Gyures001
31.01.08,15:25
hi vsetci !

Mam jednu otazku . projektantka nam spravila projekt na rodinny dom . Chceli sme mat plynovy sporak v kuchyni ale ze vraj to nie je mozne lebo bude zabudovany v ostrovceku. Povedala este ze si to mozeme spravit ale len na vlastnu zodpovednost , ze plynarne nam to neschvali pretoze hadica by bola zabetonovana v podlahe :(

mate niekto taketo skusenosti ??

DAKUJEM velmi pekne za odpovede a nazory
Dusan018
31.01.08,15:54
Nieje to žiadny problem, dá sa to riešiť. Pokial bude plyn vedení v podlahe, tak by mal byt umiestnený v chráničke ktorej bydva konce musia byť vonku nad podlahou. Je to kvoli zisteniu možného úniku plynu.
Tuto realizáciu si treba dohodnut s človekom ktorý vám bude robiť plynoinštaláciu.

Architekt vačsinou nemá skusenosť s riešením takýchto detailov.
V prípade problémov by som oficiálne dával plyn len do linky nie do ostrovceka.
Gyures001
31.01.08,18:32
dikes Dusan018

aj ja som myslel nieco take alebo niaku zakritu drazku v podlhe kde by bola ulozena flexi hadica .
Dusan018
31.01.08,18:40
Treba to ochrániť hlavne proti prevŕtaniu. Napriklad dat nad to kovovy profi tvaru "L" tak aby bol plyn chránený. Každopádne to dat do chráničky.
Flexo hadicou by som to nedopájal. Najlepšie čierna kovová trubka zváraná alebo Meď. Treba tam dať tu chráničku.
dad111
01.02.08,05:24
Zodpovedne Ti to povie revizny technik, ktory bude pisat na instalaciu reviziu. Projektant tomu nenmusi rozumet, aj ked je smutne, ze mu za to platis. S tym robenim na cierno pozor, asi budes chcet mat dom poisteny, je mozne, ze budeme musiet robit aj opakovane kontroly instalacii. V pripade vzniku poistnej udalosti by mohli byt problemy s plnenim. Myslim, ze vedenie potrubia a zvlast hadice v akomkolvek uzavretom kanali alebo chranicke bude asi nepripustne bez spolahliveho odvetrania do volneho priestoru. V pripade akejkolvek netesnost musi byt plyn odvedeny bez moznosti vzniku vybusnej zmesi so vzduchom.
petmar
01.02.08,06:44
Nehodilo by sa vo vašom prípade priviesť plyn popod strop do ostrovčeka? Napr. ak bude ostrovček zariadený od zeme po strop a podobne, podumajte... Ale na rozvod plynu má-musí byť projekt od projektanta PZ a ten musí normy ovládať !
Gyures001
01.02.08,08:08
dakujem za odpovede .

vidim ze nie je to take jednoduche , a pytal som sa aj druheho architekta ktory sa opytal technika a bohuzial plyn musi ist na konstrukcii. Ked to je poloostrov tak je to fajn. keby ze mame pivnicu aj tak by to nebol problem . Bohuzial ostrovcek nebude od zeme po strop takze aj ta alternativa padla .

No vyzera to tak ze plynovy sporak nebude na ostrovceku .:(
dad111
01.02.08,11:33
Nevesaj hlavu, aste nie je nic stratene. Myslim, ze by bolo napriklad priechodzie aj riesenie s kanalom v podlahe, v ktorom by viedlo potrubie plynu. Ten kanal by asi nemohol byt tesne uzatvoreny, ale prekryty nejakou mriezkou. Podobnou ako sa pouziva na prekrytie radiatorov umiestnenych pod urovnou podlahy. Je tu sice problem, ze plyn je tazsi ako vzduch, teda by sa hromadil v kanali. Ak nezabudnem spytam sa na moznosti priatelov, ktori s tym robia.
Dusan018
01.02.08,18:16
Máme firmu, ktorá sa zaoberá plynoinštaláciou.

Doporučoval by som ti znovu plyn dat pod poter do chráničky.
Najlepšie si zohnať revízaka - odborný pracovník, ktorý ti spraví revíziu na plyn. S ním sa dopredu dohodnúť ako to spraviť, aby potom nebol problém.
Ked sa dohodnete tak nebudes mat pri kolaudácii ani s poistovnami problém.
Poistovne nezaujima pri poistovaní či maš revízie. Zaujma ich to až ked sa niečo stane. (Nie všetky ) Treba si dobre prečítať zmluvné podmienky. Projektant nemusiš vôbec riešiť. Myslím že ten má problém že chceš niečo čo ešte neriešil a je s toho nervózny.
Nevzdával by som sa toho varenia na ostrovčeku, ak sa ti to páči, treba to riešiť nie ustupovať. nevidím v tom problém.
Gyures001
05.03.08,21:16
hi all ,

tak som sa pytal a pytal a povedali mi ze ponovom je uz to tak ,ze privod plynu do kuchyne moze byt pod fasadou a aj v podlahe moze byt v chranicke . kamarat riesil taky isty problem ako ja a jemu to tak povedal plynar.;)

moze mi to niekto potvrdit alebo vyvaratit ?

dakujem pekne :cool:
AndrejG
06.03.08,00:32
Dajte elektricky sporak a je po probleme.
Gyures001
06.03.08,19:53
hi andrej, dikes za odpoved :o:o:o

keby ze chcem elektricky tak by som to tu vobec neriesil . rad varim a viem aky je rozdiel medzi elektrikou a plynom. proste chcem mat a plyn a nebudem nadavat cely zivot v mojom dome na elektricky sporak kde ani wok 'nemozem' pouzivat. ;)
AndrejG
06.03.08,20:29
hi andrej, dikes za odpoved :o:o:o

keby ze chcem elektricky tak by som to tu vobec neriesil . rad varim a viem aky je rozdiel medzi elektrikou a plynom. proste chcem mat a plyn a nebudem nadavat cely zivot v mojom dome na elektricky sporak kde ani wok 'nemozem' pouzivat. ;)

Nie som kuchar, tak sa v takych veciach nevyznam. Ake su hlavne rozdiely? Pre mna osobne je na prvom mieste estetika, kedze "varim" iba prazenicu. :D
Gyures001
06.03.08,20:33
:D len prazenicu ? :o

takze plyn = rychlost,sila plamena, regulovatelnost a uspora energie
elektrik. = pomala reakcia, estetika
;)
AndrejG
06.03.08,20:37
:D len prazenicu ? :o

takze plyn = rychlost,sila plamena, regulovatelnost a uspora energie
elektrik. = pomala reakcia, estetika
;)

A porovnanie s indukcnou doskou?
Gyures001
06.03.08,22:55
to ti nepoviem , nemam skusenosti s indukcnou doskou ..:confused:
AndrejG
06.03.08,23:58
to ti nepoviem , nemam skusenosti s indukcnou doskou ..:confused:

ale princip fungovania poznas, nie?

mne sa praveze zda, ze splna prave tie parametre ktore mas na plyn
r.galovic
07.03.08,08:17
No ja by som sa tiež prikláňal k tej indukčnej elektrickej varnej doske, aj keď plyn je plyn. Ale mnoho klientov sa nechce plynu vzdať, hlavne mladé rodiny. Dôvod je naprosto jednoduchý. V prípade výpadku elektriny na dlhší čas máte stále možnosť malým deťom niečo teplé navariť, prípadne aspoň čaj uvariť. Mne sa to zdá ako celkom rozumný dôvod ísť do plynu. Samozrejme iba v prípade, že plynom aj vykurujete a pripravujete TUV. Aby ste nemali plynovú prípojku kvôli sporáku :D .

Mimochodom zemný plyn nie je ťažší ako vzduch, to je iba propán-bután. Zemný plyn sa rovnomerne šíri v uzavretom priestore.

Plynoinštalácia môže za určitých podmienok viesť aj v murive aj v podlahe. Jej trasa musí byť viditeľne označená, a v prípade poruchy bezproblémovo prístupná. Takže v podlahe je rozumné to riešit nejakým inštalačným kanálom, tak aby bol kedykoľvek prístupný. Bohužiaľ toto riešenie bude na podlahe viditeľné, takže to bude treba trochu "zamaskovať"

Ale vzhľadom na náročnosť realizácie takejto plynoinštálácie by som sa prikláňal ku elektrickej varnej doske.