Sendzova
30.01.08,12:33
Dobrý deň,

reagujem na príspevok ohľadne „materskej a doktorandky“ – a chcela by som Vás poprosiť o radu v našom prípade. Spomenutý príspevok, na ktorý ste reagovali je takmer zhodný s naším prípadom s jedinou – ale podstatnou výnimkou – že dcéra – o ktorú sa jedná nastúpila na doktorandúru 1.10.2007.
Zhrniem teda údaje:
Ukončenie VŠ vzdelania – máj 2007
Od mája do septembra – evidencia na ÚP
1.10.2007 nástup na doktorandúru v dennej forme – do 31.12.2007 pracovný pomer a od 1.1.2008 študentka
Po 1.1.2008 sa neprihlásila do nemocenského poistenia.

Dcéra medzitým otehotnela a temín pôrodu má 12.3.2008. Pretože nebola 270 dní nemocensky poistená, nevznikol jej nárok na materskú. Chcem ale poprosiť o radu, či popri rodičovskom príspevku, ktorý bude poberať, jej bude vyplácané zároveň aj štipendium, alebo jej toto bude pozastavené po čas, kedy bude s dieťaťom na „materskej dovolenke“ – teda doma. Vychádzam z toho, že štipendium sa nekráti ani v prípade PN.
Dcéra nemieni štúdium oficiálne prerušiť, ale popri starostlivosti o dieťa v dennom štúdiu normálne pokračovať.
Sú tu aj iné možnosti – ( získania materskej ) a za akých podmienok?

S pozdravom Sendžová.
jankasm
30.01.08,11:53
Bohužiaľ, keďže nemá splnenú podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch z nijakého nemocenského poistenia, tak materská sa získať nedá.
Myslím, že odo dňa narodenia dieťaťa bude poberať rodičovský príspevok.
Avšak, zase si nie som istá, či naň bude mať nárok, keďže je študentka a poberá štipendium.
felixfelix
11.02.08,11:13
Dobry den .. mala by som otazku na velmi podobnu temu .. taktiez doktorandka/zamestnankyna 10-12/07 (predtym do 6/07 studentka), od 1.1 doktorandka/studentka .. z akeho zakladu by ste mi odporucili dobrovolne sa nemocensky poistit (a kedy .. uz teraz alebo po skonceni ochrannej lehoty?) v pripade, ze tehotenstvo pred ukoncenim phd neplanujem, iba pre istotu .. ? Dakujem vopred za odpoved