pavolkozak
31.01.08,13:52
OTAZKA:
Ak som mal v roku 2007 príjem z kapitaloveho majetku (odkúpil som podielové listy investované pred viac ako 3 rokmi , ale banka mi zrazila daň ,t.z. mam právo na vratenie zaplatenej dane od štátu) možem požiadať svojho zamestnavateľa o vykonanie ročného danového zúčtovania, alebo si musím podať daňove priznanie osobne sám ? Iné príjmy som nemal , len od jedneho zamstnavateľa. Alebo možem ponechať spraviť RDZ zamestnavateľovi a neskôr podať opravne dodatočné daňove priznanie ? Poradte prosím.
Ďakujem za radu.
Zoltán Kovács
31.01.08,12:53
Musíš podať DP.
Katarína Cigánová
31.01.08,14:29
OTAZKA:
Ak som mal v roku 2007 príjem z kapitaloveho majetku (odkúpil som podielové listy investované pred viac ako 3 rokmi , ale banka mi zrazila daň ,t.z. mam právo na vratenie zaplatenej dane od štátu) možem požiadať svojho zamestnavateľa o vykonanie ročného danového zúčtovania, alebo si musím podať daňove priznanie osobne sám ? Iné príjmy som nemal , len od jedneho zamstnavateľa. Alebo možem ponechať spraviť RDZ zamestnavateľovi a neskôr podať opravne dodatočné daňove priznanie ? Poradte prosím.
Ďakujem za radu.

Nemáš automaticky právo na vrátenie dane .
Katarína Cigánová
31.01.08,14:29
OTAZKA:
Ak som mal v roku 2007 príjem z kapitaloveho majetku (odkúpil som podielové listy investované pred viac ako 3 rokmi , ale banka mi zrazila daň ,t.z. mam právo na vratenie zaplatenej dane od štátu) možem požiadať svojho zamestnavateľa o vykonanie ročného danového zúčtovania, alebo si musím podať daňove priznanie osobne sám ? Iné príjmy som nemal , len od jedneho zamstnavateľa. Alebo možem ponechať spraviť RDZ zamestnavateľovi a neskôr podať opravne dodatočné daňove priznanie ? Poradte prosím.
Ďakujem za radu.

Nemáš automaticky právo na vrátenie dane .
Kvôli tomuto príjmu nemusíš nutne podávať DP , iba ak si si istý, že si mal na preddavkoch / zo záv.činnosti + táto daň zrážkou , ktorú budeš považovať za preddavkovú / viac ako by bol zdanený celý tvoj príjem / fuj zložitá veta /
Daň zrážkou neznamená automatický nárok na vrátenie dane od štátu. Naopak daň zrážkou znamená , že tento druh príjmu je vysporiadaný a ty sa náím nemusíš zaoberať vo svojom DP.
Ak nepodáš DP , tento príjem máš z pohľadu dane vysporiadaný a mzdová učtáreň ti urobí iba ročné zúčtovanie zo závislej činnosti.
Ak máš príjem zo ZČ / teda základ dane / vyšší ako odpočítateľná položka , tak by som sa stým vôbec nezaoberala, lebo ti nevyjde preplatok.