cloe
01.02.08,10:43
Mám klienta, ktorý ako jediný spoločník s.r.o. predal firme rodinný dom za 1 mil. Sk na základe kúpnej zmluvy. Znalecký posudok má na hodnotu cca 4,5 mil. Sk. Je nejaká možnosť, aby sa táto hodnota dostala do účtovníctva s.r.o.?
andrej_rv
01.02.08,10:17
Ak ho s.r.o. nadobudla kúpou, musí sa v zmysle § 25 ods. ods. 1 písm. a) ZoDP pre účely daňového odpisovania oceniť obstarávacou, teda kúpnou cenou. Cena uvedená v posudku sa v prípade kúpy neberie do úvahy.
Kúpna cena je v tomto prípade vstupnou cenou aj pre účely účtovného odpisovania (§ 25 ods. 1 a) bod. 1 a § 25 ods. 4 písm. a) ZÚ)..
betka
01.02.08,10:19
Ak správne chápem.
Spoločník predal svojej firme RD? Ak ano, tak:
Pre túto FO, nepodnikateľa je RD oslobodený od dane z príjmov, ak mal TP pred predajom min. 2 roky, resp. bol vlastníkov min. 5 rokov).
Zrejme tu ide o čosi viac. FO, predala svoj RD, "svojej firme" za cenu iba 1 mil. Sk. Táto suma je podľa môjho uvažovania taká nízka preto, lebo sa zrejme na tento dom nevzťahuje oslobodenie podľa par.9 (ano?)

Čo teraz v s.r.o.:
Obstaranie na základe KZ (042/321)- 1 mil Sk......(nebudem písať, Ty vieš ako postupovať, .....)

Znalecký posudok je dobrý z pohľadu zákona o účtovníctve, nie z pohľadu ZDP (tu môžem odpisovať na základe KZ)
Znalecký posudok vyhotovujem podľa par.25 ZU-napr. pri zámene nehnuteľností, pri darovaní, z osob. užívania, vkladu do spoločnosti.
cloe
01.02.08,10:45
Áno, viem, že sa postupuje podľa kúpnej ceny, len som uvažovala, či som niečo neprehliadla v zákone, čo by pripúšťalo možnosť OC= cena podľa znaleckého posudku.
Ďakujem za reakcie.
Betka to pochopila vo všetkých súvislostiach;) Oslobodenie pri predaji ako FO nemá, takže bude predaj zdaňovať. Preto je tá cena na kúpno-predajnej zmluve taká aká je.
betka
01.02.08,10:56
Áno, viem, že sa postupuje podľa kúpnej ceny, len som uvažovala, či som niečo neprehliadla v zákone, čo by pripúšťalo možnosť OC= cena podľa znaleckého posudku.
Ďakujem za reakcie.
Betka to pochopila vo všetkých súvislostiach;) Oslobodenie pri predaji ako FO nemá, takže bude predaj zdaňovať. Preto je tá cena na kúpno-predajnej zmluve taká aká je.

:D treba čítať medzi riadkami.:rolleyes:
AnikoAd
27.02.08,15:31
Poradte mi prosím, nadobudla som budovu v ramci vysporiadania bezpodieloveho spoluvlastnictva manželov,jedna sa o podnikatelsku budovu,pravnik vystavil kupno-predajnu zmluvu, kde sme dohodli cenu 1,--Sk. Zaradila som budovu do majetku. Ocenená na učely uveru bola na 2 800tis.Sk. Na učely odpisovania nemožem použit ocenenu hodnotu budovy?Vopred dakujem za odpovede.
AnikoAd
27.02.08,15:58
Poprosím vas,potvrdte mi, či viem spravne, že nemožem použit cenu zo znaleckeho posudku.Dakujem
andrej_rv
27.02.08,16:13
pravnik vystavil kupno-predajnu zmluvu, kde sme dohodli cenu 1,--Sk. Zaradila som budovu do majetku. Ocenená na učely uveru bola na 2 800tis.Sk. Na učely odpisovania nemožem použit ocenenu hodnotu budovy?Vopred dakujem za odpovede. V zmysle § 25 ods. 1 ZoDP je vstupnou cenou spravidla obstarávacia cena. To zaradenie budovy do majetku je preradenie z osobného užívania FO do obchodného majetku FO, nepeňažný vklad budovy do základného imania s.r.o. alebo vklad do s.r.o. mimo vkladu ddo ZI ?
AnikoAd
27.02.08,16:20
Preradenie FO z osobneho užívania.
andrej_rv
27.02.08,16:35
Preradenie FO z osobneho užívania.Na daňovú vstupnú cenu sa v tomto prípade vzťahuje § 25 ods. 1 písm. d) ZoDP, teda cena, za ktorú sa budova skutočne obstarala, pričom za roky nevyužívania budovy na podnikanie (pred preradením) sa odpisy neuplatňujú. Pre účely daňového odpisovania reprodukčnú obstarávaciu cenu (cenu z posudku) nemôžeš použiť. Cena zo znaleckého posudku sa použije v zmysle § 25 ods. 1 písm. d) bod 4 ZÚ len na ocenenie budovy pre účely účtovnej vstupnej ceny. Účtovné odpisy základ dane z príjmov neovplyvňujú, nie sú daňovým výdavkom.
AnikoAd
27.02.08,16:37
dakujem za odpoved, zas som sa niečo naučila.Príjemný večer.
andrej_rv
27.02.08,16:42
dakujem za odpoved, zas som sa niečo naučila.Príjemný večer.
Možno trochu mimotemy, ale prečo sa pri bezpodielovom vysporiadavaní BSM použila korunová kúpna zmluva ? Bez nej by prichádzala do úvahy pôvodná obstarávacia cena budovy, ktorá by bola zrejme vyššia ako tá 1 Sk :confused:...
AnikoAd
27.02.08,16:47
Je to trocha komplikované. Budova bola len na manželovom mene,v podstate som bola rada, že sme sa dohodli a podpisal mi tu kupno-predajnu zmluvu,on ju mal na ICO.Podstata je v tom, že nikdy som neuvažovala o tom,že aj ja sa možem rozviest a tym padom bolo všetko na jeho mene. Pravnik mi poradil tento postup.Keby sme tam uviedli skutočnu hodnotu,asi by nesuhlasil,lebo by musel platit dan.
JankaO
27.02.08,16:50
Je to trocha komplikované. Budova bola len na manželovom mene,v podstate som bola rada, že sme sa dohodli a podpisal mi tu kupno-predajnu zmluvu,on ju mal na ICO.Podstata je v tom, že nikdy som neuvažovala o tom,že aj ja sa možem rozviest a tym padom bolo všetko na jeho mene. Pravnik mi poradil tento postup.Keby sme tam uviedli skutočnu hodnotu,asi by nesuhlasil,lebo by musel platit dan.

Mohol to predať za zostatkovú cenu a vtedy by daň neplatil. Ale aj tak tá budova bola obidvoch manželov, alebo sa mýlim??? Ale to je už fakt mimotemy
AnikoAd
27.02.08,16:52
Dakujem,toto už neriešim,radšej sa snažím postavit na vlastne nohy.Ale ako rada do buducnosti je dobra.
andrej_rv
27.02.08,16:54
Je to trocha komplikované. Budova bola len na manželovom mene,v podstate som bola rada, že sme sa dohodli a podpisal mi tu kupno-predajnu zmluvu,on ju mal na ICO.Ak ste nemali rozdelené (alebo aspoň zúžené BSM), ak budovu nenadobudol pred manželstvom alebo darovaním, podľa mňa je jedno, či ju mal na mene alebo na IČO, malo by ísť o spoločný majetok..
AnikoAd
27.02.08,16:56
Pravnik mi povedal,že nakolko sa jedna o podnikatelsku budovu,mal ju zahrnutu v majetku,tak nemam narok. Vzhladom na skutočnost,že nas sponzorovali moji rodičia na kupu,som rada, že sme sa "rozumne"dohodli. Aj ked ju nemožem odpisovat.
erika_H
19.03.08,10:48
Môžete mi prosím trošku pomôcť,mám zmätky s dátumami pri obstaraní nehnuteľnosti budova+pozemok:
dátum obstarania nehnueľnosti-dátum kedy bola podpísaná kúpna zmluva alebo až keď bola prepísaná na nového majiteľa? 042/325
zaradenia nehnuteľ.do používania- 021, 031/042

moja budova aj s pozemkom bola kúpená vložením peňazí do notárskej úschovy. Nehnuteľnosť bola vydaná do používania až v novembri.. /odovzdávací protokol/ takže zaradím do používania až v novembri však?
kúpna zmluva však bola podpísaná už v apríli,len kým prebehli formality,bola preradená až v novembri.
:confused:
erika_H
19.03.08,15:25
Môžete mi prosím trošku pomôcť,mám zmätky s dátumami pri obstaraní nehnuteľnosti budova+pozemok:
dátum obstarania nehnueľnosti-dátum kedy bola podpísaná kúpna zmluva alebo až keď bola prepísaná na nového majiteľa? 042/325
zaradenia nehnuteľ.do používania- 021, 031/042

moja budova aj s pozemkom bola kúpená vložením peňazí do notárskej úschovy. Nehnuteľnosť bola vydaná do používania až v novembri.. /odovzdávací protokol/ takže zaradím do používania až v novembri však?
kúpna zmluva však bola podpísaná už v apríli,len kým prebehli formality,bola preradená až v novembri.
:confused:

posúvam
erika_H
20.03.08,11:45
Mám budovu,na ktorej ešte prebiehahú rekonštrukčné práce, tzn do používania ju zaradím až po ukončení rekonštr.prác.
čo však s pozemkom okolo budovy?mám ho zsatadiť do používania dátumom obstarania?alebo až s budovou?
ďakujem pekne
azla
20.03.08,12:16
Môžete mi prosím trošku pomôcť,mám zmätky s dátumami pri obstaraní nehnuteľnosti budova+pozemok:
dátum obstarania nehnueľnosti-dátum kedy bola podpísaná kúpna zmluva alebo až keď bola prepísaná na nového majiteľa? 042/325
zaradenia nehnuteľ.do používania- 021, 031/042

moja budova aj s pozemkom bola kúpená vložením peňazí do notárskej úschovy. Nehnuteľnosť bola vydaná do používania až v novembri.. /odovzdávací protokol/ takže zaradím do používania až v novembri však?
kúpna zmluva však bola podpísaná už v apríli,len kým prebehli formality,bola preradená až v novembri.
:confused:

Zaradením budovy do používania (vo vašom prípade november) začnete uplatňovať odpisy; účtovné za 2 mesiace, daňové ako v prvom roku odpísovania - za celý rok.
erika_H
20.03.08,12:19
Zaradením budovy do používania (vo vašom prípade november) začnete uplatňovať odpisy; účtovné za 2 mesiace, daňové ako v prvom roku odpísovania - za celý rok.

Ďakujem azla.Takto to už mám.A dátum obstarania-je dátum podpísania kúpnej zmluvy?alebo až keď bola budova prepísaná na nového majiteľa?
azla
20.03.08,12:26
Mám budovu,na ktorej ešte prebiehahú rekonštrukčné práce, tzn do používania ju zaradím až po ukončení rekonštr.prác.
čo však s pozemkom okolo budovy?mám ho zsatadiť do používania dátumom obstarania?alebo až s budovou?
ďakujem pekne
Ide o tú istú budovu, ktorú si riešila v príspevku č.18 ?
Ak áno, potom vychádzaš z následovného. V novembri ak bola vydaná do používania (mala by si mať protokol o zaradení, že budova splňa všetky požiadavky napr. bezpečnostné atď.....) tak ste ju zaradili na kartu a začali odpisovať.
Ak práce, ktoré teraz prebiehajú sa považujú za technické zhodnotenie, potom po ukončení tech. zhodnotenia postupuješ podľa § 25 zákona o dani z príjmov

(2) Súčasťou vstupnej ceny je technické zhodnotenie v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené a zaradené do užívania, pričom pri zrýchlenom odpisovaní technické zhodnotenie zvyšuje aj zostatkovú cenu.

V roku ukončenia TZ upravíš cenu (vstupnú alebo zostatkovú), podľa spôsobu odpisovania , a pokračuješ v odpisovaní majetku.
azla
20.03.08,12:38
A dátum obstarania-je dátum podpísania kúpnej
zmluvy?alebo až keď bola budova prepísaná na nového majiteľa?


§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.

V Tvojom prípade je to dátum, kedy máš podpísaný (preberací) odovzdávací protokol.
erika_H
20.03.08,14:37
Ide o tú istú budovu, ktorú si riešila v príspevku č.18 ?
Ak áno, potom vychádzaš z následovného. V novembri ak bola vydaná do používania (mala by si mať protokol o zaradení, že budova splňa všetky požiadavky napr. bezpečnostné atď.....) tak ste ju zaradili na kartu a začali odpisovať.
Ak práce, ktoré teraz prebiehajú sa považujú za technické zhodnotenie, potom po ukončení tech. zhodnotenia postupuješ podľa § 25 zákona o dani z príjmov

(2) Súčasťou vstupnej ceny je technické zhodnotenie v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené a zaradené do užívania, pričom pri zrýchlenom odpisovaní technické zhodnotenie zvyšuje aj zostatkovú cenu.

V roku ukončenia TZ upravíš cenu (vstupnú alebo zostatkovú), podľa spôsobu odpisovania , a pokračuješ v odpisovaní majetku.
vlastne sa jedná o tú istú budovu,len na základe nových zistených skutočností sme sa rozhodli,že ju zatiaľ,kým nebudú dokončené rekonštrukčné práce,nezaradíme do používania.stále sa totiž prerába.. až po ukončení sa začne používať,a až potom sa zaradí do majetku a začne odpisovať
dovtedy by som ju nechala na 042
a pozemok 031 by som vlastne už mohla zaradiť áno?tam sa už nič nezmení..
Ďakujem ti veľmi moc Azla
tibor1000
17.08.09,09:28
Dobrý deň,
rád by som sa Vás prosím opýtal:
fyzická osoba kúpila nehnuteľnosť - budovu už dávnejšie, cca pred 15-timi rokmi.V budove má kanceláriu,obchod,a niektoré miestnosti prenajíma.
Až teraz sa rozhodla,že budovu zaradí do dlhodobého majetku a bude ju 20 rokov odpisovať.
Ako prosím postupovať?
Do účtovníctva zaradiť budovu v cene,za ktorú bola kúpená?
Táto cena však je v dnešnej dobe veľmi pod cenou.. (tzn. dnes by sa predala za minimálne 10-násobok)
Ako má tento podnikateľ prosím Vás postupovať? Oceniť budovu znaleckým posudkom,a podľa neho budovu zaradiť do majetku?
Ďakujem pekne vopred
tibor1000
18.08.09,10:27
Dobrý deň,
rád by som sa Vás prosím opýtal:
fyzická osoba kúpila nehnuteľnosť - budovu už dávnejšie, cca pred 15-timi rokmi.V budove má kanceláriu,obchod,a niektoré miestnosti prenajíma.
Až teraz sa rozhodla,že budovu zaradí do dlhodobého majetku a bude ju 20 rokov odpisovať.
Ako prosím postupovať?
Do účtovníctva zaradiť budovu v cene,za ktorú bola kúpená?
Táto cena však je v dnešnej dobe veľmi pod cenou.. (tzn. dnes by sa predala za minimálne 10-násobok)
Ako má tento podnikateľ prosím Vás postupovať? Oceniť budovu znaleckým posudkom,a podľa neho budovu zaradiť do majetku?
Ďakujem pekne vopred
posúvam
tibor1000
19.08.09,16:05
Takže sme sa rozhodli zaradiť budovu do majetku podnikateľa a odpisovať,na základe znaleckého posudku,ktorý dáme vypracovať.
Aký je prosím postup pri zaradení budovy-nehnuteľnosti do podnikania?
Budeme mať nárok na odpis 20 rokov

ale daň z nehnuteľnosti budeme predpokladám platiť vyššiu,keďže sa bude jednať o firemný majetok
treba nahlásiť na daňový alebo mestský úrad,že budova je v majetku firmy?

ďakujem Vám vopred za pomoc
tibor1000
19.08.09,17:02
Budova patrí do 4 OS- daňovo sa odpisuje 20 rokov.
Na mestský úrad podávate daň.priznanie k dani z nehnuteľností a zaplatíte daň.

Ďakujem Lenka.
No to daňové priznanie - nepodáva sa náhodou až spätne? Tzn. v januári 2010 za rok 2009,a tam zaplatíme daň za rok 2009,plus dostane výmer na nové preddavky na rok 2010?
ale netreba teraz nahlásiť budovu niekde... (?)
aby sme nedostali pokutu za neprihlásenie apod.:(
:confused:
Lenka1979
19.08.09,17:15
Ďakujem Lenka.
No to daňové priznanie - nepodáva sa náhodou až spätne? Tzn. v januári 2010 za rok 2009,a tam zaplatíme daň za rok 2009,plus dostane výmer na nové preddavky na rok 2010?
ale netreba teraz nahlásiť budovu niekde... (?)
aby sme nedostali pokutu za neprihlásenie apod.:(
:confused:

My sme podávali DP za r.2009 a platíme preddavky za r.2009. Budovu sme nikde inde nehlásili, účtovala som o nej od samého začiatku, zaradila som a odpisujem+ tá daň z nehnuteľností.
137Cs
19.08.09,17:15
Takže sme sa rozhodli zaradiť budovu do majetku podnikateľa a odpisovať,na základe znaleckého posudku,ktorý dáme vypracovať.
Takýto postup by bol v rozpore s § 25/1/a,d ZDP. Vstupnou cenou pre daňové odpisy u majetku nadobudnutého kúpou je obstarávacia cena. (Odpisovaním sa do nákladov postupne premietajú skutočne vynaložené výdavky na obstaranie majetku, nie jeho trhová hodnota v čase zaradenia do podnikania).


Aký je prosím postup pri zaradení budovy-nehnuteľnosti do podnikania?
Budeme mať nárok na odpis 20 rokov

Postup pri preradení majetku z osobného užívania do podnikania je uvedený v § 25/1/d ZDP. Ak ste nehnuteľnosť kúpili pred 15 rokmi, pri dobe odpisovania v 4. OS -20 rokov) si pomernú časť z kúpnej ceny budete do daňových výdavkov vo forme odpisov rozpúšťať 5 rokov.
K problematike preradenia majetku je tu už plno podrobnejších príspevkov...
tibor1000
19.08.09,18:43
Takýto postup by bol v rozpore s § 25/1/a,d ZDP. Vstupnou cenou pre daňové odpisy u majetku nadobudnutého kúpou je obstarávacia cena. (Odpisovaním sa do nákladov postupne premietajú skutočne vynaložené výdavky na obstaranie majetku, nie jeho trhová hodnota v čase zaradenia do podnikania).


A nemôžeme postupovať podľa §25 1) c - ocenenie na základe reprodukčnej ceny??



Postup pri preradení majetku z osobného užívania do podnikania je uvedený v § 25/1/d ZDP. Ak ste nehnuteľnosť kúpili pred 15 rokmi, pri dobe odpisovania v 4. OS -20 rokov) si pomernú časť z kúpnej ceny budete do daňových výdavkov vo forme odpisov rozpúšťať 5 rokov.
K problematike preradenia majetku je tu už plno podrobnejších príspevkov...

Aj keDˇ je budova od začiatku využívaná na podnikanie?? ale nebola zaradená v majetku,chceme ju zaradiť do majetku až teraz.. a ak by sme sa rozhodli ju zaradiť až po 20 rokoch od kúpy,nemáme nárok na žiadne odpisy?

Ďakujem veľmi pekne
lutka
30.04.12,20:01
prosím o radu: členovia občianskeho združenia postavili svojpomocne chatku, keďže ju stavali svojpomocne v účtovníctve neboli žiadne náklady na materiál ani práce. Teraz je chatka skolaudovaná a združenie si ju chce zaradiť do majetku, ako má postupovať? ďakujem