e-lena
30.01.08,12:56
Pekny den,

viem, ze tato tema nepatri do rodinneho prava, ale nenasla som temu "peniaze"...
Takze, zachytila som nejaky sum o tom, ze momentalne je vyhodne zamenit si uspory v Skk na Euro. Neviem, ci je na tom nieco pravda, preto ma zaujima, ci niekto o tom nevie nieco blizsie, ci nejde len o nejaku prekrutenu informaciu.
Dakujem za odpovede.
hiker
30.01.08,18:02
No, s istotou to nepovie nikto. Ide totiz o to, aky bude konverzny kurz SKK/EUR, .t.j. aku hodnotu bude mat SKK po prijati eura. Vacsina analytikov predpoklada este jedno posunutie centralnej parity smerom dole a posilnenie kurzu niekam k 32,5 SKK/EUR. Potom by sa neoplatilo menit koruny uz teraz. Mensinovy nazor (naposledy to bez vysvetlenia hlasal aj premier) je ten, ze koruny budeme menit pri kurze terajsej centralne parity (co je nieco cez 35 SKK/EUR), tento scenar sa vsak nepoklada za velmi pravdepodobny.

VSetko bude jasnejsie az zaciatkom koncom jari.
Vlado.s
31.01.08,21:44
Najlepšie je nemať hotovosť doma alebo v banke, ale ju investovať napr. kúpiť byt, pozemok ... proste nehnutelnosť. Ak peniažkov nie je dosť, tak ich nemeň, nechaj si slovenskú menu, lebo minimálne do polovice tohto roku (keď sa určí výmenný kurz) sa naša ekonomika snaží posilniť korunu čo najviac, aby sme menili čo najvýhodnejšie. Takže sa môže ľahko stať, že ak by si menila teraz tak by si za 1euro zaplatila nejakých 33,80 (aktuálny kurz v zmenárni ken-ex.sk). Ale ak o pol roka koruna posilní (čo je dosť pravdepodobné), tak za to isté euro zaplatíš napr. 32,80. To znamená, že si ušetrila 1 Sk. Pri 10.000,-euro je to 10.000,- Sk. Ale konečné rozhodnutie je len a len na tebe.

Moja rada, pokiaľ ide o nejakých napr. 200.000,-, ktoré by si menila, tak sa na to vykašli, nesleduj kurz, aspoň ťa potom nebudú chytať infarktové stavy pre nejakých 6.000,- korún, ktoré takto "možno" zarobíš a "možno" nezarobíš.