victoria
14.03.05,22:57
Dobrý večer,
prosím viete mi niekto poradiť s nasledovným problémom :
14-ročný neplnoletý daňovník dostal vyplatený autorský honorár za literárno.umeleckú činnosť vo výške 12.750 sk. Moje otázky sú nasledovné :
- do daňového priznania B sa uvedenie ako daňovník toto dieťa a ako zákonný zástupca niektorý z rodičov ?
- z vyplateného honoráru je možné uplatniť paušálne do nákladov výdavky v hodnote 25% z vyplateného honoráru alebo je ešte možné uplatniť aj nezdaniteľnú časť základu dane ? hm .. skôr myslím že nie nakoľko si jeden z rodičov uplatňuje na toto dieťa daňový bonus ale nie som si istá .... :-(
ESTER
15.03.05,06:13
Ja si dokonca myslím, že tento príjem nie je nutné uvádzať v DP ak sa tak daňovník rozhodne, nakoľko zrazením zrážkovej dane je daň už vysporiadaná. Je aj druhá možnosť, že sa tento príjem uvedie v daňovom priznaní.
Jana Motyčková
15.03.05,07:02
- do daňového priznania B sa uvedenie ako daňovník toto dieťa a ako zákonný zástupca niektorý z rodičov ?:-(Áno


- z vyplateného honoráru je možné uplatniť paušálne do nákladov výdavky v hodnote 25% z vyplateného honoráru alebo je ešte možné uplatniť aj nezdaniteľnú časť základu dane ? hm .. skôr myslím že nie nakoľko si jeden z rodičov uplatňuje na toto dieťa daňový bonus ale nie som si istá .... :-(Je možné uplatniť paušálne výdavky 25% aj nezdaniteľnú časť, aj keď rodičia si uplatňujú daňový bonus.
Jozef Mihál
15.03.05,07:42
Súhlasím so somij.
victoria
15.03.05,07:42
Ale z honorárov za literárno-umeleckú činnosť sa preddavkovo nezráža daň. Na potvrdení o vyplatení honoráru je uvedená len výška 2% príspevku do literárneho fondu, takže skôr to urobím tak ako navrhuje somij, vďaka.