šošonka
31.01.08,20:13
Prosím o radu, či si môžem uplatniť odpočet DPH pri obstaraní nehnuteľnosti.
Danú nehnutedľnosť má podnikateľ vo vlastníctve a dodávateľsky ju rekonštruuje. Vďaka! šošonka
Johanka
31.01.08,19:16
Prvej vete rozumiem, druhej nie :confused:. To je o tej istej nehnuteľnosti ?
cloe
31.01.08,19:17
Prosím o radu, či si môžem uplatniť odpočet DPH pri obstaraní nehnuteľnosti.
Danú nehnutedľnosť má podnikateľ vo vlastníctve a dodávateľsky ju rekonštruuje. Vďaka! šošonka

Celkom nerozumiem otázke, ale ak myslíš, či si môže uplatňovať DPH z faktúr od dodávateľov za rekonšktrukciu, tak áno. Môže.
Milan Benka
31.01.08,19:24
Skúste formulovať zadanie otázky podrobnejšie. Čo je to za nehnuteľnosť ?
šošonka
31.01.08,19:30
Daná nehnuteľnosť je vo vlastníctve FO - podnikteľa, nehnuteľnosť celú rekonštruuje, ale časť z nej už používa na prenájom. Túto druhú časť vo 2/07 skolaudoval a v 12/07 mi povedal, aby som ju zaevidovala na kartu investič. majetku, ale neodpisovala, neviem čo s tým, pretože ešte aj v tomto roku stále prichádzajú faktúry na túto rekonštrukciu
Ninna
31.01.08,19:36
[quote=šošonka;630335]Daná nehnuteľnosť je vo vlastníctve FO - podnikteľa, nehnuteľnosť celú rekonštruuje, ale časť z nej už používa na prenájom. Túto druhú časť vo 2/07 skolaudoval a v 12/07 mi povedal, aby som ju zaevidovala na kartu investič. majetku, ale neodpisovala, neviem čo s tým, pretože ešte aj v tomto roku stále prichádzajú faktúry na túto rekonštrukciu[/quote
FA chodia na časť ešte neskolaudovanú alebo na časť po kolaudácii?
šošonka
31.01.08,19:41
Nie, celá budova je už skolaudovaná, ale majiteľ to dal skolaudovať, len preto aby nemal problém v tomto roku problém, lebo stavby, ktoré sa prenajímajú musia mať od nového roku nejaký energetický audit a to sú peniaze navyše. Takže stavba sa ďalej dorába, aj keď už v podstate podľa kolaudácie je hotová.
Johanka
31.01.08,19:53
... a problém je vlastne v čom ? Existuje predsa technické zhodnotenie ... Daňovo odpisovať nemusíš - je tu možnosť prerušenia, účtovné odpisy sa prerušiť nedajú.
A teraz pre zmenu nerozumiem prvej vete v pôvodnom zadaní ... to je iný príbeh ?
Johanka
31.01.08,19:54
Daná nehnuteľnosť je vo vlastníctve FO - podnikteľa, nehnuteľnosť celú rekonštruuje, ale časť z nej už používa na prenájom. Túto druhú časť vo 2/07 skolaudoval a v 12/07 mi povedal, aby som ju zaevidovala na kartu investič. majetku, ale neodpisovala, neviem čo s tým, pretože ešte aj v tomto roku stále prichádzajú faktúry na túto rekonštrukciu


Nie, celá budova je už skolaudovaná, ale majiteľ to dal skolaudovať, len preto aby nemal problém v tomto roku problém, lebo stavby, ktoré sa prenajímajú musia mať od nového roku nejaký energetický audit a to sú peniaze navyše. Takže stavba sa ďalej dorába, aj keď už v podstate podľa kolaudácie je hotová.
Tak ako to je ? Radi poradíme, ale nemôže byť v každom druhom príspevku iná verzia ;).
šošonka
01.02.08,15:56
Neviem, či ma rozumiete, ale mne sa zdá divné to, že zaradím do používania v decembri 07 budovu a už v nasledujúcom roku účtujem o technickom zhodnotení. Ide mi hlavne o to, že v 12/07, keď som nehnuteľnosť zaradila, do hodnoty tej budovy som započítala iba časť jednej faktúry, ktorá bola uhradená v decembri, ale ostatok z tej faktúry, keďže nebola uhradená v 12/07 už započítam do technického zhodnotenia v nasledujúcom roku.
Neviem to zrozumiteľnejšie objasniť. Veľká vďaka za každú radu. šošonka
Zoltán Kovács
01.02.08,16:00
Neviem, či ma rozumiete, ale mne sa zdá divné to, že zaradím do používania v decembri 07 budovu a už v nasledujúcom roku účtujem o technickom zhodnotení. Ide mi hlavne o to, že v 12/07, keď som nehnuteľnosť zaradila, do hodnoty tej budovy som započítala iba časť jednej faktúry, ktorá bola uhradená v decembri, ale ostatok z tej faktúry, keďže nebola uhradená v 12/07 už započítam do technického zhodnotenia v nasledujúcom roku.
Neviem to zrozumiteľnejšie objasniť. Veľká vďaka za každú radu. šošonka

Prečo iba časť faktúry si započítala do ceny nehnuteľnosti, a nie celú?
šošonka
01.02.08,18:03
Lebo iba časť z tej faktúry bola zaplatená a oveľa vyššia čiastka bola uhradená až v januári. Hodnotu nehnuteľnosti načítavam iba z uhradených faktúr, nie z došlých. šošonka
Zoltán Kovács
01.02.08,18:04
Lebo iba časť z tej faktúry bola zaplatená a oveľa vyššia čiastka bola uhradená až v januári. Hodnotu nehnuteľnosti načítavam iba z uhradených faktúr, nie z došlých. šošonka

A prečo?
účtovník 007
01.02.08,18:45
Neviem, či ma rozumiete, ale mne sa zdá divné to, že zaradím do používania v decembri 07 budovu a už v nasledujúcom roku účtujem o technickom zhodnotení. Ide mi hlavne o to, že v 12/07, keď som nehnuteľnosť zaradila, do hodnoty tej budovy som započítala iba časť jednej faktúry, ktorá bola uhradená v decembri, ale ostatok z tej faktúry, keďže nebola uhradená v 12/07 už započítam do technického zhodnotenia v nasledujúcom roku.
Neviem to zrozumiteľnejšie objasniť. Veľká vďaka za každú radu. šošonka

Myslím, že nemáš čo objasňovať, lebo postup ktorý opisuješ je zlý.

1. rok 07 a rok 08 sú dve rozdielne účtovné obdobia. Ak v priebehu roku 07 v ktorom zaradíš nehnuteľnosť dostaneš ešte jednu fa viažucu sa k zaradenej nehnuteľnosti, pôjde o zvýšenie vstupnej ceny.
Ak dostaneš fa v nasledujúcom roku v Tvojom prípade v 08 a v 07 si nehnuteľnosť zaradila, pôjde o technické zhodnotenie.
Je úplne normálne v 12/07 zaradiť a v 1/2008 technicky zhodnotiť.

2. Uhradenie alebo neuhradenie fa nemá vplyv na zaradenie nehnuteľnosti. Možno Ťa mýli jednoduché účtovníctvo, kedy je príjmom alebo výdavkom iba to, čo si zaplatila. To však v Tvojom prípade neplatí.

3. Do vstupnej ceny nehnuteľnosti si mala započítať všetky fa, ktoré máš k dispozícii a aj všetky doklady súvisiace so stavbou. Nie iba časť.
šošonka
01.02.08,19:58
Ďakujem za radu, veľmi ste mi pomohli. šošonka