Marta_B
31.01.08,06:07
Prajem pekný a úspešný celý deň všetkým na Porade!

Chcela by som poradiť v dvoch otázkach:

1/ Mám pracujúcu starobnú dôchodkyňu, ktorá nemá nárok na odpočítateľnú pol. Môže si uplatniť odpočet na manžela ak je inv. dôchodca a jeho dôchodok je nižší ako 95.616,- a nepracuje?

2/ Ako je to s dohodami o VP? Rátajú sa do príjmu zo závislej činnosti aj tie do 5.000,-SK?

Všetkým, ktorí mi poradia vopred ďakujem!
Anja111
31.01.08,05:25
Prajem pekný a úspešný celý deň všetkým na Porade!

Chcela by som poradiť v dvoch otázkach:

1/ Mám pracujúcu starobnú dôchodkyňu, ktorá nemá nárok na odpočítateľnú pol. Môže si uplatniť odpočet na manžela ak je inv. dôchodca a jeho dôchodok je nižší ako 95.616,- a nepracuje?

2/ Ako je to s dohodami o VP? Rátajú sa do príjmu zo závislej činnosti aj tie do 5.000,-SK?

Všetkým, ktorí mi poradia vopred ďakujem!
Invalidný dôchodca má nárok na celú NČ, (ak k 1.1. nepoberá starobný dôchodok). V tomto prípade, ak nepracuje, si môže manželka naňho uplatniť rozdiel NČ a invalidného dôchodku... Druhá otázka súvisí s prvou? Kto z nich poberal príjmy z dohody o VP?
Marta_B
31.01.08,09:26
Druhá otázka nesúvisi s prvou. Myslela som to všeobecné.
Ďakujem za odpoveď na prvú otázku.
alušik
31.01.08,09:43
Môžu a nemusia. Pozri § 43 o zrážkovej dani. Vybraním dane zrážkou je totiž splnená daňová povinnosť, takže daňovník nie je povinný uviesť tento príjem do daňového priznania. Ak sa však rozhodne, že túto zrážkovú daň bude považovať za preddavok na daň, tak tieto príjmy do daňového priznania uviesť môže. Príjmy na dohoda o vykonaní práce sú určite príjmom zo závislej činnosti.;)