Vierka67
31.01.08,10:10
Darovacou zmluvou, ktorá BOLA SPISANA 22.12.2007, OVERENA U NOTARA 27.12.2007 som ziskala byt.

Vklad bol povoleny 29.1.2008.

(List vlastnictva este nemam)

Som povinna podat danove priznanie k 31.1.2008 alebo 2009?
Tweety
31.01.08,09:10
Darovacou zmluvou, ktorá BOLA SPISANA 22.12.2007, OVERENA U NOTARA 27.12.2007 som ziskala byt.

Vklad bol povoleny 29.1.2008.

(List vlastnictva este nemam)

Som povinna podat danove priznanie k 31.1.2008 alebo 2009?Si, až na základe listu vlastníctva.
Johanka
31.01.08,09:12
Darovacou zmluvou, ktorá BOLA SPISANA 22.12.2007, OVERENA U NOTARA 27.12.2007 som ziskala byt.

Vklad bol povoleny 29.1.2008.

(List vlastnictva este nemam)

Som povinna podat danove priznanie k 31.1.2008 alebo 2009?
Teraz iba oznámiš obecnému úradu nadobudnutie vlastníctva. DP podáš až budúci rok ;).
Vierka67
31.01.08,09:21
DAKUJEEM..
BOBY
01.02.08,17:21
Skúsim sa aj ja opýtať:
Stavba bola skolaudovaná v roku 2007, ale v LV ešte nie je. Bolo treba dať dan.priznanie na dan z nehnutelností k 31.1.2008 alebo bude stačiť podať až po zavladovaní do katastra?
Anja111
01.02.08,17:41
Skúsim sa aj ja opýtať:
Stavba bola skolaudovaná v roku 2007, ale v LV ešte nie je. Bolo treba dať dan.priznanie na dan z nehnutelností k 31.1.2008 alebo bude stačiť podať až po zavladovaní do katastra?
DP podáš až v roku, v ktorom budeš mať LV k 1.1.
vieroslava
01.02.08,18:03
Skúsim sa aj ja opýtať:
Stavba bola skolaudovaná v roku 2007, ale v LV ešte nie je. Bolo treba dať dan.priznanie na dan z nehnutelností k 31.1.2008 alebo bude stačiť podať až po zavladovaní do katastra?
Ak bola stavba skolaudovaná v roku 2007 a aj právoplatnosť kolaudačného rozhodnutia bola ešte v roku 2007, bolo potrebné podať daňové priznanie na daň zo stavby do 31.1.2008. Zároveň nebudeš už platiť ani daň z pozemku ako za stavebný vo zvýšenej sadzbe.
jamis
01.02.08,18:58
Si, až na základe listu vlastníctva.
Vlastníkom danej nehnuteľnosti sa stáva dňom vkladu do katastra nehnuteľnosti.
BOBY
02.02.08,06:14
dakujem všetkým za odpoved, moj názor je tiež až po zavkladovaní, len som si to chcela overiť
vieroslava
02.02.08,08:12
Vlastníkom danej nehnuteľnosti sa stáva dňom vkladu do katastra nehnuteľnosti.
Nemáte pravdu. Vlastníkom stavby sa subjekt stáva dňom vydania právoplatného kolaudačného rozhodnutia a pridelenia súpisného čísla. Kataster v tomto prípade plní len evidenčnú funkciu, nerozhoduje o vklade.
Keď sa stavebník rozhodne, že si stavbu dá zapísať do katastra nehnuteľností až o 10 rokov po kolaudácii, to neznamená, že 10 rokov nemá platiť daň z nehnuteľnosti zo stavby.
STRELEC
02.02.08,08:43
Nemáte pravdu. Vlastníkom stavby sa subjekt stáva dňom vydania právoplatného kolaudačného rozhodnutia a pridelenia súpisného čísla. Kataster v tomto prípade plní len evidenčnú funkciu, nerozhoduje o vklade.
Keď sa stavebník rozhodne, že si stavbu dá zapísať do katastra nehnuteľností až o 10 rokov po kolaudácii, to neznamená, že 10 rokov nemá platiť daň z nehnuteľnosti zo stavby.
Žiadny stavebník by 10 rokov nečakal, pokiaľ ovšem z nejakého dôvodu (najmä napr. nemožnosť kolaudácie) čakať nemusí.
Zápisom do katastra si zníži daň z pozemkov. Stavebný pozemok má všade ďaleko vyššiu sadzbu ako záhrada, ostatné plochy ... Je to pravdepodobne práve pre stimuláciu urýchlenia zápisu dokončenej a skolaudovanej stavby do katastra. Ďalšie tlaky na kolaudáciou sú z prípadných úverových zmlúv. A podobne.

Kolaudácia je ale "uschopnenie stavby" pre užívanie, nie rozhodnutie o vlastníctve. Pre bližšie informácie o kolaudačnom konaní odporúčam do pozornosti stavebný zákon a to §§ 76 a nasl.

Citát zo stránky podnikajte.sk :
stavebný úrad vydá v zákonnej lehote kolaudačné rozhodnutie, v ktorom povolí užívanie stavby na ten účel, na ktorý bola postavená. V rozhodnutí uvedie stavebný úrad podmienky, za ktorých povoľuje užívanie stavby.
vieroslava
02.02.08,17:09
Z vlastnej praxe poznám veľa prípadov, že až pri dedičskom konaní alebo pri predaji domu ľudia zisťujú, že nemajú stavbu zapísanú v liste vlastníctva, pritom za tú stavbu roky platia dane, pretože je dávno skolaudovaná. Veľa ľudí si stavbu do listu vlastníctva vedá zapísať z nevedomosti.
Nepripisujte katastru väčšiu úlohu, než mu prináleží.
jamis
02.02.08,17:14
Nemáte pravdu. Vlastníkom stavby sa subjekt stáva dňom vydania právoplatného kolaudačného rozhodnutia a pridelenia súpisného čísla. Kataster v tomto prípade plní len evidenčnú funkciu, nerozhoduje o vklade.
Keď sa stavebník rozhodne, že si stavbu dá zapísať do katastra nehnuteľností až o 10 rokov po kolaudácii, to neznamená, že 10 rokov nemá platiť daň z nehnuteľnosti zo stavby.


Zadavateľka otázky sa pýtala na byt a nie na stavbu.
vieroslava
02.02.08,17:18
Áno, ale my už diskutujeme k príspevku č. 5.
jamis
02.02.08,17:23
Áno, ale my už diskutujeme k príspevku č. 5.

Prepáč, akosi som prehliadla tú druhú otázku.
majka555
04.02.08,11:28
Chcela by som sa opýtať ako je to s daňovými povinnosťami pri kúpe domu.
Ja a brat sme kúpno-predajnou zmluvou za 100 SK získali dom od našej starej mamy.
Ona musí podať daňové priznanie k dani z príjmu typ A alebo nie?
Má 80 rokov a je poberateľkou starobného dôchodku.
My musíme podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti do 31.1.2009 na mestský úrad a oni nám vyrúbia daň.To už som prečítala na porade. List vlastníctva (zápis do katastra je z januára 2008). Daňové priznanie podávame každý zvlášť?
Brat má jednu polovicu domu a ja druhú.Tak isto je to s pozemkom. Potom mestský úrad vypočíta daň a pošle platobný výmer-to som sa dočítala na porade. Platí to len pre tento rok? A čo budúci rok? Podáva sa znova daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti resp. ako často sa podáva? Prvýkrát je to pri nadobudnutí nehnuteľnosti a potom je nejaká periodicita napr. každé 2 roky alebo podobne, pokiaľ sa nič nezmenilo na liste vlastníctva, alebo už len potom chodia výmery na zaplatenie až do nejakej zmeny na liste vlastníctva?
zitkova
04.02.08,11:37
Ak podáte obidvaja bude každému vyrúbená pomerná časť dane. V prípade, že sa spoluvlastníci dohodnú, môžete podať len jedno daňové priznanie a platí len jeden. Daňové priznanie sa podáva iba pri zmene.
vieroslava
04.02.08,11:46
Chcela by som sa opýtať ako je to s daňovými povinnosťami pri kúpe domu.
Ja a brat sme kúpno-predajnou zmluvou za 100 SK získali dom od našej starej mamy.
Ona musí podať daňové priznanie k dani z príjmu typ A alebo nie?
Má 80 rokov a je poberateľkou starobného dôchodku.
Ak stará mama vlastnila dom viac ako 5 rokov, prípadne ak ho zdedila po niekom, ktor ho vlastnil viac ako 5 rokov, žiadne daňové priznanie na daň z úríjmu nepodáva a žiadnu daň neplatí.
My musíme podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti do 31.1.2009 na mestský úrad a oni nám vyrúbia daň.To už som prečítala na porade. List vlastníctva (zápis do katastra je z januára 2008). Daňové priznanie podávame každý zvlášť?
Vy s bratom najprv oznámite Miestnemu úradu vznik daňovej povinnosti a stará mama oznámi zánok daňovej povinnosti na daň z nehnuteľností. Do 30 dní od povolenia vkladu katastrom nehnuteľností.
Brat má jednu polovicu domu a ja druhú.Tak isto je to s pozemkom. Potom mestský úrad vypočíta daň a pošle platobný výmer-to som sa dočítala na porade. Platí to len pre tento rok? A čo budúci rok? Podáva sa znova daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti resp. ako často sa podáva?
Daňové priznanie podávate iba raz a pokiaľ sa nič nezmení, nie je potrebné ho obnovovať.
Prvýkrát je to pri nadobudnutí nehnuteľnosti a potom je nejaká periodicita napr. každé 2 roky alebo podobne, pokiaľ sa nič nezmenilo na liste vlastníctva, alebo už len potom chodia výmery na zaplatenie až do nejakej zmeny na liste vlastníctva?
Áno, na základe daňového výmeru každý rok zaplatíte daň z nehnuteľnosti.

Odpovede máš červeným.
majka555
04.02.08,14:08
Ďakujem za odpoveď. Už mi to je jasné.
hrosko
04.02.08,14:11
Skúsim sa aj ja opýtať:
Stavba bola skolaudovaná v roku 2007, ale v LV ešte nie je. Bolo treba dať dan.priznanie na dan z nehnutelností k 31.1.2008 alebo bude stačiť podať až po zavladovaní do katastra?

pozor ak si skolaudovala v roku 2007 si povinna podat dp do januara 2008, malo ludi to vie, ale nadobudas uz kolaudaciou.Ludia sa spoliahaju ze je prvorade mat LV a az potom konat, je to blbost a velky omyl upozornujem. Vidim to na ludoch co k nam chodia na urad
hrosko
04.02.08,14:16
Z vlastnej praxe poznám veľa prípadov, že až pri dedičskom konaní alebo pri predaji domu ľudia zisťujú, že nemajú stavbu zapísanú v liste vlastníctva, pritom za tú stavbu roky platia dane, pretože je dávno skolaudovaná. Veľa ľudí si stavbu do listu vlastníctva vedá zapísať z nevedomosti.
Nepripisujte katastru väčšiu úlohu, než mu prináleží.

ale pre dan z nehnutelnosti nie je rozhodujuce ci je zapisana v katast.nehn. ale ci je to stavba t.j. ak je spojena pevne zo zemou,ma vodu alebo elektrinu a ta stavba existuje , tak je to povazovane za stavbu a je nutne za nu platit dan z nehn.
vieroslava
05.02.08,17:13
ale pre dan z nehnutelnosti nie je rozhodujuce ci je zapisana v katast.nehn. ale ci je to stavba t.j. ak je spojena pevne zo zemou,ma vodu alebo elektrinu a ta stavba existuje , tak je to povazovane za stavbu a je nutne za nu platit dan z nehn.
Keď si prečítaš dôsledne všetky príspevky v tejto téme, zistíš, že som dostatočne kvalifikovane odpovedala v príspevku č. 7 a 10. Stačilo súhlasiť.
VladoaKatka
05.02.08,17:20
Nemáte pravdu. Vlastníkom stavby sa subjekt stáva dňom vydania právoplatného kolaudačného rozhodnutia a pridelenia súpisného čísla. Kataster v tomto prípade plní len evidenčnú funkciu, nerozhoduje o vklade.
Keď sa stavebník rozhodne, že si stavbu dá zapísať do katastra nehnuteľností až o 10 rokov po kolaudácii, to neznamená, že 10 rokov nemá platiť daň z nehnuteľnosti zo stavby.

Nehnuteľnosť je aj pozemok, záhrada a to predsa nemá súpisné číslo pridelené obecným úradom a daň sa platí aj z týchto nehnuteľností aj sa dáva DP.
Ak nadobudneš v roku 2008 priznanie dáš v r.2009.
vieroslava
05.02.08,21:28
Nehnuteľnosť je aj pozemok, záhrada a to predsa nemá súpisné číslo pridelené obecným úradom a daň sa platí aj z týchto nehnuteľností aj sa dáva DP.
Ak nadobudneš v roku 2008 priznanie dáš v r.2009.
Je potrebné rozlišovať nehnuteľnosti nadobudnuté kúpou (pozemky, prípadne stavby kúpené skolaudované), vtedy sa stávaš vlastníkom na základe vkladu povoleného katastrom a nehnuteľnosti nadobudnuté na základe rozhodnutia iného orgánu (dedičské, alebo súdne rozhodnutie, rozhodnutie stavebného orgánu, orgánu ochrany poľnohospodárskej pôdy a pod.), vtedy sa stávaš vlastníkom dňom právoplatnosti daného rozhodnutia. Aj pri nadobudnutí nehnuteľnosti napr. na základe dedičstva, stávaš sa daňovníkom dane z nehnuteľnosti hneď a nie až na základe zápisu do listu vlastníctva.
Ale toto je téma na dlhšiu debatu a myslím, že základnú otázku z príspevku č.5 som tu už zodpovedala dosť rozsiahlo.
vieroslava
05.02.08,21:30
A dodávam, že vzhľadom k dnešnému dátumu je už téma neaktuálna, nakoľko uplynul termín 31.január a zrejme najbližších 11 mesiacov aj tak nikto do tejto témy nenakukne.