janulkajurczak
02.02.08,17:35
Dobrý večer,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Chystam sa spraviť danové priznanie živnostníkovi, ktorý začal podnikať 1.7. 2007. Ako je to s odpočitateľnými položkami?
1. Pre daňovníka? Od 1.1.2007 do 1.7.2007 bol evidovaný na UPSVaR a celkovo mu bola vyplatená suma: 27.441,- Sk Akú sumu môžem odpísať na daňovnika?
2. Chce si uplatniť odpis na manželku, kt. je na čiastočnom invalidnom dôchodku. Priniesol mi potvrdenie o vyplate dôchodku. Aké tlačivo (dokument) potrebujem? Akú výšku možno odpísať na nu? Mesačne poberá dochodok 3.970,- Sk. Ziadny iný príjem nemajú.
3. Chce si uplatniť odpis aj na dve školopovinné deti. Priniesol mi potvrdenie detí o návšteve školy. Akú výšku možno odpisať na deti?

Dakujem veľmi pekne.
Je to malý živnostník, (neplatiteľ DPH) ktorého prijmy sú zatial stále nižšie resp. približne rovnaké ako výdavky. Podniká ako maliar - natierač. Snád mi poradíte, ešte raz dakujem.
VladoaKatka
02.02.08,16:40
Odpisy na deti sa už nevykonávajú - je to daňový bonus, čo sa uplatňuje na Deti. Buď sa odpíše z daní alebo sa žiada od DÚ. Pozri si tieto témy:
http://www.porada.sk/t62947-danovy-bonus.html
http://www.porada.sk/t68139-danove-priznanie-za-rok-2007-a.html
http://www.porada.sk/t70813-vsetky-temy-nezdanitelna-ciastka.html
Monika Kováčová
02.02.08,16:41
1. 95616,-
2. odpis na manželku neexistuje, len nezdaniteľná časť na manželku existuje: rozdiel medzi dôchodkom a sumou 95616,-
3. odpis na deti tiež neexistuje, iba daňový bonus. Potrebuješ kópie rodných listov, nie potvrdenie o návšteve školy, pokiaľ ešte neskončili povinnú školskú dochádzku.
Monika Kováčová
02.02.08,16:42
janulkajurczak
02.02.08,16:47
Dakujem velmi pekne za info. Ste super.
VladoaKatka
02.02.08,16:49
janulkajurczak
11.02.08,17:51
Ja viem, že moje otazky sú a little stupid ale vysvetlite mi please, pojem danovy bonus. Takze ked ma zivnostnik vacsie vydaje ako prijmy, t.j. ziadny zisk, moze ist na DU a poziadat o danovy bonus na deti a oni mu to poslu? teda ak ma dve deti 2x6.570,- Sk. Alebo ako? Ma význam uplatnit si nezdanitelnu cast na manzelku ked to nepotrebuje?
Monika Kováčová
11.02.08,17:54
Ak živnostník vykáže 0,- základ dane, nemá nárok na vyplatenie DB. Základ dane rozumej pred uplatnením odpočítateľných položiek
Monika Kováčová
11.02.08,17:56
doplním ustanovenie zo Zákona o dani z príjmov:
§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
janulkajurczak
11.02.08,17:58
Ak ma ZD napr. 15.000,- Sk, uplatní si odpočit. položku na danovnika, dan = 0, ale uz ma pravo na DB na deti?
Dakujem za trpezlivost :)
Monika Kováčová
11.02.08,17:59
áno .
janulkajurczak
11.02.08,18:01
Dik moc, este jedna, ako si to uplatni? staci pri odovzdavani DP na DU poziadat o DB? Je na to dake tlacivo?(mal by mat pri sebe asi rodne listy deti)..
Si super, fakt dik za odpovede.
Monika Kováčová
11.02.08,18:03
Dik moc, este jedna, ako si to uplatni? staci pri odovzdavani DP na DU poziadat o DB? Je na to dake tlacivo?(mal by mat pri sebe asi rodne listy deti)..
Si super, fakt dik za odpovede.

v tlačive Daňového priznania.... pozri na konci kolonky...

kópie rodných listov priložíš pokiaľ deti nemajú viac ako 16 rokov. Od 16 rokov treba potvrdenie o návšteve školy.
janulkajurczak
11.02.08,18:06
Super. Fakt dakujem. Pekny vecer
janasim
11.02.08,18:08
Strana 10 daňového priznania .
janulkajurczak
11.02.08,18:11
Dakujem Vam, ste super, hned sa mi bude lepsie spat. :)
Monika Kováčová
11.02.08,18:26
DB je 6570 na rok 2007, v citácii zo zákona je ešte stará suma


Díky za upozornenie Anja111 ;)
kalkulka
24.03.08,15:56
Rada by som sa poradila. Živnostník-paušalista má manželku, ktorá celý rok 2007 poberala rodičovský príspevok. Popri tom mala príjem 25818,- Sk. Uplatnila si odpočítateľnú položku na daňovníka za 4 mesiace./9-12/ Ako mám tu postupovať? Zrazili jej daň 465,- Sk. Môžem spraviť DP jemu a uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku z rozdielu medzi odp. položkou a príjmom 95616-25818,- a neprihliadať na uplatnenie NZD čiastky u manželky. Alebo ako mám toto uplatniť u živnostníka? Jeho manželke spravím DP, aby sa jej vrátila zrazená daň? Bude to O.K.,či ako to mám urobiť?
Petra29
24.03.08,16:07
Rada by som sa poradila. Živnostník-paušalista má manželku, ktorá celý rok 2007 poberala rodičovský príspevok. Popri tom mala príjem 25818,- Sk. Uplatnila si odpočítateľnú položku na daňovníka za 4 mesiace./9-12/ Ako mám tu postupovať? Zrazili jej daň 465,- Sk. Môžem spraviť DP jemu a uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku z rozdielu medzi odp. položkou a príjmom 95616-25818,- a neprihliadať na uplatnenie NZD čiastky u manželky. Alebo ako mám toto uplatniť u živnostníka? Jeho manželke spravím DP, aby sa jej vrátila zrazená daň? Bude to O.K.,či ako to mám urobiť?
Správne,
urobíš DP manželke, uplatníš celú NČ na daňovníka, bude mať nárok na 465 daň.preplatok
a zároveň
urobíš DP manželovi, kde uplatníš NČ na daňovníka, NČ na manželku /95616-príjem manželky/
Možnosť uplatnenia NČ na daňovníka a NČ na manžela/-lku nie sú navzájom vylúčujúce sa nezdaniteľné čiastky.
Jozef Mihál
24.03.08,16:11
Doplním, že

NČ na manželku = 95616 - (príjem manželky - prípadné odvody manželky)
kalkulka
25.03.08,03:53
Presne tak to mám spravené. Ďakujem všetkým. Už je taký čas, že viem, že nič neviem.
mirka*
15.02.09,08:09
dobrý deň,chcela by som sa informovať tu,kedže moja účtovnníčka mi nevie poradiť. :-(
môj manžel pracoval do 30 apríla 08.v taliansku.kde platil dane,dostával daňový bonus na deti a aj na mňa,keďže podľa ich zákonov som nezarobila ani ich minimálnu mzdu. od 30 apríla je dobrovolne nezamestnaný,ja si môžem uplatniť od apríla daňový bonus na deti a aj úľavu na dani na neho? aké potvrdenia potrbujem? účovníčka mi povedala,že to je ASI aj tak zbytočné,lebo vraj za tie 4 mesiace aj tak zarobil viac ako tu za rok......
a ako je to s ním? je mi všetko jasné ak tam odpracuje celý rok,ale ak len určitú časť a zvyšok je dobrovolne nezamestnaný,nie je evidovaný na úrade práce?
ivka7
15.02.09,08:36
Dobrý deň, nárok na daňový bonus máte za obdobie od 1.mája samozrejme zároveň treba splniť ostatné zákonné podmienky, podľa toho, či ste SZČO alebo živnostník - príjem a ČZD. Ohľadom odpočítateľnej položky na manžela - keď zarobil viac ako je výška odpočítateľnej položky - určite máte potvrdenie od zamestnávateľa, tam by som nárok neuplatňovala.
mirka*
15.02.09,08:53
Ďakujem
a ešte ako to je s manželom?
evinka33
11.02.10,08:34
Ak ma ZD napr. 15.000,- Sk, uplatní si odpočit. položku na danovnika, dan = 0, ale uz ma pravo na DB na deti?
Dakujem za trpezlivost :)

Mám podobný prípad ako je v uvedenom príspevku - SZČO má základ dane 1000 EUR, uplatní si nezdan.časť na seba, čiže daň 0 - chcem sa len spýtať či som dobre pochopila: daňový bonus za jedno dieťa mu daňový úrad vráti na účet? (v plnej výške?)
A hospodársky výsledok má vlastne zisk = tých 1000 EUR??
Ďakkujem za radu aj trpezlivosť, robím daňové priznanie prvýkrát tak nerada by som niečo pokazila.
adrika
11.02.10,09:17
prosím Vás o radu, ak má živnostníčka príjem 5000 eur a výdaj 6000 eur, teda je v strate, jej nezdaniteľnú časť si jej manžel nemôže uplatniť, keďže mala príjem nad 4025 Eur ??? hoci je v strate ? ...dobre to chápem ?...
evinka33
11.02.10,11:26
Mám podobný prípad ako je v uvedenom príspevku - SZČO má základ dane 1000 EUR, uplatní si nezdan.časť na seba, čiže daň 0 - chcem sa len spýtať či som dobre pochopila: daňový bonus za jedno dieťa mu daňový úrad vráti na účet? (v plnej výške?)
A hospodársky výsledok má vlastne zisk = tých 1000 EUR??
Ďakkujem za radu aj trpezlivosť, robím daňové priznanie prvýkrát tak nerada by som niečo pokazila.

Prosím veľmi pekne pomôže mi niekto objasniť či mu ten daňový bonus vrátia?
mariapap
11.02.10,15:43
ano daňový bonus vám vrátia a ak chcete na účet tak na poslednej alebo predposlednej strane(nemám pri sebe DP tak neviem presne) je kolonka určená na údaje potrebné k vyplaeniu daň-bonusu a kde si napíšete čislo účtu
veronikasad
11.02.10,15:57
Mám podobný prípad ako je v uvedenom príspevku - SZČO má základ dane 1000 EUR, uplatní si nezdan.časť na seba, čiže daň 0 - chcem sa len spýtať či som dobre pochopila: daňový bonus za jedno dieťa mu daňový úrad vráti na účet? (v plnej výške?)
A hospodársky výsledok má vlastne zisk = tých 1000 EUR??
Ďakkujem za radu aj trpezlivosť, robím daňové priznanie prvýkrát tak nerada by som niečo pokazila.
doplň prosím príjmy živnostníka. Nárok na DB bude mať len v prípade, ak jeho príjmy presiahnu 6-násobok min. mzdy a bude v zisku.
veronikasad
11.02.10,15:59
prosím Vás o radu, ak má živnostníčka príjem 5000 eur a výdaj 6000 eur, teda je v strate, jej nezdaniteľnú časť si jej manžel nemôže uplatniť, keďže mala príjem nad 4025 Eur ??? hoci je v strate ? ...dobre to chápem ?...
odpoveď tu

http://www.porada.sk/1292849-post24.html
Monkey
11.02.10,20:07
Tiež prosím o radu. Mám pocit že som sa do tých pokrútených paragrafov celkom zamotala.

Prosím rozmýšľajte somou.
Mám kamošku, ktorá má príjmy:
z dohôd (vyhlásenie k dani nepodpísala), 1000,- odvedená daň z toho 190€

našla som u nej len potvrdenie z mandátnej zmluvy na necelých 400,- € kde jej oznamujú, že tieto vyplatené príjmy za celý rok neboli zdanené (pritom nieje SZČO. Mandátna zmluva ak sa nemýlim je medzi firnou a živnostníkom, prípadne znalcami .... alebo tak nejako, ale ona vykladá tovar v hypermarkete - na mandátnu zmluvu)

zároveň si platí účelové sporenie kde uhradila v roku 291 €

a ešte dostáva príspevok za opatrovanie (príjem oslobodený)

Rozmýšľam správne ak jej radím:

vyplň A-čko: vlož príjmy 1000 + 400, uplatni si nezdaniteľnú časť na seba a vrátia ti 190 € čím sa zároveň prizná k 400 €.

Keby nemala tú mandátnu zmluvu-mohol by si jej manžel na ňu uplatniť nezdaniteľnú časť (4025,75 - 1000 - príjem z opatrovania) a zároveň i účelové sporenie manželky?:o

Moc ďakujem.
Monika Kováčová
11.02.10,20:09
no, keď mala príjmy iné ako zo ZČ (teda mandátna zmluva) musíš jej vyplniť B.