jankajankajanka
02.02.08,09:21
Dobry den.
Som studentkou denneho studia vysokej skoly a chcela som sa opytat, keby som si chcela zarabatv oblasti internetu a viem, ze moje prijmy by boli nizsie ako 1/2 12xmin. mzdy je potrebne zacat podnikat,alebo ako? ak mi rozumiete. slo by o privyrabanie si, pricom moj mesacny prijem bol okolo 3000sk, teda rocne okolo 36,000. Mozem vlastnit a zarabat na webovej stranke do tejto sumy bez zivnosti?
miroslav491
02.02.08,11:31
hm, tak podnikať v pravom slova zmysle musis min. so živnosťou, ak ju mas tak sa priprav na cely ten kolotoč podvojneh učtovania, typisovania priznani, odvodov atd. kedže vsak neprekročis ročne 12 násobok životneho minimalen mzdy mala by si byť od platena oslobodena (prvny rok podnikana sa neplatia do soc. poisťovna) no to je ten zložitejsi spôsob,, dalši je že to bude brane ako tvoje "osobny" biznis a budes podnikat de facto na čierno
KEJKA
02.02.08,11:32
ak si študentkou, skus svoje príjmy legalizovať formou dohody o brigádnickej práci študenta.
jankajankajanka
02.02.08,12:53
pokial neprekrocim 1/2 12xmin. mesacna mzda neplatim ziadne odvody, vsak?ani zdravotne poistenie, ani socialne a ani dane. hovorim spravne? ak teda bude moj prijem rocne okolo 36 000, alebo inak povedane do tej ciastky ktora je teraz asi 45 600sk tak nemusim ako student platit ziadne odvody je to tak? potrebujem nato ale zivnost ak som spravne pochopila alebo dohodu o vykonani brigadnickej cinnosti. ako ju ale ziskat ked by ten internetovy portal bol pisany na mna? cize to vlastne ide len formou zivnosti...ak dobre chapem. a co vsetko to znamena zaregistrovat si zivnost?
dakujem za vasu pomoc, ste mili
miroslav491
02.02.08,13:08
jo asi tak,, treba mať živnost a hlavne sa pripraviť na to účtovnictvo atd. čo sa tyka tych odvodov je to tak ale skus si zistiť ako je to v pripade tzv: minimálne zravotne poistenie, kolo toho som si nie isty. vela zdaru
STRELEC
02.02.08,13:21
pokial neprekrocim 1/2 12xmin. mesacna mzda neplatim ziadne odvody, vsak?ani zdravotne poistenie, ani socialne a ani dane. hovorim spravne? ak teda bude moj prijem rocne okolo 36 000, alebo inak povedane do tej ciastky ktora je teraz asi 45 600sk tak nemusim ako student platit ziadne odvody je to tak? potrebujem nato ale zivnost ak som spravne pochopila alebo dohodu o vykonani brigadnickej cinnosti. ako ju ale ziskat ked by ten internetovy portal bol pisany na mna? cize to vlastne ide len formou zivnosti...ak dobre chapem. a co vsetko to znamena zaregistrovat si zivnost?
dakujem za vasu pomoc, ste mili
To skús si to legalizovať formou dohody v príspevku KEJKA je podľa mňa treba chápať asi tak, že si nájdeš niekoho, kto bude na svoju živnosť (je jedno či FO alebo PO) majiteľom onej www stránky a Ty by si mala s ním (tým "majiteľom" stránky) dohodu o brig. práci študentov alebo inú. To by bolo najvýhodnejšie riešenie z hľadiska odvodov do fondov. Daň by Ti do výšky nezdaniteľnej časti ZD nebola zrážaná, lebo by si podpísala vyhlásenie ku zdaneniu. Celý problém je "mať majiteľa stránky". Nie je to ale problém neprekonateľný. To určite nie.
Prácu s www stránkou by si mala Ty, prizarobila by si si niečo ku štúdiu a malo by to svoje výhody aj pre priameho prevádzkovateľa tej stránky. Záleží od dohody, ako by tieto vzťahy fungovali čo najjednoduchšie.
miroslav491
02.02.08,13:25
nie je to neprekonatelny, ale zober si napr. teba DRAK vzal by si si to bremeno na seba, vedenie učtovictva, behanie po uradoch, vybavovanie parierov, danove priznania, odvody a to len preto aby si mohol "zabrigadovat" mladu babu

ne važe,,, skus to sama, držim palce
jankajankajanka
02.02.08,13:45
no, dakujem vam za rady, ale radsej teda zostanem pri klasickych manualnych brigadach kde sa za almuznu namakamako blazon, pretoze na toto si ja netrufam, aby som sama mala zivnost...neviem co to znamena, teda co k tomu potrebujem co to pre mna ako pre studenta znamena, ani ake su podmienky, povinnosti atd...ale aj tak vam dakujem za objasnenie situacie a podmienok, zelam vam vela stastia. Janka
STRELEC
02.02.08,13:46
nie je to neprekonatelny, ale zober si napr. teba DRAK vzal by si si to bremeno na seba, vedenie učtovictva, behanie po uradoch, vybavovanie parierov, danove priznania, odvody a to len preto aby si mohol "zabrigadovat" mladu babu

ne važe,,, skus to sama, držim palce
No ja by som to postavil ináč.
Zaťaženie spočíva len v účtovníctve (aj mzdovom). Ako protihodnotu by som mal nákladovú položku. Pre študenta z okruhu povedzme príbuzných a pod. by som to urobil. Pre študenta by to bolo súčasne aj získavanie skúseností a možno aj test, čo chcem v budúcnosti robiť.
STRELEC
02.02.08,13:49
Nevzdávaš to príliš rýchlo?? Ten súhlas = poďakovanie za prianie.
jankajankajanka
02.02.08,14:13
ci sa nevzdavam prilis rychlo? asi ano, ale ja nemam vobec sajnu o ziadnom uctovnictve...mam 21 rokov a studujem ucitelstvo v materskej skole... nemam sajnu o nicom co sa tyka nejakej zivnosti. neviem ake su povinnosti odvody... nechcem zbytocne problemy kvoli tomu ze nieco niekam nepodam...
jankajankajanka
02.02.08,14:13
kam to vsetko zmizlo?
jankajankajanka
02.02.08,14:21
ci to nevzdavam prilis rychlo? no neviem. nemam ziadne skusenosti ani vedomosti co je potrebne k zivnosti. tak aby to slo podla zakonov. mam 21 rokov a som studentkou pedagogickej fakulty. ucim sa ako ucit deti v skolke... nie ake su "pravidla" ak si chcem zalozit zivnost. neviem ake su tam podmienky, odvody, vybavovacky, papierovacky. proste o tom nemam ani potuchy... a zbytocne problemy preto, ze som niekam nieco neodovzdala by mi asi nic neulahcili
STRELEC
02.02.08,14:33
Tak potom ten Tvoj nápad, to bola len taká rýchlovka a dávaš ju teda nabok.

No skús si to ešte nechať prejsť hlavou. Je totiž fajn mať aj vlastné nezávislé zdroje, skúsiť si "na nečisto" zarábanie. A tá www nejak súvisela s tou MŠ, čiže asi Tvojou budúcou profesiou? Možno v okruhu svojich známych máš napr. ekonóma /-ku, resp. otrkaniešieho živnostníka a možno sa predsa len niečo podarí.
Veľa šťastia! :):)



ci to nevzdavam prilis rychlo? no neviem. nemam ziadne skusenosti ani vedomosti co je potrebne k zivnosti. tak aby to slo podla zakonov. mam 21 rokov a som studentkou pedagogickej fakulty. ucim sa ako ucit deti v skolke... nie ake su "pravidla" ak si chcem zalozit zivnost. neviem ake su tam podmienky, odvody, vybavovacky, papierovacky. proste o tom nemam ani potuchy... a zbytocne problemy preto, ze som niekam nieco neodovzdala by mi asi nic neulahcili
JAJA11
02.02.08,14:46
ci to nevzdavam prilis rychlo? no neviem. nemam ziadne skusenosti ani vedomosti co je potrebne k zivnosti. tak aby to slo podla zakonov. mam 21 rokov a som studentkou pedagogickej fakulty. ucim sa ako ucit deti v skolke... nie ake su "pravidla" ak si chcem zalozit zivnost. neviem ake su tam podmienky, odvody, vybavovacky, papierovacky. proste o tom nemam ani potuchy... a zbytocne problemy preto, ze som niekam nieco neodovzdala by mi asi nic neulahcili

Myslím, že by bolo dobré začať podnikať. Založiť živnosť nie je až tak zložité a aj to stojí to pomerne málo. Spolu zo založením živnosti je ešte treba oznámiť na daňový úrad, do soc.poist. a zdrav.poisť., že si začala podnikať a upozorniť, že to je popri štúdiu. Do sociálnej poisťovne sa nerobia odvody, pokiaľ tvoje príjmy, teda všetko za čo ti zaplatia neprekročí cca 97 200,- Skk. Rovnako by to malo byť aj v zdravotnej poisťovni. (vraj je to v návrhu zákona - zatiaľ tuším je povolená polovica). Vystavovať faktúry a príjmové doklady by nemal byť problém. Ohľadom účtovníctva by bolo dobré nájsť si radšej účtovníčku, tá Ti poradí aj ohľadom všetkých potrebných dokladov, ale ak sa Ti bude chcieť vedieť viac o účtovníctve, mohla by si zvládnuť účtovanie v jednoduchom účtovníctve s paušálnymi nákladmi. Veľa sa dozvieš aj na týchto stránkach. Držím palce a prajem veľa odvahy. :rolleyes:
JAJA11
02.02.08,14:50
Ja by som chcela poradiť v takomto probléme. Mám živnostníka, popri zamestnaní. V roku 2006 mal príjmy vyššie a vznikla mu povinnosť robiť odvody do SP. Poradila som mu, aby si na pol roka prerušil živnosť. Poslúchol ma, ale živnosť si do konca roka neobnovil. Ku koncu roka vystavil faktúru na cca 20.000,- Sk. Vraj mu niekto povedal, že to môže a že ani nemusí túto sumu priznávať, lebo je to oslobodené od dane. :eek: Ja s ním nesúhlasím, ale radšej sa pýtam, ak by som náhodou niečo nevedela. :confused:
STRELEC
02.02.08,14:55
To s odvodami do SP je samozrejme pravda, ale tu je práve problém , resp. nechuť si komplikovať život o založeie živnosti. To nechce. A keďže by to chcelo zladiť minimalizáciu odvodov do fondov a aj minimalizáciu administratívnej náročnosti, tak preto sa bavíme o DoBPŠ.
jankajankajanka
02.02.08,15:09
mozem otazocku? co znamena "na necisto"?
JAJA11
02.02.08,15:11
Ja by som chcela poradiť v takomto probléme. Mám živnostníka, popri zamestnaní. V roku 2006 mal príjmy vyššie a vznikla mu povinnosť robiť odvody do SP. Poradila som mu, aby si na pol roka prerušil živnosť. Poslúchol ma, ale živnosť si do konca roka neobnovil. Ku koncu roka vystavil faktúru na cca 20.000,- Sk. Vraj mu niekto povedal, že to môže a že ani nemusí túto sumu priznávať, lebo je to oslobodené od dane. :eek: Ja s ním nesúhlasím, ale radšej sa pýtam, ak by som náhodou niečo nevedela. :confused:

Vie niekto o tom, že by bolo možné vystaviť faktúru, keď je živnosť pozastavená?
jankajankajanka
02.02.08,15:13
Tak potom ten Tvoj nápad, to bola len taká rýchlovka a dávaš ju teda nabok.

No skús si to ešte nechať prejsť hlavou. Je totiž fajn mať aj vlastné nezávislé zdroje, skúsiť si "na nečisto" zarábanie. A tá www nejak súvisela s tou MŠ, čiže asi Tvojou budúcou profesiou? Možno v okruhu svojich známych máš napr. ekonóma /-ku, resp. otrkaniešieho živnostníka a možno sa predsa len niečo podarí.
Veľa šťastia! :):)
moja mamka ma za sebou obchodnu akademiu a troska sa takym veciam rozumie, ale nie som si ista ci by toto zvladla, nehovoriac o tom, ze uz teraz robi celej rodine rocne zuctovania dane, popri svojej praci takze ma toho celkom dost. este neviem coho by sa ta www tykala. teraz sa ucim programovat a chcela by som svoje vedomosti v tejto sfere nejako zurocit a skola je draha, preto stylom, ze by som natom aj rada zarobit aspon nieco na prilepsenie. verim, ze je fajn mat svoj vlastny zdroj penazi, len sa bojim aby som vydaje nemala vyssie ako prijmy...
STRELEC
02.02.08,15:20
mozem otazocku? co znamena "na necisto"?

Možno som sa vyjadril nepresne. Samozrejme som nemal na mysli niečo nelegálne!!! Dal som to do úvodzoviek a myslel som tým také niečo: vyskúšať si samostatné zarábanie , ale predsa len s priebežným poradenstvom pod hlavičkou skúsenejšej osoby (je jedno či FO alebo v PO, napr. majiteľ). Teda také niečo skúšobné. Čas by tiež ukázal, ako by sa darilo, ako by fungovala spolupráca. To dopredu človek nikdy nevie celkom odhadnúť. Jednoduchšie by sa začínalo i končilo pri tom spôsobe na dohodu, ako na živnosť. Je to aj lacnejšie. Vidím, že administratívnej záťaže sa dosť obávaš, hoci aj to by bola skúsenosť.
STRELEC
02.02.08,15:26
..........

este neviem coho by sa ta www tykala.

...
Citovaná veta má teda dostala!!! Môžeme riešiť koľko chceme AKO? (ako to má fungovať, čo je lepší spôsob...), keď nevieš ČO???
Keď budeš vedieť odpoveď na druhú otázku, skús sa opýtať na tú prvú. Dovtedy tu nie je čo riešiť. Z mojej strany = howgh.
zanetth
02.02.08,15:30
Vie niekto o tom, že by bolo možné vystaviť faktúru, keď je živnosť pozastavená?


No môj názor je že nie. Neviem o tom, že by boli nejaké výnimky. Ak chcel vystaviť faktúru mal si obnoviť živnosť.
JAJA11
02.02.08,15:37
No môj názor je že nie. Neviem o tom, že by boli nejaké výnimky. Ak chcel vystaviť faktúru mal si obnoviť živnosť.

Ja si myslím, tiež, že nie, vyvalila som naň takéto oči :eek:. Poradila som mu aby skôr spravil nejakú mandátnu alebo podobnú zmluvu s tým dotyčným. (jedná sa o poisťovníctvo, sprostredkoval nejakej rodinnej príslušníčke zmluvy, ona mu chce za to zaplatiť, ale potrebuje zároveň to mať v nákladoch. :o
kobolcs
02.02.08,16:31
Ak ked chces mat vsetko koser tak vytvaranie webstranok cez autorsky zakon riesit a nemusis nikoho prosikat. Jedina nevyhoda je platba 2% prijmov do lit.fondu. Odvody nic, dan nic. Len zaregistrovat sa na DU ktory ti prideli DIC a mozes fakturovat ostosest, evidencia prijmov a vydavkov , a pausalne vydavky lebo s vytvaranim webstranok by si nemala mat velke vydavky (mobil, internet, cestovne)
jankajankajanka
03.02.08,05:35
Citovaná veta má teda dostala!!! Môžeme riešiť koľko chceme AKO? (ako to má fungovať, čo je lepší spôsob...), keď nevieš ČO???
Keď budeš vedieť odpoveď na druhú otázku, skús sa opýtať na tú prvú. Dovtedy tu nie je čo riešiť. Z mojej strany = howgh.
myslim, ze vymysliet coho by sa tykala aby som zarobila tolko kolko chcem je to najmenej...viem to preto, lebo som uz par www stranok vymyslela. nie pre seba, pre niekoho kto ma o to poziadal, tiez nevedel o com a ja som mu za 2 hodiny dala tak skvely napad, ze teraz zarobi tolko, aby nemusel ani vstavat zo stolicky, preto si nad tym, co by to malo byt vobec, ale vobec hlavu nelamem. trapia ma skor ine veci
jankajankajanka
03.02.08,05:47
inak samozrejme ze si najprv tu stranku vytvorim a potom zacnem. ak zacnem. chcela by som len vediet...ak budem zarabat do toho 1/2 12xmin. mesacny prijem nebudem musiet nikam nic platit? ziadne odvody ako dane, poistovne? vobec nikam?
a este kolko stoji zivnost? tusim ze sa na ten list caka asi tak tyzden vsak?
potom je potrebne nahlasit to do zdravotnej poistovne a na DU a este niekam?
vobec netusim ako zacat. som rada ze mi pomahate, ste vsetci velmi mily. patri vam jedno velke DAKUJEM.
miroslav491
03.02.08,07:39
hm,, teraz ti poradi laik, tak to neber na beton

živnosť stoji od 100-500,- podla typu živnosti,, na nektore živnosti je nutna prax alebo aspon vzdelanie v odbore konkretne podienky najždes v Živnostenskom zákone, k tomu potrebujes, vypis z registra trestov a asi aj potvrdenie o uživani nehnutelnosti(kde budes mat sidlo) čo sa tyka nahlasovania sa do poistovi atd. tak teraz sa to nahlasuje automaticky, takže ziadne behanie, vsetko vybavých na jednom urade
Zoltán Kovács
03.02.08,07:44
myslim, ze vymysliet coho by sa tykala aby som zarobila tolko kolko chcem je to najmenej...viem to preto, lebo som uz par www stranok vymyslela. nie pre seba, pre niekoho kto ma o to poziadal, tiez nevedel o com a ja som mu za 2 hodiny dala tak skvely napad, ze teraz zarobi tolko, aby nemusel ani vstavat zo stolicky, preto si nad tym, co by to malo byt vobec, ale vobec hlavu nelamem. trapia ma skor ine veci


inak samozrejme ze si najprv tu stranku vytvorim a potom zacnem. ak zacnem. chcela by som len vediet...ak budem zarabat do toho 1/2 12xmin. mesacny prijem nebudem musiet nikam nic platit? ziadne odvody ako dane, poistovne? vobec nikam?
a este kolko stoji zivnost? tusim ze sa na ten list caka asi tak tyzden vsak?
potom je potrebne nahlasit to do zdravotnej poistovne a na DU a este niekam?
vobec netusim ako zacat. som rada ze mi pomahate, ste vsetci velmi mily. patri vam jedno velke DAKUJEM.


Ak máš také skvelé nápady ako v prvom citáte (nemusí ani zo stoličky stávať toľko zarobí), potom pre seba prečo sa uspokojíš s mesačne cca. 3000,- Sk?
jankajankajanka
03.02.08,07:54
pretoze som studentka a nechcem mat ziadne povinnosti co sa tyka platenia poistovni a dani...preto. chcem si len malinko privyrobit, aby som to ulahcila rodicom a potom az skoncim skolu by to mozno slo naplno. preto...
miroslav491
03.02.08,08:07
tak v takomto pripade to môžes zarobit ovela viac nie len 3 litre,, neviem presne kolko je teraz min. mzda ale asi kolo 8100/mes. , ale neviem či to ete plati,, ,, takkto by si pomohla rodičom lepsie
jankajankajanka
03.02.08,08:35
tak v takomto pripade to môžes zarobit ovela viac nie len 3 litre,, neviem presne kolko je teraz min. mzda ale asi kolo 8100/mes. , ale neviem či to ete plati,, ,, takkto by si pomohla rodičom lepsie
no mozem zarobit mesacne okolo 3700 sk ak som to spravne citala niekde tu na porada.sk tak aby som nemusela platit dane ani ine odvody. pretoze dane a zdravotna poistovna sa plati ak zarobis viac ako 1/2 12xmin.mesacnej mzdy nie? to by som ja platit nechcela, aspon zatial kym som studentka. z toho by somsi zaplatila aspon ubytovanie a este by mi ostavalo mesacne aj nieco na stravu a to bolo idealne. nechcem zatazovat rodicov, je to predsa dost penazi ked zijem 400km od domova a mam svoje vydaje co sa tyka ubytka, skoly, jedla a podobne...
Zoltán Kovács
03.02.08,08:57
no mozem zarobit mesacne okolo 3700 sk ak som to spravne citala niekde tu na porada.sk tak aby som nemusela platit dane ani ine odvody. pretoze dane a zdravotna poistovna sa plati ak zarobis viac ako 1/2 12xmin.mesacnej mzdy nie? to by som ja platit nechcela, aspon zatial kym som studentka. z toho by somsi zaplatila aspon ubytovanie a este by mi ostavalo mesacne aj nieco na stravu a to bolo idealne. nechcem zatazovat rodicov, je to predsa dost penazi ked zijem 400km od domova a mam svoje vydaje co sa tyka ubytka, skoly, jedla a podobne...

Ak tvoj ročný zárobok nepresiahne 50% nezdaniteľnej čiastky, čo je na rok 2008 98.496,- Sk teda zárobok bude 49.248,- ,tak nie si povinná podávať daňové priznanie. Čo sa týka SP, tak povinnosť platenia poistného vzniká až v 2. roku podnikania, ak celkový príjem presiahne 12x minimálnu mzdu, čo je momentálne 12x8100,-. Do ZP pri podnikaní tiež treba sa prihlásiť, ale preddavky platiť nie si povinná nakoľko si poistencom štátu (študent), ale ak budeš mať živn.list tak budeš mať povinnosť podávať ročné zúčtovanie preddavkov na verejné zdravotné poistenie, a v rámci toho, podľa výšky zisku by si asi musela doplácať.

Horeuvedené platí ak si podnikateľ popri dennom štúdiu.
jankajankajanka
03.02.08,17:06
Ak tvoj ročný zárobok nepresiahne 50% nezdaniteľnej čiastky, čo je na rok 2008 98.496,- Sk teda zárobok bude 49.248,- ,tak nie si povinná podávať daňové priznanie. Čo sa týka SP, tak povinnosť platenia poistného vzniká až v 2. roku podnikania, ak celkový príjem presiahne 12x minimálnu mzdu, čo je momentálne 12x8100,-. Do ZP pri podnikaní tiež treba sa prihlásiť, ale preddavky platiť nie si povinná nakoľko si poistencom štátu (študent), ale ak budeš mať živn.list tak budeš mať povinnosť podávať ročné zúčtovanie preddavkov na verejné zdravotné poistenie, a v rámci toho, podľa výšky zisku by si asi musela doplácať.

Horeuvedené platí ak si podnikateľ popri dennom štúdiu.
ano som studentkou denneho studia vysokej skoly. a k tej ZP...ak teda budem zarabat do tych 48 600sk co je polovica z min. rocnej hrubej mzdy, aj tak som povinna platit?
miroslav491
03.02.08,17:16
hmmm, ked to zistiť dam mi vediet,,,, ja si ale myslim,
jankajankajanka
04.02.08,05:22
hmmm, ked to zistiť dam mi vediet,,,, ja si ale myslim,
no dakujem. bolo by to od teba mile :)