monika-s
14.03.05,17:38
Už som prečítala snáď celú poradu a neviem sa vymotať, tak prosím o radu:

Mám nejaké zahraničné bločky v EUR-ách. Ako ich dostať do JÚ?

Skúsim vymodelovať príklad:
1.Dňa 10.10.2004 nákup EUR v zmenárni: 50 Eur x 41 Sk = 2050 Sk
2. Kúpa "niečoho" za 45 Eur
3. Zostatok k 31.12.2004 5 Eur

Prosím, prosím čo s tým?
Zombor
14.03.05,20:00
Ja to uctujem nasledovne:
ad 1/ vydavok v pokladnici SKK a prijem do priebeznych poloziek
prijem v pokladnici EUR a vydavok z priebeznych poloziek
ad 2/ vydavok v pokladnici EUR prepocitany kurzom NBS k datumu nakupu a podla toho
co je to to nieco rozclenim do vydavkov :)
ad 3/ prepocitam kurzom NBS, vycislim kurzovy rozdiel ktory na zaklade ID zuctujem

Tak asi tak.
ricij
14.03.05,20:51
Ja to uctujem nasledovne:
ad 1/ vydavok v pokladnici SKK a prijem do priebeznych poloziek
prijem v pokladnici EUR a vydavok z priebeznych poloziek
ad 2/ vydavok v pokladnici EUR prepocitany kurzom NBS k datumu nakupu a podla toho
co je to to nieco rozclenim do vydavkov :)
ad 3/ prepocitam kurzom NBS, vycislim kurzovy rozdiel ktory na zaklade ID zuctujem

Tak asi tak.Sedí, doplním ešte
ad 1) kurzom nákupu valút, aby na priebežných položkách nevznikal kurzový rozdiel
ad3) stačí ku dňu závierky
monika-s
15.03.05,06:49
Milujem poradu a ešte viac vás za to že ste mi tak super poradili. Už som z toho mala hlavu v smútku. Ďakujem, ďakujem :D
nikulik
03.11.10,13:56
Ahojte prosim o radu, kedze su tu príspevky z r.2005.
Mam paragon z polska, nakup autosúčiastok, to mam v januari 2010. Ale nikde nemam zostatok PLN pokladnice z r.2009 (prebrala som učtovn. od 01/2010). T.z. ze zostatok v PLN pokladn.bude 0. Lenze on nema k tomu paragonu polskemu ani doklad zo zmenarne. Ako to mam zaučtovať? Ved to potom bude minus v pln pokladnici nie?
Lianka
03.11.10,15:51
Ak nemam doklad o prijme hotovosti v cudzej mene do pokladne, uctujem prijem ako Osobny vklad podnikatela. Pokladnu nemozes mat v minuse.
nikulik
03.11.10,20:17
Ďakujem pekne lianka. A osobny vklad podnikateľa mam davať v tej istej sume ako je doklad z polskeho paragonu? samozrejme prepocit. na euro.
Tym padom budem mať:
1. vklad podnikateľa v EURovej pokladnici
2. VPD paragon v PLN pokladnici
3. Kurzovy rozdiel
??? alebo uplne inac?
Lianka
04.11.10,08:04
nikulik, kedze ti chybaju PLN v PLN pokladnice, tak Osobny vklad musi byt v PLN. Je jedno, ktory den, najlepsie v den nakupu. Pri vklade pouzijes kurz PLN z predchadzajuceho dna.

Pri zauctovani VPD beries do uvahy tiez kurz predchadzajuceho dna.

Kurzove rozdiely nepocitas, tie sa pocitaju len pri rozdiele medzi kurzom zauctovanim faktury a jej uhrady (nepises, ze by k tomu dokladu bola faktura - predpokladam, ze nie je).
nikulik
04.11.10,12:44
čiže:
1. osobný vklad v PLN pokladnici.
2. VPD paragon v PLN poklanici.
a v eurovej pokladnici sa nic neučtuje?
kurz beriem z predosleho dna z ecb, vsak?
a kurzove rozdiely sa uctuju len ak je zahranicna faktura?
prepacte ze tak polopate, ale nechcem nieco zanedbat.dakujem.
Lianka
04.11.10,16:05
Na vsetko je odpoved "ano".

K tomuto:


a v eurovej pokladnici sa nic neučtuje?


O prevode z EUR pokladnice do PLN pokladnice by si uctovala vtedy, ak by si mala doklad zo zmenarne, ze menu EUR menil v hotovosti na menu PLN, ale takyto doklad nemas.
nikulik
05.11.10,11:39
dakujem pekne lianka, idem to robit prvykrat tak som zvedava ako mi to pôjde. este raz dakujem.
nikulik
05.11.10,20:33
super lianka, uz to mam hotove, len mam otazocku, naozaj sa tam rata kurz z predosleho dna? preco? nemoze tam byt kurz z toho dna kedy je aj doklad z polska?