Renatkak
30.01.08,13:08
Ahojte, chcem sa len spýtať, či je nejako obmedzená výška vkladu spoločníka alebo konateľa do pokladne, či to nejako vyplýva zo zákona.
Ďakujem za každú radu
Orsz
30.01.08,12:16
Ahojte, chcem sa len spýtať, či je nejako obmedzená výška vkladu spoločníka alebo konateľa do pokladne, či to nejako vyplýva zo zákona.
Ďakujem za každú radu

Nie je obmedzená, ale treba byť aj v tomto opatrní.
STRELEC
30.01.08,12:20
Môžeme vedieť prečo je zaujímavá výška vkladu do pokladne a či sa pod tým chápe vklad do imania, alebo napr. pôžička spoločníka firme??
Renatkak
30.01.08,12:22
Budeme tam davať ešte cesťaky, tak aby ich bolo z čoho vyplatiť
STRELEC
30.01.08,12:31
Budeme tam davať ešte cesťaky, tak aby ich bolo z čoho vyplatiť
Čiže je to vlastne pôžička spoločníka firme? Tj. keď bude , ako sa hovorí "z čoho", tak potom sa mu to vráti?
V tom prípade - kľudne. Výška nie je ničím obmedzená. Treba zdokladovať vklad napr. dohodou o zapožičaní (bezúročnom) XXXX Sk s "nádejným" (=predpokladaným) vrátením .... dňa.
Renatkak
30.01.08,12:35
Dobre, aj som si to myslela, ďakujem veľmi pekne.
tacasina
04.02.08,06:29
Prosím o pomoc.
Jediný spoločník s.r.o., je občan s dvojím občianstvom a trvalým pobytom v cudzine, ktorý prakticky s.r.o. na Slovensku "dotuje" zo svojich peňazí, nakoľko s.r.o. je tuná stratová.
Kam v PU správne zaúčtovať takýto vklad?
tacasina
04.02.08,07:12
Prosím o pomoc.
Jediný spoločník s.r.o., je občan s dvojím občianstvom a trvalým pobytom v cudzine, ktorý prakticky s.r.o. na Slovensku "dotuje" zo svojich peňazí, nakoľko s.r.o. je tuná stratová.
Kam v PU správne zaúčtovať takýto vklad?

Nevie nikto poradiť ?
Katarína Cigánová
04.02.08,09:45
Nevie nikto poradiť ?

Pôžičku od spoločníka by som účtovala -365/221 , 211 , ako záväzok voči spoločníkovi / neviem to predčiarknuť /
Oprava : 221 211 / 365 - ako vraví ORS - ospravedlnijem sa !!!!!
Orsz
04.02.08,21:00
Pôžičku od spoločníka by som účtovala 365/221 , 211 , ako záväzok voči spoločníkovi

Strany naopak 221,211/365 - ide o vklad spoločníka do firmy.
tacasina
05.02.08,05:56
Ďakuje. Myslela som si to, len som nebola istá.
Katarína Cigánová
05.02.08,12:29
Strany naopak 221,211/365 - ide o vklad spoločníka do firmy.

Jasne .Súhlasím , nejak som sa poplietla . Sorry , zle som poradila .
jenny7
05.02.08,12:46
A nemohol by sa použiť aj účet 249???
Katarína Cigánová
05.02.08,14:31
A nemohol by sa použiť aj účet 249???

tento účet - krátkodobá fin . výpomoc sa používa pri finančnej pomoci nie od banky , nie od spoločníka , ale od tretích osôb
kira
08.03.08,16:59
365 môžem použiť aj v a.s.?
liba2
08.03.08,17:08
Budeme tam davať ešte cesťaky, tak aby ich bolo z čoho vyplatiťUrčite už máte daň. priznanie urobené...
Chcela som len povedať, že v takomto prípade sa nevyplatené cestovné účty môžu zaúčtovať ako záväzok voči zamestnancom alebo konateľom a vyplatia sa neskôr , až bude dostatok fin. prostriedkov (vyhnete sa pôžičke).
Bambi23
08.03.08,19:08
365 môžem použiť aj v a.s.?

U nas sa taketo "pozicky" vkladaju casto. Stale sme to uctovali na 365, s tym, ze sa ku kazdemu vkladu od spolocnika urobila zmluva. Auditorka nam poradila aby sme to kvoli spravnosti uctovali na kapitalove fondy 418, tam je to lepsie osetrene, moze to ist bez zmluvy, bez urokov a vrati sa to kedykolvek ked budu vo firme peniaze.
Mali sme totiz dost casto problem nahanat spolocnikov aby nam to papierovo osetrili, akosi im doklady nechybali :)
Takze by som doporucila kapitalove fondy 418, mame to odsuhlasene auditorkou aj danovou kontrolou. Dokonca ked sme mali uver z banky, tak oni si vyslovene ziadali aby sme im v stvrtrocnych vystupoch "danovych priznaniach" presuvali pozicky z 365 na 418 ... vraj to pri schvalovani a prehodnocovani lepsie vyznie :)))
All
14.03.08,08:40
Tiež riešim tento problém. Nie som si stále istá: čo s úrokmi. Takže, keď vloží finančnú hotovosť do pokladne konateľ do firmy - tak je to bez úrokov?

Je to správne?
liba2
14.03.08,10:18
Tiež riešim tento problém. Nie som si stále istá: čo s úrokmi. Takže, keď vloží finančnú hotovosť do pokladne konateľ do firmy - tak je to bez úrokov? Je to správne?Tento váš príjem je prijatá pôžička od konateľa (nie vklad). Treba s ním spísať zmluvu o pôžičke, v ktorej sa určí jednak deň splatnosti pôžičky (budeš to potrebovať na konci roka ak ešte nebude splatená) a jednak výška úroku. Môže byť dohodnutá aj bezúročná pôžička, ale treba aby všetko bolo v zmluve.
All
14.03.08,10:33
Ďakujem, ale nie som si stále istá čo s tými úrokmi. Od roku 2005 poskytuje priebežne konateľ pôžičky spol. a keď sú financie tak, si
ich postupne vypláca. Zmluvy mám bezúročné. Nebude problém s DÚ?. Prosím, nemôžem kvôli tomu ani spávať.
liba2
14.03.08,10:37
nebude. Horšie by to bolo naopak, ak by si on požičiaval z sro a bezúročne.
All
14.03.08,11:06
Ďakujem, myslela som si to, ale ........
sameika
20.03.08,12:44
práve takýto problém riešim ja.. konateľ si požičal peniaze s sročky bezúročne ešte v januári 2007 a následne v priebehu celého roka - sročka vykazuje stratu...
liba2
20.03.08,12:47
práve takýto problém riešim ja.. konateľ si požičal peniaze s sročky bezúročne ešte v januári 2007 a následne v priebehu celého roka - sročka vykazuje stratu...
Strata nevznikla poskytnutím pôžičky, vznikla z vyšších nákladov ako sú výnosy.
sameika
20.03.08,12:52
Strata nevznikla poskytnutím pôžičky, vznikla z vyšších nákladov ako sú výnosy.

Je mi to jasné, len či táto "nedobytná" požičky nie je pripočítateľná k základu dane.....
liba2
20.03.08,13:12
práve takýto problém riešim ja.. konateľ si požičal peniaze s sročky bezúročne ešte v januári 2007 a následne v priebehu celého roka - sročka vykazuje stratu...
K poskytnutej pôžičke má byť uzatvorená zmluva, v ktorej bude dohodnutý termín splatnosti pôžičky. Ak to je takto ošetrené a termín splatnosti už uplynul, treba aby konateľ dohodol so spoločnosťou nový reálny termín splatnosti. Myslím, že táto vec je na riešenie pre konateľa - nie pre účtovníka. Ja to nevidím ako nedobytné. Dlžník je známy a je na dosah každý deň. :)
jež
22.03.08,17:29
Po prečítani tohto príspevku vidím, že požičku možu poskytnuť aj tretie osoby do s.r.o.Može byť aj tu v zmluve zakotvené že požička je bez úrokov aj keď to bude požička na dlkšie obdobie? Nie krátkodoba?
sameika
26.03.08,08:18
K poskytnutej pôžičke má byť uzatvorená zmluva, v ktorej bude dohodnutý termín splatnosti pôžičky. Ak to je takto ošetrené a termín splatnosti už uplynul, treba aby konateľ dohodol so spoločnosťou nový reálny termín splatnosti. Myslím, že táto vec je na riešenie pre konateľa - nie pre účtovníka. Ja to nevidím ako nedobytné. Dlžník je známy a je na dosah každý deň. :)

To mi je všetko jasné, len čo s tým, ak si spoločník peniaze "požičal" na súkromné účely a čas "splatenia" je v nedohľadne..... peniaze vybral priamo z účtu a doložil len doklad o výbere.... Zmluvu o pôžičke zatiaľ nepodpísal ani jeden z konateľov ... hm....
liba2
26.03.08,10:19
To mi je všetko jasné, len čo s tým, ak si spoločník peniaze "požičal" na súkromné účely a čas "splatenia" je v nedohľadne..... peniaze vybral priamo z účtu a doložil len doklad o výbere.... Zmluvu o pôžičke zatiaľ nepodpísal ani jeden z konateľov ... hm....
Sameika, prečo to teba trápi ? to je problém medzi firmou a spoločníkom a zodpovedá za to konateľ.
S.Ch.
17.04.08,06:55
U nas sa taketo "pozicky" vkladaju casto. Stale sme to uctovali na 365, s tym, ze sa ku kazdemu vkladu od spolocnika urobila zmluva. Auditorka nam poradila aby sme to kvoli spravnosti uctovali na kapitalove fondy 418, tam je to lepsie osetrene, moze to ist bez zmluvy, bez urokov a vrati sa to kedykolvek ked budu vo firme peniaze.
Mali sme totiz dost casto problem nahanat spolocnikov aby nam to papierovo osetrili, akosi im doklady nechybali :)
Takze by som doporucila kapitalove fondy 418, mame to odsuhlasene auditorkou aj danovou kontrolou. Dokonca ked sme mali uver z banky, tak oni si vyslovene ziadali aby sme im v stvrtrocnych vystupoch "danovych priznaniach" presuvali pozicky z 365 na 418 ... vraj to pri schvalovani a prehodnocovani lepsie vyznie :)))
My máme vo firme tiež vklady spoločníkov na dotáciu pokladne s texom "na preklenutie zlej finančnej situácie firmy" so zaúčtovaním 211/413 (používame totiž účet 413). Chcela by som sa spýtať, či je teda možné kedykoľvek tieto peniaze spoločníkovi vrátiť, keď do firmy prídu nejaké peniaze. Môžem v takom prípade použiť zaúčtovanie 413/211? A hlavne by ma zaujímalo, či má dotyčný spoločník nejaké povinnosti zadaňovania. Predpokladám, že danú sumu nemusí zdaňovať ako príjem. Ak mi niekto bude vedieť poradiť, budem veľmi vďačná. Takže ďakujem.