vanilka
30.01.08,09:38
ovplyvnuju ZD? myslim ze ano ale nie som si ista

dakujem
Tweety
30.01.08,08:39
ovplyvnuju ZD? myslim ze ano ale nie som si ista

dakujem
Iba zmluvné.
mysimis
30.01.08,08:39
nie všetky.
sway
30.01.08,08:41
ovplyvnuju ZD? myslim ze ano ale nie som si ista

dakujem

zmluvné pokuty a penále ano - do nákladov - od Orange, T Comu...,
ale od DÚ, sociálky, ... nie, napíš konkrétne.
nelizuz
30.01.08,11:55
Ak sú to pokuty pr.dan.úr., soc,policaji....tak určite nie
Bambit
31.01.08,10:21
Prosím Vás, keď majiteľ nezaplatil sumu 918 Sk a firma to dala cez súd a výška sumy aj so súdnymi trovmi sa vyšplhala na 4.200 Sk, ako sa táto suma zaúčtuje ? Ďakujem pekne.
Bambit
03.02.08,17:57
Prosím Vás, poraďte mi : majiteľ nezaplatil nejakej firme sumu 918 Sk,- tá ho dala k súdu a výška sumy aj so súdnymi trovmi sa vyšplhala až na 4.200 Sk, kde a do čoho mám túto sumu zaúčtovať ? Ďakujem pekne.
Nevie mi niekto poradiť, do čoho mám zaúčtovať tieto sumy ? Som na materskej, moc sa tomu nevenujem lebo nemám čas a zistila som že som z toho úplne blbá. Majiteľ firmy, kde som pred materskou pracovala mi donesie v decembri papiere za celý rok a ja sa môžem zblázniť keď mu mám spraviť daňové.
sway
03.02.08,18:43
Nevie mi niekto poradiť, do čoho mám zaúčtovať tieto sumy ? Som na materskej, moc sa tomu nevenujem lebo nemám čas a zistila som že som z toho úplne blbá. Majiteľ firmy, kde som pred materskou pracovala mi donesie v decembri papiere za celý rok a ja sa môžem zblázniť keď mu mám spraviť daňové.

ja by som zaúčtovala tieto poplatky na účet 545 -čo je pripočítateľná položka k ZD, nakoľko sa nejedná o zmluvné pokuty.
ale tuším som v JÚ , tak ak je to jednoduché účtovníctvo, tak na výdavok NDZ.
Rozalka
03.02.08,19:04
Prosím Vás, keď majiteľ nezaplatil sumu 918 Sk a firma to dala cez súd a výška sumy aj so súdnymi trovmi sa vyšplhala na 4.200 Sk, ako sa táto suma zaúčtuje ? Ďakujem pekne.

§ 19 (2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
a) výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov,


§ 21 (2) Daňovými výdavkami nie sú tiež

a) zvýšenia dane, prirážky k poistnému platenému na zdravotné poistenie, úroky platené za obdobie odkladu platenia dane a cla, penále a pokuty s výnimkou zaplatených zmluvných pokút,


Podľa mňa aj súdne trovy spadajú do okruhu výdavkov § 19, ods. 2.
Ale je to len môj názor a taký vnútorný pocit.
andrej_rv
03.02.08,19:17
Nevie mi niekto poradiť, do čoho mám zaúčtovať tieto sumy ? Som na materskej, moc sa tomu nevenujem lebo nemám čas a zistila som že som z toho úplne blbá. Majiteľ firmy, kde som pred materskou pracovala mi donesie v decembri papiere za celý rok a ja sa môžem zblázniť keď mu mám spraviť daňové.
Neuvádzaš, z čoho pozostáva príslušná suma. Istina (918.-) a príslušný úrok z omeškania je daňovým výdavkom v čase úhrady. Podľa môjho názoru sú daňovým výdavkom aj súdne poplatky a ostatné súdne trovy, pokiaľ vymáhaná nezaplatená suma súvisela s dosahovaním zdańiteľných príjmov (podnikateľskou činnosťou) daňovníka.
Bambit
03.02.08,19:26
No a teraz zas neviem , či to mám dať do výdavkov NDZ ako mi poradila sway, alebo dať ako si myslí Rozalka ?
Robím v JU.A ešte by som sa chcela prosím Vás spýtať, keď majiteľovi omylom zaplatila firma 2x tú istú faktúru , majiteľ im volal tak sa dohodli že mu za to správí službu, ktorú mu nebude fa, ale ja teraz neviem do čoho mám dať tú druhú uhradenú čiastku keď je evidovaná len jedna FA a uhradená 2x.
Rozalka
03.02.08,19:33
No a teraz zas neviem , či to mám dať do výdavkov NDZ ako mi poradila sway, alebo dať ako si myslí Rozalka ?

To už sa musíš rozhodnúť sama.


Robím v JU.A ešte by som sa chcela prosím Vás spýtať, keď majiteľovi omylom zaplatila firma 2x tú istú faktúru , majiteľ im volal tak sa dohodli že mu za to správí službu, ktorú mu nebude fa, ale ja teraz neviem do čoho mám dať tú druhú uhradenú čiastku keď je evidovaná len jedna FA a uhradená 2x.

Musí tú službu fakturovať alebo vrátiť peniaze.
Zita5
03.02.08,19:44
No a teraz zas neviem , či to mám dať do výdavkov NDZ ako mi poradila sway, alebo dať ako si myslí Rozalka ?
Robím v JU.A ešte by som sa chcela prosím Vás spýtať, keď majiteľovi omylom zaplatila firma 2x tú istú faktúru , majiteľ im volal tak sa dohodli že mu za to správí službu, ktorú mu nebude fa, ale ja teraz neviem do čoho mám dať tú druhú uhradenú čiastku keď je evidovaná len jedna FA a uhradená 2x.


Ja sa prikláňam k Rozalke .

Čo sa týka duplicitnej úhrady , prvá úhrada by sa mala účtovať ako POZD podľa členenia . O druhej platbe by som účtovala ako o príjme NZD so zaúčtovaním do záväzkov , nakoľko som povinná uvedenú duplicitnú platbu vrátiť .
Ak sa bude dodávať nová služba , táto sa po ukončení vyfakturuje osobitnou FA......
Bambit
03.02.08,19:50
To už sa musíš rozhodnúť sama.



Musí tú službu fakturovať alebo vrátiť peniaze.
Nemohol mu opäť posielať fa , pretože sa dohodli že mu to spraví za to ,že to 2x uhradil. / jedná sa o malú čiastku/ , ale mne to teraz robí problémy, pretože to bolo robené ešte v júni 2007, ja som na to teraz prišla, keď si dávam do poriadku papiere a ja to vyhodiť odtiaľ nemôžem, lebo to bolo uhradené cez účet.Mne ide len o to, ako mám tú druhý krát zaplatenú fa zaúčtovať.
Rozalka
03.02.08,19:53
Nemohol mu opäť posielať fa , pretože sa dohodli že mu to spraví za to ,že to 2x uhradil. / jedná sa o malú čiastku/ , ale mne to teraz robí problémy, pretože to bolo robené ešte v júni 2007, ja som na to teraz prišla, keď si dávam do poriadku papiere a ja to vyhodiť odtiaľ nemôžem, lebo to bolo uhradené cez účet.Mne ide len o to, ako mám tú druhý krát zaplatenú fa zaúčtovať.
Výdavok neovplyvňujúci základ dane

To vám prišli 2x peniaze? Tak potom aký máš problém, treba rozhodne vystaviť faktúru: buď zálohovú a vysporiadať v r. 2008 (teraz máš poslednýkrát tú možnosť, v tomto roku sa už zálohy v JÚ nebudú časovo rozlišovať) alebo priamo "ostrú" faktúru. Vzhľadom k napísanému (tá služba sa ešte len uskutoční), tak vystav zálohovú faktúru. Ak ste však plátci DPH, musíš odviesť DPH z prijatej zálohy v období prijatia platby.

Len tak mimochodom: vôbec to dodávateľa služby nemrzí, že peniaze dostal 2* a zdaní len raz?!? Veď ide v podstate o zatajenie príjmov.
Bambit
04.02.08,09:19
Výdavok neovplyvňujúci základ dane

To vám prišli 2x peniaze? Tak potom aký máš problém, treba rozhodne vystaviť faktúru: buď zálohovú a vysporiadať v r. 2008 (teraz máš poslednýkrát tú možnosť, v tomto roku sa už zálohy v JÚ nebudú časovo rozlišovať) alebo priamo "ostrú" faktúru. Vzhľadom k napísanému (tá služba sa ešte len uskutoční), tak vystav zálohovú faktúru. Ak ste však plátci DPH, musíš odviesť DPH z prijatej zálohy v období prijatia platby.

Len tak mimochodom: vôbec to dodávateľa služby nemrzí, že peniaze dostal 2* a zdaní len raz?!? Veď ide v podstate o zatajenie príjmov.

Majiteľ nie je platcom DPH. Rozhodla som sa vystaviť zálohovú fa, ako mi poradila Rozalka. Všetkým veľmi pekne ďakujem.
Zuzana Ku.
04.02.08,10:45
Mám podobný problém, ako ste tu preberali včera, dostlai sme z T Comu pokutu za nedodržanie 2 ročnej viazanosti na pevnej linke, a pokuta bola vo výške cca.6 tis, môžem to v JU dať normálne do VOZD? Nie je mi celkom jasná táto debata, uvediete ma do obrazu, prosím?
Andyke
04.02.08,10:50
Je to VOZD, nakoľko sa jedná o zmluvnú pokutu.
JarkaL
04.02.08,11:35
S.r.o podpísala zml. o budúcej zmluve - kúpa nehnuteľnosti. Nakoniec si to rozmysleli a Kúpnu zmluvu neuzavreli. V Zmluve o bud. zmluve však bola dohodnutá pokuta pri odstúpení od kúpnej zmluvy. Je táto pokuta tiež daňovým výdavkom (po zaplatení)?Ďakujem za radu.
KvetkaK
04.02.08,11:48
Áno je, lebo ide o zmluvnú pokutu.
sway
04.02.08,12:31
Neuvádzaš, z čoho pozostáva príslušná suma. Istina (918.-) a príslušný úrok z omeškania je daňovým výdavkom v čase úhrady. Podľa môjho názoru sú daňovým výdavkom aj súdne poplatky a ostatné súdne trovy, pokiaľ vymáhaná nezaplatená suma súvisela s dosahovaním zdańiteľných príjmov (podnikateľskou činnosťou) daňovníka.

...nuž neviem či by si to obhájil, nakoľko ide o súdny poplatok, za to že on nesplnil svoj záväzok, nač ho následne dali k súdu... neverím, že by mu tieto poplatky uznali ako daňovo uznateľný náklad. Spôsobil si ho svojou nedbanlivosťou, že faktúru neuhradil... podľa mňa tieto veci treba brať v súvislostiach.. isto ak by to bol súdny poplatok za to, že on vymáhal svoju pohľadávku bol by daňovo uznaný... ja si stojím za svojím názorom.;)
andrej_rv
04.02.08,18:06
...nuž neviem či by si to obhájil, nakoľko ide o súdny poplatok, za to že on nesplnil svoj záväzok, nač ho následne dali k súdu...
No to neviem ani ja, či by som si to obhájil ;)...
Súdny poplatok nie je sankcia za to, že on nesplnil svoj záväzok (teda nejaká forma penále alebo pokuty), je to poplatok za úkon súdu. Žalovaný je ho povinný platiť preto, že mu to v prípade súdnych konaní prikazuje osobitný predpis - zákon č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov.
Trošku podobné sú exekučné poplatky povinného. Tiež sú vyrubené za neplnenie povinností povinného, ale napriek tomu sú uznané za daňové výdavky ako u oprávneného, tak i u povinného.

... neverím, že by mu tieto poplatky uznali ako daňovo uznateľný náklad. Spôsobil si ho svojou nedbanlivosťou, že faktúru neuhradil ... podľa mňa tieto veci treba brať v súvislostiach..
Tú nedbanlivosť treba naozaj posudzovať v širších súvislostiach. Často sa vyskytujú prípady neuhradených faktúr aj z iných dôvodov, napr. druhotnej platobnej neschopnosti. Ale ak by sme "nedbanlivosť" chceli použiť ako argument daňovej neuznateľnosti výdavku, čo potom s úrokom z omeškania ? Ten je spôsobený tiež "nedbanlivosťou", a predsa je daňovým výdavkom v čase zaplatenia. A už spomenuté exekučné poplatky tak isto... Skôr by som bral ako dôvod to, že súdne poplatky sa platia do štátneho rozpočtu.

... ja si stojím za svojím názorom.;)Veď ja Ťa ani nepresviedčam, aby si ho menila. Len som sem pripol svoj, ktorý je iný :).
evina
04.02.08,18:27
...nuž neviem či by si to obhájil, nakoľko ide o súdny poplatok, za to že on nesplnil svoj záväzok, nač ho následne dali k súdu... neverím, že by mu tieto poplatky uznali ako daňovo uznateľný náklad. Spôsobil si ho svojou nedbanlivosťou, že faktúru neuhradil... podľa mňa tieto veci treba brať v súvislostiach.. isto ak by to bol súdny poplatok za to, že on vymáhal svoju pohľadávku bol by daňovo uznaný... ja si stojím za svojím názorom.;)

Svojou vlastnou nedbanlivosťou platím aj neskoro faktúry od Orangu a T Com...
sway
04.02.08,19:12
[quote=andrej_rv;633684]

OK, v pohodičke, veď o tom to tu je....;);):)