rommy
30.01.08,14:26
Ahoj poraďáci, chcem vás poprosiť o radu ako mám postupovať ak som zistila, že dodávateľská faktúra je zaúčtovaná dva krát. Posielam odsúhlasenie záväzkov a našla som neuhradenú fak. z roku 2005, bola zaúčtovaná medzi faktúrami, tak som si ju vyhľadala a bol pri nej pripojený výdavkový PD, tak som si našla aj ten. Bola ním naozaj zaplatená faktúra ale zaúčtované je to ako nákup cez pokladňu.
fak. 518/321
343/321
VPD 518/211
343/211
Takže bola 2x uplatnená dph na vstupe a uhradená fak. mi figuruje ako neuhradená. Neviem prečo sa to stalo, moja predchodkyňa si asi záväzky nekontrolovala. Poradíte mi prosím čo s tým urobiť?
dalilada
30.01.08,16:59
Urobiť dodatočné DP na DPH. Opravu chýb minulých rokov urobiť podľa toho, či je suma faktúry významná, alebo nevýznamná
rommy
31.01.08,06:30
DP mám podať normálne za rok 2005?
Tie faktúry som našla dve a sú spolu za 25tis.
A ako to vyhodím z účtovníctva? Nikdy som to nerobila.
A ešte by som mala jednu otázku. Čo robíte so záväzkami o ktorých Vám povedali že tá faktúra sa uhrádzať nebude? Ide o to že tu evidujem tiež zo starého roku faktúru za projek. dokumentáciu, no s dodávatelom sa dohodli že ju neuhradia, lebo tá projektová dok. nebola v poriadku?
celas
31.01.08,08:17
tá druhá časť aj mňa zaujíma /tá neuhradená fa za projektovú dokumentáciu/ už ti niekto odpovedal?
celas
31.01.08,08:19
táto odpoved aj mňa zaujíma
/o tej projektovej dokumentácii/ Už ti niekto odpovedal??
JAJA11
31.01.08,08:35
DP mám podať normálne za rok 2005?
Tie faktúry som našla dve a sú spolu za 25tis.
A ako to vyhodím z účtovníctva? Nikdy som to nerobila.
A ešte by som mala jednu otázku. Čo robíte so záväzkami o ktorých Vám povedali že tá faktúra sa uhrádzať nebude? Ide o to že tu evidujem tiež zo starého roku faktúru za projek. dokumentáciu, no s dodávatelom sa dohodli že ju neuhradia, lebo tá projektová dok. nebola v poriadku?

Ak tá faktúra nie je uznaná, ale je zaúčtovaná, urobila by som zápis a žiadala vystavenie dobropisu. Veď aj tá druhá strana sa potrebuje zbaviť príjmov, keďže nebudú uhradené. :rolleyes:
rommy
31.01.08,10:11
Jaj jaj a takýchto vecí tu mám viac, napr. bol odpis pohľadávky v roku 04 ale v roku 05 bola pohľadávka uhradená....
A prosím poradíte mi čo s tými zdvojenými faktúrkami? Normálne mám podať DP za rok 2005? Ale na základe čoho ho urobím?
JAJA11
01.02.08,05:55
Jaj jaj a takýchto vecí tu mám viac, napr. bol odpis pohľadávky v roku 04 ale v roku 05 bola pohľadávka uhradená....
A prosím poradíte mi čo s tými zdvojenými faktúrkami? Normálne mám podať DP za rok 2005? Ale na základe čoho ho urobím?

Tú odpísanú pohľadávku nepovažujem za chybu. Ak bola v roku 2005 uhradená (ak to bolo po podaní daňového priznania), bolo potrebné túto úhradu zdaniť v roku 2005). Možno to bolo zdanené, len to treba skontrolovať. Želám veľa trpezlivosti pri prelúskaní účtovníctva.
rommy
01.02.08,06:55
Zdanená asi nebola lebo úhrada je evidovaná v účtovníctve ako preplatok na faktúre...
JAJA11
01.02.08,07:03
Zdanená asi nebola lebo úhrada je evidovaná v účtovníctve ako preplatok na faktúre... :eek:

Tak to teda nezávidím pokračovať v takomto účtovníctve. Treba sa dohodnúť s majiteľom, či si zoberie na seba zodpovednosť a nedáte dodatočné, ale podľa zákona, pokiaľ ste na chybu prišli a je v neprospech štátu, dodatočné daň.priznanie sa musí podať. :mee:
rommy
01.02.08,07:07
Ale to je taká zanedbateľná suma ide o 134sk preto sa asi ako pohľadávka odpísala, lebo tu mám inak kopec pohľadávok aj z roku 02 a s nimi sa nič nerobilo...
Vieš mi prosím ťa poradiť ako mám postupovať s tými zdvojenými faktúrami? Neviem si predstaviť ako sa ich mám zbaviť...
JAJA11
01.02.08,07:39
Ale to je taká zanedbateľná suma ide o 134sk preto sa asi ako pohľadávka odpísala, lebo tu mám inak kopec pohľadávok aj z roku 02 a s nimi sa nič nerobilo...
Vieš mi prosím ťa poradiť ako mám postupovať s tými zdvojenými faktúrami? Neviem si predstaviť ako sa ich mám zbaviť...

Zdvojené faktúry sa môžu len odpísať a v roku, kedy nemali byť v účtovníctve urobiť dodatočné priznanie. Ale aj to len podľa veľkosti chyby. Ak sa jedná o malé sumy, nerobila by som si z toho veľkú hlavu a iba by som ich teraz odpísala. :rolleyes: