Jane!
31.01.08,10:00
Dobrý deň! Neviem si poradiť s jednou záležitosťou. Kolega ako FO je majiteľom dostihového koňa. Tohto roku kôň vyhral na dostihoch, ktoré boli organizované Závodiskom, š. p. a kolega dostal odmenu vo výške 20 000 Sk (na papieroch zo Závodiska to bolo deklarované ako "podpora"). Musí si tento príjem zdaniť? Ak áno na základe akého §?
Milan Benka
31.01.08,11:53
Dobrý deň! Neviem si poradiť s jednou záležitosťou. Kolega ako FO je majiteľom dostihového koňa. Tohto roku kôň vyhral na dostihoch, ktoré boli organizované Závodiskom, š. p. a kolega dostal odmenu vo výške 20 000 Sk (na papieroch zo Závodiska to bolo deklarované ako "podpora"). Musí si tento príjem zdaniť? Ak áno na základe akého §?

Rozmýšľam, kam zaradiť tento príjem. Dal by som ho pod §8/1 a; zák. 595/2003 Zz . V zmysle §9/1 h; sú takéto príjmy oslobodené od dane do výšky 5*živ.min..

To platí, pokiaľ Váš kolega nie je v danom obore podnikateľom ( SHR ), potom by sa tento príjem mohol posudzovať ako príjem podľa § 6.
Jane!
31.01.08,12:12
Vďaka za odpoveď. Kolega nie je podnikateľom ani SHR. Dávame dokopy žiadosť o vykonanie výpočtu dane a neviem, či mu môže urobiť daňové priznanie naša mzdová účtovníčka, kedže je našim zamestnancom alebo si ho musí podať sám. Neviem sa rozhodnúť medzi § 8 ods. 1 a § 9zák 595/2003. Ja by som to asi zdanila ako osobitný príjem. Ale na druhej strane mu nechcem uškodiť, tak si to radšej overujem u fundovaných ľudí.
Milan Benka
31.01.08,13:04
Vďaka za odpoveď. Kolega nie je podnikateľom ani SHR. Dávame dokopy žiadosť o vykonanie výpočtu dane a neviem, či mu môže urobiť daňové priznanie naša mzdová účtovníčka, kedže je našim zamestnancom alebo si ho musí podať sám. Neviem sa rozhodnúť medzi § 8 ods. 1 a § 9zák 595/2003. Ja by som to asi zdanila ako osobitný príjem. Ale na druhej strane mu nechcem uškodiť, tak si to radšej overujem u fundovaných ľudí.

Ak to zaradíte do §8/1a; tak tento príjem bude oslobodený od dane do výšky 5 násobku životného minima.
(§§§ 5-8 určujú druh príjmu, §9 určuje, ktoré z týchto príjmov a za akých podmienok sú alebo môžu byť oslobodené )

Váš prípad vyhovuje podmienke oslobodenia, takže mu mzdová účtovníčka môže vykonať ročné zúčtovanie. Ak by mal príjem podľa §8/1a; vyšší a nesplnil podmienku oslobodenia, vtedy by si musel DP podať sám (DP FO typ B )