Enie
30.01.08,11:36
Pozerám do danej témy ale každý prípad je svojím spôsobom odlišný, tak by som chcela upresniť danú vec.
Firma pri vzniku vytvorila RF vo výške 5000,- (ZI je 200.000). V spoloč. zmluve je tvorba fondu 5% z čistého zisku najviac 10% ZI. V nasledujúcich rokoch mala firma straty, teda RF sa nevytváral ale ani sa "nepoužil" na umorenie straty. V roku 2006 sme mali ale zisk cca 2.600000,- teda čistý zisk je cca 2.106000,-. Avšak rozpúšťam stratu minulých rokov, takže mi základ dane vyjde na 0,-. Tvorím aj vtedy RF? A z čoho?
Ďakujem pekne
Enie
04.02.08,15:08
haloooo vie mi niekto poradiť?
liba2
04.02.08,18:05
Pozerám do danej témy ale každý prípad je svojím spôsobom odlišný, tak by som chcela upresniť danú vec.
Firma pri vzniku vytvorila RF vo výške 5000,- (ZI je 200.000). V spoloč. zmluve je tvorba fondu 5% z čistého zisku najviac 10% ZI. V nasledujúcich rokoch mala firma straty, teda RF sa nevytváral ale ani sa "nepoužil" na umorenie straty. V roku 2006 sme mali ale zisk cca 2.600000,- teda čistý zisk je cca 2.106000,-. Avšak rozpúšťam stratu minulých rokov, takže mi základ dane vyjde na 0,-. Tvorím aj vtedy RF? A z čoho?
Ďakujem pekneRezervný fond sa tvorí pri rozdeľovaní zisku po zdanení
(teda nie zo základu dane). Treba zaúčtovať daň a výsledok - ak bude zisk - bude zisk po zdanení, ktorý sa po uzavrení účtovných kníh prenesie na účet 431 a odtiaľ - po schválení účtovnej závierky valným zhromaždením - sa rozdelí (viď Obchodný zákonník).

Ešte doplním, že vo vašom prípade vyjde daň nula, teda nemáte o čom účtovať, a potom účtovný hosp.výsledok = čistý zisk po zdanení, z ktorého predovšetkým uhradíte účtovnú stratu minulých rokov a až čo zostane sa môže deliť medzi spoločníkov (ale aj nemusí, môže zostať ako nerozdelený zisk).
Majka
29.02.08,00:23
ak som to spravne pochopila tak postup je asi takyto.....
N-V = zisk - strata z r. 2006 /ZD je vysoky a strata 10tis./ vyjdze zaklad dane z toho vypocitam dan a zauctujem, mam cisty zisk z kt. zacutujem RF ano?
liba2
29.02.08,08:44
ak som to spravne pochopila tak postup je asi takyto.....
N-V = zisk - strata z r. 2006 /ZD je vysoky a strata 10tis./ vyjdze zaklad dane z toho vypocitam dan a zauctujem, mam cisty zisk z kt. zacutujem RF ano?
Keď hovoríme o strate, tak sú to 2 pohľady na tú istú vec.
Z hľadiska daňového stratu umorujeme, z hľadiska účtovného o strate účtujeme. Z rezervného fondu stratu uhrádzame.
A - pri vyplňovaní DP: zapíšeme účtovný zisk (N-V), zapíšeme + / - položky, máme kladný ZD, umoríme stratu (znížime ZD), vypočítame daň.
B - v účtovníctve: vypočítanú daň zaúčtujeme a máme čístý HV, ktorý v nasledujúcom roku máme zaúčtovaný na 431.
VZ schváli účt. závierku a rozhodne o rozdelení zisku podľa priorít (pozri obch. zákonník). Z tejto sumy 5% (ale max. 10% ZI) pôjde na tvorbu RF. Ďalej rozhodne o úhrade straty minulých rokov. Čo zostane je na rozdelenie spoločníkom (menovite komu koľko) alebo to zostane ako nerozdelený zisk min. rokov.
Na základe tohto rozhodnutia (kópia zápisnice) sa zaúčtuje:
Prídel do RF: vo výške ako rozhodlo VZ: 431/421,
úhrada straty (tu už nehovoríme o umorovaní) 431/429,
podiel spoločníkov: 431/364
ak ešte niečo zostane, preúčtuje sa to 431/428 ako nerozdelený zisk minulých rokov.
Na účte 431 nesmie zostať ani halier.
Iwett
29.02.08,14:39
Dobrý deň, prosím Vás chcem sa spýtať, lebo som už uplne domotaná, keď s.r.o. v minulých rokoch netvorila rezervný fond, a má na účte 428 aj 429 zostatky. V roku 2007 mala zisk. Mám vytvoriť rezervný fond zo zisku roku 2007? V spoločneskej zmluve je tvorba každoročne 5% až do výšky 10% ZI. Môže sa vytvoriť jednorazovo za rok 2007? A ked sa dosiahne tá výška 10% ZI, aj potom sa tvorí ďalej, alebo už sa nemusí?? Ďakujem...
JankaO
29.02.08,14:44
Dobrý deň, prosím Vás chcem sa spýtať, lebo som už uplne domotaná, keď s.r.o. v minulých rokoch netvorila rezervný fond, a má na účte 428 aj 429 zostatky. V roku 2007 mala zisk. Mám vytvoriť rezervný fond zo zisku roku 2007? V spoločneskej zmluve je tvorba každoročne 5% až do výšky 10% ZI. Môže sa vytvoriť jednorazovo za rok 2007? A ked sa dosiahne tá výška 10% ZI, aj potom sa tvorí ďalej, alebo už sa nemusí?? Ďakujem...

Rezervný fond nemôžte vytvoriť sama od seba, je to predmetom VZ, kde sa schvaľuje uzávierka za predchádzajúci rok. Na VZ by to malo byť schválené podľa znenia spoločenskej zmluvy.
(Neberte na seba zbytočne povinnosti, ktoré patria konateľovi, Vy len zaúčtujte to, čo VZ schváli))
Petra29
29.02.08,14:45
Dobrý deň, prosím Vás chcem sa spýtať, lebo som už uplne domotaná, keď s.r.o. v minulých rokoch netvorila rezervný fond, a má na účte 428 aj 429 zostatky. V roku 2007 mala zisk. Mám vytvoriť rezervný fond zo zisku roku 2007? V spoločneskej zmluve je tvorba každoročne 5% až do výšky 10% ZI. Môže sa vytvoriť jednorazovo za rok 2007? A ked sa dosiahne tá výška 10% ZI, aj potom sa tvorí ďalej, alebo už sa nemusí?? Ďakujem...
V každom prípade mala tvoriť RF podľa znenia SZ, predpokladám, že zisk už dosiahla v predchádzajúcich rokoch, keďže má zostatok na 428.
Ak je v spoločenskej zmluve určené, že tvorí 5 % zo zisku , tvorí 5 % zo zisku, ak je určené min.5 % zo zisku, tvorí 5 % a viac. Valné zhromaždenie rozhoduje, podľa SZ. To isté platí pre dosiahnutie, resp. prekročenie 10 % ZI
Iwett
29.02.08,14:51
Ďakujem za odpovede.No práveže čítam, že mala tvoriť a netvorila, preto tie otázky. :confused:Či sa teraz na základe zasadnutia VZ môže vytvoriť jednorazovo aj spätne, či len tých 5% zo zisku. A Či sa každý rok aj po dosiahnutí tých 10% ZI má tvoriť ďalej. A neviete mi poradiť, čo s tými zostatkami na účtoch 428, 429???? Ďakujem vopred...:)
Petra29
29.02.08,14:52
Rezervný fond nemôžte vytvoriť sama od seba, je to predmetom VZ, kde sa schvaľuje uzávierka za predchádzajúci rok. Na VZ by to malo byť schválené podľa znenia spoločenskej zmluvy.
(Neberte na seba zbytočne povinnosti, ktoré patria konateľovi, Vy len zaúčtujte to, čo VZ schváli))
Máš pravdu Janka, len v takých "menších" firmičkách a hlavne keď sú ok vzťahy, je ich treba trošku usmerniť, o čom a aj ako vlastne na tom VZ budú rokovať :) hlavne keď nemajú ani tušák, čo majú všetko v spol.zmluve :mee:
Iwett
29.02.08,14:55
Rezervný fond nemôžte vytvoriť sama od seba, je to predmetom VZ, kde sa schvaľuje uzávierka za predchádzajúci rok. Na VZ by to malo byť schválené podľa znenia spoločenskej zmluvy.
(Neberte na seba zbytočne povinnosti, ktoré patria konateľovi, Vy len zaúčtujte to, čo VZ schváli))
ďakujem za radu, viem že je myslená dobre, ale prebrala som s.r.o., kde je jeden člen, ktorý je aj konateľ aj všetko a o účtovníctve nemá šajnu....tak ak je niečo v zákone, tak mu to musím vysvetliť, a potom ako valné zhromaždenie to schválli....len neviem ako to má vlastne správne byť....a už vôbec neviem čo s tý´mi zostatkami.... Ďakujem za trpezlivosť...
JM1968
29.02.08,14:57
Ďakujem za odpovede.No práveže čítam, že mala tvoriť a netvorila, preto tie otázky. :confused:Či sa teraz na základe zasadnutia VZ môže vytvoriť jednorazovo aj spätne, či len tých 5% zo zisku. A Či sa každý rok aj po dosiahnutí tých 10% ZI má tvoriť ďalej. A neviete mi poradiť, čo s tými zostatkami na účtoch 428, 429???? Ďakujem vopred...:)
zdravím...od zisku odčítať stratu a podľa toho ti zostatne konečný stav buď na 428 (ak je nerozdelný zisk vyšší) alebo 429 (ak je strata vyššia).
JankaO
29.02.08,15:03
Máš pravdu Janka, len v takých "menších" firmičkách a hlavne keď sú ok vzťahy, je ich treba trošku usmerniť, o čom a aj ako vlastne na tom VZ budú rokovať :) hlavne keď nemajú ani tušák, čo majú všetko v spol.zmluve :mee:

Usmerniť, poradiť, komplet pripraviť VZ, pred rokovaním VZ môjho klienta je niečo iné, ako dávať niečo do poriadku z dôb, keď mojim klientom nebol a nemala som k dokladom prístup. Je to potom už len na individuálnej dohode s klientom, nad rámec aktuálnej zmluvy, tohto sa týkala poznámka o zbytočne preberaných povinnostiach. Ak by vzťahy neboli ok, spolupráca by nefungovala a klient by si hľadal iného.
Iwett
29.02.08,15:12
zdravím...od zisku odčítať stratu a podľa toho ti zostatne konečný stav buď na 428 (ak je nerozdelný zisk vyšší) alebo 429 (ak je strata vyššia).
díky, a to sa môže priamo medzi účtami 428/429 ???
Iwett
29.02.08,15:15
Usmerniť, poradiť, komplet pripraviť VZ, pred rokovaním VZ môjho klienta je niečo iné, ako dávať niečo do poriadku z dôb, keď mojim klientom nebol a nemala som k dokladom prístup. Je to potom už len na individuálnej dohode s klientom, nad rámec aktuálnej zmluvy, tohto sa týkala poznámka o zbytočne preberaných povinnostiach. Ak by vzťahy neboli ok, spolupráca by nefungovala a klient by si hľadal iného.
prepáčte že som otravná, len som chcela vysvetlenie,ako by to malo byť....a keby sa to malo robiť správne, bez úprav starých rokov, tak vytvorím 5% z čistého zisku minulého roku? /teda VZ odsúhlasí/???
JM1968
29.02.08,15:16
díky, a to sa môže priamo medzi účtami 428/429 ???
zdá sa mi že áno, zajtra ráno overím a dám ti vedieť, teraz už nemám prístup k účtovníctvu
Petra29
29.02.08,15:18
5 % z čistého zisku z min.roku /2006/ už nevytvoríš, ve´d ten bol prerozdelený - buď na 428, alebo spoločníkom 364 alebo...
VZ môže rozhodnúť tento rok, čo urobí so ziskom 2007 - 5% do RF /alebo aj viac/, úhrada straty 429, rozdelenie spoločníkom ...
Iwett
29.02.08,15:23
zdá sa mi že áno, zajtra ráno overím a dám ti vedieť, teraz už nemám prístup k účtovníctvu
ďakujem veľmi pekne
Iwett
29.02.08,15:26
ďakujem za odpovede....a môže byť aj na úhradu starších strát??? A nemože sa VZ rozhodnúť v priebehu roku 2007 o tom ako rozdelí zisk roku 2006?:confused:
Petra29
29.02.08,16:41
V priebehu r.2007sa VZ musí rozhodnúť, čo so ziskom 2006.
Po poriadku: každý rok k 1.1. na účte 431 bola preúčtovaná strata alebo zisk podľa zostakov 710,702 predch.roka.
Keďže účet 431 k 31.12. nesmie vykazovať zostatok, v priebehu každého roka došlo k perúčtovaniu z tohoto účtu na príslušné účty, u teba asi 428,429.
K preúčtovaniu musela dôjsť na základe ÚČTOVNÉHO dokladu, napr. rozhodnutie VZ - tu by som hľadala, ako došlo po minulé roky k preúčtovaniu zo 431.
Ohľadne toho, ako spätne vyriešiť netvorenie RF sa nevyjadrím, nie som právnik, neviem, ako postupovať, ke´d bol porušený Obchodný zákonník a tým pádom SZ.
Iwett
29.02.08,18:24
ďakujem ešte raz za odpovede....:)
Iwett
29.02.08,18:29
A predsa ešte jedna otázka mi nebola zodpovedaná, nie ohľadom tvorby rezervného fondu, ale môže VZ rozhodnúť o úhrade strát z minulých rokov z rezervného fondu vytvoreného zo zisku r. 2007?Alebo sú niekde presne určené postupy, čo sa z rezervného fondu má uhrádzať??? poradíte mi kde sa toho dopátram? ďakujem.
liba2
29.02.08,19:50
A predsa ešte jedna otázka mi nebola zodpovedaná, nie ohľadom tvorby rezervného fondu, ale môže VZ rozhodnúť o úhrade strát z minulých rokov z rezervného fondu vytvoreného zo zisku r. 2007?Alebo sú niekde presne určené postupy, čo sa z rezervného fondu má uhrádzať??? poradíte mi kde sa toho dopátram? ďakujem.Všetko o právomociach a povinnostiach VZ je uvedené v Obch. zákonníku.

K otázke: len VZ má kompetenciu o tom rozhodnúť, len VZ rozhoduje o tom, ako sa HV rozdelí - veď sú to peniaze spoločníkov, nikto iný o nich nemôže rozhodovať.
Majka
29.02.08,22:30
Keď hovoríme o strate, tak sú to 2 pohľady na tú istú vec.
Z hľadiska daňového stratu umorujeme, z hľadiska účtovného o strate účtujeme. Z rezervného fondu statu uhrádzame.
A - pri vyplňovaní DP: zapíšeme účtovný zisk (N-V), zapíšeme + / - položky, máme kladný ZD, umoríme stratu (znížime ZD), vypočítame daň.
B - v účtovníctve: vypočítanú daň zaúčtujeme a máme čístý HV, ktorý v nasledujúcom roku máme zaúčtovaný na 431.
VZ schváli účt. závierku a rozhodne o rozdelení zisku podľa priorít (pozri obch. zákonník). Z tejto sumy 5% (ale max. 10% ZI) pôjde na tvorbu RF. Ďalej rozhodne o úhrade straty minulých rokov. Čo zostane je na rozdelenie spoločníkom (menovite komu koľko) alebo to zostane ako nerozdelený zisk min. rokov.
Na základe tohto rozhodnutia (kópia zápisnice) sa zaúčtuje:
Prídel do RF: vo výške ako rozhodlo VZ: 431/421,
úhrada straty (tu už nehovoríme o umorovaní) 431/429,
podiel spoločníkov: 431/364
ak ešte niečo zostane, preúčtuje sa to 431/428 ako nerozdelený zisk minulých rokov.
Na účte 431 nesmie zostať ani halier.

dakujem velmi pekne,tak som to snad konecne dned dokoncila.....
V r. 2007 som umorila stratu presne podla tvojej rady....
v r. 2008 som zuct. na zakladne VH :
1. Valné zhromaždenie schvaľuje rozdelenie zisku po zdanení za rok 2007 vo výške 808 131,44 Sk nasledovne:
- prídel do rezervného fondu vo výške 5 % t.j. 40 406, Sk
- zučtovanie straty rok 2006 34 178,00
- zisk k rozdeleniu 733 547,44 Sk
- Zisk bude rozdelený v celkovej sume 733 547,44 do 31.12.2008
liba2
01.03.08,00:01
dakujem velmi pekne,tak som to snad konecne dned dokoncila.....
V r. 2007 som umorila stratu presne podla tvojej rady....
v r. 2008 som zuct. na zakladne VH :
1. Valné zhromaždenie schvaľuje rozdelenie zisku po zdanení za rok 2007 vo výške 808 131,44 Sk nasledovne:
- prídel do rezervného fondu vo výške 5 % t.j. 40 406, Sk
Toto nie je viac ako 10 % ZI ? ak áno, stačí tam presunúť len tých 10%.
- zučtovanie straty rok 2006 34 178,00 Napísala by som "na úhradu straty..."
- zisk k rozdeleniu 733 547,44 Sk Toto je už na výplatu spoločníkom, malo by nasledovať meno komu-koľko. A tie haliere by som presunula do RF, lebo tie sa vyplatiť nedajú (snáď iba bankovým prevodom).
- Zisk bude rozdelený v celkovej sume 733 547,44 do 31.12.2008 (vyplatený)


Trošku som ti to upravila :D
Iwett
01.03.08,06:32
Všetko o právomociach a povinnostiach VZ je uvedené v Obch. zákonníku.

K otázke: len VZ má kompetenciu o tom rozhodnúť, len VZ rozhoduje o tom, ako sa HV rozdelí - veď sú to peniaze spoločníkov, nikto iný o nich nemôže rozhodovať.
Ďakujem ešte raz
Majka
01.03.08,10:56
liba dakujem ti velmi pekne si poklad, aj ostatni kt. ma usmernili.
ZI mame 200tis. tazke staci 20tis. do RF a ostatne priratam na rozdelenie zisku.je len jeden konatel takze uvediem len jedno meno a bude sa to vyplacat prevodom z uctu jednorazovo.
liba2
01.03.08,11:36
liba dakujem ti velmi pekne si poklad, aj ostatni kt. ma usmernili.
ZI mame 200tis. tazke staci 20tis. do RF a ostatne priratam na rozdelenie zisku.je len jeden konatel takze uvediem len jedno meno a bude sa to vyplacat prevodom z uctu jednorazovo.
Predsa ešte to zrekapitulujem:
keďže je len jeden spoločník, tak nezasadá valné zhromaženie. Spoločník písomnou formou urobí "Rozhodnutie jediného spoločníka" (nadpis)
A - schvaľujem účtovnú závierku za r. 2007 ...
B - dosiahnutý zisk .... Sk rozdeľujem takto:
1) 20.000,44 Sk do RF v súlade s čl. .. zakladateľskej listiny,
2) 34.178,00 Sk na úhradu straty z roka 2006,
3) .........,00 Sk sa prevedie na osobný účet spoločníka najneskôr do 31.12.2008 ako jeho podiel na dosiahnutom zisku.

Mrkni trošku do obchodného zákonníka, budú ti niektoré veci samozrejmejšie :D .
Majka
01.03.08,14:09
je jeden spolocnik a dvaja konatelia /spolocnik+ 1 /
azla
01.03.08,14:20
Postupuj, ako Ti napísala Liba2 v príspevku 28. Pri rozdelení zisku rozhoduje iba spoločník. Konateľ tu nie je podstatný. Ak je spoločníka aj konateľ v tomto prípade vystupuje v úlohe spoločníka.
liba2
01.03.08,14:33
je jeden spolocnik a dvaja konatelia /spolocnik+ 1 /Dosiahnutý zisk sú peniaze, ktoré patria spoločníkovi. On sa však môže rozhodnúť, že časť tohto zisku = odmenu dá konateľovi (ktorý nemá majetkovú účasť). Ak sa tak rozhodne, potom to bude predposledný bod toho zápisu o rozdeľovaní HV.
liba2
01.03.08,14:35
je jeden spolocnik a dvaja konatelia /spolocnik+ 1 /Opravím túto vetu: je jeden spoločník, ktorý je aj konateľom + jeden konateľ bez majetkovej účasti.:)
Majka
01.03.08,15:24
Opravím túto vetu: je jeden spoločník, ktorý je aj konateľom + jeden konateľ bez majetkovej účasti.:)


presne tak :)
vjejka
01.03.08,16:17
Chcela by som poposiť, firma vytvori zisk, po povinnom prispevku do RF ostane zisk k prerozdeleniu... musi firma v prvom rade uhradit stratu z predchadzujúceho roku a zvysok si mozu konatelia rozdelit? Alebo uhradu straty neberiem do úvahy? Dik
JankaO
01.03.08,16:33
Chcela by som poposiť, firma vytvori zisk, po povinnom prispevku do RF ostane zisk k prerozdeleniu... musi firma v prvom rade uhradit stratu z predchadzujúceho roku a zvysok si mozu konatelia rozdelit? Alebo uhradu straty neberiem do úvahy? Dik

O rozdelení zisku alebo úhrade straty rozhoduje VZ na základe ustanovení Spoločenskej zmluvy alebo Stanov.Takže tam treba čerpať námet....
Tweety
01.03.08,16:36
Chcela by som poposiť, firma vytvori zisk, po povinnom prispevku do RF ostane zisk k prerozdeleniu... musi firma v prvom rade uhradit stratu z predchadzujúceho roku a zvysok si mozu konatelia rozdelit? Alebo uhradu straty neberiem do úvahy? Dik
Stratu buď vykryjú ziskom, alebo si ho rozdelia a ona im ostane na 429. O rozdelení zisku rozhoduje VZ.
vjejka
01.03.08,16:50
Ďakujem, to viem,ze je to na rozhodnuti VZ, len stale som mala pocit, ze som niekde citala ze pri dosiahnuti zisku prednostne uhradzam stratu a potom si spolocnici mozu rozdelit zisk
Tweety
01.03.08,16:52
Ďakujem, to viem,ze je to na rozhodnuti VZ, len stale som mala pocit, ze som niekde citala ze pri dosiahnuti zisku prednostne uhradzam stratu a potom si spolocnici mozu rozdelit zisk
Nemusí to tak byť..
liba2
01.03.08,17:16
Ďakujem, to viem,ze je to na rozhodnuti VZ, len stale som mala pocit, ze som niekde citala ze pri dosiahnuti zisku prednostne uhradzam stratu a potom si spolocnici mozu rozdelit zisk


Nemusí to tak byť..
§ 123
(1) Spoločníci majú nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku.

§179
(3) Do zrušenia spoločnosti môže byť medzi akcionárov rozdelený vždy len čistý zisk

a) znížený o prídely do rezervného fondu, prípadne ďalších fondov, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona, a o neuhradenú stratu z minulých období,
b) zvýšený o nerozdelený zisk z minulých období a fondy vytvorené zo zisku, ktorých použitie nie je v zákone ustanovené.

(4) Spoločnosť nemôže rozdeliť medzi akcionárov čistý zisk alebo iné vlastné zdroje spoločnosti, ak vlastné imanie zistené podľa schválenej riadnej účtovnej závierky je alebo by bolo v dôsledku rozdelenia zisku nižšie ako hodnota základného imania spolu s rezervným fondom (§ 217), prípadne ďalšími fondmi vytváranými spoločnosťou, ktoré sa podľa zákona alebo stanov nesmú použiť na plnenie akcionárom, znížená o hodnotu nesplateného základného imania, ak táto hodnota ešte nie je zahrnutá v aktívach uvedených v súvahe podľa osobitného zákona.
JM1968
03.03.08,10:55
díky, a to sa môže priamo medzi účtami 428/429 ???
veľmi sa ti ospravedlňujem, uviazla som doma s bronchitídou, najskôr v stredu sa viem pozrieť, aj ja som takýto prípad mala, ale už dávnejšie, nepamätám sa. Ale ako sa tu už písalo, môžeš to urobiť najskôr po VZ v r.2008.
erika_H
04.03.08,17:20
Dobrý deň,
dostala som od konateľov s.r.o. zápisnicu z valnéh zhromaždenia-vytvorili rezervný fond vo výške 7853,303 Sk:) Za rok 2006,zápisnica je aj na obchodnom registri.Mám sumu zaokrúhliť alebo zaúčtovať takú parádnu aj s 0,303 Sk? Ďakujem
cactus
04.03.08,17:26
Dobrý deň,
dostala som od konateľov s.r.o. zápisnicu z valnéh zhromaždenia-vytvorili rezervný fond vo výške 7853,303 Sk:) Za rok 2006,zápisnica je aj na obchodnom registri.Mám sumu zaokrúhliť alebo zaúčtovať takú parádnu aj s 0,303 Sk? Ďakujem
zaúčtuješ aj s támi tisícinami.
Asi mali dôvod, prečo to takto napočítali.
Zápisnica je tvoj doklad k zaúčtovaniu.
erika_H
04.03.08,18:21
zaúčtuješ aj s támi tisícinami.
Asi mali dôvod, prečo to takto napočítali.
Zápisnica je tvoj doklad k zaúčtovaniu.

Oni to počítali percentom zo zisku.
Ďakujem ti cactus za odpoveď.
JM1968
05.03.08,09:06
díky, a to sa môže priamo medzi účtami 428/429 ???
áno, pozrela som sa, aj ja to mám tak a videla to aj auditorka, takže je to ok, ale až po VZ
Petra29
05.03.08,10:01
Dobrý deň,
dostala som od konateľov s.r.o. zápisnicu z valnéh zhromaždenia-vytvorili rezervný fond vo výške 7853,303 Sk:) Za rok 2006,zápisnica je aj na obchodnom registri.Mám sumu zaokrúhliť alebo zaúčtovať takú parádnu aj s 0,303 Sk? Ďakujem
Čo robí zápisnica z VZ s.r.o. na obchodnom registri?
Chrusťa
14.03.08,07:59
Nadviažem na vašu tému o rezervnom fonde. Ako spoločnosť máme už naplnený RF do výšky 10% ZI. Tieto prostriedky vedieme v banke na samostatnom účte, kde nám nabiehajú samozrejme aj úroky, čím sa tá výška 10% ZI navyšuje.Čo s tým "nadbytkom" na účte RF v banke? Môžem tie "drobáky úroky" vybrať?
Tweety
14.03.08,08:21
Nadviažem na vašu tému o rezervnom fonde. Ako spoločnosť máme už naplnený RF do výšky 10% ZI. Tieto prostriedky vedieme v banke na samostatnom účte, kde nám nabiehajú samozrejme aj úroky, čím sa tá výška 10% ZI navyšuje.Čo s tým "nadbytkom" na účte RF v banke? Môžem tie "drobáky úroky" vybrať?
Aj celé môžeš vybrať , samostatný účet RF v banke už nemusíme viesť.
cactus
14.03.08,08:24
Nadviažem na vašu tému o rezervnom fonde. Ako spoločnosť máme už naplnený RF do výšky 10% ZI. Tieto prostriedky vedieme v banke na samostatnom účte, kde nám nabiehajú samozrejme aj úroky, čím sa tá výška 10% ZI navyšuje.Čo s tým "nadbytkom" na účte RF v banke? Môžem tie "drobáky úroky" vybrať?


Aj celé môžeš vybrať , samostatný účet RF v banke už nemusíme viesť.
zbytočne tam platíš poplatky

ochudobňuješ seba a živíš banku
Kristina27
11.11.08,16:51
VZ rozhodlo o úhrade straty 2007 380 tis.Sk takto,
úhrada straty zo ZRF 421/431 20 tis.
úhrada straty z nerozdeleného zisku MR 428/431 60 tis.
neuhradená strata 429/431 300 tis.

Môžeme takto účtovať? 421 - ZRF bude potom ale nulový.
Iwett
25.02.09,12:55
Dobrý deň, ak je v spoloč.zmluve tvorba RF 5% zo zisku a nieje tam obmedzenie do akej výšky, SZ má prednosť pred OZ ?Preto spoločnosť musí 5% zo zisku tvoriť RF do neobmedzenej výšky? Je to tak? Ďakujem.
liba2
25.02.09,13:06
Dobrý deň, ak je v spoloč.zmluve tvorba RF 5% zo zisku a nieje tam obmedzenie do akej výšky, SZ má prednosť pred OZ ?Preto spoločnosť musí 5% zo zisku tvoriť RF do neobmedzenej výšky? Je to tak? Ďakujem.
nie (to by muselo byť výslovne v SZ uvedené) RF sa podľa Obch.Z tvorí maximálne do výšky 10% ZI.
Iwett
25.02.09,14:55
nie (to by muselo byť výslovne v SZ uvedené) RF sa podľa Obch.Z tvorí maximálne do výšky 10% ZI.
Ďakujem za odpoveď. Rozumiem dobre, že aj keď v SZ neieje maximálne do výšky 10%, tak aj tak sa tvorí len do výšky 10% ZI? Keď sme to vytvorili z jedného zisku, tak už sa ďalší rok netvorí?
Tweety
25.02.09,14:57
Ďakujem za odpoveď. Rozumiem dobre, že aj keď v SZ neieje maximálne do výšky 10%, tak aj tak sa tvorí len do výšky 10% ZI? Keď sme to vytvorili z jedného zisku, tak už sa ďalší rok netvorí?
Ak je už vytvorený v spomínanej výške určenej v OZ, ďalej ho už netvoríte.
Iwett
25.02.09,14:59
Ďakujem za rýchle odpovede.
Janna
05.03.09,17:01
Je problém, ak firma minulý rok pri tvorbe RF a prekočila výšku 10% zo ZI?
Mali sme mať RF vo výške 20.000,- a teraz je okolo 40.000,-
Ďakujem.
liba2
06.03.09,04:47
Je problém, ak firma minulý rok pri tvorbe RF a prekočila výšku 10% zo ZI?
Mali sme mať RF vo výške 20.000,- a teraz je okolo 40.000,-
Ďakujem.
Chyba to v žiadnom prípade nie je. Horná hranica RF nie je zákonom stanovená (20.000 Sk je minimum). O výške tvorby RF v danom roku rozhoduje VZ. Ak sa vám toto stalo nedopatrením, opäť VZ môže rozhodnúť o náprave (tj. znížení na minimum).
Janna
06.03.09,12:09
Chyba to v žiadnom prípade nie je. Horná hranica RF nie je zákonom stanovená (20.000 Sk je minimum). O výške tvorby RF v danom roku rozhoduje VZ. Ak sa vám toto stalo nedopatrením, opäť VZ môže rozhodnúť o náprave (tj. znížení na minimum).


Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Rozhodnutie (zapis z VZ) o rozdeleni zisku a pridelu do RF sme dali minuly rok na OR do zbierky listin. Môžeme teda dodatočne urobiť VZ, kde opravime pridel do RF, s tym že už to nebudem opätovne dávať zápis z tohotoho VZ do zbierky listin?
liba2
06.03.09,12:52
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Rozhodnutie (zapis z VZ) o rozdeleni zisku a pridelu do RF sme dali minuly rok na OR do zbierky listin. Môžeme teda dodatočne urobiť VZ, kde opravime pridel do RF, s tym že už to nebudem opätovne dávať zápis z tohotoho VZ do zbierky listin?
Vy máte povinnosť predkladať do OR aj zápis VZ ?
Považovala aby som to za nové rozhodnutie VZ a môže sa to spojiť so schvaľovaním UZ v tomto roku; či tak alebo onak, rozhodne o tom VZ a uvedie v zápisnici.
Janna
06.03.09,20:01
Vy máte povinnosť predkladať do OR aj zápis VZ ?
Považovala aby som to za nové rozhodnutie VZ a môže sa to spojiť so schvaľovaním UZ v tomto roku; či tak alebo onak, rozhodne o tom VZ a uvedie v zápisnici.

Ja dávam do OR iba zápis z VZ o schválení účtovnej závierky spolu s účtovnou závierkou. A práve v tom zápise mám uvedený aj prídel do RF. Nerobím potom vyhlásenie o schválení účtovnej závierky, ale dám rovno zápis z VZ.
Ďakujem ešte raz za radu.