Sinkl
01.02.08,10:43
Dobrý deň. Potrebovala by som pre kamarátku poradiť. Chcela by som sa spýtať či si môže dať časť nákladov na elektrinu a plyn do výdavkov v DP, keďže používa časť súkromného domu na podnikanie. vyčlenila si dve izby na prízemí na predajňu farby laky. Ak je to možné tak ako to vypočíta? A ako to zaúčtuje? Má jednoduché účtovníctvo. Ďakujem za odpoveď.
betka
01.02.08,11:42
V prvom rade, je potrebné požiadať stavebný úrad o zmenu bytového priestoru na nebytový v RD. (neviem, či už teraz neporušuje priateľka zákony, ak nemá časť domu vyňatého na podnikanie, keďže tu má predajňu).
Zo zmenou na nebytový priestor sa mi viažu i vyššie dane z nehnuteľností, pretože sa časť používa na podnikanie. äale to trošku pomimo)

Môže si uplatňovať výdavky ako sú energie, opravy, pričom časť RD, kt. slúži na podnikanie zaradí do OM.
Koeficienty: voda-rozpočítať podľa počtu osôb. V takej predajni sa neminie moc vody (len na umyie, slach. WC, kávičku, umytie podlahy). Ak by ste použili koef. na počet osôb, museli by ste dôkladne obhájiť pri DK. Domácnosť spotrebuje viac vody, elektriny ako firma.
Najlepšie je namontovať vodomer, len treba porovnať, či výdavky v súvislosti s montážou vodomeru nie sú vyššie, ako by bola skutočná spotreba. (odhadujem spotrebu, na 2 pracujúce osoby:
deň na WC: 2x3x10l=60 l, umytie podlahy nech je až 40l. 100l/deň.
Mesačne je to max. 2m3, čo zhruba činí okolo 50 Sk /m3 (VaS)

Elektrina, tiež zanedbateľné množstvo, na rozdiel od domácnosti (neperiete, nevaríte, nežehlíte). Použijem svetlo, možno počítač, kanvicu. (ak by boli potraviny (vy máte farby laky), z nejakými mraziakmy, chladničkami, dala by som si namontovať elektromer)

Teplo: plyn?- podľa m2 celej vykurovanej plochy v RD ku ploche na podnikanie. Rozkoeficientujem to. Len tu znova treba rozmýšľať, že vykurovanie predajne môže byť od 8-17 hod. A v RD kúrim nonstop.
Sinkl
01.02.08,16:21
Ďakujem za radu veľmi ste mi pomohli. Ešte raz ďakujem.