Naďa
14.03.05,17:56
Kúpili sme ojazdené auto. Zmena v TP bola 1. 12. 2004. Do 15 dni sme podali Priznanie k cestnej dani na DÚ. Podľa zákona začíname platiť daň 1.1.2005. (v mesiaci, ktorý nasleduje po vzniku daňovej povinnosti) Tu je všetko v litere zákona.

Náklady na kúpu PHM som zúčtovala už v decembri, pretože som zákonnú povinnosť týkajúcu sa cestnej dane splnila.

Mám to OK?
andrej_rv
14.03.05,17:16
Podľa mňa hej.
anto
17.03.05,18:06
Chyba! Cestnú daň musíte zaplatiť v období, keď ste začali používať vozidlo na podnikanie. To znamená, že ak vozidlo bolo prihlásené na DI 01,12, tak obdobím, za ktoré ste mali zaplatiť cestnú daň je december. Náklady na jeho prevádzku si môžete účtovať od vtedy, kedy ste sa stali jeho vlastníkom a začasli ste ho používať na zabezpečenie a udražanie príjmu a to je spravidla, keď bolo zapísané v evidencii na DI. Môžete byť vlastníkom mot. vozidla aj pred zápisom na DI, ale potom túto skutočnosť musíte preukázať inými dokladmi, napríklad kúpnou zmluvou.
Evanka
17.03.05,18:47
Podla mna to je spravne.
§ 11
Vznik a zánik
daňovej povinnosti
(1) Pri vozidlách evidovaných v tuzemsku vzniká daňová povinnosť začínajúc prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom boli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 3 ods. 1.
Zuziana
17.03.05,18:57
Evanka a Andrej mmajú pravdu. S Anto nesúhlasím. PHM musím kúpiť už aj preto, aby som sa dostala z predajne na dopravný inšpektorát, či nie??????
Mikolajova
20.03.07,06:07
Dobrý deň, prosím Vás chcem sa uistiť ak sa kúpi ojazdené vozidlo z EU, zápis v TP je 01.02.2007, používať na podnikanie sa ešte nezačalo (nejazdilo sa na ňom a bude asi až od apríla), kedy v tomto prípade vzniká daňová povinnosť na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel?
Tweety
20.03.07,06:15
Dobrý deň, prosím Vás chcem sa uistiť ak sa kúpi ojazdené vozidlo z EU, zápis v TP je 01.02.2007, používať na podnikanie sa ešte nezačalo (nejazdilo sa na ňom a bude asi až od apríla), kedy v tomto prípade vzniká daňová povinnosť na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel?
Vzniká až dňom začatia používania.