ivni
30.01.08,21:34
Dobrý večer,
potrebovala by som poradiť ohľadom odpočítateľnej položky.
Máme fyz. osobu podnikateľa, ktorému základ dane výjde väčší ako 600 000, takže keď som vyrátala odpočítateľnú položku vyšla mi 0, takže nemá nárok na žiadnu odpočítateľnú položku.
Podnikateľ je aj konateľom v s.r.o. a tu je aj zamestnancom, môže si uplatniť odpočítateľnú položku ako zamestnanec, keď mu to teda nevyšlo u podnikateľa.

Prosím o odpoveď poraďáci.
m.hladka
30.01.08,20:55
Nechápem.
Paula
30.01.08,20:59
Pán podnikateľ si hádam bude robiť sám daňové priznanie, či nie?
Ja tiež nechápem.
evina
30.01.08,21:01
Dobrý večer,
potrebovala by som poradiť ohľadom odpočítateľnej položky.
Máme fyz. osobu podnikateľa, ktorému základ dane výjde väčší ako 600 000, takže keď som vyrátala odpočítateľnú položku vyšla mi 0, takže nemá nárok na žiadnu odpočítateľnú položku.
Podnikateľ je aj konateľom v s.r.o. a tu je aj zamestnancom, môže si uplatniť odpočítateľnú položku ako zamestnanec, keď mu to teda nevyšlo u podnikateľa.

Prosím o odpoveď poraďáci.

Podáva si sám DP súčasťou, ktorého budú i príjmy zo závislej činnosti. Odpočitateľná položka na človeka je len jedna a uplatňuje sa na jeho celkové príjmy ....teda nemá nárok....

P.s. ale nech sa teší, že je milionárrom;)
endrju
30.01.08,21:04
Pán podnikateľ si hádam bude robiť sám daňové priznanie, či nie?
Ja tiež nechápem.
No, možno si chcel ako SZČO urobiť "odpis" na daňovníka a ako konateľ a zamestnanec si chce uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane. :rolleyes:
ivni
30.01.08,21:05
Ja neviem, či som to dobre vysvetlila.
Fyzická osoba podniká, podáva daňové priznanie ako fyz. osoba podnikateľ, tu si však nemôže odpočítať od základu dane odpoč. položku 98616 Sk (teraz neviem či je to presne taká suma) lebo má vysoký základ dane.

Tá istá fyz. osoba vystupuje ako zamestnanec v s. r. o., kde je aj konateľom.
Ako zamestnanec dostáva tiež mzdu. Môže si tu v ročnom zúčtovaní uplatniť odpočítateľnú položku.
DanielaSL
30.01.08,21:10
Nemôže si robiť ročné zúčtovanie dane ako zamestnanec , je povinný si urobiť DP B , kde si zaradí príjem zo závislej činnosti - zamestnania a zároveň aj ako fyzická osoba z podnikania.
ivni
30.01.08,21:21
Myslela som si, že to asi nebude s kostolným poriadkom
Takže mzdová účtovníčka my dá jeho príjem zo závislej činnosti, zo zamestnania.
A ja mu to dám do daň. priznania B.

Ešte sa chcem spýtať tá odpočítateľná položka, teda keď má základ dane vyšší napr. 1000000, tak naňu nemá nárok.Dúfam, že som to dobre prečítala.
evina
30.01.08,21:22
Myslela som si, že to asi nebude s kostolným poriadkom
Takže mzdová účtovníčka my dá jeho príjem zo závislej činnosti, zo zamestnania.
A ja mu to dám do daň. priznania B.

Ešte sa chcem spýtať tá odpočítateľná položka, teda keď má základ dane vyšší napr. 1000000, tak naňu nemá nárok.Dúfam, že som to dobre prečítala.

Áno..
Paula
30.01.08,21:23
Nič v zlom, ale dotyčný podnikateľ má asi málo informácií o tom, ako sa robí daňové priznanie :)
ivni
30.01.08,21:27
Ďakujem za odpovede.
Už som z toho blázon, už aby bolo 1. apríla a aby to všetko bolo na daň. úrade.
Neviete mi ešte poradiť. Účtujem teraz prvý rok v MRP podv. účt. vo windowse, predtým sme mali dos. Môžem tak účtovať aj rok 2008 ako sa to dalo v dose, alebo musím najskôr urobiť uzávierku.

Ak niekto účtuje v mrp napíšte mi, lebo už ma čaká toľko faktúr, že si asi budem musieť predĺžiť prac. dobu na 16h.
endrju
30.01.08,21:27
Nič v zlom, ale dotyčný podnikateľ má asi málo informácií o tom, ako sa robí daňové priznanie :)
Neviem ale, či "v zlom" nebude to, že to asi nevie ani jeho účtovníčka. :confused: :mee:
endrju
30.01.08,21:29
...Účtujem teraz prvý rok v MRP podv. účt. vo windowse, predtým sme mali dos. Môžem tak účtovať aj rok 2008 ako sa to dalo v dose, alebo musím najskôr urobiť uzávierku.

Ak niekto účtuje v mrp napíšte mi, lebo už ma čaká toľko faktúr, že si asi budem musieť predĺžiť prac. dobu na 16h.
Odporúčam problémy menovaného účtovného softvéru prediskutovať v porade, ktorá je na to určená http://www.porada.sk/f47-mrp.html

Ďakujem za porozumenie.