Alfa333
31.01.08,18:48
Poprosila by som Vás o pomoc. Pracujem v Nemecku. Potrebujem podať daňové priznanie. Účet na Slovensku nemám, nepotrebujem ho. Výplatu dostávam v hotovosti - výplatnou páskou - v eurách. Prosím Vás o radu ako zaúčtovať v PD cestovné, ako prepočítať eurá - predpokladám, že podľa kurzu NBS, ale neviem či podľa dňa výplaty, alebo nejakého priemeru. Prosím Vás poraďte mi. Vopred Vám ďakujem!!!
Milan Benka
31.01.08,18:59
Použite ročný priemerný kurz .
Johanka
31.01.08,19:03
Poprosila by som Vás o pomoc. Pracujem v Nemecku. Potrebujem podať daňové priznanie. Účet na Slovensku nemám, nepotrebujem ho. Výplatu dostávam v hotovosti - výplatnou páskou - v eurách. Prosím Vás o radu ako zaúčtovať v PD cestovné, ako prepočítať eurá - predpokladám, že podľa kurzu NBS, ale neviem či podľa dňa výplaty, alebo nejakého priemeru. Prosím Vás poraďte mi. Vopred Vám ďakujem!!!
Dostávaš výplatu - to vyzerá na príjem zo závislej činnosti - zo zamestnania.
Ale chceš v PD - asi peňažný denník účtovať cestovné - účtujú podnikatelia ...
Aký máš vlastne príjem ?
Alfa333
01.02.08,06:38
Ja pracujem v Nemecku na živnostenský list. Pracujem cez istú agentúru práce.
Johanka
01.02.08,06:44
Potom nemôžeš dostávať výplatné pásky, tie dostávajú zamestnanci ;).
Podnikatelia vystavujú za svoje služby faktúry.
Ešte jedna otázka, ŽL je slovenský alebo nemecký ?
Milan Benka
01.02.08,06:57
Ja pracujem v Nemecku na živnostenský list. Pracujem cez istú agentúru práce.


Pracovať na ŽL a ešte cez agentúru práce ? Jedno vylučuje druhé.

Náplňou činnosti agentúry práce je sprostredkovanie zamestnania alebo dočasné pridelenie zamestnanca. Teda v každom prípade závislá činnosť.

Môj názor: Dochádza tu k porušeniu slov. právnych predpisov.
Alfa333
01.02.08,07:27
Živnostenský list mám slovenský. A agentúra mi zháňa prácu v Nemecku za istú províziu. Som živnostník.
Milan Benka
01.02.08,09:35
Živnostenský list mám slovenský. A agentúra mi zháňa prácu v Nemecku za istú províziu. Som živnostník.

Nemeckým patnerom faktúrujete alebo to máte na výplatnú pásku?
Alfa333
01.02.08,10:39
Dostávam od nich niečo ako príjmové doklady, aj faktúry.
Milan Benka
01.02.08,11:15
Dostávam od nich niečo ako príjmové doklady, aj faktúry.

Takže sme sa dostali o niečo bližšie k jadru.

Takže PD - použite denný kurz eura podľa NBS.

Upozornenie:
Pozrite si zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s Nemeckom. Mohla Vám vzniknúť "stála prevádzkareň" v Nemecku (pravdepodobne aj vznikla) a tým povinnosť podať tam DP. Samozrejme aj na Slovensku so započítaním dane, príp. s vyňatím príjmov zo zahraničia ( bližšie - spomínana Zmluva o zamedzení ... , alebo hľadanie na porade - príjmy z Nemecka tu už určite boli riešené )