Marcela16
01.02.08,21:47
Kupujeme pozemok, ktorý je v liste vlastníctva označený ako Zastavané plochy a nádvoria - pozemok, na ktorom je dvor. Faktúru máme vystavenú s DPH. Ale v zákone o DPH (keď som ho dobre čítala a pochopila) je napísané, že pozemky sú oslobodené od DPH. Nie je teda možnosť odpočtu DPH? A ak áno tak povinnosť odpočítania vzniká nie dňom zápisu, ale už aj kúpnom zmluvou, alebo užívaním pozemku?
Johanka
01.02.08,20:52
Dodanie pozemku je oslobodené od dane, okrem stavebných pozemkov ...
Kto Vám dodal pozemok, možno vie, že ide o stavebný pozemok. Dá sa to zistiť z územného plánu.
KEJKA
01.02.08,21:14
ak ste dostali faktúru na pozemok s DPH, teda predávajúcemu vznikla daňová povinnosť, vy máte právo na odpočítanie DPH pri splnení všetkých zákonných podmienok.
Marcela16
01.02.08,21:25
Mne z toho vychádza to, že on nemal faktúrovať s DPH, keďže dodanie pozemku je oslobodené od DPH a teda "keď sa zmýlil" tak ja nemám právo na odpočet... Preto prosím o vysvetlenie KEJKA, z čoho vychádza tvoje tvrdenie..., aby som vedela do budúcna ako to vlastne je ...
dalilada
02.02.08,08:25
Tak ako je uv edené v príspevku od Johanky.
Marcela16
02.02.08,10:30
Dotaz k príspevku od Strelca - keďže to nie je stavebný pozemok (ale to si ešte overím) a daň z faktúry už bola odpočítaná a teda nechcem upraviť faktúru a robiť opravné daňové priznanie je možné vystaviť teraz dobropis? A čo by bolo teda na tom dobropise? Bolo by to tak naozaj správne?
Marcela16
02.02.08,10:56
Tak teda ako mám zistiť, či daný pozemok je stavebný, resp. ak by nebol daň z faktúry už bola odpočítaná a teda nechcem upraviť faktúru a robiť opravné daňové priznanie je možné vystaviť teraz dobropis? A čo by bolo teda na tom dobropise? Bolo by to tak naozaj správne?
Zoltán Kovács
02.02.08,11:05
Tak teda ako mám zistiť, či daný pozemok je stavebný, resp. ak by nebol daň z faktúry už bola odpočítaná a teda nechcem upraviť faktúru a robiť opravné daňové priznanie je možné vystaviť teraz dobropis? A čo by bolo teda na tom dobropise? Bolo by to tak naozaj správne?

Napríklad na katastrálnom úrade. Alebo na www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk)
betka
02.02.08,11:35
Stavebným pozemkom je časť územia určená územným plánom obce alebo plánom zony, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou. Nezastavaný pozemok, kt. je súčasťou poľnohospod. pôdneho fondu alebo lesného podneho fondu, možno v územnom pláne obce alebo územnom pláne zony určiť za stavebný pozemok, ak sú splnené podmienky na trvalé vyńatie z PLH pôdneho fondu alebo z lesného podneho fondu, ak je v zastavanom území.
KEJKA
02.02.08,11:37
ja si myslím, že ked už je pozemok zastavaný, tak je stavebný ... vždy sa stavba môže likvidovať a postaviť nová. Jednoducho už to nie je orná pôda,nie je to záhrada........ a tak to už nespadá pod pozemky oslobodené od DPH.
Marcela16
02.02.08,11:41
Na www.katasterportal.sk už som sa pozerala na list vlastníctva a aj danú parcelu, ale nebola som z toho o nič múdrejšia. Len to tam bolo napísané, čo som uviedla v mojom prvom príspevku. Reálne na tom pozemku je cesta a na nejakej časti sú posadené stromy s trávou. Pozemok je pred budovou. Takže by to mohol byť stavebný pozemok?
betka
02.02.08,11:45
Ak Vám predávali pozemok v režime DPH, určite mali dôvody, že ide o dodanie tovaru, kedy im vzniká daňová povinnosť.
Museli rozmýšľať, či pôjde o predmet dane, kt. bude v režime DPH, resp bude od DPH oslobodený.

Na pozemky si dávajú všetci pozor, a poznajú par. 38 (aspoň si myslím)
Marcela16
02.02.08,12:04
Ďakujem všetkým za odpovede. Veľmi mi táto diskusia pomohla. Mnohé veci sú pre mňa ešte nejasné a študujem ich priebežne, kedy je čo potrebné.
Iwett
12.07.11,18:49
Dobrý večer, prosím o radu, s.r.o. kúpila pozemok, na ktorom bude stavať firmu. Z faktúry za vymeranie a vyhotovenie geometrického plánu, ktorá je s DPH nemá nárok na odpočet DPH? Ďakujem
KEJKA
12.07.11,20:18
má nárok na odpočet, prečo nie?
Teda má aj nemá, závisí od toho, na aký účel bude tú budovu /nie firmu/ využívať. Ak má predstavu, že na dodania s DPHčkou /neoslobodené/, tak nárok na odpočet si uplatniť môže.
Iwett
13.07.11,11:02
má nárok na odpočet, prečo nie?
Teda má aj nemá, závisí od toho, na aký účel bude tú budovu /nie firmu/ využívať. Ak má predstavu, že na dodania s DPHčkou /neoslobodené/, tak nárok na odpočet si uplatniť môže.
Ďakujem Kejka, a je to aj v prípade, ak by pozemok bol prenajatý. Má nárok na odpočet dph a faktúru uplatniť v nákladoch?
KEJKA
13.07.11,11:03
platia pravidla aj pri prenájme. Ak je správne vystavená faktúra s DPH a sú splnené podmienky pre odpočítanie dane, tak ju odpočítaš.