optimistka
30.01.08,14:01
Prosím Vás pekne o radu,
účtujem o leasingu v eurách - technológia cez Tatraleasing.
Leasing som zúčtovala
042/474 istina bez dph kurzom v deň prevzatia predmetu leasingu
022/042 zaradenie od IM
343/474 DPH z prvej zvýšenej splátky
Istina bola 94 100 EUR vrátane kúpnej ceny.
Každý mesiac nám chodia fa - na istinu, úrok a DPH v inom kurze, vtedy účtujem len DPH a úrok.
Problém mám v tom, že každý štvrťrok sa nám podľa vývoja eurobriboru mení výška istiny.
Z tohto dôvodu mi vznikol rozdiel 82,89 eur na istine za rok 2007.
Čo s tým ? Kam zúčtujem ?
Keď si odsúhlasujem stav účtu 474 zostane mi tam istina podľa toho predbežného splátkového kalendára prepočítaná kurzom.
Ale čo s tým rodzielom istiny, ďakujem za vaše rady, O.
viera d
30.01.08,14:33
My máme tiež taký leasing - každý štvrťrok sa mení výška splátky, ale istina ostáva rovnaká, mení sa len výška finančného úroku!
Adula
05.05.09,04:14
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, auto v eur kupené v priebehu roka, prepočítane kurzom obstarania, aj odpisy vyrátané z tejto ceny. Vzniká mi teraz na začiatku roka rozdiel po prepočte konverzným kurzom, istina podľa splátkoveho kalendára je nižšia ako v účtovníctve. Má sa účtovať ten rozdiel, alebo to nechať tak, je to v poriadku.Dakujem. Aďula
azla
05.05.09,06:23
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, auto v eur kupené v priebehu roka, prepočítane kurzom obstarania, aj odpisy vyrátané z tejto ceny. Vzniká mi teraz na začiatku roka rozdiel po prepočte konverzným kurzom, istina podľa splátkoveho kalendára je nižšia ako v účtovníctve. Má sa účtovať ten rozdiel, alebo to nechať tak, je to v poriadku.Dakujem. Aďula

Istina podľa splatkového kalendára Ti má sedieť s istinou v účtovníctve.
Ak to tak nie je, asi si k 31.12.2008 nevypočítala kurzové rozdiely na účte 474. (kurzový rozdiel bude kurzový zisk a to môže byť aj dôvod na podanie DDP);)
Ak by si bola vypočítala kurzové rozdiely k 31.12, tak hodnota v Eur by sa prepočítala na koruny kurzom 30,126 a potom KS v Eur a v Sk k 31.12.2008 sa Ti musí rovnať PS k 1.1.2009.
Adula
05.05.09,06:33
Na 474 mám kurzové rozdiely, celková výška záv.voči lízingovke mi sedí, len na 022 po prepočte na eur, mám inú výšku istiny v porovnaní zo splátkovým kalendárom, keďže kurz prepočítania istiny v deň obstarania bol iný, ako 30,126.
azla
05.05.09,06:41
Na 474 mám kurzové rozdiely, celková výška záv.voči lízingovke mi sedí, len na 022 po prepočte na eur, mám inú výšku istiny v porovnaní zo splátkovým kalendárom, keďže kurz prepočítania istiny v deň obstarania bol iný, ako 30,126.
Z predchádzajúcej otázky som pochopila, že istina v splátkovom kalendári ti nesedí s účtom 474. Ak sedí, je to dobre.:)

Na účte 022 už nič neprepočítavaš. Tam máš obstaravaciu cenu majetku prepočítanu kurzom ku dňu obstarania.
Z tejto ceny počítaš odpisy, majetok odpisuješ . Tu už nerobíš žiadne porovnanie s istinou v splátkovom kalendári.
Takže všetko maš v poriadku.:)
Adula
05.05.09,07:10
Ďakujem veľmi pekne, si mi moc pomohla, kvoli tejto jednej veci, nemám pouzatvárané mesiace. Ďakujem.
apo
12.05.09,10:22
V tejto téme bol načrtnutý problém s prepočtom vstupných cien a oprávok z v roku 2009 na Eurá. :oS potešením zisťujem, že nemám iba ja tento problém.

Bolo by dobre rozdiskutovať túto problematiku.

Zameral som sa hlavne na lízingy. Katastrofálny rozdiel vznikne v tom prípade ak lízing bol dohodnutý v Eurách s kurzom napríklad 37. Pre rok 2009 mám ten istý splátkový kalendár čo je správne, ale ako naložiť s rozdielom vstupnej ceny vyplývajúci z vydelenia konverzným kurzom. Rozdiely ku ktorým dochádza pri kontrole Počiatočných stavov k 1.1.2009 sú obrovské. V účtovníctve to pekne ide, ale ak začnem pracovať s tabuľkami kde mám splátkové kalendáre tak vychádzajú hodnoty rozchádzajúce sa s účtovníctvom v tisíckach eur pri oprávkach a v desiatkach tisíc Eur pri vstupných cenách.

Z toho vyplýva, že mechanicky urobený prepočet konverzným kurzom v mojich exel tabuľkách nevedie k správnemu vyjadreniu hodnoty investičného majetku, pričom si myslím, že hodnoty na účtoch 02x a 08x by mali byť správne ku ktorým by sme sa mali približovať v evidencii majetku.

Predpokladal som, že zosúlaďovanie evidencie majetku z účtovníctvom pôjde po centoch a nie po tisíckach eur.

V čom postupujem nesprávne pri lízingoch. Niekde je chyba, ktorú musíme zadefinovať a potom sa nájde aj riešenie.

Ďakujem.

apo
apo
12.05.09,16:39
Dopracoval som sa k takémuto riešeniu:

Vstupnú cenu aj oprávky v exel tabuľke som vydelil konverzným kurzom. Rozdiel medzi vstupnou cenou a oprávkami som vydelil zostávajúcim počtom mesiacov do ukončenia lízingu a zaokrúhlil na celé Euro hore.

Výsledok je mesačný odpis v Eurách.

Drobné rozdiely v centoch oproti účtu 022 a 082 som zaúčtoval.

Po tomto prepočte som skontroloval aký je rozdiel medzi zostatkovou cenou (účet 022 mínus účet 082) a konečným zostatkom účtu 474.

Pokiaľ bol lízing vedený do 31.12.2008 v SK rozdiely sú len v centoch. Ak bol lízing vedený v Eurách tak je rozdiel viac ako 1000 Euro, ktorý domnievam sa asi nebude vhodné zaúčtovať oproti účtu 378.

apo
azla
12.05.09,19:35
Osobne v tom nevidím žiaden problém.:)
Prečo si myslíš, že musíš hľadať vzťah medzi účtom 474 a zostatkovou cenou majetku ?
apo
12.05.09,21:41
Osobne v tom nevidím žiaden problém.:)
Prečo si myslíš, že musíš hľadať vzťah medzi účtom 474 a zostatkovou cenou majetku ?

Priamy súvis medzi KZ účtu 474 a zostatkovou cenou vyjadrený daňovým zákonom ani matematickou funkciou nedokážem zadefinovať, v tom MÁŠ PRAVDU.

Ale

po prepočte konverzným kurzom ak som mal v inventúre súvahových účtov k 31.12.2008 jasno a každý zostatok účtu bol zdokumentovateľný tak 1.1.2009 to už nie je pravda a je nutné sa s tým vysporiadať.

Na vysporiadanie sa s účtami 02x a 08x som našiel spôsob, ktorý nemusí byť vo všeobecnosti akceptovateľný.

No a PS účtu 474 by sa mal rovnať súčtu istiny v riadkoch splátkového kalendára zo splátok do konca lízingu. Ak bol lízing uzavretý v SK tak rozdiely sú minimálne, ale ak bol lízing uzavretý v Eurách tak je rozdiel značný a aj výška mesačného odpisu nevyjde prepočítaním mesačného odpisu v Sk prepočítaného konverzným kurzom. Tento odpis je v prípade, ktorý riešim vyšší o desiatky Euro mesačne, aby po 48. splátkach sa mohli oprávky rovnať vstupnej cene vyjadrenej v Eurách.

Robím viac účtovníctiev, ale jedno som si vybral u ktorého k 1.1.2009 robím inventúru tak ako som ju urobil k 31.12.2008, aby som zovšeobecnil postupy pre ostatné účtovníctva. Zistil som, že pri lízingoch dohodnutých v mene Euro s kurzom okolo 37 Sk sa teraz prejavujú rozdiely, ktoré neviem ako korektne zaúčtovať.

Pozdravujem.

apo