Gabika75
14.03.05,18:04
Prosím Vás ako účtujete úhradu do sociálnej alebo zdravotnej poisťove v peňažnom denníku. Myslím úhradu - odvody z miezd zamestnancov. Celú čiastku do prič. MZDY, alebo celú čiastku do ODVODY DO FONDOV alebo sa to rozdeľuje. Zamestnanec do MZDY a organizácia čo platí do ODVODY DO FONDOV. Ďakujem za rýchle odpovede.
andrej_rv
14.03.05,17:14
V zmysle zásad účtovania by sa (podľa môjho názoru ) mali odvody zrazené zamestnancom účtovať do miezd a odvody platené zamestnávateľom do poistných fondov. Keďže pri praktickom účtovaní to môže vyvolávať určitý problém (napr. deliť platby pri viacerých zdrav. poisťovniach), ja v priebehu roka všetko účtujem do fondov a na konci roka pri uzávierkových operáciách odvody zrazené zamestnancom preúčtujem do miezd, aby to za rok poskytovalo "verný obraz účtovníctva". Z daňového hľadiska je to aj tak vsjo rovno.
Zombor
14.03.05,18:54
Podla mna to tiez treba rozdelit ako pise andrej_rv. Avsak ja to rozdelujem kazdy mesiac a nevidim ziadny problem vo vycisleni odvodov zrazenych zamestnancom a platenych organizaciou. Andrej si si zjednodusil ten "verny" obraz :)
Lucy
14.03.05,19:14
Ja som to robila na konci roka, v priebehu roka som účtovala odvody do fondov a na konci roka som to rozčlenila, čo je za zamestnanca a čo za zamestnávateľa a potom som to len preúčtovala. "Zjednodušené"http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Daska
14.03.05,19:28
V Pohode sa da pekne urcit kde sa co uctuje a neni s tym problem na konci roka, pekne odvody zamestnanca do miezd a odvody zamestnavatela do fondov
Lucy
14.03.05,19:34
V Alfe som to nevidela. Alebo to tam je niekde zašité?? http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
Manual
14.03.05,20:28
V Alfe som to nevidela. Alebo to tam je niekde zašité?? http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gifLucy v Alfe nie je nič zašité. Do mzdy patrí: výplata, daň zo mzdy, odvody čo si platí zamestnanec. Odvody čo platí za zamestnanca zamestnávatel ide do odvodov.
Pekný večer želám...
M0NIKA
14.03.05,20:33
V Alfe som to nevidela. Alebo to tam je niekde zašité?? http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gifSkôr by som povedala, že je to o podklade ku mzdám. Olymp "vypľuje" zostavu, z ktorej je zrejmé, čo kam zaúčtovať v Alfe, t.j. odvody za zamestnanca = mzdy a odvody za organizáciu = fondy.
V Olympe je to zostava Podklady pre mesačný výkaz poistného - podrobné.
Lucy
14.03.05,20:35
Nie tak som to myslela. Keď robíš úhradu odvodov z BU, tak si môžeš vybrať len jednu možnosť, teda suma sa nedá rozdeliť do kolónky mzdy a súčasne aj odvody. Tak som to myslela. Neviem, či som sa vyjadrila správne.
Manual
14.03.05,20:41
Nie tak som to myslela. Keď robíš úhradu odvodov z BU, tak si môžeš vybrať len jednu možnosť, teda suma sa nedá rozdeliť do kolónky mzdy a súčasne aj odvody. Tak som to myslela. Neviem, či som sa vyjadrila správne.Príklad: odvod do SP je 1800,- z toho zamestnanec= napr. 500,- zamestnávatel= 1300,-
Sumu 1800,- dám do záväzku a tento záväzok uhrádzam na 2x. Sumu 500,- Sk dám do mzdy a sumu 1300 dám do odvodov, asi inak to nejde.
Pekný večer...
M0NIKA
14.03.05,20:42
Nie tak som to myslela. Keď robíš úhradu odvodov z BU, tak si môžeš vybrať len jednu možnosť, teda suma sa nedá rozdeliť do kolónky mzdy a súčasne aj odvody. Tak som to myslela. Neviem, či som sa vyjadrila správne.No to je fakt. To je "nedostatok" Alfy - že keď jednu sumu potrebuješ rozdeliť na viac stĺpcov PD, tak máš smolu. Možno by sa dali uložiť dva doklady s tým istým číslom, len potom treba dať pozor na jednu vec: pri prečíslovávaní dokladov ich soft chápe ako dva samostatné...
Ja som to riešila tak, že do bank. výpisu som dopísala rukou rozdelenie celkovej sumy na dve čiastky a tie som zaúčtovala jednotlivo. Takže každému bolo zrejmé čo a ako... ;) dúfam
uko
15.03.05,08:32
Príklad: odvod do SP je 1800,- z toho zamestnanec= napr. 500,- zamestnávatel= 1300,-
Sumu 1800,- dám do záväzku a tento záväzok uhrádzam na 2x. Sumu 500,- Sk dám do mzdy a sumu 1300 dám do odvodov, asi inak to nejde.
Pekný večer...možem sa spýtať s akým dátumom to dávaš do závazkov. ja robím mzdy ručne. chcem si to dať do zavazkov v ALFE a potom odtiaľ uhradu, len neviem aký datum. mzdy vyplacame v hotovosti 18teho.dik
M0NIKA
15.03.05,10:52
Záväzok k poslednému dňu v mesiaci, za ktorý sa počítajú mzdy a úhradu vtedy, kedy odišli peniaze z účtu, t.j. 18-teho nasl. mesiac.