pudlica
30.01.08,10:40
Sviatočná kapustnica
Volám ju „sviatočná“ preto, lebo ju varím len na Vianočné sviatky. A keďže o kapustnici vieme, že čo kraj to iná kapustnica, a nielen kraj, ale čo dedina to iná kapustnica, ba čo viac, horný koniec má inú a dolný koniec má inú a v každej rodine je iná a každý tvrdí, že to je tá najlepšia, musíme si aj mi, nakúpiť tie najlepšie suroviny. Začneme kapustou. Vyvarujme sa, aby sme si kúpili dajakú balíčkovú kapustu zo supermárketu, pripomínajúcu kyslé špagety. Všeobecne povedané žiaden kolonial do našej kapustnice nepôjde. Takže vyrážame do terénu. Najdeme si takú kapustu, ktorú si môžeme ochutnať. Musí byť primerane kyslá, správne korenená [celé korenie, nové korenie,] primerane trpká [bobkový list, rasca] zjemnená jablkom a správne osolená. Proste nesmie jej nič chýbať. Musí mať iskru ako pohladná kráska. Takejto božskej dobroty si kúpime tak 20 dkg na osobu. Správnu kyslosť kapusty musíte cítiť na koreni jazyka. Ak necítite kyslotrpkú chuť, tak je ešte primladá, alebo spančovaná vodou. Po kapuste je na rade mäso. Všeobecne vieme, že kapusta znesie aj mastnejšie mäso a keďže náš celoročný ramadán v podobe odriekania a v podobe rôznych diét práve skončil, doprajme si a kúpme si krásne prerastený bôčik. Do kapustnice si ho predpečieme a keď kosti a chrupavky hodíme nášmu Rexovi a mi si z neho čosi ďobneme na koštovku, tak rátajme 10 dkg na porciu. Po bôčiku sa zameriame na údené. A tu pozor. Všetky tie tzv. údené mäsá, v supermarketoch čo zlacnejú v predvianočnej nákupnej horúčke, sú len náhrady pravého údeného mäsa. Všetky tie sáčkové údeniny musia mať v chladiacich boxoch, inak by po troch dňoch chytalo slíz a birzu a pýtali by sa, kde je tu najbližší odpadový kôš. Tak to sa pravému údenému nemôže stať. Takže. Ak údený bôčik, alebo krkovička s kosťou tak 10 dkg, ak pliecko tak 5 dkg na porciu. A finále bude klobása. Ak na nej hodláte šetriť, tak sa do kapustnice ani nepušťajte a uvarte si radšej krupicovú kašu. Klobása by nemala byť čosi neprežúvatelné, nestravitelné, tvrdé ako kosť a smradľavé od údenia ako železničný podval. Na druhej strane nesmie byť mäkká, mľandravá plná nestravitelných šliach.Musí byť zrelá pikantná, krásne voňajúca údeninou a cesnakom s peknou mozaikou v reze. Proste aby sa hodila do našej sviežej kapustičky. Tak a po tomto maratóne sa môžme pustiť do varenia. V deň mínus jeden prehrabeme dom a nájdeme si ten správny hrniec. Najlepšie ťažký antikorový s hrubým dnom. [ nikdy nie hliníkový ] Kapustnicu nevaríme iba na jeden chod, ale kľudne na dva ba aj tri. Ja varievam odhadom liter na osobu, a viem že mám kapustnicu na celé sviatky. Takže pripravíme si suroviny a môžme začať.
kapusta - 200 g, pliecko - 50 g, klobása - 50 g, údené mäso - 50 g, cibuľa - 20 g, masť - 10 g, paprika, hríby ( hríbový bujon ), údený bujon, polievkové korenie, [zemiaky]
Štart: Z kapusty zlejeme vodu a odložíme do chladničky. Kapustu zalejeme vodou, pridáme celé korenie, nové korenie a postavíme variť. V panvičke rozpustíme masť, pridáme cibuľu a restujeme do zlatova. Primiešame papriku a takto pripravený základ vlejeme do kapusty. Mäso potrieme cesnakom, rascou, soľou a dáme na hodinku opiecť. Do druhého hrnca dáme variť údené mäso. Klobásu pokrájame na kolieska a opečieme na prudkejšom ohni a zmiešame s kapustou. Ak sme kúpili originál údené mäso, po uvarení môžme vodu použiť na rozriedenie kapustnice. Ak sme zohnali len oúdené mäso, voda je nepoužitelná. Pod tečúcou vodou prepláchneme za šáločku hríbov. Ja osobne sa zmierim len s hríbovým bujónom. Pridá do našej kapustnice prekrásnu vôňu lesa. A zmierim sa preto, lebo každý hríbar tvrdí, že zbiera len tie čo pozná no aj tak sú ich plné cintoríny. Ak je kapusta polomäkká pridáme na kocky pokrájané údené mäso a pečené mäso. Ak je kapustnica málo kyslá, pridáme vodu z kapusty, ak je príliš kyslá pridáme vodu. Ak je pririedka, postrúhame do nej zemiak. Na miernom ohni povaríme 25 až 30 minút. Vypneme, prikryjeme pokličkou a necháme uležať cez noc na šporáku. Na druhý deň máličko prevaríme.
Podávame s čiernym chlebom a s láskou. Dobrú chuť
lepka
30.01.08,15:07
:D toto nie je recept ale nádherná óda na jedlo,skúsim vyskúšať aj samotný recept:---
pudlica
30.01.08,19:56
som rada ze sa paci a zarucujem ze bude aj chutit.;)