Janusa
30.01.08,20:32
Naša firma mala dodávať zariadenie pre odberateľa, ktorý nám zaplatil zálohu. Keďže sa odberateľ dostal do problémov, bol nútený zastaviť realizáciu diela. Celá vec sa ťahala dlhšiu dobu až sme sa nakoniec s odberateľom dohodli prostredníctvom právnika urobiť dohodu, podľa ktorej sa zriekame my aj odberateľ nárokov a práv zo zmluvy o dielo a za to nám odberateľ zaplatí dohodnutú sumu ako náhradu. No ja mám teraz problém čo s prijatou zálohou, lebo tú mám zaúčtovanú na 324 - prijaté zálohy ešte od roku 2005. Čo teraz s tým????? Prosím poraďte ....
evina
30.01.08,19:40
Naša firma mala dodávať zariadenie pre odberateľa, ktorý nám zaplatil zálohu. Keďže sa odberateľ dostal do problémov, bol nútený zastaviť realizáciu diela. Celá vec sa ťahala dlhšiu dobu až sme sa nakoniec s odberateľom dohodli prostredníctvom právnika urobiť dohodu, podľa ktorej sa zriekame my aj odberateľ nárokov a práv zo zmluvy o dielo a za to nám odberateľ zaplatí dohodnutú sumu ako náhradu. No ja mám teraz problém čo s prijatou zálohou, lebo tú mám zaúčtovanú na 324 - prijaté zálohy ešte od roku 2005. Čo teraz s tým????? Prosím poraďte ....
A zálohu Vám nevráti naspäť?, resp. náhrada neznamená vrátenie zálohy plus suma navyše ako odškodné?
m.hladka
30.01.08,19:58
Dohodnutú sumu, vyrovnať so zálohou.
Janusa
31.01.08,09:16
Ja som si tiež najprv myslela, že dohodnutú sumu započítam so zálohou, lenže záloha je 800 tisíc a dohodnutá suma, ktorú nám odberateľ zaplatí je 250 tisíc + DPH. Pochybujem, že mi to softvér započíta, ak tak mi len odráta 250 tisíc zo zálohy ... Ale čo s tým zbytkom???? Prosím poraďte ... :mee:
evina
31.01.08,10:17
Ja som si tiež najprv myslela, že dohodnutú sumu započítam so zálohou, lenže záloha je 800 tisíc a dohodnutá suma, ktorú nám odberateľ zaplatí je 250 tisíc + DPH. Pochybujem, že mi to softvér započíta, ak tak mi len odráta 250 tisíc zo zálohy ... Ale čo s tým zbytkom???? Prosím poraďte ... :mee:
Ja som to v predchádzajúcom príspevku poplietla-to ste vlastne Vy prijali zálohu a nemienite ju vrátiť? Potom by ste to predsa museli dať do príjmov... závisí presne od dohody-možno to odškodné je záloha plus 250 000...., ale jednoznačne ak to nevrátite je to Váš príjem
Janusa
31.01.08,13:52
evina - nejako som nepochopila tvoj posledný príspevok "odškodné je záloha + 250 tisíc" ???? Ale pravdepodobne máš pravdu v tom, že to budem musieť zdaniť ....
evina
31.01.08,14:11
evina - nejako som nepochopila tvoj posledný príspevok "odškodné je záloha + 250 tisíc" ???? Ale pravdepodobne máš pravdu v tom, že to budem musieť zdaniť ....

Je viacero možností a ja nevidím tú dohodu:
- zálohu vrátite , t.j. 324/221
a prijmete odškodné, čo bude Váš príjem potom 250 000,-
- zálohu nevrátite a je dohodnuté, že to spolu bude robiť odškodné
- zálohu zabudli riešiť /vôbec by som sa nečudovala/ a dohodli sa iba na odškodnom...
Na základe tej dohody, ktorou sa ukončuje celá spolupráca musí byť záloha považovaná za Váš príjem...v prípade ak sa nevráti...
Janusa
31.01.08,14:16
Evina - záloha sa vracať nebude, lebo podľa zmluvy sa záloha do výšky rozpracovanej výroby nevracia ... podotýkam že vyrobené veci sa použili na inú zákazku, museli sa však upravovať. Takže záloha zostáva na 324 ... a keď ju teda mám zdaniť, aký účet výnosov mi poradíš??
evina
31.01.08,14:24
Evina - záloha sa vracať nebude, lebo podľa zmluvy sa záloha do výšky rozpracovanej výroby nevracia ... podotýkam že vyrobené veci sa použili na inú zákazku, museli sa však upravovať. Takže záloha zostáva na 324 ... a keď ju teda mám zdaniť, aký účet výnosov mi poradíš??

Predpokladám, že na zákazku tejto firmy ...a nemôže sa tá záloha zúčtovať teda s touto zákazkou?

Ak nie váham medzi 648 a 668
ingi
31.01.08,14:39
Predpokladám, že na zákazku tejto firmy ...a nemôže sa tá záloha zúčtovať teda s touto zákazkou?

Ak nie váham medzi 648 a 668

Prikláňam sa k účtu 648. :)
evina
31.01.08,14:44
Prikláňam sa k účtu 648. :)

Áno aj ja viac k nemu, predsa len to má viac súvis s hospodárskou činnosťou ...
Janusa
31.01.08,14:45
No ono je to celé komplikovanejšie ... ale zjednodušene ... vyrobené veci sa použili na úplne inú zákazku, bola nutná úprava, čo v niektorom prípade stálo viac akoby sa vyrábalo nové ... Neviem si predstaviť ako by som zúčtovala zálohu s inou zákazkou ... Takže mi nezostáva nič iné ako hodiť to do výnosov...
evina
31.01.08,14:48
No ono je to celé komplikovanejšie ... ale zjednodušene ... vyrobené veci sa použili na úplne inú zákazku, bola nutná úprava, čo v niektorom prípade stálo viac akoby sa vyrábalo nové ... Neviem si predstaviť ako by som zúčtovala zálohu s inou zákazkou ... Takže mi nezostáva nič iné ako hodiť to do výnosov...

Záleží od dohody.
Celú zákazku zúčtuješ /myslím tú druhú/, vrátane navýšenia za prerobenie a odrátaš od celkovej ceny zálohu.
Samozrejme, ak je taká dohoda, že záloha sa nevracia, a druhá strana je s tým uzrozumená a záloha sa považuje za vybavenú, potom je pre Vás výhodnejšie jej zúčtovanie v prospech príjmu-teda účtovala by som 648- podklad pre účtovanie bude predmetná dohoda.
Janusa
31.01.08,14:56
Odberateľ súhlasil s takýmto postupom, že sa záloha nevráti, takže má smolu ... Ďakujem za pomoc, zaúčtujem to na 648 ....