Mihaly
02.02.08,15:37
Konecne som sa stal podnikatelom ,mam motorove vozidlo na prepravu osob ale medzi tym som dostal dobru ponuku ako kamionista.Poradte prosim ako a ci sa vobec oplati zamestnat inu osobu aby namiesto mna vykonavala prevoz ludi a ja by som bol u istej spolocnosti ako zamestnanec/kamionista. ci by som ja mohol zamestnat napriklad ciastocneho invalida,ak ano tak za akych podmienok?
Za odpovede vopred dakujem !
mysimis
02.02.08,15:17
Na zamestnanie zamestnanca potrebuješ sa prihlásiť ako zamestnávateľ do SP, ZP, zaregistrovať sa na DÚ za platiteľa dane zo závislej činnosti. Samozrejme do SP a zP musíš prihlásiť aj zamestnanca. Do SP musíš prihlásiť min. 1 deň pred nástupom do zamestnania.
Mihaly
03.02.08,00:47
Dakujem.
A este jedna otazka.
Kolko percent musim platit statu ze zamestnavam,ked napr. zamestnancovi dam cca. 15 000 SK plat.A co este musim platit,lebo vies nechcem na tom prerobit....a prepac za tie amater otazky,som zaciatocnik:o
mysimis
03.02.08,10:23
Dakujem.
A este jedna otazka.
Kolko percent musim platit statu ze zamestnavam,ked napr. zamestnancovi dam cca. 15 000 SK plat.A co este musim platit,lebo vies nechcem na tom prerobit....a prepac za tie amater otazky,som zaciatocnik:o

Nemocenské - 1,4% ZĽ aj ZC
Invalidné - 3% ZĽ aj ZC
Starobné -14% ZĽ, 4% ZC
Poistenie v nezamestnanosti - 1% ZĽ aj ZC
Rezervný fond - 4,75% ZĽ, ZC - neplatí
Úrazové poistenie - 0,8% ZĽ - ZC neplatí
Garančné poistenie - 0,25% ZĽ, ZC neplatí
Zdravotné poistenie - 10% ZĽ, 4% ZC
ZĽ = zamestnávateľ, ZC = zamestnanec.
Toto sú výšky odvodov do poisťovní.
grigula
03.02.08,17:24
Ahojte, som tu nová, tak neviem, kde by som presne mala usmerniť moju otázku. Neviete mi prosím poradiť ak si človek, ktorý poberá už asi 6 rokov čiastočný invalidný dôchodok, založí živnosť, musí platiť odvody do zdravotnej poisťovne vo výške 1.134,- Sk, alebo to platí štát? Pretože som sa stretla s oboma tvrdeniami (konkrétne na pobočke VŠZP) a neviem, ktoré je správne. Poraďte mi prosím, ak niekto viete, kde je pravda.
Zoltán Kovács
03.02.08,17:25
Ahojte, som tu nová, tak neviem, kde by som presne mala usmerniť moju otázku. Neviete mi prosím poradiť ak si človek, ktorý poberá už asi 6 rokov čiastočný invalidný dôchodok, založí živnosť, musí platiť odvody do zdravotnej poisťovne vo výške 1.134,- Sk, alebo to platí štát? Pretože som sa stretla s oboma tvrdeniami (konkrétne na pobočke VŠZP) a neviem, ktoré je správne. Poraďte mi prosím, ak niekto viete, kde je pravda.

ČID živnostník platí odvody do ZP v polovičnej výške.