misa
30.01.08,10:42
Dobrý deň, vymáhame rôzne pohľadávky súdnou cestou, súdu sme vždy zaplatili súdne poplatky - mám ich účtovať ako pohľadávku voči dlžníkovi (čo v prípade ak dlžnú sumu nevymôžeme, a teda nám nezaplatia ani súdne poplatky), alebo to mám účtovať ako náklad na 538 vtedy keď ho zaplatím (a ak vymôžeme pohľadávku aj s trovami potom to zaúčtujem ako výnos)? Poradíte prosím?
Stefan2005
30.01.08,09:55
Dobrý deň, vymáhame rôzne pohľadávky súdnou cestou, súdu sme vždy zaplatili súdne poplatky - mám ich účtovať ako pohľadávku voči dlžníkovi (čo v prípade ak dlžnú sumu nevymôžeme, a teda nám nezaplatia ani súdne poplatky), alebo to mám účtovať ako náklad na 538 vtedy keď ho zaplatím (a ak vymôžeme pohľadávku aj s trovami potom to zaúčtujem ako výnos)? Poradíte prosím?

Súdne poplatky sa účtujú do nákladov v čase ich vzniku, a v zmysle §56 odst. 6 postupov účtovania PÚ sa časovo nerozlišujú...

Ak by si to zaúčtovala ako pohľadávku, čo by si s tým urobila v prípade neúspešného sporu?
misa
30.01.08,10:11
Mám prípady že mi dlžník zaplatil s istinou aj všetky moje súdne trovy. Potom ich dám ako výnos v čase keď mi prišli na účet (my sme ich platili minulý rok, on mi ich vrátil tento rok)? Na aký účet, 668?
misa
31.01.08,08:15
Nik sa s týmto nestretol?
Stefan2005
31.01.08,08:27
Mám prípady že mi dlžník zaplatil s istinou aj všetky moje súdne trovy. Potom ich dám ako výnos v čase keď mi prišli na účet (my sme ich platili minulý rok, on mi ich vrátil tento rok)? Na aký účet, 668?

Účet 668 mi v tomto prípade nesedí, som za 648, prípadne 688...
ingi
31.01.08,08:28
Nik sa s týmto nestretol?

Platí Stefanova odpoveď, súdne poplatky zaúčtuješ na 538 v čase ich vzniku.
Po ich prípadnom zaplatení dlžníkom účtuješ na účte 648.