Zuzana Boháčová
01.02.08,19:41
Dobrý večer prajem poraďáci,
môžete mi prosím poradiť,ako vyplniť daňové priznanie-
2 zamestnania+ predaj nehnuteľnosti.
Typ B?
zamestnanie -spočítam od obidvoch zamestnávateľov a vpíšem do V.oddielu..
hm a kde treba prosím dopísať príjem z predaja nehnuteľnosti?
Ďakujem moc
betka
01.02.08,18:43
Do par.8/b
Zoltán Kovács
01.02.08,18:43
Príjem z predaja nehnuteľnosti je príjmom podľa §8 ods.1 písm. b) ZoDP.
Zuzana Boháčová
01.02.08,19:09
Ok ďakujem moc

na upresnenie:
takže v daňovom prizn. B
tabuľka č. 3,riadok 3
vydavky asi nedam žiadne?
alebo vydavky spojene s predajom nehnuteľnosti?napr. advokát,notár??

a sučet prevediem do riadku 12
a sumar prijmy,vydavky a zaklad dane čiastkovy z tab.č.3

ďakujem pekne
Zoltán Kovács
01.02.08,19:23
Ok ďakujem moc

na upresnenie:
takže v daňovom prizn. B
tabuľka č. 3,riadok 3
vydavky asi nedam žiadne?
alebo vydavky spojene s predajom nehnuteľnosti?napr. advokát,notár??

a sučet prevediem do riadku 12
a sumar prijmy,vydavky a zaklad dane čiastkovy z tab.č.3

ďakujem pekne

Od príjmu z predaja nehnuteľnosti môžeš odrátať nadobúdaciu cenu nehnuteľnosti, výdavky na technické zhodnotenie, notár.......
Zuzana Boháčová
01.02.08,19:30
Od príjmu z predaja nehnuteľnosti môžeš odrátať nadobúdaciu cenu nehnuteľnosti, výdavky na technické zhodnotenie, notár.......

hm.. ale všetko to musia byť výdavky r.2007 áno?
ak kúpil nehnuteľnosť v r.2006,tak to nič?
asi len výdavky,keď teraz predáva nehnuteľnosť a výdavky s tým spojené bude mať..
betka
01.02.08,19:51
Zuzi neboj, všetky výdavky. Treba mať doklady, KZ si samozrejme tiež odpočíta.

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25, c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku, d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely, e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií;pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

všetky poplatky, kt. ste vynaložili v súvislosti s predajom.
Zuzana Boháčová
03.02.08,09:44
Zuzi neboj, všetky výdavky. Treba mať doklady, KZ si samozrejme tiež odpočíta.

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25, c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku, d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely, e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií;pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

všetky poplatky, kt. ste vynaložili v súvislosti s predajom.

hm.. takže je jedno,kedy sa nehnuteľnosť kúpila?
napr. aj pred 10 rokmi?
odpočíta sa jej kúpna cena aj napr. z r.1997 aj skôr? (ešte neviem,kedy to tá pani kúpila,len teroeticky uvažujem, čo by mohla dať do výdavkov)
Ďakujem moc
Zoltán Kovács
03.02.08,09:46
hm.. takže je jedno,kedy sa nehnuteľnosť kúpila?
napr. aj pred 10 rokmi?
odpočíta sa jej kúpna cena aj napr. z r.1997 aj skôr? (ešte neviem,kedy to tá pani kúpila,len teroeticky uvažujem, čo by mohla dať do výdavkov)
Ďakujem moc

Ak kupovala pred 5 rokmi, tak predaj bude oslobodený.
betka
03.02.08,11:43
A ak mala TP min. 2 roky bezprostredne pred predajom, tak je tiež príjem z predaja nehnuteľnosti od dane oslobodený.

Išli sme na hotovú vec, že sa bude daniť.
Zuzana Boháčová
04.02.08,06:09
ok ďakujem Vám moc zatiaľ
tak ja si najskôr pozisťujem ako to má s tým trvalým pobytom
a kedy nehnuteľnosť kúpila
Zuzana Boháčová
04.02.08,06:47
hm..
takže ak by mala príjem z predaja nehnuteľnosti oslobodený od dane z príjmov (v tých 2 prípadoch: TP min 2 roky pred predajom alebo kúpu nehnteľnosti pred 5 rokmi a viac)
ani nemusí podávať daňové priznanie k predaju nehnuteľnosti?
stačil by typ A kvôli príjmom zo závislej činnosti (v prípade,ak ročné vyúčtovanie neurobí posledný zamestnávateľ..)
uvažujem správne?
ďakujem
Johanka
04.02.08,07:12
Správne, oslobodené príjmy sa do DP neuvádzajú.
maca88
04.02.08,07:24
ja mam tiez podobny problem....chcem sa uistit ze rozmyslam spravne....V roku 2007 sme predali pozemky, ktore su oslobodene od dani z prijmov. Predpokladam ze nemusime podavat danove priznanie, aj ked sme boli zamestnani, a mali sme len tento prijem.
Staci ak nam zamestnavatel spravi rocne zuctovanie a je to v poriadku.

Niektory nam tvrdia ze treba priznat tento prijem z predaja nehnutelnosti a podat danove priznanie...Tak ako to vlastne je? :(
Dokonca uctovnicka odmietla spravit rocne zuctovanie....ked jej bolo povedane ze mame aj prijem z predaja ale oslobodeny
Johanka
04.02.08,08:05
Ak si si istá, že spĺňaš podmienku pre oslobodenie príjmu od dane, potom stačí ak si dáš urobiť RZD.
K účtovníčke - v žiadosti o RZD okrem iného vyhlasuješ, že si nemala iné zdaniteľné príjmy - takže ona nemôže rozhodovať o tom, či vykoná alebo nevykoná. Ak požiadaš, musí vykonať. Ak uvedieš v žiadosti neúplné údaje alebo niečo zamlčíš, je to Tvoj problém ...
Okrem toho (ako stále zdôrazňujem) - žiadaš o vykonanie RZD zamestnávateľa , nie účtovníčku ;).
belajanica
04.02.08,08:38
vie mi prosím niekto poradiť či si možem ako výdavky uplatniť aj uroky z HU?
Byt sme kupili s manželom na HU v roku 2004 a predali v roku 2007, nesplname podmienky oslobodenia.
Zuzana Boháčová
05.02.08,11:10
Správne, oslobodené príjmy sa do DP neuvádzajú.
ďakujem
RONY1106
05.02.08,13:40
V prípade predaja bytu, ktorého som bol vlastnikom viac ako 5 rokov a som fyzická osoba, nemusím podávať ani žiadne daňové priznanie? Som od dane z priímu oslobodený?
Zuzana Boháčová
13.02.08,14:38
no, mám nové info..
nehnuteľnosť bola predaná pred 3 rokmi..
takže sa bude predaj zdaňovať..
do vydavkov by mi šla asi iba suma,ktoru si odpočítala realitka za odpredaj,(vydali potvrdenie) cca 23 tis sk

alebo je možné uplatniť aj paušálne výdavky 40% ?
ďakujem moc
Zuzana Boháčová
13.02.08,15:44
no, mám nové info..
nehnuteľnosť bola predaná pred 3 rokmi..
takže sa bude predaj zdaňovať..
do vydavkov by mi šla asi iba suma,ktoru si odpočítala realitka za odpredaj,(vydali potvrdenie) cca 23 tis sk

alebo je možné uplatniť aj paušálne výdavky 40% ?
ďakujem moc

posúvam ďalej
mysimis
13.02.08,15:52
Na predaj nehnuteľnosti si neuplatňuješ výdavky vo výške 40%.
Neviem či dobre chápem okolnosti - nehnuteľnosť bola kúpená pred 3 rokmi - mal dotyčný v nej trvalý pobyt???
rondos
13.02.08,16:17
Keď si mala trvalý pobyt 2 roky na adrese kde je ten byt, tak si od dane oslobodená. Ak sú neni splnené 2 roky trvalého pobytu tak musíš zdaňovať rozdiel medzi kúpením a predajom. Odpočítať si môžeš výdavky, ktoré si vrazila na rekonštrukciu bytu, poprípade poplatky, ktoré si platila keď si byt kupovala.
Zuzana Boháčová
13.02.08,16:22
Na predaj nehnuteľnosti si neuplatňuješ výdavky vo výške 40%.
Neviem či dobre chápem okolnosti - nehnuteľnosť bola kúpená pred 3 rokmi - mal dotyčný v nej trvalý pobyt???

trvalý pobyt tam nemal..
Zuzana Boháčová
13.02.08,16:25
Keď si mala trvalý pobyt 2 roky na adrese kde je ten byt, tak si od dane oslobodená. Ak sú neni splnené 2 roky trvalého pobytu tak musíš zdaňovať rozdiel medzi kúpením a predajom. Odpočítať si môžeš výdavky, ktoré si vrazila na rekonštrukciu bytu, poprípade poplatky, ktoré si platila keď si byt kupovala.

môžem odpočítať aj poplatok realitke?
ono to bolo tak,že cena nehnuteľnosti bola napr.2 000000sk
mínus realitka si zobrala 25tis sk
výsledok 1975000 sk jej pripísali na účet
takže zdaňuje 1975000 sk?? (a výdavky,bude musieť asi pohľadať)
Zoltán Kovács
13.02.08,16:29
môžem odpočítať aj poplatok realitke?
ono to bolo tak,že cena nehnuteľnosti bola napr.2 000000sk
mínus realitka si zobrala 25tis sk
výsledok 1975000 sk jej pripísali na účet
takže zdaňuje 1975000 sk?? (a výdavky,bude musieť asi pohľadať)

A kúpnu cenu prečo nemôže odrátať z predajnej ceny?
Andyke
13.02.08,16:35
trvalý pobyt tam nemal..

Je to príjem podľa § 8 ods.1b.
Napr. nadobudol za 2.000.000 a predal za 2.200.000, tak tieto hodnoty treba napísať do DP. Zdaniť musí preto , lebo tento príjem nie je oslobodený podľa § 9 ods. 1a a 1b.
Zuzana Boháčová
13.02.08,16:52
A kúpnu cenu prečo nemôže odrátať z predajnej ceny?

zatiaľ nemám všetky info..
bol to aký si ich rodinný dom,viacerých rod.príslušníkov.. ešte musím zistiť,či to kupovali či zdedili či čo,aby sme to daňové správne vypísali..
mysimis
13.02.08,16:53
zatiaľ nemám všetky info..
bol to aký si ich rodinný dom,viacerých rod.príslušníkov.. ešte musím zistiť,či to kupovali či zdedili či čo,aby sme to daňové správne vypísali..

Kúpna cena bude tiež vo výdavkoch.
milizta
13.02.08,17:11
Ahojte,
ja mám tiež podobnú otázku, ako bola tá úplne prvá položená. Zamestnanec pracoval v roku 2007 prvé tri mesiace v jednej firme a zvyšok v druhej. To je mi jasné, čo treba spraviť... sčítať dať do daňového priznanie. Ale tento zamestnanec totiž v roku 2007 kúpil byt a garáž, spolu za 550.000,- Sk a v tento istý rok, teda 2007 byt aj garáž opäť predal za úplne rovnakú cenu, teda za 550.000,- Sk. Tieto predajné "machinácie" mám uviesť kam? Do oddielu VIII., tabuľka č. 3, riadok 2, príjmy 550.000,- Sk? A kam uviesť to, že to najprv kúpil?
Prosím o pomoc:o
Vďaka
tinaM
13.02.08,21:10
Ahojte,
ja mám tiež podobnú otázku, ako bola tá úplne prvá položená. Zamestnanec pracoval v roku 2007 prvé tri mesiace v jednej firme a zvyšok v druhej. To je mi jasné, čo treba spraviť... sčítať dať do daňového priznanie. Ale tento zamestnanec totiž v roku 2007 kúpil byt a garáž, spolu za 550.000,- Sk a v tento istý rok, teda 2007 byt aj garáž opäť predal za úplne rovnakú cenu, teda za 550.000,- Sk. Tieto predajné "machinácie" mám uviesť kam? Do oddielu VIII., tabuľka č. 3, riadok 2, príjmy 550.000,- Sk? A kam uviesť to, že to najprv kúpil?
Prosím o pomoc:o
Vďaka
Do DP typu B oddiel VIII. riadok 2 , stĺpec 1 suma 550.000 = príjem z predaja

a do stľpca 2 tej istej tabuľky dáš tiež 550.000 = cena, za ktorú nehnuteľnosti kúpil. /Na to musí mať aj doklady/.
milizta
14.02.08,07:02
aha, ... hm, tak som to aj dala, ale tým pádom sa to vlastne vynuluje, nie? No a z dokladov mám iba kúpnu zmluvu, kde bol kupujúci a kúpnu zmluvu, kde bol predávajúci. Treba aj nejaký ten príjmový a výdavkový doklad alebo výpis z účtu? Čo všetko vlastne treba priložiť k takémuto daňovému priznaniu (okrem kópii potvrdení od zamestnávateľov)?
milizta
19.02.08,08:35
ahoj,

mohol by mi na moju vyššie uvedené otázky odpovedať?
Potrebovala by som to súrnejšie :(

Ďakujem.
mysimis
19.02.08,09:02
aha, ... hm, tak som to aj dala, ale tým pádom sa to vlastne vynuluje, nie? No a z dokladov mám iba kúpnu zmluvu, kde bol kupujúci a kúpnu zmluvu, kde bol predávajúci. Treba aj nejaký ten príjmový a výdavkový doklad alebo výpis z účtu? Čo všetko vlastne treba priložiť k takémuto daňovému priznaniu (okrem kópii potvrdení od zamestnávateľov)?

K daňovému priznaniu prikladáš kópie potvrdení o príjme od zamestnávateľov. Kúpnu a predajnú zmluvu neprikladáš k daňovému priznaniu, ale ju musíš vedieť preukázať na vyzvanie DÚ v prípade kontroly.
milizta
19.02.08,09:40
Ďakujem.
No a teda ak to uvediem do tej tabuľky č. 3, riadok 2. ako príjem 550.000,- Sk a výdavok 550.000,- Sk, tak mi vlastne základ dane na riadku 49 vyjde 0, nie? A potom vlastne len pracujem s tými potvrdenia od zamestnávateľa, správne? (viem, že sa pýtam banality, ale robím to prvýkrát a vychádza mi to dosť neskutočne, ja neviem a som z toho už zúfalá, pretože nech počítam ako počítam, daňová povinnosť mi vychádza niečo cez 90.000,- Sk a to sa mi zdá byť strašná somarina, tak zrejme som tam čosi nedala - dala som nezdaniteľnú časť 95.616,- Sk aj životné poistenie do výšky 12.000,- Sk, poistné a príspevky aj zrazené preddavky na daň podľa potvrdení. Neviete niekto, v čom by to mohlo byť?)
milizta
19.02.08,10:12
fúha, tak prepáčte, ten problém s tou vysokou daňovou povinnosťou mám už vyriešený, moja hlúpa chyba :D
už len teda potrebujem vedieť odpoveď na tú moju otázku, či v riadku 49 bude teda 0 ?
ďakujéééém;)
mysimis
19.02.08,11:25
ánoé bude tam nula, ak si si nie istá s potvrdeniami zo zamestnania, doplň čísla a pozrieme sa na to.
milizta
21.02.08,08:55
Ďakujem za pomoc, ale už som to zvládla, už to mám správne. :)
Kamarátkina mama učí účtovníctvo a tie sumy sme prešli spolu a už by som to teda mala mať dobre.

:D
lubor74
27.02.08,15:47
Dobry den,
Zaujima ma jedna vec ohladom vypoctu nakladov na predany byt, ktore sa odpocitaju od predajnej ceny pre ucely danoveho zakladu.
Daju sa za naklady povazovat aj zaplatene uroky z hypoteky, ktora sluzila na kupu bytu?
Vopred dakujem
Theo
04.03.08,12:17
Len jedna krátka otázka,predala sa nehnutelnosť. Ako do DP-je jasné.Stačí tam uviesť CENU podľa dohody???/Cena je uvedená len na KPZ o prevode vlastníctva k nehnuteľnosti.Medzi dvoma FO/ď.
Žofia
07.03.08,16:02
A čo si myslíte o tom, či si možno odpočítavať daň z nehnuteľnosti platenú počas vlastnenia predávanej nehnuteľnosti ? Ja by som to odpočtala, ale ktovie . . .
Johanka
07.03.08,16:11
A čo si myslíte o tom, či si možno odpočítavať daň z nehnuteľnosti platenú počas vlastnenia predávanej nehnuteľnosti ? Ja by som to odpočtala, ale ktovie . . .
Od čoho ju chceš odpočítavať ? Od príjmu z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti ? Pozri si § 8 ods.5 Zákona o dani z príjmov ;), je v ňom presne uvedené, čo je výdavkom pri tomto druhu príjmov (§8 ods.1 písm.b/).
YVETTE
17.03.08,11:32
Prajem pekný deň. Mám jednu otázočku. Osoba, ktorá je SZČO, kúpila v r.2007 pozemky nie ako SZČO, a tie v tom istom roku aj predala. Ide podávať daňové priznanie typ B, kde uvedie príjmy a výdavky podľa §6 a príjmy a výdavky z prevodu nehnuteľnosti podľa §8. Zo živnosti základ dane cca 25.000 a z príjmov podľa § 8 základ dane 1.350.000. Vyjde mu daň, ktorú musí zaplatiť, ale mám dilému, či ju môže zaplatiť zo svojho podnikateľského účtu, keď podstatne väčšia časť dane je z činnosti, ktorá nie je živnosťou a ako to potom zaúčtovať do denníka. Ďakujem za dobrú radu.
mysimis
17.03.08,11:39
Môže uvedenú daň zaplatiť aj z podnikateľského účtu. Platba dane je aj tak výdavok neovplyvňujúci základ dane.
dada41
17.03.08,12:00
Ahoj poraďáci,
prosím Vás taktiež o pomoc pri predaji nehnuteľnosti.
V roku 2007 sme predali nehnuteľnosť (nie sme živnostníci) a nový majiteľ nám zaplatil len 50% z dohodnutej ceny. LV však už má na svojom mene a t.č.
nám prebieha súdne konanie ohľadom predaja tejto nehnuteľnosti.
Moja otázka je, či je tých uhradených 50% príjmom roku 2007, resp. máme počkať do ukončenia súdneho konania (čo môže trvať dosť dlho).
Ďakujem:)
kiri4444
18.03.08,19:34
Mňa zaujíma, ako sa dokladujú tie výdavky na technické zhodnotenie nehnuteľnosti, musím k DP priložiť kopie faktúr a bločkov za materiál, alebo ich mať len k dispozícii pre prípad daňovej kontroly? Možem si do nakladov započítať úver na bývanie, ktoreho použitie som musel banke zdokladovať fakturami?
renataton
29.03.08,13:53
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať takú vec: ak manželia predali nehnuteľnosť, ktorú mali spolu vo vlastníctve je potrebné aby podali obidvaja
DP ak áno potom sa kúpna cena delí dvomi? ďakujem, nikde som sa o tom nedočítala
Evanka
29.03.08,14:02
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať takú vec: ak manželia predali nehnuteľnosť, ktorú mali spolu vo vlastníctve je potrebné aby podali obidvaja
DP ak áno potom sa kúpna cena delí dvomi? ďakujem, nikde som sa o tom nedočítala
V prvom rade je potrebné zistič skutošnosť, či nie je príjem z predaja nehnuteľnosti oslobodený od dane. Ak príjem nie je oslobodený od dane, príjmy z predaja nehnuteľnosti manželov sa zahŕňajú do základu dane u každého z manželov v rovnakom pomere, ak sa manželia nedohodnú inak. V zákone nie je upravená forma takejto dohody. V rovnakom pomere, ako sa do základu dane zahŕňajú príjmy z predaja takejto nehnuteľnosti, zahŕňajú sa do základu dane aj výdavky vynaložené na ich dosiahnutie.
Ešte doplním - z uvedeného vyplýva, že stačí, ak príjem z predaja zahrnie do príjmov jeden z manželov. Podáva DP typ B.
tinaM
29.03.08,14:07
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať takú vec: ak manželia predali nehnuteľnosť, ktorú mali spolu vo vlastníctve je potrebné aby podali obidvaja
DP ak áno potom sa kúpna cena delí dvomi? ďakujem, nikde som sa o tom nedočítala
Podľa § 4 ZDP ods.8 platí, že príjmy uvedené v § 6 ods.3, § 7 a 8 tohto zákona, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak. V tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

Dohodnúť inak sa môžu uzavretím písomnej dohody medzi manželmi, že príjem sa bude zdaňovať u jedného z nich. Treba posúdiť, čo je pre nich výhodné.
renataton
29.03.08,14:09
Evanka ďakujem pekne, príjmy nie sú oslobodené v roku 2004 kúpili nehnuteľnosť za 300.000,- a v roku 2007 ju predali za 70.000,- z toho mi vyplýva že nebudú polatiť daň? nemali tam trvlaý pobyt, čiže môžem to dať na jedného z manželov a musím tam uviesť aj úhrn zúčt. a vypl. príjmov od zamestnávateľa? prosím poraď mi ešte
Pepa
29.03.08,14:13
Evanka ďakujem pekne, príjmy nie sú oslobodené v roku 2004 kúpili nehnuteľnosť za 300.000,- a v roku 2007 ju predali za 70.000,- z toho mi vyplýva že nebudú polatiť daň? nemali tam trvlaý pobyt, čiže môžem to dať na jedného z manželov a musím tam uviesť aj úhrn zúčt. a vypl. príjmov od zamestnávateľa? prosím poraď mi ešte
Áno .
renataton
29.03.08,14:23
Veľmi pekne ďakujem, pomohli ste mi.
tinaM
29.03.08,14:26
Evanka ďakujem pekne, príjmy nie sú oslobodené v roku 2004 kúpili nehnuteľnosť za 300.000,- a v roku 2007 ju predali za 70.000,- z toho mi vyplýva že nebudú polatiť daň? nemali tam trvlaý pobyt, čiže môžem to dať na jedného z manželov a musím tam uviesť aj úhrn zúčt. a vypl. príjmov od zamestnávateľa? prosím poraď mi ešte
Zákon umožňuje určitý stupeň daňovej optimalizácie príjmov manželov, keďže je dovolené sa dohodnúť, že predmetný príjem z predaja nehnut. v BSM si zahrnie jeden, alebo obaja manželie.

Z otázky vyplýva, že manželia sú zamestnaní a poberajú príjmy zo závislej činnosti. Pretože dosiahli príjmy aj podľa § 8 /za predpokladu, že táto nehnuteľnosť nebola využívaná na podnikanie/ podávajú DP typ B.
Vyplňuje sa oddiel V., kde sa uvedú príjmy od zamestnávateľa na základe potvrdenia od zamestnávateľa.
Ďalej sa vyplňuje oddel VIII. riadok 2.
renataton
29.03.08,15:19
Vyplnila som to podľa vášho návodu dala som to na jedného z manželov ale nie je mi jasná jedna vec, on má podľa ročného zúčtovania preplatok na dani
ktorý mu vyplatí zamestnávateľ a to som nevedela ako to mám uviesť v daňovom priznaní ako preplatok na dani? Neviem ako to mám uviesť aby mu to daňový úrad neuhradil. Ak viete poraďte
Evanka
29.03.08,15:34
Vyplnila som to podľa vášho návodu dala som to na jedného z manželov ale nie je mi jasná jedna vec, on má podľa ročného zúčtovania preplatok na dani
ktorý mu vyplatí zamestnávateľ a to som nevedela ako to mám uviesť v daňovom priznaní ako preplatok na dani? Neviem ako to mám uviesť aby mu to daňový úrad neuhradil. Ak viete poraďte
Manželovi robil RZD zamestnávateľ? Ak mal ešte tento príjem, tak bol povinný podať DP sám. Je to priznanie k dani zo všetkých príjmov.
Ty si tiež požiadala zamestnávateľa o RZD?
renataton
29.03.08,15:44
áno teraz som pochopila, že mal upovedomiť zamestnávateľa ale čo teraz s tým?
Evanka
29.03.08,16:02
áno teraz som pochopila, že mal upovedomiť zamestnávateľa ale čo teraz s tým?
Ja som zas teraz pochopila, že sa nejedná o teba, ale niekomu radíš.... Nech podá DP manželka dotyčného.
Zoltán Kovács
29.03.08,16:03
áno teraz som pochopila, že mal upovedomiť zamestnávateľa ale čo teraz s tým?

Mal by zamestnávateľa požiadať o vystavenie druhej strany ročného zúčtovania, kde je uvedené, že preplatok bol vyplatený v rámci mzdy. A to potom priložiť k DP.
renataton
29.03.08,16:19
Ďakujem, Evanka jednalo sa o mňa.
Bebetka84
27.01.09,11:03
Dobrý deň,

moholi by ste mi niekto poradiť ako postupovať v prípade ak si manželia kúpili byt ešte za slobodna a predali ho po uzavretí manželstva.

Je potrebné aby si priznal príjmy z predaja nehnuteľnosti každy zvlášť, alebo stačí ak iba jeden podá daň. priznanie a zaplatí daň.

PS: nie sú oslobodení od dane.

Ďakujem
Bea
gangulienka
18.01.10,12:51
Dobry den, chcem Vas poprosit o radu.
V roku 2009 som predala byt, ktoreho vlastnikom som bola viac ako 5 rokov, takze z dane z predaja nehnutelnosti som oslobodena. Dnes som sa dopocula, ze aj napriek tomu musim tento rok danove priznanie podat. Je to pravda ? dakujem
Reina
14.02.10,20:01
Ahojte,
tiež sa chcem s Vami poradiť, v roku 2009 som mala príjem za predaj nehnuteľností. Napr. 40 000 €. Tento pozemok som nadobudla tiež v roku 2009 ta cca 15 000 €. Výdavky s prepismi som však mala v roku 2008, ale peniažky mi prišli až v roku 2009. Môžem si tieto výdavky uplatniť aj keĎ sú z iného roka, ako som peniaze prijala a podávam DP?. Zároveń som ako študent brigádne pracovala. Podávať A-čkové priznanie alebo B-čkové priznanie. Ďakujem
juliska
11.03.10,14:51
dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, ak sú náklady pri predaji nehnuteľnosti vyššie ako príjem, mám ich v DP uviesť? Ide totiž o to, že boli predané dve nehnuteľnosti a pri jednej je výsledok plusový a pri druhej mínusový a nezdá sa mi, že by som ten mínus mohla započítať k inej nehnuteľnosti. Ďakujem
jakon
11.03.10,19:27
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu. V roku 2009 sme predali byt. Vlastník som bola ja- len príjem zo závislej činnosti, môj manžel - živnosť, môj otec - živnosť a moja mama - dôchodkyňa.
Takže my s manželom podávame daň priznanie z 1/2. Manželovi tento rok vyšla strata zo živnosti a ja by som chcela tým pádom vedieť či je možné aby podal DP - príjem podla §8 len on, čím by bol na nule a ja by som nemusela z tohto príjmu odvádzať daň. Dúfam že som otázku položila zrozumitelne, je to trochu zamotané.
Ďakujem
abel
11.03.10,19:32
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu. V roku 2009 sme predali byt. Vlastník som bola ja- len príjem zo závislej činnosti, môj manžel - živnosť, môj otec - živnosť a moja mama - dôchodkyňa.
Takže my s manželom podávame daň priznanie z 1/2. Manželovi tento rok vyšla strata zo živnosti a ja by som chcela tým pádom vedieť či je možné aby podal DP - príjem podla §8 len on, čím by bol na nule a ja by som nemusela z tohto príjmu odvádzať daň. Dúfam že som otázku položila zrozumitelne, je to trochu zamotané.
Ďakujem

Vy ste vlastne štyria spoluvlastníci. Mali ste v tom byte trvalý pobyt? Ak áno, ako dlho.
jakon
12.03.10,07:19
Dobré ráno, trvalý pobyt tam nemal nikto, bývala tam moja stará mama, a vo vlastníctve sme ho mali len 1,5 roka, takže DP podať musíme.
Janka
atomika
15.03.10,11:41
Dve sestry zdedili dom po otcovi, ktorý zomrel. Bola to novostavba, čerstvo skolaudovaná. Takže ani on ani oni ju nevlastnili 5 rokov. Dom predali. Tento predaj musia zdaniť, ale do výdavkov si môžu dať iba tie výdavky, ktoré oni mali s predajom tohoto domu (poplatok realitke, overenia, kolky, ...)? Nemôžu si dať aj napr. faktúry, ktoré ich otec zaplatil pri stavbe domu?
juliska
15.03.10,15:20
dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, ak sú náklady pri predaji nehnuteľnosti vyššie ako príjem, mám ich v DP uviesť? Ide totiž o to, že boli predané dve nehnuteľnosti a pri jednej je výsledok plusový a pri druhej mínusový a nezdá sa mi, že by som ten mínus mohla započítať k inej nehnuteľnosti. Ďakujem

vie mi niekto poradiť?
atomika
17.03.10,07:07
Dve sestry zdedili dom po otcovi, ktorý zomrel. Bola to novostavba, čerstvo skolaudovaná. Takže ani on ani oni ju nevlastnili 5 rokov. Dom predali. Tento predaj musia zdaniť, ale do výdavkov si môžu dať iba tie výdavky, ktoré oni mali s predajom tohoto domu (poplatok realitke, overenia, kolky, ...)? Nemôžu si dať aj napr. faktúry, ktoré ich otec zaplatil pri stavbe domu?
Prosím, nemáte niekto podobné skúsenosti?
jakon
17.03.10,12:26
vie mi niekto poradiť?
Do DP uvedieš spolu všetky príjmy aj výdavky podľa §8 ods.1. Je potrebné ich však preukázať v prípade kontroly.Vyjde ti strata - aj to sa stáva.
amara
17.03.10,15:35
Prosím poraďte, či je treba podávať daňové priznanie a platiť daň: občan starobný dôchodca predal na základe kúpno-predajnej zmluvy poľnohospodársku pôdu: ornú pôdu,trvalé trávne porasty- združené pozemky. Toto nadobudol asi pred 15 rokmi dedením po svojich rodičoch. Počas tých rokov mal uzatvorenú zmluvu o nájme pôdy a poberal nájomné v SKK alebo v naturáliách - zrno. Na daňovom úrade som sa bola informovať a pracovníčka mi povedala, že máme podať DP a zaplatiť daň- že môžeme dať do výdavkov poplatky spojené s dedictvom alebo predajom. Moja známa sa tiež bola informovať na daňovom úrade a jej povedali, že daňové priznanie v tomto prípade sa nepodáva - daň sa neplatí. Koniec marca sa blíži a ja neviem kde sa mám informovať, čo mám robiť. Prosím poraďte.
Jana1303
17.03.10,19:44
Prosím poraďte:
manželia bývali v byte od januára 2004, od septembra 2004 tam mali trvalý pobyt, v decembri 2008 kúpili byt do osobného vlastníctva, v decembri 2009 uvedený byt predali príklad za 50 000,-- Eur, peniaze obdržali na účet a kúpili si v auguste 2009 iný byt príklad za
100 000,-- Eur, na tento byt si zobrali úver v banke. Manžel je zamestnaný, manželka na rodičovskej dovolenke.
Prosím o radu kto podáva daňové priznanie? manžel alebo obaja manželia? ,
typ daňového priznania - B odd. VIII, r. 2 príjem = 50 000,-Eur, výdaj = 100 000 Eur.

Ďakujem
Evanka
17.03.10,20:43
Prosím poraďte:
manželia bývali v byte od januára 2004, od septembra 2004 tam mali trvalý pobyt, v decembri 2008 kúpili byt do osobného vlastníctva, v decembri 2009 uvedený byt predali príklad za 50 000,-- Eur, peniaze obdržali na účet a kúpili si v auguste 2009 iný byt príklad za
100 000,-- Eur, na tento byt si zobrali úver v banke. Manžel je zamestnaný, manželka na rodičovskej dovolenke.
Prosím o radu kto podáva daňové priznanie? manžel alebo obaja manželia? ,
typ daňového priznania - B odd. VIII, r. 2 príjem = 50 000,-Eur, výdaj = 100 000 Eur.
Ďakujem
Ak predali manželia byt v ktorom mali pred predajom najmenej dva roky trvalý pobyt, príjem z predaja je oslobodený.

Citujem:
Oslobodený príjem §9 ods1
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom,
Jana1303
18.03.10,07:52
Ak predali manželia byt v ktorom mali pred predajom najmenej dva roky trvalý pobyt, príjem z predaja je oslobodený.

Citujem:
Oslobodený príjem §9 ods1
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom,


Ďakujem veľmi pekne a to teda znamená, že daňové priznanie nemusia podávať ?
amara
20.03.10,08:43
Prosím poraďte, či je treba podávať daňové priznanie a platiť daň: občan starobný dôchodca predal na základe kúpno-predajnej zmluvy poľnohospodársku pôdu: ornú pôdu,trvalé trávne porasty- združené pozemky. Toto nadobudol asi pred 15 rokmi dedením po svojich rodičoch. Počas tých rokov mal uzatvorenú zmluvu o nájme pôdy a poberal nájomné v SKK alebo v naturáliách - zrno. Na daňovom úrade som sa bola informovať a pracovníčka mi povedala, že máme podať DP a zaplatiť daň- že môžeme dať do výdavkov poplatky spojené s dedictvom alebo predajom. Moja známa sa tiež bola informovať na daňovom úrade a jej povedali, že daňové priznanie v tomto prípade sa nepodáva - daň sa neplatí. Koniec marca sa blíži a ja neviem kde sa mám informovať, čo mám robiť. Prosím poraďte.


Má niekto také skúsenosti, vie niekto poradiť, čo robiť?
Zuziana
20.03.10,09:00
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok


(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
amara
20.03.10,11:51
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok


(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
Ďakujem za tento citát, ale ja z toho nerozumiem či mám alebo nemám podávať DP - platiť daň. Vie niekto vysvetliť trochu laicky nie až tak odborne. Veď aj pracovníčky daňového úradu sa vyjadrili, že jedna povedala, že je treba platiť daň lebo pozemky boli prenajímané. Ďalšia pracovníčka daňového úradu povedala, že je to oslobodené od dane. Kto to vie objasniť pre laika? Napísala som aj cez stránku drsr.sk dopyty ešte v januári 2010 a doteraz mi neposlali odpoveď. O chvíľu je koniec marca a ja neviem čo robiť.
Evanka
20.03.10,18:40
Prosím poraďte, či je treba podávať daňové priznanie a platiť daň: občan starobný dôchodca predal na základe kúpno-predajnej zmluvy poľnohospodársku pôdu: ornú pôdu,trvalé trávne porasty- združené pozemky. Toto nadobudol asi pred 15 rokmi dedením po svojich rodičoch. Počas tých rokov mal uzatvorenú zmluvu o nájme pôdy a poberal nájomné v SKK alebo v naturáliách - zrno. Na daňovom úrade som sa bola informovať a pracovníčka mi povedala, že máme podať DP a zaplatiť daň- že môžeme dať do výdavkov poplatky spojené s dedictvom alebo predajom. Moja známa sa tiež bola informovať na daňovom úrade a jej povedali, že daňové priznanie v tomto prípade sa nepodáva - daň sa neplatí. Koniec marca sa blíži a ja neviem kde sa mám informovať, čo mám robiť. Prosím poraďte.
Príjem z predaja uvedených pozemkov je od dane oslobodený.
Dotyčný vlastnil tieto pozemky viac ako 5 rokov.
hant
22.03.10,08:10
Súhlasím,aj ja si myslím,že to nebolo predmetom obchodného majetku,takže sa na neho vzťahuje oslobodenie.
kankai
24.03.10,20:53
Dobrý den, prosim o radu dvaja surodenci v restitucii dostali obytny dom.Brat,kedze sa rozvadzal po urcitom case svoju cast daroval sestre.Za nejaky cas uz rozvedeny zomrel.Sestra dom predala.Nemala v nom trvaly pobyt a darovanu cast vlastnila necele 3 roky.Moje otazky su? 1.musi platit dan z darovanej časti domu?2.ako vyratat dan?Mozem odpočitat nadobudaciu cenu ked dom dostali v restitucii od predajnej ceny?/samozrejme pomernu cast domu myslim/ a tak vyratat dan?Dakujem.
Evanka
24.03.10,21:59
Dobrý den, prosim o radu dvaja surodenci v restitucii dostali obytny dom.Brat,kedze sa rozvadzal po urcitom case svoju cast daroval sestre.Za nejaky cas uz rozvedeny zomrel.Sestra dom predala.Nemala v nom trvaly pobyt a darovanu cast vlastnila necele 3 roky.Moje otazky su? 1.musi platit dan z darovanej časti domu?2.ako vyratat dan?Mozem odpočitat nadobudaciu cenu ked dom dostali v restitucii od predajnej ceny?/samozrejme pomernu cast domu myslim/ a tak vyratat dan?Dakujem.
Príjem z predaja sestrinej polovice domu získaného v reštitúcii je v zmysle § 9 ods. 1 písm. e) ZDP od dane oslobodený, a to bez ďalších podmienok ....
Predmetom dane by mala byť však druhá polovica domu, ktorú získala od brata darovaním, pretože od doby darovania neuplynulo 5 rokov.
Teda polovica ceny za ktorú sestra predala dom bude príjmom a súčasne hodnota polovice domu v čase získania darovaním bude výdavkom. Rozdiel je základ dane za predaj nehnuteľnosti.
kankai
24.03.10,22:23
Dakujem za rychlu odpoved,uz sa bala ze musi platit z celej sumy ktoru ziskala za predaj.
kankai
25.03.10,06:41
Príjem z predaja sestrinej polovice domu získaného v reštitúcii je v zmysle § 9 ods. 1 písm. e) ZDP od dane oslobodený, a to bez ďalších podmienok ....
Predmetom dane by mala byť však druhá polovica domu, ktorú získala od brata darovaním, pretože od doby darovania neuplynulo 5 rokov.
Teda polovica ceny za ktorú sestra predala dom bude príjmom a súčasne hodnota polovice domu v čase získania darovaním bude výdavkom. Rozdiel je základ dane za predaj nehnuteľnosti.

Problem vyskocil- sestra nema ziadny doklad o hodnote domu,ked jej bol darovany.Ako mozem v tejto situacii pokracovat?Dakujem.
Zuziana
26.03.10,19:28
Pri darovaní nehnuteľnosti je vhodné nechať si urobiť znalecký posudok, ak zvažujeme možnosť, že v budúcnosti budeme túto nehnuteľnosť predávať
GiZMo1221
19.04.10,10:52
ahojte, potreboval by som trocha pomoct s vykladom zakona.
potrebujem predat byt, ktory som prenajimal - resp. zistit ci som oslobodeny od dane. trvaly pobyt tam nemam, vlastnim ho ale viac ako 5 rokov.
v zakone je:
(1) Od dane je oslobodený príjem
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, ... (zvysok je pre mna tazko pochopitelny, ale asi sa ma nebude tykat)

chapem spravne, ze ten obchodny majetok nemusim riesit? ze sa na mna vztahuje iba ta prva cast? to alebo je tam velmi zvlastne pouzite - ako mozem predat nieco co som nenadobudol :(
ak by som musel riesit ci bol byt obchodny majetok alebo nie, tak otvorim diskusiu inde
vdaka za rady
ego.mc
19.04.10,20:42
Ak ste si pri prenajímanom byte uplatňovali skutočné náklady (viedli evidenciu alebo účtovníctvo), byt bol v obchodnom majetku.
Ak v obchodnom majetku nebol, potom spĺňate podmienku na oslobodenie z titulu vlastníctva najmenej päť rokov.
GiZMo1221
20.04.10,16:03
Ak ste si pri prenajímanom byte uplatňovali skutočné náklady (viedli evidenciu alebo účtovníctvo), byt bol v obchodnom majetku.
Ak v obchodnom majetku nebol, potom spĺňate podmienku na oslobodenie z titulu vlastníctva najmenej päť rokov.
s tym obchodnym majetkom je to zlozite, niekto tu uz pisal, ze to zavisi aj od toho, ci som ten majetok odpisoval. ale to som zatial nechcel. islo mi o vyznam toho alebo v paragrafe zakona.
Zita5
20.04.10,16:23
s tym obchodnym majetkom je to zlozite, niekto tu uz pisal, ze to zavisi aj od toho, ci som ten majetok odpisoval. ale to som zatial nechcel. islo mi o vyznam toho alebo v paragrafe zakona.

Ak si prečítate tento Pokyn, tak Vám to bude snáď jasnejšie
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html
GiZMo1221
21.04.10,05:20
Ak si prečítate tento Pokyn, tak Vám to bude snáď jasnejšie
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html
ok, tak som si to precital, ale kedze mojim oborom je nieco ine, sa mi tazko hladaju suvislosti.
relevantne sa mi zda: priklad1) "nakoľko je vlastníkom tohto vozidla a o tomto vozidle účtuje, čo je splnenie definície obchodného majetku", ale cele sa to vztahuje na fakt, ze chce odpisovat kupnu cenu auta: "na uplatnenie výdavku na kúpu tohto motorového vozidla", co nikto s kupenym bytom pri prenajimani nerobi.
priklad2) pise sice jasne: "...z dôvodu, že o tejto časti nehnuteľnosti účtuje alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, je jeho obchodným majetkom", ale cele sa to tyka: "Daňovník vykonáva svoju podnikateľskú činnosť" (plati aj pre priklad1). ale u mna sa podla § 6 nejedna o Príjmy z podnikania

no, este si precitam cely ten pokyn z pdf, mozno budem mudrejsi. ale stale sa nikdo nevyjadril k tomu alebo v oslobodeni od dane
Kvaka
21.04.10,08:00
ok, tak som si to precital, ale kedze mojim oborom je nieco ine, sa mi tazko hladaju suvislosti.
relevantne sa mi zda: priklad1) "nakoľko je vlastníkom tohto vozidla a o tomto vozidle účtuje, čo je splnenie definície obchodného majetku", ale cele sa to vztahuje na fakt, ze chce odpisovat kupnu cenu auta: "na uplatnenie výdavku na kúpu tohto motorového vozidla", co nikto s kupenym bytom pri prenajimani nerobi.
priklad2) pise sice jasne: "...z dôvodu, že o tejto časti nehnuteľnosti účtuje alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, je jeho obchodným majetkom", ale cele sa to tyka: "Daňovník vykonáva svoju podnikateľskú činnosť" (plati aj pre priklad1). ale u mna sa podla § 6 nejedna o Príjmy z podnikania

no, este si precitam cely ten pokyn z pdf, mozno budem mudrejsi. ale stale sa nikdo nevyjadril k tomu alebo v oslobodeni od dane
Alebo v tomto prípade znamená, že príjem z predaja bytu, v ktorom ste nemali trvalý pobyt je oslobodený od dane z príjmu ak ste ho vlastnili 5 rokov a nebol zaradený v obchodnom majetku, alebo ak bol zaradený v obchodnom majektu, po uplynutí 5 rokov odo dňa jeho vyradenia z obchodného majetku. Spojka alebo v tomto prípade vyjadruje vylučovací vzťah, buď - alebo.
GiZMo1221
22.04.10,11:53
Alebo v tomto prípade znamená, že príjem z predaja bytu, v ktorom ste nemali trvalý pobyt je oslobodený od dane z príjmu ak ste ho vlastnili 5 rokov a nebol zaradený v obchodnom majetku, alebo ak bol zaradený v obchodnom majektu, po uplynutí 5 rokov odo dňa jeho vyradenia z obchodného majetku. Spojka alebo v tomto prípade vyjadruje vylučovací vzťah, buď - alebo.
to ako si to napisala, je urcite tak, ako to zakonodarca myslel.

ale aj tak si myslim, ze je to v zakone zle formulovane,
moja interpretacia podla stavby vety je takato:
Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to:
po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia
alebo
(po uplynutí piatich rokov odo dňa) jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku

ok, vo vlakne o obchodnom majetku polozim este nejake otazky
tovy
20.05.10,17:23
dobry den: potrebujem poradiť ,či musim podať danove priznanie s predaja poľn. pôdy na vystavbu dialnice , ked je to verejny zaujem. Kupna cena nehnuteľnosti je popisana v Znaleckom posudku 48/2008 zo dna 14.3.2008 a č. 49/2008 zo dna 18.3.2008 znalca ing. stanislava lasicu. Pozenky som nadobudol minuleho roka na zaklade darovacej zmluvy . Znalecky posudok pri darovani nebol . Cena sa oproti znaleckemu posudku navyšuje o 1.2 nasobok za oneskorenie. čo môže byť vydavok ? Dakujem za odpoved.