Martina80
15.03.05,07:07
Dobre ranko,

prosim o radu. V roku 2004 sme zamestnavali študentov na DoBPŠ , ktorých zárobok presiahol 3.000,- Sk. V zákone sa píše, že musia pri presiahnutí tejto sumy odviesť zdravotnej poisťovni 14 %. Ale :
1. V zdravotnej poistovni tvrdia, ze 14 % sa odvadza z ich celkoveho mesacneho prijmu a druhí zasa tvrdia, žev sa to odvadza len zo sumy presahujúcej 3.000,- Sk

2. V zdravotnej poisťovni Apollo mi povedali,že sa to musí odvadzat. Poslala som študentov, aby si to vybavili. Zo Všeobecnej zdrav. poisťovne ich však posielajú späť s tým, že majú všetko v poriadku ( napriek tomu, že nič neodviedli ) . Čo môžu teraz spraviť??? Čo keď si to teraz neodvedú a za pár rokov im tam povyskakujú nedoplatkly???
Jozef Mihál
15.03.05,06:42
Podľa zákona platného do konca roku 2004 mali takíto študenti v mesiacoch, kedy ich príjem prekročil 3000 Sk, zaplatiť sami zdravotné poistenie vo výške 14% z tohto príjmu, najviac však zo základu 32000 Sk.
Lucy
15.03.05,06:53
Ja som mala v roku 2004 tiež študenta - brigádnika a dohodli sme sa, že mu to zrazím o odvediem z výplaty ja ako zamestnávateľ, teda bolo to v mesačnom výkaze a mal to aj na výplatnej páske, že si splnil povinnosť. A ešte som posielala prihlášku a odhlášku za neho každý mesiac, keď prekročil príjem 3.000,- Sk. - Tak som to mala odkonzultované s poisťovňou.
Martina80
15.03.05,07:34
Ja som ako zamestnavatel neodvadzala z vyplaty , co je skoda mohli to mat vysporiadane. Volala som s VsZP.Nevedeli mi povedat, preco ich poslali prec a dali mi cislo na poradkynu. vraj to brali asi ( :rolleyes: asi ) z ich celkoveho rocneho prijmu , ktory nepresiahol 36.000,- Sk . Takze nemuseli odviest. Je to podla mna blbost, lebo aj na webovych strankach uvadzaju z prijmu za kalendarny mesiac, ktory presiahne 3.000,- Sk. Som zvedava,ale necham to uz tak, lebo ani sami nevedia co robia.Dufam, ze z toho nebudu mat ti studenti neskor problem.
alena
15.03.05,09:31
odporúčam, aby študenti zobrali výplatné pásky, v ktorých presahovali mzdu 3.000,- Sk a išli do VŠZP. Tam je to totiž tak, že každá pracovníčka vám povie niečo iné. Mám s tým tiež osobné skúsenosti.
Martina80
15.03.05,09:39
Ved to je prave to. Aj ich zobrali, aj tam boli, ale prava ruka nevie co robi lava. To iste je na Socialke a skoro vsade inde. Hlavne , ze ked pride kontrola, tak si povie tiez ako chce ona a potom clovek vyzera ako blbec .