vreckova
01.02.08,10:14
Prosím, pomôžte mi. V pôde skoro všetkých izbových rastlín som objavila maličké biele lezúce chrobáčiky. Rozhýbu sa hlavne vtedy, keď do pôdy fúknem. Sú veľké asi 1 mm, majú akoby také tykadielka a veľa drobných nožičiek. Vie mi niekto poradiť, čo to je, či je to škodlivé a ako sa toho zbaviť? :confused::confused::confused::confused::confused: :confused::mee::mee::mee::mee::mee:
Orsz
01.02.08,09:15
Prosím, pomôžte mi. V pôde skoro všetkých izbových rastlín som objavila maličké biele lezúce chrobáčiky. Rozhýbu sa hlavne vtedy, keď do pôdy fúknem. Sú veľké asi 1 mm, majú akoby také tykadielka a veľa drobných nožičiek. Vie mi niekto poradiť, čo to je, či je to škodlivé a ako sa toho zbaviť? :confused::confused::confused::confused::confused: :confused::mee::mee::mee::mee::mee:


Polej ich mydlovou vodou.
anka_p
01.02.08,09:30
Polej ich mydlovou vodou.

ja som si to všimla tiež u mňa doma. a mydlová voda neuškodí kvetu?
zuzana.š.
01.02.08,09:38
do pôdy daj cesnak.
beba13
03.02.08,18:23
do pôdy daj cesnak.
Ja som to niekedy skúšala s tým cesnakom a nepomohlo, akurát cesnak len vyklíčil a tie potvory nezmizli.
zuzana.š.
07.02.08,16:26
Kvetinárka mi poradila, že tieto biele lezúce chrobáčiky sa rozmnožujú v premokrenej pôde - treba nechať vyschnúť hlinu, pár dní nepolievať a oni vyhynú.
damati
15.02.08,09:28
Co ja viem tak tieto potvory sa veľmi šikovne šíria kontaktom napr. so zeminou do ďalších rastlín. Vraj by sa mali zlikvidovať aj napadnuté rastliny aj črepníky. Ja som napadnutú rastlinu zlikvidovala a zbavila som sa ich.
denisa7
26.02.08,11:58
Ahojte.
No ja som si s chrobačikmi svoje prebojovala. Ako doma tak aj u maminy.
Ale v kazdom zahradkarstve maju postrek ktory je skvely. Raz som sice musela kupit iny, lebo ten mi zrovna nezabral. Ale funguje.
Tak hura do boja a vela šťastia :)
rybanka
04.03.08,11:15
Tie chrobáčiky sú z vody. V záhradkárstve mi odporučili roztok 2 kvapky karate na 5 l vody. Ale nemám odskúšané. Sestra sa ich nemohla nijako zbaviť. Ja som kvet vyhodila, aby sa mi nedostali do iných kvetov, pre istotu.
Danetta
17.03.08,14:43
Mne poradili rozmrviť cigaretu do pôdy na povrchu kvetináča a nechať ju trochu vyschnúť. Chrobáčiky to zahubí.Ak ich je tam veľa, trba to zopakovať.
miňuška
13.04.08,19:55
Ja to mám v orchideách. Včera som kúpila novú zem, orchidei som osprchovala a dnes som to zase zbadala v kvetináčoch. Poradte prosím Vás niečo osvedčené. Alebo názov nejakého prípravku. Je mi fakt ľúto vyhodiť tie kvietky. Ale u iných kvetov som to nezbadala. Ďakujem.
Soňula
14.04.08,05:42
Ja som tiež bojovala s chrobáčikmi. Mala som krásnu juku, bola pekná, zdravá, ale s chrobáčikmi. Kdesi som čítala, že treba polievať zo spodu, chrobačíky bez vody zahynú..., aj zahynuli, ale moja krásna juka začala chradnúť...opadalo jej polovica listov! Tak som to vyriešila tak, že som na povrch hliny poukladala kamienky, aby som tie chrobačiky nevidela, juku opäť polievam z vrchu a opäť sa jej dari...
aisa
15.04.08,17:39
Áno, chrobáčikom sa darí vo vlhkom prostredí. Kvet prežije nejaké tie dni bez vody, chrobáčiky nie dlho. Myslím na tie v zemi. Tie čo lietajú po listoch osprchujem, alebo postriekam. Niekedy oberiem celé listy veď znova narastú a sú krajšie.Horšie je to s listami ako napríklad na fuksii. Tam použijem razantnejší fígeľ a to nožnice.
fusta
16.04.08,18:09
CHVOSTOSKOKY (Collembola)
Takmer bezvýznamný spolubývajúci človeka. Ide o pôdny hmyz, ktorý má na konci
zadočka skákaciu vidlicu, ktorou sa pri vyplašení odráža od podložky a skáče ako blcha. Vo
väčších črepníkoch s vlhkou humusovou zeminou žije chvostoskok záhradný. Zbadáme ho pri
výdatnom zalievaní, keď sa vynorí na povrch pôdy ako malé poskakujúce sivé čiarky.

Tieto potvorky sú viacmenej pre kvet neškodné, pretože sa živia rozkladajúcimi sa zvyškami humusu. Pri premokrení zeminy v kvetináči ale hrozí
že začnú zahnívať aj vlásočnicové korienky u kvetu a to chvostoskokom tiež určite chutí. Jednoznačne je pravda, že obľubujú vlhkejšie prostredie, presušená zemina im nevyhovuje. Ja som sa ich zbavil veľmi rýchlo a účinne.
Na tieto kadejaké potvorky v kvetináčoch sa mi veľmi osvedčil "ekoprípravok" proti hmyzu CYPER 0,5 EM. Jednoducho najprv trochu navlhčím povrch zeminy a potom ho výdatne postriekam týmto prípravkom a ešte trochu polejem, aby prípravok vsiakol s vodou do zeminy. Treba zopakovať s dvojdňovým odstupom niekoľkokrát, kým sa chvostoskoky prestanú objavovať na povrchu po poliatí kvetu. U silne zamorených zemín to môže byť max. 3x a určite zmiznú nadobro.
Leggy
16.04.08,18:16
tiez mam v jednom kvete biele,male chrobaciky.Su vsak na listoch a takmer vobec sa nehybu,takze ide asi o vosky,neviete ako sa ich zbavit?Boli rozne pokusy-umyvanie,sprchovanie kvetu,aj par lienok obyvalo ten kvet ale ziadne zmeny,so ziadnymi eko-pripravkami nemam skusenosti,takze rada potesi.
est
14.05.08,10:09
Mám biele chrobáčiky, ktoré cicajú na listoch a pri vyrušení letajú. Neviem, či sa to volá molice alebo vošky. Mala som ich na čínskej ruži, tam som to riešila strihaním napadnutých listov a postrekom raz za 3 dni, tvalo asi rok, kým som sa ich konečne zbavila. Teraz som ich našla na kávovníku, tam listy strihať nechcem, trpezlivo postrekujem, ale stále sa množia. Nemáte niekto ešte nejakú inú radu ako sa ich zbaviť?
beba13
14.05.08,13:06
Mám biele chrobáčiky, ktoré cicajú na listoch a pri vyrušení letajú. Neviem, či sa to volá molice alebo vošky. Mala som ich na čínskej ruži, tam som to riešila strihaním napadnutých listov a postrekom raz za 3 dni, tvalo asi rok, kým som sa ich konečne zbavila. Teraz som ich našla na kávovníku, tam listy strihať nechcem, trpezlivo postrekujem, ale stále sa množia. Nemáte niekto ešte nejakú inú radu ako sa ich zbaviť?

Skús dať do zálievky ACTARU 25WG
arizona
15.05.08,07:35
Na niektoré chrobáky pomáha polievať zbytkom kávy (sósom). Pre kvety je to výživa , ale chrobákom to škodí a nechutí.
-Alebo nechať vylúhovať tabak a potom postriekať listy,aj zem.
-Keď nič nepomáha,lebo chrobáčiky v zemi sú moc premnožené,vybrať zo zeme riadne vysprchovať a zasadiť do novej zeminy.A samozrejme obmedziť zálievku.Prípadne dať na dno vrstvu štrku, alebo keramzitu, aby voda vytekala.
kami8
20.05.08,05:05
Mám biele chrobáčiky, ktoré cicajú na listoch a pri vyrušení letajú. Neviem, či sa to volá molice alebo vošky. Mala som ich na čínskej ruži, tam som to riešila strihaním napadnutých listov a postrekom raz za 3 dni, tvalo asi rok, kým som sa ich konečne zbavila. Teraz som ich našla na kávovníku, tam listy strihať nechcem, trpezlivo postrekujem, ale stále sa množia. Nemáte niekto ešte nejakú inú radu ako sa ich zbaviť?
Ked lietaju,tak su to molice.Treba na ne ACTARU,ale nie do zalievky ale na postrek.Ten sa opakuje 3krat-myslim,ze vzdy po 3 dnoch,ale to ti presne povedia v zahradkarstve,kde pripravok kupis.
est
21.05.08,20:23
Striekam Applaudom WG 25 - (je to to isté ako Actara?) už skoro 2 mesiace a stále potvory žijú, stále sa sťahujú vyššie a vyššie na nové listy. Kávovník mi momentálne kvitne a robia sa plody, takže sa bojím robiť nejaké drastické zásahy...:(
kami8
22.05.08,02:42
est,neviem ci je to to iste ako Actara-je to mozne,stale nieco menia.Ja som mala molice na balkone v surfiniach a bakope a s Actarou mi asi ani nie po 3 tyzdnoch zmizli.Len to chcelo striekat presne v danom intervale,lebo to hubi len dospele jedince a nie vajicka.Tak ich bolo postupne menej a menej.A co najviac zospodu listov,kde su prichytene.Daj vediet,kto zvitazil :-))
est
27.05.08,13:17
Zatiaľ je to remíza, nepribúda ich ani neodbúda. Začala som striekať aj dve susediace rastliny, pretože sa mi zdá, že sa tam potvory letia skryť, keď robím postrek. Švagriná mi vravela, že proti moliciam treba vystriedať aspoň 3 rôzne postreky, aby víťazstvo bolo dokonalé. Je fakt, že vtedy mi na čínske ruže tiež pomohol až druhý postrek.
možno už sú na ten prvý rezistentné. Napriek moliciam sa malé plody na kávovníku začínajú zväčšovať, zatiaľ sú tmavo zelené.