Jarka 1
01.02.08,12:07
Dobrý deň, prosím Vás o radu, alebo názor k nasledovnému:
Staviame murovanú chalupu na Kysuciach.Keďže som pôvodne túžila po drevici, rozhodli sme sa aspoň urobiť strop ako v drevenici. Neviem použiť odborné výrazy, takže poviem ako viem. Sú tam drevené hrady a nich položená drevená podlaha. Tým sme zatiaľ v minulom roku skončili. Majstri však odflákli náter proti plesni a škodcom a hrady začali v auguste kvitnúť. Okamžite sme to všetko natreli neriedeným Krovsanom. Od jesene sme tam neboli, lebo je to uzavretá hrubá stavba. Bojím sa čo uvidíme, keď prídeme na jar. Teraz veľmi zvažujem, či radšej nevyhodiť drevenú podlahu nad kúpeľňou, keď začneme pokračovať v prácach. Poraďte či nechať, ak áno, čím to drevo ešte ošetriť, natrieť, aby to v kúpelni nechytalo pleseň? Ako odstrániť už viditeľnú, /ale zdalo sa,že zastavenú/ pleseň na hradách?
zuzik29
01.02.08,11:13
My mame dreveny strop v kupelni, natrety Belinkou a v pohode, nikdy neplesnivie. Vas problem bol asi ten, ze drevo este nebolo poriadne vysusene, a stavba sa nevetrala. A na plesen - SAVO. Cerstve murovane stavby obsahuju vela vody, ktora sa vyparuje, ak ste nevetrali a tak sa kondenzovala a vznikala plesen.
Jarka 1
01.02.08,14:17
Pravda je, že tie hrady boli zo surového dreva. Na to išiel krov. To bolo v r. 2006 a stavba sa vetrala. Okná a dvere sme dávali až v 8/2007. To už bola viditeľná zelenkavá pleseň. Na Kysuciach je dosť drsné podnebie a určite je tam aj väčšia vlhkosť. Stavba je pri lese. Preto žiadam pomoc, ako ďalej. Ak dokončíme podkrovie už to bude veľmi nákladné, alebo nemožné poriešiť, ak by boli s tým problémy. Ale dúfam, že riešenie existuje, veď tam ľudia kedysi žili len v dreveniciach.
misomiso
01.02.08,14:27
Ludia kedysi zili v dreveniciach a drevo natierali iba krvou z volov. Ale oni tam kurili a tiez im tam prefukovalo.

Ja by som to plesnive drevo dal prec. Tie protiplesnove natery s trvalym ucinkom (Savo nezanechava preventivny ucinok) su strasne svinstvo, vsade je napisane, ze sa to ma aplikovat iba n nutnych pripadoch, nie na velku plochu a vobec nie do obytnych priestorov.
Jarka 1
01.02.08,14:53
Tie hrady sa už nedajú dať preč. To by sme museli zhodiť pol novej chalupy. Jedine môžem ešte vytrhať drevenú dlážku, ktorá je na nich položená. Lenže tá je zatiaľ v poriadku, lebo to sme po majstroch radšej okamžite ešte raz natreli sami. Vymenila by som to len zo strachu a prevencie. V obchode mi odporučili Krovsan a aby som nemiešala rôzne prostriedky spolu. Teda to Savo vylučujem. Ide o to, že hrady musíme dať do poriadku, ak sa nám podarilo pleseň zastaviť. Skúšali sme to šmirgľovým papierom, ale to by sme sa zodrali.
Na kúpeľňu nám odporučili dať na Krovsan olejový náter vhodný do interiéru.Ak by niekto poradil niečo iné a odskúšané, rada si nechám poradiť.
chandler
01.02.08,16:39
na to by sa mal ist niekto pozriet, to sa tazko da takto cez net. skus zohnat nejakeho odbornika z tej oblasti. nie majstrov ale nejakeho projektanta. vyhadzovat podlahu a nechat drevene tramy sa mi zda zbytocne.
chandler
01.02.08,17:00
z tej oblasti som myslel, akoze z kysuc :) aby neprislo k omylu ze mas hladat nejakeho fungologa :)
problem je v tom, ze to nebolo poriadne osetrene na zaciatku a treba zhodnotit v akom je to stave teraz. podla mna to treba natret niecim co zabija plesen, ohoblovat, a natret tak ako sa to malo osetrit na zaciatku.
misomiso
02.02.08,10:53
Tie hrady sa už nedajú dať preč. To by sme museli zhodiť pol novej chalupy. Jedine môžem ešte vytrhať drevenú dlážku, ktorá je na nich položená. Lenže tá je zatiaľ v poriadku, lebo to sme po majstroch radšej okamžite ešte raz natreli sami. Vymenila by som to len zo strachu a prevencie. V obchode mi odporučili Krovsan a aby som nemiešala rôzne prostriedky spolu. Teda to Savo vylučujem. Ide o to, že hrady musíme dať do poriadku, ak sa nám podarilo pleseň zastaviť. Skúšali sme to šmirgľovým papierom, ale to by sme sa zodrali.
Na kúpeľňu nám odporučili dať na Krovsan olejový náter vhodný do interiéru.Ak by niekto poradil niečo iné a odskúšané, rada si nechám poradiť.

O to zodratie ani nejde. Ide o to, ze smirglovat si nad hlavou prudky jed spolu so sporami plesni - teda to by som radsej chalupu predal a kupil inu.
Jarka 1
03.02.08,11:09
Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Manželovi ich radšej nedám prečítať. Hlavne tú poslednú. Nemyslím to sarkazticky, ale úprimne vážne. Problém je v tom, že podľa Vašich odpovedí by chalupu znalý ani nekúpil. Ale ja sa jej nemienim vzdať len tak. Kúpili sme pozemok so starou drevenicou v chránenej krajinnej oblasti, kde sa už nesmie stavať. Novú chalupu sme postavili len vďaka tomu, že stará drevenica mala popisné číslo. Je tam nádherne a ja si plním životný sen. Ako bonus sa mi podľa môjho syna na to podarilo namotať aj manžela. Zatiaľ máme len hrubú stavbu a okná dvere. Pokračovať budeme podľa finančných možností. Keby som o to mala prísť, snáď si hodím mašľu. Neviem, či to vôbec chápete. Keď som písala, že hrady zakvytli, nemyslela som pleseň veľkú ako napr. nejakú hubu. Viem, že Vaše rady sú úprimné, ale môj rozum to nechce prijať. Známi, ktorí tam už s nami boli išli z toho okolia do kolien a povedali, že žiadna chyba nepokorí prostredie. Ďakujem a naozaj v tomto momente neviem čo ešte napísať.
misomiso
03.02.08,15:25
A co to natriet napr. na bielo alebo na hnedo nejakou beznou farbou (napr. aktylatovou) co pod sebou skryje tu plesen a mozno aj ciastocne zabrani vyparovaniu tych protiplesnovych pripravkov? Alebo chete za kazdu cenu vidiet strukturu dreva?

Ja ti napisem, ako by som to riesil ja. Uplne spolahliva ochrana, ktora zabije aj existujucu hubu a navyse ma dlhodoby efekt, je natriet drevo vyjazdenym motorovym olejom. V exterieri to mam vyskusane, funguje to 100%. Ale to interieru to nie je vhodne, tiez sa z toho dlhe roky vyparuju skodliviny, smrdi to a niekolko rokov sa to neda nicim pretriet.

Existuje ale olej, ktory ma priamo z vyroby silne fungicidne ucinky a navyse je to olej, ktory sa pouziva vo veteritarnej (najnovsie aj v humannej) medicine. Je to olej na zbrane Balistol. Bol vyvinuty s tym ucelom, aby postrelena zver, ktoru polovnici nedohladaju nezahynula na nasledky infekcie rany. Ma take silne antibakterialne a fungicidne ucinky, ze aj to mikroskopicke mnozstvo oleja, ktore nesie naboj zo strelnej zbrane pomoze ranu zahojit. Poradil mi to jeden znamy, ktoremu hnisal prst do kosti a lekari mu ho chcelius amputpvat. Jedna baba bylinkark amu povedala, aby si v Rakusku kupil Balistol. Od tej doby to pouzivame v domacej lekarni (robi auz aj verziu, ktora sa predava v alekarni a je ju mozne uzivat dokonca vnutorne), je to skvele na popaleniny, a rany, da sa to riedit s vriacou vodou na emulziu a s tym striekat napr. stromy proti skodcom a ja som s tym napr. vyliecil borovice v tieni pri potoku, ktore napadla za ziva taka biela huba.

Ja by som to naprel tym, v pripade, ze by to bola velka plocha a bolo by to drahe, tak by som to zriedil s vodou na emulziu. Po case to do dreva vnikne a da sa to aj pretriet. Navyse to pekne vonia.
Jarka 1
04.02.08,11:17
Ďakujem Misomiso a toto už dám prečítať aj manželovi. Ten to určite využije po všetkých stránkach.
pepolko
13.02.08,23:37
myslím si, že v prvom rade sa musí nedosušené drevo dosušiť, to znamená začať tam kúriť, a intenzívnejšie, lebo pleseň sa drží len na vlhkom dreve. Až potom by som začal špekulovať s nátermi, ale hlavne s takými, ktoré uzatvoria bunky v dreve, aby viac nesali vodu, existujú aj netoxické
evita
14.02.08,11:10
My sme vlani v septembri v novostavbe dávali všade drevené stropy - priznané hranoly a na to išiel drevený záklop z forštov a dosiek. Vystriekali sme to najskôr Krovsanom z každej strany a po 2 dňoch keď sa začal klásť na hranoly záklop, tak pred pokládkou som to natierala podkladovým píniovým olejom od Tikurilly a za 12 hod. som natierala vrchným náterom bezfarebným TITANOM takisto od tikurilly. V 3 miestnostiach mám namiesto píniovým olejom natierané stropy bezfarebnou Belinkou, ale tá chytala moc do žlta a ja som chcela zachovať prírodnú farbu dreva so zvýraznenou štruktúrou, tak som Belinku prestala používať. Na tú Belinku som potom musela už použiť vrchný, takisto bezfarebný náter KIVA tiež od Tikurilly, pretože Belinka sa už chápe ako morené tak som nemohla použiť Titan - ten je len na nemorené drevo. Sú to fínske, alebo švédske povrchové farby, ktorých viacročné pôsobenie a následný vzhľad som konzultovala s viacerými staviteľmi drevodomov a zrubov. Koncom septembra sme začali prekurovať, ale zároveň sme používali 24 hod. odvlhčovače, lebo stavba je murovaná z Ytongu. V 12/07 sme sa nasťahovali za neustáleho používania odvlhčovačov, až pred cca 3 týždňami sme začali používať len 1 odvlhčovač aj to iba v noci. Zatiaľ nemáme problém, vlhkosť vzduchu v dome ukazuje cca 35%, čo je podmienená aj inými skutočnosťami v dome-otváranie dvier, sušenie prádla, kvety, kúpanie, sprchovanie...V kúpelniach sa neustále sprchuje, kúpe a "zatiaľ" sa na stropoch nič nedeje. No čas ukáže, dúfam, že nič zlé.
maja7
14.02.08,11:44
V prvom rade by som zavolala odbornika na drevo, aby sa pozrel aká je to pleseň. Najhoršie čo by Vás mohlo postihnúť je drevomorka, zažili sme to v drevenici, kde sa tiež chodilo len cez leto, chytilo to aj nábytok a museli sme to spáliť a sekať až beton.
Jarka 1
17.02.08,12:12
Ďakujem všetkým za ochotu pomôcť a podeliť sa so skúsenosťami.
financ71
15.03.09,08:34
Tie hrady sa už nedajú dať preč. To by sme museli zhodiť pol novej chalupy. Jedine môžem ešte vytrhať drevenú dlážku, ktorá je na nich položená. Lenže tá je zatiaľ v poriadku, lebo to sme po majstroch radšej okamžite ešte raz natreli sami. Vymenila by som to len zo strachu a prevencie. V obchode mi odporučili Krovsan a aby som nemiešala rôzne prostriedky spolu. Teda to Savo vylučujem. Ide o to, že hrady musíme dať do poriadku, ak sa nám podarilo pleseň zastaviť. Skúšali sme to šmirgľovým papierom, ale to by sme sa zodrali.
Na kúpeľňu nám odporučili dať na Krovsan olejový náter vhodný do interiéru.Ak by niekto poradil niečo iné a odskúšané, rada si nechám poradiť.
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, či sa Vám už podarilo Váš problém vyriešiť. My totiž staviame rodinný dom, kde takisto chceme použiť drevený strop s priznanými hradami a na ňom ešte umiestniť pochôdznu podlahu. Ďakujem.
juraj svrbik
16.03.09,20:35
ahoj!my ideme robit tiez drevene stropy so zaklopom z fosien.v projekte mame napisane-prvy nater bochemitom a potom lazurou alebo moridlom s odtienom aky si vyberieme.to tu este nikto nespomynal.co poviete ,bude to stacit?
Jarka 1
31.05.09,09:32
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, či sa Vám už podarilo Váš problém vyriešiť. My totiž staviame rodinný dom, kde takisto chceme použiť drevený strop s priznanými hradami a na ňom ešte umiestniť pochôdznu podlahu. Ďakujem.


Sorry, až dnes som sa dostala k tejto téme v rámci oddychu s Poradou. Možno už odpovedám neskoro. Hrady sme dali prebrúsiť uhlovou brúskou. Našťastie bola pleseň, /alebo čo to bolo/ len do hĺbky asi 3 mm. Čisté hrady sme poriadne natretli Krovsanom, potom sme ich niekoľko krát lakovali Hobylakom. V kúpeľni sa to nedalo úplne odstrániť, ale už pred tým sme to 2-3krát natreli Krovsanom a ďalej sa to nerozširovalo. Po obrúsení znovu Krovsan a na to olejový náter Valtibase od Tikurrila. To nám poradili v špecializovanej predajni, lebo je to potom vodeodpudivé. Na to chceme dať ešte lodný lak. A samozrejme dobre vetrať po sprchovaní.
Osobne som už ten drevený strop v kúpeľni oľutovala. Tam som si ho mohla odpustiť a urobiť len nejakú imitáciu, ktorú v prípade problémov jednoducho vyhodím. To brúsenie sme riešili až v tomto roku.Po náteroch Krovsanom v minulom roku sa to počas zimy už nijako nezhoršilo, aj keď bola chalupa celú zimu neobývaná.
Jarka 1
31.05.09,09:39
ahoj!my ideme robit tiez drevene stropy so zaklopom z fosien.v projekte mame napisane-prvy nater bochemitom a potom lazurou alebo moridlom s odtienom aky si vyberieme.to tu este nikto nespomynal.co poviete ,bude to stacit?

My sme to natreli Krovsanom a Hobylakom. Prvý náter Hobylakom sa riedil vodou a myslím, že aj Krovsanom, aby hlbšie vsiakol. Ďalšie nátery sa už neriedili. Pri tom lakovaní ma majstri zle pochopili a tak je to natreté 1x riedený lak a 3x čistý lak. Ale neľutujem, vyzerá to pekne. Nátery sme sa snažili vyberať ekologické.
220870
31.05.09,10:11
Dobrý deň, prosím Vás o radu, alebo názor k nasledovnému:
Staviame murovanú chalupu na Kysuciach.Keďže som pôvodne túžila po drevici, rozhodli sme sa aspoň urobiť strop ako v drevenici. Neviem použiť odborné výrazy, takže poviem ako viem. Sú tam drevené hrady a nich položená drevená podlaha. Tým sme zatiaľ v minulom roku skončili. Majstri však odflákli náter proti plesni a škodcom a hrady začali v auguste kvitnúť. Okamžite sme to všetko natreli neriedeným Krovsanom. Od jesene sme tam neboli, lebo je to uzavretá hrubá stavba. Bojím sa čo uvidíme, keď prídeme na jar. Teraz veľmi zvažujem, či radšej nevyhodiť drevenú podlahu nad kúpeľňou, keď začneme pokračovať v prácach. Poraďte či nechať, ak áno, čím to drevo ešte ošetriť, natrieť, aby to v kúpelni nechytalo pleseň? Ako odstrániť už viditeľnú, /ale zdalo sa,že zastavenú/ pleseň na hradách?

Tikurilla, je špičková profesionálna fa na rozdiel od všetkých iných v tejto debate spomenutých.Môžem len doporučiť.Podľa mňa ste urobili chybu v tom že ste natreli mokré drevo , majstri urobili dobre keď to nenatreli .Dobre odvetrané drevo neplesnivie, nikdy.Niekedy stačí úplná maličkosť napríklad vyschnutá gulička alebo sifón.
wagner
31.05.09,14:43
Potrebovala by som radu. Na schodišti chcem znížiť strop, ale problém je v tom, že v prípade použitia ťažšej konštrukcie, nie je možné ju ukotviť do stropu. Na strope je hobra a nedá sa to odstrániť - teda ani za cenu, že by sa strop zabetónoval. Nad tým je krov a prístup k tomuto miestu nie je - medzera cca 30 cm medzi krovom a hobrou. Zatiaľ je to zateplené z povala tak, že je tam naukladaný nobasil. Ale problém je v tom, že z tej hobry sa práši a treba to riešiť zo schodišťa. Schodište je široké cca 1,8m, dlhé cca 3-3,5 m. Moja predstava je asi taká, že spraviť z latiek drevenú konštrukciu, zachytiť je na stenách. Ale neviem čím to zo spodu podbiť, aby to bolo ľahké a nespadlo to aj s konštrukciu. Pôvodne som myslela že OSB dosky, ale tie sú na takú konštrukciu ťažké. Môžete mi navrhnúť riešenie?
wagner
01.06.09,16:25
Nevie mi nikto poradiť?
amoo
14.06.09,10:17
Urobil by som dreveny ram z hranola 40-50mm okolo mura vo vyske buduceho stropu uprostred priecne resp pozdlzne dalsie hranolceky podbil by som to tatranskym... profilom hrubky 12mm al. sadrokartonom v tom pripade su k dispozicii aj plechove profily na jeho uchytenie, oba sposoby su jednoduche a lahke na zataz.
wagner
14.06.09,14:45
Lenže ja sa obávam, že ten tatranský profil sa prehne, keď to nebude upevnené v plafóne. Tak isto sadrokartón. Majster povedal, že je potrebné každých 60 cm fixovať do plafóna, lebo sa konštrukcia prehne. Ja to na jednej strane potrebujem znížiť o jeden meter, lebo strop je veľmi vysoký. Na druhej strane to potrebujem iba zatepliť. Nevieš poradiť niešo ľahšie, ako tatranský profil alebo sadrokartón?
Stefan2005
14.06.09,15:40
... niešo ľahšie, ako tatranský profil alebo sadrokartón?

... existujú aj plastové obklady na zníženie stropu, tie by mali byť ľahšie...
wagner
14.06.09,18:04
A môžeš mi prosím Ťa popísať, ako sa to montuje? Kde to dostať kúpiť? Niečo bližšie o tom.
Stefan2005
14.06.09,19:01
amoo
15.06.09,06:47
Dobry napad stym plastovym obkladom ja som tak renovoval unimobunku. Kedze je duty (z vnutornymi prepazkami) ma aj ciastocne tepelnoizolacne vlastnosti je naozaj lahky. velmi lahko sa montuje ma perodrazky z oboch stran je dlhy aj 3m no na strop vyzaduje hustejsie uchytenie.
Co sa tyka sadrokartonu ten sa uchyti okolo mura dlhym plechovym profilmi a v strede sa v strope kazdych aj 50-100cm upevnia plechove pasiky vysiace dole na ktore sa potom zase upevnia dalsie stredne dlhe plechove profili a tak je to na uchytenie hustejsie (podobne lahko rozoberatelny znizeny kazetovy strop robia stavbari, lenze z tych roznych plechovych profilov vytvotia stvorce 50x50cm a do nich vlozia sadrokarton kazety a na ne mozno rozbalit ulozit izolacnu mineralnu vlnu izolaciu.
Ja som na miesto tych plechovych profilov pouzil tenke vysusene rovne hranolceky (2roky som ich susil aby sa nepoohybali pripadne kupit v takej predajni kde im to v teple dlho stalo a su rovne) upevnil som pozdlzne 4 rady 50 cm od seba a v pohode som priskrutkoval akuvrtackou (pribil vagner klincami v mieste perodrazky) na ne priecne obklad s perodrazkou a nakoniec kolo mura dookola este listu aby to vyzeralo, (tu listu som primonntoval az na druhy rok lebo kazde drevo sa ciastocne stiahne susenim aby mi tam nevznikla spara) na takuto pracu osobne nepotrebujem majstra ak ho zavolate iste sa vynajde a zaimprovizuje nieje to nic zlozite.
Stefan2005
15.06.09,08:41
...Existuje ale olej, ktory ma priamo z vyroby silne fungicidne ucinky a navyse je to olej, ktory sa pouziva vo veteritarnej (najnovsie aj v humannej) medicine. Je to olej na zbrane Balistol...

... prosím ťa, na tie humnánne účely sa používa špeciálny druh, alebo ten "Ballistol Universalöl"? Pýtam sa aj preto, že ho kupuješ v Rakúsku, ale dostať ho i u nás.
wagner
15.06.09,18:23
Ďakujem za rady, určite niečo vyskúšam
apo
28.02.10,12:05
Tiež riešim ako v kúpelni zabezpečiť, aby priznané hrady nechytila plieseň.

Hrubá stavba bola ukončená v auguste 2009. Drevo na hrady bolo použité zrejme polosuché. Je vidieť, že pri preschýnaní sa objavili praskliny v hradách. V dome bola sauna v decembri keď zrel betón na podlahovom kúrení. Od silvestra sa stále vetralo. Teraz zatepľujeme podkrovie a presunieme svoju pozornosť na prízemie. Kúpeľňa v prízemí má priznané hrady a zatiaľ ošetrené iba belinkou.

Čo by bolo dobre vykonať, aby sme sa vyhli plesniam na dreve. Prečítal som si príspevky, možno stačí odkázať ma na niektorý predchádzajúci príspevok.

V príspevku č. 13 od evity sú zaujímavé informácie. Zaujiímalo by ma či belinka má okrem farbiaceho efektu aj preventívny pred plesňami.

Ďakujem.

apo
evita
01.03.10,05:12
V príspevku č. 13 od evity sú zaujímavé informácie. Zaujiímalo by ma či belinka má okrem farbiaceho efektu aj preventívny pred plesňami.

Ďakujem.

apo[/QUOTE]

Stačí kliknúť napr. na http://www.belinkalazury.cz/. Máš tam všetko o belinkách a proti plesniam je uvedená Belinka Base - základný náter. :)
jaandy
19.03.10,06:33
dobry den
tiez riesim problem priznaneho stropu v kupelni a konkretne to, aky sprchovy kut v takej kupelni osadit...je lepsi uzavrety box alebo otvoreny sprchovy kut? mam za to ze otvoreny by sa lepsie odvetraval a mali by sme tie hredy viac na ociach...mohli by sme ich teda zakryt sadrokartonom ale velmi sa mi do toho nechce, priznany strop sa mi velmi paci tak by som ho chcela zachovat. poradte :)