Idiotka
30.01.08,11:17
Vystavujeme daňové doklady/faktúry s tým, že platba predchádza fakturácii (dosť špecifické, ale teraz nepodstatné) a "napasúvame" sa teda na sumu, ktorú nám pripísali na bankový účet.

Túto sumu rozpočítavame na základ dane a DPH. Občas musíme doplniť rozdiely vyplývajúce zo zaokruhlenia. Tieto halierové položky sme účtovnícky dávali s + alebo - na tie účty, kde sme účtovali aj služby, ale so sadzbou 0% DPH.

A tieto rozdiely, či plusové alebo mínusové sa súčtom halierov zobrazovali v daňovom priznaní ako +- 1,- Sk v riadku 13 - Dodanie tovarov a služieb s oslobodením od dane.

Kolegyni sa to nepáčilo, a odmietla aj vybieliť tento riadok a spravila toto:
plusové rozdiely účtujeme do kurzových ziskov,
mínusové rozdiely v zaokruhľovaní účtujeme do kurzových strát.

Okrem toho, že to zvyšuje pravdepodobnosť omylov, sa mi nepáči toto účtovanie, myslím, že to tam nepatrí.
A: ak som si dobre naštudovala tlačivo daňového priznania, riadok 13 sa nikde nepripočítava...Prečo to nevyzmizíkovať a ...????

Poradíte nám?
evina
30.01.08,10:38
Vystavujeme daňové doklady/faktúry s tým, že platba predchádza fakturácii (dosť špecifické, ale teraz nepodstatné) a "napasúvame" sa teda na sumu, ktorú nám pripísali na bankový účet.

Túto sumu rozpočítavame na základ dane a DPH. Občas musíme doplniť rozdiely vyplývajúce zo zaokruhlenia. Tieto halierové položky sme účtovnícky dávali s + alebo - na tie účty, kde sme účtovali aj služby, ale so sadzbou 0% DPH.

A tieto rozdiely, či plusové alebo mínusové sa súčtom halierov zobrazovali v daňovom priznaní ako +- 1,- Sk v riadku 13 - Dodanie tovarov a služieb s oslobodením od dane.

Kolegyni sa to nepáčilo, a odmietla aj vybieliť tento riadok a spravila toto:
plusové rozdiely účtujeme do kurzových ziskov,
mínusové rozdiely v zaokruhľovaní účtujeme do kurzových strát.

Okrem toho, že to zvyšuje pravdepodobnosť omylov, sa mi nepáči toto účtovanie, myslím, že to tam nepatrí.
A: ak som si dobre naštudovala tlačivo daňového priznania, riadok 13 sa nikde nepripočítava...Prečo to nevyzmizíkovať a ...????

Poradíte nám?

Zaokrúhľovanie ste mali účtovať a v DP to nemalo byť uvádzané. To nie je oslobodenie od dane podľa paragrafov tam uvádzaných.

P.s. Ide o zahraničné platby?
Idiotka
30.01.08,10:46
Zaokrúhľovanie ste mali účtovať a v DP to nemalo byť uvádzané. To nie je oslobodenie od dane podľa paragrafov tam uvádzaných.

P.s. Ide o zahraničné platby?

A keď zaokruhľovanie účtovať,ako ? Tak, aby riadok 13 v DP nebol ničím vyplnený?
A čo keby sa zmizlo z daň.priznania tá vykazovaná 1,- Sk?

A nie, nie sú to zahraničné platby.
Idiotka
30.01.08,13:41
len si to posúvam, keby náhodou chcel niekto odpovedať na pôvodný dotaz.mimotemy
evina
30.01.08,13:52
A keď zaokruhľovanie účtovať,ako ? Tak, aby riadok 13 v DP nebol ničím vyplnený?
A čo keby sa zmizlo z daň.priznania tá vykazovaná 1,- Sk?

A nie, nie sú to zahraničné platby.

Nemá to čo v daňovom priznaní ani byť uvedené.
Nejedná sa o oslobodenie dane podľa §§46,47,43 a príslušné odseky, ale ide o obyčajné zaokrúhľovanie.
Väčšinou účtujeme zaokrúhľovanie na 548, ale môžeme aj na príslušný účet služby a pod....

Ak sa nejedná o zahraničné platby tak naozaj neviem, ako vôbec došlo k myšlienke účtovať to na kurzov=é rozdiely...

http://www.porada.sk/t10691-uctovanie-zaokr-rozdielov.html
Olgica
30.01.08,13:53
Kurzová strata alebo zisk nie je predmetom dane z pridanej hodnoty. Proste sa to zaúčtuje na účet 563 alebo 663.
evina
30.01.08,13:55
Kurzová strata alebo zisk nie je predmetom dane z pridanej hodnoty. Proste sa to zaúčtuje na účet 563 alebo 663.
Tu sa nejedná o kurzové rozdiely, ale zaokrúľovanie...
Idiotka
31.01.08,09:17
Nemá to čo v daňovom priznaní ani byť uvedené.
Nejedná sa o oslobodenie dane podľa §§46,47,43 a príslušné odseky, ale ide o obyčajné zaokrúhľovanie.
Väčšinou účtujeme zaokrúhľovanie na 548, ale môžeme aj na príslušný účet služby a pod....

Ak sa nejedná o zahraničné platby tak naozaj neviem, ako vôbec došlo k myšlienke účtovať to na kurzov=é rozdiely...

http://www.porada.sk/t10691-uctovanie-zaokr-rozdielov.html

OK, ale moja otázka je asi takáto: Ak už teda softvér dáva tieto zaokruhľovačky (inak teda účtované na príslušný účet plusom alebo mínusom) do riadku 13 DP, čo keby sme to prosto vymazali z DP???

Inak vďaka za link na pôvodnú tému, to mi to dosť osvetlilo.
Nuž a tú úvahu o kurzových rozdieloch a stratách...nevysvetlím.

Inak vďaka za kompetentné posúdenie,
cítim sa menej ako ...(viď podpis)
evina
31.01.08,10:02
OK, ale moja otázka je asi takáto: Ak už teda softvér dáva tieto zaokruhľovačky (inak teda účtované na príslušný účet plusom alebo mínusom) do riadku 13 DP, čo keby sme to prosto vymazali z DP???

Inak vďaka za link na pôvodnú tému, to mi to dosť osvetlilo.
Nuž a tú úvahu o kurzových rozdieloch a stratách...nevysvetlím.

Inak vďaka za kompetentné posúdenie,
cítim sa menej ako ...(viď podpis)

Neviem aký soft používate, ale soft Vám to dáva do riadku 13 lebo ste mu priradili takú daňovú skupinu. Ak správne zaradíte tak Vám zaokrúhľovanie nedá do riadku 13.
Príklad ja keď chcem priznať moje plnenia priraďujem DS 3 pre základ a pre DPH 4. Ak by som tam dala nulu nezaradí mi to nikde, ak by som dala príklad 13 zaradí mi to do riadku 13.
Určenie správnej DS je na Vás nie na softe, on už to potom len správne zaradí do DP.
Vrele Vám doporučujem to opraviť tak aby to tam nebolo, lebo to tam nemá čo robiť. Neradím vymazať, nakoľko vymazanie nepatrí medzi účtovné opravy. Ak neviete ináč vyplňte správne tlačivo na www.drsr.sk.