cikita
30.01.08,09:03
Dobrý deň,
potrebujem poradiť ohľadom živ. poist. ako odpočítateľnej položky.
Viem, že živ. poistka je odpočítateľná položka z daňového základu. Mám ale uzavretých viac poistiek ( 3 poistky), z ktorých mi prišlo potvrdenie o uplatnení si nejakej sumy ako odpočítateľnej položky. Môžem si uplatniť všetky 3 potvrdenia z poisťovní?
dakujem
katkaj
30.01.08,08:05
Dobrý deň,
potrebujem poradiť ohľadom živ. poist. ako odpočítateľnej položky.
Viem, že živ. poistka je odpočítateľná položka z daňového základu. Mám ale uzavretých viac poistiek ( 3 poistky), z ktorých mi prišlo potvrdenie o uplatnení si nejakej sumy ako odpočítateľnej položky. Môžem si uplatniť všetky 3 potvrdenia z poisťovní?
dakujem

Môžeš ale celková odpočítateľná položka na životné poistenie je v sume 12.000. Takže pokiaľ máš sumárne na tých 3 poistkách viac ako 12.000 tak si odrátaš len stanovené maximum
BRK
03.02.08,19:46
Dobrý večer, ja mám tiež problém so životnou poistkou. Teraz mi zamestnanec s.r.o. predložil doklad - vystavený poistovnou 26.1.2008 - o úhrade jednorázového poistného za rok 2006! Dotyčný je ročník narodenia 1951. Mám teraz problém, ako ďalej. Podľa zákona o DzP platného v roku 2006 podľa § 11 ods. 7 písm.a) má nárok na uplatnenie nezdan. časti ZD, ak dohodnutá poistná doba je najmenej 10 rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.
To podľa mňa spĺňa, poistná doba je určitá - 10 rokov, dotyčný mal už v čase uzavretia poistky 55 rokov života.
Keďže potvrdenie o úhrade poistného prišlo až v roku 2008, môžem mu spätne upraviť rok 2006? Podľa mňa by na to mal nárok. Poistné je uhradené jednorázovo, čiže ročne by som mu uplatnila 1/10 uhradenej sumy (max.12000,-Sk). Za rok 2006 som mu robila RZD za zamestnávateľa ja, môžem mu to nejako "dorobiť" aj za rok 2006, alebo si musí podať sám dodatočné daňové priznanie za rok 2006?
Za rok 2007 by som mu úhradu životného poistenia uplatnila ako nezdanit. časť ZD vo výške 1/10 uhradenej poistnej sumy.
Poprosím Vás o názor, či môžem upraviť spätne aj rok 2006, alebo nezdan. časť ZD uplatniť iba v roku 2007.
Dakujem, Katarína
Zoltán Kovács
03.02.08,19:50
Dobrý večer, ja mám tiež problém so životnou poistkou. Teraz mi zamestnanec s.r.o. predložil doklad - vystavený poistovnou 26.1.2008 - o úhrade jednorázového poistného za rok 2006! Dotyčný je ročník narodenia 1951. Mám teraz problém, ako ďalej. Podľa zákona o DzP platného v roku 2006 podľa § 11 ods. 7 písm.a) má nárok na uplatnenie nezdan. časti ZD, ak dohodnutá poistná doba je najmenej 10 rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.
To podľa mňa spĺňa, poistná doba je určitá - 10 rokov, dotyčný mal už v čase uzavretia poistky 55 rokov života.
Keďže potvrdenie o úhrade poistného prišlo až v roku 2008, môžem mu spätne upraviť rok 2006? Podľa mňa by na to mal nárok. Poistné je uhradené jednorázovo, čiže ročne by som mu uplatnila 1/10 uhradenej sumy (max.12000,-Sk). Za rok 2006 som mu robila RZD za zamestnávateľa ja, môžem mu to nejako "dorobiť" aj za rok 2006, alebo si musí podať sám dodatočné daňové priznanie za rok 2006?
Za rok 2007 by som mu úhradu životného poistenia uplatnila ako nezdanit. časť ZD vo výške 1/10 uhradenej poistnej sumy.
Poprosím Vás o názor, či môžem upraviť spätne aj rok 2006, alebo nezdan. časť ZD uplatniť iba v roku 2007.
Dakujem, Katarína

Rok 2006 treba riešiť cez dodatočné DP.
Riešenie rok 2007 celkom nechápem. Mal by dostať zamestnanec z poisťovne o tom koľko zaplatil na poistku v roku 2007.
BRK
03.02.08,20:27
Ďakujem za odpoved, rok 2006 mi je jasný. Za rok 2007 nedostane podľa mňa už nič, lebo v roku 2006 zaplatil jednorázovo celé poistné. O tom vypovedá potvrdenie, ktoré dostal teraz v januári 2008. Tam je uvedené, že v roku 2006 zaplatil jednorázovo celú poistnú sumu.
Katarína
Katy a R
03.02.08,20:52
Ďakujem za odpoved, rok 2006 mi je jasný. Za rok 2007 nedostane podľa mňa už nič, lebo v roku 2006 zaplatil jednorázovo celé poistné. O tom vypovedá potvrdenie, ktoré dostal teraz v januári 2008. Tam je uvedené, že v roku 2006 zaplatil jednorázovo celú poistnú sumu.
Katarína

Za rok 2007 si bude môcť uplatniť 1/10 z jednorázového poistného, ktoré zaplatil v roku 2006. (a ešte každý rok až do roku 2015 ..):)
Inak, na druhej strane potvrdenia z poisťovne zvykne byť uvedená informácia s odvolávkou na § 11 Zák o DzP...

V prípade jednorazovo zaplateného poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu
a) určitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na zdaňovacie obdobia podľa poistnej doby, a to počnúc zdaňovacímobdobím, v ktorombolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené,
b) neurčitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na obdobie desiatich po sebe nasledujúcich rokov, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené.
BRK
03.02.08,20:55
Ano, na tom potvrdení je to všetko napísane. Rozpočítavanie pri jednorázovej úhrade som pochopila, len mi nebolo jasné, prečo potvrdenie za rok 2006 vystavili až v roku 2008.
Ďakujem, Katarína
Katy a R
03.02.08,21:01
Ano, na tom potvrdení je to všetko napísane. Rozpočítavanie pri jednorázovej úhrade som pochopila, len mi nebolo jasné, prečo potvrdenie za rok 2006 vystavili až v roku 2008.
Ďakujem, Katarína

každý rok mu pošlú takéto potvrdenie ... samozrejme, poistenie musí trvať tých 10 rokov (musia byť dodržané podmienky ... ak by zrušil, nemôže znižovať ZD, ale naopak .. )
je na ňom, či si uplatní, alebo nie:rolleyes:
BRK
04.02.08,05:22
Vďaka za info. Katka
kalkulka
04.02.08,06:20
Mám taký prípad. Poistná zmluva trvá 10 rokov, ale poistné plnenie má nastať v 52. roku života. Môže si uplatniť ako nezdaniteľnú časť sumu nasporeného životného poistenia, ak nie je splnená podmienka 55. roku života. Obidva podmienky platia súčasne, že?
Katy a R
04.02.08,06:29
Mám taký prípad. Poistná zmluva trvá 10 rokov, ale poistné plnenie má nastať v 52. roku života. Môže si uplatniť ako nezdaniteľnú časť sumu nasporeného životného poistenia, ak nie je splnená podmienka 55. roku života. Obidva podmienky platia súčasne, že?

Poisťovňa ani nepošle potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti v takomto prípade ..
kalkulka
04.02.08,08:03
Predstav si, poslala, ale s tým, že za uplatnenie nezdaniteľných častí ZD si zodpovedá daňovník sám.
kalkulka
04.02.08,08:08
Mala by som ešte jednu otázku.
Ak si živnostník uplatnil odpočítateľnú položku /životné poistenie/ v DP za rok 2006 a teraz mi oznámil, že v priebehu roka 2007 toto poistenie zrušil a uzatvoril si životné poistenie v inej poisťovni. Je povinný vrátiť daň za rok 2006? A akým spôsobom sa to vlastne urobí? Viem, že by to mal urobiť najneskôr počas troch zdaňovacích období. Nerobil to už niekto? Upraví sa odpočítateľná položka v DP, alebo sa podáva dodatočné DP, alebo ako?
Chobot
04.02.08,08:54
Poisťovňa ani nepošle potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti v takomto prípade ..

Nie je to úplne pravda. Minulé roky prax ukázala, že poisťovne zasielali potvrdenia aj na také poistky, ktoré nespĺňajú dané podmienky a to preto, lebo klient má možnosť predĺžiť si poistnú dobu tak, aby poistka spĺňala kritériá.

http://www.porada.sk/t19499-zivotne-poistenie-rzd.html

http://www.porada.sk/t18760-znizenie-danoveho-zakladu-o-zivotne-poistenie.html

Je to trochu zavádzanie klienta, ale v konečnom dôsledku nie poisťovňa zodpovedá za uplatnenie si odpočítateľnej položky, ale daňovník.
Katy a R
04.02.08,19:56
Mala by som ešte jednu otázku.
Ak si živnostník uplatnil odpočítateľnú položku /životné poistenie/ v DP za rok 2006 a teraz mi oznámil, že v priebehu roka 2007 toto poistenie zrušil a uzatvoril si životné poistenie v inej poisťovni. Je povinný vrátiť daň za rok 2006? A akým spôsobom sa to vlastne urobí? Viem, že by to mal urobiť najneskôr počas troch zdaňovacích období. Nerobil to už niekto? Upraví sa odpočítateľná položka v DP, alebo sa podáva dodatočné DP, alebo ako?

Pripočíta sa na riadku 67 DP "B"
Kelis
07.02.08,06:10
Ahojte milí poraďáci,

len sa chcem touto cestou ešte uistiť, podľa toho čo som tu čítala, mám podobný problém. Zamestnancovi znížili v roku 2005 základ dane o životnú poistku. Tá však v roku 2007 zanikla pravdepodobne z dôvodu neplatenia. Viem, že toho roku si musí základ dane v DP za rok 2007 navýšiť o tú časť poistného, o ktorú si ZD znížil v roku 2005. Viete mi prosím povedať v ktorom riadku DP zo závislej činnosti sa to uvádza?
Ďakujem pekne a príjemný pracovný deň.
tacasina
07.02.08,06:16
Ahojte milí poraďáci,

len sa chcem touto cestou ešte uistiť, podľa toho čo som tu čítala, mám podobný problém. Zamestnancovi znížili v roku 2005 základ dane o životnú poistku. Tá však v roku 2007 zanikla pravdepodobne z dôvodu neplatenia. Viem, že toho roku si musí základ dane v DP za rok 2007 navýšiť o tú časť poistného, o ktorú si ZD znížil v roku 2005. Viete mi prosím povedať v ktorom riadku DP zo závislej činnosti sa to uvádza?
Ďakujem pekne a príjemný pracovný deň.


Pri Daňovom tlačive typ A, je to riadok 35
Kelis
07.02.08,07:23
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
BB12
07.02.08,07:56
Ahojte poraďáci, ako je to pri príspevkoch na doplnkové dôchodkové sporenie? Zasiela poisťovňa doklad, alebo stačí potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti, kde je uvedené zrazené príspevky na doplnkové sporenie? Ďakujem.
Chobot
07.02.08,08:16
Ahojte poraďáci, ako je to pri príspevkoch na doplnkové dôchodkové sporenie? Zasiela poisťovňa doklad, alebo stačí potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti, kde je uvedené zrazené príspevky na doplnkové sporenie? Ďakujem.

Aj DDS-ky posielajú potvrdenia. Ja už som dostal.
BB12
07.02.08,08:23
a ked mu to zrážal zamestnávateľ a DDS neposlala teda to znamená že nie sú splnené podmienky na uplatnenie nezd. položky? (ako pri životnom poistení) jedná sa mi hlavne o to či to môžem uplatniť kedže podľa potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti mu zamestnávateľ zrážal príspevky a kedže ukončil PP neviem či aj v nasl. období si bude on sám platiť.
BB12
07.02.08,08:52
Nikto neporadí? Ako postupujete ak máte na potvrdení od zamestnávateľa zrazené príspevky na DDS, uplatníte položku alebo dokladujete od DDS-ky? A ako správne postupovať ak ukončil PP?
BB12
07.02.08,09:37
nikto sa tu nenájde...
Chobot
07.02.08,09:56
Nikto neporadí? Ako postupujete ak máte na potvrdení od zamestnávateľa zrazené príspevky na DDS, uplatníte položku alebo dokladujete od DDS-ky? A ako správne postupovať ak ukončil PP?


nikto sa tu nenájde...

Ale nájde, len treba byť trpezlivý...:rolleyes:

Nikde nie je povedané, ako treba zdokladovať odvedené príspevky. Pokiaľ má na potvrdení o príjme, že zamestnávateľ tieto príspevky odvádzal, tak to môžeš zohľadniť v daň. priznaní, nemusíš vyžadovať potvrdenie od DDS.

Iné by bolo, keby to neodvádzal zamestnávateľ, ale zamestnanec by si to platil sám, vtedy nemáš dôveryhodný podklad, že príspevky boli uhradené.

Dávnejšie to tu už bolo preberané:

http://www.porada.sk/t3756-doplnkove-dp-od-1-1-2005-a.html
BB12
07.02.08,10:18
Ďakujem ti za radu, pomohol si mi sa v tom zorientovať.. pekný deň prajem.. :-)
Anik
28.02.08,20:11
Dobrý večer prajem
mám prosbu pred chvíľou mi volala kolegyňa, že sa nemôžu dopracovať k potvrdeniu o zaplatení ŽP v poisťovni Amslico
zmluva je do veku 60 rokov poistenie by malo trvať 20 rokov ale vraj sa do toho môže vstupovať a preto poisť. nevydá potvrdenie o zaplatení je to v poriadku a ako má potom takýto človek postupovať, aby si mohol uplatniť odp. polož. na ŽP.
Podľa môjho názoru by poisť. mala vystaviť potvrdenie a je na daňovníkovi aby zmluvu neporušil, lebo on nesie zodpovednosť
a riziko že pri nedodržaní bude vracať daň.úľavu
Za ochotu a odpoveď vopred ďakujem
Anik
Zoltán Kovács
28.02.08,20:29
Dobrý večer prajem
mám prosbu pred chvíľou mi volala kolegyňa, že sa nemôžu dopracovať k potvrdeniu o zaplatení ŽP v poisťovni Amslico
zmluva je do veku 60 rokov poistenie by malo trvať 20 rokov ale vraj sa do toho môže vstupovať a preto poisť. nevydá potvrdenie o zaplatení je to v poriadku a ako má potom takýto človek postupovať, aby si mohol uplatniť odp. polož. na ŽP.
Podľa môjho názoru by poisť. mala vystaviť potvrdenie a je na daňovníkovi aby zmluvu neporušil, lebo on nesie zodpovednosť
a riziko že pri nedodržaní bude vracať daň.úľavu
Za ochotu a odpoveď vopred ďakujem
Anik

Čo znamená "ale vraj sa do toho môže vstupovať" ?
Anik
28.02.08,20:41
ďakujem že si sa ozval
aj v All. je investičný produkt do ktorého môže postupom času poistený vstupovať resp. vybrať si určitý podiel a poistenie beží ďalej predpokladám že aj toto je ten prípad -vstup
osobne aj ja by som to brala ako porušenie zmluvy z daň. hladiska, ale nikde nie je napísané, že do toho poistenia vstúpi a že si určitú sumu vyberie a preto si myslím, že by to potvrdenie mali vydať, ako ináč môže zdokladovať resp. ako si má uplatniť odpočít.pol. na ŽP ?
Platí tam ročne 18000 ani minulý rok to potvrdenie neposlali/12000si tiež neupl.
ďakujem Anik
Zoltán Kovács
28.02.08,20:54
ďakujem že si sa ozval
aj v All. je investičný produkt do ktorého môže postupom času poistený vstupovať resp. vybrať si určitý podiel a poistenie beží ďalej predpokladám že aj toto je ten prípad -vstup
osobne aj ja by som to brala ako porušenie zmluvy z daň. hladiska, ale nikde nie je napísané, že do toho poistenia vstúpi a že si určitú sumu vyberie a preto si myslím, že by to potvrdenie mali vydať, ako ináč môže zdokladovať resp. ako si má uplatniť odpočít.pol. na ŽP ?
Platí tam ročne 18000 ani minulý rok to potvrdenie neposlali/12000si tiež neupl.
ďakujem Anik

Podľa mňa takáto poistná zmluva nie je poistná zmluva v zmysle

4) Nezdaniteľnými časťami základu dane sú aj

a) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu, 35)
b) finančné prostriedky na účelové sporenie,
c) poistné na životné poistenie.

Nakoľko nesplňa podmienky :

(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

Teda v poistnej zmluve musí byť zakotvená, že k výplate môže dôjsť až v roku kedy poistený dovrší 55 rokov života. A keď tebou uvádzaný produkt umožnuje vyberať aj pred tým termínom, tak nesplňa túto podmienku.

Životné poistenia, ktoré splňajú uvedenú podmienku, pri predčasnom plnení zanikajú, kým ten uvedený produkt nie.
Lekon
09.03.08,11:28
Ja mám prosbu, mám tu dôchodkyňu, ktorá od r. 2006 poberá starobný dôchodok + mala príjmy zo závislej činnosti za r. 2007 a ku 31.12.07 skončila PP. Takže jej vypisujem A-čko a dala mi aj potvrdenie z Allianzu na uplatnenie poistky. Chcem sa však uistiť, keď je už na dôchodku, môže si túto sumu uplatniť ako nezdaniteľnú časť? Ďakujem.
cactus
09.03.08,13:05
Ja mám prosbu, mám tu dôchodkyňu, ktorá od r. 2006 poberá starobný dôchodok + mala príjmy zo závislej činnosti za r. 2007 a ku 31.12.07 skončila PP. Takže jej vypisujem A-čko a dala mi aj potvrdenie z Allianzu na uplatnenie poistky. Chcem sa však uistiť, keď je už na dôchodku, môže si túto sumu uplatniť ako nezdaniteľnú časť? Ďakujem.

môže, ale keby poistku zrušila pred uplynutím zákonej doby, musí podať dodatočné DP
stefani7
13.03.08,16:24
Odpočítateľná položka na životne poistky je maximálne 12000,- a tam môže byť aj viac životných poistiek, DDP a účelové sporenie ale pozor suma 12000 je spolu za všetko.
Zoltán Kovács
13.03.08,16:37
môže, ale keby poistku zrušila pred uplynutím zákonej doby, musí podať dodatočné DP

Nesúhlasím. Porušenie §11, teda zrušenie uplatnenej životnej poistky nemá za následok podanie dodatočného DP, ale povinnosť dodaniť uplatnenú sumu do troch rokov, od roku zrušenia poistky.
hygiena
14.03.08,07:52
:confused::confused::confused: Dobrý deň. My máme tiež problém s DDP uzatvorenej ešte v roku 2001. Zamestnanec ( 40 rokov) zrušil v r. 2007 zmluvu, určitú čiastku si nechal vyplatiť a zvyšok previedol na novú uzatvorenú zmluvu u tej istej spoločnosti. Za roky 2001 - 2006 si znížil základ dane. Za aké obdobie (2001-2006?)musí dodaniť uplatnenú sumu o ktorú bol znížení základ dane za predchádzajúce roky?
Chobot
14.03.08,08:29
:confused::confused::confused: Dobrý deň. My máme tiež problém s DDP uzatvorenej ešte v roku 2001. Zamestnanec ( 40 rokov) zrušil v r. 2007 zmluvu, určitú čiastku si nechal vyplatiť a zvyšok previedol na novú uzatvorenú zmluvu u tej istej spoločnosti. Za roky 2001 - 2006 si znížil základ dane. Za aké obdobie (2001-2006?)musí dodaniť uplatnenú sumu o ktorú bol znížení základ dane za predchádzajúce roky?

Odpočítateľná položka za príspevky na DDP (vtedy to bolo ešte DDS) bolo upravená na max. výšku 12.000 SKK až od 1.3.2005 novelou zákona o dani z príjmov č. 68/2005 a bolo možné uplatniť zníženie dane za rok 2005 o 12.000 SKK. Predtým si mohol uplatniť až do výšky 24.000 SKK za obdobia 2004, 2003, 2002 a 2001.

Zároveň uvedeným zákonom bolo zavedené ustanovenie:

"(6) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odseku 5, o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie a platieb účelového sporenia, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok."

Teraz je otázne, či v zmysle tohto ustanovenia sa tie čiastky týkajú aj rokov pred rokom 2005. Myslím, že pokiaľ táto podmienka nebola v zákone do 1.1.2005, tak povinnosť vrátiť príspevky sa týka len od roku 2005. Ale nie som si tým úplne istý.

Preto pokiaľ si ten zamestnanec uplatňoval od 2001 odpočítateľnú čiastku každý rok, treba mu dodaniť základy až za roky 2005 a 2006. Sumy, ktoré si uplatnil, si musí pozrieť v predchádzajúcich daňových priznaniach. Predpokladám ,že za rok 2007 si už odpoč. položku neuplatňoval.

Ale miešaš témy, lebo nadpis témy je životné poistenie a ty sa pýtaš na DDP.
caterpi
18.03.08,10:25
Dobry den, chcem vas poprosit o radu!
Od januara mi zamestnankyne nosia potvrdenia od poistovní ohladom odpocitatelnej polozky za zivotne poistenie. Este vo februari som to vsetko posielala firemnej uctovnicke. Vo firme pracujem 2 roky a ani tento rok ani minuly rok od nas uctovnicka nechcela ziadost zamestnavatelovi o rocne zuctovanie dane, v ktorom sa tato suma uvadza. Ked som sa jej na to pytala, povedala, ze ona ma tie ziadosti pripravene. Ani tento ani minuly rok sme ale ziadost nepodpisovali. Je nejaka moznost zistit, ci nam pri rocnom zuctovani dane tieto odpocitatelne polozky uplatni?
Minuly rok zamestnankyne taketo potvrdenie nemali, resp. byvale zamestnanykne, takze som sa o to nezaujimala.
calawen
18.03.08,11:23
Predpokladám, že by mala, nakoľko priložili aj potvrdenia od poisťovní...
katkaj
18.03.08,11:27
Dobry den, chcem vas poprosit o radu!
Od januara mi zamestnankyne nosia potvrdenia od poistovní ohladom odpocitatelnej polozky za zivotne poistenie. Este vo februari som to vsetko posielala firemnej uctovnicke. Vo firme pracujem 2 roky a ani tento rok ani minuly rok od nas uctovnicka nechcela ziadost zamestnavatelovi o rocne zuctovanie dane, v ktorom sa tato suma uvadza. Ked som sa jej na to pytala, povedala, ze ona ma tie ziadosti pripravene. Ani tento ani minuly rok sme ale ziadost nepodpisovali. Je nejaka moznost zistit, ci nam pri rocnom zuctovani dane tieto odpocitatelne polozky uplatni?
Minuly rok zamestnankyne taketo potvrdenie nemali, resp. byvale zamestnanykne, takze som sa o to nezaujimala.

Ako môže účtovníčka vykonať RZD keď ste jej nepodpísali žiadosti o vykonanie RZD ???? :eek: V žiadosti vyplňujete aj kolónku ohľadom uplatnenia odpočtu na životnú poistku a treba k tomu doložiť potvrdenie z poisťovne o výške príspevkov na túto poistku za celý rok.

Po vykonaní RZD je účtovníčka povinná Vám vystaviť RZD a do 30.4. odovzdať čo podpisujete na 4.strane vo vyhlásení
nadka1
19.03.08,06:28
Dobrý deň, prosím o Váš názor, SZČO uzatvoril životné poistenie v Kooperative v roku 2003 na 15 rokov, vložil jednorazovo 100000,- Sk, v tom čase mal 46 rokov. Minulý rok mu poslali potvrdenie na uplatnenie nezdanit.časti za rok 2006, tohto roku už nie,lebo že vraj za rok 2007 nemá nárok.Myslíte,že je to správne?
Ďakujem.
Zoltán Kovács
19.03.08,07:03
Dobrý deň, prosím o Váš názor, SZČO uzatvoril životné poistenie v Kooperative v roku 2003 na 15 rokov, vložil jednorazovo 100000,- Sk, v tom čase mal 46 rokov. Minulý rok mu poslali potvrdenie na uplatnenie nezdanit.časti za rok 2006, tohto roku už nie,lebo že vraj za rok 2007 nemá nárok.Myslíte,že je to správne?
Ďakujem.

Myslím, že je to správne. Zákon hovorí o zaplatenom poistnom v zdaňovacom období. V r. 2007 neplatil nič, tak nemá nárok.
nadka1
19.03.08,07:31
Ako si mám potom vysvetliť § 11 ods. 9 písm. a) zákona o dani z príjmov?
Ďakujem.
Chobot
19.03.08,07:34
Dobrý deň, prosím o Váš názor, SZČO uzatvoril životné poistenie v Kooperative v roku 2003 na 15 rokov, vložil jednorazovo 100000,- Sk, v tom čase mal 46 rokov. Minulý rok mu poslali potvrdenie na uplatnenie nezdanit.časti za rok 2006, tohto roku už nie,lebo že vraj za rok 2007 nemá nárok.Myslíte,že je to správne?
Ďakujem.

Nie je to pravda. Pokiaľ uhradí poistné jednorazovo, tak jednorazové poistné sa proporcionálne rozpočíta na jednotlivé roky. Ak je poistka na 15 rokov a zaplatil 100.000, tak každý rok si môže uplatniť 6666,- SKK. Viď § 11 ods. 9:

(9) Príspevky daňovníka .... je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk. V prípade jednorazovo zaplateného poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu

a) určitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na zdaňovacie obdobia podľa poistnej doby, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené,
b) neurčitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na obdobie desiatich po sebe nasledujúcich rokov, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené.

Teraz je otázne, koľko si odpočítal minulý rok. Pokiaľ si odpočítal 12.000, tak urobil chybu, lebo si mohol odpočítať len 6666,- SKK.

On asi zle pochopil vyjadrenie poisťovne. Poisťovňa mu určite minulý poslala, že uhradil jednorazovo 100.000 na jednorazové živ poistenie. Toto potvrdenie si on necháva po celý čas trvania poistky. Nasledujúci rok už poisťovňa nemá čo posielať, lebo potvrdenie o uhradení už dostal. V prípade daňovej kontroly on sa preukazuje tým potvrdením z roku, kedy uhradil 100.000.
nadka1
19.03.08,07:41
Ďakujem za vyjadrenie, presne tak som si to vysvetľovala aj ja, minulý rok si uplatnil len 6666,-, ja som len očakávala, že poisťovňa pošle aj tento rok potvrdenie, ako to robí napr. Slovenská poisťovňa. Môže si teda aj teraz uplatniť túto čiastku bez dokladovania ďalšieho potvrdenia z poisťovne.
Chobot
19.03.08,08:32
Ďakujem za vyjadrenie, presne tak som si to vysvetľovala aj ja, minulý rok si uplatnil len 6666,-, ja som len očakávala, že poisťovňa pošle aj tento rok potvrdenie, ako to robí napr. Slovenská poisťovňa. Môže si teda aj teraz uplatniť túto čiastku bez dokladovania ďalšieho potvrdenia z poisťovne.

Aké potvrdenie dostal minulý rok? Na akú sumu? 100.000?
nadka1
19.03.08,09:52
V potvrdení je napísané asi takto:
1. riadok: jednorazové poistné 100000,- rok 2003
2. riadok: iné ako jednorazové - rok 2006
Chobot
19.03.08,10:04
V potvrdení je napísané asi takto:
1. riadok: jednorazové poistné 100000,- rok 2003
2. riadok: iné ako jednorazové - rok 2006

Tak potom mu oni potvrdili, že vložil na 15 rokov 100.000 SKK a viac nemajú čo potvrdzovať. On si bude každý rok odpočítavať 6666,- SKK.
Janma
19.03.08,10:07
Dobrý deň,

Požiadala by som o radu pri uplatňovaní odpočítateľnej položky – životné poistenie.
Ak zamestnávateľ prepláca zamestnancovi životnú poistku v určitej sume, čo je uvedené aj v pracovnej zmluve ako „ostatné pôžitky spojené s výkonom funkcie“(v čase, keď ju zamestnávateľ zamestnancovi preplatí, má ju aj zdanenú), môže si zamestnanec po skončení zdaňovacieho obdobia pri RZD túto životnú poistku uplatniť ako odpočítateľnú položku v zmysle § 1 zák. č. 595/2003 Z.z.? Životná poistka je uzatvorená na meno zamestnanca a zamestnanec si môže vybrať akúkoľvek poisťovňu.

Ďakujem za poskytnuté informácie.
Prajem príjemný deň.


PRÍKLAD:
- výška „ostatné pôžitky spojené s výkonom funkcie“: 10 000,- SKK
- životná poistka medzi zamestnancom a poisťovňou: 9 830,- SKK
Z toho zamestnancom zaplatená 19% daň: 1 867,- SKK
Potvrdenie z poisťovne podľa § 11 zák. č 595/2003 Z.z: 9 830,- SKK
Chobot
19.03.08,10:21
Dobrý deň,

Požiadala by som o radu pri uplatňovaní odpočítateľnej položky – životné poistenie.
Ak zamestnávateľ prepláca zamestnancovi životnú poistku v určitej sume, čo je uvedené aj v pracovnej zmluve ako „ostatné pôžitky spojené s výkonom funkcie“(v čase, keď ju zamestnávateľ zamestnancovi preplatí, má ju aj zdanenú), môže si zamestnanec po skončení zdaňovacieho obdobia pri RZD túto životnú poistku uplatniť ako odpočítateľnú položku v zmysle § 1 zák. č. 595/2003 Z.z.? Životná poistka je uzatvorená na meno zamestnanca a zamestnanec si môže vybrať akúkoľvek poisťovňu.

Ďakujem za poskytnuté informácie.
Prajem príjemný deň.


PRÍKLAD:
- výška „ostatné pôžitky spojené s výkonom funkcie“: 10 000,- SKK
- životná poistka medzi zamestnancom a poisťovňou: 9 830,- SKK
Z toho zamestnancom zaplatená 19% daň: 1 867,- SKK
Potvrdenie z poisťovne podľa § 11 zák. č 595/2003 Z.z: 9 830,- SKK

Áno, môže si dopočítať 9830 zo základu dane.
nadka1
19.03.08,13:40
[quote=Chobot;683488]Tak potom mu oni potvrdili, že vložil na 15 rokov 100.000 SKK a viac nemajú čo potvrdzovať. On si bude každý rok odpočítavať 6666,- SKK.[/quot
Ďakujem pekne za vysvetlenie, prajem všetko dobré.:)
betka111
20.03.08,22:40
Prosím Vás, ako sa preukáže Sociálnej poisťovni zníženie vymeriavacieho základu o pomernú časť na životné poistenie? Poslať kópiu z poisťovne?
Dostala som výzvu na uhradenie nedoplatku. Pritom nemám nedoplatok, len SP počítala vymeriavací základ bez životného poistenia.
Vopred ďakujem.
Anja111
21.03.08,05:20
Prosím Vás, ako sa preukáže Sociálnej poisťovni zníženie vymeriavacieho základu o pomernú časť na životné poistenie? Poslať kópiu z poisťovne?
Dostala som výzvu na uhradenie nedoplatku. Pritom nemám nedoplatok, len SP počítala vymeriavací základ bez životného poistenia.
Vopred ďakujem.
Áno, musíš poslať spolu s Výpisom aj kópiu Potvrdenia o zaplatení životného poistenia...
betka111
21.03.08,09:15
Ďakujem.
Zužu
22.03.08,17:56
Prosím pomôžte, zamestnanec má na potvrdeení o zdaniteľnej mzde zrazené prísp. na dopln. dôch. sporenie vo výške 4 400 Sk. Prišlo mu , ale aj potvrdenie priamo z dopln.dôch. spoločnosti ale na sumu 5200. Ktorú sumu mám uviesť v DP?ďakujem
svedia
25.02.09,07:37
Ahojte milí poraďáci.. chcela by som sa opýtať... Ak mám základ dane menší ako je odpoč. položka a mám uzatvorené životné poistenie musím si v daň. priznaní uvádzať aj sumu zo život.poistky??? ( tým pádom sa mi ešte viac zvýši odpočet o túto sumu.) O to mi ide, že či sa musí každoročne uvádzať do DP aj túto sumu. Alebo len vtedy ak by to malo zmysel na zníženie základu....??? Ďakujem za odpoveď..
katkaj
25.02.09,07:38
Ahojte milí poraďáci.. chcela by som sa opýtať... Ak mám základ dane menší ako je odpoč. položka a mám uzatvorené životné poistenie musím si v daň. priznaní uvádzať aj sumu zo život.poistky??? ( tým pádom sa mi ešte viac zvýši odpočet o túto sumu.) O to mi ide, že či sa musí každoročne uvádzať do DP aj túto sumu. Alebo len vtedy ak by to malo zmysel na zníženie základu....??? Ďakujem za odpoveď..

nemusíš si uplatniť odpočet na poistku
Mária.K.
25.02.09,07:47
Prosím pomôžte, zamestnanec má na potvrdeení o zdaniteľnej mzde zrazené prísp. na dopln. dôch. sporenie vo výške 4 400 Sk. Prišlo mu , ale aj potvrdenie priamo z dopln.dôch. spoločnosti ale na sumu 5200. Ktorú sumu mám uviesť v DP?ďakujem
V DP uviesť sumu od doplnkovej dôch.spoločnosti.
Maxinka
25.02.09,08:58
Prosím Vás o vysvetlenie:-))
Ak mám papier z Wustenrotu a je tam:...preukázateľné zaplatené fin.prostr. v sume 12.000, Sk tal si aj uplatňujem 12.000,- Sk???
katkaj
25.02.09,09:00
Prosím Vás o vysvetlenie:-))
Ak mám papier z Wustenrotu a je tam:...preukázateľné zaplatené fin.prostr. v sume 12.000, Sk tal si aj uplatňujem 12.000,- Sk???

ano, uplatníš 12000
Maxinka
25.02.09,09:02
ano, uplatníš 12000
Ďakujem:)
bebe814
25.02.09,09:32
Zdravim, mam zivotne poistenie ktore splna vsetky podmienky - je na 39 rokov a platim 15 000 Sk rocne.Avsak tento rok mi neposlala poistovna potvrdenie, pretoze som v roku 2008 nic nezaplatil, po prestudovani detailov som dosiel k nasledovnemu

3.1.2007 som zaplatil poistne 15 000 za obdobie 1.1.2007 - 31.12.2007
30.12.2007 som zaplatil 15 000 za obdobie 1.1.2008 - 31.12.2008 pretoze som na silvestra cestoval do zahranicia, a chcel som mat vsetko vyriesene v predstihu, keby sa nieco stalo aby sa poistovna neohanala tym ze som mal nedoplatok

20.1.2008 mi poistovna poslala potvrdenie na 30 000 za rok 2007 (ci mi je nanic lebo uplatnit si mozem len 12 000)
za rok 2008 som nedostal nic lebo fyzicky neprebehla platba.

Teraz neviem -v zakone je "preukazatelne zaplatene poistne v zdanovacom obdobii" ci sa tym fakt mysli kedy fyzicky bola zrealizovana platba, ale zda sa mi to nelogicke aby som nemal narok na odpocet len kvoli tomu ze som to zaplatil o 2 dni skor, aj ked je to zaplatene za obdobie roku 2008 ....
mzdarka renca
25.02.09,09:40
Zdravim, mam zivotne poistenie ktore splna vsetky podmienky - je na 39 rokov a platim 15 000 Sk rocne.Avsak tento rok mi neposlala poistovna potvrdenie, pretoze som v roku 2008 nic nezaplatil, po prestudovani detailov som dosiel k nasledovnemu

3.1.2007 som zaplatil poistne 15 000 za obdobie 1.1.2007 - 31.12.2007
30.12.2007 som zaplatil 15 000 za obdobie 1.1.2008 - 31.12.2008 pretoze som na silvestra cestoval do zahranicia, a chcel som mat vsetko vyriesene v predstihu, keby sa nieco stalo aby sa poistovna neohanala tym ze som mal nedoplatok

20.1.2008 mi poistovna poslala potvrdenie na 30 000 za rok 2007 (ci mi je nanic lebo uplatnit si mozem len 12 000)
za rok 2008 som nedostal nic lebo fyzicky neprebehla platba.

Teraz neviem -v zakone je "preukazatelne zaplatene poistne v zdanovacom obdobii" ci sa tym fakt mysli kedy fyzicky bola zrealizovana platba, ale zda sa mi to nelogicke aby som nemal narok na odpocet len kvoli tomu ze som to zaplatil o 2 dni skor, aj ked je to zaplatene za obdobie roku 2008 ....

poisťovňa postupovala správne, keď ti neposlala potvrdenie o zaplatení poistky.
Za rok 2008 si nemôžeš znížiť základ dane, nakoľko si v roku 2008 neuhradil nič.
bebe814
25.02.09,10:03
no ale nemohol som si to uplatnit ani za rok 2007 (suma vyssia ako 12000, navyse som vtedy ani nebol zamestnany) a ani za rok 2008 ?

Je to povtrdenie sucastou DP ? Ze by som si to uplatnil, a keby pripadna kontrola namietala ze kde je potvrdenie tak im vysvetlim ze to bolo uhradene v roku 2007 za rok 2008?
mzdarka renca
25.02.09,10:28
no ale nemohol som si to uplatnit ani za rok 2007 (suma vyssia ako 12000, navyse som vtedy ani nebol zamestnany) a ani za rok 2008 ?

Je to povtrdenie sucastou DP ? Ze by som si to uplatnil, a keby pripadna kontrola namietala ze kde je potvrdenie tak im vysvetlim ze to bolo uhradene v roku 2007 za rok 2008?

je mi ľúto, ale zákon je zákon a ak by si si predsa len dal tých 12000 ako OP (neodporúčam), tak pri kontrole im nemáš čo vysvetľovať, nakoľko si môžeš znížiť základ dane len za skutočne zaplatené prostriedky na živ. poistku a ešte ti dajú pokutu, Zváž si, či ti to stojí za to.
Chobot
25.02.09,11:25
no ale nemohol som si to uplatnit ani za rok 2007 (suma vyssia ako 12000, navyse som vtedy ani nebol zamestnany) a ani za rok 2008 ?

Je to povtrdenie sucastou DP ? Ze by som si to uplatnil, a keby pripadna kontrola namietala ze kde je potvrdenie tak im vysvetlim ze to bolo uhradene v roku 2007 za rok 2008?

Je to taxatívne dané zákonom - § 11 ods. 9:

(9) Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 4 písm. a), finančné prostriedky zaplatené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 4 písm. b) a poistné zaplatené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 4 písm. c) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk. V prípade jednorazovo zaplateného poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu

Je to v zdaňovacom období, nie za zdaňovacie obdobie. Tam prípadnej daňovej kontrole nemáš čo vysvetľovať. ;):cool:

Mal si dať prevodný príkaz so splatnosťou v budúcnosti, ten by ti bol vyriešil problém s pobytom v zahraničí. Teraz ti už nič nezostáva, nič neporiešiš.
mvladarova
17.03.09,09:20
Stačí aj potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti.
Chobot
17.03.09,10:00
Stačí aj potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti.

AK odpovedáš na nejaký konkrétny príspevok, treba odpovedať prostredníctvom tlačítka "Cituj" - vtedy sa v citácii zobrazí príspevok, na ktorý reaguješ. Takto nevieme, komu si odpovedala, alebo na koho príspevok si reagovala.
vinexas
25.03.09,21:41
Zdravim poradakov,

pokusim sa spisat moj problem s DP za 2008 mojej manzelky "Z".
"Z" pracovala od r. 2004 do 31.3.2008 ako ucitelka na ZS.
Popritom si platila zivotnu poistku (1000 Sk/mes) a dopl.doch.poistenie (300 Sk/mes). Ziv. poistku zalozila v maji 2006 a zrusila v maji 2008. Dopl. doch.pois. zalozila v mar.2006 a zrusila v april 2008.
Skolska ekonomka jej v dan. priznani typu A uplatnila odpocitatelne polozky v roku 2006: 8000 Sk (ziv. poist.) + 3000 Sk (DDP), v roku 2007: 12000 Sk (len ziv. poist., dpp nepisala).

V r. 2008 mesiacoch april az jul uz bola dobrovolne nezamestnana a aj si dalej platila sama 4 mesiace zdravotne poistenie v SZP. Od augusta uz bola "zdravotne" poistena v Rakusku (tzv. na manzela).

Od Dopl. doch. spol. tatrabanky dostala potvrdenie na uplatnenie nezdanitelnej casti zakl. dane v sume 900 Sk za r.2008.
Od Zivotnej poistovne ING nedostala potvrdenie.

DP za rok 2008 sme uz odovzdali. Vraj je aj spravne vsetko vyplnene (r.34 = 46 tis.; r.37 = 98496 Sk; r.39 = r.42 = 900 Sk (ddp); vyslo z toho ze jej vratia vsetky dane naspat = 4000 Sk).

Len sme sa teraz dopoculi, ze pri zrus. ziv. poist. sa musi spatne vyrovnat rozdiel aj za minule roky... Otazka je ako presne sa to teraz spatne vracia? Kam sa to pise? A ako je to v pripade dopl. doch. poistenia, ktore tiez zrusila? A ako je to najvyhodnejsie spravit?, este tento rok alebo radsej buduci rok? Co treba dokladat ako prilohy?

Sorry za dlhy prispevok
za rady dakujeme
mzdarka renca
25.03.09,21:47
Zdravim poradakov,

pokusim sa spisat moj problem s DP za 2008 mojej manzelky "Z".
"Z" pracovala od r. 2004 do 31.3.2008 ako ucitelka na ZS.
Popritom si platila zivotnu poistku (1000 Sk/mes) a dopl.doch.poistenie (300 Sk/mes). Ziv. poistku zalozila v maji 2006 a zrusila v maji 2008. Dopl. doch.pois. zalozila v mar.2006 a zrusila v april 2008.
Skolska ekonomka jej v dan. priznani typu A uplatnila odpocitatelne polozky v roku 2006: 8000 Sk (ziv. poist.) + 3000 Sk (DDP), v roku 2007: 12000 Sk (len ziv. poist., dpp nepisala).

V r. 2008 mesiacoch april az jul uz bola dobrovolne nezamestnana a aj si dalej platila sama 4 mesiace zdravotne poistenie v SZP. Od augusta uz bola "zdravotne" poistena v Rakusku (tzv. na manzela).

Od Dopl. doch. spol. tatrabanky dostala potvrdenie na uplatnenie nezdanitelnej casti zakl. dane v sume 900 Sk za r.2008.
Od Zivotnej poistovne ING nedostala potvrdenie.

DP za rok 2008 sme uz odovzdali. Vraj je aj spravne vsetko vyplnene (r.34 = 46 tis.; r.37 = 98496 Sk; r.39 = r.42 = 900 Sk (ddp); vyslo z toho ze jej vratia vsetky dane naspat = 4000 Sk).

Len sme sa teraz dopoculi, ze pri zrus. ziv. poist. sa musi spatne vyrovnat rozdiel aj za minule roky... do 3. rokov od zrušenia to treba dodaniť Otazka je ako presne sa to teraz spatne vracia? Kam sa to pise? v DP typ A je to riadok 35 A ako je to v pripade dopl. doch. poistenia, ktore tiez zrusila? určite ho zrušila? bolo to písomne? ak nie, môže si ho platiť sama A ako je to najvyhodnejsie spravit?, este tento rok alebo radsej buduci rok? Co treba dokladat ako prilohy?

Sorry za dlhy prispevok
za rady dakujeme

kedy to dodaníte je na vás, ale ako som uviedla vyššie, do 3.rokov.
vinexas
25.03.09,22:31
kedy to dodaníte je na vás, ale ako som uviedla vyššie, do 3.rokov.

Dakujem za info,

pre upresnenie ku dpp. Ak ste mali na mysli, ze ci len neprestala prispievat do dpp... - To ddp naozaj zrusila (v banke), a ma o tom aj niekde papier.

Ako je to potom aj s tym dpp? Tiez sa musi vratit? Uplatnili sme si ho v roku 2008 uz "nepravom"? (-aj ked tam vlastne nehralo ani rolu, lebo nedosiahla prijmami tych 98tis)
Aka je potom suma, v tom riadku 35 za tie roky?
A este otazka: kedy je to lepsie spravit? Opravte ma, ak sa mylim: Ak som spravne ratal, a ak by sa napisalo trebars aj 24 tis (za 2 roky) do r.35, tak ci uz by to bolo v DP este za r.2008 alebo v nasledujucom DP za r.2009 (prijmy v r. 2009 budu asi 0), je to jedno... Lebo vlastne aj tak sa z toho nic nebude platit naspat statu, kedze je to stale nizsie ako nezdanitelna cast na danovnika...
Uvazujem spravne? Ak sa mylim, opravte ma prosim a poradte ako na to...

Dakujem za ochotu
mzdarka renca
25.03.09,22:37
Dakujem za info,

pre upresnenie ku dpp. Ak ste mali na mysli, ze ci len neprestala prispievat do dpp... - To ddp naozaj zrusila (v banke), a ma o tom aj niekde papier.

Ako je to potom aj s tym dpp? Tiez sa musi vratit? Uplatnili sme si ho v roku 2008 uz "nepravom"? (-aj ked tam vlastne nehralo ani rolu, lebo nedosiahla prijmami tych 98tis) nemali ste to tam dávať, ak to nemalo zmysel
Aka je potom suma, v tom riadku 35 za tie roky? taká, akú ste si za uplynulé roky uplytnili, max. 12000 ročne
A este otazka: kedy je to lepsie spravit? Opravte ma, ak sa mylim: Ak som spravne ratal, a ak by sa napisalo trebars aj 24 tis (za 2 roky) do r.35, tak ci uz by to bolo v DP este za r.2008 alebo v nasledujucom DP za r.2009 áno, v budúcom roku, aj keď bude mať príjem 0, uplatní si na seba NČZD a nebude tým pádom platiť žiadnu daň, lebo základ dane bude 24000 tis. a OP je vyššia ako táto suma(prijmy v r. 2009 budu asi 0), je to jedno... Lebo vlastne aj tak sa z toho nic nebude platit naspat statu, kedze je to stale nizsie ako nezdanitelna cast na danovnika...
Uvazujem spravne? Ak sa mylim, opravte ma prosim a poradte ako na to...

Dakujem za ochotu

odpoveď v texte
vinexas
26.03.09,11:15
odpoveď v texte

dakujem za odpoved.
Takze teraz uz mam v tom ohladom dodanenia ziv. poistky jasno. Stale som este ale na vazkach, ako je to s ddp. Nikde v zakone som to zatial nenasiel, ako sa postupuje v pripade zrusenia ddp. Ci treba aj to potom "dodanit"?
Pani "mzdarka renca" mi napisala, ze vo vseobecnosti treba tych 24 tis potom dodanit. Mne ale stale neni jasne v nasom konkretnom pripade. Aku konkretnu sumu do toho riadka 35 vpisat? Pretoze ta suma zavisi od toho ako je to s ddp...

Co vsetko potom treba prilozit k tomu DP ako doklad (zrusenie alebo vypisy, alebo co je treba, alebo netreba nic)?

Stale mi ale pripada zvlastna jedna vec. Pokusim sa vysvetlit:
Manzelka dostala za minule roky viac penazi od danoveho uradu vdaka tomu, ze si zvysila odpocitatelne polozky. A ked tie poistky potom v r.2008 zrusila, porusila tym podmienky pre odocet z dane (a tym padom musi spatne dodanit tie minule odpocty). Z toho by mi podla mojej logiky vyvhadzalo nasledovne: to co ziskala navyse (vdaka odpoctom za poistku a pripadne ddp) za minule roky, vlastne by mala aj vratit.
Ale ak spravne rozumiem zakonu a aj podla rad p. mzdarky renci, sa vlastne aj tak nic statu nebude treba vracat... Vie mi to niekto vysvetlit? Je to pre mna trocha zvlastne, aj ked v podstate mi to viac vyhovuje, aspon nemusime nic vracat.

Este otazka, ak by som to chcel spravit este v tomto roku (v DP za r. 2008), podava sa to do danoveho priznania opravneho alebo dodatocneho, alebo ako?

Za odpoved na vsetky moje otazky vopred dakujem...
mzdarka renca
26.03.09,11:40
dakujem za odpoved.
Takze teraz uz mam v tom ohladom dodanenia ziv. poistky jasno. Stale som este ale na vazkach, ako je to s ddp. Nikde v zakone som to zatial nenasiel, ako sa postupuje v pripade zrusenia ddp.
Ci treba aj to potom "dodanit"?
Pani "mzdarka renca" mi napisala, ze vo vseobecnosti treba tych 24 tis potom dodanit. Mne ale stale neni jasne v nasom konkretnom pripade. Aku konkretnu sumu do toho riadka 35 vpisat? Pretoze ta suma zavisi od toho ako je to s ddp...

Co vsetko potom treba prilozit k tomu DP ako doklad (zrusenie alebo vypisy, alebo co je treba, alebo netreba nic)?

Stale mi ale pripada zvlastna jedna vec. Pokusim sa vysvetlit:
Manzelka dostala za minule roky viac penazi od danoveho uradu vdaka tomu, ze si zvysila odpocitatelne polozky. A ked tie poistky potom v r.2008 zrusila, porusila tym podmienky pre odocet z dane (a tym padom musi spatne dodanit tie minule odpocty). Z toho by mi podla mojej logiky vyvhadzalo nasledovne: to co ziskala navyse (vdaka odpoctom za poistku a pripadne ddp) za minule roky, vlastne by mala aj vratit.
Ale ak spravne rozumiem zakonu a aj podla rad p. mzdarky renci, sa vlastne aj tak nic statu nebude treba vracat... Vie mi to niekto vysvetlit? Je to pre mna trocha zvlastne, aj ked v podstate mi to viac vyhovuje, aspon nemusime nic vracat.

Este otazka, ak by som to chcel spravit este v tomto roku (v DP za r. 2008), podava sa to do danoveho priznania opravneho do 31.3. alebo dodatocneho po 31.3., alebo ako?

Za odpoved na vsetky moje otazky vopred dakujem...


Prečítaj si v ZoDP § 11 a odstavce 4, 10 a 12.
mzdarka renca
26.03.09,11:48
Ale ak spravne rozumiem zakonu a aj podla rad p. mzdarky renci, sa vlastne aj tak nic statu nebude treba vracat... Vie mi to niekto vysvetlit? Je to pre mna trocha zvlastne, aj ked v podstate mi to viac vyhovuje, aspon nemusime nic vracat.



Ešte doplním, to sa týkalo toho, ako si písal, že v roku 2009 nebude mať žiaden príjem, vtedy by vyšla daň 0.
Ak to urobíš za rok 2008, tak daň sa zvýši a budete musieť uhradiť nedoplatok.
vinexas
26.03.09,13:19
Ale ak spravne rozumiem zakonu a aj podla rad p. mzdarky renci, sa vlastne aj tak nic statu nebude treba vracat... Vie mi to niekto vysvetlit? Je to pre mna trocha zvlastne, aj ked v podstate mi to viac vyhovuje, aspon nemusime nic vracat.



Ešte doplním, to sa týkalo toho, ako si písal, že v roku 2009 nebude mať žiaden príjem, vtedy by vyšla daň 0.
Ak to urobíš za rok 2008, tak daň sa zvýši a budete musieť uhradiť nedoplatok.

aaaha.
Dakujem za link k zakonu. Ja som mal asi nejake starsie vydanie zakona, kde ten odstavec 12 nebol. Na zaklade toho potom treba dodanit aj tych 3000 za odpis dpp z r.2006 a nielen tych 8 tis za ziv. poistku. V r. 2007 bolo odpisovane iba za ziv. poistku (12tis).
Dokopy to potom znamena pre nas, ze treba do riadku 35 napisat jednoducho sumu 23 tis.
A este k vasmu prepoctu pre rok 2008. Mne vychadzalo v oboch pripadoch nielen v r. 2009, ale aj este teraz 2008, ze to vyjde narovnako - bez nedoplatku. Ale mozno som sa mylil pre prepocte... Mozte mi objasnit, kde som spravil v prepocte pre rok 2008 chybu? Udaje na rok 2008 su v mojom prvom prispevku (#67).

A este raz otazka: Co vsetko potom treba prilozit k tomu DP ako doklad (zrusenie alebo vypisy, alebo co je treba, alebo netreba nic)?
- to som nikde nenasiel v ziadnom zo zakonov co som nasiel...

Dakujem za trpezlivost so mnou :-)

PS:Mila mzdarka renca, mohli by sme si radsej napisat nejako cez ICQ alebo gmailchat?, alebo cez sukromnu postu, nech tu nespamujem zbytocne vo fore...
mzdarka renca
26.03.09,13:31
aaaha.
Dakujem za link k zakonu. Ja som mal asi nejake starsie vydanie zakona, kde ten odstavec 12 nebol. Na zaklade toho potom treba dodanit aj tych 3000 za odpis dpp z r.2006 a nielen tych 8 tis za ziv. poistku. V r. 2007 bolo odpisovane iba za ziv. poistku (12tis).
Dokopy to potom znamena pre nas, ze treba do riadku 35 napisat jednoducho sumu 23 tis. áno
A este k vasmu prepoctu pre rok 2008. Mne vychadzalo v oboch pripadoch nielen v r. 2009, ale aj este teraz 2008, ze to vyjde narovnako - bez nedoplatku. Ale mozno som sa mylil pre prepocte... Mozte mi objasnit, kde som spravil v prepocte pre rok 2008 chybu? Udaje na rok 2008 su v mojom prvom prispevku (#67). pozrela som sa, a urobte ešte do 31.3. opravné DP a do riadku 35 dajte 23000 a v riadku 39 nedáte sumu DDS.

A este raz otazka: Co vsetko potom treba prilozit k tomu DP ako doklad (zrusenie alebo vypisy, alebo co je treba, alebo netreba nic)? môžete, ale nemusíte prikladať zrušenie ŽP a DDS.
- to som nikde nenasiel v ziadnom zo zakonov co som nasiel...

Dakujem za trpezlivost so mnou :-)

PS:Mila mzdarka renca, mohli by sme si radsej napisat nejako cez ICQ alebo gmailchat?, alebo cez sukromnu postu, nech tu nespamujem zbytocne vo fore...


odpoveď v texte
invest
26.01.10,09:50
Ak zamestnanec zrušil životnú poistku, môžem u urobiť RZ, alebo si musí urobiť DP a dodaniť poistku?! V prípade, že môžem RZ, v ktorom riadku dodaniť živ. poistku????
Katy a R
26.01.10,09:53
Ak zamestnanec zrušil životnú poistku, môžem u urobiť RZ, alebo si musí urobiť DP a dodaniť poistku?! V prípade, že môžem RZ, v ktorom riadku dodaniť živ. poistku????
.. treba DP ... ale má na to až tri roky (môže sa rozhodnúť, kedy sa mu to oplatí viac)
invest
26.01.10,09:57
ďakujem
akynka
26.01.10,12:12
teda :-) keď má človek menej roboty hneď sa má kde šprtať...

otázka :)

priateľ si už niekoľko rokov platí životnú poistku. doteraz to nikdy nedal ako odpočítateľnú položku. Je zamestnancom sro-čky. Tak ja len. ak by si to chcel uplatniť aj za ostatné roky musí podať opravné daňové že?

ale tento rok si to môže dať v takej výške, akú má za rok 2009? vlastne platí viac ako 12000 tak môže tých 12 000? Ďakujem.
Chobot
26.01.10,12:21
teda :-) keď má človek menej roboty hneď sa má kde šprtať...

otázka :)

priateľ si už niekoľko rokov platí životnú poistku. doteraz to nikdy nedal ako odpočítateľnú položku. Je zamestnancom sro-čky. Tak ja len. ak by si to chcel uplatniť aj za ostatné roky musí podať opravné daňové že?

ale tento rok si to môže dať v takej výške, akú má za rok 2009? vlastne platí viac ako 12000 tak môže tých 12 000? Ďakujem.

Áno, tento rok môže max. 12.000, aj keď si platil viac.
Anja111
26.01.10,12:29
teda :-) keď má človek menej roboty hneď sa má kde šprtať...

otázka :)

priateľ si už niekoľko rokov platí životnú poistku. doteraz to nikdy nedal ako odpočítateľnú položku. Je zamestnancom sro-čky. Tak ja len. ak by si to chcel uplatniť aj za ostatné roky musí podať opravné daňové že?
Za predchádzajúce roky by musel podať dodatočné daňové priznanie...
ale tento rok si to môže dať v takej výške, akú má za rok 2009? vlastne platí viac ako 12000 tak môže tých 12 000?
Ak spĺňa podmienky, môže si uplatniť až do výšky 398,33 €.
Ďakujem.
... v texte.
akynka
26.01.10,13:41
a ešte niečo..

ja mám v životnej poistke aj investičné sporenie (produkt od allianzu) platím si ročné niečo cez 250 €. mesačná splátka predstavuje asi 25 €, z toho je 16,60 € na invešstičné sporenie. Ako si môžem uplatniť odpočítateľnú položku? Nakoľko s produktom sa dá hýbať a myslím že po dvoch rokoch sa dá investícia (nie v celej výške) vyberať. Nechystám sa tie peniažky vyberať, ale keďže je to v zmluve, že sa to dá, tak môžem si vôbec takéto niečo uplatniť?
dobrava
28.01.10,11:55
Pekný deň, SZČO mi oznámil, že jeho poistka, z ktorej si uplatňoval odpočitateľnú položku v daňovom priznaní, je v stave"redukovaná". Neviem, o čo ide, povedal však, že poisťovňa sa snaží o výpovede starých a pre nich nevýhodných poistiek, a tak na uvedenú poistku už nejde vkladať žiadne peniaze. Je povinná poisťovňa zaslať potvrdenie o odpočitateľnej položke za rok 2009 /vtedy ešte boli uhrádzané všetky platby/?
Ako to bude s DP za minulé roky, keď si uplatňoval túto poistku v DP? Mám mu podať opravné DP - aj keď táto poistka je "asi zrušená" nie jeho vinou?
Ďakujem za odpoveď.
Chobot
28.01.10,13:25
a ešte niečo..

ja mám v životnej poistke aj investičné sporenie (produkt od allianzu) platím si ročné niečo cez 250 €. mesačná splátka predstavuje asi 25 €, z toho je 16,60 € na invešstičné sporenie. Ako si môžem uplatniť odpočítateľnú položku? Nakoľko s produktom sa dá hýbať a myslím že po dvoch rokoch sa dá investícia (nie v celej výške) vyberať. Nechystám sa tie peniažky vyberať, ale keďže je to v zmluve, že sa to dá, tak môžem si vôbec takéto niečo uplatniť?

Odpovedal som ti už tu:

http://www.porada.sk/t18760-znizenie-danoveho-zakladu-o-zivotne-poistenie.html#post1271487

Nezadávaj 2x rovnakú otázku v rôznych témach...
Chobot
28.01.10,13:57
Pekný deň, SZČO mi oznámil, že jeho poistka, z ktorej si uplatňoval odpočitateľnú položku v daňovom priznaní, je v stave"redukovaná". Neviem, o čo ide, povedal však, že poisťovňa sa snaží o výpovede starých a pre nich nevýhodných poistiek, a tak na uvedenú poistku už nejde vkladať žiadne peniaze. Je povinná poisťovňa zaslať potvrdenie o odpočitateľnej položke za rok 2009 /vtedy ešte boli uhrádzané všetky platby/?
Ako to bude s DP za minulé roky, keď si uplatňoval túto poistku v DP? Mám mu podať opravné DP - aj keď táto poistka je "asi zrušená" nie jeho vinou?
Ďakujem za odpoveď.

To, že je poistka redukovaná, neznamená, že je zrušená. Ona trvá naďalej, takže nemusí podávať opravné DP ani si zvyšovať základ dane.

A klient zavádza. Poisťovňa nikdy nezmení (ani nemôže) poistku do stavu redukovanej sama od seba. Stane sa len na základe žiadosti klienta alebo ak klient prestane platiť poistné, tak ak má poistka odkupnú hodnotu, tak sa nezruší, ale redukuje. Redukcia znamená, že prejde do stavu neplatenia. Teda doteraz zaplatené poistné sa považuje ako keby bolo jednorazovo vložené ku dňu redukcie. Ak vložil nejaké poistné v roku 2009, tak by ešte mal dostať potvrdenie z poisťovne.
dobrava
29.01.10,11:15
To, že je poistka redukovaná, neznamená, že je zrušená. Ona trvá naďalej, takže nemusí podávať opravné DP ani si zvyšovať základ dane.

A klient zavádza. Poisťovňa nikdy nezmení (ani nemôže) poistku do stavu redukovanej sama od seba. Stane sa len na základe žiadosti klienta alebo ak klient prestane platiť poistné, tak ak má poistka odkupnú hodnotu, tak sa nezruší, ale redukuje. Redukcia znamená, že prejde do stavu neplatenia. Teda doteraz zaplatené poistné sa považuje ako keby bolo jednorazovo vložené ku dňu redukcie. Ak vložil nejaké poistné v roku 2009, tak by ešte mal dostať potvrdenie z poisťovne.
Ďakujem za odpoveď, takže pokiaľ ide o klienta, uvedenú poistku uhrádzal vždy načas, až na jednu platbu, tú však doplatil /aj keď po termíne/ a platby má všetky pouhrádzané. Môže poisťovňa aj v takomto prípade uviesť túto poistku do stavu redukovaná?
Chobot
29.01.10,11:42
Ďakujem za odpoveď, takže pokiaľ ide o klienta, uvedenú poistku uhrádzal vždy načas, až na jednu platbu, tú však doplatil /aj keď po termíne/ a platby má všetky pouhrádzané. Môže poisťovňa aj v takomto prípade uviesť túto poistku do stavu redukovaná?

Práve to, že ju doplatil po termíne. AK niekto nezaplatí splátku poistného, tak poisťovňa ho vyzve listom na doplatenie. Ak to neurobí ani do 30 dní po doručení výzvy, tak poistenie zaniká, resp. ak má dostatočnú odkupnú hodnotu, tak sa redukuje.

Takže si myslím, že to bolo vinou klienta - neuhradením poistného.

A áno, poisťovňa môže poistku v takomto prípade redukovať.
Anik
02.02.10,19:59
mám prosbu
môže si 59 ročná žena - momentálne už star. dôchodca uplatniť
odp. pol. na ŽP ak tá poistka bude uzatvorená teraz na 11 rokov?
dôchodkyňa pracuje tak si chce uzatvoriť poistku
za odpoveď ďakujem
Chobot
02.02.10,23:31
mám prosbu
môže si 59 ročná žena - momentálne už star. dôchodca uplatniť
odp. pol. na ŽP ak tá poistka bude uzatvorená teraz na 11 rokov?
dôchodkyňa pracuje tak si chce uzatvoriť poistku
za odpoveď ďakujem

Jedinou podmienkou na možnosť odpočtu živ. poistky je, aby poistenie trvalo najmenej 10 rokov a končila po 55. roku veku poisteného.

Toto tá poistka spĺňa, takže môže. Na veku poisteného nezáleží.
Anik
03.02.10,06:50
ďakujem a ja som to takto tiež tvrdila, ale ekonomka z nejakého väčšieho podniku tvrdila, že nato nebude mať nárok tak som to potrebovala potvrdiť
Chobot
03.02.10,08:38
ďakujem a ja som to takto tiež tvrdila, ale ekonomka z nejakého väčšieho podniku tvrdila, že nato nebude mať nárok tak som to potrebovala potvrdiť

Tak nech to tá ekonómka doloží ustanoveniami zákona to, čo tvrdí.
Dodenko
03.02.10,09:29
Potrebujem poradiť ohľadne zrušenia DDS: Zamestnanec platil DDP od r.2003 a zároveň si znižoval ZD. V roku 2009 zrušil DDP a teraz neviem, či si má dodaniť v DP celú čiastku uplatňovanú od r.2003-2008, alebo len to čo si uplatňoval za r.2005-2008, pretože podmienka zvýšenia ZD pri nedodržaní podmienok platí od r.2005. Ďakujem.
grammatika
05.02.10,11:13
Ahojte, prosím Vás, ako zaokrúhliť SKK na € v prípade, že došlo k zrušeniu DDP a podľa §11 odst.12 do riadku 67 (DPFO B) zvyšujem základ o túto sumu:
r.2005 4950 SK
r.2006 5400 SK
r.2007 5400 Sk
r.2008 5400 Sk
Spolu teda 21150 SK (prepočítam a je to 702,05 €) je to správne? Nemôžem nájsť žiadne usmernenie ako túto sumu prepočítať, poradíte mi? Pretože ak prepočítam každý rok zvlášť a zaokrúhlim matematicky, tak mi to vyjde 702,06 €.
A ak zaokrúhlim každý rok zvlášť nadol tak 702,02 €
grammatika
07.02.10,14:31
Ahojte, prosím Vás, ako zaokrúhliť SKK na € v prípade, že došlo k zrušeniu DDP a podľa §11 odst.12 do riadku 67 (DPFO B) zvyšujem základ o túto sumu:
r.2005 4950 SK
r.2006 5400 SK
r.2007 5400 Sk
r.2008 5400 Sk
Spolu teda 21150 SK (prepočítam a je to 702,05 €) je to správne? Nemôžem nájsť žiadne usmernenie ako túto sumu prepočítať, poradíte mi? Pretože ak prepočítam každý rok zvlášť a zaokrúhlim matematicky, tak mi to vyjde 702,06 €.
A ak zaokrúhlim každý rok zvlášť nadol tak 702,02 €
Skúsim si odpovedať sama:
podľa § 47odst.1 zákona o dani z príjmov sa nezdaniteľné čiastky zaokrúhľujú smerom na eurocent nahor a keďže išlo o nezdaniteľné čiastky tak zaokrúhlim
r.2005 4950 Sk = 164,31 €
r.2006,2007,2008 179,25 €
čiže spolu zvýšim riadok 67 v DP o 702,06 €
Súhlasíte? :)
grammatika
08.02.10,07:51
Skúsim si odpovedať sama:
podľa § 47odst.1 zákona o dani z príjmov sa nezdaniteľné čiastky zaokrúhľujú smerom na eurocent nahor a keďže išlo o nezdaniteľné čiastky tak zaokrúhlim
r.2005 4950 Sk = 164,31 €
r.2006,2007,2008 179,25 €
čiže spolu zvýšim riadok 67 v DP o 702,06 €
Súhlasíte? :)
:)
JK-M
08.02.10,13:17
Jedinou podmienkou na možnosť odpočtu živ. poistky je, aby poistenie trvalo najmenej 10 rokov a končila po 55. roku veku poisteného.

Toto tá poistka spĺňa, takže môže. Na veku poisteného nezáleží.

Ja by som sa chcel opytat ako je to ked dôchodca ma zivotnu poistku a ked chce aby mu vratili peniaze. Musi podat danove priznanie??? a čo tam vyplni preukazuje tam vysku svojho dôchodku.
Dakujem za odpovede
Chobot
08.02.10,13:38
Ja by som sa chcel opytat ako je to ked dôchodca ma zivotnu poistku a ked chce aby mu vratili peniaze. Musi podat danove priznanie??? a čo tam vyplni preukazuje tam vysku svojho dôchodku.
Dakujem za odpovede

Neviem, na čo sa presne pýtaš, o aké vrátené peniaze ide. Predpokladám ale, že si sa len zle vyjadril a mal si na mysli odpočítateľnú položku z daňového základu.

Ak má dôchodca zdaniteľný príjem, tak si môže sumu, ktorú uhradil na živ. poistenie odpočítať zo základu dane. Ak žiadny zdaniteľný príjem nemá, teda neodvádza žiadnu daň, tak si to nemá z čoho odpočítať, teda nič nedostane späť na daniach.
grammatika
09.02.10,07:26
skúšam znovu posunúť :)
mimotemy snažím sa na tejto stránke väčšinou len radiť, ale niekedy sa potrebujem aj uistiť alebo poradiť. Stále sa učím nové veci i vďaka porade, ale nejako moje otázky zapadávajú. Niekedy nájdem odpoveď aj si ju tam napíšem, ale bola by som kľudnejšia, keď mi dá niekto súhlas a videla by som, že sa nemýlim. :)
tajnostkárka
09.02.10,07:44
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť.
V minulom roku zomrel manželovi otec,ktorý mal životnú poistku a ako osobu,ktorej bolo vyplatené životné plnenie bol uvedený môj mažnel.To znamená,že minulý rok mal príjem z vyplatenia poistky po otcovi.Nebola to veľká suma cca 100eur.Chcem sa opýtať,či musí manžel z tejto sumy podávať daňové priznanie.Doma sme však zmluvu nenašli máme len potvrdenie,resp.oznámenie s poisťovni o vyplatení sumy a ústrižok z pošty.Neviem ako ďalej pokračovať.Viete mi prosím poradiť?A dokedy musí podať toto daňové priznanie?Zamestnávateľ zaňho totiž robieva daňové priznanie v práci,to sa musí všetko naraza alebo toto sa podáva zvlášť? ďakujem za rady
Chobot
09.02.10,11:02
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť.
V minulom roku zomrel manželovi otec,ktorý mal životnú poistku a ako osobu,ktorej bolo vyplatené životné plnenie bol uvedený môj mažnel.To znamená,že minulý rok mal príjem z vyplatenia poistky po otcovi.Nebola to veľká suma cca 100eur.Chcem sa opýtať,či musí manžel z tejto sumy podávať daňové priznanie.Doma sme však zmluvu nenašli máme len potvrdenie,resp.oznámenie s poisťovni o vyplatení sumy a ústrižok z pošty.Neviem ako ďalej pokračovať.Viete mi prosím poradiť?A dokedy musí podať toto daňové priznanie?Zamestnávateľ zaňho totiž robieva daňové priznanie v práci,to sa musí všetko naraza alebo toto sa podáva zvlášť? ďakujem za rady

Plnenie zo životného poistenia je oslobodené od dane. Viď § 9 ods. 2 písm. h) zákona o dani z príjmov:

(2) Od dane sú oslobodené aj
a)....
h) plnenia z poistenia osôb okrem plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku, alebo doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu, 35)

Takže v práci nič priznávať nemusí, nikde nemusí hlásiť tento príjem.
tajnostkárka
09.02.10,11:31
ďakujem veľmi pekne za radu
vieraaaa
10.02.10,11:05
Prosím o radu: môže si zaplatené finančné prostriedky na životné poistenie uplatniť v RZD aj konateľ , vek-65 rokov, zmluva o výkone funkcie konateľa, odvádza daň + ZP? (samozrejme nemá nárok na NČZD)
vieraaaa
10.02.10,11:12
Prosím o radu: môže si zaplatené finančné prostriedky na životné poistenie uplatniť v RZD aj konateľ , vek-65 rokov, zmluva o výkone funkcie konateľa, odvádza daň + ZP? (samozrejme nemá nárok na NČZD)
Ešte dopĺňam - konateľ je poberateľom starobného dôchodku.
Anik
11.02.10,11:08
mám prosbu
56 ročný muž platil si DDP od roku 2002 uplatň. odp. pol. od 12.09 nezam. a preto požiadal o zrušenie a následné vyplatenie fin. prostr. z DDP a zmluvu ukončil. Došlo k porušeniu zákona jednoznačne mi vychádza vrátiť daňovú úľavu - ide mi o to , že ešte v roku 2009 je na potvrdení ,ako odp. položka za DDP 185 Eur môžem to nechať tak a tú odp. pol. uplatniť / peniaze boli vyplatené až v roku 2010 z tej DDP/
a rok 2010-2012 kedy nebude zamestnaný tak to jednoducho dať do DP a akože dodaniť a je to v poriadku ?
za ochotu ďakujem
katka50
11.02.10,11:12
mám prosbu
56 ročný muž platil si DDP od roku 2002 uplatň. odp. pol. od 12.09 nezam. a preto požiadal o zrušenie a následné vyplatenie fin. prostr. z DDP a zmluvu ukončil. Došlo k porušeniu zákona jednoznačne mi vychádza vrátiť daňovú úľavu - ide mi o to , že ešte v roku 2009 je na potvrdení ,ako odp. položka za DDP 185 Eur môžem to nechať tak a tú odp. pol. uplatniť / peniaze boli vyplatené až v roku 2010 z tej DDP/
a rok 2010-2012 kedy nebude zamestnaný tak to jednoducho dať do DP a akože dodaniť a je to v poriadku ?
za ochotu ďakujem
Nemusí ísť o porušenie-prvé zmluvy boli uzatvárané za iných podmienok. Čerpať po 50 roku veku a platiť 1 rok. Je potrebné si prečítať zmluvu. Ak by aj bola porušená zmluva-dodaniť si musí do 3 rokov od porušenia-tak ako píšeš.
Chobot
11.02.10,11:15
mám prosbu
56 ročný muž platil si DDP od roku 2002 uplatň. odp. pol. od 12.09 nezam. a preto požiadal o zrušenie a následné vyplatenie fin. prostr. z DDP a zmluvu ukončil. Došlo k porušeniu zákona jednoznačne mi vychádza vrátiť daňovú úľavu - ide mi o to , že ešte v roku 2009 je na potvrdení ,ako odp. položka za DDP 185 Eur môžem to nechať tak a tú odp. pol. uplatniť / peniaze boli vyplatené až v roku 2010 z tej DDP/
a rok 2010-2012 kedy nebude zamestnaný tak to jednoducho dať do DP a akože dodaniť a je to v poriadku ?
za ochotu ďakujem

Ak zmluva o DDS bola ku dňu 31.12.2009 platná, môže si odpočítať sumu, ktorú zaplatil v roku 2009. Ak zmluvu zrušil pred 31.12.2009, tak si nemôže odpočítať zaplatené príspevky. Je jedno, kedy došlo k vyplateniu.
Anik
11.02.10,11:48
pre tie zmluvy s DDP neplatia tie dve podmienky -10 rokov, 55 vek
aj keď zmluvy boli uzatvorené za iných podmienok , u nás na Slovensku je to tak , že sa začína s jednými podmienkami a končí sa za úplne iných podmienok, len kôli tomu si niesom istá s tvrdením Katky 50
katka50
11.02.10,12:14
pre tie zmluvy s DDP neplatia tie dve podmienky -10 rokov, 55 vek
aj keď zmluvy boli uzatvorené za iných podmienok , u nás na Slovensku je to tak , že sa začína s jednými podmienkami a končí sa za úplne iných podmienok, len kôli tomu si niesom istá s tvrdením Katky 50

Podľa zákona 595/2003 § 11 ods. 10
(10)Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. a) musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. b) musia byť splnené tieto podmienky:
a) dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
b) plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka.

Pod ods. 4 písm. a sú príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie. Pod odvolávkou 35) je Zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Čiže je dôležité znenie zmluvy, či došlo, alebo nedošlo k porušeniu.
Dodenko
11.02.10,12:16
mám prosbu
56 ročný muž platil si DDP od roku 2002 uplatň. odp. pol. od 12.09 nezam. a preto požiadal o zrušenie a následné vyplatenie fin. prostr. z DDP a zmluvu ukončil. Došlo k porušeniu zákona jednoznačne mi vychádza vrátiť daňovú úľavu - ide mi o to , že ešte v roku 2009 je na potvrdení ,ako odp. položka za DDP 185 Eur môžem to nechať tak a tú odp. pol. uplatniť / peniaze boli vyplatené až v roku 2010 z tej DDP/
a rok 2010-2012 kedy nebude zamestnaný tak to jednoducho dať do DP a akože dodaniť a je to v poriadku ?
za ochotu ďakujem
Chcem sa sýtať, že či musí dodaniť uplatň.odp. DDP od roku 2002, alebo len od r.2005. Ďakujem
Anik
11.02.10,12:23
skús sa pozrieť na tie príspevky 105,106, 108 podľa mňa sa ťa týka to isté
po ďalšie ak už tak od roku 2005
Anka z KE
11.02.10,14:37
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pri vyriešení problému s potvrdením od poisťovne k daňovej úľave našej zamestnankyne. Poistná zmluva bola uzatvorená r. 2002 - jednorazovo zaplatené poistné na 10 rokov. Koniec poistenia r. 2012 - klientka r. 2012 dovŕši 57 rokov veku. Pri uzatváraní PZ poistník bol jej manžel a ona bola poistená.( V tom čase ešte nebol zákon o daňovej úľave). Následne požiadali o prechod práv poistníka na poisteného. Čiže klientka je teraz poistník a zároveň aj poistená. Poistenie trvá 10 rokov a končí neskôr ako v 55. roku veku. ( Klientka narodená r. 1955 r. 2012 bude mať 57 rokov). Minulého roku potvrdenie dostala k daňovej úľave a teraz dostala vyjadrenie poisťovne, "že podľa Zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. § 11 o dani z príjmu si Vám dovoľujeme oznámiť, že uvedená poistná zmluva nespĺňa zákonom stanovené podmienky."
Po telefonickom rozhovore vraj preto, lebo na začiatku poistenia bol poistníkom jej manžel a ona bola iba poistená.Takže kto je podľa zákona v práve? Vopred Ďakujem za odpoveď a želám pekný deň.
katka50
12.02.10,04:48
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pri vyriešení problému s potvrdením od poisťovne k daňovej úľave našej zamestnankyne. Poistná zmluva bola uzatvorená r. 2002 - jednorazovo zaplatené poistné na 10 rokov. Koniec poistenia r. 2012 - klientka r. 2012 dovŕši 57 rokov veku. Pri uzatváraní PZ poistník bol jej manžel a ona bola poistená.( V tom čase ešte nebol zákon o daňovej úľave). Následne požiadali o prechod práv poistníka na poisteného. Čiže klientka je teraz poistník a zároveň aj poistená. Poistenie trvá 10 rokov a končí neskôr ako v 55. roku veku. ( Klientka narodená r. 1955 r. 2012 bude mať 57 rokov). Minulého roku potvrdenie dostala k daňovej úľave a teraz dostala vyjadrenie poisťovne, "že podľa Zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. § 11 o dani z príjmu si Vám dovoľujeme oznámiť, že uvedená poistná zmluva nespĺňa zákonom stanovené podmienky."
Po telefonickom rozhovore vraj preto, lebo na začiatku poistenia bol poistníkom jej manžel a ona bola iba poistená.Takže kto je podľa zákona v práve? Vopred Ďakujem za odpoveď a želám pekný deň.
Podľa mňa je dôležité stanovisko poisťovne.
katka50
12.02.10,04:48
Ja by som sa riadila stanoviskom poisťovne.
Ivana 1511
12.02.10,07:49
Dobrý deň, viete niekto poradiť v ktorej poisťovni je teraz výhodné uzatvoriť poistku pre 18. dcéru a približne v akej výške? Teraz jej končí poistka a chcem jej dať novú. Nechcem poistku dlhšiu ako na 10 rokov. Ďakujem.
Chobot
12.02.10,14:07
Dobrý deň, viete niekto poradiť v ktorej poisťovni je teraz výhodné uzatvoriť poistku pre 18. dcéru a približne v akej výške? Teraz jej končí poistka a chcem jej dať novú. Nechcem poistku dlhšiu ako na 10 rokov. Ďakujem.

Nedá sa povedať, že v tejto alebo v tejto poisťovni je poistka výhodná. Musíš najprv definovať, čo má byť účelom poistenia. Chceš jej len sporiť? Na aké riziká chceš aby bola poistená? Prečo jej chceš dať poistku na 10 rokov?

Veľa tiež záleží aj od sumy, ktorú chceš na poistku dávať. Budeš to platiť pravidelne, alebo sumu vložíš jednorazovo?

AK ti to nesúri, tak sa o tom môžeme budúci týždeň pobaviť bližšie.
Ivana 1511
15.02.10,12:45
Nesúri, mám ešte nejaký týždeň čas, lebo jej platí ešte pôvodná poistka, ktorá končí v polovici marca. Nechcem len sporiť, na toto má uzatvorené stavebné sporenie. Chcem poistku, kde by mala aj úrazové poistenie nakoľko je študentka, dosť cestuje, býva na internáte..., Na 10 rokov asi preto, lebo sa mi to zdá praktické. Predpokladám, že do skončenia by sa jej mohlo podariť niekde zamestnať a ako väčšina mladých ľudí si dá poistku podľa svojich predstáv. Poistku chcem platiť mesačne. Keď som bola v poisťovni, tak mi povedali, že najnižšia možná suma na poistenie pre ňu je 20 eur mesačne/ čo sa mi zdalo aj dosť/, na 10 rokov a pri skončení by dostala vyplatené okolo 1660 eur. Staršej dcére platím poistku štvrťročne necelých 27 eur, má tam aj šetrenie aj úraz a mala by dostať okolo 1000 eur.
Chobot
17.02.10,13:58
Nesúri, mám ešte nejaký týždeň čas, lebo jej platí ešte pôvodná poistka, ktorá končí v polovici marca. Nechcem len sporiť, na toto má uzatvorené stavebné sporenie. Chcem poistku, kde by mala aj úrazové poistenie nakoľko je študentka, dosť cestuje, býva na internáte..., Na 10 rokov asi preto, lebo sa mi to zdá praktické. Predpokladám, že do skončenia by sa jej mohlo podariť niekde zamestnať a ako väčšina mladých ľudí si dá poistku podľa svojich predstáv. Poistku chcem platiť mesačne. Keď som bola v poisťovni, tak mi povedali, že najnižšia možná suma na poistenie pre ňu je 20 eur mesačne/ čo sa mi zdalo aj dosť/, na 10 rokov a pri skončení by dostala vyplatené okolo 1660 eur. Staršej dcére platím poistku štvrťročne necelých 27 eur, má tam aj šetrenie aj úraz a mala by dostať okolo 1000 eur.

Vidím, že máš jasno v tom, čo potrebuješ. Posledné dni som pozeral produkty najväčších poisťovní. Jedno je isté – keďže dcéra bude mať 18 (alebo už má..) tak poistenie detí neprichádza do úvahy. Takže treba pozerať na nejaké poistenie dospelých.

Kedysi bolo také niečo, že poistenie vena. Našiel som to len na stránke poisťovne Uniqa, ale neviem, či aj na to nie je neskoro.

Takže chceš klasické kapitálové poistenie. Ak ide o to, aby si jej nasporila do 10 rokov nejakú sumu (teda celý čas budeš platiť poistné ty), tak v poriadku. Ak by si neskôr, keď dcéra začne zarábať, chcela preniesť platenie poistného na dcéru, tak by som doporučil radšej dlhodobejšie poistenie, možno aj k dôchodku. Ale predpokladám, že k jej 28. narodeninám chceš, aby jej bola vyplatená nejaká suma. Potom musíme hľadať produkt, ktorý počas tých 10 rokov čo najviac zhodnotí prostriedky. Nakoľko ona ešte nemá príjem ani rodinu, ktorá by bola výpadkom jej príjmu postihnutá, poistná suma nie je až tak dôležitá. Takže nemusíme hľadať poistku, ktorá by zabezpečovala dvoj či viacnásobok poistnej sumy v prípade smrti (to je vhodný produkt pre živiteľa rodiny).

Ak chceš, aby zaplatené poistné bolo čo najviac zhodnotené, treba k poistke „pribaliť“ čo najmenej pripoistení – naozaj len tie nevyhnutné. Ja by som preto doporučoval len pripoistenie pre trvalé následky úrazu. Pripoistenie smrti následkom úrazu pre ňu nemá taký význam, je to zase len skôr pre živiteľa rodiny. Ani pripoistenie oslobodenia platenia poistného pre prípad trvalej invalidity nemá pre ňu zmysel, lebo ona si neplatí poistné z vlastného príjmu.

Ak by si chcela pre ňu komplexnejšie úrazové poistenie, tak by som radšej doporučoval 2 poistky – jednu čisto úrazovú, kde by mala poistené trebárs aj odškodnenie za pobyt v nemocnici a druhú len kapitálovú životnú bez akýchkoľvek pripoistení, aby sa poistné čo najviac zhodnocovalo. Treba si uvedomiť, že každé pripoistenie uberá zo zaplateného poistného nemalú čiastku.

Bohužiaľ minimálne poistné sa pohybujú skutočne zhruba na úrovni 20 EUR / mesačne. Na tvojom mieste by som ale zvolil ročnú frekvenciu platenia. Ušetríš tým na poistnom v niektorých prípadoch až 5% oproti mesačnému. Prvé poistné dáš možno vyššiu sumu, ale potom v podstate mesačne môžeš šetriť poistné niekde na termínovanom účte a pri splatnosti poistného ho uhradiť. Ja tak platím synovi živ. poistenie. Detské prídavky za neho mi chodia na účet v ING Banke, kde sa úročia 1,5% a v deň splatnosti uhradím poistné cca. 210 EUR. Mesačne platené poistné sa strašne predražuje – okrem vyššieho poistného zaplatíš aj mesačné poplatky za pohyby. Ono sa to nezdá, ale ročne sú to skoro 2 EUR.

Ešte je tiež otázne, či chceš platiť pravidelne rovnaké poistné, alebo či chceš mať možnosť zmeniť (zvýšiť) poistné. Predpokladám však, že to bude stabilná suma. Ak nie, mám vyhliadnuté nejaké produkty, kde je možné meniť výšku poistného.

Pri pozeraní produktov som videl jeden, ktorý by sa ti mohol pozdávať. Umožňuje totiž vybrať peniaze už počas doby poistenia – keby sa náhodou dcéra poponáhľala s potomkom, potom by sa jej hodilo pár „dobrákov“ poistenia.

No, ale moc sa rozpisujem, skús zareagovať na niektoré spomenuté aspekty, potom sa zase pohneme ďalej.
Chobot
17.02.10,14:08
Nesúri, mám ešte nejaký týždeň čas, lebo jej platí ešte pôvodná poistka, ktorá končí v polovici marca. Nechcem len sporiť, na toto má uzatvorené stavebné sporenie. Chcem poistku, kde by mala aj úrazové poistenie nakoľko je študentka, dosť cestuje, býva na internáte..., Na 10 rokov asi preto, lebo sa mi to zdá praktické. Predpokladám, že do skončenia by sa jej mohlo podariť niekde zamestnať a ako väčšina mladých ľudí si dá poistku podľa svojich predstáv. Poistku chcem platiť mesačne. Keď som bola v poisťovni, tak mi povedali, že najnižšia možná suma na poistenie pre ňu je 20 eur mesačne/ čo sa mi zdalo aj dosť/, na 10 rokov a pri skončení by dostala vyplatené okolo 1660 eur. Staršej dcére platím poistku štvrťročne necelých 27 eur, má tam aj šetrenie aj úraz a mala by dostať okolo 1000 eur.

Ešte aby si mala nejaký záchytný bod, keby si si dala v nejakých poisťovniach robiť ponuky na poistenie, tak ti pripájam výpočet poistného a poistnej sumy v rôznych variantách našej poisťovne:

Kapitálové živ. poistenie
- žena
- vek 18 rokov
- poistná doba 10 rokov

Varianta A:
- mesačne platené poistné, bez pripoistení
poistná suma: 2153 EUR
poistné : 20 EUR

Varianta B:
- ročne platené poistné, bez pripoistení
poistná suma: 2303 EUR
poistné : 240 EUR

Varianta C:
- ročne platené poistné,
- pripoistenie trvalých následkov úrazu

poistná suma: 2303 EUR
TNÚ : 2303 EUR
poistné : 244,15 EUR


Varianta D:
- ročne platené poistné,
- pripoistenie smrti následkom úrazu
- pripoistenie trvalých následkov úrazu

poistná suma: 2303 EUR
smrť úrazom: 2303 EUR
TNÚ : 2303 EUR
poistné : 247,61 EUR



Pri dožití by dostala o niečo viac, ako je poistná suma, lebo poisťovňa každoročne pripisuje dodatočné výnosy zo zisku. Nie je to závratná suma, ale aj pár desiatok EUR navyše je niečo.

A ak môžem doporučiť, akonáhle sa dcéra zamestná, nech si uzavrie vlastné živ. poistenie k dôchodku. Čím nižší je vstupný vek, tým vyššia je poistná suma. Napr. ak uzatvorí 25 ročná poistenie na 25 rokov s ročným poistným 240 EUR, tak poistná suma je 6276 EUR, ak ale také isté poistenie uzatvorí 35 ročná žena, tak poistná suma je 6159 EUR.
an-ps
22.02.10,05:14
Ahojte, v súvislosti s danou témou by som sa aj ja chcela niečo spýtať:
Manžel si platil životnú poistku cca 2 roky. Tento rok v septembri ju ukončil - ukončil zmluvu a založil si novú v inej spoločnosti. Z tej novej spoločnosti mu potvrdenie na uplatnenie NČZ za tie 4 mesiace zaslali. Chcem sa spýtať, musí túto ukončenú životnú poistku uviesť na r. 35 DPFOA? Žiadne peniaze odtiaľ nedostal, ale za r. 2007 a 2008 si uplatňoval časť NČZ na životné poistenie.
Doteraz mu robil ročné zúčtovanie zamestnávateľ a neviem koľko mu uplatnil zo NČZ zo životnej poistky, pretože si platil aj DDP. Je zamestnávateľ povinný manželovi poskytnúť túto informáciu?
Veľmi pekne ďakujem za Vaše názory a rady!
Ivana 1511
22.02.10,08:51
Ďakujem pekne za rozsiahlu odpoveď. Skutočne po tvojej informácii uvažujem o ročnom zaplatení poistného. A zaplatiť to z rodinných prídavkov je super nápad. V podstate tých 20 eur dostanem na prídavku. Určite v poistnej zmluve chcem trvalé následky úrazu. Jeden nikdy nevie. Ešte mám asi 2 týždne čas na uzavretie poistky, tak dúfam, že sa rozhodnem správne. Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
Chobot
22.02.10,14:07
Ahojte, v súvislosti s danou témou by som sa aj ja chcela niečo spýtať:
Manžel si platil životnú poistku cca 2 roky. Tento rok v septembri ju ukončil - ukončil zmluvu a založil si novú v inej spoločnosti. Z tej novej spoločnosti mu potvrdenie na uplatnenie NČZ za tie 4 mesiace zaslali. Chcem sa spýtať, musí túto ukončenú životnú poistku uviesť na r. 35 DPFOA? Žiadne peniaze odtiaľ nedostal, ale za r. 2007 a 2008 si uplatňoval časť NČZ na životné poistenie.

To, že z poistky nič nedostal nemá s uplatnením si odpočitateľnej položky nič spoločné. Nedostal nič vyplatené preto, lebo poistenie trvalo len krátko a nemal ešte nárok na odkupnú hodnotu, alebo poistka ešte nemala žiadnu odkupnú hodnotu. Ale keď on si uplatňoval odpočítateľnú položku za roky 2007 a 2008, tak teraz musí navýšiť zdaniteľný príjem o sumy, o ktoré si v rokoch 2007a 2008 daň ponížil.


Doteraz mu robil ročné zúčtovanie zamestnávateľ a neviem koľko mu uplatnil zo NČZ zo životnej poistky, pretože si platil aj DDP. Je zamestnávateľ povinný manželovi poskytnúť túto informáciu?
Veľmi pekne ďakujem za Vaše názory a rady!

Zamestnávateľ mu ponížil o toľko, koľko si on do žiadosti o zúčtovanie ročnej dane uviedol. Zamestnávateľ túto informáciu poskytuje zamestnancovi a to v potvrdení o zúčtovaní dane, ktorú dostal spolu s výplatnou páskou minulý a predminulý rok niekedy v marci - apríli.
an-ps
23.02.10,06:31
Chobot, ďakujem za podrobnú a jasnú odpoveď. Žiadne potvrdenie manžel od zamestnávateľa nedostal, ale dali mu kópiu ročného zúčtovania dane za r. 2008, kde si uplatňoval NZČ na životné poistenie. Len ma teraz mätie jedna vec: v RZ má uvedené, že si uplatňoval nzč na DDP 6000,-Sk a na životné poistenie 10632,-Sk! Nemal nárok na uplatnenie si len 12000,-? Teraz neviem, či mu mám na ten r. 35 uviesť celú sumu 10632,-Sk (teda vlastne 352,92 e) alebo len ten rozdiel (12000-6000ddp = 6000,-Sk/199,16e)???
an-ps
24.02.10,13:34
Nik nemá s týmto skúsenosti?
Katy a R
24.02.10,13:47
Chobot, ďakujem za podrobnú a jasnú odpoveď. Žiadne potvrdenie manžel od zamestnávateľa nedostal, ale dali mu kópiu ročného zúčtovania dane za r. 2008, kde si uplatňoval NZČ na životné poistenie. Len ma teraz mätie jedna vec: v RZ má uvedené, že si uplatňoval nzč na DDP 6000,-Sk a na životné poistenie 10632,-Sk! Nemal nárok na uplatnenie si len 12000,-? Teraz neviem, či mu mám na ten r. 35 uviesť celú sumu 10632,-Sk (teda vlastne 352,92 e) alebo len ten rozdiel (12000-6000ddp = 6000,-Sk/199,16e)???

... ak DDP stále trvá .. tak šesť tisíc (v korunách) za rok 2008 ..a aj 2007 si uplatňoval ???
Inak má na to tri roky .. a aj postupne môže;)
Chobot
24.02.10,13:52
Chobot, ďakujem za podrobnú a jasnú odpoveď. Žiadne potvrdenie manžel od zamestnávateľa nedostal, ale dali mu kópiu ročného zúčtovania dane za r. 2008, kde si uplatňoval NZČ na životné poistenie. Len ma teraz mätie jedna vec: v RZ má uvedené, že si uplatňoval nzč na DDP 6000,-Sk a na životné poistenie 10632,-Sk! Nemal nárok na uplatnenie si len 12000,-? Teraz neviem, či mu mám na ten r. 35 uviesť celú sumu 10632,-Sk (teda vlastne 352,92 e) alebo len ten rozdiel (12000-6000ddp = 6000,-Sk/199,16e)???

My ti nevieme odpovedať, pretože nevieme, koľko si vlastne uplatnil.

Ak do žiadosti o vykonanie zúčtovania dane napísal obe veci - aj poistku vo výške 10632 aj DDP 6000, tak to mohol. Aj tak sa mu ale na DP mohlo odpočítať max. 12000 SKK, ale uvedené mohol mať aj viacej.

AK máš v ruke potvrdenie o zúčtovaní dane, tak tam musí byť uvedené, koľko mu odpočítali od základu, či 10632, či 12000. Viac mu nemohli.

Ak tam má uvedené 12.000, tak si musí teraz navýšiť o 6000 (teda 12000-6000), ak je tam uvedené 10632, tak si musí v daňovom priznaní navýšiť o sumu 10632 za 2008 a toľko za rok 2007, koľko má uvedené v potvrdení za rok 2007 - pravidlo platí obdobne.
bubu1977
25.02.10,05:25
Prosím o radu. Zamestnanec si v minulých rokoch uplatňoval nezdaniteľnú čiastku - životné poistenie. V tomto roku mu ale neprišlo potvrdenie z poisťovne aj keď platil celý rok a zmluvy nebola zrušená. Môže si zamestnanec podať žiadosť o ročné zúčtovanie dane a neuplatniť si toto životné poistenie. Nejde o porušenie ak si neuplatní jeden z rokov životné poistenie?
katka50
25.02.10,05:33
Prosím o radu. Zamestnanec si v minulých rokoch uplatňoval nezdaniteľnú čiastku - životné poistenie. V tomto roku mu ale neprišlo potvrdenie z poisťovne aj keď platil celý rok a zmluvy nebola zrušená. Môže si zamestnanec podať žiadosť o ročné zúčtovanie dane a neuplatniť si toto životné poistenie. Nejde o porušenie ak si neuplatní jeden z rokov životné poistenie?
Môže si jeden rok neuplatniť. Je to dobrovoľné. Ale škoda to nevyužiť. Nech ide osobne do poisťovne a vyžiada si potvrdenie. Pozor, ak bude s dátumom vystavenia po 15.2. musí si podať DP A.
an-ps
25.02.10,06:57
My ti nevieme odpovedať, pretože nevieme, koľko si vlastne uplatnil.

Ak do žiadosti o vykonanie zúčtovania dane napísal obe veci - aj poistku vo výške 10632 aj DDP 6000, tak to mohol. Aj tak sa mu ale na DP mohlo odpočítať max. 12000 SKK, ale uvedené mohol mať aj viacej.

AK máš v ruke potvrdenie o zúčtovaní dane, tak tam musí byť uvedené, koľko mu odpočítali od základu, či 10632, či 12000. Viac mu nemohli.

Ak tam má uvedené 12.000, tak si musí teraz navýšiť o 6000 (teda 12000-6000), ak je tam uvedené 10632, tak si musí v daňovom priznaní navýšiť o sumu 10632 za 2008 a toľko za rok 2007, koľko má uvedené v potvrdení za rok 2007 - pravidlo platí obdobne.

Ďakujem Chobot za snahu. Potvrdenie o zúčtovaní dane nemám, ale DDP stále trvá, tak som to vyriešila tak, že som mu dala 6000,-Sk (teda 199,16 €). Za rok 2007 si ŽP neuplatňoval.
Ešte raz ďakujem za radu.
Chobot
25.02.10,07:17
Prosím o radu. Zamestnanec si v minulých rokoch uplatňoval nezdaniteľnú čiastku - životné poistenie. V tomto roku mu ale neprišlo potvrdenie z poisťovne aj keď platil celý rok a zmluvy nebola zrušená. Môže si zamestnanec podať žiadosť o ročné zúčtovanie dane a neuplatniť si toto životné poistenie. Nejde o porušenie ak si neuplatní jeden z rokov životné poistenie?

Môže si uplatniť aj bez potvrdenia z poisťovne. Mzdové účtarne to síce vyžadujú, ale nikde v legislatíve to nemá oporu. Tie potvrdenia poisťovne zasielajú dobrovoľne ako benefit pre klienta, pre poisťovne nie je taká povinnosť zo zákona.

Zamestnanec môže zaplatení príspevky preukázať akýmkoľvek spôsobom, napr. aj výpisom z účtu, kde bude suma zaplatená na živ. poistenie uvedená. Zodpovednosť za správne uplatnenie odpočítateľnej položky je na zamestnancovi, nie na subjekte, ktorý vykonáva zúčtovanie dane. V prípade daňovej kontroly zamestnanec musí preukázať, že tie prostriedky zaplatil na živ. poistenie.

Takže nič sa nedeje, ak ešte nedostal potvrdenie. NEch si uplatní sumu, čo zaplatil a dodatočne si vybaví to potvrdenie. Možno zlyhala pošta pri doručovaní potvrdenia.
Chobot
25.02.10,07:20
Môže si jeden rok neuplatniť. Je to dobrovoľné. Ale škoda to nevyužiť. Nech ide osobne do poisťovne a vyžiada si potvrdenie. Pozor, ak bude s dátumom vystavenia po 15.2. musí si podať DP A.

Dátum vystavenia potvrdenia nie je podstatný. Je to len informatívne potvrdenie, že v minulom roku zaplatil.
Zdenka175
25.02.10,08:44
V roku 2010 končí zmluva na životné poistenie a v tomto roku bude mať SZCO 55 rokov. Za rok 2009 si tým môže znížiť ZD v DP v oddiely výpočet dane r.74 .Ale v roku 2010 už asi nie však?
Chobot
25.02.10,09:49
V roku 2010 končí zmluva na životné poistenie a v tomto roku bude mať SZCO 55 rokov. Za rok 2009 si tým môže znížiť ZD v DP v oddiely výpočet dane r.74 .Ale v roku 2010 už asi nie však?

Podľa môjho názoru si môže aj v roku 2010. Veď on dodržal podmienky na uplatnenie odpočítateľnej položky aj v roku 2010 a ak mal nejaké poistné zaplatené v roku 2010, tak si ho môže uplatniť.

Vychádzam z ustanovení zákona 595/2003:


(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:
a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

podmienky bodu a) boli splnené


(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.
Životné poistenie nezaniklo ani jedným z uvedených dôvodov, pre ktoré by si nemohol uplatniť odpoč. položku. Poistenie zaniklo riadnym uplynutím poistnej doby, čo nie je porušenie zmluvy ani podmienok na opoč. položku.
Zužu
02.03.10,07:06
Zamestnanec má uzavreté investičné životné poistenie také, že si nad určitú investovanú sumu môže vybrať finančné prostriedky aj skôr, než dovŕši 55 rokov života. V predcházdajúcich rokoch si uplatňoval túto nezdaniteľnú časť . Teraz si fin. prostriedky vyberie - čiastočný odkup, samozrejme zmluvu nezruší niečo tam zostane a pokračuje sporením ďalej. Poruší týmto čiastočným odkupom podmienky na uplatnenie nezd. časti základu dane v par.11 ods. 11 ?
Stanislav 1975
02.03.10,07:13
Zamestnanec má uzavreté investičné životné poistenie také, že si nad určitú investovanú sumu môže vybrať finančné prostriedky aj skôr, než dovŕši 55 rokov života. V predcházdajúcich rokoch si uplatňoval túto nezdaniteľnú časť . Teraz si fin. prostriedky vyberie - čiastočný odkup, samozrejme zmluvu nezruší niečo tam zostane a pokračuje sporením ďalej. Poruší týmto čiastočným odkupom podmienky na uplatnenie nezd. časti základu dane v par.11 ods. 11 ?

Tým odkupom čiastočným nič neporuší,može si uplatniť nezdaniteľnú časť aj naďalej...-tam ide o to aby zmluva nebola stornovaná úplne...
miska33
05.03.10,07:05
viem poradiť...napíšte mi správu, čo presne potrebujete, či len šetrenie, alebo aj pripoistenia
Chobot
05.03.10,22:49
viem poradiť...napíšte mi správu, čo presne potrebujete, či len šetrenie, alebo aj pripoistenia

... to si komu odpovedala? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Zužu
08.03.10,09:41
Tým odkupom čiastočným nič neporuší,može si uplatniť nezdaniteľnú časť aj naďalej...-tam ide o to aby zmluva nebola stornovaná úplne...

Ohľadom tohto problému som písala do spol. PORADCA, s.r.o. Žilina a odpovedali mi, že sa porušili podmienKy: citujem odpoveď:

Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na životné poistenie musia byť splnené podmienky, ktorými sú:

dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.
V zákone sú definované presné pravidlá a v prípade, ak došlo k čerpaniu (odkup) finančných prostriedkov, pričom neboli zabezpečené zákonné ustanovenia, iuvedené sa berie ako porušenie podmienok, ktoré definuje § 11 ZDP a len v prípade ich zabezpečenia súčasne je možné si uplatňovať zníženie základu daneza príslušné zdaňovacie obdobie.
matildaz
08.03.10,12:07
Prosím o informáciu, či si môže uplatniť predčasný dôchodca odpočítateľnú položku zo životnej poistky, nakoľko mu robím DP A, lebo mal príjem na dohodu...ďakujem
Lanaj
08.03.10,14:03
Prosím o informáciu, či si môže uplatniť predčasný dôchodca odpočítateľnú položku zo životnej poistky, nakoľko mu robím DP A, lebo mal príjem na dohodu...ďakujem

Áno, uplatniť si môžu poberatelia hocijakých dôchodkov.
Viera25
10.03.10,11:12
Prosim Vás ak mám pozastavenú živnosť od jula 2009, môžem si uplatniť prispevky na život.poistenie v plnej výške,alebo len zaplatené príspevky počas neprerušenej živnosti?
Lanaj
10.03.10,14:56
Prosim Vás ak mám pozastavenú živnosť od jula 2009, môžem si uplatniť prispevky na život.poistenie v plnej výške,alebo len zaplatené príspevky počas neprerušenej živnosti?

V plnej výške - teda max. 398,33 €, nezáleží, či boli príjmy (živnosť) 1 deň alebo celý rok.
Viera25
11.03.10,06:24
ĎAKUJEM