m3151979
30.01.08,12:22
Zdravim,

Chcel by som sa spytat, ci ma niekto skusenosti s danovym priznanim Slovaka zamestnaneho v Irskej Republike.

Pracoval som tu pocas celeho roka 2007 a dane som platil tu.Doma budem od 15.3-25.3. Mohol by mi niekto poradit, ci budem okrem vyplatnych pasok(popripade P45) potrebovat nejake tlaciva.

Existuje sposob, ako sa vyhnut dvojitemu zdaneniu? Na zmenu danovej rezidencie je uz asi neskoro.

Ak s tymto ma niekto skusenosti, rad sa spojim aj osobne, ked pridem na Slovensko.

Za vsetky odpovede dakujem.
Johanka
30.01.08,11:30
Čítaj tu http://www.porada.sk/t70380-prijem-z-irska.html - trpezlivo až do konca ;).
emik
30.01.08,16:48
je tu uz vela takychto tem ale reagujem kvoli tej residencii....

avsak v skratke
ak mas tax residence v irsku tak nemusis podavat DP na Slovensku, ak si nemal ziaden prijem za to obdobie na Slovensku a mas irsku danovu rezidenciu.

Ako zistis ci mas tax residence v irsku? podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia (uz aj skoro po anglicky ju mam nastudovanu). V skratke ak mas trvaly pobyt na slovensku aj v irsku, tak dolezite kde mas uzsie osobne a hospodarske vztahy, atd.

cize povedzme, ze mas tie vztahy v irskej republike, tak by bolo fajn mat to potvrdene..... Naposledy mi povedali na irskom danovom urade, ze ak nemam papier od slovenskeho DU ohladne toho, tak take potvrdenie mi nedaju, lebo ako sa ujo vyjadril, vacsinou to ludia vobec nepotrebuju! :eek:

welcome to kocurkovo (alebo este stale mam co robit s mojim anglickym jazykom :cool: )


dosiahol niekto vacsi uspech?
m3151979
30.01.08,22:37
No tak skusim na ten danovy urad ist osobne tu v Dubline, zial cas na to budem mat az v polovici februara, snad nebude neskoro...nevidim to ale ruzovo, kedze majitel domu m ho prenajima v podstate nacierno...platba energii je vsak uhradzana priamym platobnym prikazom z mojho uctu, kde mi chodi aj vyplata a z ktoreho splacam pozicku irskej banke...ci su to dostatocne hospodarske vazby a ci sa to da vybavit spatne za rok 2007 uvidim?....ak sa nieco dozviem, dam vediet...inak tuto temu som otvaral najma preto, aby sa mi ozval niekto kompetentny, kto s tymto ma skusenosti a vie tie dane stiahnut co najviac, ak je to vobec mozne...niekto komu by som poslal potrebne tlaciva, dohodol sa s nim na cene a ked budem doma, spravil by mi to...idem domov len na par dni a nebudem mat na to cas...minuly rok som to vyplnil priamo na DU s pomocou zamestnankine a ta dodatocna dan sa mi zdala dost vysoka...tento rok som sa tu v irsku presunul do vyssej danovej skupiny, tak mozno bude doplatok minimalny.
kacena
31.01.08,10:36
Manžel pracuje v Írsku od roku 2006 , za rok 2006 sme podávali daňové priznanie. Dala som si ho vypočítať trom nezávislým ekonómom , za každý výpočet som riadne zaplatila a pri porovnaní som zistila , že každé daňové priznanie je iné. Nakoniec som to vyriešili potvrdením o daňovej rezidencií.
A prešlo to.Ale museli sme podať nulové daňové priznanie s priloženým dokladom o rezidencií.
Kacena
Johanka
31.01.08,10:43
Ako zistis ci mas tax residence v irsku? podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia (uz aj skoro po anglicky ju mam nastudovanu). V skratke ak mas trvaly pobyt na slovensku aj v irsku, tak dolezite kde mas uzsie osobne a hospodarske vztahy, atd.




Preskočil si kritérium stáleho bytu ;).

Citujem sama seba z inej témy :):
Kritériá na stanovenie daňovej rezidencie (v stanovenom poradí ):
1. stály byt - miesto, kde vlastní alebo má domov (zriadený a udržiavaný na svoje stále použitie, tzn. nie prespávanie po hoteloch, ale napr. vlastná nehnuteľnosť alebo prenajatá),
ak má stály byt v obidvoch krajinách
2. stredisko životných záujmov - užšie osobné a hospodárske vzťahy, pričom prednosť majú vzťahy osobné pred hospodárskymi - manželka, deti ,...
ak sa ani toto nedá určiť
3. kde sa obvykle zdržiava - pričom zmluvy nešpecifikujú dĺžku časového obdobia, ktoré by sa považovalo za obvyklé zdržiavanie sa ,
4. štátne občianstvo.

Ak nie je možné určiť daňovú rezidenciu podľa predošlých kritérií, nastupuje dohoda zmluvných štátov prostredníctvom príslušných úradov (pre SR je to Ministerstvo financií).
emik
31.01.08,17:12
Johanka, myslela som trvaly byt, nie pobyt ;)
emik
31.01.08,17:16
Manžel pracuje v Írsku od roku 2006 , za rok 2006 sme podávali daňové priznanie. Dala som si ho vypočítať trom nezávislým ekonómom , za každý výpočet som riadne zaplatila a pri porovnaní som zistila , že každé daňové priznanie je iné. Nakoniec som to vyriešili potvrdením o daňovej rezidencií.
A prešlo to.Ale museli sme podať nulové daňové priznanie s priloženým dokladom o rezidencií.
Kacena

Kacena, možeš prosim Ťa napísať ake presne potvrdenie dostal? Určite sa to hodí viacerým vedieť.... na exil.sk bolo priložené, ale vraj podľa írskeho daňového úradu je ten doklad menejcenný ako prehľaď odvedených daní, ktorý ti vystavia bez problémov....
Paula
31.01.08,17:38
Johanka, myslela som trvaly byt, nie pobyt ;)


To je práve smiešne, že nikde v našom zákone sa nepíše o trvalom pobyte ale trvalom byte. Mimo témy Írska napr. český finančný úrad dáva potvrdenie o domicile s údajom "adresa". To je adresa, kde nonstop bývaš, platíš nájom alebo ide o bývanie v tvojom majetku (byt, dom). Je to adresa, ktorú má v evidencii aj ich zahraničná polícia.
Johanka
31.01.08,17:41
Akože sa nepíše ?
§2
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý 1a) pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,
Paula
31.01.08,17:46
Hej, to mi je jasné, len tie pojmy "pobyt" a "byt" ľudí mýlia, a to nielen občanov, ale ani pracovníci na DÚ nie sú schopní sa vyjadriť k povinnosti podania DP. Točíme o tom už zo tri roky a nevieme sa vymotať. Tentokrát sme podali len potvrdnie o domicile a konečne to stačilo, nie je potrebné podať aj DP.
Johanka
31.01.08,18:57
Zdroj : www.portal.gov.sk (http://www.portal.gov.sk)

Trvalý pobyt je pobyt občana spravidla v mieste jeho stáleho bydliska na území SR.
Občan môže mať v tom istom čase iba jeden trvalý pobyt a na jednom mieste. Trvalý pobyt má občan len v budove alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom a je určená na bývanie, ubytovanie, alebo na individuálnu rekreáciu, ak zákon neustanovuje inak. Za časť budovy sa považuje aj byt. Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k takejto budove ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.
Miestom trvalého pobytu dieťaťa v čase jeho narodenia je miesto trvalého pobytu jeho matky. Ak nemožno zistiť miesto trvalého pobytu matky, rozumie sa miestom trvalého pobytu dieťaťa v čase jeho narodenia obec, na ktorej území sa dieťa narodilo.
Ak ide o dieťa narodené na území Slovenskej republiky, je začiatkom trvalého pobytu deň jeho narodenia. Ak ide o dieťa narodené v zahraničí, je začiatkom trvalého pobytu deň jeho prihlásenia v ohlasovni.
Trvalý pobyt je povinný hlásiť každý občan, ak sa trvalo nezdržiava v zahraničí. Pri hlásení trvalého pobytu môže občan uviesť aj svoju národnosť a akademický titul.
m3151979
08.02.08,18:35
..no skusil som tu tax residence nejak vybavit,poslali mi pisomne potvrdenie, ze v r 2006 a 2007 som bol rezidentom irska...vyzera to ale dost pofiderne, tak neviem, ci mi to pomoze(asi bude zalezat na uradnicke, ktorej to budem odovzdavat)...ak by to niekto bol schopny posudit, mozem mu to poslat nascanovane na mail...nech viem, ci ich mam aj dalej otravovat
Marína
08.02.08,22:45
m3151979
09.02.08,09:21
....no presne to mi poslali....tak fajn potom...inak boli aj celkom rychli....asi za 2 dni som to mal....snad to pomoze
m3151979
11.02.08,08:51
...a dakujem vsatkym za rady