Danina
01.02.08,11:34
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, či môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie, keď oň požiada dedič - toto mi bolo povedané na daňovom úrade. V opačnom prípade by musel dedič podať daňové priznanie, s tým, že sa malo podať do troch mesiacov od úmrtia, čiže tam hrozí sankcia. Prosím o radu.
veronikasad
01.02.08,10:40
Ja mam informáciu z nášho DU z minulého týždňa, že treba urobiť daňové priznanie, ktoré podáva dedič. Za zomrelého si môže uplatniť celú nezd.časť ZD a príp. preplatok dane je predmetom dedičského konania, preto treba do poznámky uviesť notára, u ktorého prebieha dedičské konanie.
Daňový bonus je v DP možné uplatniť len do smrti zamestnanca /ak splnil u zamestnávateľa podmienky na výplatu/.

Ešte doplním, že dlho som hľadala v zákone a nenašla som nikde žiadnu povinnosť dedičov podať daňové priznanie, pokiaľ zomrelý mal len príjmy zo závislej činnosti. To mi potvrdili aj na daňovom úrade - povinnosť podať DP do 3 mesiacov je len pri príjmoch podľa § 6, teda žiadna pokuta pri závislej činnosti by nemala byť. /snáď v tom prípade, ak ho podá dobrovolne po 31.3. - za nedodržanie lehoty/.
Doplňam : povinnosť podať DP do 3 mesiacov po smrti daňovníka rieši § 49 odst. 4 ZDP :

(4) Ak daňovník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť roka je povinný podať dedič. Ak je dedičov viac, podáva daňové priznanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak sa nedohodnú, ktorý z nich priznanie podá, určí ho správca dane. Ak je dedičom Slovenská republika, daňové priznanie sa nepodáva. Daňové priznanie sa podáva do troch mesiacov po smrti daňovníka, pričom správca dane môže túto lehotu na žiadosť dediča predĺžiť, ak žiadosť dedič podá najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa tohto odseku.


--------
Veronika
Danina
01.02.08,11:08
Ďakujem veľmi pekne. Ja som tiež všade čítala len o prípadoch, keď boli živnostníci, lenže nám na školení hovorili, že si dedičia boli povinní požiadať zamestnávateľa o potvrdenie a podať do tých 3 mesiacov daňové priznanie. Každý tvrdí niečo iné.
ormika
01.02.08,11:16
Toto tiež riešim. Na DÚ nám povedali, že daňové priznanie za zamestnanca robia dedičia a to do 3 mesiacov po úmrtí. A treba už podať aj za rok 2008 ak zomrel v napr. v januári 2008 a poberal príjmy.
Danina
01.02.08,11:59
Ja mám od úmrtia už 7 mesiacov, bola som v tom, že keď daňové priznanie tak pre všetkých rovným dielom - teda do 31.3.2007
MartinkoK
11.02.08,07:30
[quote=veronikasad;630827]Ja mam informáciu z nášho DU z minulého týždňa, že treba urobiť daňové priznanie, ktoré podáva dedič. Za zomrelého si môže uplatniť celú nezd.časť ZD a príp. preplatok dane je predmetom dedičského konania, preto treba do poznámky uviesť notára, u ktorého prebieha dedičské konanie.
Daňový bonus je v DP možné uplatniť len do smrti zamestnanca /ak splnil u zamestnávateľa podmienky na výplatu/.

Dobrý deň,
prosím Vás môže daňové priznanie za zomretého podať jeho družka? Alebo to musí urobiť jeho matka. S kde mám dať poslať preplatok na dani cca 9-tis. Sk.
Evanka
11.02.08,07:52
[quote=veronikasad;630827]Ja mam informáciu z nášho DU z minulého týždňa, že treba urobiť daňové priznanie, ktoré podáva dedič. Za zomrelého si môže uplatniť celú nezd.časť ZD a príp. preplatok dane je predmetom dedičského konania, preto treba do poznámky uviesť notára, u ktorého prebieha dedičské konanie.
Daňový bonus je v DP možné uplatniť len do smrti zamestnanca /ak splnil u zamestnávateľa podmienky na výplatu/.

Dobrý deň,
prosím Vás môže daňové priznanie za zomretého podať jeho družka? Alebo to musí urobiť jeho matka. S kde mám dať poslať preplatok na dani cca 9-tis. Sk.
Ak daňovník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť roka je povinný podať dedič. Ak je dedičov viac, podáva daňové priznanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak sa nedohodnú, ktorý z nich priznanie podá, určí ho správca dane. Ak je dedičom Slovenská republika, daňové priznanie sa nepodáva. Daňové priznanie sa podáva do troch mesiacov po smrti daňovníka, pričom správca dane môže túto lehotu na žiadosť dediča predĺžiť, ak žiadosť dedič podá najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa tohto odseku.

Z uvedeného je zrejmé, že by to mala byť jeho matka, ak nemá manželku, ani deti. Podľa mňa má však nárok na celú nezdaniteľnú časť, (ak splnil podmienky nároku). Neviem, že by niekde v zákone bola klauzula, ktorá by hovorila o uplatnení iby alikvótnej časti nezdaniteľnej sumy .....
MartinkoK
13.02.08,08:12
Prosím ešte o radu, robím známej DP typ A za jej druha ktorý v 01/2008 zomrel. Čo mám napísať
do oddielu I - údaje o daňovníkovi - údaje zomrelého?
a do oddielu II - údaje o zákonnom zástupcovi - tam mám uviesť dediča?
a do oddielu XI - žiadosť o vrátenie daňového preplatku - tam mám uviesť adresu alebo účet dediča?
oddiel IX - osobitné záznamy - tam sa má uviesť meno notára?

Ďakujem veľmi pekne.
MartinkoK
13.02.08,10:30
Prosím ešte o radu, robím známej DP typ A za jej druha ktorý v 01/2008 zomrel. Čo mám napísať
do oddielu I - údaje o daňovníkovi - údaje zomrelého?
a do oddielu II - údaje o zákonnom zástupcovi - tam mám uviesť dediča?
a do oddielu XI - žiadosť o vrátenie daňového preplatku - tam mám uviesť adresu alebo účet dediča?
oddiel IX - osobitné záznamy - tam sa má uviesť meno notára?

Ďakujem veľmi pekne.

Nikto nepomôže?
Monika Kováčová
13.02.08,11:00
Prosím ešte o radu, robím známej DP typ A za jej druha ktorý v 01/2008 zomrel. Čo mám napísať
do oddielu I - údaje o daňovníkovi - údaje zomrelého? áno
a do oddielu II - údaje o zákonnom zástupcovi - tam mám uviesť dediča? nie
a do oddielu XI - žiadosť o vrátenie daňového preplatku - tam mám uviesť adresu alebo účet dediča? áno
oddiel IX - osobitné záznamy - tam sa má uviesť meno notára? údaje dediča, notára neuvádzam, počet príloh: pripočítaj jednu od notára a kópiu osvedčenia o dedičstve prilož k DP.

Ďakujem veľmi pekne.

odpoveď v texte
ormika
11.03.08,15:20
Dobrý deň, prosím Vás pekne, ak daňovník zomrel v januári 2008 a teraz dedičia podávajú za rok 2008 daňové priznanie A, na akú nezdaniteľnú čiastku má daňovník nárok? Na celých 98496 alebo len 1/12, t. j. 8208? Veľmi pekne ďakujem.
Zoltán Kovács
11.03.08,15:26
Dobrý deň, prosím Vás pekne, ak daňovník zomrel v januári 2008 a teraz dedičia podávajú za rok 2008 daňové priznanie A, na akú nezdaniteľnú čiastku má daňovník nárok? Na celých 98496 alebo len 1/12, t. j. 8208? Veľmi pekne ďakujem.

1/12
Evanka
11.03.08,15:26
Dobrý deň, prosím Vás pekne, ak daňovník zomrel v januári 2008 a teraz dedičia podávajú za rok 2008 daňové priznanie A, na akú nezdaniteľnú čiastku má daňovník nárok? Na celých 98496 alebo len 1/12, t. j. 8208? Veľmi pekne ďakujem.
Na celú čiastku.
ormika
11.03.08,15:27
:) tak na akú?:)
Zoltán Kovács
11.03.08,15:27
Na celú čiastku.

Pre istotu som škrtol svoj príspevok, ale prosím ťa môžeš to aj § podložiť?
ormika
11.03.08,15:30
Ja som spravila DP, kde som uplatnila len 1/12, podľa §11 písm. 6. Kolegyne mi zasa vravia, že má nárok na celú. Tak neviem....
ormika
11.03.08,15:36
Ja som spravila DP, kde som uplatnila len 1/12, podľa §11 písm. 6. Kolegyne mi zasa vravia, že má nárok na celú. Tak neviem....
A toto asi platí len v prípade uplatnenia si nezdaniteľnej čiastky na manželku. Takže o to sa oprieť nemôžem.
Evanka
11.03.08,15:48
Ja som spravila DP, kde som uplatnila len 1/12, podľa §11 písm. 6. Kolegyne mi zasa vravia, že má nárok na celú. Tak neviem....
Pokiaľ dotyčný nepoberal k 1.1.2008 dôchodok (starobný, predčasný starobný, výsluhový alebo obdobný zo zahraničia), tak má nárok na celú nezdaniteľnú časť. V zákone nikde nie je krátenie z tuitulu nepoberania príjmu v niektorých mesiacoch....
Manželka si bude môcť v DP za 2008 uplatniť iba 1/12 na zomretého manžela.
ormika
11.03.08,15:54
Pokiaľ dotyčný nepoberal k 1.1.2008 dôchodok (starobný, predčasný starobný, výsluhový alebo obdobný zo zahraničia), tak má nárok na celú nezdaniteľnú časť. V zákone nikde nie je krátenie z tuitulu nepoberania príjmu v niektorých mesiacoch....
Manželka si bude môcť v DP za 2008 uplatniť iba 1/12 na zomretého manžela.
Nie, nepoberal žiadny dôchodok, čítala som komentár k § 11 a z tejto vety vyplýva, že by mohol mať nárok na celú nezdaniteľnú čiastku:
"....................Nárok na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane má daňovník, bez ohľadu na to, koľko v kalendárnom roku odpracoval, aj cudzinec, bez ohľadu na to, ako dlho sa na našom území zdržuje.".........
Nech je to akokoľvek, tak som sa rozhodla uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku s tým, že vzniká preplatok o ktorý požiadame o vrátenie. A buď nám ho DÚ vráti, alebo napíše list, že nám preplatok nevráti, z dôvodu že nemáme nárok na celú nezdaniteľnú časť základu dane.
Veľmi pekne Vám ďakujem za Váš strávený čas s mojou otázkou.
Krásny večer!
milagros208
13.08.08,05:51
Ja by som sa len chcela uistiť. Včera nám zomrel zamestnanec, ktorý bol od novembra minulého roka na PN. Za minulý rok má nevyčerpanú dovolenku 16 dní, ktorú mu chceme vyplatiť v augustovej výplate. Podľa vyššie uvedených príspevkoch je povinný dedič podať DP do 3 mesiacov od úmrtia. Chcem sa spýtať, či to musí urobiť, aj keď by v podstate DP podávať nemal, keďže má príjem len 5000 Sk za celý rok. Vyhlásenie k dani má na tento rok podpísané, takže mu nevznikne žiadna daň. Taktiež vzniká daňový bonus za mesiac august. Máme mu to vyplatiť na jeho účet? Ďakujem.
milagros208
13.08.08,10:10
Nevie mi niekto poradiť? Zajtra prídu príbuzní a chcela by som im povedať čo sú ako pozostalí povinní urobiť. Vďaka.
Marti.ka
14.08.08,10:24
Podľa mňa by sa DP podávať nemalo. V par. 32 ods. 1 zákona o dani z príjmov sa píše,že povinnosť podávať DP nevzniká ak zdaniteľné príjmy nepresiahnú 50 % sumy podľa par. 11 ods.2 písm. a), teda menej ako 49 248,--, čo platí aj v tomto prípade.
O tom, že DP má podať dedič do troch mesiacov sa píše v par. 49 ods. 4 zákona o dani z príjmov, ide o lehotu podania DP, ale keďže povinnosť nevznikla , tak DP by sa podávať nemalo.
Na daňový bonus, keďže jeho mzda je vyššia ako polovica min. mzdy má nárok. Môj názor, ale nech sa vyjadria skúsenejši.
milagros208
08.09.08,10:34
Podľa mňa by sa DP podávať nemalo. V par. 32 ods. 1 zákona o dani z príjmov sa píše,že povinnosť podávať DP nevzniká ak zdaniteľné príjmy nepresiahnú 50 % sumy podľa par. 11 ods.2 písm. a), teda menej ako 49 248,--, čo platí aj v tomto prípade.
O tom, že DP má podať dedič do troch mesiacov sa píše v par. 49 ods. 4 zákona o dani z príjmov, ide o lehotu podania DP, ale keďže povinnosť nevznikla , tak DP by sa podávať nemalo.
Na daňový bonus, keďže jeho mzda je vyššia ako polovica min. mzdy má nárok. Môj názor, ale nech sa vyjadria skúsenejši.
Tiež si myslím, že by to malo byť takto. Ďakujem.
Aisha
27.02.10,19:14
odpoveď v texte

Dobry den,
chcem sa opytat ak zamestnanec zomrel vo februari 2009 a dovtedy bol aj v prac. pomere ma narok na odpocet nezdanit.casti za cely rok 2009?
Dalsia otazka: ked zamestnavatel poslal Potvrdenie o prijmoch za zomreleho az teraz vo februari 2010, tak pribuzni maju povinnost podat DP az teraz?budu tam aj sankcie ked je na Potvrdeni od zamestnavatela datum vystavenia 19.1.2010?
Andyke
27.02.10,19:39
Má nárok na celú NČZD.
Vôbec je povinnosť podať DP ? Prekročil príjem 2012,85 € za tie 2 mesiace ?
Aisha
27.02.10,19:48
ano prijem z potvrdenia bol vyssi ako 2012,85€ takze DP musime podat.
Ja len ze som sa docitala ze zamestnavatel mal poslat potvrdenie hned po umrti a pribuzni maju povinnost podat DP do 3 mesiacov od umrtia...

este sa chcem opytat ked dedicne konanie nie je ukoncene, v DP vyjde danovy preplatok, tak aky ucet na jeho vratenie v DP uviest? treba tam uvies aj tuto skutocnost?