Zuzana Boháčová
30.01.08,19:29
Dobry den,
chcela by som sa s vami poradit.
Konatel,spolocnik a zamestnanec v jednom plati z bank.uctu spoločnosti s r.o. vela sukromnych platieb.
uctujem ich cez ucet 355.
Neviem teraz,ci je spravnejsie 335 alebo 355 alebo v tom nie je velky rozdiel?
Vacsinou ked som od neho nemala k platbe ziadny doklad,uctovala som 355,ale napr. ked nakupil v METRE aj danovo uznatelne naklady aj sukromne,tam som uctovala 335.
Len teraz nechcem,aby z toho vznikol gulas,tak rozmyslam,zeby som 335 preuctovala na 355?
Aky je vas nazor?
Dakujem Vam
Monika Kováčová
30.01.08,18:54
jednoznačne 355 pokiaľ je zamestnanec aj štatutárom
liba2
30.01.08,19:11
Dobry den,
chcela by som sa s vami poradit.
Konatel,spolocnik a zamestnanec v jednom plati z bank.uctu spoločnosti s r.o. vela sukromnych platieb.
uctujem ich cez ucet 355.
Neviem teraz,ci je spravnejsie 335 alebo 355 alebo v tom nie je velky rozdiel?
Vacsinou ked som od neho nemala k platbe ziadny doklad,uctovala som 355,ale napr. ked nakupil v METRE aj danovo uznatelne naklady aj sukromne,tam som uctovala 335.
Len teraz nechcem,aby z toho vznikol gulas,tak rozmyslam,zeby som 335 preuctovala na 355?
Aky je vas nazor?
Dakujem Vam
Ak pôjde (len) o zamestnanca, použiješ účet 335-pohľadávky voči zamestnancom;
ak pôjde o spoločníka alebo konateľa, použiješ účet 355-ostatné pohľadávky voči spoločníkom a členom, a to bez ohľadu na to, či bol výber súkromný alebo firemný. Keď ti predloží doklad daňovo uznateľný náklad, zaúčtuješ 5xx/355. Čo nedoloží dokladom zostáva pohľadávkou, ktorú by mal vyrovnať vkladom do pokladne 211/355 najneskôr do 31.12. Ak nevyrovná, je to vlastne príjem, ktorý by sa mal zdaniť; alebo pôžička poskytnutá firmou.

Doplňujem: zdaniť v mesiaci kedy bol výber z účtu.
Stefan2005
30.01.08,19:23
.... najneskôr do 31.12. Ak nevyrovná, je to vlastne príjem, ktorý by sa mal zdaniť; alebo pôžička poskytnutá firmou.

Ale kedy zdaniť? Za mesiac december to čo sa za celý rok pozbieralo a nevyúčtovalo? Rozmýšlam, či to nemalo byť zdanené v mesiaci, kedy došlo k čerpaniu....
liba2
30.01.08,19:40
Ale kedy zdaniť? Za mesiac december to čo sa za celý rok pozbieralo a nevyúčtovalo? Rozmýšlam, či to nemalo byť zdanené v mesiaci, kedy došlo k čerpaniu....Správne, v aktuálnom mesiaci .
Zuzana Boháčová
01.02.08,12:17
ja vždy na konci každého jedného mesiaca preúčtujem súkromné platby na príjem do pokladne 211/355
môže byť?
ďakujem Vám moc
liba2
01.02.08,12:23
ja vždy na konci každého jedného mesiaca preúčtujem súkromné platby na príjem do pokladne 211/355
môže byť?
ďakujem Vám moc
Ak k tomuto zápisu dostaneš aj hotovosť v rovnakej výške od konateľa, tak je to v poriadku. :)
a ďakujem aj ja.