cca za takého 60-položkového s jedným zamestnancom je cena cca 1000,- alebo 2500,- ??? Prepáčte mi také asi pre Vás samozrejme otázky, ale keď sa chcem orientovať podľa cenníka tak musím vedieť čo ktorá položka v cenníku obnáša. Viem, že je to podľa náročnosti, ale naozaj neviem si rady s tvorbou ceny keď som začiatočník....Ďakujem moc. :)
Dav
19.04.08,17:00
Použila by som to tak, že keď položky, tak pripočítať daňové priznania, a do paušálu je daňové priznanie zahrnuté. Mzdy osobitne navyše. Koniec - koncov, tu nejde o nahodenie pár čísel a prenásobenie počtu položiek sadzbou. Ide o to, že účtovníctvo treba študovať, sledovať zmeny, a to zaberie oveľa viac času, ako nahodenie celého mesiaca. Predávame aj svoje vedomosti a máme zodpovednosť.
Zoltán Kovács
19.04.08,20:05
Moja prax. Ak účtujem paušálnu sumu na mesiac, tak v tom je všetko. Pri položkovitej cene DP je navyše účtované. Mzdy samozrejme účtujem zvlásť.
m.hladka
19.04.08,20:18
Odpovedám "Áno" -treba prirátať všetko.
Zároveň si musíme uvedomiť, že minimálna mzda je 8100,- Sk a vlastne zamestnávateľ, podnikateľ, firma ušetrí jedného zamestnanca - účtovníka, ktorý by určite nemal minimálnu mzdu a jedného zamestnanca mzdára, ktorý by tiež nemal minimálnu mzdu, a naviac by im ešte odvádzal fondy. Takže vôbec sa netreba báť, že preháňame s cenami z cenníkov, ktoré sme si vypracovali ako pomocný bod pre našu prácu.
apo
19.04.08,21:34
Za 15 rokov činnosti účtovníka som sa veľmi často zamýšľal na tým, či je moja cena dobrá, alebo nie.

Často som to porovnával so mzdou účtovníka u svojho klienta, ktorú on ušetrí. ALE zakaždým som túto myšlienku zamietol nakoľko my nerobíme jedného klienta celý mesiac a nerobíme všetky možné aj nemožné úkony, ktoré musí urobiť zamestnanec.

Našou prednosťou je, že robíme efektívnejšie. Výsledkom je výhodnosť na obidvoch stranách. Je veľmi málo firiem, ktoré by požadovali naše služby aj v tom prípade, ak by sme boli drahší ako zamestnanec.

V mojom portfóliu sú klienti z výnimkou malých firmičiek, ktoré majú administratívne sily a ja ich riadim a požadujem od nich prípravu dokladov. Tam kde sa to nepodarilo tak som s nimi skončil, lebo nedochádzalo u obidvoch strán k pocitu VÝHODNOSTI kooperácie pri vedení účtovníctva.

V našich paušáloch je úplne všetko vrátane vyhotovovania podkladov pre banky a ročného zúčtovanie zdravotného poistenia. Klienti majú u nás svoje pečiatky a tak vybavíme aj korenšpodenciu a výkazy v ich mene, aby ku nám čo najmenej chodili, keď treba tak za nich z nášho účtu uhradíme aj daňové povinnosti, potom si to účtovne dáme do poriadku.

Pozdravujem.

apo
cloe
19.04.08,21:47
Tiež mám doma zo desať pečiatok:D Z toho vyplýva aj to, že klienti nám dôverujú. Apo a ako si účtovne vysporiadate to, že za klienta platíte jeho daň. povinnosti? To by ma celkom zaujímalo.
cactus
20.04.08,04:22
Tiež mám doma zo desať pečiatok:D Z toho vyplýva aj to, že klienti nám dôverujú. Apo a ako si účtovne vysporiadate to, že za klienta platíte jeho daň. povinnosti? To by ma celkom zaujímalo.

aj ja som sa nad pozastavila...:confused::confused::confused:
Iwett
20.04.08,05:57
Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Ja len začínam so živnosťou popri zamestnaní, tak som chcela byť v obraze. Ja nemám veľké firmy, len pár takých menších FO, štvrťročných platcoch DPH popri zamestnaní. A už som trošku múdrejšia.Ďakujem, ste super!:):)Ale tiež som sa zamyslela nad tým platením daní za klienta... to musí byť neskutočná dôvera medzi Vami.:rolleyes:
apo
20.04.08,10:35
V zákone 511 je povedané, že správca dane musí prijať každú úhradu (necitoval som presne). Následne v hotovosti sa peniaze vrátia ku nám do firmy.

apo
apo
20.04.08,10:42
Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Ja len začínam so živnosťou popri zamestnaní, tak som chcela byť v obraze. Ja nemám veľké firmy, len pár takých menších FO, štvrťročných platcoch DPH popri zamestnaní. A už som trošku múdrejšia.Ďakujem, ste super!:):)Ale tiež som sa zamyslela nad tým platením daní za klienta... to musí byť neskutočná dôvera medzi Vami.:rolleyes:

Začať prácu účtovníka pre iné firmy popri hlavnom zamestnaní je ten najlepší spôsob nakoľko sa nedostaneš do situácie, že musíš podliezať ceny, získaš si meno (to trvá dosť rokov) a po čase sa rozhodneš. Aj my sme sa rozhodli, mysleli sme že máme dosť klientov ale nebolo to tak, trvalo aspoň 5 rokov, kým sme mohli byť ako tak spokojní. V tejto práci nepomôže marketing, ani zlaté stránky, len úroveň poskytnutých služieb. Myslím si, že nám pomohlo aj to, že sme boli od začiatku registrovaní na DPH a másledne ku nám prichádzali tiež platiči DPH čo prináša istotu celoročného pravidelného príjmu.

Pozdravujem.

apo
Zoltán Kovács
20.04.08,11:14
V tejto práci nepomôže marketing, ani zlaté stránky, len úroveň poskytnutých služieb. Myslím si, že nám pomohlo aj to, že sme boli od začiatku registrovaní na DPH a másledne ku nám prichádzali tiež platiči DPH čo prináša istotu celoročného pravidelného príjmu.

Pozdravujem.

apo

S týmto tvrdením len súhlasiť môžem na 100%. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že reklama v našej brandži je nanič. Tiež som si vybudoval svoju klientelu len a len na báze dôvery. Klienti si ma "podávali" ďalej svojím známim.
cloe
20.04.08,14:31
Je to presne ako hovoríte a tých 5 rokov, čo spomína apo tiež sedí, než sa tá seriózna klientela utvorí. Mám niektorých klientov, ktorých už robím viac než päť rokov, ale takých všelijakých sa za tú dobu vystriedalo neúrekom.
Iwett
20.04.08,16:17
Ďakujem Vám všetkým, uvidím či sa to podarí aj mne, možno ked budem sedieť často na porade a čítať Vaše rady;) bude aj zo mna profík:D Pekný večer
apo
20.04.08,19:15
Držím palce ja aj určite aj ostatní poraďáci.

Buď sebavedomá, ale nie odmeraná, buď priateľská ku klientom ale s tykaním počkaj až keď to bude nevyhnutné. Najťažšie sa dvíhajú ceny dlhoročným klientom. Ku zvýšenej cene musíš pridať niečo naviac aj Ty.

Pozdravujem.

apo
Iwett
21.04.08,14:36
Ďakujem za rady. S tým sebavedomím to bude ťažšie:rolleyes:,každý má inú povahu a tú neviem či ide nejako zásadne zmeniť :)
Dáša_
22.04.08,13:15
Začať prácu účtovníka pre iné firmy popri hlavnom zamestnaní je ten najlepší spôsob nakoľko sa nedostaneš do situácie, že musíš podliezať ceny, získaš si meno (to trvá dosť rokov) a po čase sa rozhodneš. Aj my sme sa rozhodli, mysleli sme že máme dosť klientov ale nebolo to tak, trvalo aspoň 5 rokov, kým sme mohli byť ako tak spokojní. V tejto práci nepomôže marketing, ani zlaté stránky, len úroveň poskytnutých služieb. Myslím si, že nám pomohlo aj to, že sme boli od začiatku registrovaní na DPH a másledne ku nám prichádzali tiež platiči DPH čo prináša istotu celoročného pravidelného príjmu.

Pozdravujem.

apo

Ja takto nejak fungujem už tuším 14 rokov, akurát teda nerobím učto na 100%. To znamená, že si stále nechávam kapacitu na iné činnosti. Ono totižto takáta práca je hodne náročná. Aj ked sa to na začiatku nezdá. A nemyslím tým ani tak neustále sledovanie zákonov, učenie sa. Skôr taký povedala by som časový stres. Napríklad dovolenka: Neexistuje zvolit si termín okolo 25., začiatok mesiaca sú pre zmenu výplaty. Do toho v najnevhodnejšom čase kopec kontrol.
Alebo taká chrípková epidémia v marci.
Za ten čas, ako takto fungujem som aj porodila a tuším aj termín pôrodu som vyberala tak, aby som stihla všetky termíny :D
Na druhú stranu, táto práca sa celkom ideálne dá zladiť s dieťaťom. Som síce viazaná na termíny, ale zase môžem vstať skoro ráno, čo to urobiť, potom sa venovať iným dôležitým veciam. A choroby malého mi až tak nevadia - kanceláriu som prestahovala domov a pracujem, kedy sa dá. Aj ked na druhú stranu, niekedy mam pocit, že pracujem neustále.
erika_H
05.05.08,14:23
Ahojte,môžete mi prosím pomôcť-rozmýšlam že pôjdem na živnosť a črtá sa mi nový klient-neviem však vôbec koľko by som mala pýtať na paušál za tieto služby:

spracovanie miezd komplet 2 zamestnanci (aj vypísanie dochádzky:)
vystavovanie faktúr-cca 40 ks mesačne
komplet vedenie účtovníctva-štvrťročný platca DPH, cca 4500 položiek ročne
vedenie skladu - prijem a vydaj
sledovanie splatností faktúr a výzvy na úhradu faktúr
evidencia jazd
prikazy na uhrady faktur cca 20 mesacne,+uhrady odvodov..

Koľko by ste si vypisali za živnosť za tieto služby?
Pripadne koľko ako zamestnanec?
(Ešte nemame ujasnene,či by som šla ako zamestnance, alebo živnosť, ani koľko v SK.. zatiaľ rozmyšlame,. ale veľa mi davať nechcu.. ale neviem,aku to vobec ma cenu toto všetko..)

Ďakujem vopred za každý názor
erika_H
05.05.08,15:26
Ahojte,môžete mi prosím pomôcť-rozmýšlam že pôjdem na živnosť a črtá sa mi nový klient-neviem však vôbec koľko by som mala pýtať na paušál za tieto služby:

spracovanie miezd komplet 2 zamestnanci (aj vypísanie dochádzky:)
vystavovanie faktúr-cca 40 ks mesačne
komplet vedenie účtovníctva-štvrťročný platca DPH, cca 4500 položiek ročne
vedenie skladu - prijem a vydaj
sledovanie splatností faktúr a výzvy na úhradu faktúr
evidencia jazd
prikazy na uhrady faktur cca 20 mesacne,+uhrady odvodov..

Koľko by ste si vypisali za živnosť za tieto služby?
Pripadne koľko ako zamestnanec?
(Ešte nemame ujasnene,či by som šla ako zamestnance, alebo živnosť, ani koľko v SK.. zatiaľ rozmyšlame,. ale veľa mi davať nechcu.. ale neviem,aku to vobec ma cenu toto všetko..)

Ďakujem vopred za každý názor
Prosím prosím.. skúsite mi niekto poradiť,akú to má cenu?Ďakujem pekne;)
cactus
05.05.08,15:32
Prosím prosím.. skúsite mi niekto poradiť,akú to má cenu?Ďakujem pekne;)

a neskúsiš sa pozrieť do smithovho blogu? prilepím ti link, pretože sama si musíš určiť čo je tvoja práca hodná, na akú cenu sa ohodnotíš, pretože sama píšeš, že zatiaľ ti veľa dávať nechcú...???

http://www.porada.sk/blog.php?b=96
erika_H
05.05.08,15:48
Ďakujem Ti Gabika.. no ten link som si už predtým pozerala... no tie práce,ktoré odo mňa požadujú,tam asi ani nie sú zahrnuté.. no tak skúsim 8000 sk,to by snáď mohlo byť ok..
Danetta
05.05.08,15:57
Prešla som celú tému, ale mna by zaujímalo ocenenie práce za ručné vedenie mzdovej agendy. Možno sa nad tým usmejete, ale poznám z okolia prípad, keď majú 6 na HPP a 2 dohoydy, výpl.listinu robí ručne aj mzdový list, výkazy roč.zúčtovanie. Mesačné výklazy si nosia sami, hlásenia na DÚ nosí ona. Mesačne jej za výplatu dávajú 1500,- Sk. Za 1 zam.si ráta 250.- Sk a za dohodu 150,- Sk, výkazy a prehlady á 50,- Sk. Neviete niekto o podobnom prípade, ja si myslím, že jej dávajú málo, je tam veľa písačky. Aký máte na to názor? Je to malá s.r.o a majú účtovný program bez miezd /šetria/.Tie ceny si dala sama. Dakujem za názory.Pekný podvečer.
Zoltán Kovács
05.05.08,17:05
Prešla som celú tému, ale mna by zaujímalo ocenenie práce za ručné vedenie mzdovej agendy. Možno sa nad tým usmejete, ale poznám z okolia prípad, keď majú 6 na HPP a 2 dohoydy, výpl.listinu robí ručne aj mzdový list, výkazy roč.zúčtovanie. Mesačné výklazy si nosia sami, hlásenia na DÚ nosí ona. Mesačne jej za výplatu dávajú 1500,- Sk. Za 1 zam.si ráta 250.- Sk a za dohodu 150,- Sk, výkazy a prehlady á 50,- Sk. Neviete niekto o podobnom prípade, ja si myslím, že jej dávajú málo, je tam veľa písačky. Aký máte na to názor? Je to malá s.r.o a majú účtovný program bez miezd /šetria/.Tie ceny si dala sama. Dakujem za názory.Pekný podvečer.

Ručne spracovať mzdy, to je práca na nezaplatenie. 1500,- je žalostne málo.
Zoltán Kovács
05.05.08,17:10
Ďakujem Ti Gabika.. no ten link som si už predtým pozerala... no tie práce,ktoré odo mňa požadujú,tam asi ani nie sú zahrnuté.. no tak skúsim 8000 sk,to by snáď mohlo byť ok..

Nebude to málo? Veď čo si popísala prácu, to je pre riadne zamestnanú účtovníčku, a nie externú. A riadne zamestnaná za 8.000,- asi nebude to robiť.
Ak tú cenu dáš ako živnostník, tak si vyrátaj aké budeš mať náklady (odvody, cesta do "práce".... atď). A samozrejme na konci roka to musíš zdaniť, tak potom koľko ostane z tých 8 tísíc?
erika_H
05.05.08,19:13
Nebude to málo? Veď čo si popísala prácu, to je pre riadne zamestnanú účtovníčku, a nie externú. A riadne zamestnaná za 8.000,- asi nebude to robiť.
Ak tú cenu dáš ako živnostník, tak si vyrátaj aké budeš mať náklady (odvody, cesta do "práce".... atď). A samozrejme na konci roka to musíš zdaniť, tak potom koľko ostane z tých 8 tísíc?

hm to je pravda..
a keby to bolo ako zamestnanie-8 tis sk je ok?
a ak by to bolo na živnosť-tak 10 tis sk?
ja neviem.. ani či mi toľko dajú.. ale zas za málo peňazí sa mi to neoplatí robiť.. tak možno ma zoberú na zamestnanie,na skrátený prac.čas 8 tis hrubého..
Zoltán Kovács
05.05.08,19:31
hm to je pravda..
a keby to bolo ako zamestnanie-8 tis sk je ok?
a ak by to bolo na živnosť-tak 10 tis sk?
ja neviem.. ani či mi toľko dajú.. ale zas za málo peňazí sa mi to neoplatí robiť.. tak možno ma zoberú na zamestnanie,na skrátený prac.čas 8 tis hrubého..

Neviem, z ktorého konca SR si, ale 8 tisíc v čistom ako zamestnanec? Na našom koci upratovačka za toľko nepracuje. Živnosť, rátajme odvody minimálne sú dnes 1134 (ZP) + 2686 (SP) spolu to je 3820. Keby si nemala iné náklady ti ostane z 10 tisíc na zdanenie 6180. Z toho ešte rátaj daň 19%, čo činí 1174. Takže konec koncov ti ostane 5000 zaokruhlene. A nehovoril som ešte o výdavkoch ako mobil, program, kancelárske potreby, PC......
durisovad
05.05.08,20:01
Skus si poratat, kolko casu stravis tou pracou, ktoru ti ponukaju. Ak to budes robit ako zamestnanec, pytaj si 200 Sk na hodinu, ak budes robit na zivnost, pytaj 300 Sk, pretoze z toho, co zarobis, budes musiet platit odvody. SMITH ti to napisal velmi dobre.
erika_H
06.05.08,05:35
Neviem, z ktorého konca SR si, ale 8 tisíc v čistom ako zamestnanec? Na našom koci upratovačka za toľko nepracuje. Živnosť, rátajme odvody minimálne sú dnes 1134 (ZP) + 2686 (SP) spolu to je 3820. Keby si nemala iné náklady ti ostane z 10 tisíc na zdanenie 6180. Z toho ešte rátaj daň 19%, čo činí 1174. Takže konec koncov ti ostane 5000 zaokruhlene. A nehovoril som ešte o výdavkoch ako mobil, program, kancelárske potreby, PC......
som z Bytče, stredné Slovensko..
tak skúsim si vypítať na živnosť 15000 SK,aj keď toľko mi asi ani nedajú...
To bude v čistom tak 10000 SK?
Ďakujem Vám moc že mi radíte,zas sa tam nechcem nadrieť a nič nezarobiť:(
Vranová
10.05.08,18:40
Súhlasím s týmto názorom.....aj ja som účtovníčka /SZČO/, robím viac spoločnosti a myslím si, že mám rezervu čo sa týka finančného ocenenia.......prijala by som , keby boli presne stanovené pravidla ako sa ma vypočítavať naša odmena, čo vchádza do počtu a následne sadzobník.....
Zoltán Kovács
10.05.08,18:58
Súhlasím s týmto názorom.....aj ja som účtovníčka /SZČO/, robím viac spoločnosti a myslím si, že mám rezervu čo sa týka finančného ocenenia.......prijala by som , keby boli presne stanovené pravidla ako sa ma vypočítavať naša odmena, čo vchádza do počtu a následne sadzobník.....


Tak skús navrhnúť. Niečo treba aj robiť na to aby sa priania splnili. ;)
Vranová
10.05.08,19:08
Čo by som navrhovala?
Presne stanovenia pravidiel, ako sa má odmena vypočítať!
Čiže ako to treba počítať..vzorec na výpočet=>napr. v pod.účtov. v denníku za mesiac spočítať koľko je naúčtovaných riadkov /to je otázka nejakých pár minút..ani nie/ a videliť trebárs číslom tri, lebo v priemere pri zaúčtovaní faktúry používame tri zápisy /riadky/ a krát sadzbu, čiže

O= ( pz : 3) x sadzba

O=odmena
pz=počet zápisov v denníku za daný mesiac alebo štvrťrok

Čo povieš na toto?

Ešte na margo tejto témy, čo ma štve tak napríklad...keď účtujem cez interné doklady napríklad mzdy, tak je tam predsa aj 10 zápisov/riadkov/ a mám za to pýtať toľko ako keď naúčtujem faktúru a úhradu, čiže spolu 4 zápisy/riadky/? Som koľko krát zmätená ako to mám faktúrovať, nechcem nikoho okrádať , ale prečo by som mala samu seba?! a preto toľko súhlasov so zavedením jednotného cenníka, nech potom rozhoduje naša šikovnosť a znalosť, a nie , keď niekto podlieza pod cenu....!
Zoltán Kovács
10.05.08,19:18
Čo by som navrhovala?
Presne stanovenia pravidiel, ako sa má odmena vypočítať!
Čiže ako to treba počítať..vzorec na výpočet=>napr. v pod.účtov. v denníku za mesiac spočítať koľko je naúčtovaných riadkov /to je otázka nejakých pár minút..ani nie/ a videliť trebárs číslom tri, lebo v priemere pri zaúčtovaní faktúry používame tri zápisy /riadky/ a krát sadzbu, čiže

O= ( pz : 3) x sadzba

O=odmena
pz=počet zápisov v denníku za daný mesiac alebo štvrťrok

Čo povieš na toto?

No keď zaúčtovanie fa do účt.denníka je na dva, alebo tri riadky potom prečo by som mal deliť celkový počet riadkov 2 resp. 3? A ako potom dostaneš adekvátne ohodnotenie napríklad za zaúčtovanie miezd, čo môže mať cez ID aj 15 - 20 riadkov (podľa spôsobu analytiky, resp. náročnosti).
Dáša_
10.05.08,19:23
Čo by som navrhovala?
Presne stanovenia pravidiel, ako sa má odmena vypočítať!
Čiže ako to treba počítať..vzorec na výpočet=>napr. v pod.účtov. v denníku za mesiac spočítať koľko je naúčtovaných riadkov /to je otázka nejakých pár minút..ani nie/ a videliť trebárs číslom tri, lebo v priemere pri zaúčtovaní faktúry používame tri zápisy /riadky/ a krát sadzbu, čiže

O= ( pz : 3) x sadzba

O=odmena
pz=počet zápisov v denníku za daný mesiac alebo štvrťrok

Čo povieš na toto?

No ja si presné stanovenie ceny nedokážem celkom dobre predstaviť. Mám porovnateľné firmy, či do obratu, či do počtu dokladov, všetko plátcovia dph. Ale náročnosť sa nedá absolutne porovnávať. Jedna firma robí bežné operácie, čo sa týka druhej firmy, tak stále niečo riešim. A zvyčajne sú to také pikošky, že mi kolko krát trvá den, kým vôbec sformulujem, čože sa to potrebuje dozvedieť.

Inak, vo všeobecnosti cena je to, čo ti je druhá strana ochotná zaplatiť.
Manžel robí v oblasti, kde sú ceny stanovené nejakým všeobecným cenníkom, ale po pravde, je toho veľmi ťažko sa držať.
Vranová
10.05.08,19:25
No dobré , v tomto smere máš pravdu, ale zober to globálne....napočítaš všetko dohromady....čiže..pokladňa, banka, id, faktúry-došle, vyšle.....toto všetko potom videlíš 2 resp.3 a následne krát sadzba....
Takže v tom internom doklade môžeš mať 20 zápisov a budeš to počítať za 10 x sadzba...!!! Zato teraz za ten doklad beriem napr.35,- Sk a pritom za ten čas, čo naúčtujem ten id...tak môžem nahodiť 3x faktúru s úhradou a zarobím viac...nájsť nejaké optimálne riešenie....navrhni niečo aj ty!!! Rada posúdím....
Je to len návrh!!!
Ak môžeš, tak mi napíš ako robíš výpočet faktúry??? Rada sa nechám poučiť....dík...
Vranová
10.05.08,19:30
Tak to máš pravdu....ale potom môžeš počítať....za zaúčtované doklady a plus k tomu ostatné veci, čiže nejaké poradenstvo...alebo niečo podobné?? Teraz ide o to, nájsť optimálne riešenie pre zaúčtované doklady a nie riešenie problémov so zaúčtovaním alebo so zákonmi!!

To si dobré napísala, že vo všeeobecnosti cena je to, čo je druhá strana ochotná zaplatiť....preto ten jednotný cenník....!!!
Dáša_
10.05.08,19:34
Tak to máš pravdu....ale potom môžeš počítať....za zaúčtované doklady a plus k tomu ostatné veci, čiže nejaké poradenstvo...alebo niečo podobné?? Teraz ide o to, nájsť optimálne riešenie pre zaúčtované doklady a nie riešenie problémov so zaúčtovaním alebo so zákonmi!!

To si dobré napísala, že vo všeeobecnosti cena je to, čo je druhá strana ochotná zaplatiť....preto ten jednotný cenník....!!!


ja osobne preferujem cenu bez presného počítania dokladov, jednoducho za spracovanie platcu dph, ju tolko mesačne, pu toľko. A po roku vidím, ako na tom stojím. Nepočítam každý jeden riadok. (Teraz ma napada, ja robím v režijnej mzde, nie v ukolovej :D) Takto si viem presne cely rok planovat, kedy mi pridu aké peniaze. A nezavisí to od toho, co robí druhá strana.
Dav
10.05.08,19:36
Cenník je len orientačný, lebo je rozdiel, aká je to položka, či sa prípad opakuje, či treba robiť ďalšie rozúčtovanie faktúry. Napr. obyčajné vodné, stočné, platiteľ DPH, ktorý navyše časť priestorov prenajíma, povedzme dvom nájomníkom, a má ešte z nejakého dôvodu potrebu deliť svoje vodné a stočné na prevádzkovú réžiu a výrobné náklady. Koľko položková je to faktúra? Preto si každá účtovníčka musí uvedomiť, a predovšetkým sama sebe zodpovedať, aká je pracnosť zaúčtovania jednej faktúry, a s orientačným prihliadnutím na cenník Porady stanoviť cenu svojich služieb.
Vranová
10.05.08,20:13
Páči sa mi slovo ktoré si použila, že lakomých!!! To ich presne vystihuje....ale , keď ide do tuhého, tak platia ako diví!!!!
Zoltán Kovács
11.05.08,07:07
No dobré , v tomto smere máš pravdu, ale zober to globálne....napočítaš všetko dohromady....čiže..pokladňa, banka, id, faktúry-došle, vyšle.....toto všetko potom videlíš 2 resp.3 a následne krát sadzba....
Takže v tom internom doklade môžeš mať 20 zápisov a budeš to počítať za 10 x sadzba...!!! Zato teraz za ten doklad beriem napr.35,- Sk a pritom za ten čas, čo naúčtujem ten id...tak môžem nahodiť 3x faktúru s úhradou a zarobím viac...nájsť nejaké optimálne riešenie....navrhni niečo aj ty!!! Rada posúdím....
Je to len návrh!!!
Ak môžeš, tak mi napíš ako robíš výpočet faktúry??? Rada sa nechám poučiť....dík...

Fakturujem počet zápisov v učtovnom denníku. Také jednoduché. Ak napr. faktúru budem účtovať 504,343,548/321 tak to sú tri riadky v denníku. Takže 3x sadzba za zápis.
Vranová
11.05.08,07:53
Vieš, keď som začala podnikať, tak som si zohnala cenník z účtovnej firmy! Tam mi vysvetlili ako to mám počítať, je to dosť zložité....toto je veľmi jednoduché čo si napísal a spravodlivé...len by som sa chcela spýtať, koľko asi z hruba berieš za jeden zápis/riadok/v denníku. Každý má iný spôsob..ale tento sa mi vidí spravodlivý...
Pod.účtovníctvo by som v tomto prípade mala ošetrené spravodlivo, ale čo v JÚ??, Tam v peňažnom denníku predsa nie je všetko zapísané....sú tam pomocné knihy na evidenciu pohľadávok a záväzkov?? To potom ako počítaš??
Dík za odpoveď.....
apo
11.05.08,08:10
Pre Vranovú.

Spôsob ako počíta cenu Smith je dobrý. Ja postupujem rovnako. V programe Pohoda v PÚ vojdem do denníka na samý koniec odčítam číslo riadku, vydelím počtom mesiacov a počítam cenu podľa cenníka. Cenník mám postavený počtom riadkov na jeden mesiac. Je to preto, aby ten kto príde v marci nebol zvýhodnený oproti tým čo nosia doklady celý rok.

Interný doklad vyjde na viac riadkov a teda je aj dobre zaplatený. Nakoniec mnohé interné doklady sa zaúčtujú bez nášho pričinenia, napríklad zápočet, zápis z miezd. Nevadí, je to naša cena a hotovo.

V JÚ sa riadim v Pohode informáciou o stave účtovných kníh. Spočítam uvedené čísla a mám základ pre výpočet ceny.

V Book Keepri som mal program, ktorý spočítal riadky v jednotlivých agendách, aby som mal základ pre výpočet ceny. Tam to bolo trochu inak. V denníku bol iba jeden riadok aj v prípade zaúčtovania faktúry s DPH, preto som do riadkov počítal aj riadky z evidencie DPH, ale v PÚ som za riadky nepovažoval zápis do knihy faktúr, v JÚ áno nakoľlo zákon o účtovníctve prikazuje v JÚ viesť knihu faktúr.

Jedna naša spolupracujúca konkurencia mala klienta, ktorý si viedol evidenciu faktúr sám a preto odmietal platiť za tieto riadky. Ona cenu upravila, ja by som sním vyrazil dvere. Všetko je to o tom aj koľko si započítame za jeden riadok a ako potrebujeme udržať výšku tržieb za každú cenu.

Vždy si musíš nájsť nejaký spôsob ako rýchlo a jednoznačne zistíš počet položiek. Spôsob ako sa počtu položiek dostaneš je rôzny v závislosti od programu v ktorom robíš účtovníctvo.

apo
Zoltán Kovács
11.05.08,08:16
Vieš, keď som začala podnikať, tak som si zohnala cenník z účtovnej firmy! Tam mi vysvetlili ako to mám počítať, je to dosť zložité....toto je veľmi jednoduché čo si napísal a spravodlivé...len by som sa chcela spýtať, koľko asi z hruba berieš za jeden zápis/riadok/v denníku. Každý má iný spôsob..ale tento sa mi vidí spravodlivý...
Pod.účtovníctvo by som v tomto prípade mala ošetrené spravodlivo, ale čo v JÚ??, Tam v peňažnom denníku predsa nie je všetko zapísané....sú tam pomocné knihy na evidenciu pohľadávok a záväzkov?? To potom ako počítaš??
Dík za odpoveď.....

V JÚ počítam riadky v peňažnom denníku + počet nahodených odberateľských a dodávateľských faktúr v knihe pohľadávok, resp. záväzkov.
Vranová
12.05.08,16:32
Ďakujem Vám všetkým za odpoveď..(betka,smith,apo)...je mi jasné čo ste chceli napísať, proste beriete od zápisu/riadku/ a nie od dokladu ako ja, páči sa mi viac tento Váš systém...takže si teraz môžem trieskať hlavu o múr, o koľko som prišla, ale nevadí....teraz by Vás chcela poprosiť, či by ste mi nenapísali, koľko beriete za riadok...či to máte rozlíšené na JÚ a PÚ...platcov a neplatcov...Bola by som Vám nesmierne vďačná za info...ak nechcete uviesť tu cenník, prosím dajte mi to do súkromnej pošty....ešte raz Vám srdečne ďakujem.....Chcela by som od 01.07.2008 zmeniť úplne cenník, lebo som ho neupravovala už 5 rokov ani o korunu!!!
Prajem príjemný zvyšok dňa!!!
Vranová
12.05.08,16:36
Mám dobré programy, som s nimi spokojná a spočítať nahodených riadkov nerobí mi problém a budem ich počítať veľmi rada...hehehee, dík za odpoveď!!!
Kika69
20.05.08,20:18
Ahojte !
Mohli by ste prosím poradiť, ako máte stanovené ceny v prípade, že vediete pre klienta aj skladovú evidenciu a cenu nemáte stanovenú na paušál, ale podľa počtu účtovných položiek? Materiál alebo tovar prijmem resp. vydám jedným účtovným zápisom...ale za tým sa väčšinou skrýva x ďalších položiek, ktoré musím zaevidovať aj v skladovej evidencii.
Tiež to rátate podľa položiek? Ak áno, aké sú približné ceny za jednu položku? Možno to už aj bolo rozoberané v tejto alebo druhej téme-Pošuškajte koľko pýtať (to som síce celé neprečítala, ale dobrú polovicu áno) a nikde som to nenašla, žeby sa to rozoberalo.
Vďaka.
cloe
20.05.08,20:23
Ahojte !
Mohli by ste prosím poradiť, ako máte stanovené ceny v prípade, že vediete pre klienta aj skladovú evidenciu a cenu nemáte stanovenú na paušál, ale podľa počtu účtovných položiek? Materiál alebo tovar prijmem resp. vydám jedným účtovným zápisom...ale za tým sa väčšinou skrýva x ďalších položiek, ktoré musím zaevidovať aj v skladovej evidencii.
Tiež to rátate podľa položiek? Ak áno, aké sú približné ceny za jednu položku? Možno to už aj bolo rozoberané v tejto alebo druhej téme-Pošuškajte koľko pýtať (to som síce celé neprečítala, ale dobrú polovicu áno) a nikde som to nenašla, žeby sa to rozoberalo.
Vďaka.

Neviem, či to tu bolo už rozoberané ale v podstate sa nejedná o účtovnícku prácu a preto si myslím, že takúto prácu naviac by si sa mala ohodnotiť napr. podľa toho, koľko času ti to zaberie a akou hodinovou mzdou by si sa ocenila. Ale určite to nikto nerobí v rámci účtovníctva.
Zoltán Kovács
21.05.08,05:30
Asi by som to riešil tak, že za účtovníctvo cena podľa položiek. A za spracovanie skladového hospodárstva hodinovú sazdbu, ako samostatnú položku na faktúre.
Janiča
21.05.08,06:37
Ja som to vyriešila tak, že som si s klientom dohodla sadzbu za jeden skladový pohyb - príjem alebo výdaj konkrétnej skladovej položky.
Zoltán Kovács
21.05.08,06:47
Ja som to vyriešila tak, že som si s klientom dohodla sadzbu za jeden skladový pohyb - príjem alebo výdaj konkrétnej skladovej položky.

Ak sa môžem spýtať koľko to je? Lebo je rozdiel vydávať 10 tisíc kusov podložiek, alebo 10 kusov PC. A pritom hodnota vydaného tovaru môže byť rovnaká. A pri tých podložkách by sa asi nedoplatil.
m.hladka
21.05.08,06:48
Prepočítaj si koľko to bude stáť za položku a koľko za hodinovú sadzbu. Podľa toho si urob kalkuláciu a tak si môžeš určiť aj paušal. Potom sa dohodni s klientom.
Janiča
21.05.08,11:05
Ak sa môžem spýtať koľko to je? Lebo je rozdiel vydávať 10 tisíc kusov podložiek, alebo 10 kusov PC. A pritom hodnota vydaného tovaru môže byť rovnaká. A pri tých podložkách by sa asi nedoplatil.

To je pravda, ale pre mňa je pracnosť rovnaká, či vydávam halierové položky alebo niekoľkotisícové. A cenu za položku som si dohodla približne na úrovni účtovnej položky.
220870
31.05.08,11:24
Nič proti,ale
To smrdí kartelovou dohodou!!!
pochemi
09.06.08,16:31
Dobrý večer,
účtovnícka firma chce prijať pracovníka, aká je prax- hodinová sadzba,
percentá z faktúry za účto, alebo za položky? ak máte niekto skúsenosť, prosím poraďte. Ďakujem
Zoltán Kovács
09.06.08,17:08
Dobrý večer,
účtovnícka firma chce prijať pracovníka, aká je prax- hodinová sadzba,
percentá z faktúry za účto, alebo za položky? ak máte niekto skúsenosť, prosím poraďte. Ďakujem

Podľa mojích info väčšina je na mesačnú mzdu.
Janiča
10.06.08,07:12
Nič proti,ale
To smrdí kartelovou dohodou!!!
???
dracica
17.06.08,11:19
včera som si prečítala jeden cenník služieb jednej popradskej účtovnej firmy s.r.o., ktorá ho má zverejnený na int. stránke a bola som dosť šokovaná koľko účtuju klientov v takomto regióne s najvačsiou nezamestn. zdá sa mi to prehnanéééééééééé
Betina2
24.06.08,10:29
No to sa budem čudovať ešte týždeň.....naozaj neviem kto toto dokáže vymyslieť /myslím toho, kto to požadoval.../

P.s. Som zvedavá, že ak by ste nemali Zmluvu s účtovníkom, tak nedajú registráciu...:cool:

No myslím si, že nešlo ani tak o zmluvu s konkrétnym účtovníkom, ale o obchodnú zmluvu ako takú. Daňové úrady vyžadujú pri registrácii k DPH doložiť nejaké zmluvy, z ktorých vyplýva, že vedú nejakú obchodnú činnosť resp. poskytujú služby a nie sú len fiktívne narýchlo zriadené na odpočty DPH. Môže to byť nájomná zmluva, zmluva o pripojení s mobilným operátorom, zmluva o dielo, o preprave....ale ja zmluva s účtovníkom. Asi im to napadlo ako bežné pri novej firme. Požadujú to najmä pri novozaložených firmách. Pri registrácii k DPH už zabehnutých firiem chcú obvykle len nejaké dodávateľské a odberateľské faktúry + nájomnú zmluvu. Vraj - čím viac dokladov, tým lepšie. U nás v BA to bolo takto. Dali sme kópiu nájomnej zmluvy na priestory, faktúrý od Orange a T-mobile, DF od T-comu a nejaké faktúry na nákup dlhodobého hmotného majetku - strojového zariadenia. A spomenula som úradníčke, že dokončujeme leasing a ideme brať ďalší leasing. Skontrolovala našu doterajšiu registráciu a údaje v databáze registra, skontrolovala, či sa niečo nezmenilo a to bolo celé. Dohodli sme si najskorší možný termín začiatku registrácie a prevzatia registračnej kartičky. Miestne zisťovanie sme mali tiež, ale v úplne inej súvislosti. Odkontrolovali si nejaké zmluvy s.r.o. so SZČO.
sossk
21.07.08,19:46
ano, treba sa prisposobit svetu plný kartelov, aj napriek k tomu, ze to je zakázané ... vsak tí ktorí tak nerurobia, zostane im cierny peter v ruke.
Iwett
26.07.08,14:17
Prosím Vás, ako riešite cenu pre klienta, ktorý má 90% zahraničných dokladov??? navýšite cenu za položku? ak tak o koľko???ďakujem
Iwett
27.07.08,08:38
Prosím, neodpovie mi nikto na vyššie uvedenú otázku??? ohľadom zaúčtovania zahraničných dokladov???

A mám ešte jednu, keď klient má požiadavku, že by potreboval chodiť do firmy každý deň 2 - 3 hodiny /okrem spracovania účtovných dokladov aj dvíhanie telefonov, vystavovanie dodacich listov a p./ koľko asi by mala vyzerať mesačná odmena?:confused: Ďakujem
m.hladka
28.07.08,07:51
Ja osobne cenu zahraničných dokladov riešim podľa cenníka za položky, urobím si kalkuláciu podľa cenníka a dohodou s klientom.
Dá sa všetko dohodnúť, ale za rozumnú cenu. Môžeš chodiť aj ku klientovi do firmy a spracovávať mu dokaldy, ale v žiadnom prípade nie dvíhať telefóny. Potom nech si zamestná a zaplatí dievča pre všetko.
apo
28.07.08,07:54
Prosím, neodpovie mi nikto na vyššie uvedenú otázku??? ohľadom zaúčtovania zahraničných dokladov???

A mám ešte jednu, keď klient má požiadavku, že by potreboval chodiť do firmy každý deň 2 - 3 hodiny /okrem spracovania účtovných dokladov aj dvíhanie telefonov, vystavovanie dodacich listov a p./ koľko asi by mala vyzerať mesačná odmena?:confused: Ďakujem

Mal som klienta, ktorý mal 2 s.r.o. frčali faktúry na vstupe aj výstupe v Markách potom v Euro. Medzi týmito a nemeckými firmami prebiehalo postupovanie záväzkov a pohľadávok a následne zápočty. Cez BÚ sa uhrádzalo čokoľvek nakúpené cez internetové obchody a nebolo možné dostať od nich potom riadny doklad na zaúčtovanie do nákladov.

Tomuto klientovi som vždy hovoril, že ak by som náročnosť účtovníctva meral vo váhových jednotkách tak iné účtovníctva sú 5 kg a jeho aspoň 50kg.

Bola to pre nás veľká škola, trápili sme sa na zastaralom softe Book Keeper. Daňové kontroly nás obchádzali a my sme nemali tú 99% istotu, že robíme OK. Potom sa zosypali DK (dopadli dobre pre nás aj prie klientov) a po ročnom používaní Pohody keď som chcel zvýšiť cenu. Začali si účto robiť sami a pekne nás poprosili či by sme im nerobili iba mzdy. A tak sa stalo. Ale za mzdy beriem 1,5 ceny ako u iných miezd.

Po dlhom úvode záver.
Ak je dobrý soft a účtovník vie postupy so zahraničnými menami nie je nutné meniť cenu za položku nakoľko aj položiek pri zahraničných menách je viac. Snáď za uzávierku by som pýtal nejaké peniaze nakoľko je tam viac úkonov a aj to už bude v roku 2008 posledný krát.

Takže doporučenie: Ak je zastaralý soft v ktorom je nutné skoro všetko ošetrovať treba vymeniť softvér a ak je to veľká firma požiadať, aby na túto zmenu softu klient prispel.

V našom meste jedna naša konkurencia postupuje tak, že každú investíciu do ekonomického softvéru rozpočíta jednorazovo svojim klientom a má klientov.

Pozdravujem.

apo
apo
28.07.08,08:04
Ja nadhodím jeden nový prvok pre tvorbu ceny.

Výskyt termotlačiarní pri elektronických pokladniciach rapídne stúpa. Očakávam, že sa bude blížiť ku 100%. Tieto bločky blednú a je nutné ich kopírovať. Tieto úkony sme robili klientom my samozrejme zadara. Radili sme našim klientom, aby si kúpi riadne zariadenia pre kopírovanie a tlač. Väčšinou nereagujú. Ja používam zariadenie za ktoré platím mesačný nájom. V podstate jedna strana ma vyjde na korunu plus čas počas ktorého sa hrám s fotením dokladov.

Rozhodol som sa zaviesť mimo dohodnutej paušálnej ceny poplatok za zabezpečovanie čitateľnosti dokladov. 300 Sk na hodinu a 2 Sk za stranu ako v kopírovacej službe.

apo
Iwett
28.07.08,09:10
Ďakujem za odpovede:) Pekný deň
Iwett
28.07.08,09:14
A tá cena za tie 2-3 hod. denne vo firme??? neporadíte? Ďakujem
apo
28.07.08,09:23
A tá cena za tie 2-3 hod. denne vo firme??? neporadíte? Ďakujem

Ťažko radiť.

V podstate sa jedná o zneužívanie odbornej sily na neodbornú činnosť. AK máš robiť bežné administratívne úkony a si SZČO tak si to prepočítaj aspoň 2 stupňom podľa Zákonníka práce x %fondov a x 15% zisk.

Ak bude súhlasiť tak u neho môžeš sedieť a piť kávu. NO som presvedčený o tom, že klient nebude súhlasiť.

apo
Zoltán Kovács
28.07.08,09:32
A mám ešte jednu, keď klient má požiadavku, že by potreboval chodiť do firmy každý deň 2 - 3 hodiny /okrem spracovania účtovných dokladov aj dvíhanie telefonov, vystavovanie dodacich listov a p./ koľko asi by mala vyzerať mesačná odmena?:confused: Ďakujem


Je to prvý krok k tomu, aby účtovník/čka sa degradoval/a na dievča pre všetko. A nakoniec zistíš, že robíš všetko možné, len nie samotné účto.

Fungoval som takto asi 1,5 roka v jednej firme. Spracovanie komplet účta, mzdová agenda, a všelijaké nezmyselné výkazy, štatistiky atď, kým som jedného dňa zistil, že pomali aj víkendy tam budem musieť tráviť, ak chcem mať aj účto spracované.
Iwett
28.07.08,18:25
Ďakujem pekne za odpovede, presne toto sú aj moje názory.Zatiaľ som aj v pracovnom pomere, a popri zamestnaní som začala pracovať aj na živnosť. A tiež sa mi to moc nepozdáva. Majiteľ ma požiadal, nech poviem sumu, ktorú by som za tie 3 hodiny denne chcela na živnosť. Ale ked si zoberiem, že tam každý deň musím prísť, keď aj len na 3 hodiny, to bude pol dňa strata. Doteraz tam mal silu, ktorej na PZ dával 6000,-.;)
Iwett
28.07.08,18:27
Je to prvý krok k tomu, aby účtovník/čka sa degradoval/a na dievča pre všetko. A nakoniec zistíš, že robíš všetko možné, len nie samotné účto.

Fungoval som takto asi 1,5 roka v jednej firme. Spracovanie komplet účta, mzdová agenda, a všelijaké nezmyselné výkazy, štatistiky atď, kým som jedného dňa zistil, že pomali aj víkendy tam budem musieť tráviť, ak chcem mať aj účto spracované.
Smith, fungoval si 1,5 roka. A potom???
Teraz by si to už nerobil???
Zoltán Kovács
28.07.08,18:29
Smith, fungoval si 1,5 roka. A potom???
Teraz by si to už nerobil???

Nikdy viac. Radšej nemať takého klienta. Nebudeš mať čas na ostatných.
Viac mi vyhovuje práca doma. Robím podľa toho ako sa mi zachce. Som cez deň k dispozícii klientom, ale napr. dnes som začal účtovať až večer okolo 20.00 hod, a potiahnem asi do 01.00 hod. Inokedy zase robím od 05.00 do 11.00 hod a potom poobede.

Jednoducho sa prispôsobím, ale na dráte som, keď potrebuje niečo klient.
Iwett
28.07.08,19:16
Díky za odpoved, a keby ste nemali toľko klientov, na koľko by ste si ohodnotili tie 3 hodiny denne???
apo
28.07.08,22:25
Nikdy viac. Radšej nemať takého klienta. Nebudeš mať čas na ostatných.
Viac mi vyhovuje práca doma. Robím podľa toho ako sa mi zachce. Som cez deň k dispozícii klientom, ale napr. dnes som začal účtovať až večer okolo 20.00 hod, a potiahnem asi do 01.00 hod. Inokedy zase robím od 05.00 do 11.00 hod a potom poobede.

Jednoducho sa prispôsobím, ale na dráte som, keď potrebuje niečo klient.

Si moja krvná skupina. Čítam Tvoj príspevok a je 01:25.

apo
Zoltán Kovács
29.07.08,06:27
Díky za odpoved, a keby ste nemali toľko klientov, na koľko by ste si ohodnotili tie 3 hodiny denne???

350-400 Sk na hodinu.
Iwett
29.07.08,06:32
350-400 Sk na hodinu.
Ďakujem, veľmi si mi pomohol.;)
Alenkacs
29.07.08,06:34
Dobrý deň, tato moja otazka sice nesuvisi s touto temou ale neviem kde sa mam opytat :(. Pracujem v jednej s.r.o. z BA na HPP vediem im komplet podvojne uctovnictvo od A po Z a neviem ci moj plat je uplne v poriadku aj vzhladom na to ze si uz so mna spravili dievca pre vsetko (osobna asistentka, sektretarka atd...). Je podla Vas suma 20 000,- SK brutto mesiac vela alebo malo?! Nemam ziadne zamestnanecke vyhody a bohuzial ani mesacne odmeny :( Mam 22 a 3 rocnu prax v podvojnom uctovnictve. Dakujem za odpoved
Zoltán Kovács
29.07.08,06:39
Dobrý deň, tato moja otazka sice nesuvisi s touto temou ale neviem kde sa mam opytat :(. Pracujem v jednej s.r.o. z BA na HPP vediem im komplet podvojne uctovnictvo od A po Z a neviem ci moj plat je uplne v poriadku aj vzhladom na to ze si uz so mna spravili dievca pre vsetko (osobna asistentka, sektretarka atd...). Je podla Vas suma 20 000,- SK brutto mesiac vela alebo malo?! Nemam ziadne zamestnanecke vyhody a bohuzial ani mesacne odmeny :( Mam 22 a 3 rocnu prax v podvojnom uctovnictve. Dakujem za odpoved

V BA to je veru málo. V čistom je to okolo 15 tisíc.

Tu je podobná téma:

http://www.porada.sk/t2956-posuskajte-kolko-pytat.html
liba2
29.07.08,06:45
............. Mam 22 a 3 rocnu prax v podvojnom uctovnictve. Dakujem za odpoved


V BA to je veru málo. V čistom je to okolo 15 tisíc.Ja si zase myslím, že pri 3-ročnej praxi v PU je to slušná mzda za prácu na pracovnú zmluvu :)
Alenkacs
29.07.08,06:47
Ďakujem za odpoveď a usmernenie.
apo
29.07.08,06:48
350-400 Sk na hodinu.
Pre Ivett.

ad1
Asi nebude klient súhlasiť.

ad2
400 Sk môže byť dosť, ale celkom určite sa vyskytne situácia, že ani za 5000 Sk na hodinu nebudeš tam môcť sedieť, lebo pri našej robote sú chvíle keď treba riešiť okamžite napríklad vlastnú chybu u iného klienta a Ty budeš priklincovaná za 400 korún za prácu, ktorá Ťa v podstate neživí.

Som zlý, ale takéto situácie sa vyskytujú.

apo
Zoltán Kovács
29.07.08,06:49
Ja si zase myslím, že pri 3-ročnej praxi v PU je to slušná mzda za prácu na pracovnú zmluvu :)

Zle som prečítal, ani neviem ako, ale som pochopil tak, že 22 ročná prax. :D
Alenkacs
29.07.08,06:51
No žiaľ ja si to vôbec nemyslím :( Zodpovednosť za mesačné DPH, rôzne štatistiky, JCD, vypracovanie údajov pre banky, ročná účtovná závierka popri tom dvíhanie telefónov a rôzne iné práce. Jednoducho je toho strašne veľa :(
m.hladka
29.07.08,06:52
350-400 Sk na hodinu.
Podľa mňa je to málo, treba si prerátať koľko asi spracuje dokladov za tie 2-3 hodiny a okrem toho ju určite bude vyrušovať s tými telefónmi a možno aj inými úkonmi, ktoré sa nebudú týkať jej práci. Treba mať jasné pravidlá. Chodim tiež tak do jednej firmy, telefón mam na stole, ale nezodvihnem ho, tak sme sa dohodli na začiatku. Niekedy je mi to trápne,že to tam vyzváňa, ale držím sa svojho, majiteľ musí vstať a zodvihnúť ho. Zatiaľ to rešpektuje.
Chodím tam len kvôli tomu, aby som sa trochu prevetrala a mala nejaký pohyb. Ale vždy si to môžem zmeniť a určiť podmienky.
ajobs
29.07.08,07:00
No žiaľ ja si to vôbec nemyslím :( Zodpovednosť za mesačné DPH, rôzne štatistiky, JCD, vypracovanie údajov pre banky, ročná účtovná závierka popri tom dvíhanie telefónov a rôzne iné práce. Jednoducho je toho strašne veľa :(

...no, ono tie názory na cenu práce môžu byť rozličné, ale sú stále riadené trhom. Ak budeš mať možnosť zmeniť prácu, a za rovnakú zodpovednosť a objem práce môžeš dostať povedzme 35.000 Sk, potom navrhni svojim šéfom, aby ti pridali, že inak odídeš.....Uvidíš reakciu.
Iwett
29.07.08,15:18
Ďakujem Vám všetkým za odpovede.:) Dostala som návrh: robiť len účtovníctvo za 2000,- na živnosť /cca 80 pol. mesačne/ alebo tie 3 hodiny denne za 7000,- v pracovnom pomere. Neviem sa rozhodnúť, myslím aj čítam Vaše názory, že by bolo asi výhodnejšie neviazať sa pracovným pomerom /jeden už mám/, ale nemám ešte tolko klientov, že by mi nechýbalo tých 5000,-. Musím sa rozhodnúť do týždna.... Ďakujem Vám všetkým, nedá sa mi pridať bodíky:confused:
Dragašeková Mária
30.07.08,08:34
Dnes som sa potrebovala zorientovať v cenách za vedenie mzdovej agendy, veľmi ste mi pomohli.
Na stánku porady chodím len občas ďakujem MD
apo
30.07.08,09:00
Ďakujem Vám všetkým za odpovede.:) Dostala som návrh: robiť len účtovníctvo za 2000,- na živnosť /cca 80 pol. mesačne/ alebo tie 3 hodiny denne za 7000,- v pracovnom pomere. Neviem sa rozhodnúť, myslím aj čítam Vaše názory, že by bolo asi výhodnejšie neviazať sa pracovným pomerom /jeden už mám/, ale nemám ešte tolko klientov, že by mi nechýbalo tých 5000,-. Musím sa rozhodnúť do týždna.... Ďakujem Vám všetkým, nedá sa mi pridať bodíky:confused:

80 položiek v JÚ mi v cenníku vychádza na 2.100 SK. Obvykle vystavím faktúru na 2.000 Sk.

7.000 v prepočte znamená 18.700 na plný pracovný úväzok. Ak zoberieme do úvahy, že nemáš ešte dostatok klientov tak je to riešením a naviac prídeš do styku s inými firmami.

Ja som hodne klientov nabral na seba tak, že som robil účtovníctvo vo firme a priatelia môjho šéfa sa stali mojimi klientmi.

Zamietavé stanoviská na prácu v inej fy vychádzajú z predpokladu, že máš dobrú vyťaženosť a takýto úväzok by ťa iba zaťažoval. Každý pracovný pomer sa dá vypovedať keď to bude potrebné.

Pozdravujem.

apo
Iwett
30.07.08,16:12
80 položiek v JÚ mi v cenníku vychádza na 2.100 SK. Obvykle vystavím faktúru na 2.000 Sk.

7.000 v prepočte znamená 18.700 na plný pracovný úväzok. Ak zoberieme do úvahy, že nemáš ešte dostatok klientov tak je to riešením a naviac prídeš do styku s inými firmami.

Ja som hodne klientov nabral na seba tak, že som robil účtovníctvo vo firme a priatelia môjho šéfa sa stali mojimi klientmi.

Zamietavé stanoviská na prácu v inej fy vychádzajú z predpokladu, že máš dobrú vyťaženosť a takýto úväzok by ťa iba zaťažoval. Každý pracovný pomer sa dá vypovedať keď to bude potrebné.

Pozdravujem.

apo
Oj Apo,Apo, riadne si ma zamotal:D... Ja si tu čítam príspevky a všetky svedčia o tom, že je lepšie nebyť viazaný ...už sa rozhodnem na 100%, že beriem dvojku na živnosť a ty teraz takýto názor...
Práveže jeden skrátený PP už mám...a okrem toho aj pár klientov... Stojím pred takým rozhodnutím z dôvodu, že 2 PP krátke, to je jeden celý, a neviem ako by som zvládala ostatných klientov, lebo mám aj pár takých ku ktorým chodím do firiem, aj pár štvrťročných platcoch čo robím doma. A tu je problém, že sú to všetko také malé firmy a ja viac sa nabehám a miniem na naftu ako urobím osohu. Neviem sa stále rozhodnúť...preto tu mrnčím a prosíkam o radu:) a ked sa rozhodnem, radšej menej peňazí a času viac, ty si tu začneš prezentovať opačný názor...:D:D:D
Ale ďakujem pekne, že sa mi snažíš pomôcť, dúfam, že sa rozhodnem správne... Krásny zvyšok dňa...a ešte raz díííík
apo
30.07.08,19:01
To nie je opačný názor.
Len je to jeden pohľad z pozície, ktorú mám dnes a ponúkol som Ti pohľad, v čase keď som robil účtovné služby a bol som v závislej činnosti.

Keď som sa rozhodol pre volnú nohu založil som rodinnú firmu a môj zamestnávateľ mi dal hotovosť na rozbeh svojej firmy a naviac moji prví klienti boli jeho priatelia.

Dal som ti podnet k tomu, aby si zvážila všetky súvislosti a že nedá sa všetko prepočítavať iba peniazmi.

Naša práca je o dôvere, ktorá časom u dlhodobých klientov prerastie do priateľských vzťahov.

Som veľmi rád, že si na môj príspevok reagovala.

Pozdravujem.

apo
Iwett
30.07.08,19:21
To nie je opačný názor.
Len je to jeden pohľad z pozície, ktorú mám dnes a ponúkol som Ti pohľad, v čase keď som robil účtovné služby a bol som v závislej činnosti.

Keď som sa rozhodol pre volnú nohu založil som rodinnú firmu a môj zamestnávateľ mi dal hotovosť na rozbeh svojej firmy a naviac moji prví klienti boli jeho priatelia.

Dal som ti podnet k tomu, aby si zvážila všetky súvislosti a že nedá sa všetko prepočítavať iba peniazmi.

Naša práca je o dôvere, ktorá časom u dlhodobých klientov prerastie do priateľských vzťahov.

Som veľmi rád, že si na môj príspevok reagovala.

Pozdravujem.

apo
Viem presne, čo si mi chcel povedať a vážim si, že si mi venoval tvoj čas. Ďakujem:)
apo
11.08.08,08:54
Prepracovávam naše cenníky tak aby výpočet ceny zodpovedal Pohode v ktorej robím účtovníctvo.

V JÚ budem vychádzať zo stavu účtovných kníh, kde je uvedený počet položiek, ktorý sa dá priebežne veľmi jednoducho sledovať v účtovnej závierke.

V PÚ budem vychádzať z počtu riadkov v denníku, opäť veľmi rýchlo zistený údaj. Jeden riadok je jedna súvzťažnosť MD/DAL. Teda 343,501/211 sú dva riadky v denníku.

MZDY nebudem zahrňovať do paušálu, nakoľko mám pocit, že mzdy robíme zadarmo ako nejaký BONUS.

V JÚ chcem koeficientom upraviť vypočítanú cenu pre platiteľov DPH, vychádza mi koeficient 1,25 až 1,30. Je to z toho dôvodu, že DPH nenavyšuje počet položiek v účtovných knihách ako to bolo v predchádzajúcom softe.

Pri mzdách som dospel k záveru, že ak sú mzdy vyplácané predpisom cez ostatné záväzky a jednotlivo cez BÚ to riadne predražuje cenu za spracovanie miezd. Domnievam sa, že mzdy by mali byt 300 Sk ak sú vyplácané jednou sumou cez pokladňu a 200 Sk ak sú vyplácané ako úhrada predpisu v OZ.

Prosím o názor a cenník dám k dispozícii na overenie aj v prepočte na Euro.

Ďakujem.

apo
Zoltán Kovács
11.08.08,09:44
Prepracovávam naše cenníky tak aby výpočet ceny zodpovedal Pohode v ktorej robím účtovníctvo.

V JÚ budem vychádzať zo stavu účtovných kníh, kde je uvedený počet položiek, ktorý sa dá priebežne veľmi jednoducho sledovať v účtovnej závierke. Pri určovní ceny budeš vychádzať len z počtu zápisov v peňažnom denníku, alebo ako položku budeš rátať aj zápisy v ostatných pomocných evidenciach (pohľadávky, záväzky)?

V PÚ budem vychádzať z počtu riadkov v denníku, opäť veľmi rýchlo zistený údaj. Jeden riadok je jedna súvzťažnosť MD/DAL. Teda 343,501/211 sú dva riadky v denníku. Postupujem rovnako.

MZDY nebudem zahrňovať do paušálu, nakoľko mám pocit, že mzdy robíme zadarmo ako nejaký BONUS. Z tohto som pochopil cenotvorbu tak, že vykalkuluješ cenu podľa počtu položiek, a z toho potom robíš nejakým spôsobom paušál na mesiac. Je to správna úvaha?

V JÚ chcem koeficientom upraviť vypočítanú cenu pre platiteľov DPH, vychádza mi koeficient 1,25 až 1,30. Je to z toho dôvodu, že DPH nenavyšuje počet položiek v účtovných knihách ako to bolo v predchádzajúcom softe. Dobre chápem, že koeficient počítaš z dôvodu evidencie DPH, ktorá sa nepremieta do peňažného denníka, len do evidencie dph dokladov?

Pri mzdách som dospel k záveru, že ak sú mzdy vyplácané predpisom cez ostatné záväzky a jednotlivo cez BÚ to riadne predražuje cenu za spracovanie miezd. Domnievam sa, že mzdy by mali byt 300 Sk ak sú vyplácané jednou sumou cez pokladňu a 200 Sk ak sú vyplácané ako úhrada predpisu v OZ. Nerozumiem celkom, prečo je ceny nižšia ako položkovito účtuješ výplaty jednotlivým zamestnancom, ako keď zaúčtuješ jednou sumou cez pokladňu v úhrnnej výške.

Prosím o názor a cenník dám k dispozícii na overenie aj v prepočte na Euro.

Ďakujem.

apo


Moje postrehy a otázky som doplnil do citátu.
apo
11.08.08,10:24
1. V JÚ podľa metodiky pre vedenie účtovníctva je povinné viesť knihy o majetku, Z/P a aj denník. Každý riadok v každej knihe je jedna položka. (V Z/P odpočítam prenosy z predchádzajúceho roka).

2. Áno podľa predchádzajúceho roka vydelím počet položiek počtom mesiacov a dostanem počet položiek na jeden mesiac. V cenníku potom zistím paušálnu cenu za jeden mesiac. Cena za položku postupne klesá až po od 50 po 500 položiek za mesiac. Mám pocit, že v PÚ som mal cenu za položku nadhodnotenú a potom som od oka cenu upravil a za mzdy som nepripočítal nič.

3. Program Pohoda nemá samostatnú knihu pre evidenciu DPH a aj úhrada výdavku je na jednom riadku denníka. Takže pri rovnakom počte položiek u platiteľa aj neplatiteľa DPH by cena za vedenie JÚ vyšla rovnako, čo by bola chyba. Preto hľadám vhodnú hodnotu koeficientu.

4. Cena za jednu výplatnú pásku je 300 Sk. Ak ku tomu pripočítam zápis do evidencie záväzkov tak v JÚ aj v PÚ je to plus položka a pri úhrade plus ďalšia položka. V PÚ sú vo vo výplate zaúčtované aj cestovné náhrady to je plus ďalšia položka. Takýmto spôsobom vyjde jedna výplata aj na 400 Sk a to je dosť. Preto uvažujem 200 + individuálne predpisy na úhradu, alebo 300 a úhrada jednou sumou.

V tejto diskusii na tvorbu ceny za mzdy zatiaľ asi nik takto neuvažoval. Výrazne sa to prejaví tam kde je miezd okolo 20 za mesiac. Inak my nerozlišujeme mzdu na základe pracovnej zmluvy, alebo dohody a neúčtujeme nič naviac čo súvisí zo mzdami. Je to tým, že sme mali dosť vysokú cenu za položku v účtovníctve.

apo
Zoltán Kovács
11.08.08,10:42
1. V JÚ podľa metodiky pre vedenie účtovníctva je povinné viesť knihy o majetku, Z/P a aj denník. Každý riadok v každej knihe je jedna položka. (V Z/P odpočítam prenosy z predchádzajúceho roka). Súhlasím, a rovnako postupujem aj ja. Niektorí sa ohradzujú proti takémuto postupu, s tým, že sa majú rátať iba položky v peň.denníku. Vtedy im položím otázku, a potoom ako sa dostanú pohľ/záv. do zákonom predpísanej evidencie.

2. Áno podľa predchádzajúceho roka vydelím počet položiek počtom mesiacov a dostanem počet položiek na jeden mesiac. V cenníku potom zistím paušálnu cenu za jeden mesiac. Cena za položku postupne klesá až po od 50 po 500 položiek za mesiac. Mám pocit, že v PÚ som mal cenu za položku nadhodnotenú a potom som od oka cenu upravil a za mzdy som nepripočítal nič. Pri cenotvorbe postupujem obdobne.

3. Program Pohoda nemá samostatnú knihu pre evidenciu DPH a aj úhrada výdavku je na jednom riadku denníka. Takže pri rovnakom počte položiek u platiteľa aj neplatiteľa DPH by cena za vedenie JÚ vyšla rovnako, čo by bola chyba. Preto hľadám vhodnú hodnotu koeficientu. Mám MRP, takže k tomuto neviem konštruktívne sa vyjadriť.

4. Cena za jednu výplatnú pásku je 300 Sk. Ak ku tomu pripočítam zápis do evidencie záväzkov tak v JÚ aj v PÚ je to plus položka a pri úhrade plus ďalšia položka. V PÚ sú vo vo výplate zaúčtované aj cestovné náhrady to je plus ďalšia položka. Takýmto spôsobom vyjde jedna výplata aj na 400 Sk a to je dosť. Preto uvažujem 200 + individuálne predpisy na úhradu, alebo 300 a úhrada jednou sumou.

V tejto diskusii na tvorbu ceny za mzdy zatiaľ asi nik takto neuvažoval. Výrazne sa to prejaví tam kde je miezd okolo 20 za mesiac. Inak my nerozlišujeme mzdu na základe pracovnej zmluvy, alebo dohody a neúčtujeme nič naviac čo súvisí zo mzdami. Je to tým, že sme mali dosť vysokú cenu za položku v účtovníctve.

apo

Ad. 4 Ja rozlišujem pri mzdách TPP a dohody. TPP sú "drahšie" ako dohody. Nakoľko pri TPP do hry vstupujú aj zdravotné poisťovne, teda mesačné výkazy, prípadné prekážky v práci (PN, OČR). Pri ukončovaní prac.pomeru sa vystavuje viac dokladov ako pri dohodárov.
Čo sa týka miezd si myslím, že som príliš lacný. TPP za 240,- a dohody za 200,- . V tejto cene je už zahrnuté všetko. Teda mesačné výkazy, príkaz na úhradu, pri klientoch používajúcich internetbanking súpis odvodov.
apo
11.08.08,11:26
K bodu č. 3.
V JÚ ako stanovíš cenu pre platiteľa a pre neplatiteľa DPH. Pri rovnakom počte faktúr a ich úhrad mal by platiteľ DPH zaplatiť viac, aký používaš postup na rozlíšenie náročnosti.

K bodu č. 4.
Tvojich 240 je stred medzi 200 a 300. Niekedy sa mi zadá 200 dosť inokedy málo.

Do dohadovanej ceny som vždy dával aj trochu citu pre mieru nakoľko cenník nebol celkom objektívny, ale teraz mám snahu, aby to fungovalo ako kalkulačka. S pocitom, že mám cenník spravodlivý budem menej brať ohľad na súvislosti.

Skús prosím dať ešte nejaký názor a do zajtra vyvesím v tejto téme cenník, aby sa mohol kto má záujem porovnať.

apo
Zoltán Kovács
11.08.08,11:35
K bodu č. 3.
V JÚ ako stanovíš cenu pre platiteľa a pre neplatiteľa DPH. Pri rovnakom počte faktúr a ich úhrad mal by platiteľ DPH zaplatiť viac, aký používaš postup na rozlíšenie náročnosti. Za dph priznanie je + 500,- Sk, a tým mám rozdielne ceny pri rovnakom počte zápisov.

K bodu č. 4.
Tvojich 240 je stred medzi 200 a 300. Niekedy sa mi zadá 200 dosť inokedy málo.

Do dohadovanej ceny som vždy dával aj trochu citu pre mieru nakoľko cenník nebol celkom objektívny, ale teraz mám snahu, aby to fungovalo ako kalkulačka. S pocitom, že mám cenník spravodlivý budem menej brať ohľad na súvislosti.

Skús prosím dať ešte nejaký názor a do zajtra vyvesím v tejto téme cenník, aby sa mohol kto má záujem porovnať.

apo

Veru aj ja by som potreboval vypracovať "kalkulačku" na tvorbu cien, aby sa tvorba odosobnila. Teda nebrať ohľad na to či kamarát, nekamarát. A aby to bolo aj objektívne, a spravodlivé.

To odosobnenie sa mi podarilo presadiť zatiaľ iba u jedného klienta na 100%. Je to kamarát, napriek tomu som vedel presadiť cenníkovu cenu bez zľavy. U neho používam položkovú cenu, preto fakturácia je kolísavá, a väčšinou na konci roka sú sumy vyššie. Nakoľko vo svojom podnikaní vtedy má "sezónu". Zo začiatku sa mu to moc nepáčilo, ale keď sme si sadli a prerátali položkovitú cenu na mesačný paušál, tak priemer sme dostali taký, čo bol aj pre neho akceptovateľný.

Podumam nad niečim.
apo
11.08.08,18:22
Pripravil som kalkulačku pre výpočet ceny za účtovné služby.
Cenník je postavený na týchto zásadách:

Jednoduché účtovníctvo.
Každý zápis aj do pomocných kníh je položkou. Takže zápis do denníka, čo riadok to položka. Každý zápis do evidencie faktúr ako aj ostatných záväzkov a podobne je tiež položka.
Pre klientov registrovaných na DPH je výsledná cena upravená koeficientom, hľadám jeho optimálnu hodnotu.

Podvojné účtovníctvo.
Jeden riadok v denníku s účtovným zápisom MD/DAL je jedna položka. Zápis 343,501/211 sú dve položky.

Spoločné zásady: Výpočet ceny za účtovníctvo sa vykoná tak, že počet položiek sa vydelí počtom mesiacov a priemerný počet položiek na jeden mesiac sa zadá do kalkulačky pre výpočet ceny.


Ak máte záujem tak cenník vyskúšajte a porovnajte s Vašimi cenami a uveďte svoj názor na výšku ceny za vedenie účtovníctva aj s prípadnými návrhmi na zmenu ceny za jednotlivé položky.

:oKalkulačka je parametricky univerzálna pre Euro aj SKK, zmena je citlivá na reťazec "Euro":o

apo
zuhl
11.08.08,18:30
Je to super, ale všetci by odišli, keby som im toto predložila, takže som asi dosť lacná.
ErikaDP
12.08.08,09:00
[quote=apo;795152]Jeden riadok v denníku s účtovným zápisom MD/DAL je jedna položka. Zápis 343,501/211 sú dve položky.

Vyborna vec ta tabulka na kalkulaciu účtovnýchprác.

Podla mojho nazoru je ale problemom stanovit pocet poloziek.
Uctujem v OMEGE. Tam mi pocita zapis: Zápis 343,501/211 za tri položky.
T.j. pri tom istom pocte uctovnych zapisov (tiez si myslim ze su to dve položky) by mi vysla ina cena ako Vam.

T.j. princíp tabuľky sa mi páči, len pri porovnávaní kto má ako postavené ceny si musí zohľadniť aj to, ako jeho software napočítava položky.

Ďalej sa neviem vysporiadať s kalulovaním ceny pri položkách typu halierového vyrovnania: do položiek mi ich napočítava, ale nemám s ich zaúčtovaním veľkú robotu ( v Omege sa to dá pekne nastaviť a účtuje to automaticky ). Moju kalkuláciu za účtovné služby by to u jednej firmy zvýšilo mesačne až o cca 1000 Sk.
apo
12.08.08,09:32
Vymenil som testovací cenník.
Doplnil som výpočet priemernej ceny, z čoho vidieť ako počet položiek znižuje priemernú cenu.

Uvedený cenník má v Nástrojoch zapnutú Ochranu hárka, aby boli prístupné iba bunky na zadávanie počtu položiek do kalkulačky.

Ochranu je možné vypnúť a meniť hodnoty v cenníku a tak pripraviť nové varianty cenníka.

Pri výpočtoch sa môže zdať, že JÚ je podstatne drahšie ako PÚ. Je to len zdanie nakoľko JÚ má menej položiek ako počet riadkov v denníku PÚ.

Cena za položku v JÚ pri vyššom počte položiek je vyššia ako v PÚ čo zohľadňuje skutočnosť, že robiť veľké JÚ účtovníctvo je náročnejšie ako robiť veľké PÚ.

Ďakujem za ocenenia. Hlavným prínosom bude ak sa v tejto téme budú prezentovať nové alternatívy cenníka aj s zdôvodnením prečo Viac alebo Menej v niektorej položke. Výsledkom by mal byť objektívny cenník podľa ktorého bez vedľajších pocitov dokážeme požadovať správnu cenu za našu prácu.

Ďakujem.

apo
apo
12.08.08,09:44
[quote=apo;795152]Jeden riadok v denníku s účtovným zápisom MD/DAL je jedna položka. Zápis 343,501/211 sú dve položky.

Ďalej sa neviem vysporiadať s kalkulovaním ceny pri položkách typu halierového vyrovnania: do položiek mi ich napočítava, ale nemám s ich zaúčtovaním veľkú robotu ( v Omege sa to dá pekne nastaviť a účtuje to automaticky ). Moju kalkuláciu za účtovné služby by to u jednej firmy zvýšilo mesačne až o cca 1000 Sk.

Pri Omege si cenník upravíš nižšou cenou za položku, ale pokús si prepočítať Tvoje položky na položky programu Pohoda a vyhodnoť čo by bola dobrá cena za položku.

Nakoniec môžu vzniknúť optimálne kalkulačky pre konkrétne účtovné programy.

Keď som robil v Book Keepri tak som algoritmus v kalkulačnej tabuľke mal naprogramovaný vo Foxpro a priamo z databáz účtovníctva som počítal cenu. Pre spočítanie položiek som mal filter pre sumy MENEJ AKO 20, ktoré som do výpočtu nezahŕňal. Ale bola to len marketingová finta nakoľko to celkovú cenu ovplyvnilo nepodstatne lebo v Book Keepri bol zápis 501,343/211 iba jedna položka zatiaľ čo v Omege sú to 3 položky a to je trochu rozdiel.

Zatiaľ ďakujem za pripomienky.

apo
poisonkatka
12.08.08,09:51
apsgroup
12.08.08,09:56
APO tvoj cennik vychadza z cennika ktory vytvoril Smith alebo su podstatne rozdiely?
Zoltán Kovács
12.08.08,09:57
APO tvoj cennik vychadza z cennika ktory vytvoril Smith alebo su podstatne rozdiely?

Apov cenník je nezávislý od cenníka v prieskume.
apo
13.08.08,16:42
Tabuľka, ktorú som dal na testovanie v podstate nie je cenníkom, je to kalkulačka na výpočet ceny a na porovnávanie rôznych cenníkov.

Tabuľka, ktorú som zvrejnil je len nástroj na určenie výslednej ceny. Konkrétny cenník je aj o tom ako si kto zadefinuje položku. Cena položky sa odvíja aj od metodiky pre vedenie účtovníctva.

My napríklad v JÚ tržbu z elektronickej pokladnice zaúčtujeme 1x za mesiac a to je hneď o 20 položiek do výpočtu menej oproti účtovníkovi, ktorý účtujde denne tržby z elektronickej pokladnice.

Drobné nákupy spájame do jednej pokladničnej operácie tak, že aj 10 až 20 drobných nákupov zaúčtujeme ako jednu položku, týmto spôsobom šetríme sebe robotu a pýtame viac za jednu položku.

V našom pripravovanom cenníku mám novú položku zachovanie čitateľnosti účtovných dokladov. Za 1 A4 budeme požadovať 5 SK. Je to dosť, ale 1 Sk je náklad na vyhotovenie a 4 Sk je náš čas čo strávime s ukladaním bločkov a ich lepením na miesto kde je fotokópia. Je naším záujmom, aby so to každý zabezpečil sám, my nie sme kopírovacia služba aj keď máme profesionálne zariadenie.

Klientom neúčtujeme za podanie dokumentov na DÚ a poisťovne.

Takže výsledná suma ku ktorej sa dopracujeme v dohode s klientom je ovplyvnená rôznymi vplyvmi.

S jedným klientom na jeho návrh sme začali fakturovať 2% z jeho fakturácie. Podľa cenníka si len kontrolujem či náhodou neprerábame. V roku 2007 začali jeho tržby klesať a mzdové výdavky rásť. To bol signál, aby som prepočítal cenu a dohodli sme paušál. Na moje prekvapenie a radosť nášho klienta fakturácia za rok 2007 ako celok podľa paušálu sa stretla s 2% jeho fakturácie. Boli sme spokojní obidvaja. Takže cena sa dá tvoriť ozaj rôzne.

Dva linky na aktuálne cenníky z web stránok z predchádzajúceho príspevku sú tiež poučné, každý je dosť rozdielny a budem uvažovať niektoré prvky zapracovať do nášho cenníka. Definitívny cenník potom bude prístupný na našej web stránke.


Pozdravujem

apo
m.hladka
16.08.08,10:41
Vidím, kým som bola na dovo, že sa začína okolo cenníka zase rozmýšľať. To som naozaj veľmi rada. Preštudovala som si narýchlo Vaše príspevky a súhlasím s "apom" aj "smithom".
Smith sa nadrel na cenníkoch a dosť v náročnom období, preto by som bola rada, keby svoje cenníky mohol ďalej zdokonaľovať na základe Vašich pripomienok.
Apo má dobrý nápad so svojou "cenníkovou kalkulačkou", ak som dobre pochopila. Ja by som navrhla ju vylepšiť s doplnením (rozšírením) o kolonky v eurách, pretože o chvíľu budeme musieť urobiť cenník už len v eurách. Na základe tejto cenníkovej kalkulačky by sme videli, pochopili (teda aj naši klienti), ako to bude vyzerať.
apo
16.08.08,10:55
Môžem zavesiť verziu aj v Euro. Urobil som to jednoduchým prepočítaním jednotkovej ceny.

v Kalkulačke je zadaná cena napríklad 30 Sk. Bunku s touto cenou som upravil nasledovne: =round(30/30.126,2)

To je sila Exelu, že po takejto malej úprave sa cenník upraví na Euro šup šup.

Pozdravujem.

apo
apo
16.08.08,11:25
Kalkulačka je upravená univerzálne pre menu SKK alebo Euro podľa zadanej meny. Zmena je citlivá na reťazec "Euro"

Kalkulačka je v príspevku č. 622

apo
m.hladka
16.08.08,12:25
Pozriem sa, či budem tomu vedieť rozumieť, ja nie som expert na Excel. Idem na to - 622.
m.hladka
16.08.08,19:19
Dlho mi trvalo, kým som to pochopila.
Ale tým mzdám vôbec nerozumiem.
JU a PU je vlastne samostane kalkulovaná cena za účt. práce. Prečo mzdy sa neberú tiež ako samostatne kalkulovaná cena?
Napr. Firma vedie PU, ktorej robím účtovníctvo, dohodnem cenu za vedenie účtovníctva. Tá istá firma má jedného zamestnanca. Dohodnem cenu za mzdy. Veď musím spracovať komplet personalistiku a mzdy a následne práce súvisiace s tým (výkazy atď.). Alebo napr. nebudem mu ja spracovávať účtovníctvo, ale len mzdovú agendu, potom to vychádza, že pracujem zadara?
Alebo som to nepochopila dobre?
Ak robím JU+mzdy, alebo PU+mzdy, je to vlastne dva v jednom, tak aj cena by mala byť dva v jednom.
Rozalka
16.08.08,19:24
Ak robím JU+mzdy, alebo PU+mzdy, je to vlastne dva v jednom, tak aj cena by mala byť dva v jednom.
Súhlasím, veď mzdy sú tak náročná agenda, že to nemôže byť, ako píšeš "zadara"
apo
16.08.08,21:44
Dlho mi trvalo, kým som to pochopila.
Ale tým mzdám vôbec nerozumiem.
JU a PU je vlastne samostane kalkulovaná cena za účt. práce. Prečo mzdy sa neberú tiež ako samostatne kalkulovaná cena?
Napr. Firma vedie PU, ktorej robím účtovníctvo, dohodnem cenu za vedenie účtovníctva. Tá istá firma má jedného zamestnanca. Dohodnem cenu za mzdy. Veď musím spracovať komplet personalistiku a mzdy a následne práce súvisiace s tým (výkazy atď.). Alebo napr. nebudem mu ja spracovávať účtovníctvo, ale len mzdovú agendu, potom to vychádza, že pracujem zadara?
Alebo som to nepochopila dobre?
Ak robím JU+mzdy, alebo PU+mzdy, je to vlastne dva v jednom, tak aj cena by mala byť dva v jednom.

Neviem či reaguješ na moje príspevky kde polemizujem na tému aj odmena za spracovanie miezd.

Ja som práve mal pocit, že mzdy robím zadara, lebo som mal nadhodnotený cenník a keď som sa podľa položiek z účtovníctva dopracoval na prijateľnú sumu tak som cenu dohodol.

Preto chcem znížiť cenu za položku pre výpočet ceny za vedenie účtovníctva a aj pri paušálnej sadzbe mať dve položky vo faktúre, jedna za účtovníctvo a druhá za spracovanie miezd.

Mám snahu dopracovať sa k cenníku za ktorým si budem stáť a prípadnú korekciu urobím iba za ozaj slušne pripravované vstupné údaje a prirážku za ozaj náročné účtovníctvo.


Pri kalkulácii ceny za mzdy som dospek k záveru, že by som mal mať dve ceny za jednu výplatnú pásku podľa toho či ide úhrada miezd na osobné účty zamestnancov, alebo jedným pokladničným dokladom pre všetkých pracovníkov za mesiac. Zdôvodnil som to tým, že predpisy do evidencie záväzkov urobí soft bez nášho opakovaného pričinenia a necháme si to zaplatiť v účtovníctve, týmto spôsobom sa mzda predraží ak ide na osobné účty.


Zatiaľ toľko.

apo
m.hladka
17.08.08,08:01
Áno, prečítala som vaše polemiky so smithom.Veď práve to nechápem, prečo chceš znížovať cenu za účto, aby si mohol zvýšiť cenu za mzdy. Viem, že sa to nedá, keď roky robíš nejakého klienta, aby si mu teraz dvíhal cenu za mzdy a presviedčal ho, že tak je to spravodlvejšie. Ja som jednému klientovi štvrťročne dvíhala cenu, aby som sa dostala na úroveň dnešnej približnej kalkulácie a aby to on nepociťoval ako narazovo zvýšenie ceny. A súhlasil.
Viem, že sa to všetkým nedá, ale práve preto potrebujeme rozumný jednotný cenník, ktorý sa bude robiť na základe nejakej srpávnej kalkulácie. Ešte nás čaká dlhá debata, pretože nie všetci sa zapájajú do diskusie, čo je na škodu nás všetkých. Potrebujeme veľa postrehov a pripomienok.
apo
17.08.08,10:11
Jasné,
vyjednávanie ceny je kus diplomacie. Veľmi ťažko sa to robí u dlhoročných klientov ku ktorým sme si vytvorili viac menej priateľský vzťah a niekoľko rokov sme nedvíhali cenu napriek tomu, že počet dokladov rástol, do určitej miery sme niektorých mladých klientov sponzorovali.

apo
m.hladka
17.08.08,11:40
Jasné,
vyjednávanie ceny kus diplomacie. Veľmi ťažko sa to robí u dlhoročných klientov ku ktorým sme si vytvorili viac menej priateľský vzťah a niekoľko rokov sme nedvíhali cenu napriek tomu, že počet dokladov rástol, do určitej miery sme niektorých mladých klientov sponzorovali.

apo
Presne tak, a aj napriek tomu som si s dlhoročnými klientmi nikdy nepotýkala, ale držala a držím si istý odstup, aj keď niekedy strácam určitý čas pokecom s nimi. Ale aj to treba, no s mierou, aby to zas nezneužili a neprestali platiť.
Iwett
17.08.08,12:13
Ja som toho názoru, nezáleží od toho, či si človek tyká, či netyká, záleží od konkrétneho človeka....poznám ľudí, s ktorými si tykám, vždy sú slušní, zaplatia... A poznala som človeka, čo som si ani nepotykala, ani nespriatelila a nezaplatil...našťastie, len jeden... Všetko závisí od charakteru a človeka ako takého.... Ľudia sa nemenia.;)
Stefan2005
28.08.08,15:03
mimotemy ale na zaujímavý údaj som natrafil na http://tvojepeniaze.pravda.sk/je-kanada-zaslubena-zem-ako-pre-koho-d6k-/sk_pludia.asp?c=A080828_134349_sk_pludia_p01 :

Profesia Priemerná hodinová mzda

Predavač 12 CAD ..... 236 Sk
Účtovník 16 CAD ..... 315 Sk
Vodič 19 CAD ..... 374 Sk
Inštalatér 22 CAD ..... 433 Sk
Sociálny pracovník 28 CAD ..... 551 Sk
Architekt 26 CAD ..... 511 Sk
Zdravotná sestra 27 CAD ..... 531 Sk
Právnik 35 CAD ..... 688 Sk
Počítačový inžinier 41 CAD ..... 806 Sk
Zubár 60 CAD ..... 1180 Sk

Ako vidieť z priloženej tabuľky, aj vo vyspelých a bohatých ekonomikách to nemajú účtovníci na ružiach ustlané - aspoň čo sa týka ohodnotenia spoločenského významu ich práce.

P.S. Darmo formatujem, nedarí sa to...
Betina2
09.09.08,11:00
Ale treba vidieť aj druhú stránku Kanady, a tou sú mesačné výdavky (citujem z odkazovaného článku):

Priemerné týždenné výdavky v Kanade
CAD SKK
Týždenné výdaje na stravu, vrátane reštaurácií 123,76/2 433 Sk
Mäso 17,34 /341 Sk
Ryby a morské produkty 2,81 /55 Sk
Mliečne výrobky a vajcia 12,68 /249 Sk
Pekárenské a iné obilninové výrobky 12,51 /246 Sk
Ovocie a orechy 9,82 /193 Sk
Zelenina 8,67 /170 Sk
Cukor 3,02 /59 Sk
Káva a čaj 1,41 /28 Sk
Tuky a oleje 1,03 /20 Sk
Nealkoholické nápoje 3,39 /67 Sk
Kurz SKK/CAD 19,663, zaokrúhlené na celé koruny
(v súčte 1428,- bez reštaurácie), čo je mesačne 5712,- a reštaurácie nemusím + DPH = 6797 mesačne.

Priemerné maloobchodné ceny
CAD SKK
Steak, 1 kg 11,86 /233 Sk
Kurča, 1kg 6,11 /120 Sk
Mlieko, 1 l 2,07 /41 Sk
Maslo, 454 g 4,28 /84 Sk
Vajcia, tucet 2,59 /51 Sk
Špagety, 500 g 1,50 /29 Sk
Múka, 2.5 kg 5,20 /102 Sk
Jablká, 1 kg 3,38 /66 Sk
Pomarančový džús, 1 l 3,63 /71 Sk
Šampón, 300 ml 3,04 /60 Sk
Zubná pasta 1,31 /26 Sk
Cigarety 7,80 /153 Sk
Benzín (štandardný 87 oktánový), 1 l 1,36 /27 Sk
(Tabuľku maloobchodných cien treba brať naozaj ako priemer. Aj tu platí, že kvalitnejšie výrobky stoja omnoho viac.)
Uvedené ceny (okrem benzínu) sú bez dane

U nás predsa na stravu pre 3-člennú rodinu mesačne miniem tak či tak aspoň 7-8 tisíc, plus nájom 6000 + energie 2000 + telefóny+net + služby + škôlka/škola + cestovné/benzín + lekár a lieky + ........ no mne to vychádza tak, že u nás je pomer príjem/výdaj s ohľadom na profesijné a odborné nároky oveľa oveľa nepriaznivejší. :mad:
A navyše, nemám dojem, že v Kanade (alebo aj inde) novelizujú zákony 6-8 krát ročne, niekedy aj viac a že u nich účtovník ovláda okolo 10 zákonov, spracováva celú daňovú problematiku, robí poradenstvo a má taký široký rozsah ako u nás.
Podľa mojich info v Rakúsku alebo v Nemecku sa príjem účtovníka-ekonóma pohybuje do 3000 EUR/mes. bežne. Darmo, je tam iná kultúra podnikania a celkového prístupu k hodnoteniu práce.
Tak a teraz porovnávajte.
otázka
09.09.08,11:24
Ja by som chcela poprosiť, aby sa v cenníku myslelo a zahrnulo do neho aj RZZP a vyhotovenie DP s paušálnymi výdajmi (samozrejme aj spracovanie účtovnej agendy, nie len vyplnenie DP).
apo
03.10.08,08:17
Do diskusie o cene dávam tento podnet.

Aký by mohol byť pomer medzi cenou za vedenie účtovníctva a cenou za audit.

Vychádzajme z ceny auditu 100 tisíc Sk.
V cene auditu je zahrnuté:
- vykonanie auditu účtovnej závierky v dvoch základných fázach, a to predbežný audit za časť roku a druhá fáza auditu pozostáva v prípade požiadaviek krátko pred podaním daňového priznania a záverečná časť niekedy pred konaním valného zhromaždenia tak, aby spoločnosť splnila požiadavky obchodného registra.
- V cene je tiež telefonické, resp. e-mailové poradenstvo v priebehu auditovaného roka.

Predpokladám, že auditori majú zhodný alebo podobný kalkulačný vzorec vychádzajúci z obratu, aktív, počtu dokladov a počtu zamestnancov.

Pozdravujem.

apo
m.hladka
04.10.08,08:04
Je to veľmi dobrý postreh.
Už som opravovala účtovanie po audite jednej firme, bolo to v roku 2001. Robila to bratislavská aud. firma pre KE firmu a bola tam slušná cena za audit. Samozrejme, že firma v KE musela opravovať potom chyby v účtovníctve, na ktoré audítorská firma poukázala. Tak ma na tu prácu najali, bola to riadna fuška. Musela som zamestnať ešte dve pracovníčky, aby som to zvládla, lebo to bolo dosť náročné. Čo som tým chcela povedať? Len to, že auditorská práca je trochu odlišná, ona už kontroluje hotové účtovníctvo, (nechcem napísať len skontroluje) ale kontroluje a hľadá chyby, je to tiež náročné. Samozrejme tiež musia ovládať všetky zákony atď. ako účtovník - ekonóm. Práca účtovníka, je o to náročnejšia, že musí spracovávať doklady a to je síce tiež náročné ale podhodnotené a neocenené. Preto neviem, či účtovná firma sa môže porovnávať s audítorskou firmou, ale dalo by sa o tom diskutovať.
A neviem, či by nás niekto zaplatil tak, ako audítorov!
Jedine, čo má teší na tom audite je to, že skontroluje moju prácu a na základe toho viem, že ako pracujem.
apo
04.10.08,10:50
Začnem tým čo som sa dozvedel napríklad o Nórsku.
Podľa vyjadrenia nórskeho podnikateľa je u nás podnikanie ešte pomerne lacné. V Nórsku je audit povinný asi pre všetky právnické osoby, okrem toho sú povinné úkony, ktoré zatiaľ naše živnostenské komory odrážajú a aj povinnosti, ktoré vyšli v zákonoch sa odkladajú, alebo sa zúžia na menší počet podnikateľských subjektov. Je to určite len do nejakého čase. Vstup do EÚ nám bude pravidlá pritvrdzovať.

Takže audit je drahý a jeho cena je viac menej stanovená pravidlami komory auditorov. V niektorých príspevkoch v Porade boli uvedené prístupy auditu, ktoré účtovnú jednotku nepotisli dopredu, nič im nedali okrem toho, že za audit zaplatili. Ja som našiel auditorskú firmu ktorá dáva záruku, že bude aj prínosom pre zlepšenie práce pri vedení účtovníctva. Verím, že to čo sa mne nepodarilo presadiť u môjho klienta sa podarí pod tlakom auditu a že budem mať aj ja lepší život ako účtovník.

Zatiaľ je moja cena 2,4 násobkom ceny auditu pričom ak by bola 3 násobkom bol by som v kalkulácii podľa môjho cenníku akurát. To čo mi chýba do ceny je samostatne faktúrovanie za spracovanie miezd.

Takže môj návrh na pomer ceny za účtovníctvo a auditu, ktorý bude aj poradenskou službou je 3:1.

Buďme trochu konkrétnejší.
My hľadáme optimálnu cenu a auditori ju majú. Porovaním cien sa môžeme dopracovať aj k optimálnej cene za účtové služby.

Pozdravujem.

apo
m.hladka
04.10.08,11:06
Medzi nami je veľa účtovníkov, ktorí sa boja pýtať si za prácu primeranú cenu. Nepochopili sme, nebudem sa vylučovať, že naša práca je ako práca iných, teda murára, klampiara, obchodníka, finančníka, audítora, politika atď.
Napr.: Ak si kúpim v obchode 1 rohlík, a bez frflania ho zaplatím, lebo som hladná a nemôžem ostať dlžná ani 10 hal., lebo mi ho nepredajú, tak aj svoju prácu nemôžem predávať za polovičnú cenu, alebo pod cenu. To je každému jasné. Ale už menej je jasné, že aj naše služby sú v podstate ako ten rohlík.
m.h.
Iwett
21.10.08,14:31
Dobrý podvečer, chcela by som sa spýtať, ceny v cenníku sú určené pre doklady nenalepené, nevypísané. Mohli by ste mi poradiť ako postupujete v takom prípade, keď zákazník Vám donesie polepené a povypisované doklady. Ale naozaj dobre, pekne poukladané. Ušetrí mi to naozaj veľa času. Koľko cca % z ceny dáte dole, alebo cca za položku za také pekne poukladané doklady beriete?
apo
21.10.08,14:46
Pre Iwett,

také doklady ako hovoríš by mali nosiť všetci. Ale urobil som jednému zákazníkovi dobrú cenu ak donesie riadne vypísané všetky doklady, lebo stenali na vysokú cenu. Stenú každý rok a každý rok sú na tom lepšie. Ako super perlička bolo keď som im oznámil cenu pre rok 2008, sa oni sa ohradili že som povedal, že 12 rokov nebudem meniť cenu. No ja som mohol povedať iba 12 mesiacov. Keď je niekto skúpy tak je skúpy.

Záver:
Dávaj iba prirážku k cene za donesený šalát v igelitke.

apo
Jana Acsová
21.10.08,14:46
Dobrý podvečer, chcela by som sa spýtať, ceny v cenníku sú určené pre doklady nenalepené, nevypísané. Mohli by ste mi poradiť ako postupujete v takom prípade, keď zákazník Vám donesie polepené a povypisované doklady. Ale naozaj dobre, pekne poukladané. Ušetrí mi to naozaj veľa času. Koľko cca % z ceny dáte dole, alebo cca za položku za také pekne poukladané doklady beriete?U nás sa riadime tak, že máme stanovenú cenu iba v prípade, že doklady triedime. Inak do ceny túto službu nepremietame. Stanovenie ceny za triedenie je možné odporučiť napr. hodinovou sadzbou x počet hodín (vieme si stanoviť, koľko hodín strávime triedením). Je to individuálne a podľa môjho názoru to nie je možné paušalizovať. Závisí to od rozsahu účtovníctva a teda počtu hodín strávených nad dokladmi pred samotným zahájením účtovania.
Iwett
21.10.08,14:54
Ďakujem Vám obom za odpovede. Aj keď som trochu z toho v šoku.:eek: Mne nikto až na jednu poriadnu osobu nedoniesol doklady tak polepené a povypisované... ale v igelitke, alebo v krabici. A cenník som používala na také igelitkové spracovávanie. A zdá sa mi to veľmi nespravodlivé k tej osôbke, ktorá mi to priniesla povypisované, polepené... Takže ako som pochopila, musím svoj cenník upraviť neporiadnikom smerom hore. Ojoj, to bude kriku.:rolleyes: To naozaj máte takých zákazníkoch poriadnych všetci okrem mňa??:rolleyes:
apo
21.10.08,15:20
Nie všetci nie sú takí poriadni. Ale u veľkých klientov, ktorí majú desiatky faktúr mesačne som zaviedol teraz taký systém, že mi nosia došlé faktúry nimi očíslované a donesú mi len oxeroxované kópie. Všetky nákupy hradené platobnou kartou musia byť zoradené skopírované na A4, nelepené a odkontrolované na bežný účet, pre stratatené bločky musia vypísať záväzkok, ktorý účtujem ako pohľadávku voči zamestnancom. Takýchto nákupv je vyše 200 každý mesiac. Kým som nezaviedol tento systém tak som to triedil jeden celý deň ja a veľa bločkov chýbalo. Teraz to triedia oni a chýbajú im tak 2 a ž 3 doklady za mesiac.

Poriadok musí byť, a my im ho robiť nemôžeme lebo to nedocenia a nezaplatia.

apo
Jana Acsová
21.10.08,15:26
To naozaj máte takých zákazníkoch poriadnych všetci okrem mňa??:rolleyes:Nie :)
katka s.
21.10.08,15:53
Väčšina z nás má takých neporiadnych ako ty.:confused:
Iwett
21.10.08,16:12
Tak to som rada, že nie som sama,:D Vrátim sa k pôvodnej otázke, ceny z cenníka, ktorý používate, máte stanovené. Nevie mi nikto povedať aká časť z tvorby ceny je vypísanie a zalepenie dokladu?
Ja už som si stanovila aký-taký cenník a chcela by som zohľadniť v ňom toto a naozaj neviem akú časť z položky. Napr. igelitkoví cca 25,- /pol, a tí, čo majú pekne polepené cca 20? Alebo 15 a 30? Alebo 20 a 21? Akým pomerom by sa to dalo zohľadniť?
liba2
21.10.08,16:51
Napr.:
ak hodinu svojej práce si ceníš na 200 Sk, a nelepením dokladov si ušetrila napr. 2 hod. času, tak môžeš dať paušálnu zľavu 400 Sk.
Chcem tým povedať, že výška zľavy sa nemusí odvíjať od jednotkovej ceny spracovania dokladu. Klient určite rád prijme akúkoľvek zľavu bez ďalšieho vyzvedania = poteší sa. :)
Iwett
21.10.08,17:04
Ďakujem za odpoveď, ja som to chcela vedieť tak pre seba, lebo si to neviem určiť akosi. Tak si len musím odstopovať, nech uvidím, koľko času tomu venujem.:)
apo
21.10.08,18:28
Pre Ivett.

Niekoľko rokov sme fungovali tak, že k DPH sme nahádzali do účtovníctva iba položky z ktorých sa počítala DPH. Neúčtovali sme banky, ani úhrady faktúr v hotovosti a všetko sme stíhali s vyplazeným jazykom.

Podarilo sa nám zbaviť sa klientov, ktorí boli mimoriadne náročný na spracovanie, ich bankové výpisy bol jeden bordel, nakupovali cez internet nedávali ku tomu žiadne doklady o predpisoch a veľa zahraničia ešte pred rokom 2004. Na týchto klientoch sme sa naučili čo musíme požadovať od tých ktorí našťastie prišli miesto nich. Mali sme väčší podiel štvrťročných platcov DPH oproti mesačným.

Zároveň sme vymenili softvér za Pohodu. Zmenil sa pomer štvrťročných a mesačných klientov, to znamená, že sú to väčšie účtovníctva a v pohode s Pohodou ku DPH máme zaúčtované komplet všetko. Od klientov vyžadujeme lepšiu prípravu dokladov.

Berieme za spracovanie účtovníctva rovnaké peniaze už niekoľko rokov.

Takže dobrá rada je v tom, že netreba sa báť od klientov vyžadovať štábnu kultúru. Pri malých klientoch nezáleží či to donesú extra usporiadané, skôr aby tam bolo všetko.

apo
LUCIAPAC
26.10.08,07:12
Ahojte každý sa pýta, tak aj ja. Vie mi niekto povedať, koľko by zobral za s.r.o. mes. platca dph, kazdý Q. pribezna uzáv.do banky, 3 pobocky, 12 tis doslych fa/rok, 3 tis vyst ktoré nahadzujem, pokladňa 4 tis dokladov, inter. dokl 400/ročne, 10 zamestancov, bankove vypisy denne cca 35 poloziek vychádza to cca 55 tis riadkov v peň, som zamestnanec :mee:ďakujem za akýkoľvek komentár
apo
26.10.08,08:36
Za účtovníctvo je to mesačne 45.078 Sk.

Kalkuloval som pre doklady takéto počty riadkov:
Faktúry 2
Pokladňa 1,2
Interné doklady 3 (ja mám priemer 3,2 riadky)
Banku som rátal 35x250= 8.750 riadkov za rok

Za rok 40.430 riadkov
mesiac 3.369

Za mzdy navyše 200 Sk za jednu výplatnú pásku ak sa mzdy vyplácajú na osobné účty, ak jedným pokladničným dokladom tak 300 SK.

Okrem toho musíš kalkulovať či robíš iba výpočet mzdy, alebo aj spracovávaš podklady z ktorých sa dopracuješ k hrubej mzde zamestnanca, ďalej či robíš aj pokladníčku, alebo len účtuješ pokladničné doklady.

Ja som kalkuloval tú jednouchšiu možnosť, že dostaneš vyčíslenú hrubú mzdu a pokladníčku nerobíš.

Takže za mzdy 2.000, respektíve 3.000 plus k horeuvedenej sume.

Tabuľka v ktorej so robil prepočet je v tejto porade môžeš skúšať iné varianty.

Pozdravujem.

apo
Jana Acsová
26.10.08,08:55
Pri internom spracovaní účtovníctva nie je zamestnancova ani stolička, na ktorej sedí, ani papier, na ktorý píše, bez zodpovednosti za chod podniku a zákazky ...

Pri ohodnotení pracovnej sily (zamestnanca) odporúčam vychádzať:
- z funkcie (pracovného zaradenia),
- zodpovednosti,
- priemernej mzdy na Slovensku,
- charakteru práce a jej ohodnotenia v iných podnikoch podobného zamerania a podobne.

Nepredpokladám možnosť porovnania s externým spracovaním. V národnom hospodárstve existujú porovnateľné ukazovatele a aj v menšom medzi podnikmi. Výšku ohodnotenia je možné porovnať napríklad s pracovnými ponukami iných zamestnávateľov a podobne.

P.S.:
Osoba, ktorá sama seba hodnotí, nemá objektívny pohľad na vec. Na druhej strane ona je hnacím motorom svojho ďalšieho postupu. Ten však závisí od toho, čo za to: aj zo strany zamestnanca (schopnosti), aj zo strany zamestnávateľa (ohodnotenie). Mzda je vec dohody, rovnako ako cena dodanej služby.

Porovnávať však interné účtovníctvo s externým podľa môjho názoru nie je možné.
Jana Acsová
26.10.08,09:00
Pri internom spracovaní účtovníctva nie je zamestnancova ani stolička, na ktorej sedí, ani papier, na ktorý píše, bez zodpovednosti za chod podniku a zákazky ...
V tomto prípade naznačujem, že externé spracovanie je spojené s inou réžiou a zodpovednosťou. Ak sa má účtovníctvo vykonávať zodpovedne a so všetkých, čo s tým súvisí, réžia sa šplhá vysoko. A tá je obsiahnutá v cene položky za externé spracovanie. Preto sa podľa môjho názoru jedná o porovnávanie neporovnateľného.
LUCIAPAC
26.10.08,10:05
Za účtovníctvo je to mesačne 45.078 Sk.

Kalkuloval som pre doklady takéto počty riadkov:
Faktúry 2
Pokladňa 1,2
Interné doklady 3 (ja mám priemer 3,2 riadky)
Banku som rátal 35x250= 8.750 riadkov za rok

Za rok 40.430 riadkov
mesiac 3.369

Za mzdy navyše 200 Sk za jednu výplatnú pásku ak sa mzdy vyplácajú na osobné účty, ak jedným pokladničným dokladom tak 300 SK.

Okrem toho musíš kalkulovať či robíš iba výpočet mzdy, alebo aj spracovávaš podklady z ktorých sa dopracuješ k hrubej mzde zamestnanca, ďalej či robíš aj pokladníčku, alebo len účtuješ pokladničné doklady.

Ja som kalkuloval tú jednouchšiu možnosť, že dostaneš vyčíslenú hrubú mzdu a pokladníčku nerobíš.

Takže za mzdy 2.000, respektíve 3.000 plus k horeuvedenej sume.

Tabuľka v ktorej so robil prepočet je v tejto porade môžeš skúšať iné varianty.

Pozdravujem.

apo
Ďakujem za odpoveď pointa celého je, že nadriadený je svokor a podľa celej rodinky ja nič nerobím aspoň mám ten poci, že to tak nie je
LUCIAPAC
26.10.08,10:13
V tomto prípade naznačujem, že externé spracovanie je spojené s inou réžiou a zodpovednosťou. Ak sa má účtovníctvo vykonávať zodpovedne a so všetkých, čo s tým súvisí, réžia sa šplhá vysoko. A tá je obsiahnutá v cene položky za externé spracovanie. Preto sa podľa môjho názoru jedná o porovnávanie neporovnateľného.
u mňa je to trochu iné pc som si kúpila sama, lebo podľa svokra mi stačí aj 486 ak si ešte pamatáte čo to je a bežné pomôcky okrem papiera do tlačiarne, upgradu programu a nejakého toho školenie si platím sama je to trochu komplikované ale aj tak ďakujem za odpoveď:)
Stefan2005
26.10.08,16:59
... lebo podľa svokra mi stačí aj 486...

... autorom takýchto "skvelých myšlienok" nemožno oponovať, a samozrejme sa neoplatí viesť ani zmysluplnú diskusiu... Je síce pravda, že hlavnú knihu alebo peňažný denník vyhotovíte i na tej 486 v nejakom DOS programe, ale ... proste chcel som napísať niečo, lenže je to bezpredmetné - kto nepochopí nutnosť držať krok s vývojom v oblasti informačných technológií aj pri spracovaní účtovníctva... :eek::eek::eek:
Ak nemám variabilné a modifikovateľné výstupu zo svojho účtovníctva, on-line prístup ku svojim účtom, vypadne na pol dňa internet - tak sa cítim taký polovičný, nesvoj, neviem kde čo mám - a keď nebodaj nenaštartuje PC - to je už hotová pohroma...

Viem, že je to mimo témy, ale žiaľ aj vo svojom okolí stretávam takýchto ľudí - o PC, internete vedia toľko, že sú, dokonca ani mobily nemajú... Sú to svojim spôsobom šťastní ľudia - nezaťažení dobou... Ale ak im poviem, že nový sofvér si vyžaduje aj nový, výkonnejší počítač, tak to akceptujú. Trvať na 486 v dnešnej dobe - no proste no comment...
Johanka
26.10.08,17:22
Ahojte každý sa pýta, tak aj ja. Vie mi niekto povedať, koľko by zobral za s.r.o. mes. platca dph, kazdý Q. pribezna uzáv.do banky, 3 pobocky, 12 tis doslych fa/rok, 3 tis vyst ktoré nahadzujem, pokladňa 4 tis dokladov, inter. dokl 400/ročne, 10 zamestancov, bankove vypisy denne cca 35 poloziek vychádza to cca 55 tis riadkov v peň, som zamestnanec :mee:ďakujem za akýkoľvek komentár


u mňa je to trochu iné pc som si kúpila sama, lebo podľa svokra mi stačí aj 486 ak si ešte pamatáte čo to je a bežné pomôcky okrem papiera do tlačiarne, upgradu programu a nejakého toho školenie si platím sama je to trochu komplikované ale aj tak ďakujem za odpoveď:)
Ak teda môžem akýkoľvek komentár, tak si dovolím otázku - si od svokra nejako mimoriadne závislá ??? Toto nie je "trocha" komplikované, mne to pripadá ako vydieranie. Neviem, čo za tým je, ale toto je nejaké čudné zamestnanie:rolleyes:.
apo
27.10.08,01:44
Pri internom spracovaní účtovníctva nie je zamestnancova ani stolička, na ktorej sedí, ani papier, na ktorý píše, bez zodpovednosti za chod podniku a zákazky ...



Áno s Vaším príspevkom je možné len súhlasiť. Ocenenie závislej práce a práce na vlastnú zodpovednosť je niečo celkom iné. Na druhej strane len málokde v závislej činnosti robí človek len to čo je jeho náplňou.

Ja som pri požiadavke na kalkuláciu ceny vychádzal z predpokladu, že sa rozhoduje či má ísť na voľnú nohu, alebo zostať v závislej činnosti.

Zároveň som dal do priestoru konkrétnu kalkuláciu ceny. V tejto téme je toho veľmi veľa popísané, čaká sa na vypracovaný hotový cenník. Konkrétny výpočet za vzorku spracovaných údajov sa akosi hanbíme zverejniť. Obecný cenník bude k ničomu keď nebude porovnávaný s výpočtami na zhodnej vzorke údajov.

Pozdravujem.

apo
m.hladka
27.10.08,07:27
Konkrétny výpočet za vzorku spracovaných údajov sa akosi hanbíme zverejniť. Obecný cenník bude k ničomu keď nebude porovnávaný s výpočtami na zhodnej vzorke údajov.
Pozdravujem.
apo
To nie je o hanbe, ale o tom, že si niektorí myslia, že robia pod cenu a tí druhí, že sa im vysmejú, a naopak.

Tá vzorka údajov prebehla, ale vie o nej len "smith" a myslím si, že by to tak malo aj ostať. Z tejto vzorky vychádzal a spracoval veľmi kvalitné cenníky (teda na tú dobu). Čas beží a potrebujeme nové cenníky, len by sme sa mali ujednotiť, či jeden pre celé Slovensko alebo po krajoch.
Ja som za "Jednotný cenník pre celé Slovensko", z ktorého sa bude dať vychádzať podľa potrebných služieb.
mh
apo
27.10.08,08:26
Zatiaľ cenníky od "smitha" som nepoužil ako porovnávací nástroj nakoľko k týmto cenníkom som nenašiel definíciu mernej jednotky.

Ak si nazrieš do výpočtu pre "luciapac" tak tam nájdeš informáciu ako sa počítala cena.

Merná jednotka je definícia položky a bez tejto definície je každý cenník použiteľný, ale nebude obecne platný. Podľa toho istého cenníka bez definície položky niekto bude robiť veľmi draho a niekto veľmi lacno.

Ešte doplním. Prvý výstup od "smitha" je veľmi cenný nakoľko urobil priemery z toho čo sme mu naposielali, on viac spraviť nemohol ako urobiť presné výpočty z nie celkom porovnateľných vstupov. Teraz musí nastúpiť druhá etapa a cenníky DOLADIŤ podľa jednotných pravidiel.

To jednotné pravidlo bude definícia mernej jednotky. Ak bude merná jednotka napríklad faktúra musíme vedieť či je to jedna položka, alebo minimálne dve položky, u niektorej firmy to môže byť v priemere 2,5 položky.

apo
apo
27.10.08,10:24
Ešte jeden doplnok.
Keď bude ku cenníku zadefinované čo je položka, potom si každý kto cenník bude mať záujem aplikovať pri stanovení ceny prepočíta svoje údaje.

Pri výpočte ceny sa bude riadiť:
- počtom zápisov v denníku
- alebo počtom zápisov v evidencii dokladov, teda počtom faktúr, počtom pokladničných dokladov, počtom riadkov pri účtovaní bankového výpisu, počtom interných dokladov a čo ešte môže prísť do úvahy aká iná evidencia účtovných dokladov.

Až cenník s definíciou položky bude použiteľný obecne ako základ pre výpočet ceny za účtovné služby a ja stále čakám na túto definiciu, aby som vedel porovnať svoj cenník so "smitovými" cenníkmi. Nakoniec som dal k dispozícii kalkulačku na výpočet ceny.
apo
Tinika
14.11.08,08:48
Dobrý den, chcela by som sa poradiť, mám novú klientku dohodli sme sa v pohode na platbe, ale mam pocit ze som si pýtala málo. Má 4 leasingy, 3 účty, 1 úverový, faktúry tak 200 ročne prijaté, neviem koľko vystavené. Ďakujem za rady
apo
14.11.08,13:21
V príspevku č. 622 je kalkulačka, môžeš si testovať optimálnu cenu.

apo
Tinika
14.11.08,15:36
V príspevku č. 622 je kalkulačka, môžeš si testovať optimálnu cenu.

apo

Dakujem
Tinika
14.11.08,15:47
Tak som to vyskúšala na jednom klientovi, ktorý je neplatca a má 274 zápisov. A správne mi vyšlo ze má platiť 6454 mesačne?? To fakt? Šak ja robim zadarmo.
apo
15.11.08,10:02
Ja potom ešte kontrolujem cenu prepočítaním na 1 hodinu. Pouvažuj koľko hodín si sedela nad účtovníctvom, ale nie len nahodenie dokladov, ale kým to celé vyparádiš tak aby to mohlo ísť na daňovú kontrolu.

Svoju cenu za hodinu zistíš tak, že Tvoju ročnú tržbu vydeľ 250 pracovnými dňami za rok, môžeš 250 dní ponížiť o 25 dní dovolenky a 10 dní pracovnej neschopnosti a takýmto prepočtom zistíš či máš dobrú cenu.

Parameter ročná tržba môže byť nie to čo utržíš, ale to čo potrebuješ, aby si mohla slušne žiť a mala si aj rezervu na nejakú pokutu na investovanie a tak.

apo
Magda14
27.11.08,10:44
Milí priatelia, veľmi mi pomáhajú vaše rady pri mojej práci, nakoľko nemám dlhé skúsenosti v práci účtovníctva. Prosím, poraďte mi, ako sa orientovať v stanovení odmeny pre môjho nového klienta /prevádzkoval predajňu bižutérie/za túto službu:
1. Požiadal ma a ja som mu skontrolovala účt.2007,robil si ho sám /JÚ v Alfe/-280 položiek,vypracovanie dodatočného RZZP na ktoré zabudol v posledných dňoch októbra,stihli sme aj zaplatil nedoplatok,má nedostatky v účt.-chýbajú DOBČ,zle zaradil os.auto nasledne nesprávne odpisy v jeho neprospech,chýba kniha jázd za 6 mesiacov,niektoré ďalšie doklady.
2. Ešte otázka - kupoval bižutériu z Ukrajiny a následne ju predával - je treba viesť sklad v JÚ? Nemám skúsenosti.

Ďakujem Magda
Magda14
27.11.08,15:35
Pomôže mi niekto? Prosíííím! Magda
apo
28.11.08,07:46
Na 675 príspevku máť kalkulačku na výpočet ceny. Zadaj tam svoje hodnoty a uvidíš ako to bude vychádzať.

apo
Magda14
28.11.08,19:52
Apo vďaka :-)
apo
30.11.08,18:40
Apo vďaka :-)

Rado sa stalo.

Pri tejto príležitosti vyzývam Poraďákov, ktorí otvorili tú populárnu tému, aby spravili finálny úkon:

Vydanie definície cenníkovej POLOŽKY.

Škoda, že dodané cenníky z ktorých sa vyhotovili priemerné regionálne cenníky neboli upravené na jednotne zadefinovanú cenníkovú položku. Smith mal pred sebou ťažkú úlohu pri spracovaní regionálnych cenníkov, ktoré zverejnil.

Predpokladám, že nie len ja neviem jednoznačne podľa zverejnených cenníkov porovnať cenu za služby nakoľko nie je jedno či položkou je faktúra, alebo počet súvzťažností na faktúre. U platičov DPH sú na faktúre minimálne dve položky. Takto pri faktúrach ak je cenník lineárny dôjde k 50% rozdielu v cene.

V tomto názore ma utvrdzujú vyjadrenia Poraďákov, ktorí použili kalkulačku na výpočet ceny, že robia zadarmo. Podľa mňa zadarmo nerobia, ale kalkulačka má nastavené ceny na počet súvzťažností, čiže jedna faktúra = minimálne dve položky.

Pozravujem účtovníkov, ktorí sa boja, že robia zadarmo.

apo
m.hladka
01.12.08,08:21
„Apo“, ďakujem za výzvu.

Definíciu cenníkovej položky, nie je podľa mňa, možné vyjadriť jednoznačne. Mali by sme sa vyjadriť viacerí a ujednotiť túto položku, pretože je tu viac názorov a podľa toho, kto to ako vníma, tak to potom prezentuje.

Podľa mňa, položka je jeden zápis - riadok v peňažnom denníku. Spracovanie dokladu, t.j. čas, manuálna práca skladania a triedenia dokladov, a ďalšie úkony pri práci k tejto položke.

Vyzývala som Poraďákov k postrehom k cenníka v praxi, ako by sa dal ešte "smithov" cenník vylepšiť. No, som rada, že na základe tvojej "kalkulačky na výpočet ceny" zistili niektorí Poradáci to, prečo som o tomto cenníku začala uvažovať a navrhla túto tému.

Ja osobne sa snažím už pripraviť nejaké podklady pre nový cenník s prechodom na eura, ale nechcem zasahovať do "smithovho" cenníka, takže čakám ešte na jeho vyjadrenie.

Bola by som rada, ak má niekto ešte nejaké nápady, postrehy sem s nimi. Je to pre nás.
apo
01.12.08,08:45
Som toho názoru, že vytvorenie jednotného cenníka s jednotne zadefinovanou položkou je cieľ, ktorý sa minie účinkom. Mnohí účtovníci si urobia svoj cenník, alebo pozrú na hŕbku dokladov a dohodnú cenu len tak od oka.

Ale je dôležité mať možnosť porovnať svoju cenu na nejaký vzor. A tento VZOR by mal mať DEFINÍCIU položky.

Každý kto bude mať záujem porovnať svoju cenu so vzorovým cenníkom, alebo sa vzorovým cenníkom aj riadiť si svoje položky prepočíta na položku zo vzorového cenníka.

Totiž definíciu svojej položky si každý účtovník zvolí podľa softvéru, ktorý používa.

Keď som účtoval pod Book Keeprom položka bola faktúra. Teraz v Pohode je položkou jedna súvzťažnosť. V obidvoch prípadoch počet položiek zistím pohľadom na koniec účtovného denníka.

Takže definícia položky je dôležitá nie pre určenie novej ceny, ale pre správne vyhodnotenie vydaných regionálnych cenníkov. Každý účtovník si sám zadefinuje čo je jeho položka.

Aspoň takto to vidím ja.

apo
jaja99
01.12.08,17:30
pre mňa je v PÚ:
Za položku sa považuje jeden riadok v účtovnom denníku

v JÚ:
Za položku sa považuje jeden riadok v peňažnom denníku a jeden riadok v evidencii došlých faktúr, vyšlých faktúr, ostatných záväzkov, ostatných pohľadávok.

Účtujem v MRP, takže u platiteľ FD=2 položky, FV=2 položky., BO=1 položka, PP= väčšinou jedna položka, PV=väčšinou dve položky.
Pokladňu organizujem tak, že rovnaký druh výdavku dávam mesačne na jeden doklad (napr. PHM na jedno auto, poštovné, kancelárske potreby...) Ak si klient sám vedie pokladničnú knihu, tak ho na to upozorním.
m.hladka
01.12.08,18:01
Aj ja si myslím, že by to tak malo byť a tak by sme sa mali ujednotiť.
ekopo
01.12.08,18:33
pre mňa je v PÚ:
Za položku sa považuje jeden riadok v účtovnom denníku

v JÚ:
Za položku sa považuje jeden riadok v peňažnom denníku a jeden riadok v evidencii došlých faktúr, vyšlých faktúr, ostatných záväzkov, ostatných pohľadávok.

Účtujem v MRP, takže u platiteľ FD=2 položky, FV=2 položky., BO=1 položka, PP= väčšinou jedna položka, PV=väčšinou dve položky.
Pokladňu organizujem tak, že rovnaký druh výdavku dávam mesačne na jeden doklad (napr. PHM na jedno auto, poštovné, kancelárske potreby...) Ak si klient sám vedie pokladničnú knihu, tak ho na to upozorním.
JU môže byť bez diskusie. Až na ten riadok v evidencii DF...atd. Tam mám stanovenú sumu za zaevidovanie pohľadávky, resp. záväzku ako celku, neviem čo sa považuje za riadok.
PU je na diskusiu (nekonečnú). Pod položkou mám tvar 504,343/321 alebo aj 501,504,343/211. Ciže jeden doklad. Keby som to dával na riadky, tak mi to pri tých sumách za účtovníctvo ( riadok napr. 25) nikto nezaplatí. To by som bral minimálne 2-násobné sumy, čo viem že je absolútne nereálne. Alebo mi chce niekto povedať, že beriete napr. 75,-SKK za zaúčtovanie dokladu v tvare 501,504,343/211 ked položka bude 25,-SKK? Mimochodm v denníku to mám na 4 riadky.
Co sa týka zvýrazneného, neviem si to dosť dobre predstaviť pri platcovi DPH pri dodržaní všetkých zákonov, napr. aj § 11 ods.2 zákona o účtovníctve, s ohľadom na penažný denník, ale to tu nechcem rozoberať, už sa o tom diskutovalo.

moje resumé v PU: jedna položka = celá DF, VF, pokladničný doklad......
Saturejka
02.12.08,12:08
Téma je už dlhá, tak neviem, či sa preberal nový rok a EUR. Ak nie, navrhujem zahájiť diskusiu na aktualizáciu cenníka r. 2009.

Je priestor aj na nejaké % navýšenia alebo len delené 30 ?
apsgroup
02.12.08,12:19
Kprispevku EKOPO: Ked zoberies v PU 1 polozku napr. 1 fakturu
tak potom 25,-Sk sa Ti zdá dostatocne ohodnotenie?
A este k JU-Ked napr.PHM za celý mesiac na jedno auto obsahuje 10 blockov ,nauctuje sa v denniku do jedneho riadku, ako potom pocitat polozky?
Martasch
02.12.08,12:33
Neviem, či som prehliadla - ako postujete pri paušálnej dani?
ekopo
02.12.08,12:39
Kprispevku EKOPO: Ked zoberies v PU 1 polozku napr. 1 fakturu
tak potom 25,-Sk sa Ti zdá dostatocne ohodnotenie?
A este k JU-Ked napr.PHM za celý mesiac na jedno auto obsahuje 10 blockov ,nauctuje sa v denniku do jedneho riadku, ako potom pocitat polozky?
Ak dostanem 200 FA a všetky majú rovnaké účty : 311/343,604 tak je to pri sume za doklad celkom 5.000,- SKK, pri sume za 2 riadky je to 10.000,-SKK a pri 3 riadkoch v denníku dokonca 15.000,- SKK. Ktorá suma je najreálnejšia?
Tým že som napísal že mám stanovenú taxu za doklad, neznamená ešte že je to konečná suma. Taxa je rozdielna pre platcu a pre neplatcu DPH, taxa za evidenciu DPH, DP, kurzové prepočty, .....
Nedávam dokopy žiadne bločky aj s ohľadom na §§ čo som spomenul. Každý účtujem zvlášť. Jedným zápisom to mám v účtovníctve aj v evidencii DPH.
Viem, že za sumou za zápis je aj neustále sledovanie zákonov.....
veronikasad
02.12.08,12:40
Neviem, či som prehliadla - ako postujete pri paušálnej dani?
paušálna daň bola zrušená, zostali len paušálne výdavky ...
Zoltán Kovács
02.12.08,15:02
Téma je už dlhá, tak neviem, či sa preberal nový rok a EUR. Ak nie, navrhujem zahájiť diskusiu na aktualizáciu cenníka r. 2009.

Je priestor aj na nejaké % navýšenia alebo len delené 30 ?

Na tému cenníka 2009 pozri tu:

http://www.porada.sk/t83665-cennik-uctovnych-prac-v-eur-od-2009-a.html

Čo sa týka navýšenia ceny. Je to na každom účtovníkovi, individuálne.
Martasch
02.12.08,16:19
paušálna daň bola zrušená, zostali len paušálne výdavky ...


Máš pravdu, to je tak, keď človek robí tri veci naraz.
apo
02.12.08,17:15
Ahoj EKOPO.

Je to tak ako hovoríš. Nedokážeme stanoviť jednotné pravidlá pre výpočet ceny a myslím, že to už ani nie je cieľom.

Tvoja úvaha nad položkou faktúra, alebo z faktúry tri a viac položiek musí vyústiť v stanovenie rozdielnej ceny za položku.

V prvom prípade bude položka 75 Sk, v druhom prípade 25 Sk, lebo inak sa stane, že budeš mať pekný cenník, ale nebudeš mať robotu.

No a vzorový cenník nech je urobený akokoľvek bude vždy dobrý ak bude povedané, že čo je vo vzorovom cenníku položka.

No a potom v prvom, alebo v druhom prípade ten čo bude mať záujem porovnať svoje ceny si ľahko dopočíta alebo odpočíta položky, aby sa mohol porovnať na vzorový cenník.

Mimo toho každý má svoj spôsob ako vytvorí definitívny produkt to je účtovníctvo. Vyhotovovanie skupinových položiek v pokladni v prvom rade šetrí moju robotu, to že ponaliepam 20 nákupov ako jeden pokladničný doklad šetrí môj čas, ale na druhej strane to mám premietnuté do ceny položky.

Čo sa týka vedenia Pokladne, ja sa tým vôbec netrápim. Každý má povinnosť viesť pokladničnú knihu, tam nech si píše každý špendlík osobitne, ale na konci mesiaca sa musíme stretnúť. Ja z tohoto dôvodu ako účtovník nerobím 4x ročne inventúru pokladne. Túto inventúru si musí spraviť podnikateľ, alebo s.r.o. sám podľa ich pokladničnej knihy a má mňa ako účtovníka kontrolovať či som zaúčtoval všetky doklady a spoločne budeme zisťovať kde je chyba, prečo sa pokladne nezhodujú. V súčasnosti ani jeden môj klient svoju pokladničnú knihu nevedie. V minulosti som mal dve s.r.o. s jedným konateľom kde viedli pokladničné knihy a dohľadávali sme aj rozdiel 20 halierov. Nakoniec ja pokladničnú knihu každému vytlačím, ale to nie je pokladničná kniha v ktorej som ja ako účtovník zodpovedný za dodržiavanie náležitostí súvisiacich s hotovosťou.

Takže definitívnu tvorbu ceny môže ovplyvňovať mnoho kalkulačných postupov a to je dobre, lebo za cenový kartel by sme mohli prísť do problémov, ale tak ako máme prehľad o cenách napríklad pohonných hmôt tak môžeme mať prehľad aj o našich produktoch a neutekať s cenou ani hore ani dolu.

Ja sa najviac bojím toho, že by som zistil, že mám nízke ceny, to by ma naštvalo.

Pozdravujem.

apo
m.hladka
02.12.08,21:02
Takže definitívnu tvorbu ceny môže ovplyvňovať mnoho kalkulačných postupov a to je dobre, lebo za cenový kartel by sme mohli prísť do problémov, ale tak ako máme prehľad o cenách napríklad pohonných hmôt tak môžeme mať prehľad aj o našich produktoch a neutekať s cenou ani hore ani dolu.
Ja sa najviac bojím toho, že by som zistil, že mám nízke ceny, to by ma naštvalo.
apo

Ten cenový kartel je v tejto téme spomínaný už druhýkrát a musím sa priznať, že veľmi tomu nerozumiem.
Neviem aký máš cenník, ale myslím si, že sa nemusíš báť že je nízky, nie si na východe Slovenska.
m.hladka
03.12.08,14:15
Kartel: monopolné združenie samostaných podnikov na základe dohody o jednotných predajných podmienkach, o spoločných záväzných cenách, o rozdelení trhu, o rozvrhnutí výroby na účastníkov, o výmene patentov a pod.
apo
03.12.08,14:26
Ja kartel ako taký neriešim, nie som odborníkom v tejto oblasti.

Len v súvislosti s predchádzajúcimi príspevkami na tému kartelu som pripomenul, že bude správne ak si NEDÁME za cieľ vytvoriť jednotný cenník, ale pripomenul som, že mať prehľad o cenách je úplne normálny jav a uviedol som ako príklad ceny pohonných hmôt, ktoré sú priebežne vyhodnocované a vyhodnotenia aj zverejňované. Porada je verejný portál, informácie o cenách môžu slúžiť aj ako ochrana spotrebiteľa pred neúmerne vysokými cenami za účtovné služby.

apo
m.hladka
03.12.08,14:36
Jasné, ale aby ostatní neboli vystrašení, že sa tu robí niečo zle.
certik
04.12.08,08:03
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať akú cenu by ste si pýtali vy.
Firma nám hlási 270 položiek mesačne + 9 zamestancov a sú kvartálny platci DPH. Cenu za položku mám ale oni chcú paušál a tak veľký objem dokladov mesačne som ešte nemala. A ešte čo pýtať za daňové priznanie. Ďakujem za odpoveď
Janiela
04.12.08,09:38
Ja kartel ako taký neriešim, nie som odborníkom v tejto oblasti.

Len v súvislosti s predchádzajúcimi príspevkami na tému kartelu som pripomenul, že bude správne ak si NEDÁME za cieľ vytvoriť jednotný cenník, ale pripomenul som, že mať prehľad o cenách je úplne normálny jav a uviedol som ako príklad ceny pohonných hmôt, ktoré sú priebežne vyhodnocované a vyhodnotenia aj zverejňované. Porada je verejný portál, informácie o cenách môžu slúžiť aj ako ochrana spotrebiteľa pred neúmerne vysokými cenami za účtovné služby.

apo
Čo sú to neúmerne vysoké ceny?? Tí naší klienti si myslia, že je to veľmi jednoduché robiť účtovníctvo. Nechápem aká ochrana spotrebiteľa pred neúmerne vysokými cenami. Ten "spotrebiteľ" si nechá urobiť daňové priznanie a na platbu za službu: A to až toľko? A to treba hneď platiť? Česť výnimkám. V obchode vám veru maslo na dlh nikto nedá. Sám si to neurobí, lebo to nevie, nevie koľko času treba stráviť nad prácou, koľko neustáleho učenia a zdokonaľovania, upgrade, telefóny a iné náklady. Ten, kto sa poctivo živí účtovníctvom, to veru nemá jednoduché. O vedení miezd a personalistiky už ani nehovorím. Máme veľmi náročnú prácu. Účtovníkovi je im ľúto vyplatiť faktúru. A čo taký murár, maliar, obkladač, elektrikár a pod, ktorý ani nie je vyučený, len "tomu rozumie"? Bez zaváhania sa im platí, hostí, nalieva. To je pán majster. Tam nie je debata o neúmerných cenách a ochrane spotrebiteľa.
Prosím nemajte mi to za zlé, väčšinou vaše príspevky len čítam, ale toto mnou pohlo.
A ešte, účtovníctvo by som dala ako viazanú živnosť a možno by sa potom podvihla vážnosť účtovníka. Žiadne také čiernoty, veď ona-on nemá živnosť, tak urobí lacnejšie. Práve takí nám živnostníkom berú chlebík. A ešte na záver čo na dorazilo: vám účtovníkom stačí len 10 cifier poznať a zo 4 znamienok potrebujete len +a -.
Takže také cenníky sú veru vážna vec. Veď ani o lekároch nikto nepochybuje, ani o zubároch, či právnikoch.
certik
04.12.08,14:14
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať akú cenu by ste si pýtali vy.
Firma nám hlási 270 položiek mesačne + 9 zamestancov a sú kvartálny platci DPH. Cenu za položku mám ale oni chcú paušál a tak veľký objem dokladov mesačne som ešte nemala. A ešte čo pýtať za daňové priznanie. Ďakujem za odpoveď
Prosím vyjadrili by ste sa niekto? Ešte poviem že ide o stredoslovenský kraj.
liba2
04.12.08,14:20
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať akú cenu by ste si pýtali vy.
Firma nám hlási 270 položiek mesačne + 9 zamestancov a sú kvartálny platci DPH. Cenu za položku mám ale oni chcú paušál a tak veľký objem dokladov mesačne som ešte nemala. A ešte čo pýtať za daňové priznanie. Ďakujem za odpoveď
certík , tu sú cenníky, treba popozerať a vypočítať :D
http://www.porada.sk/blog.php?b=96
m.hladka
04.12.08,14:21
Treba vedieť nielen položky a zamestnancov, ale ešte aj aké služby (prácu) od teba vyžadujú.
certik
04.12.08,14:27
Treba vedieť nielen položky a zamestnancov, ale ešte aj aké služby (prácu) od teba vyžadujú.
v podstate nič také extra, zaúčtovanie, výpočet mzdy, žiadne práce naviac. 1xštvrťročne priznanie k DPH
optimistka
04.12.08,15:49
ja by som sa pri tomto objeme pohybovala cca od 12-15 tis. sk mesačne, záleží aj na zložitosti problematiky ktorú účtuješ, či je tam zahraničie, iná mena, leasingy, majetok
som taktiež zo stredného slovenska
ekopo
04.12.08,16:19
v podstate nič také extra, zaúčtovanie, výpočet mzdy, žiadne práce naviac. 1xštvrťročne priznanie k DPH
Ak je to naozaj len takto, nič extra (čo ale môže prísť), bolo by to 9 -11 tisíc mesačne. Ale ak firma hlási 270 položiek, tak to kludne môže byť aj 320..
certik
04.12.08,16:25
Ano to je pravda, práve preto by som dala odstupňovaný paušál napr. od 250 do 300 položiek a pri 9-tich zamestnancoch paušál 10.000,- Sk. Ak by sa pohyb zvýšil tak paušál zvýšiť. Tatko by to vychádzalo cca 25 Sk za položku a 200,- Sk za zemestnanca.
apo
04.12.08,19:20
Juuuuj,
ja som nechcel pichnúť do osieho hniezda, to len ako protiargument keby nás niekto chcel obnviniť z orgamnizovania cenového kartelu, že Porada ako verejný portál môže slúžiť ako ochrana pred vysokými cenami.

apo
Janiela
05.12.08,04:04
Nie je to pichnutie do osieho hniezda (alebo je?), len som už z toho nešťastná, ako sa všetko možné navaľuje na účtovníkov, ale pri cenách je vždy na prvom mieste, a to toľko? Tak veľmi sa bojíme zapýtať si viac, len aby sa dotyčný neurazil a neodišiel niekam inam, kde mu to urobia načierno. Niekedy je mi z toho veľmi smutno. Veď len tak na záver: v ktorej profesii je nutné ovládanie toľkých zákonov. Na záver, treba mám cenníky ako soľ a pozdvihnúť našu profesiu tam, kde patrí.
AHA
05.12.08,10:18
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať akú cenu by ste si pýtali vy.
Firma nám hlási 270 položiek mesačne + 9 zamestancov a sú kvartálny platci DPH. Cenu za položku mám ale oni chcú paušál a tak veľký objem dokladov mesačne som ešte nemala. A ešte čo pýtať za daňové priznanie. Ďakujem za odpoveď
Minimálne 10.000,- Sk mesačne a viac nakoľko 270 položiek neznamená, že účtovných prípadov nebude viac. Za ďaňové k dani z príjmu aspoň ja beriem jeden paušál naviac.;)
apo
05.12.08,15:00
V príspevku č. 675 je kalkulačka, ktorú som dal k testovaniu.
Podľa kalkulačky vyjde cena:
270 položiek: 6.720 SK
9 miezd: 300 x 9 = 2.700
-------------------------
Spolu: 9.420

Keďže nebola položka zadefinovaná považoval som za položku jednu súvzťažnosť MD DAL.

Ale predpokladajme, že 270 položiek je 270 dokladov čo môže prestavovať 270 x 1,5 = 405 položiek

Potom kalkulácia bude vyzerať nasledovne:
405 položiek: 9.225
mzdy: 2.700
-------------------------
Spolu: 11.925

Takže navrhovaná cena 10.000 Sk je podľa mňa v pohode, ale je nutné vidieť, že pri pomerne malom počte položiek rozriel v cene je viac ako 25% v závislosti od toho ČO JE POLOŽKA.

Ja by som dohodol paušál 9.000, alebo 12.000 SK a to je dosť podstatný rozdiel. TAKŽE DO ČASU KÝM SA V TEJTO diskusii nezjednotíme na definícii čo je položka ja sa odmlčím.

Pozdravujem.

apo
optimistka
05.12.08,16:16
skusim sa vyjadriť k tomu, čo ja považujem za položku, je to v PU - došlá fa, vyšlá fa, pokladničný doklad, položka BV, interný doklad, zúčtovacia a výplatná listina a iné
ak na DF účtujem 501,343/321, je to pre mňa jedna položka
takže počet položiek je celkový súčet dokladov za konkrétne obdobie
neviem ako by som počítala počet položiek ak by som počítala počet riadkov účtovania
takže moja cena za účtovnú položku v PU - DF, OF ... je 30,- Sk alebo 1 euro po novom
mzdy 250 sk riadny pracovný pomer
k tomu si však po dohode s klientom účtujem tzv. paušál, ktorý je každý mesiac rovnaký, a je vlastne cenou za dph, evidencie majetku, zúčtovanie leasingov, spracovanie štatistiky a iných evidencií napr. hlásenie pre colnicu
tento paušál sa pohybuje cca na úrovni 3 000,- sk mesačne
daňové priznanie, výkazy a účtovná závierka sú pre m%na 13. obdobie, taktiež učtujem položky + mesačný fix
to je môj spôsob zúčtovania
takže pri 270 dokladoch je to x 30 = 8100
mzdy 9 x 250 = 2250
paušál 3 000,- sk
celkom 13 350,- sk
cactus
05.12.08,16:43
Ja som na tom podobne ako optimistka, čiže jeden riadok, je jedna FA, ID, riadok vo výpise banky. Tiež jeden riadok 30,- Sk. Ak je to napr devízový účet, alebo valutová pokladňa, tak je to cena za položku 35 - 40,- Sk.
U miezd k cenám za zamestnanca ešte pripočítavam cenu za výkazy poisťovniam a pre DÚ.

Nemám mesačný paušál, ale keď napr. robím podklady pre úver, štatistiku alebo fančnú kontrolu tak si to naúčtujem.
To je iba stručne uvedené. Je toho viacej pri konkretizácii položiek a pri prepočte celkového účtovania.

Ale podotýkam, že položka je 343, 501/321.
liba2
05.12.08,16:45
skusim sa vyjadriť k tomu, čo ja považujem za položku, je to v PU - došlá fa, vyšlá fa, pokladničný doklad, položka BV, interný doklad, zúčtovacia a výplatná listina a iné
ak na DF účtujem 501,343/321, je to pre mňa jedna položka
takže počet položiek je celkový súčet dokladov za konkrétne obdobie
neviem ako by som počítala počet položiek ak by som počítala počet riadkov účtovania
takže moja cena za účtovnú položku v PU - DF, OF ... je 30,- Sk alebo 1 euro po novom
mzdy 250 sk riadny pracovný pomer
k tomu si však po dohode s klientom účtujem tzv. paušál, ktorý je každý mesiac rovnaký, a je vlastne cenou za dph, evidencie majetku, zúčtovanie leasingov, spracovanie štatistiky a iných evidencií napr. hlásenie pre colnicu
tento paušál sa pohybuje cca na úrovni 3 000,- sk mesačne
daňové priznanie, výkazy a účtovná závierka sú pre m%na 13. obdobie, taktiež učtujem položky + mesačný fix
to je môj spôsob zúčtovania
takže pri 270 dokladoch je to x 30 = 8100
mzdy 9 x 250 = 2250
paušál 3 000,- sk
celkom 13 350,- skprosím ťa, mohla by si ešte upresniť , čo je u teba položka pri zvýraznenom ?
Mám tento istý spôsob tvorby ceny len s tým rozdielom, že cena za závierkové práce a DP je zahrnutá v základnej cene (u teba paušál).
optimistka
05.12.08,16:54
myslela som tým napr. položky ktoré sa účtujú v súvislosti s účtovnou závierkou, ako sú opravné položky, rezervy, kurzové rozdiely koncoročné, zúčtovanie splatnej dane, odloženej dane, opravy chýb zistené pri kontrole účtovania, a pod, tie nazahrňam do decembra ale do 13. obdobia + ten paušál, v tom je DP, súvaha, výkaz ziskov a strát, poznámky
cactus
05.12.08,16:58
myslela som tým napr. položky ktoré sa účtujú v súvislosti s účtovnou závierkou, ako sú opravné položky, rezervy, kurzové rozdiely koncoročné, zúčtovanie splatnej dane, odloženej dane, opravy chýb zistené pri kontrole účtovania, a pod, tie nazahrňam do decembra ale do 13. obdobia + ten paušál, v tom je DP, súvaha, výkaz ziskov a strát, poznámky

musím súhlasiť, že aj ja to takto praktizujem, len to mám ináč pomenované.
apo
05.12.08,17:20
Táto diskusia je už konkrétna tak dám pre porovnanie tieto čísla:
Fa vstup : 1235
Fa výstup: 519
Ostatné záväzky: 1383
Ostatné pohľadávky: 25
Banka: 4.547
Pokladňa: 476
Interné doklady: 581
--------------------------
Celkom 8.766 dokladov za 10 mesiacov

Mesačne: 877 dokladov
Pre porovnanie: 1.346 súvzťažností MD/DAL
Mzdy: 18 výplat mesačne

Skúsme urobiť cenu pre porovnanie:
Ja nemám lineárny cenník. V kalkulačke je odstupňovaná sadzba.

Pre rok 2009 mi vychádza pušál 20.802 Sk plus 18x200 Sk za mzdy to je spolu 24.400. Priemer na jednu súvzťažnosť je 15,45 SK. Priemer na DOKLAD 27.80 SK.

Podľa cenníka pre rok 2008 viď kalkulačka zavesená v tejto téme je cena 24.840 ku ktorej som neúčtoval mzdy. Priemer na jednu súvzťažnosť je 18,45 SK. Priemer na DOKLAD 28.32 SK.


Akú cenu by ste urobili za takéto účtovníctvo pri lineárne postavenom cenníku.

apo
cactus
05.12.08,17:42
Mne to vychádza podstatne viac.

26 300 účtovníctvo.
6 000 mzdy, pričom výkazy som započítala: 5 x ( 4 ZP a SP ) a hlásenie a štvrťročné prehľady pre DÚ počítam zvlášť.

Takže už z toho je vidieť, ako sa odlišujeme, čo sa týka počítanie cien.
Snažila som sa prispôsobiť svoje ceny v porovnaní s diskusiou na PORADE.
Je pravda, že u niektorých klientov mám mesačný paušál, kde nepozerám na počet riadkov, ale cena je primeraná.
Neúčtujem už napr. evidenciu majetku, výpočet odpisov, vyhotovenie príkazov na úhradu, korešpendenciu napr. s DÚ a pod., vyhotovenie potvrdení pre zamestnancov, a ani neúčtujem tlač mzdových listov, prihlášky a odhlášky do poisťovní....
optimistka
05.12.08,17:50
mám na teba doplňujúcu otázku: doklady máš pripravené k zaúčtovaniu, alebo to robíš sám/sama ? robíš na svojom pc a svojom programe ? dohliadaš na niekoho z hľadiska odbornosti vo firme, v ktorej účtuješ ? to je tiež dôležité z hľadiska určenia ceny
cactus
05.12.08,17:54
mám na teba doplňujúcu otázku: doklady máš pripravené k zaúčtovaniu, alebo to robíš sám/sama ? robíš na svojom pc a svojom programe ? dohliadaš na niekoho z hľadiska odbornosti vo firme, v ktorej účtuješ ? to je tiež dôležité z hľadiska určenia ceny

ak je to otázka na mňa, tak ti odpoviem, že áno, doklady - tzv. igelitka, vlastný program, PC.
Mesačne zisťovanie dochádzky, urgovanie dokladov, roznášanie výkazov...
apo
05.12.08,19:10
Ak je to otázka na mňa tak klient je vycvičený tak, že mi donesie dodávateľké faktúry už očíslované, v doodnutých číselných radoch faktúry, dobropisy.

Vydané faktúry sú rozdelené na číslené rady podľa tuzemských a do EÚ.

Nákupy cez kreditnú kartu odsúhlasené na bankový výpis, prefotené a usporiadané.

Na peniaze na ceste vyhotovené pokladničné doklady.

V bakovom výpise musia mať odfajknutú každú úhradu, že existuje predpis na úhrady záväzkov ako aj pohľadávok.

Otvorenými záležitosťami pre mňa ostáva sledovať neporiadok vo výplate miezd, a cez všetku vynútenú starostlivosť donútiť klienta, aby doriešil nejaké mylné platby a vyčkávať na vyhotovenie zaraďovacích protokolov na investičný majetok.

Trvalo dva roky než som ich naučil poriadku, ale dnes sú to dve firmy približne s rovnakým počtom dokladov.

Podklady mi nosia rad až dva krát do týždňa. Preto si myslím, že nejakú zľavu na cene si môžem dovoliť, ale každý rok idem o čosi vyššie.

apo
liba2
05.12.08,20:45
Táto diskusia je už konkrétna tak dám pre porovnanie tieto čísla:
Fa vstup : 1235
Fa výstup: 519
Ostatné záväzky: 1383
Ostatné pohľadávky: 25
Banka: 4.547
Pokladňa: 476
Interné doklady: 581
--------------------------
Celkom 8.766 dokladov za 10 mesiacov
apo
Z hľadiska druhov dokladov, ak nejde o FA, PD alebo BV, všetko ostatné účtujem ako ID, preto prosím naznač tematicky o aké záv.-pohľ. v tvojom prípade ide. Domnievam sa, že pracuješ s Pohodou, tam sa tak účtuje, potom sú to u mňa ID.
(Napr. doklad o zaúčtovaní miezd je u mňa tiež 1 položka, hoci je tam 10-20 zápisov MD/D, avšak v Pohode je evidovaná každá pohľadávka osobitným dokladom - je tak?).
liba2
05.12.08,21:02
ešte jedna poznámka:
pri výpočte ceny za doklad v PÚ neodporúčam započítať do základu cenu za mzdy - je to každé o inom.
apo
05.12.08,21:03
Z hľadiska druhov dokladov, ak nejde o FA, PD alebo BV, všetko ostatné účtujem ako ID, preto prosím naznač tematicky o aké záv.-pohľ. v tvojom prípade ide. Domnievam sa, že pracuješ s Pohodou, tam sa tak účtuje, potom sú to u mňa ID.
(Napr. doklad o zaúčtovaní miezd je u mňa tiež 1 položka, hoci je tam 10-20 zápisov MD/D, avšak v Pohode je evidovaná každá pohľadávka osobitným dokladom - je tak?).

Áno od r. 2006 účtujem v Pohode.
Faktúry prijaté sú záväzky voči dodávateľom.
Faktúry vydané za služby a tovar.
Ostatné záväzky: zo miezd, doklady o nákupoch hradených platobnou kartou ktoré sa likvidujú ako prijaté faktúry cez BÚ.
Interné doklady: všeho chuť, Zaúčtovanie miezd, samozdanenie nákupv v EÚ, mesačné náklady na lízingy.

Ja mám snahu urobiť cenník pre Pohodu v PÚ nakoľko veľmi jednoducho zistím počet riadkov v denníku.

Dnes táto diskusia nabrala konkrétne rozmery a dokážem porovnať cenu počítanú podľa počtu súvzťažností s cenou podľa počtu dokladov a naviac ešte ak ja mám cenník s klesajúcou cenou za položku pri stúpajúcom počte položiek.

apo
apo
05.12.08,21:08
Poznámka od liba2:
ešte jedna poznámka:
pri výpočte ceny za doklad v PÚ neodporúčam započítať do základu cenu za mzdy - je to každé o inom.
__________________


Ja to tak riešim, že ak predpis na výplatu ide cez ostané záväzky v tedy účtujem za jednu mzdu 200 Sk. Ak ide výplata netto mzdy jednou sumou za mesiac cez pokladňu za jednu mzdu zoberiem 300 SK nakoľko pri prvom prípade k jednej mzde musím pripočítať dva riadky v denníku: jeden v ostatných záväzkoch a jeden pri likvidácii záväzku.

apo
liba2
05.12.08,21:13
Táto diskusia je už konkrétna tak dám pre porovnanie tieto čísla:
Fa vstup : 1235
Fa výstup: 519
Ostatné záväzky: 1383
Ostatné pohľadávky: 25
Banka: 4.547
Pokladňa: 476
Interné doklady: 581
--------------------------
Celkom 8.766 dokladov za 10 mesiacov

Mesačne: 877 dokladov
Pre porovnanie: 1.346 súvzťažností MD/DAL..............
možno sa pýtam hlúpo - ale ako si dospel k počtu 1.346 súvzťažností ?
apo
05.12.08,21:40
Hore uvedené doklady po zaúčtovaní predstavujú 13.460 riadkov v denníku, delené počtom 10 mesiacov je to 1.346 súvsťažností priemerne na jeden mesiac.

apo
apo
05.12.08,23:40
Pre Liba2.

Ako by Ti vyšla fakturácia pre počet dokladov, ktoré som dal do kalkulácie ceny.

Dnešná diskusia ma posunula dopredu nakoľko som mal zlý pocit z toho, že niektoré reakcie na ceny boli o tom, že kalkulačka počíta príliš vysoké ceny, ale dnes som dospel, k záveru, že som ešte pozadu oproti kalkuláciám našich kolegov Poraďákov.

Reakcie na výpočty z kalkulačky vyplývali z rozdielnej definície položky.

Zatiaľ ďakujem.

apo
Danila
06.12.08,04:13
Pre Liba2.

Ako by Ti vyšla fakturácia pre počet dokladov, ktoré som dal do kalkulácie ceny.

Dnešná diskusia ma posunula dopredu nakoľko som mal zlý pocit z toho, že niektoré reakcie na ceny boli o tom, že kalkulačka počíta príliš vysoké ceny, ale dnes som dospel, k záveru, že som ešte pozadu oproti kalkuláciám našich kolegov Poraďákov.

Reakcie na výpočty z kalkulačky vyplývali z rozdielnej definície položky.

Zatiaľ ďakujem.

apoSúhlasím s Tvojim názorom. Najmä v cene za mzdu si prinízko. Hodnotiac Tvoju odbornosť podľa príspevkov z Porady...Oponovať mi nemusíš...:);)
liba2
06.12.08,06:22
Pre Liba2.

Ako by Ti vyšla fakturácia pre počet dokladov, ktoré som dal do kalkulácie ceny.

Dnešná diskusia ma posunula dopredu nakoľko som mal zlý pocit z toho, že niektoré reakcie na ceny boli o tom, že kalkulačka počíta príliš vysoké ceny, ale dnes som dospel, k záveru, že som ešte pozadu oproti kalkuláciám našich kolegov Poraďákov.

Reakcie na výpočty z kalkulačky vyplývali z rozdielnej definície položky.

Zatiaľ ďakujem.

apoU mňa by to bolo cca 22500 Sk/mes. + 250 Sk za každú vypočítanú výplatu v PP alebo dohodára,
a to všetko vrátane účtovnej závierky, DP, RZD, RZZP a i., t.j. konečná cena.
Ak by mal povinnosť štatistického vykazovania, to by som účtovala zvlášť (z dôvodu, že toto prebieha 1-3 roky a potom zase nie).
apo
06.12.08,20:48
Som Vám vďačný za príspevky od Danila a Liba2.

Stanovenie ceny za naše služby je vždy dohoda, ale podpora v Vašej strany je dobrá v tom smere, že jeden sa musí odosobniť od miestnych podmienok hlavne v tom prípade ak príjmateľ našich služieb je mimo miestne priemerných parametrov.

Mal som pocit, že môj cenník je drahý, ale práve toto porovnanie ma usmernilo ako mám vo vyjednávaní ceny postupovať a z výsledkov firmy viem kde sú horné hranice za ktoré s nedá ísť.

Ďakujem.

apo