Casia
30.01.08,15:13
Dobry, potrebujem poradit som momentalne na rodicovksej dovolenke ,ale ponukla sa mi praca na dohodu v inej firme ako mam trvaly pracovny pomer ....rodicovsky prispevok by mi mal ostat vyplacany nadalej ...mam nejaku oznamovaciu povinnost voci socilnemu uradu? odvody za mna aj nadalej bude platit stat? a este ako vypocitam cistu mzdu ,ked hruba je 8tis na dohodu ? dakujem za radu
gokko
30.01.08,14:32
Rodičovský príspevok môžeš poberať naďalej, len musíš potvrdiť sociálnej poisťovni, resp. vybavuje sa to tam, kde rodinné prídavky, že si schopná aj naďalej sa riadne starať o dieťa. Odvody platí naďalej štát, ale zamestnávateľ je povinný ťa z dohody prihlásiť do SP - platí za teba do garančného a úrazového fondu . Ak podpíšeš vyhlásenie, tak máš nárok aj na nezdaniteľnú čiastku 8208 Sk/mesačne, takže potom hrubá mzda sa v tvojom prípade rovná čistej.
Zoltán Kovács
30.01.08,14:36
Rodičovský príspevok môžeš poberať naďalej, len musíš potvrdiť sociálnej poisťovni, resp. vybavuje sa to tam, kde rodinné prídavky, že si schopná aj naďalej sa riadne starať o dieťa. Odvody platí naďalej štát, ale zamestnávateľ je povinný ťa z dohody prihlásiť do SP - platí za teba do garančného a úrazového fondu . Ak podpíšeš vyhlásenie, tak máš nárok aj na nezdaniteľnú čiastku 8208 Sk/mesačne, takže potom hrubá mzda sa v tvojom prípade rovná čistej.

Neviem či sa môže podpísať vyhlásenie, keď má prac.zmluvu v inej firme, odkiaľ nastúpila na MD.
bendo
30.01.08,14:51
Rodičovský príspevok môžeš poberať naďalej, len musíš potvrdiť sociálnej poisťovni, resp. vybavuje sa to tam, kde rodinné prídavky, že si schopná aj naďalej sa riadne starať o dieťa.

Tak tomuto nerozumiem. Zrejme si mal/a na mysli, že to treba oznámiť ÚPSVaR, ktorý rodičovský príspevok vypláca (takisto aj prídavky) túto okolnosť a uviesť osobu, ktorá sa v čase neprítomnosti stará o dieťa (teda pokiaľ nie je v škôlke dotovanej štátom, lebo potom nárok na rodičovský príspevok nie je).
Casia
30.01.08,14:57
o dieta sa mi bude starat mama ,kym budem v praci ....musim to teda nahlasit na USPV a R ? ...ake vyhlasenie treba podpisat aby som mala narok na tu nezdanitelnu ciastku a je to vobec mozne pokial som teda z inej firmy isla na RD ,kde mam zmluvu na dobu neurcitu ? vdaka
gokko
30.01.08,14:58
áno, presne to som mala na mysli, napísala som to zle...
babetka
01.02.08,07:29
Moja skúsenosť z dnešného rána - prišla som na ÚPSaR na KE II. a chcela som oznámiť, že som na RD a uzavrela som dohodu o prac. činnosti. Chcela som im tam dať vyhlásenie, že dieťa nedávam do štátnej škôlky a teta pracovníčka mi povedala, že nič nahlasovať nemusím, že im to nahlasujú škôlky.
Arava
04.02.08,04:10
Prosím poraďákov o radu
mám zamestnankyňu ktorá poberá rodičovský príspevok a naša firma s ňou uzatvorila trvalý pracovný pomer, Aké odvody platí táto zamestnaňkyňa do sociálnej a zdravotnej poisťovne??
Andyke
04.02.08,05:42
Odvody v takej výške ako ostatní zamestnanci :
zdrav. 4 %, nemoc. 1,4 %, starobné 4 %, inval. 3 % a poist. v nezamest. 1 %
Arava
04.02.08,05:57
Ešte mám jednu otázku: Aj zamestnávateľ odvádza za zamestnankyňu ktorá poberá rodičovský príspevok, do zdravotnej a sociálnej poisťovne tak ako za ostatných zamestnanov??
BOBY
04.02.08,06:01
Ešte mám jednu otázku: Aj zamestnávateľ odvádza za zamestnankyňu ktorá poberá rodičovský príspevok, do zdravotnej a sociálnej poisťovne tak ako za ostatných zamestnanov??
ako za každého iného zamestnanca
Andyke
04.02.08,06:01
Áno.
Casia
11.03.08,14:47
Dobry den, chcem este poprosi o informaciu, zacala som nakoniec pracovat od 1.2.08 popri RD na dohodu o pracovnej cinnosti. Moja odmena je 8tis v hrubom, podpisala som vyhlasenie , takze je to aj 8tis. v cistom . Musim si na buduci rok podat danove priznanie ? Budem potom este nieco doplacat ....myslim zdravotnej, socialnej poist. a pod., ked moj prijem z dohody za tento rok bude 88tis + rodicovsky prispevok ? DAKUJEM
Evanka
11.03.08,15:10
Dobry den, chcem este poprosi o informaciu, zacala som nakoniec pracovat od 1.2.08 popri RD na dohodu o pracovnej cinnosti. Moja odmena je 8tis v hrubom, podpisala som vyhlasenie , takze je to aj 8tis. v cistom . Musim si na buduci rok podat danove priznanie ? Budem potom este nieco doplacat ....myslim zdravotnej, socialnej poist. a pod., ked moj prijem z dohody za tento rok bude 88tis + rodicovsky prispevok ? DAKUJEM
Môžeš požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Príjem na dohodu nezakladá účasť na sociálnom ani zdravotnom poistení. Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, nie je považovaný za príjem ....
bea
17.03.08,10:42
Ešte mám jednu otázku: Aj zamestnávateľ odvádza za zamestnankyňu ktorá poberá rodičovský príspevok, do zdravotnej a sociálnej poisťovne tak ako za ostatných zamestnanov??
A aj štát odvádza naďalej príspevky do soc. poisťovne?
Jana Motyčková
17.03.08,11:16
A aj štát odvádza naďalej príspevky do soc. poisťovne?
Ak je prihlásená ako poistenec štátu (starostlivosť o dieťa), tak aj ak má dohodu, štát platí za ňu poistné na starobné poistenie.
bea
17.03.08,11:28
Ak je prihlásená ako poistenec štátu (starostlivosť o dieťa), tak aj ak má dohodu, štát platí za ňu poistné na starobné poistenie.
Pracuje na kratší pracovný pomer a zamestnávateľ za ňu odvádza poistné. Ale je stále na rodičovskom príspevku. Aj vtedy to platí?
jankasm
17.03.08,13:34
Ak je prihlásená ako poistenec štátu (starostlivosť o dieťa), tak aj ak má dohodu, štát platí za ňu poistné na starobné poistenie.


Pracuje na kratší pracovný pomer a zamestnávateľ za ňu odvádza poistné. Ale je stále na rodičovskom príspevku. Aj vtedy to platí?

Keďže je zamestnaná, aj keď na kratší pracovný pomer, ale už je v SP prihlásená ako zamestnanec, a odvody odvádza ona sama z príjmu a rovnako aj zamestnávateľ. Nie je už teba pre SP poistencom štátu, to by bola len vtedy, keby pracovala na dohodu. ;)
bea
17.03.08,14:15
Veď práve to som si aj ja myslela, ale nebola som si istá. Ide o moju dcéru, ktorá dostala výpis z DSS za minulý rok a objavujú sa jej tam každý mesiac odkedy pracuje dva odvody zo soc. poisťovne. Z toho mi vyplynulo, že za ňu platí ešte aj štát a to teda bude treba dať nejako do poriadku.
Jozef Mihál
17.03.08,15:49
Žena, ktorá je súčasne zamestnancom - a po prerušení povinného dôch. poistenia zamestnanca je po návrate do zamestnania znova dôchodkovo poistená ako zamestnanec, nie je poistencom štátu. Musí sa prostredníctvom RLFO ako poistenec štátu odhlásiť. Za nesplnenie tejto povinnosti hrozia pokuty...
bea
18.03.08,07:52
Uff, tak to sa bude musieť rýchlo odhlásiť, ako poistenec štátu. Mne to veru ani nenapadlo a keby mi nebola ukázala ten výpis, tak neviem ... :confused:
Vďaka všetkým za rady.:)
natalycom
20.03.08,18:40
ahojte, ja mam tiez otazocku. Je mozne pocas materskej pracovat na dohodu a samozrejme aj pocas poberania RP??
Je nieco taketo mozne aj pocas rizikoveho tehotenstva, ze sa dohodnem zo zamestnavatelom na par hodinach? Je to nejako obmedzene vyskouprijmu, alebo to nie je mozne vobec?

Dakujem
Dana K.
20.03.08,20:04
ahojte, ja mam tiez otazocku. Je mozne pocas materskej pracovat na dohodu a samozrejme aj pocas poberania RP??


Je nieco taketo mozne aj pocas rizikoveho tehotenstva, ze sa dohodnem zo zamestnavatelom na par hodinach? Je to nejako obmedzene vyskouprijmu, alebo to nie je mozne vobec?

Dakujem

1.otázka - áno
2.otázka - počas rizikového tehotenstva si pravdepodobne na PN, takže súbežne pracovať a byť na PN sa nedá
natalycom
24.03.08,18:21
ďakujem Danka za odpoveď
jankasm
25.03.08,09:34
1.otázka - áno
2.otázka - počas rizikového tehotenstva si pravdepodobne na PN, takže súbežne pracovať a byť na PN sa nedá

S odpoveďou v podstate súhlasím, pracovať počas PN by sa nemalo, ale upresním, že počas PN môže mať príjem na dohodu, ktorý neovplyvní poberanie PN ani jej výšku.
Takže je na tebe ako sa rozhodneš. ;)
Jana Motyčková
25.03.08,10:34
S odpoveďou v podstate súhlasím, pacovať počas PN by sa nemalo, ale upresním, že počas PN môže mať príjem na dohodu, ktorý neovplyvní poberanie PN ani jej výšku.
Takže je na tebe ako sa rozhodneš. ;)
Za predpokladu, že dodrží liečebný režim.;)
jess
04.08.08,15:19
Zamestnankyňa je na RD s dieťaťom s dlhodobo nepriaznivým zdrav.stavom. Predtým vo firme pracovala na 1/2 PP - predavač v reštaurácií. Prijali sme ju späť na 1/2 PP - odhlásili zo SP, ZP. Vysvitlo ale, že nemôže odrobiť až polovicu pracovnej doby a taktiež by chcela, aby za ňu odvody platil štát. Rodičovský príspevok poberá naďalej, o dieťa sa starajú rodičia. Firma poriada letné akcie, takže tu by sme ju potrebovali. V zimných mesiacoch je to už horšie. Ako to poriešiť? Dohodou o prac.činnosti ? Ako to potom zmením v SP a ZP ? Ďakujem.
jess
05.08.08,08:09
posúvam :)
jankasm
05.08.08,08:58
Zamestnankyňa je na RD s dieťaťom s dlhodobo nepriaznivým zdrav.stavom. Predtým vo firme pracovala na 1/2 PP - predavač v reštaurácií. Prijali sme ju späť na 1/2 PP - odhlásili zo SP, ZP. Vysvitlo ale, že nemôže odrobiť až polovicu pracovnej doby a taktiež by chcela, aby za ňu odvody platil štát. Rodičovský príspevok poberá naďalej, o dieťa sa starajú rodičia. Firma poriada letné akcie, takže tu by sme ju potrebovali. V zimných mesiacoch je to už horšie. Ako to poriešiť? Dohodou o prac.činnosti ? Ako to potom zmením v SP a ZP ? Ďakujem.

Ale vieš, že dohoda o prac. činnosti je obmedzená na 10 hod. týždenne. Neviem či by Vám to vyhovovalo. Ak áno, tak stačí, aby sa zamestnankyňa vrátila späť na RD, čiže znovu nahlásite na SP a ZP začiatok RD. Ona sa na RD môže vrátiť kedykoľvek do veku 3 rokov dieťaťa. No a na dohodu môže pracovať aj počas RD. Takže odvody bude za ňu naďalej platiť štát.

Ale celkom nerozumiem, prečo by nemohla odrobiť až polovicu pracovnej doby? A prečo chce aby za ňu odvody platil štát? Však keď je zamestnaná, aj keď len na 1/2 úväzok, tak odvody za ňu platí zamestnávateľ. :o
Casia
14.10.08,06:20
Ahojte,chcem opat velmi pekne poprosit o radu . Som stale na rodicovskej dovolenke, v auguste mi skoncila dohoda - u tohto zamestnavatela som si uplatnila nezdanitelnu ciastku. Od oktobra som sa opat zamestnala na dohodu ale u ineho zamestnavatela, mam narok si aj teraz uplatnit nezdanitelnu ciastku ? Dakujem velmi za odpoved:)
jankasm
14.10.08,09:01
Ahojte,chcem opat velmi pekne poprosit o radu . Som stale na rodicovskej dovolenke, v auguste mi skoncila dohoda - u tohto zamestnavatela som si uplatnila nezdanitelnu ciastku. Od oktobra som sa opat zamestnala na dohodu ale u ineho zamestnavatela, mam narok si aj teraz uplatnit nezdanitelnu ciastku ? Dakujem velmi za odpoved:)

No predpokladám, že u toho prvého, kde si prácu na dohodu skončila v auguste, už nemáš podpísané vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky.
V tom prípade si ho môžeš podpísať u nového zamestnávateľa a uplatniť si nezdaniteľnú čiastku u neho. Dôležité je, aby si si ju neuplatňovala u dvoch zamestnávateľov naraz, inak máš každý mesiac nárok na jej uplatnenie. :cool: