pedrok
01.02.08,13:16
V roku 2007 ukončila SZČO odpisovanie osobného auta.
Ak ho v roku 2008 vyradí z OM a zostane jej v osobnom užívaní, može v roku 2008 účtovať za cesty, na ktoré používa už toto súkromné auto náhradu (6,20/km)?
Johanka
01.02.08,13:08
§19 ods.2 Zákona o dani z príjmov
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

... nezahrnuté - v čase pracovnej cesty ;), takže môže do daňových výdavkov zahŕňať sadzbu základnej náhrady.
Rooman
05.02.08,06:43
Dobrý deň, tiež riešim tento problém, takže odpoveď na túto otázku ma potešila. Mám novelizovaný zákon o dani z príjmov z r.2005 (autor S.Faiglová) a tam sa uvádza to isté, akurát som nemal istotu (a ľudia okolo mňa) či to platí aj pre rok 2007. Nechcel by som, aby si ma potom Daňový úrad vychutnal.
Johanka
05.02.08,06:45
Tento "kúsok" zákona sa nemenil od 1.11.2004 ;), platí aj v súčasnosti.
Johanka
05.02.08,06:46
Dobrý deň, tiež riešim tento problém, takže odpoveď na túto otázku ma potešila. Mám novelizovaný zákon o dani z príjmov z r.2005 (autor S.Faiglová) a tam sa uvádza to isté, akurát som nemal istotu (a ľudia okolo mňa) či to platí aj pre rok 2007. Nechcel by som, aby si ma potom Daňový úrad vychutnal.
Nechceš aj niečo novšie :) ???
Rooman
05.02.08,17:06
Ďakujem za odpoveď, konečne sebavedomá reakcia. Mám kamošku ekonomku,je dobrá a nikomu v tomto okrem DRSR neverí. Novšie výklady zákonov som nevidel, keď tak Ťa potom poprosím. :-)
Johanka
05.02.08,17:08
šromo
07.02.08,06:30
Rada by som vedela Váš názor na môj problém :
Živnostník má v podnikaní os.mot.vozidlo. Posledý rok odpisovania je 2007.
Je možné toto auto k 1.1.2007 (nedoodpisované) preradiť z evidencie do osobného majetku a uplatňovať si naň už za rok 2007 paušálne náhrady 6,20/km + náklady na PHM:confused:
tinaM
07.02.08,06:38
Rada by som vedela Váš názor na môj problém :
Živnostník má v podnikaní os.mot.vozidlo. Posledý rok odpisovania je 2007.
Je možné toto auto k 1.1.2007 (nedoodpisované) preradiť z evidencie do osobného majetku a uplatňovať si naň už za rok 2007 paušálne náhrady 6,20/km + náklady na PHM:confused:
Auto je možné kedykoľvek preradiť z OM do osobného majetku.

Aj keď nebolo odpisované v r. 2007, treba prezrieť, či nebolo účtované o opravách, umývanie auta a iné údržba a tiež ako boli účtované PHM v roku. Bolo uplatňované DPH v r. 2007.
šromo
07.02.08,06:43
Na auto neboli účtované v r.2007 ešte žiadne náklady, jedná sa o drobného živnostníka, neplatcu DPH
Milan7
07.02.08,08:52
TinaM - píšeš , že v tomto prípade je potrebné zmenu preradenie auta z OM do osob.vlastníctva nahlásiť na DÚ do 15 dní ?. Je to potrebné aj vtedy keď auto SZČO naďalej používa v podnikaní ? Nie je nahlásenie na DÚ potrebné do 15 dní vtedy , keby daňovník po preradení auta ho už nepoužíval , príp. predal ?
šromo
07.02.08,09:33
TinaM - píšeš , že v tomto prípade je potrebné zmenu preradenie auta z OM do osob.vlastníctva nahlásiť na DÚ do 15 dní ?. Je to potrebné aj vtedy keď auto SZČO naďalej používa v podnikaní ? Nie je nahlásenie na DÚ potrebné do 15 dní vtedy , keby daňovník po preradení auta ho už nepoužíval , príp. predal ?
Tvoje konštatovanie Milan7 sa mi zdá logické.
Milan7
07.02.08,09:39
V minulom roku som mal 2x daňovú kontrolu , preraďoval som auto z OM do osobného vlastníctva , auto som naďalej používal ako nezaradené v OM , uplatňoval som PHM+ paušál 6,20 Sk/km a toto preradenie som nenahlasoval na DÚ a bolo to pri kontrole OK.
tinaM
07.02.08,16:20
TinaM - píšeš , že v tomto prípade je potrebné zmenu preradenie auta z OM do osob.vlastníctva nahlásiť na DÚ do 15 dní ?. Je to potrebné aj vtedy keď auto SZČO naďalej používa v podnikaní ? Nie je nahlásenie na DÚ potrebné do 15 dní vtedy , keby daňovník po preradení auta ho už nepoužíval , príp. predal ?
Ak je auto preradené do osobného vlastníctva naďalej používané v súvislosti s dosahovaním zisku, tak netreba na DÚ nahlasovať zmenu.
Ospravedlňujem sa. Príspevok opravujem.
šromo
08.02.08,08:50
Milan7, tinaM
ďakujem Vám, že ste sa podelili o svoje skúsenosti.
Patrik1
27.03.08,18:45
Dobry vecer, mam 2 otazky a prosim o radu:
1/ vo februári 2007 som predal MV zahrnute v OM, na tento rok som si uplatnil aj posledny odpis - otazka: mozem si tento odpis uplatnit, kedze som auto predal? (vynos z predaja mam samozrejme zahrnuty v prijmoch 2007)
2/ v marci 2007 som zakupil MV nezahrnute do OM (ale do osob.vl.), mozem si uplatnit celych 100% PHM+pausal 6,20 Sk/km, resp. u PHM, kedze som platca DPH, som si spravne uplatnil DPH na vstupe?
dakujem za rychlu odpoved.
Sarlotka
10.05.12,20:25
Ak je auto preradené do osobného vlastníctva naďalej používané v súvislosti s dosahovaním zisku, tak netreba na DÚ nahlasovať zmenu.
Ospravedlňujem sa. Príspevok opravujem.


rada by som sa poradila v pripade, ze sa preradi auto SZCO do osobného vlastníctva následne pri podavani DZMV sa uvádza aký danovnik ? §85 ods 1a ?
dakujem