Daniela Repiská
02.02.08,15:27
Dobrý deň. Prosím Vás o radu ohľadom ročnej závierky v jednoduchom účtovníctve v uvedenom príklade:
V priebehu roka vstupujú živnostníkovi do nákladov nakúpené pohonné hmoty v prepočte - ubehnuté km x priemerná (normovaná) spotreba. V mesiaci november a december bol skutočný nákup nafty vyšší ako prepočítaná normovaná spotreba.
Akým spôsobom sa mám vysporiadať s konečným stavom nespotrebovanej nafty (uplatnenej v nákladoch v r. 2007, ale fyzicky na sklade z dôvodu nedostatočnej kapacity nádrže)? Všetkým ďakujem za radu. Daniela
STRELEC
02.02.08,14:37
Pokiaľ boli uplatené aj jazdy, ktoré by som nazval technologické, prevádzkové (napr. skúšobné jazdy na odskúšanie vozidla po jeho oprave, jazda na nerealizovanú objednávku....), tak vykazovaný zostatok PHM sa vykáže na základe inventúrnej súpisky v stave zásob - výkaz o majetku.
Spotrebuje sa v roku nasledujúcom.
m.hladka
02.02.08,14:46
Ano, ale ten invenarizačný rozdiel sa zapíše do denníka mínusom ako bol náklad PHM.
STRELEC
02.02.08,14:51
Ano, ale ten invenarizačný rozdiel sa zapíše do denníka mínusom ako bol náklad PHM.
Prepáč - nerozumiem. Aký inventarizačný rozdiel? Možno som zle pochopil otázku, ale v staskách má vykázanú spotrebu nižšiu, ako bol nákup. Koniec-koncov, v nádržiach niečo predsa zostalo (možno aj v sude?). Toto dá na inv. súpisku a vykáže v stave zásob. S tým bude vlastne jazdiť na začiatku roka 2008. Nie tak?
Katarina
02.02.08,15:17
Prepáč - nerozumiem. Aký inventarizačný rozdiel? Možno som zle pochopil otázku, ale v staskách má vykázanú spotrebu nižšiu, ako bol nákup. Koniec-koncov, v nádržiach niečo predsa zostalo (možno aj v sude?). Toto dá na inv. súpisku a vykáže v stave zásob. S tým bude vlastne jazdiť na začiatku roka 2008. Nie tak?

Ano, uvedie zostatok vo výkaze o M a Z, ale keď v priebehu roka celý nákup bol účtovaný do NOZD bez ohĺadu na normu spotreby, tak o zostatok ku konci roka si poníži náklady.
STRELEC
02.02.08,15:28
Ano, uvedie zostatok vo výkaze o M a Z, ale keď v priebehu roka celý nákup bol účtovaný do NOZD bez ohĺadu na normu spotreby, tak o zostatok ku konci roka si poníži náklady.
Samozrejme som vychádzal z toho, že v priebehu roka to nebol NOZD!!! V priebehu roka malo ísť o daňový výdavok.
m.hladka
02.02.08,15:28
Presne tak a v roku 2008 si ich dá do nákladov, myslím tým ten inv.rozdiel, čo mu ostane v nádrži.
oriesok
02.02.08,20:40
Tak teraz som na pochybách, či to ja robím správne. Nákup PHM v JÚ účtujem ako VNZD, DPH-do evidencie a prepočet spotreby podľa odjazdenáho-knihy jázd do VOZD -prev.réžie.Takto sa mi do nákladov v dannom roku dostane len suma skutočne spotrebovaného.Už vo výkaze nič neuvávzam, je to zle?Prosím poraďte.
m.hladka
03.02.08,12:37
To záleží od toho, či je auto v majetku firmy.
Danila
03.02.08,14:26
Tak teraz som na pochybách, či to ja robím správne. Nákup PHM v JÚ účtujem ako VNZD, DPH-do evidencie a prepočet spotreby podľa odjazdenáho-knihy jázd do VOZD -prev.réžie.Takto sa mi do nákladov v dannom roku dostane len suma skutočne spotrebovaného.Už vo výkaze nič neuvávzam, je to zle?Prosím poraďte.

http://www.porada.sk/t39557-p2-stav-phm-na-konci-roka.html
oriesok
03.02.08,18:52
Áno, upresňujem že auto je v majetku firmy.