popleta
01.02.08,16:58
Zdravím všetkých na porade. poraďte mi prosím, ako zaúčtovať došlú Fa od Orangeu, týkajúcu sa 06-07/07,keď živnosť je prerušená k 30.6 a Fa bola uhradená 11.7. a ešte jedna otázka :vyplatené úroky z podnik. účtu zaúčtovať ako POZD?
popleta
01.02.08,17:31
Nikto mi nevie poradiť? Hľadám to tu , ale to nemôžem nájsť.
Mám to dať ako záväzok? (samozrejme iba tú sumu, ktorá sa týka júna.
Zoltán Kovács
01.02.08,17:35
Zdravím všetkých na porade. poraďte mi prosím, ako zaúčtovať došlú Fa od Orangeu, týkajúcu sa 06-07/07,keď živnosť je prerušená k 30.6 a Fa bola uhradená 11.7. a ešte jedna otázka :vyplatené úroky z podnik. účtu zaúčtovať ako POZD?

Účtovať nebudeš, ale v rámci daňového priznania úhradu fa zahrniš do položky znižujúce základ dane, a úroky ako zvyšujúce základ dane. Pozri si §17 ZoDP.
popleta
01.02.08,18:15
Účtovať nebudeš, ale v rámci daňového priznania úhradu fa zahrniš do položky znižujúce základ dane, a úroky ako zvyšujúce základ dane. Pozri si §17 ZoDP.
Čiže ak som to dobre pochopila, v peň. denníku to neuvediem, ale v DP na r. 41, je to tak dobre?
No ale v programe mi to hneď vyskočí ako záväzok, tak to musím uviesť do záväzkov ,nie?
pomerná časť DPH z Fa bola uplatnená.
Zoltán Kovács
01.02.08,18:19
Čiže ak som to dobre pochopila, v peň. denníku to neuvediem, ale v DP na r. 41, 42 je to tak dobre?

Áno, nakoľko počas prerušenia živnosti nie je účtovnou jednotkou.
oriesok
01.02.08,23:10
FO podnikateľ kúpil od obce nebytový priestor spolu s pozemkom-zastavanou plochou.Ako zaučtovať v JÚ výdaj ,cena je celkom včetne pozemku, nie je to oddelené.Ďakujem vopred.
cloe
01.02.08,23:47
FO podnikateľ kúpil od obce nebytový priestor spolu s pozemkom-zastavanou plochou.Ako zaučtovať v JÚ výdaj ,cena je celkom včetne pozemku, nie je to oddelené.Ďakujem vopred.

Nákup zaúčtuješ ako výdaj neovplyv.ZD a súčasne zapíšeš do evidencie DHM. K 31.12. zaúčtuješ cez ID ako nepeňažný pohyb odpisy za rok. V JU účtovné odpisy= daňové. Nakoľko pozemky sa neodpisujú potrebuješ zistiť cenu pozemku, aby si ho mohol vylúčiť z odpisovania.
oriesok
02.02.08,21:18
Velmi krásne ďakujem a oceňujem, ze sú tu ĺudia, ktorí sú ochotní poradiť a pomôsť aj menej zdatným. Ešte prosím poradiť,keď budem mať tú cenu pozemku , ako ten výdaj-úhradu v JÚ zaúčtujem? Díky, díky.